BRILLEN ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ,Schujen Bram' De Visserijfeesten te Breskens Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder ,©r ^rifltmaefcer" de jchakel 14e Jaar fan? Nr. 726 VRIJDAG 14 AUG.1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F° SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Wie kende hem niet in het Land van Kadzand? Spreek van Abraham Fenijn, men zal u wellicht wat verwonderd aan staren. Doch noem Schujen Bram, dan, al is hij er sedert vele jaren niet meer, nog zal het gezicht uwer toehoorders zich plooien tot een lach. Sommigen schreven zijn naam: Schu wen Bram, doch schuw was Bram gans niet. Zie de trek op dit gelaat, die iets uit dagends schijnt te hebben. Zo iets alsof hij kijkend naar de fotograaf, die hem juist nog snapte voor dat vreemde huis wilde vragen: „Verroest, wat wil die kerel van me?" Maar Bram zou Bram niet geweest zijn, als hij de fotoman in het eerste het beste herbergje niet op een stevige pot bier had onthaald. Zo joviaal als Bram's groet was, zo was zijn karakter. Zijn grootste pleizier bestond daarin kleine bengels plotseling met een geschenkje te verrassen zo maar sans preparation. Och er is zoveel van „De Schujen" te zeggen. Heel veel is er eigenlijk al van hem gezegd. Omdat hij een graag ge zien type was, zijn hij en zijn grappen beschreven in een aardig boekje, dat bij de uitgever van dit blad is gedrukt. Bram ratelde indertijd in zijn honde- kar door 't hele landje. Tot in de verste hoekjes haalde hij bij boeren en buiten lui kostelijke dingen weg: eieren, fruit, iets van „de keu", enz. Aan matige prijzen wist hij deze om te zetten. Zijn hond had het goed bij hem. Het krachtige dier scheen er schik in te heb ben zijn meester met topsnelheid door de dorpen te doen jagen, waar menige kennis van Bram zijn groet boven het wielengeratel deed uitklateren: „Hei, Bram. 't gaat weer van 't schaartje, geloof ik?!" En dan deed Bram een forse greep op de slappe bol van zijn grote hoed, die even fel rondgezwaaid werd om weer op Bram's hoofd terug te plof fen. En dan kwam de groet van Bram in diens eigen, doch voor anderen onbe grijpelijk taaltje terug: „Owie Transjee!" op 14, 15 en 16 Augustus Wanneer deze regels onder uw aan- dacht komen, is het visserijfeest gestart en als de weersomstandigheden mee werken, zullen het voor Breskens weer de topdagen van het jaar worden, ook wat het aantal bezoekers betreft. Er is weer heel wat werk verzet, zo wel door het organiserend comité, als door de bewoners der diverse buurten. Reeds weken is men in de weer met de vervaardiging der praalwagens en de laatste dagen ook met het aanbrengen van straatversiering en feestverlichting. Kosten noch moeite zijn gespaard om alles tot in de puntjes te verzorgen, zo dat de optocht, bestaande uit 12 praal- door HENK VAN HEES WIJK. 4 Heieen kreeg een plaats temidden der dienstboden, echter dicht aan het hoofdeinde der tafel. Toen allen, op de zoon des huizes na gezeten waren, klonk de krachtige, stem van de boer „Bidden' Alle petten gingen af, de vrouwen bo gen wat dieper naar voren met gevou wen handen. Er was een ogenblik van stilte. Ook Heieen had haar ogen geslo ten, maar ze bad niet. Hoe lang was het al geleden? Ze had niet lang tijd om er over na te denken, want het „eet sma kelijk" van de boer bracht haar weer tot zich zelf. Werktuigelijk begon ze te eten van de grote plakken tarwe brood met kaas. Hier en daar begon een gesprek tussen de knechts en de meiden. De maaltijd was bijna afgelopen, toen de zoon des huizes binnen trad met de koffer van Heieen, die hij met een plof neer zette. „Voorzichtig toch Dirk," vermaande moeder; er kan wel iets breekbaars in zitten." „Wat is dat?" vroeg de boer," wijzend op de koffer. wagens met daartussen vele muziek korpsen, die Zaterdag en Zondag door Breskens' straten zullen trekken, weer een overweldigende indruk zal maken. Ook het programma der feestelijkhe den, aan dit bloemencorso verbonden, biedt elk wat wils: grote jaarmarkt, zeilwedstrijden, concerten, rolschaatsen - en acrobatenshow, taptoe's door de Dou ane-Harmonie Nederland en 's Herto genbosch' muziekkorps, cabaret, waar aan medewerken de Wico's, Wim Schol- ten, de Selvera's, Rudy Carell en vele anderen, terwijl een schitterend vuur werk Zondagavond de feestelijkheden zal besluiten. Breskens is gereed om de vele dui zenden bezoekers aan zijn visserijfeest te ontvangen. OOSTBURO Plaatselijk Nieuws Breskens Zeeheng elwedstrijd. Zondagmiddag hield de nog maar korte tijd bestaande hengelsportvereni ging „De zeekrab" te Breskens een in ternationale zeehengelwedstrijd aan het z.gn. „Duivelshoekje" te Breskens. Niet minder dan 143 hengelaars(sters) na men aan de wedstrijd deel. De plaatse lijke muziekvereniging gaf aan deze ge beurtenis een feestelijk tintje, door eni ge nummers ten beste te geven. Er was dan ook grote belangstelling. De vang sten waren echter niet groot, n.l. 8 kg., die geschonken werd aan het ziekenhuis te Oostburg. Na afloop kwam men samen in hotel „Scheldezicht" van de heer A. Roest, waar de voorzitter van „De zeekrab", de heer C. A. Vissenberg, woorden van dank sprak aan het adres van het ge meentebestuur, Rijkspolitie, muziekver eniging en aan allen, die op een of an dere wijze hadden meegewerkt aan deze goed geslaagde wedstrijd. Burgemeester J. A. Eekhout prees het initiatief en de moed van het bestuur om reeds zo kort na de oprichting een dergelijke wedstrijd te organiseren. Hij hoopte dat men op de ingeslagen weg zou voortgaan en volgend jaar weer een dergelijk sportevenement op touw zou zetten. Hierna reikte hij de prijzen uit. De uitslagen, met tussen de haakjes het aantal punten, luidden alsvolgt: F. van Twist, St. Maartensdijk (1255), wisselbeker en een bedrag van f 70, aan waardebonnen te besteden in Bres kens; Goemans, Driewegen (Z.-B.) (650), waardebon van f 35,T. van Twist, St. Maartensdijk (504)H. J. van Noorden, Goes (405)Jac. d'Hont, Sluis kil (360)M. van Tatenhove, Sluiskil (360); F. v. d. Hooft, Sluiskil (336); C. Wissel, Terneuzen (330); L. Riemens, Breskens (317)J. Lindenberg, Terneu zen (299)A. van Boven, Kapelle (289) J. Federman, Sluiskil (281)D. Maas, Goes (254)J. de Nooijer, Vlissingen (215); v. d. Linde, Terneuzen (207); L. de Waal, Groenendijk (191)P. Maas, Terneuzen (191); H. Govers, Goes (190) P. van Es, Terneuzen (172)L. Hui- bregtse. Middelburg (170)A. de Bruin, Vlissingen (139); A. de Meester, Bres kens (132); I. de Nijs, Westdorpe (120); H. Snoeijs, Sluiskil (120); A. Rotthier, Westdorpe (115)H.Reijniers,Goes(115) A. Rijckaart, Breskens (115); F. van Tatenhove, Terneuzen (111); M. v. d. Broecke, Breskens (100); S. Briquet, Axel (96); A. Brouwer, Goes (95); J. v. Drongelen, Sluiskil (95)B. de Bruin, Sluiskil (90); J. Pielaet, Biervliet (85); A. de Visser, Sluiskil (85)J. de Fouw, IJzendijke (81); J. Jansen, Terneuzen (77)L. Pielaet, Hoofdplaat (76)L. Desutter, Terneuzen (74)E. v. d. Velde. Vlissingen (50). Ballonwedstrijd. Zaterdagmiddag j.l. werd in het kader van de seizoen-evenementen een bal- „Dat zijn de bezittingen van onze nieuwe huisgenote, man," zei de boerin zacht. „Dirk heeft die even op de fiets van het station gehaald. Hij was te zwaar voor Heieen om zelf te dragen." De boer rimpelde het voorhoofd. „Kon een van de knechts dat niet ge daan hebben? Waarom moest jij dat doen, Dirk?" „Dat is mijn zaak geloof ik, niet?" sprak de zoon dreigend. „Als 't werk af is, kan ik doen wat ik verkies." Er was een gespannen stilte in het vertrek. Als de boer en zijn zoon me ningsverschillen hadden, zwegen de an deren. De zoon was de enige, die de „Bullebak" van de „Beldam" durfde trotseren. Hij was niet voor niemendal een zoon van de Belboer. Wie er ook bang was voor boer Van Elk, Dirk, zijn zoon niet De boer was fors en groot, breedge schouderd, het echte type van de Zuid- Hollandse boer. Doch de zoon was het evenbeeld van zijn vader. Ondanks zijn drie en twintig jaren was hij reeds vol wassen man en hij beloofde in menig opzicht een waardig opvolger van zijn vader te worden ook in arbeidzaamheid Werkte de boer van zonsopgang tot zonsondergang mede, de zoon deed niet voor hem onder. Toch was er iets in de jongeman, dat de „Belboer" niet beviel. Van Elk was gewend aan algehele, onvoorwaardelij ke gehoorzaamheid op zijn gebied. Zijn autoriteit grensde aan het ty- rannieke. Niet alleen de knechts en de meiden bogen zich voor zijn wil, doch ook de boerin zelf en in het begin, de zoon eveneens. Van Elk was onbeperkt heerser op zijn uitgestrekt grondgebied. Doch het kind werd een knaap en de knaap een jongeman. Dirk had eerbied voor zijn vader, natuurlijk, maar in de loop der jaren veranderde er toch iets. De onaangetaste autoriteit ging tanen. Wel bleef de heerschappij over het per soneel en over het kleine vrouwtje, maar de jonge Van Elk trotseerde de bevelen van zijn vader en verrichtte zijn arbeid zoals hij het goed dunkte. In het begin waren daardoor heftige tonelen ont staan, op het land, in de schuur, in de kamer, maar de onverzettelijke volhar ding van de toekomstige Belboer had de oude boer tenslotte doen berusten, hoe wel af en toe de beide naturen nog steeds met elkaar in botsing kwamen. Zo ook nu. Met grote ergernis had Dirk er in moeten toestemmen, dat He- leen niet van het station zou worden af gehaald. Hij had er met geen woord over gesproken, maar zijn verontwaardiging er over opgekropt. Zeker was het, wan neer het geen hooitijd was geweest, dat Dirk op eigen initiatief de tilbury uit de schuur had gehaald en de rit naar het Ion wedstrijd gehouden. Voorzien van ballon met kaartje trokken honderden kinderen achter de drumband naar de oude veerhaven, waar de ballonnen op gelaten werden, die spoedig uit het ge zicht verdwenen waren. Naar wij vernemen, zijn reeds kaartjes terug ontvangen, o.a. vanuit Zuid-Hol land. Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor de acte Wiskunde L. O., mej. S. F. Klaassen al hier, onderwijzeres te Biggekerke. Blikseminslag. Tijdens het onweer van Maandagmid dag j.l. sloeg de bliksem in de televisie antenne op de woning van de heer J. V., in de Ph. van Kleef straat te Breskens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel ontstond enige schade. Biervliet Tragisch ver drinking sgev al, Zondagmiddag j.l. te kwart voor drie, arriveerden in het recreatiegebied van de Braakmanpolder een drietal jongelui uit Bassevelde (B.). Het waren twee broers en een zuster van de familie Braet. Te ongeveer drie uur kwam één der broers in moeilijkheden in het die pere water. De 21-jarige Noël, hoewel zelf de zwemkunst niet machtig, schoot zijn broer te hulp. Samen worstelden zij om vaste grond onder de voeten te krij gen. Toen de broer grond onder de voe ten voelde, was de 21-jarige Noël in de diepte verdwenen. Gealarmeerd door het hulpgeroep van de zuster, schoten een aantal kundige zwemmers toe en doken naar de jongen. Ademloos zagen de vele toeschouwers hoe de duikers steeds on verrichter zake boven kwamen. Einde lijk, na een twintigtal minuten, slaagde één der duikers er in, het lichaam van Noël naar boven te brengen. Dr. Twe- chelaar, arts te Sluiskil, trachtte ruim een uur, bijgestaan door E.H.B.O.-ers, de levensgeesten op te wekken. Dit mocht jammer genoeg, niet baten. Ook de zuurstofapparaten boden geen uitkomst- Pastoor Brum uit Biervliet diende het slachtoffer het H. Oliesel toe. Per am bulanceauto werd het stoffelijk over schot overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil. Bij de talrijke badgasten heerste diepe verslagenheid. Burgemees ter Hanssens van Hoek was ter plaatse aanwezig. Met grote nadruk willen wij er naar aanleiding van dit tragische gebeuren nogmaals op wijzen, dat het levensge vaarlijk is, als men de zwemkunst niet voldoende machtig is, om buiten de af gepaalde gebieden in de Braakman te gaan zwemmen. Deze gebieden worden niet zo intensief bewaakt als de afge paalde gedeelten van het recreatieoord. Bromfietser aangereden. De 22-jarige B. v. d. S. reed Zaterdag avond omstreeks zeven uur per brom fiets langs de weg van Driewegen naar Biervliet. Ter hoogte van de boerderij van de heer E. G. kwam een stoet auto's station had ondernomen, maar ondanks de onrechtvaardigheid van zijn vader, stroomde het boerenbloed door zijn aderen, want de gelegenheid om het hooi droog binnen te krijgen, was er, en dat sprak ook een woordje mee. Maar des avonds, toen de laatste vracht op de grote berg geborgen was, deed de moeder geen vergeefs beroep op de zoon, om de koffer van de nieuwe huisgenote van het station te halen. In de ogen van de boer was dat een vernedering dat was toch geen werk voor een boerenzoon om de bagage van de nieuwe meid van het station te ha len! Er was dan ook een scherp woord op zijn lippen, maar er was iets in de ogen van de zoon, dat hem weerhield het uit te spreken. Sinds enige tijd ver meed de boer een twist met zijn zoon in het bijzijn van het personeel. De knechts fluisterden onder elkaar, dat de „Bullebak", zoals Van Elk in stilte werd genoemd, bang was voor de zoon. Toch maakte Dirk geen misbruik van zijn langzaam aan groeiende macht. Het werk, dat hem opgedragen werd door zijn vader, verrichtte hij even goed als de knechts het deden, alleen met dit verschil, dat de zoon het op zijn eigen manier deed. Dirk had, evenals zijn va der, een goede kijk op het boerenwerk, alleen was hij wat moderner, econo mischer aangelegd en verrichtte hij het

De Schakel | 1959 | | pagina 1