sen de paaltjes door te loodsen. Tot slot gaf Zuidzande's dameszangkoor „Juli ana" nog enkele nummers ten beste, waarna burgemeester Everwijn de uit slag bekend maakte. De beker ging ver veg, n.l. naar Denemarken. De Deen C. Brossen, volontair op een landbouwbe- irijf en leerling aan de Hogere School /oor Landbouw te Kopenhagen, nam de jre-trofee mee. Hij behaalde de eerste Drijs met een foutloos parcours, zeer stijlvol en beheerst gereden. Aantal punten 277. Tweede werd P. de Kramer uit Zuidzande met 303 punten. 3e F. Kopmels uit Oostburg met 310 punten. 4, J. Risseeuw, Zuidzande met 361 pun ten. 5, H. van Dijke met 375 punten. 6, A. Kools met 382 punten. 7, J. Luteijn met 386 punten. 8, A. Verstraate, Groede met 419 punten. 9. Jac. Dieleman met 421 punten en 10, R. la Gasse met 440 punten. Er waren totaal 25 deelnemers, die elkander in een sportieve strijd de eer hadden betwist. Zowel de deelnemers door hun seri euze opvatting van de wedstrijd, als het publiek door de vele aanmoedigingen, droegen niet weinig bij tot het welsla gen van de middag. Nog lang heerste er in Zuidzande een gezellige drukte. Breskens RECTIFICATIES In ons verslag van vorige week over de a.s. visserijfeesten komt een storende fout voor. Er staat n.l. in, dat er in de café's gedanst kan worden. Dit is abso luut niet het geval. Dansen in de café's is gedurende de visserijdagen verboden. In het raadsverslag der gemeente Breskens van vorige week staat: ook de suggestie van de heer Goethals, gelden tegen een lagere rente van gemeente wege te verstrekken, wees de heer Van der Hooft af, omdat er nog andere ta ken op het gemeentebestuur rusten, dan om de visserij in haar algemeenheid om hoog te brengen. Dit moet alsvolgt ge lezen worden: omdat er nog andere ta ken op het gemeentebestuur rusten om d# visserij in haar algemeenheid om hoog te brengen. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor leerling- machinist de heer J. de Kruijter te Breskens. Aanrijding. Maandagmiddag omstreeks 3 uur, heeft op de hoek Molenwater-Dorps straat een aanrijding plaats gehad tussen een personen-auto, bestuurd door J. B. en een bromfietser D. E., beiden uit Groede. De bestuurder van de auto verleende geen voorrang aan het recht doorgaande verkeer, in dit geval de bromfietser. Er ontstond enkel wat materiële schade. De Rijkspolitie stelde «en onderzoek in. Internationale hengelwedstrijd. Op Zondag 9 Aug. as. zal er een in ternationale hengelwedstrijd gehouden worden aan het Duivelshoekje. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de hengeivereniging „De zeekrab" te Bres kens. Verschillende clubs uit de omge ving hebben "oegezegd met een groot aantal leden aan deze wedstrijd deel te nemen. Men schat het aantal deelne mers op pl.m. 300. Vanaf 10 uur is er Zondag gelegenheid om de inschrijf- nummers af te halen in café Monjé, Spuiplein 41, Breskens. De weging van de gevangen vis vindt plaats in de Vis mijn. Er wordt gevist van 15,30 tot 18,30 uur. Prijsuitreiking te 19,30 uur in café A. Roest, door burgemeester J. A. Eek hout. De Breskense muziekvereniging zal dit evenement opluisteren. Als er nog personen zijn, die zich wil len opgeven voor controleur, kunnen zij zich opgeven bij het bestuur, C. Vissen berg, Vogelenzang 7; L. Riemens, Voge lenzang 1; H. de Meester, Crysantstraat 7. Allen te Breskens. Voorzitter N.O.V. De heer J. Robijn, hoofd der o. 1. school te Breskens, is gekozen als voor zitter van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, afdeling West Z.-Vl. je het leven zo aangenaam mogelijk wil maken. Geloof je dat. Heieen?" Het meisje hief haar betraande ge zicht op en zei slechts: „Ik dank u." Maar die drie woorden betekenden voor de boerin genoeg. „Zo, en ga nu maar eens mee, dan zal ik je Je kamertje wijzen, dan kun je je opknappen. Heb je niets bij je?" „Ja, neen eh, ja. Bij het station staat mijn koffer, maar hij is zo zwaar, dat ik hem lopend niet kon meenemen.'' „Natuurlijk niet, kind. Dat begrijp ik best. Als het niet in de hooitijd was had de boer je wel met de Tilbury van het station gehaald. (Nu sprak ze een leu gen, want ze wist, dat de boer had ge zegd, dat de nieuwe meid, zoals hij haar noemde, zelf de weg maar moest vin den). Maar ik zal wel vragen of Dirk. mijn zoon, hem vanavond even op de fiets haalt." Intussen waren ze de trap opgegaan; in een afgeschoten hoekje van de hooi zolder waren enkele kamertjes. Van één dezer stond de deur open. „Dit is voorlopig je kamertje, kind je hebt het natuurlijk alleen voor jezelf. De meiden slapen hier met z'n tweeën naast, de knechts slapen op de andere zolder. Zo, nu laat ik je alleen. Je vind het wel naar beneden, hé? Over een kwartiertje gaan we eten. Je zult we! wat lusten na zo'n lange reis." Toen Heieen een poosje daarna bene- Evenementen. Ter gelegenheid van de zomerevene- menten werd Zaterdagavond op het Oranjeplein een korfbalwedstrijd ge speeld tussen Aardenburg en Breskens. De Bressianen wonnen met 61. De uitgestelde ballonwedstrijd zal nu doorgang vinden a.s. Zaterdag 8 Aug., op dezelfde tijd en plaats. Opstellen te 15 uur, achter de drumband, op het Oranjeplein. Elk kind wordt verzocht balpen of potlood mee te brengen. Prachtig resultaat. De door de heren Cambier, Van Ha- neghem en Woittiez georganiseerde ten toonstelling van de te Breskens neerge schoten aardwolf, alsmede de schilde rijen-expositie van de kunstschilder A. Nicolai, is een groot succes geworden. De tentoonstelling werd door 3127 per sonen bezocht. De netto opbrengst be droeg f 472,36, welk bedrag ten bate is gekomen van de plaatselijke zang- en muziekvereniging. Vrijdagavond werd dan ook in hotel „Casino", in het bijzijn van de besturen der beide genoemde verenigingen en zij, die hun medewerking aan de tentoon stelling verleend hebben,, door de com missie aan beide voornoemde verenigin gen f 236,18 uitgekeerd. Dit geschiedde bij monde van de heer Woittiez. Namens de zangvereniging dankte de heer A. Wisse, voorzitter dezer vereniging, voor deze belangrijke gift, terwijl namens de muziekvereniging de heer P. Rookus woorden van dank sprak. Kring-zwemcompetitie. Zaterdag j.l. werden in het pas geres taureerde „Wilhelmina-zwembad" de wedstrijden voor de tweede kring-zwem- competitie van de Zeeuwse K.N.Z.B. ge houden. De volgende clubs namen hier aan deel: „De starters", Aardenburg; „S. Z.V.", Souburg; „Zeehond", Vlissingen; „Luetor", Middelburg; „Ganze", Goes, ..Bruinvis", Sas van Gent en „Schelde- stroom", Breskens. De voornaamste uitslagen van de di verse nummers waren: 100 m. rugslag heren: 1. Piet Rotte (Luetor) 1.29.-; 2. Cor Wagenaar (S.Z. V.) 1.33.2; 3 en 4. Wim van der Steen (S. Z.V.en Ad. Booy (Luetor), beiden 1.34.4 5. Adrie Sampon (Bruinvis) 1.34.9. 100 m. rugslag dames: 1. Raymonds Vergauwen (Bruinvis) 1.35.6; 2. Annie Camper (Luetor) 1.41.1; 3. Ingrid Baart (Bruinvis) 1.43.9; 4. Tjitske Dolfing (Luetor) 1. 46.3; 5. L. Rootsaert (Star ters) 1.46.9. 3 maal 50 m. wisselslag estafette jon gens t.e.m. 17 jaar: Luetor 1. (Ad Booy, Piet Roelse en Bert de Vries) 1.58.5; 2. Ganze I (A. van Oost, J. Jacobs en Leen Jumelet) 1.58.6; 3. Ganze II 2.02.2; 4. S.Z.V. 2.04.-; 5. Luetor II 2.07.1. 25 m. vrije slag meisjes 12-13 jaar: 1. Margriet Kingmans (Luetor) 20.1; 2. A. Booy (Luetor) 22.4; 3. Th. van den Heuvel (Scheldestroom) 22.9; 4. D. Francke (Luetor) 23.4. 25 m. vrije slag jongens 14-15 jaar' 1. Theo Vervoorn (Luetor) 17.1; 2. H. van Oost (Ganze) 18.6; 3. A. Wanjon (S.Z.V.) 18.7; 4. G. Roeland (Bruinvis) 18.8. 100 m. schoolslag jongens t.e.m. 17 jaar: 1. I. Sinke (Zeehond) 1.27.5; 2. J. Jacobs (Ganze) 1.31.6; 3. C. Kaijser (Starters) 1.33.4; 4. A. Fokke (Ganze) 1.36.-: 5. A. Vermast (Bruinvis) 1.38.3. 50 m. vlinderslag meisjes t.e.m. 17 jaar: 1. Tiny Daalhuizen (S.Z.V.) 42.3; 2. A. Sturm (Ganze) 42.5; 3. Heieen de Vries (Bruinvis) 46.8; 4. Ingrid Baart (Bruinvis) 47.-. 3 maal 50 m. wisselslag persoonlijk dames: 1. Raymonda Vergauwen 2.23.2; 2. Tiny Daalhuizen 2.30.4; 3. Ingrid Baart 2.34.4; 4. Heieen de Vries 2.36.7; 5. M. Visser (Luetor) 2.40.9. 50 m. vlinderslag heren: 1. Adrie Sam pon (Bruinvis) 36.6; 2. Leen Jumelet Ganze) 36.9; 3. Theo Vervoorn (Lue tor) 36.9; 4. I. Sinke (Zeehond) 41.6. 100 m. schoolslag meisjes t.e.m. 17 jaar: 1. Ingrid Baart 1.40.4; 2. A. Sturm (Ganze) 1.42.5; 3. Hannie Krijger (S.Z. V.) 1.45.7; 4. M. Visser (Luetor) 1.46.2; 4. L. Rootsaert (Starters) 1.46.4. den kwam, zaten de boer en de meeste knechts reeds aan tafel, terwijl de mei den heen en weer liepen met brood en kaas, koffiekannen en kopjes. Aller ogen werden plotseling op haar gericht; ze voelde het bloed naar de wangen stij gen. Toen de boer haar zag, wendde hij zich naar haar toe en zei: „Aha, daar hebben we de nieuwe meid. Ja, ja, ik weet er alles van. De vrouw heeft zo het een en ander verteld. Nou, ga maar zit ten en eet mee, vandaag hoef je niets meer te doen." Verwonderd, bijna verontwaardigd, bleef ze staan bij de deur; de nieuwe meid had de boer gezegd. Werd ze als zodanig beschouwd? Ja natuurlijk, ze was hulpeloos. Ze was toch afhankelijk? Ze moest nu toch haar brood verdienen als meid? Er kwam een boos woord op haar lippen. Maar terstond kwamen de woorden van de boerin weer in haar gedachten: Je zult het hier wel niet zo vinden als op Tammes-State mijn man is soms een beetje eigenaardig, maar daar moet je je maar niets van aantrekken In mij zul je een tweede moeder vinden, Heieen Toen werd ze weer rustig. Ze zou voortaan het leven maar aanvaarden zoals het was. Idealen had ze niet meer. Ze zou hard werken en dat zou alles wel doen vergeten. (Wordt vervolgd) 50 m. rugslag jongens t.e.m. 17 jaar: 1. Bert de Vries (Luetor) 39.4; 2. Ad Booy (Luetor) 41.7; 3. I. Sinke 42.4; 4. Theo Vervoorn 42.7. 3 maal 50 m. wisselslag estafette da mes: 1. Bruinvis (Raymonda Vergauwen, Ingrid Baart en Heieen de Vries) 2.07.6. 2. Luetor I (Annie Camper, Annie Cor- nelisse en Corrie Voogd) 2.10.9; 3. Ganze I 2.20.8; 4. S.Z.V. I 2.21.9; 5. Starters 2.23.2. 3 maal 100 m. wisselslag estafette he ren: 1. Luetor I (Piet Rotte, Bert de Vries, Wim Wondergem) 4.19.6; 2. S.Z. V. (Cor Wagenaar, Wim van der Steen, Leo van Klinken) 4.22.3; 3. Bruinvis 4.36.4; 4. Ganze 4.37.2. Groede Afscheid. Zondagmiddag nam Ds. J. Happee in een volle kerk afscheid van de Evang. Lutherse gemeente te Groede, wegens zijn vertrek naar Stadskanaal. Na het Gloria van Gez. 105 en de opening volg de de schriftlezing, welke gekozen was uit Exodus 16 1 tot 4. De prediking was naar aanleiding van de tekst: „Ik ben het brood des levens". De scheidende leraar stelde dat Gods volk 40 jaren woestijn moest ondergaan, voordat men in het beloofde land kwam. Om het volk voor de ondergang te behoeden, zorgde God door middel van een wonder steeds, dat er voedsel kwam als de nood onder het volk het hoogst was. Zo beval Ds. Happee de kleine Lutherse gemeenschap die hij te Groede achter laat aan, steeds in God en Zijn wonder te blijven geloven De predikant gaat wel weg, doch God, Zijn kerk en Zijn gemeente blijven. Na het amen der prediking sprak burge meester J. C. Everaars zijn dankbaar heid uit voor dat, wat Ds. Happee in 4 jaar voor de gemeenschap van Groede kon doen. Vooral voor zijn groot aandeel in het jeugdwerk bracht spr. de schei dende predikant dank en zegde de klei ne Lutherse gemeenschap alle medewer king toe van de zijde der burgerlijke ge meente. Ds. W. F. ten Rouwelaar uit Middel burg, die het consulentschap zal aan vaarden, sprak namens de Lutherse ge meenschap in Zeeland hartelijke dank woorden voor het vele werk, dat Ds. Happee deed. Zijn onvermoeide ijver voor het jeugdwerk laat een groots stuk werk achter, dat slechts op de afwerking wacht en dat de verdere zorg zal be hoeven van vele anderen. Ds. Ten Rou welaar beloofde de kleine gemeente Groede alle steun, welke zij zondèr eigen predikant in de toekomst nodig zal heb ben. Namens de Lutherse gemeenschap te Breda sprak de heer L. H. van Swie- ten op geestige wijze de scheidende pre dikant toe. Hij herinnerde aan de tijd, toen Ds. Happee als jong student naar Groede kwam en zijn jeugdige schouders direct onder het jeugdwerk zette. Dat de Zeeuwse afdeling van de Lutherse jeugdbond inmiddels is geïnstalleerd, schenkt allen die er bij betrokken zijn voldoening. Namens de Herv. Gemeente sprak Ds. M. de Jong, die dankte voor het prettige contact dat er steeds was met de Lutherse predikant en zijn be langrijk aandeel in het classicale werk op het terrein der jeugdvorming. On danks dit prettige contact op velerlei terrein heeft, Ds. Happee steeds getracht het eigene van het Lutherdom naar vo ren te brengen en waar nodig verdedigd. Ondanks een andere traditie van het protestantisme was er vooral op het ter rein van het jeugdwerk een zeer goede samenwerking. Ds. de Jong bood een ets aan van de Hervormde Kerk en zeide tenslotte dankbaar te kunnen zijn voor een samenwerking, zoals Christus die bedoelde. Namens de Lutherse kerkeraad sprak de heer W. Karreman uit Breskens, die zijn spijt er over betuigde, dat bezweken door de druk der omstandigheden, Groe de zijn predikant moest laten gaan. Hartelijke dankwoorden werden gespro ken voor het werk dat de predikant voor de Lutherse gemeenschap verrichtte en voor het belangrijke aandeel dat zijn echtgenote in dit werk had. Tenslotte zong de gemeentte haar predikant een afscheidsbede toe, waarna in het voorportaal van de kerk alle aan wezigen met een handdruk van Ds. en mevr. Happee afscheid namen. Retranchement Het Zwin bloeit. Het limoenkruid in Het Zwin staat thans weer in volle bloei. Schoolcollecte. De leerlingen der o. 1. school verzamel den gedurende enige tijd voor een be drag van f 9,34 aan „Maandagcenten". Het geld is opgestuurd aan de Stichting Wereld-Schoolkind-Steunfonds voor de bestrijding der t.b.c. Gedetacheerd. In verband met de toeristische drukte werd de grenscommies F. J. Briaire uit Nieuw-Namen gedetacheerd naar de post Retranchement. Meer politie. De wachtmeester le klas, A. v. d. Broecke, werd van Koewacht gedeta cheerd naar Retranchement, in verband met de seizoendrukte aan de kust. Kinder zorg. De collecten voor Kinderzorg te Mid delburg brachten in het tweede kwar taal f 28,88 op. NIeuwvliet Muziek, volksdans en lampionoptccht. In samenwerking met de V.V.V. gaf de muziekvereniging „Nut en Genoegen" te Nieuwvliet Zaterdag j.l. een concert op de muziektent, waarvoor, vooral van de zijde der badgasten, goede belang stelling bestond. Vooral de rij- en volks dansen, welke door de schooljeugd, eveneens op de muziektent, werden ge daan. mogen zeer goed geslaagd heten. Na dit alles hield de muziekvereniging nog een lampionoptocht voor de jeugd, door de kom der gemeente. Oostburg Geslaagd. De heren I. J. Adriaansen en J. Strij- aonk, beiden lid van de vrijwillige brandweer te Oostburg, slaagden voor pompbediener. Geslaagd. De heer P. C. M. Roozen, onderwijzer aan de R.K. bijzondere lagere school te Oostburg, slaagde te Breda voor de hoofdacte deel A en B. Biervliet Geslaagd. Mej. J. Faas slaagde voor lerares coupeuse. Zij was leerlinge van mevr. K. S. van de Velde-Jacobs te Breskens. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand Juni. GEBOREN: 8, Frank Jacobus Pieter, z. van C. J. Babijn en E. S. Ploegaert te Breskens, Leeuwebekstraat 9; 8, Wil lem, z. van I. A. Naeije en S. J. J. Ver- planke te Biervliet; 6, Raymonda Jo hanna, d. van J. Stokkerman en T. M. Lekens te Oostburg, Noordwal 34; 17, Jozina Wilhelmina, d. van A. J. van der Meulen en J. H. van de Sluis te IJzen- dijke. B 34; 21, Antonius Christianus Maria, z. van Q. J. P. van Bijsterveldt en C. J. Snijders te Oostburg, Zuidzand- sestraat 42; 21, Jacqueline, d. van C. C. M. de Cock en J. C. de Hullu te Aarden burg, Eede, Brieversweg M 19a; 20, Ca rolina Theresia Francisca, d. van F. E. van den Dries en B. A. F. van Esch te Aardenburg, Weststraat 61; 23, Carolina Alida Bertha, d. van A. J. van den Dries en G. H. C. van Vooren te Sluis. H 41; 25, Elizabeth Maria Leontina Suitbertha, d. van E. Lecluijze en A. M. Cuelenaere te Oostburg, Nieuwstraat 15; 25, Ronny Medardus Achiel, z. van E. F. Standaert en A. C. T. van Rie te Aardenburg, Eede, Dorpsstraat W 33; 28, Suzanna Geer- truida, d. van A. Boone en G. Hendriks te Oostburg, Weststraat 22; 30, Frankie Richard Gustaaf, z. van A. P. Steijaert en L. L. M. de Crook te Oostburg, Brou werijstraat 14; 29, Adriaan Jacob, z. van F. M. Quaak en T. H. Bijl te Oostburg, Brouwerijstraat 51. HUWELIJKENgeen. OVERLIJDEN: 12, Jozina Verplanke. 81 jaar, zonder beroep te Oostburg: 16. Prudent Joseph Mussche, 64 jaar, land bouwer te IJzendijke: 16, Janneke van Dixhoorn, 68 jaar, zonder beroep te Oostburg, wed. van M. W. Jansen van Rosendaal; 17, David de Hullu, 83 jaar. zonder beroep te Oostburg; 18, Dina de Cocq, 67 jaar, zonder beroep te Cad- zand; 19, Cornelia Willemsen, 78 jaar, zonder beroep te IJzendijke; 19, Johan na Luteijn, 87 jaar, zonder beroep te Sluis, wed. van F. J. van de Plassche; 22, Alphonsius Benonius Calon, 83 jaar. zonder beroep, te Oostburg; 23, Maatje Versprille, 48 jaar, zonder beroep, te Oostburg, echtg. van I. A. Brakman;26. Alfred Constantinus Thomas, 64 jaar. zonder beroep, te Oostburg; 29, Edmond Mussche, 92 jaar, zonder beroep, te Oostburg. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Juni. GEBOREN: 13, Ebrina, d. van J. den Hamer en A. Kallewaard. GETROUWD: 25, A.Schijve. 25 jaar en T. E. Bril. 21 jaar. OVERLEDEN: 22, C. de Kraker, 80 jaar; 22, E. Minnaard, 66 jaar (te Utrecht). INGEKOMEN: 10, A. M. Termont- Thilleman, van Oostburg naar W 26a- 20, P. J. Ekkenbus en echtgenote, van Breskens naar Willemsweg 67; 18, M. M. van Rie, van Maldegem naar Prinses. Beatrixstraat 102. VERTROKKEN: 1, R. C. Dierikx, van W 35 naar Oostburg; 12, M. I. van de Velde en echtgenote, van Cransberg- straat 6 naar Westdorpe; 13, C. B. Pie- laat, van O 47 naar Apeldoorn; 13, S. A. de Vos, van O 28b naar Oegstgeest; 22, R. Hamers en echtgenote, van Van der Slikkestraat 9 naar Oostburg. Gevonden voorwerpen 1 kinderarmband. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke. Afstandsmeter voor fototoestel; hals ketting; kinderbril; bril, licht montuur; rozenkrans. Veder zijn inlichtingen te bekomen omtrent een grijs gelakt herenrijwiel. Inlichtingen bureau Rijkspolitie te Breskens.

De Schakel | 1959 | | pagina 2