BOBBE Zomerstoffen! BOBBE ALG. NIEUWS BLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V__ Plaatselijk Nieuws buitenkansje en U kunt er van profiteren! voor spotprijzen f 1,39, f 1,59, f 1,89 f2,25 e u e t o n Het Meisje uit de Molenpolder de (chakel r~ 14e Jaar (fang - Nr. 725 VRIJDAG 7 AUG. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Biervliet Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Vrij_ dag j.l. werd met algemene stemmen be sloten op de wijk Driewegen een 2-klas- sige houten school te bouwen. Reeds ge durende een aantal jaren bestond hier aan grote behoefte. De schoolartsen hebben de afgelopen jaren heel wat ver nietigende rapporten geschreven over dc staat van de bestaande stenen school. Het alternatief voor het gemeentebe stuur was: de oude stenen school volle dig te restaureren, een nieuwe stenen school te bouwen of een houten school. Aanvankelijk ging men er van uit een nieuwe 2-klassige stenen school te laten zetten, maar aangezien er geen kijk op was binnen jaren in het bezit te komen van een urgentieverklaring, bepaalde men zich tot een houten school, waai- voor het Ministerie binnen redelijke tijd wel een urgentieverklaring zou afgeven. Nu was het zover, dat B. en W. de raad definitieve voorstellen kon doen. De to tale bouwkosten bedragen inclusief de grondaankoop, aanleg speelplaats, rio lering, enz., rond f 35000,exclusief de inrichting. Zonder hoofdelijke stemming werd een en ander goedgekeurd. De voorz. had bij de aanvang der vergade ring de raadsleden welkom geheten. Af wezig zonder kennisgeving was de heer 1. Michielsen. De voorz. deelde mee, dat door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan de heer C. de Paauw ten behoeve van het aanbrengen van een W.C. in zijn woning Molenstraat 2, een premie van f 100,werd toege kend. Ook de gemeente verleent een premie van f 50,B. en W. hebben de heer P. J. R. Bax te Kloosterzande in tij delijke dienst benoemd als waarnemend hoofd aan de o. 1. school op de wijk Drie wegen. Aan deze benoeming zijn nog al wat maren verbonden, allereerst geldt als voorwaarde, dat de heer Bax tijdens het komende examen zal slagen, ten tweede zal hij vrijstelling van dienst plicht dienen te krijgen en ten derde is ontheffing van de Minister van On derwijs noodzakelijk omdat betrokkene te jong is om als hoofd op te treden. Het Ministerie van Volkshuisvesting heeft er geen bezwaar tegen, wanneer achter de beide woningwetwoningen in de Burgemeester Maarleveldstraat, een schuurtje wordt gebouwd. De huur zal dan echter met 65 cent per week om hoog moeten. Vooraleer tot bouw wordt overgegaan, zal worden geïnformeerd, of de bewoners hiermee accoord gaan. De commissie voor de te organiseren ten toonstelling ,,Dit maakt Zeeuws-Vlaan deren", betuigde haar dank voor de toe gezegde subsidie van 5 cent per inwoner. Dit moet meer gezien worden als een garantie, waarvan in eerste instantie 2,5 cent per inwoner door de commissie tegemoet gezien wordt. Van de Maat schappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw was een verzoek ingekomen om ten behoeve van de door haar in Sept. te Schoon dij ke te organiseren ten toonstelling, een medaille beschikbaar te stellen. Hiervoor werd f 10,gevo teerd. Op zijn verzoek werd de heer J. F. Westendorp, keurings-dierenarts, hoofd van Dienst voor de gemeenten Biervliet en Hoofdplaat, ingaande 15 Juli j.l., eer vol ontslag verleend als zodanig. De heer H. A. M. van de Vijver, dierenarts te Biervliet, die reeds jarenlang plaatsver vangend hoofd van Dienst is, verzocht hem in vaste dienst als hoofd van Dienst te willen benoemen. Met algemene stemmen werd de heer Van de Vijver in de vacature Westendorp benoemd. Bij de behandeling van het verzoek van de Vereniging van Ned. Gemeenten om een bijdrage van 5 cent per inwoner als aandeel in de kosten, verbonden aan de aanbieding van een tweetal muur schilderingen in de nieuwe Prov. Griffie, informeerde de heer A. Dijk er naar, welke waarborgen er zijn, dat niet van die moderne onzin op de muren wordt aangebracht, maar voor een grote groep acceptabele schilderingen, zei de voorz., dat een commissie is benoemd, waarvan de samenstelling deze waarborg inhoudt. Zonder hoofdelijke stemming werd 5 cent gevoteerd. De aansluiting op het electriciteitsnet van de bedrijven van W. A. Verplanke, C. Ongenae, P. Boerjan en A. Bliek in de Beukelspolder en van P. de Jonge in de Elisabethpolder, is door betrokkenen geaccepteerd. Het onren dabele deel der aanlegkosten bedraagt f 11.862,waarin de P.Z.E.M. f 4576, bijdraagt. Betrokkenen moeten zelf f 6161,— bijdragen of f 4682,indien zij zelf het graafwerk verrichten. De raad besloot per bedrijf f 225,bij te dragen. Verwacht wordt, dat het nieuwe speel veld dit voetbalseizoen bespeeld zal mo gen worden. B. en W. vonden de tijd aangebroken te gaan praten over de vergoeding die hiervoor en. voor het ge bruik van het kleedgebouw jaarlijks door de plaatselijke voetbalvereniging zal dienen te worden betaald. B. en W. stelden een bedrag voor van f 500. hetgeen zij, voor alles wat geboden wordt, een heel redelijk bedrag vonden. Na enige discussie werd aldus besloten. De gemeenterekening 1958 werd aange boden. De gewone dienst sluit met een nadelig slot van f 1.246,81. De kapitaal- dienst met een nadelig slot van f 151.968,63. Reeds wordt een aantal jaren gespro ken over verbetering van de openbare straatverlichting. O.a. ook de toeneming van het verkeer maakt zulks noodzake lijk. Bij wijze van proef stellen B. en W. voor de verbinding voor het doorgaande verkeer, namelijk de Weststraat, Oude- stad, Burgem. Maarleveldstraat en een gedeelte van de Braakmanlaan tot aan de Schoollaan, van 7 meter hoge masten te voorzien met spiegelarmaturen, waar in een PIPL licht van 125 Watt. Het be treft een 16-tal masten, waarvan de aanlegkosten rond f 9000,zullen be dragen. De alsdan in genoemde straten vrijkomende oude lichtmasten kunnen dienen voor verbetering der straatver lichting in de woonstraten. Ook voor de andere straten denken B. en W. andere armaturen en lichtbronnen aan te bren gen. Bij wijze van proef zijn in de Gent sestraat op twee masten verschillende armaturen aangebracht om na te kun nen gaan, welke de meest geschikte is. De heer J. W. Verplanke vond de ver lichting in de gemeente alleszins vol doende en zag liever het geld aangewend om de percelen in de onrendabele ge bieden aangesloten te krijgen. De voorz. zei, dat dit een zaak voor de P.Z.E.M. is en bovendien zou die f 9000,maar een druppel op een gloeiende plaat zijn, waarmee weinig of niets te bereiken zou zijn. In stemming gebracht, bleek de heer Verplanke de enige tegenstemmer te zijn. Tijdens de rondvraag zei de heer A. Dijk te hebben vernomen, dat er reeds geruime tijd aan de woning van de heer P. Jansen-de Kraker in de Gentse straat, lekkages voorkomen. De gemeen teopzichter deelde mee, dat enige dagen geleden juist opdracht is gegeven het euvel te verhelpen. Voorts bracht de heer Dijk de zeer slechte staat der vloe ren in de noodwoningen aan de School laan onder de aandacht, waardoor schutten verzakken en de mensen elk moment de kans lopen door de vloeren te gaan. De voorz. zei, dat deze woningen reeds ver over de be woningstermijn zijn. Mensen van de Provinciale Directie zijn reeds de zaak wezen opnemen, terwijl de burgemeester over deze kwestie ook al naar Middelburg is geweest. Wanneer de hoogst urgente herstellingen zouden worden uitgevoerd vergt dit reeds een uitgave van ruim f 10.000,en het uit voeren van afdoende verbeteringen zelfs veelvouden van dat bedrag. De gemeen teopzichter doet aan deze noodwoningen wat redelijkerwijs mogelijk is. De heer Dijk meende, dat het tijd wordt, dat de gemeente bouwvolume ter beschikking wordt gesteld om deze afgeleefde wonin gen te vervangen, want tenslotte kan- men de mensen niet in die omstandig heden laten zitten en is het bovendien weggegooid geld alle noodzakelijke voorzieningen aan te brengen. De voorz. zei, dat van de zijde van het gemeente bestuur alles wat mogelijk is zal worden gedaan. In de loop der vergadering werd deze geschorst om Ir. 't Hooft gelegen heid te geven tot toelichting van het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan. Uitvoerig werd gediscussieerd over be paalde onderdelen van het plan, waar over Ir. 't Hooft zijn stedebouwkundige visie gaf. Kleutertjes namen afscheid. Vrijdagmiddag j.l. namen de 6-jarige kleuters, leerlingen van de Chr. kleuter school, afscheid als zodanig, in verband met de overgang naar de „grote school". De voorzitter van het schoolbestuur, Ds. Evenhuis, sprak een kort inleidend woord tot de vele aanwezige ouders, waarna het woord was aan de kleuters, die o.l.v. het hoofd der school, mej. C. de Kraker, hun kunnen toonden. In leuke liedjes en spelletjes, lieten de kleuters zien, dat de tijd op de kleuter school doorgebracht, geen verloren tijd is geweest. Integendeel. De peuters ble ken heel wat geleerd te hebben. Om de schare wat tot rust te brengen, vertelde mej. de Kraker aan de hand van een aantal zelf vervaardigde tekeningen een mooi afscheidsverhaal. In de pauze werd de jeugd op ijs getracteerd, terwijl er voor de ouders, hoofdzakelijk moeders, thee geserveerd werd. Na de pauze ver toonde mej. Elly Vinke uit Hoofdplaat, wat men met poppenkastspel kan be reiken. Het spel werd door de jeugd, maar nog meer door de moeders, erg op prijs gesteld. Ds. Evenhuis nam met een toepasselijk had een Wij kochten een restant fabrieks- partij waaronder de beste structuur cotton's van dit seizoen per meter Alles 90 cm breed uw modehuis in Vlissingen woord afscheid van de kleuters, die een prachtige Bijbelse plaat ontvingen. Voor de onderwijzeressen waren er enkele aardige cadeautjes. Het was een leuke middag, waarop vooral de be trokken leerkrachten met voldoening terug kunnen zien. Zuidzande V.V.V. organiseerde een bont pro gramma voor de toeristen. In het kader der V.V.V.-feesten, welke de gehele maand Augustus te Zuidzande worden gehouden, werd Zaterdag j.l. eeri behendigheids-wedstrijd voor tractoren gehouden op een terrein binnen de kom der gemeente. Van de zijde van het pu bliek, zowel als van de vele te Zuidzande aanwezige gasten, was er grote belang stelling. De hindernissen, die moesten genomen worden, bestonden uit het al rijdende met de mond pakken van een koekje, het z.gn. koekhappen, alsmede het pakken van een lans en ringsteken, terwijl de tractor beslist niet mocht stilstaan. De kunst om de tractor pre cies voor een hek tot stilstand te bren gen, het hek te openen, en daarna weer sluiten, leverde niet zo erg veel straf- punten op. Het uitdrinken van een flesje bier was ook niet zo'n moeilijke opgave. Wel sneuvelden heel wat goed geclasseerden bij het achteruit nemen van de hindernissen-paaltjes. Het bleek niet zo erg gemakkelijk de tractor tus- door HENK VAN HEESWIJK. 3 En nu was ize hier. De eerste indruk viel haar al tegen. Niemand om haar af te halen, terwijl de boerin toch wist, dat 'ze wildvreemd was in dit land. Ze was nog nooit zuidelijker dan Zwolle geweest. Hoe zou de boerin er uitzien? En de boer? Ze trachtte zich vergeefs een beeld te vormen van een vrouw, die vele jaren geleden, toen ze nog een kind was, op de Tammes-State had vertoefd Wel wist ze nog, dat het een klein vrouwtje was, maar meer ook niet. De boer had ze nooit gezien. Toen ze het dorpje door was en het smalle landwegje betrad, veronderstel de ze, dat de „Beldam" nu wel niet zo ver meer zou 'zijn. Aan een paar kinde ren, die op het erf van een boerderij speelden, vroeg ze waar de hofstede van boer Van Elk lag. „Voorbij 't kruis de eerste hofstede, dat is de „Beldam", was het antwoord. Ze bedankte en ging verder. Enkele mi nuten later stond ze voor een grote poort en een brede oprijlaan. Een beklemd gevoel maakte zich van haar meester. Even aarzelde ze, toen ze de grote boerderij zag, die niet voor de Tammes-State behoefde onder te doen. Op het erf scharrelden een paar kippen traag of baadden zich genoeglijk in het stoffige zand. Enkele pauwen en kal koenen liepen parmantig met hun ve derdracht te pronken en een grote her dershond ldg, knipperend tegen het felle zonlicht, voor zijn hok, schijnbaar dom melend. Echter had hij heel goed de pas aangekomene gezien,, die daar een wijle voor de poort stond te kijken. Heieen liep de oprijlaan op. De boer derij scheen als verlaten. Knechts en meiden, alles was naar het hooiland om zoveel mogelijk van het kostelijke voer binnen te halen. Achter in 't huis was de boerin bezig met de avondboterham men. 't Was maar een klein, doch stevig en pienter vrouwtje, weinig het type van de vrouw van een bedrijfsboer, doch niet veel boerderijen konden bogen op zo'n heldere boerin. Vrouw Van Elk was im mers van kinds af aan in het boeren bedrijf opgevoed. Aan wie zou men be ter de zorgen van de grote „Beldam" kunnen toevertrouwen dan aan haar? De boerin was wat opgewonden. Ver scheidene malen had ze al eens om het hoekje van de deur gekeken; dan had ze met de hand boven de ogen een poosje staan turen de smalle landweg langs tot het zichteinde van de kruising, maar blijkbaar had ze nog steeds niet gezien wat haar ogen zochten, want onverrich- terzake keerde ze dan telkens terug naar de boterhammen op de blank geschuur de keukentafel, tot een luid geblaf var de herdershond haar naar buiten deed snellen. Eindelijk, daar kwam het meisje aan, waar ze zo vaak voor de weg langs had gekeken. Met een „koest Cesar", bracht ze de heftig aanslaande hond tot be daren. Toen trad ze haastig op Heieen Tammes toe. Heieen zag het vrouwtje op haar toe komen en toen ze bij haar stond, vroeg ze: „Bent u bent u „Ja, mijn kind, Heieen, dat ben ik. Wees welkom hier, wees hartelijk wel kom, mijn kind, wat ben je groot ge worden; ik zou je bijna niet meer her kend hebben na/ zoveel jaren. Maar je hebt toch dezelfde trekken in je gezicht als je lieve moeder, die we nooit zullen vergeten, nietwaar?" Spontaan gaf ze het meisje een zoen en stak toen haar arm door die van He- leen. Zo wandelden ze samen naar het achterhuis. Heieen is verbaasd, eigenlijk getrof fen meer, door de hartelijke ontvangst op de boerderij. Er welden woorden van dankbaarheid op in haar gemoed, doch de gedachten aan haar overleden moe der doen het overvolle in haar hart uit vloeien en ze barst in een zenuwachtig snikken uit, zodat ze werktuigelijk met de goedhartige boerin naar binnen gaat en op een van de houten keukenstoelen neervalt. „Tja, mijn kind", zegt de boerin troos tend, „zo allebei ineens hé? Ja, ik be grijp dat het erg verdrietig voor je is, ik hield ook veel van je moeder. Ze was in mijn jonge jaren m'n beste vriendin. Wij hadden nooit geheimen voor el kaar. Kom, Heieen, treur niet, zo is nu eenmaal het leven. Er is arbeid genoeg hier, dat zal je afleiden. Je zult het hier wel niet zo vinden als op de Tammes- State, want mijn man is soms een beetje eigenaardig. Maar daar moet je je maar niets van aantrekken, dat is zo z'n aard. In mij zul je een tweede moeder vinden, Heieen, ja ik weet, dat je moeder je ook altijd zo noemde. En als je soms verdriet hebt of in moeilijkheden zit, kom dan "s avonds bij me en vertel het me. Dat zal je goed doen. Ga met mij om, zoals je met je moeder omging, dan kunnen we elkaar helpen. Op de duur zal het je wel bevallen op de „Beldam", je bent in het boerenleven opgevoed, dus je handen staan er niet verkeerd voor. Mocht je er geen zin in hebben, vertel het me dan. Heb je plannen om in de toekomst ander werk te gaan zoeken, laat het me dan weten en ik zal je zo veel mogelijk helpen. Ik ben maar een eenvoudige boerin en ik heb geen rijke woordenkeus, maar ik denk wel, dat je het begrepen zult hebben, dat ik

De Schakel | 1959 | | pagina 1