CORSETTENoó' OUWENDIJK Zijn er Verjaar- of Feestdagen in 't zicht, Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn De a.s. Visserijfeesten te Breskens Feuilleton Het Meisje uit de Molenpolder cfe jchakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 14e Jaar%an% - Nr. J24 VRIJDAG 31 Juli 1959 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bijfons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS; F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade. P.S. Ook voor alle Wasartikelen. Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN, Tel. 506, Breskens MEDISCHE urchtstraat 13 STBURG Op Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus worden de jaarlijkse, bijna traditioneel geworden visserijfeesten ge organiseerd. Het is voor de zevende maal, dat het comité-visserij dagen zich onder voorzitterschap van de heer J. W. Carels, gaat inspannen om Breskens en omstreken een paar onvergetelijke dagen te bezorgen. Meer dan andere jaren het geval was, wordt thans de eerste dag der feesten in het teken der visserij gesteld, 's Middags om 1 uur zal burgemeester Eekhout de visserij dagen openen op het Spuiplein. De gemeente- vlag wordt hierbij gehesen en de visse rijwimpel, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur, aan die schipper, die in het vangseizoen de beste garnalen - schipper is geweest en de hoogste be somming voor zijn vangst heeft ge maakt, uitgereikt. Na de uitreiking der wimpel gaat men in optocht naar de vissershaven, waar op het betreffende schip de wimpel gehesen zal worden en de vloot zal uitvaren, feestelijk versierd, om met publiek aan boord een demon stratie te geven van de garnalenvisserij. Dit zal op -zichzelf een grote attractie vormen voor de aanwezigen, doch daar naast zullen de vangsten van die mid dag in het vismijngebouw door het pu bliek gemijnd kunnen worden. Om het publiek na de garnalenvangst ook een proefje te geven van het edele zeepro duct, zullen aan de vismijn zakjes gar nalen worden uitgereikt. De visserij hoopt hierdoor meer bekendheid te ge ven aan dit product. Deze reclame gaat dan ook uit van de visserij zelf. Onder tussen zal aan de Oost-haven een flot- tilje mijnenvegers arriveren. De mari ne heeft toegezegd met een drietal sche pen de visserij dagen luister te zullen komen bijzetten. Het zijn deze maal H. M. Gieten, Axel en Aalsmeer, onder commando van de lt. ter zee 2e klasse, W. Enterman, die voor vier dagen hier ligplaats zullen hebben. Zodra de sche pen gemeerd zijn, maakt de comman dant zijn opwachting bij de burgemees ter op het gemeentehuis, waarna 's mid dags B. en W., vergezeld van het comité visserij dagen een bezoek zullen brengen aan de mijnenvegers. Commandanten en officieren van de marine zullen des Zaterdagsmorgens officieel op het ge meentehuis worden ontvangen. De schepen zullen feestelijk verlicht zijn en voor het publiek te bezichtigen zijn op 15 en 16 Aug. van 2 tot 4 uur en van 19 tot 20 uur. Voorts zullen de Jantjes Zaterdagmiddag de strijd aanbinden op het voetbalveld tegen Breskens I. Ter wijl de opening der visserij dagen zich voltrekt, de vloot uitvaart en de Marine aankomt, zal op het Oranjeplein een jaarmarkt worden gehouden, waaraan een standwerkers-concours is verbonden Het jeugd-accordeonorkest uit Vlissin- gen zal de eerste dag der feesten waar dig besluiten. Zaterdags is er de praal wagenoptocht, ditmaal onder de weidse naam „bloemencorso". Voor het eerst heeft het visserij-comité geadviseerd de praalwagens met levende bloemen te versieren. Zelf tast het hiervoor diep in de zak, er wordt n.l. per wagen een be- door HENK VAN HEESWIJK. 2 Toen kwamen de schooljaren in de stad Groningen, waarvan men op Tam- mes State heel in de verte de torens ziet Met de stoomtram ging ze dagelijks heen en weer. „Leer maar zoveel mogelijk, Leentje,'' had vader gezegd. „Je hebt er nu de ge legenheid voor en je kunt nooit weten, hoe je nog een keer in je leven er nut van zult hebben." En is het niet nodig, dan hindert het evenwel niets; aangeleerde kennis is nooit weg." Zo ging het ook later toen ze haar studie volbracht had. Ze had nooit zo veel opgehad met leren, maar om vader, die ze lief had, voldeed ze aan zijn wens. Op de boerderij leerde ze alle voorko mende werkzaamheden. Hoewel ze eerst eens tegensputterde, zij, als enige doch ter van de rijkste boer uit de wijde om trek, omdat ze melken moest en kazen maken, en karnen, en later in de zomer mee moest helpen hooien. Maar tenslot te had ze, zij het dan ook vaak met te genzin, het zwaarste werk gedaan, om dat ze wel wist, dat vaders wil onver drag van f 225,beschikbaar gesteld. De buurtverenigingen konden het niet meer bijhouden. Het eenmaal als hulde voor de visserij opgezette feest is een jaarlijks terugkerend festijn geworden, waaraan ook de bewoners der omliggen de gemeenten veel plezier beleven. Ook komen duizenden bezoekers van de overzijde der Schelde. Dit alles nood zaakte het comité de ingeslagen weg te verlaten. Breskens wordt tijdens de visserij da gen afgesloten. Ieder die de optocht zal willen bekijken en die buiten de ge meente woont, zal een entrée moeten betalen. Vergunningen om de wegen af te sluiten zijn reeds door Rijkswater staat verstrekt. Hoe de wegen precies afgezet moeten worden weet men nog niet. De voornaamste moeilijkheid is de veerboot. Hoe men de extra boten die er stellig zullen zijn moet verwerken, weet men nog niet. Het comité weet echter, dat het op vele vrijwilligers uit de Breskense bevolking mag rekenen. De entrée bedraagt voor volwassenen f 0,50 en voor kinderen f 0,25. Hiermee is alles betaald en hoeft men niet extra te betalen voor de cabaret-voorstellingen op het Oranjeplein. Op deze wijze brengt men het visserijfeest, aldus de heer Carels, op een gezonder basis. Thans was het zo, dat de gemeente een bijdrage groot f 2000,gaf, de V.V.V. f 1000,terwijl de rest moest komen van bijdragen van de middenstand, de horeca-bedrijven, etc., terwijl ook de cabaretvoorstellingen geld moesten op brengen om er financieel uit te komen. Wanneer men weet, dat een visserijfeest circa f 13000,--— kost, dan kan men be seffen, dat het comité slapeloze nachten had, eer de zaak in kannen en kruiken was en daarna verwoed aan het rekenen sloeg of men er zelf niet wat bij moest leggen. Het bloemencorso wordt opge luisterd door een zes-tal muziekgezel schappen, waaronder dat der douane- Nederland uit Rotterdam, „Ons Genoe gen" uit Vlissingen, „Mozart" uit Yer- seke, de jeugddrumband uit IJzendijke, de Harmonie van Schoondijke en de plaatselijke muziekvereniging. Ook heeft men de medewerking weten te verkrij gen van het gezelschap „Aly Baba en de 40 rovers" uit Oostende. De stoet zal door Breskens' straten trekken van 3 tot 5 uur, waarna er voor alle in Breskeus aanwezige kinderen balonnen worden uitgereikt voor de wedstrijd op het Oranjeplein. Een kinderfiets is de hoofdprijs voor die ballon, welke het verst is gegaan. Op verschillende plaat sen in Breskens worden in de vooravond concerten gegeven. Om 18,30 uur is er op het Oranjeplein een grote rolschaat- sen-show met 32 deelnemers. Dit alles gebeurt op Zaterdag, met als slot een taptoe op het Oranjeplein, te geven door de douane. Een extra boot zal alle gas ten om kwart voor 12 naar de overkant zettelijk was. Of ze al mopperde, of ar gumenten naar voren haalde, het gaf niets. „Je kunt nooit weten, waar het goed voor is," was steeds zijn geliefkoosde ge zegde en daarbij bleef het. Op de Tarnmes State had ze geleefd als een kind, als jong meisje en als jon ge Vrouw. De een of andere rijke boeren zoon had al eens een oogje op haar ge slagen en was al eens op een Zondag middag op de koffie met koek gekomen, zwaar de pijp rokend, pratende met de boer over de grasp rij zen en het vetge halte der melk, maar aan geen enkele had Heieen haar hand en haar leven durven toevertrouwen. Ze wilde nog wachten, zei ze steeds; ze was nog jong genoeg en de ouders waren er innerlijk blij om, dat ze hun zonnetje nog niet behoefden te missen. Zo ging het leven z'n gewone dage lijkse gang, totdat Ja, wie kan het zeggen, vanwaar ze gekomen waren, de eerste wolken aan de hemel kwamen. Een grote boerderij geeft zorgen en een goed beleid is de hoofdzaak. Maar de Tammesen waren rijk en de boerderij was van vader op zoon gegaan, genera tie na generatie. Men leefde, wat dat be treft, tamelijk zorgeloos. De boerderij rendeerde immers als geen in de wijde omtrek? Toen was het gebeurd. Wel had de brengen, terwijl van de S.B.M. en Z.V.T. M. de toezegging van bussen naar alle richtingen werd ontvangen, die om half twaalf uit Breskens vertrekken. In de café's zal gelegenheid zijn om te dan sen. 's Zondags trekt het bloemencorso nog eens uit, nadat vooraf de prijzen bekend gemaakt zijn. Muziekgezelschap pen uit 's-Hertogenbosch, Breskens, de „Heijster Klakkertjes" „St. Cecilia" uit Vlissingen, Aardenburg en Hans- weert zullen de optocht opluisteren. In aansluiting op de optocht zullen con certen gegeven worden op het Spuiplein, terwijl om 18,30 uur een cabaretgroep op het Oranjeplein zal optreden. Het zijn o.m. Wim Scholten, de Wico's, Rudv Carell, de Selvera's, Martinélli, etc. Deze avond wordt besloten met een taptoe door het muziekgezelschap uit Den Bosch en een groots vuurwerk op de middenhavendam. Dank bracht de voorzitter van het comité aan de burgemeester en secre taris uit Zundert, die het gemeentebe stuur en het comité met raad en daad terzijde hebben gestaan en vele nuttige wenken hebben gegeven voor het goed organiseren van het bloemencorso, waarmede Zundert nu al jaren ervaring heeft. Het comité ontveinst zich niet, dat er door de veranderde wijze van op zet vele moeilijkheden overwonnen zul len moeten worden en dat met name het afsluiten der gemeente vele moeilijk heden met zich mee zal brengen. Toch zijn wij er van overtuigd, dat Breskens weer een aantal prettige en drukke da gen tegemoet gaat. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Maandagavond zette de raad de eerste stap op de weg naar vernieuwing der Breskense vissersvloot, althans opende zij de mogelijkheden om tot vernieuwing te geraken. Zonder hoofdelijke stem ming werd besloten de rente en aflos sing van de aan te schaffen nieuwe sta len schepen te zullen garanderen. Door deze garantie wordt het voor de vissers mogelijk tot 70 pCt. der bouwkosten een eerste hypotheek aan te gaan tegen een rente van 4 pCt. met een looptijd van 15 jaar. Bij het opnemen van gelden op grond van deze financieringsmogelijk- boer van te voren met een hoofd vol rimpels door de stallen en schuren ge lopen, had gemopperd op de meiden, iets, wat hij nooit deed; ja, hij had zelfs gescholden op de meesterknecht, tot diens grote verwondering, want het was in zijn hele leven nog niet voorgekomen, dat een Tammes zijn personeel uit schold. Op een middag was hij naar de stad gegaan. Voor zaken, zoals hij wel meer deed de laatste weken. Het was ook de laatste reis, die Tam mes naar Groningen maakte, want toen hij 's avonds in het dorp terugkwam, was hij misgestapt. Men had een korte gil gehoord. Inplaats van naar het per ron te gaan, was hij de baan overgesto ken achter de stilstaande tram om, juist toen de sneltrein Groningen aankwam. De machinist, die de schok gevoeld had, remde uit alle macht, zodat de tram, hoewel ze een flinke vaart had, op be trekkelijk korte afstand van het ongeval tot stilstand kwam. Toen men ging kij ken, vond men het vreselijk verminkte lijk van boer Tammes, liggende tussen de rails, bijna onherkenbaar. Was het een ongeluk? Of had de mar de hand aan zichzelf geslagen? Men durfde het niet openlijk te zeggen. Wat dreef de boer overigens in tegenover gestelde richting van het station, waar door hij zijn ongeluk tegemoet was ge gaan? Anders ging hij altijd eerst het heid moeten de vissers de vismijnbedrij- ven in Nederland machtigen 12 pCt. van hun bruto-besomming in te houden, welke op een op naam van de vissers bij de Amsterdamsche Bank staande ge blokkeerde rekening moet worden ge stort als meerdere zekerheid van rente en aflossing. De heer F. M. Goedhals vroeg zich af of niet elke andere bank tegen hetzelfde rentetype gelden zou willen verstrekken. Spr. had liever ge zien, dat door de gemeente gelden zou den worden verstrekt tegen een lagere rente. Wethouder van der Hooft betwij felde het of andere banken zonder ge meentelijke garantie gelden zouden wil len beschikbaar stel1 en. Ook de sugges tie van de heer Goethals, gelden tegen een lagere rente van gemeentewege te verstrekken wees de heer Van der Hooft af, omdat er nog andere taken op het gemeentebestuur rusten, dan om de vis serij in haar algemeenheid omhoog te brengen. Op de vragen van de heer M. de Boer, zei de heer Van der Hooft, dat een nieuw stalen schip, zoals 2 vissers er een laten bouwen van de f 80.000, naar de f 100.000,zullen kosten. De mogelijkheden van dergelijke schepen zijn veel ruimer dan de oude schepen. Men kan nu 3 tot 4 dagen ter vangst gaan, mede dank zij de moderne outï - lage, die toch op de bestaande schepen belabberd genoemd kan worden en is mede de oorzaak er van, dat de jongere generatie er maar weinig meer voor voelt in de visserij te gaan. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Niermans inzake de bouw van een bejaardentehuis in Breda hebben B. en W. nadere inlichtingen ingewonnen en stelden de raad van het resultaat op de hoogte. De heer J. Vergouwe vroeg zich af of het wel verantwoord is een derge lijk hoog bedrag aan een bejaardente huis op te offeren. Hij zou liever voor dit geld een 20-tal woningwetwoningen gebouwd zien. Wethouder Van der Hooft zei, dat de ouden van dagen zelfstandig wonen prefereren. Een nieuw tehuis is te duur, zoals thans wel is gebleken. Spr. greep terug op de suggestie een aantal noodwoningen in de Bloemenwijk om te bouwen en geschikt te maken voor be woning door ouden van dagen met de daarbij behorende verzorgingsdiensten, dit zal veel goedkoper uitkomen. De heer F. M. Goedhals meende, dat de heer Van der Hooft de bewoonbaarheid van de noodwoningen wel wat te licht neemt, immers er zijn diverse dokters adviezen afgegeven over de onbewoon- perron op of maakte een praatje met deze of gene, wachtte tot de sneltrein was gepasseerd en stak daarna de lijn over om naar de boerderij te gaan. Men maakte allerlei gissingen, vooral toen later bleek, dat de boer gevaarlijk had gespeculeerd en de eertijds zo rijke en bloeiende Tammes-state bezwaard was met schulden. Overbelast met hypothe ken. Enkele weken na de dood van boer Tammes werd de grote boerderij met al z'n landerijen publiek verkocht. De Tammes-state ging in andere handen over. De hofstede, die sinds mensen heugenis aan de Tammessen had be hoord, steeds overgegaan van vader op zoon, van zoon op kleinzoon, werd nu, doordat de laatste van het eertijds zo aanzienlijke en geachte boerengeslacht door grote verliezen gedwongen zou zijn geweest de traditie te verbreken, was het niet dat de dood onverwacht een einde maakte aan zijn leven, dat wie weet hoe lang reeds, donker was ge weest door zorgen en moeilijkheden? Had de boer het zien aankomen? Was het daarom, dat hij zijn dochter eertijds had aangespoord te leren de handen uit de mouwen te steken? Was daarom het geheimzinnige en veel betekenende „je kunt nooit weten, waar het goed voor is" Deze en nog meer vragen waren het, waarmede de beide achterblijvende vrouwen zich soms het hoofd braken in

De Schakel | 1959 | | pagina 1