gebied met zich brengen. De heer Van Dijk zei, dat juist toestemming is gege ven voor de uitvoering van een aantal kapitale werken in het recreatiegebied van de Braakman in de komende winter, in D.A.C.W.-verband, hiermee demon strerende, dat de overheid wel degelijk financiële steun aan dergelijke objecten geeft. Mevr. Van den Broecke-de Man uit Aardenburg wees op het grote belang van vergaderingen als deze, zij gaf een suggestie meer van dergelijke avonden te beleggen. De voorz. van het forum, Drs. Verburg, zei dat de Ontwikkelings commissie ongetwijfeld dit op mogelijke uitvoering zal toetsen. Tot slot sprak de Commissaris der Ko ningin. Hij zei met gematigd optimisme, om niet te zeggen een zeker pessimisme, naar de vergadering te zijn gekomen. Thans was spreker verheugd te mogen constateren, dat de avond heel nuttig is geweest en dat er iets tot stand geko men is, wat van bijzondere betekenis zal blijken te zijn voor de ontwikkeling van de streek. Er is nog heel veel te doen en in dit verband kan de Ontwikk e lings - commissie veel goed en nuttig werk ver richten. De Commissaris sprak de hoop uit, dat de suggestie van mevr. Van den Broecke zal worden opgevolgd. Burge meester Eekhout sloot met een dank woord tot Drs. Verburg en het forum deze belangrijke avond. Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje Verkeersexamen. Aan de leerlingen van de o. 1. schooi, die dit jaar weer hebben deelgenomen aan het jaarlijkse verkeersexamen, wer den door de burgemeester, de heer M. J. Verbrugge, de verschillende behaalde verkeersinsignes uitgereikt. Dit jaar slaagden alle deelnemende leerlingen. Aan de leerlingen, die voor de eerste maal deelnamen, werd het diploma uit gereikt. Dit zijn: Sarie Bron, Anita Lan- kau, Hennie v. d. Walle en Bennie de Schoolmeester. De volgende leerlingen, die voor de tweede maal deelnamen, ont vingen het verkeersspeldje: Ineke Hu- bregtsen, Danie Heinsdijk, Connie Jan sen, Theo Goole, Johan Vermeulen, Cobie Schilleman en Mimi Koster. Die voor de derde maal deelnamen werd het embleem uitgereikt: Mattie Verherbrug- ge, Johan Hubregtsen en Piet de Nood. De leerlingen die voor de vierde achter eenvolgende maal slaagden, ontvingen de vlag: Bram Lambregts, Jan de Bruy- ne, Anneke Muller en Wouter Dhondt. Raadsvergadering Bij de ingekomen stukken was een ad vies van de oudercommissie der o. 1. school om er een z.gn. September- school van te maken. Na een uitvoerige discussie wordt besloten de school voor lopig een z.gn. April-school te laten. Voor de aanbieding van een geschenk door de afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ten behoeve van de versiering van de nieuwe Provinciale griffie te Middelburg, wordt een subsidie van f 0,05 per inwoner be schikbaar gesteld. Aangezien de vlees keuringsdienst, kring Oostburg, een te kort heeft op haar begroting, besluit de raad tot verhoging van de keurlonen voor slachtdieren. In de vorige vergade ring was besloten, dat de politie onbe heerd loslopende honden, indien deze niet gevangen kunnen worden, met toe stemming van de burgemeester mag doden. Thans wordt besloten, dat zulks alleen het geval mag zijn, indien die honden gevaarlijk zijn. De voorz. brengt ter tafel een door het Ingenieursbureau v.h. Van Hasselt De Koning gemaakt plan tot verbetering van de Weststraat. De voorz. zegt, dat er overleg is gepleegd met de personen, die, wanneer het plan doorgang vindt, grond van hun voor tuin moeten afstaan. Geen der belang hebbenden had bezwaar tegen de af stand van ongeveer 1,5 meter grond ten behoeve van de voorgenomen wegverbe- tering. Het voorgestelde plan wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd en besloten wordt een D.A.C.W.- schuur haalde voor een gast. Maar en fin, zo dacht hij verder, ze zal het wel vinden. Het kleinste kind in de omtrek zal haar vertellen, waar de „Beldam" is en het is immers een mooie wandeling. Tegenwoordig zien de mensen er zo gauw tegen op om een uurtje te lopen. Intussen liep het meisje langs het stoffige zandpad langs de rails naar de aangewezen grindweg. Er was een ern stige, droeve trek op haar mooie gelaat. Indien ze geen rimpels getrokken had, maar integendeel een zonnige lach haar gelaatstrekken opvrolijkte, zou men He- leen Tammes voor een knap meisje, mis schien voor een schoonheid hebben ge houden. Inderdaad mocht ze er op bo gen een mooi gelaat te hebben, iets wat ze zelf heel goed wist, maar waar ze op dit ogenblik in het geheel niet aan dacht, getuige de bijna smartelijke trek om haar mond. Al voortlopende gingen haar gedachten terug naar de grote boerderij in Groningen, de hofstede, omringd door uitgestrekte weiden, zo ver het oog reikte bij Tammes State be horend, de plaats, waar zij tot nu toe haar leven had doorgebracht. En ze dacht terug aan die heerlijke tijd, dat ze geen zorgen had gekend en vrolijk, onbekommerd was opgegroeid als enig kind bij een liefhebbende vader en moeder. Misschien hadden de ouders hun dochter wel te veel verwend. Want ook de knechts en meiden die met de kleine Leent.je dweepten, konden geen kwaad van haar horen. (Wordt vervolgd). premie voor uitvoering van het werk aan te vragen. Het voornaamste punt op de agenda was de herziening van het uitbreidingsplan. Deze herziening is no dig omdat het tegewoordige plan niet voorziet in het scheppen van bedrijfs ruimte. Deze bedrijfsruimte is gepro jecteerd in het verlengde van de West straat in de richting van de Ketelaar straat. Bij de raad was een geschrift in gekomen van de heer J. J. Dieleman alhier, op wiens grond de bedrijfsruimte t.z.t. moet komen. Hij bracht in een uitvoerig schrijven zijn bezwaren tegen afstand van grond naar voren. De ver gadering was unaniem van mening dat er van een aantasting van een be staansmogelijkheid geen sprake was, te meer omdat de waarde van de grond vergoed wordt. Zonder hoofdelijke stem ming werd het aangeboden plan dan ook aanvaard. Bij de rondvraag infor- meerde de heer M. J. Poissonnier naar de uitslag van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. De voorz. antwoordt, dat er in de gemeente geen gevallen van t.b.c. zijn geconstateerd en dat 92,5 pCt. van de daarvoor in aanmerking komenden aan het onderzoek heeft deelgenomen. De heer Pijcke informeerde naar de moge lijkheid van aansluiting op de waterlei ding van de buurtschap Klein Brabant. De voorz. zegt, dat er thans mogelijkhe den bestaan om dit met een financiële bijdrage tot stand te brengen. De heer Pijcke zal op zich nemen om genoemde buurtbewoners hierover te polsen en met voorstellen te komen. Bij de mede delingen zegt de burgemeester dat het gemeentebestuur verheugd is, dat de plaatselijke brandweer in combinatie met de brandweer van Zuidzande bij de 1.1. gehouden brandweerwedstrijd te Hoofdplaat de eerste prijs heeft behaald onder leiding van de brandweercom mandant P. de Kramer te Zuidzande. Geslaagd. Aan de R.K. H.B.S. te Oostburg slaag de voor het examen H.B.S. A de heer H. Wijffels. Aan het Kon. Wilhelmlna Ly ceum te Oostburg slaagde voor het exa men H.B.S. A mej. L. Dieleman, beiden te Waterlandkerkje. Retranchement Collecte. De buscollecte voor de vereniging „Het Hoogeland" bracht f 14,60 op. Schoolreis. De jongste leerlingen der lagere school hebben hun jaarlijkse reisje weer achter de rug. Zij bezochten eerst Brugge, waar zij met een motorbootje de reien door kruisten. Daarna brachten zij een be zoek aan een der kerken, het kantklos sen op de Walplaats en aan het Begijn hof. Na de middag werd de reis voort gezet naar Blankenberghe, waar gerui me tijd aan het strand werd doorge bracht. Tenslotte volgde een bezoek aan Knokke. De wafels bij Siska smaakten voortreffelijk, terwijl de speeltuin uiter aard niet werd vergeten. Collecte. De lijstcollecte voor de reis der be jaarden bracht f 102,op. Schoondijke Raadsvergadering In de gehouden raadsvergadering wa ren afwezig de heren R. de Badts en Risseeuw-Provocst. Bij de opening sprak burgemeester Van Rosevelt er zijn vol doening over uit, dat de brandweer van Schoondijke de eerste prijs verwierf tij dens de wedstrijden te Hoofdplaat. Ge lijktijdig deelde hij mee, dat binnenkort de raad voorstellen zullen bereiken in zake de aanschaf van nieuw brandweer, materiaal. De bouw van het gymnas- t eklokaal werd gegund aan de laagste inschrijver, de firma Iz. de Bliek te Schoondijke voor een bedrag van f 72.910,De voorz. sprak de verwach ting uit, dat met de bouw hiervan nog in September zal kunnen worden begon nen. De Coöp. Boerenleenbank te Bier vliet kwam naar aanleiding van pers berichten terug op haar ingenomen standpunt, dat voor de verbouwing van de practijkschool voor de landbouw geen geld geleend kon worden aan de ge meente tegen het door het Rijk toege stane rentegamma van 4 1|8 pCt. Thans bood de Boerenleenbank de gemeente een geldlening van f 30.000,aan tegen genoemd percentage. De burgemeester bracht hulde aan de Boerenleenbank om terug te komen op haar eenmaal in genomen standpunt. De raad aan vaardde in dank de aangeboden lening. Aan de heer J. de Jonge werd een be drag van f 700,toegekend voor wo- ringsplitsing van zijn pand aan de lange Herenweg. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. Neele naar de uniforme vuilnisemmers, tot welks aan schaf indertijd besloten was. De voorz. deelde mee, dat de thans in gebruik zijnde vuilnisauto een te hoge laadbak heeft, waardoor het weinig zin heeft om op de nieuwe vuilnisemmers over te gaan. Nieuwvllet Collecte Kinderzorg. Door Marie Simpelaar en Corry Lu- teijn werd voor Kinderzorg een doos zilverpapier en postzegels ingezameld, terwijl de collecte f 24,20 opbracht. Schoolreis. Vrijdag j.l. maakten de laagste klas sen van de o. 1. school hun jaarlijks uit stapje. Vih de lijndienst Van de S.B.M., de veerboot Breskens-Vlissingen en de bussen op Walcheren, toog men naar Domburg, waar een bezoek werd ge bracht aan de speeltuin. Na het gebruik van de middagmaaltijd ging men voor een verfrissend bad naar het strand, waarna de speeltuin weer werd opge zocht. Omstreeks zeven uur arriveerde men na een plezierige dag weer in Nieuwvliet. Biervliet Verkeersdiploma's uitgereikt. In het gymnastieklokaal van de o. 1. school werden door burgemeester A. P. Kostense de verkeersdiploma's uitgereikt welke de leerlingen van de openbare la gere school in de kom der gemeente en de openbare lagere school op de wijk Driewegen en de R. K. Bijz. lagere school op het verkeersexamen hadden behaald. De burgemeester hield een korte toe spraak, waarin hij op het grote belang van het verkeersdiploma wees, immers, wanneer men weet hoe men zich in het verkeer moet gedragen, verhoogt men de veiligheid voor zich en het overige ver keer. Van de 29 deelnemers moesten er drie worden afgewezen. Het diploma werd behaald door: Jos. Janssens, Piet Klaeijsen, Adrie Versluijs en Adrie Blomme, met 0 fouten. De verdere ge slaagden waren: Sjaak Beun, Dirk En gels, Marcel Vervaet, Suze Keukelaar, Annie Claeijs, Maria van Vore,n Ineke Von Hout, Pieter van der Hooft, Levina Schilleman, Mariët van Rumste, Marijke Maat, Mariët Ceelaert, Lies Kostense. Saartje Jansen, Ad Ardonne, Jan de Vo gelaar, Elly de Ruijsscher, Els Maas, Ria v. d. Linde, Piet Michielsen, Ineke Ver sluijs en Marleen v. d. Veire. Na de uitreiking werden een aantal films door de Shell-Filmcentrale ver toond. Breskens Viering 60-jarig "bestaan muziekvereniging De Breskense muziekvereniging „Uit het VolkVoor het Volk" vierde Zater dag en Zondag j.l. op feestelijke wijze haar 60-jarig bestaan met een festival. Het was verheugend, dat de muziek vereniging „E.M.M." uit Maasdijk, die na de adoptie nog steeds hechte vriend schapsbanden met de Breskense mu ziekvereniging onderhoudt, reeds Zater dagmorgen arriveerde om het feest luis ter bij te zetten, zy werden door het be stuur der jubilerende vereniging in het „Casino" ontvangen. Des middags om 2,30 uur begonnen de feestelijkheden met een samenkomst vóór de muziektent, waar door het uit de bevolking gevormd comité, in tegen woordigheid van B. en W„ de jubileren de vereniging namens de bevolking, een geschenk werd aangeboden, bestaande uit 6 klaroenen met vaantjes in étui's, een overslag-trom met toebehoren, plus de capes en mutsen, dit alles ter com pletering van de drumband. De heer J. Robyn, voorzitter van het comité, verwelkomde alle aanwezigen, waarbij hij het betreurde, dat de voor zitter der muziekvereniging, de heer I. de Hulster, wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zyn. Spr. memoreerde in het kort de zware verliezen, die de vereniging geleden had by de bevryding van ons land, doch dat door de hulp van het Westland, speciaal door de mu ziekvereniging „É.M.Mt.-" uit M,aasdyk, de vereniging weer op de been geholpen werd. Prettig noemde hy het dan ook. dat zy hier vandaag aanwezig waren. Bij de overdracht der geschenken stelde de heer Robyn vast, dat de vereniging ook door het volk gedragen wordt. Na de bevryding is het reeds de derde maal dat de bevolking de muziekvereniging bij de aanschaf van materialen helpt. De heer A. Mosselman, vice-voorzitter der jubilerende vereniging, sprak hierop dankwoorden tot de leden van het co mité, bestaande uit de dames mevr. Van Haneghem-Monjé, mevr. v. d. Burg. mevr. Back en de heren J. Robyn, C. Vissenberg, Th. de Coninck, Abr. van Haneghem, J. Vergouwe en C. Brevet. Ook bracht hy dank aan burgemeester J. A. Eekhout, als ere-voorzitter van het comité en de beide wethouders, de heren W. C. van der Hooft en P. Zegers, welk college in feite de initiatiefnemers wa ren om tot dit huldeblyk te komen en vanzelfsprekend de bevolking van Bres kens, die door haar milde gaven dit alles heeft mogeiyk gemaakt. Spr. zei dat de officiële datum van het 60-jarig bestaan der vereniging 23 Aug. a.s. is, doch in verband met de Visseryfeesten kon dan het jubileum niet gevierd worden. Hu1 de bracht spr. ook aan de heer Iz. de Hullu, die reeds 59 jaar muzikant is en die vele jaren het voorzitterschap der vereniering heeft waargenomen, ook in de moeilijke jaren na de bevrijding. De heer Mossel man wees vervolgens op de grote steun, ondervonden van het Westland, na de oorlog, waaruit de hechte vriendschap is ontstaan met de muziekvereniging „E. M.M." uit Maasdijk en het verheugde hem ten zeerste, dat zy aanwezig waren. Hy besloot met de dames van het comi té een bloemenhulde aan te bieden als blyk van erkentelijkheid en sprak de wens uit dat de muziekvereniging haar naam „Uit het VolkVoor het Volk steeds met ere zal mogen blijven dragen. Hierna werd in het „Casino" een re ceptie gehouden, tijdens welke door het gemeentebestuur en diverse plaatselijke verenigingen bloemen werden aangebo den. De voorzitter van de muziekvereni ging „E.M.M." uit Maasdijk, de heer A. van Staalduinen, feliciteerde de jubile rende vereniging en zei het op hoge prijs te stellen dat zijn vereniging was uitge nodigd om dit feest by te wonen. Ook by verheugde zich in de vriendschap tussen beide verenigingen ontstaan en overhandigde namens „E.M.M." een zeev mooie lauwerkrans, bestemd voor het vaandel. Burgemeester Eekhout, alsmede de wethouders, kwamen eveneens hun ge lukwensen aanbieden. De burgemeester memoreerde hierby, voor zover bekend in de oorlog immers gingen alle be scheiden verloren enige voorvallen uit de geschiedenis der vereniging, als mede de hulp van het Westland en spe ciaal die van de Maasdykse muziekver eniging na de bevrijding. De heer Mos selman bracht de sprekers dank voor hun hartelijke woorden en cadeaux. Des avonds maakten de korpsen van Breskens en Maasdyk een rondgang door de gemeente, waarby een serenade gebracht werd aan de voorzitter. Geze ten voor het raam nam de reeds her stellende heer De Hulster de muzikale hulde in ontvangst. Vervolgens gaf „E.M.M." onder grote belangstelling een mooi concert op de kiosk, dat zeer in de smaak viel van de vele aanwezige muziekliefhebbers. De avord werd besloten met een ge zellige bijeenkomst der muzikanten en genodigden in het „Casino", waar door een uit de jubilerende vereniging ge vormde visserskapel, o.l.v. directeur P. Brakman, de talrijke aanwezigen aange naam werden bezig gehouden. Als confe rencier trad op de heer J. Bruijnooge, werkend lid der vereniging, die met zijn medewerkers (sters) de avond wist te vullen op een wyze, die ieders bewonde ring afdwong. Des Zondags verleenden aan het festi val medewerking de muziekverenigingen uit Hoofdplaat, Schoondijke, Groede, Oostburg en St. Kruis. De middag werd begonnen met een officiële ontvangst op het gemeentehuis door het college van B. en W. en de gemeente-secretaris, van het bestuur der jubilerende vereniging en afgevaardigden der besturen van de deelnemende korpsen. Burgemeester Eekhout verwelkomde de aanwezigen, waarby hy speciaal de vertegenwoordi gers der muziekvereniging uit Maasdijk welkom heette. Aangezien hij reeds de vorige dag, tijdens de receptie, de hulp verlening door het Westland en de ont stane vriendschap met Maasdijk had gememoreerd, meende hij hierop niet meer te moeten terugkomen. Spr. was verheugd over de grote vooruitgang der jubilerende vereniging en wees vervol gens op het grote verschil der festivals van nu en vroeger. Vroeger ging het meer om het feest vieren, terwyl nu de muziek meer de boventoon voert. Spre kende over muziek in het algemeen, was de burgemeester van oordeel dat, hoewel hij verzekerde weinig kennis van muziek te hebben, men de opzet der gemaakte muziekstukken en de componist moet leren kennen om de muziek te kunnen aanvoelen en mooi te vinden. Nadat een heildronk op de jubilerende vereniging was uitgebracht, voerden achtereenvol gens het woord de heren Hoste uit Groe de, De Klerck uit Schoondijke, Van Staalduinen uit Maasdyk, die nog eens memoreerde hoe Breskens er uitzag toen de Maasdykers hier voor het eerst kwa men en in een barak een uitvoering ver- zorgedn, Gossije uit Oostburg en Pari- daen uit St. Kruis. De voorzitter der Breskense muziekvereniging dankte het college van B. en W. voor het vele reeds in het belang van zijn vereniging ge daan, alsmede de zusterverenigingen voor hun medewerking aan dit festival en speciaal Maasdijk voor hun opluiste ring van dit jubileum. Hij besloot met allen een prettige middag in Breskens toe te wensen. Hierna volgde een muzikale rondgang door de gemeente van de deelnemende korpsen, waarna om beurten door de verenigingen op de kiosk werd gecon certeerd. Velen hebben genoten van de mooie muziek, terwyi de Breskense muziekver eniging op een zeer geslaagde viering van zyn 60-jarig jubileum kan terugzien Evenementen. Op 25 Juli a.s. is er schieting op de liggende sprang. Deelnemers hiervoor kunnen zich opgeven bij Anth. Roest. Scheldekade. Wij hopen dat hiermede een oud gebruik weer nieuw leven in geblazen zal worden. Op 29 Juli a.s. is er een vliegerwed strijd op het strand om 15 uur. Om hier aan te kunnen deelnemen kan ieder kind zich opgeven op 28 Juli tussen 19 en 20 uur, bij J. Vergouwe-le Bleu, Spuiplein of op 29 Juli bij de leiders op het strand. Deelname kan plaats vinden met fabrieks- of eigen gemaakte vlie gers, zowel groot als klein. Na afloop worden de prijzen uitgereikt. Daarna is er van 19 tot 20 uur een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het Oranjeplein. Wij verwachten hier alle sportliefhebbers uit de streek, daar alle spelregels stipt in acht genomen zullen worden en hiervan zeer veel te leren zal zyn. Reis ouden van dagen. Alle bejaarden van Breskens, die morgen (Zaterdag 25 Juli) deelnemen aan het door de Oranjevereniging ge organiseerde uitstapje naar België, ge lieven om 8,45 uur samen te komen op de Grote kade. nabij de rijwielhandel Cruson. De deelnemers van Nieuwe Sluis worden weer afgehaald met een bus om pl.m. 8,25 uur. De reis is alsvolgt: Bres kens, Hulst, St. Nicolaas, Temse, Breen- donck, Dendermonde, Zeele, Lokeren (bezoek dierentuin waar de aardwolf is ontsnapt), Gent, Eekloo, Maldegem, Breskens. Nieuwe stalen casco's. Zaterdag j.l. arriveerden te Breskens twee nieuwe stalen casco's voor stalen viskotters, met een lengte van 17,5 m. en een breedte van 4,80 m. Deze zijn aangekocht door de fa. Gebr. van de Sande, machinefabriek en scheepswerf te Breskens, die ook de verdere opbouw

De Schakel | 1959 | | pagina 2