uit Zuidzande, onder leiding van haar dirigent, burgemeester H. P. Everwijn, nam deze taak over en zong op voortref felijke wijze een aantal geestelijke liede ren. Na dit door allen gewaardeerde vo cale gedeelte voerde de spelgroep van de Koorkerk uit Middelburg, onder leiding van Ds. van Houte, het lekenspel op ge titeld: „Gode gelijk", welk spel de le vensgeschiedenis van Adam en Eva in onze moderne tijd verplaatst. Het spel is uit het Frans vertaald in een uitgave van de Hervormde jeugdraad. Ds. S. A. Vis, Doopsgezind predikant te Aarden burg, sloot deze landdag. Breskens Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor het alge hele examen 2e stuurman Grote Han delsvaart de heer J. W. van den Heuvel. Evenementen. De Turnvereniging „D.I.O." te Bres- kens hoopt op Woensdag 22 Juli as. met haar leden een uitvoering te geven op het Oranjeplein. Aanvang 19.30 uur. Tevens Ls er tijdens deze uitvoering gelegenheid onze Zeeuwse muzikant J. Leiendecker (Koperen Ko) te beluiste ren. Verder is er op Zaterdag 25 Juli een schieting op de liggende sprang, het geen, naar wij hopen, weer een oud ge bruik bij ons in het leven zal roepen. Aanvang 16 uur op het haventerrein vóór de vissershaven. Viering 60-jarig bestaan der muziekvereniging Zaterdag en Zondag a.s. zal de muziek vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" haar 60-jarig bestaan vieren met het organiseren van een festival. De ver eniging werd in 1899 en wel op 23 Aug. opgericht., waarbij een bestuur werd ge vormd, waarin de volgende heren zitting namen: Abr, du Burck, voorzitter; J. de Hullu, vice-voorzitterK. C. Soetens, secretaris; J. C. H. Snouck-Hurgronje, penningmeester; P. Moggré, J. F. Ie Bleu en C. Dieleman, leden. De oorlog bracht de vereniging zware verliezen toe, doch dank zij de doortas tendheid van een 7-tal leden, o.l.v. de heer L de Hullu, die reeds als jongen in 1900 lid der vereniging werd en nog steeds een actief muzikant is, werd de zaak weer wat op gang gebracht. De grootste steun na de bevrijding werd echter verleend door het Westland, dat de muziek adopteerde, waardoor de ver eniging onder voorzitterschap van de heer De Hullu weer spoedig opleefde. Door de adoptie ontstond een hechte vriendschap met de Maasdijkse muziek vereniging „E.M.M." en deze zal dan ook op het muziekfeest aanwezig zijn en Zaterdag een concert verzorgen. Het programma ziet er alsvolgt uit: Zaterdag 18 Juli: 2,30 uur, aanbieding cadeau aan de ju bilerende vereniging door het comi té, op de muziektent. 3,30 5 uur, receptie in hotel „Casino"- 6,30 uur, kleine muzikale rondgang door de verenigingen Maasdijk en Bres- kens. 7,30 uur, concert door Maasdijk. Zondag 19 Juli: 2,30 3,30 uur, officiële ontvangst ten gemeentehuize van H.H. voorzitters, secretarissen en directeuren dei- deelnemende corpsen. 3,30 uur, muzikale rondgang door de ge meente. 6 uur, Aanvang concerten op de muziek tent. Volgorde van optreden: Hoofd plaat, St. Kruis, Groede, Oostburg, Schoondijke, Breskens. De aardwolf is terug. Tijdens mooie tentoonstelling te bezichtigen. De veelbesproken aardwolf, die enige tijd geleden wist te ontsnappen uit de dierentuin van de heer Staelens te Loo- keren (B.) en te Breskens werd neer geschoten, is weer terug, maar nu in op- Rij neveld en wetende uw toekomstig be roep: architect, hebben wij gemeend van het ontvangen geld een auto te moeten kopen, wetende, dat u te zijner tijd voor de uitoefening van uw beroep een wagen zult kunnen gebruiken. De auto, waarmee u hedenmorgen uit het ziekenhuis bent gehaald en die u hier heen bracht, is uw eigendom. Een ge schenk van enkele honderden Nederlan ders die trots op u zijn. Als symbool draag ik u hierbij de contactsleuteltjes over, alsmede het kentekenbewijs en de wegenkaart, alles op uw naam. Boven dien nog een enveloppe met inhoud, zijnde het restant van de gelden, die voor u ingezameld zijn. Wij, mensen van de krant uit Groningen en Ommelanden, feliciteren u van harte met uw herstel en spreken de wens uit, dat u vele ge lukkige kilometers met dit wagentje moogt afleggen. Ik heb gezegd". Werktuigelijk had Tonnie de contact sleuteltjes en de papieren in ontvangst genomen en daama drukte hij, verlegen lachend, de hand van de spreker. Toen kwamen ook de andere journalisten naar voren om hem de hand te drukken. Op nieuw ging er een gejuich op en Tonnie was niet zo goed, of hij moest in de wa gen achter het stuur gaan zitten om een ererondje te maken over het Kerk plein. Tenslotte mompelde hij. nog altijd beduusd, een paar woorden van dank. wuifde tegen de mensen en ging toen met zijn ouders, de familie Rijneveid en de persmensen naar binnen, om te gaan genieten van koffie met echte Gronin ger koek. Die avond hingen de vlaggen nog in gezette toestand. Hij is te bezichtigen tijdens een kleine, doch zeer mooie ten toonstelling in het gemeentelijk vereni gingsgebouw, waar hij op een draaischijf geplaatst is, met als achtergrond een mooi geschilderd panorama van de wijk Nieuwe Sluis, waar hij heeft rondge zworven en neergeveld is. Door bemiddeling van een kranten knipselbureau zijn alle verhalen over de ontsnapping en gemaakte Jacht op de aardwolf te lezen, verlucht met prach tige foto's aan de wand. Verder zijn er allerlei opgezette dieren en vogels te be wonderen en exposeert de kunstschilder A. Nicolai er schilderstukken, aquarellen en etsen. En dit alles tegen de belache lijk lage entreeprijs van 25 cent voor volwassenen en 10 cent voor kinderen, waarbij de baten ten goede komen aan de plaatselijke muziek- en zangvereni ging. Maandagavond werd in het bijzijn van een aantal genodigden, w.o. ook het col lege van B. en W., de tentoonstelling geopend door burgemeester J. A. Eek hout. Het was de heer P. J. Woittiez, één der initiatiefnemers tot het houden van deze tentoonstelling, die een wel komstwoord sprak tot de aanwezigen. Hij sprak hierbij woorden van dank tot zijn beide mede-initiatiefnemers, n.l. de heren Th. Cambier en A. v. Haneghem. De heer Cambier dankte hij voor het steeds maar in de weer zijn met zijn auto en de heer Van Haneghem werd geprezen voor de mooie inrichting, die aan zijn fantasie ontsproten is. Ook sprak hij woorden van dank tot het col lege van B. en W. voor de ondervonden medewerking, tot diegenen die hun op gezette dieren beschikbaar stelden, als mede tot hen, die de tentoonstelling hebben helpen inrichten. Burgemeester Eekhout bracht hierna hulde aan de initiatiefnemers en zei dat deze tentoon stelling de grote erkentelijkheid van het college van B. en W. had. Hierop bracht hij de schijf met de aardwolf er op aan het draaien en verklaarde de tentoon stelling voor geopend. Voorts zij nog vermeld, dat het pano rama geschilderd is door de heren A. v. Haneghem, J. Basting en A. Nicolai, terwijl de firma wed. P. J. Notebaart voor de planten en bloemen zorgde. Jachtje kapseisde. Zondagmiddag is ter hoogte van Cad- zand-Bad, een uit Duinkerken afkom stig jachtje met drie jongens van 17, 16 en 14 jaar aan boord, gekapseisd. Het jachtje was op weg naar Antwer pen, doch kon het tegen de harde wind niet bolwerken. Eén der jongens wist zwemmend de kust te bereiken en werd uitgeput in hotel „Noordzee" binnengebracht. De twee andere jongens hebben zich nog enige tijd aan het gekapseisde bootje vastge klemd, doch waren reeds aan het worstelen met de hoge golven toen zij door de reddingboot uit Cadzand-Ha- ven werden opgepikt. De nieuwe ge- meentevlet met buitenboordmotor, die sedert kort te Cadzand-Bad is gesta tioneerd, werd eveneens gealarmeerd, doch juist voordat deze de schipbreuke lingen bereikte, was de reddingboot ter plaatse. Honderden badgasten sloegen in spanning de redding gade. Pogingen om het jachtje te bergen mislukten. Later op de dag slaagde de redding boot „President Wlerdsma" uit Breskens er in het gekapseisde zeilbootje de ha ven van Breskens binnen te slepen. Retranchement Eervol ontslag. De grenscommles J. L. Jasperse heeft op eigen verzoek per 20 Juli a.s. eervol ontslag gekregen. Ongeval. Bij het verwijderen van een electrische noodleiding had de P.Z.E.M.-arbeider A. van de Velde uit Schoondijke het onge luk uit een boom te vallen. Hoewel er van geen zwaar letsel sprake was, achtte dokter Bom het gewenst hem voor nader onderzoek naar het ziekenhuis te Oost- Wilschoten, maar de mensen war on irronr naar hun woningen gegaan, toen Tonnie en Joke in de kleine wagen stapten om een ritje in de omgeving te gaan maken. Toen ze een eind buiten Wilschoten waren, vroeg Joke: „En, Tonnie, hoe rijdt-ie?" „Meid, het is geweldig. En dan te be denken, dat ik dit m'n eigendom kan noemen. Maar toch ben ik nog niet geheel tevreden, zie je?" De lach op haar gezicht bestierf. „Niet, tevreden? Waarom niet?" Ze keek hem verwonderd aan. Hij liet het gaspedaal los, remde af en zette de wagen aan de kant van de weg neer. „Kijk, Joke, die wagen is nu wel van mij, en ik ben er gelukkig blij mee, maar ik zou graag nog iets willen bezitten". „Wat dan, Tonnie?" Hij schoof een arm om haar heen en lachend antwoordde hij: „Jouw, schat van een Joke". Haar hoofd zakte op zijn schouder. „Ik ben helemaal van jou, Tonnie, als je dat graag wilt". „Als ik dan ergens een baan heb, Joke zuilen we dan trouwen?" Ze slaakte een zucht en knikte. „Ja, Tonnie". „Hou je erg veel van me?" Ze kwam overeind en keek hem recht in de ogen. En hij zag in de hare een traan glinsteren, een traan van geluk. „Moet ik je dat nog zeggen, lieve Ton nie?" Toen trok hij haar naar zich toe en drukte een lange kus op haar lippen. Einde burg te laten overbrengen. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts, die in zijn openingswoord in de eerste p'aats de heer Lauret feliciteerde met zijn her stel. Ondanks de tropische warmte wa ren de leden in een gulle stemming, het welk bleek uit de toewijzing van subsi dies: 5 cent per inwoner voor de inrich ting van de provinciale griffie, 5 cent per inwoner voor de Ontwikkelingscom missie West Z.-Vl., 5 cent per inwoner voor de tentoonstelling „Dit maakt Z.- Vl.," f 50,- voor de Commissie tot orga nisatie der samenwerking van de kust- gemeenten, verhoging van de subsidie aan het Centrum Kraamzorg tot f 1, per verzorgingsdag en tenslotte een kle- dingstoelage van f 100,- voor de ge meentewerkman. Minder goed kwam de subsidieaanvrage van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen er af. Voor de betrekking van gemeente werkman in vaste dienst hadden zich 8 sollicitanten aangemeld. Na twee stem mingen bleek de heer M. P. v. d. Voorde als zodanig benoemd te zijn, met 5 van de 7 stemmen. De heer Iz. Luteijn kreeg eervol ont slag als klokkenist wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Deze functie zal in het vervolg door de gemeente-werkman worden waargeno men. De voorzitter deelde mede, dat het uitbreidingsplan van de gemeente, spe ciaal met betrekking tot de Zwinsector, in een van de volgende zittingen zal be handeld worden Viswedstrijd. Zeventien leden van de visclub „De lustige kantvisser" namen deel aan de wedstrijden in het kanaal tussen het dorp en het Zwin. Met het kruisnet visten 11 leden. De uitslag was als volgt: 1. Steven Vercou- teren; 2. Jac. van Grol; 3. F. Hillewaert; 4. P. Faas-Lergner; 5. J. de Meij; 6. Jac. Masclee. Wedstrijd met de peur: 1. M. van Dale; 2. R. van Hanegem. Hengelwedstrijd: 1. P. v. d. Voorde. Biervliet Muziekconcert. De Kon. muziekvereniging „Harmonie" en haar jeugdige drummertjes, concer teerden Zaterdagavond j.l. op het plate au van het Beukelszoon monument aan de markt. De belangstelling, welke de laatste tijd sinds de oprichting van de drumband zeer bevredigend genoemd mag worden, bleef ditmaal verre bene den peil. Niettemin deden zowel de „Harmonie" als de drumband hun uiter ste best, zodat niemand van het schaar se publiek spijt zal hebben gehad de koude avond te hebben getrotseerd. Groede Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Oosterling, thans onderwijzer te Hilver sum, slaagde voor het examen Middel baar Engels A. Schoolreis. De openbare lagere school te Groede heeft haar jaarlijkse schoolreis weer achter de rug en trof daarbij helaas een der schaarse regendagen van deze zo mer. De reis ging eerst naar de Water leiding-Mij. waar aan de jeugd werd uit gelegd hoeveel er voor nodig is, eer wa ter tot drinkwater is omgetoverd. Intus sen kon men zien hoe het waterwinge bied werd voorzien van vers water, want het goot van de regen. Gelukkig was het droog, toen de bus in Antwerpen aan kwam. Door de voetgangerstunnel toog de optocht en werd aan het eind weer opgevangen door de S.B.M.-bus, waarna de reis naar de dierentuin ging. Allen genoten volop van de dieren. Vandaar vertrok men weer in de rich ting Axel. Helaas begon het na St. Nico- laas weer te gieten, waardoor het be zoek aan de speeltuin te Axel kwam te vervallen. In een bovenzaal van een café te Terneuzen troostte men zich met het doen van spelletjes, waarna de thuisreis weer werd ondernomen. NleuwvIIet Schoolreis. Onder leiding van het onderwijzend personeel en enige leden van de ouder- comissie hebben de oudste leerlingen van de o. 1. school met een bus van de S. B.M. een bezoek gebracht aan de dierentuin te Antwerpen. De reis werd des morgens via de auto-tunnel gemaakt, terwijl bij de terugtocht de kinderen de gelegen heid kregen voor een tochtje door de voettunnel. Na het bezoek aan de die rentuin te Antwerpen werd de speeltuin in Lokeren bezocht. Omstreeks 9 uur 's avonds arriveerde het gezelschap van een zeer geslaagde dag in Nieuwvliet. Hoofdplaat Brandweerwedstrijden in kader der B.B. Namen in het verleden de brandweer korpsen individueel deel aan de wedstrij den, thans geschiedde dit gecombineerd, hiermede demonstrerend, dat het indi vidualisme ook op brandweergebied geen juiste oplossing kan brengen en dat het juiste antwoord op de vraag: „Hoe de brandbestrijding in het kader der B.B. in de streek moet worden aangepakt," luidt door nauwe samenwerking. Met deze sa menwerking moet men zich voordat een actie in groter verband in de werkelijk heid noodzakelijk wordt, door middel der oefeningen en wedstrijden vertrouwd maken, wat dan ook het doel vormde van de Hoofdplaatse wedstrijden. De opdracht. Het zuidelijk gedeelte van de gemeente Hoofdplaat heette te zijn gebombar deerd. De branden in de Dorpsstraat moesten bestreden worden. De noord grens van het rampgebied bevond zich bij het perceel van dhr. P. Sturm. De panden A 35a en A 36 in de Dorpsstraat waren gebombardeerd, maar stonden niet in brand. De panden A 33, A 34 en A 35 stonden geheel in brand. Er stond 'n matige uit zuidelijke richting waaien de wind. Het doel vormde uitbreiding der brand naar de kom van het dorp voor komen en de bestaande branden blussen. De jury, die naar dhr. G. Kortus, van de Brandweerinspectie te Breda, wel een heel zware taak toebedeeld had gekre gen, bestond uit de heren van Ooyen, Commandant Bedrijfsbrandweer Mij. de Schelde te Vlissingen; C. Janse, Cmt. brandweer O. en W. Souburg; A. L. de Vin, Cmt. brandweer TerneuzenH. den Hartog, Cmt. brandweer Heinkenszand L. W. Hamelink, Cmt. brandweer Zaam- slag; J. Bouwman, Onder-cmt. brand weer Roosendaal; d'Hulster, ond.-cmt. brandweer Westdorpe; G. Kortus, Brand weer Inspectie Breda. Prijsuitreiking De commandanten en manschappen van W. Z.-Vl. hebben voor een bloemen hulde gezorgd voor de cmt. van Oost burg, dhr. Ph. de Vuijst. Dit omdat hij, ondanks het feit dat hij heden zijn 30- jarige bruiloft viert, toch zijn comman do niet uit handen heeft willen geven en hier aanwerig is. Ik feliciteer U, Uw vrouw en verdere familie met Uw 30- jarige bruiloft en biedt U namens allen deze ficus aan, aldus dhr. Kortus. Hier na maakte hij de uitslagen bekend en reikte loco-burgemeester Termote de prijzen uit. De prijs voor de beste pelotonscom mandant werd toegekend aan de heer H. F. Boogaard, brandweercmt. te Sluis, bij de combinatie der korpsen Retranche- ment-Sluis. De prijs voor de beste bevel- voerder-haler werd toegekend in de com binatie Breskens-Groede aan de heer D. A. Duininck, brandweercmt. te Groede. De prijs voor de beste bevelvoerder- blusser in de combinatie Zuidzande-Wa- terlandkerkje aan de heer P. de Kramer cmt. brandweer te Waterlandkerkje. De prijzen voor de gecombineerde korpsen waren als volgt: le prijs: Schoondijke-Cadzand 115,2 p.; Zuidzande-Waterlandkerkje 115 p. 2e prijs: Aardenburg-Oostburg 107 p.; Sluis-Retranchement 105 p. 3e prijs: Breskens-Groede 100 p.; Hoofdplaat-Bedrijfsbrandweer P.T.T. te Oostburg 98 p. Zondagsdienst doktoren. Zondag 19 Juli BreskensGroedeSchoondijke Dr. Jansen, Groede, tel. 366. OostburgAardenburgEede Dr. Loose, Oostburg, tel. 60. CadzandRetranchementSI uls Zuidzande Dr. Bom, Cadzand, tel. 266 BiervlietIJzendijke Dr. Lievens, IJzendijke, telef. 266 KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 19 Juli Aardenburg, 10,30 uur Ds. Blom St. Kruit, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 9,30 uur, Ds. Evenhuis H. Avondmaal Breskens, 9,30 uur, Ds. Eijgendaal Cadsand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Medewerking kerkkoor Greadt, 9,30 uur, Ds. de Jong Collecte noodlijdende kerken en personen Hoofdplaat, 11 uur, Ds. Eijgendaal H. Avondmaal Nieuwvliet, 10 uur Ds Brezet Oostbrrg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdag 7 uur, avondgebed. Retranchement, 9,30 uur, Eerw. Heer Verduijn Sckooudfke, 11 uur, Ds. de Jong Collecte Zuiderzeefonds Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk Waterlaadkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Zuiderzeefonds IJzendifke, 9,30 uur, Ds. van Evert H. Avondmaal Zuidzande, 11 uur, Ds. ten Cate Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, de heer J. J. de Bruijne Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 2,30 uur, Ds. v. d. Molen Cadtand, 6,30 uur, Ds. v. d. Molen Dooptgex. Gem. Aardeuburg 10,15 mttr» üs* Vis Iv. Lutk. Gemeen tr Groede, geen opgave Geref. Kerk, Breskens. 10 en 2,30 uur, Ds. Melles Voorst R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 19 Juli 9e Zondag na Pinksteren H.H. Missen om 7, 8,30 en 10,30 uur. 's Middags om half drie Lof. In de week H. Mis om half acht. Zateedag: H. Apostel Jacobus Zaterdagavond om 7 uur Lof Gevonden voorwerpen Speelgoedhondje, ceintuur van jurk. witte portemonnaie m. inh.. Lips huis sleutel, kinderschoen, bankbiljet; div. brillen, gouden trouwring, bril met vrij dikke glazen, wit petje, grijze stropdas, zakhorloge met ketting. Inl. bureau Rijkspolitie te Breskens.

De Schakel | 1959 | | pagina 2