£sso BOBBE Er is opruiming bij BOBBE! J Zijn er Verjaar- of Feestdagen in 't zicht, Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn Maakt dat U er bij komt! Het is 'n feest van koopjes zonder tal JAPONNEN MANTELKOSTUUMS BLOUSES EN ROKKEN Ook in onze STOFFENAFOELIN Feuilleton Het geheim van 't Hooge de (chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 14e Jaar %an% - Nr. 722 VRIJDAG 17 Juli 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bijjons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.-^P - GIRO 3t>8296 In dit nummer beginnen wij met een nieuw kinderverhaal, n.l.: „MENEER PIMPELMANS EN ZIJN EZEL". Ook nu weer zullen de kinderen, zowel als vele ouderen van onze lezerskring kunnen genieten van de vele vermake lijke situaties, waarin Pimpelmans komt te verkeren door zijn nieuwe aanwinst, een ezel. De Uitgever. Plaatselijk Nieuws Breskens Afscheid DrJ. H. van Beusekom. Zondagmiddag j.l. ging Dr. J. H. van Beusekom voor in de afscheidsdienst, in verband met zijn vertrek naar Amster dam. Na votum en groet werd Psalm 72 vers 1 en 2 gezongen. Hierop volgden schuldbelijdenis en genadeverkondiging. De voorganger las uit Lucas 12 de verzen 35 t.e.m. 48 en uit 1 Petrus 4 de verzen 7 t.e..m 11, waarvan het 10e vers de tekst van de prediking was. Na de prediking nam de waarnemend consulent, Ds. J. Brezet uit Nieuwvliet, het woord en ver ontschuldigde Ds. Eijgendaal van Hoofd plaat, welke verhinderd was aanwezig te zijn. Hij gaf hierna de diverse sprekers het woord. Als eerste was het wethouder W. C. van der Hooft, die namens de bur_ gerlijke gemeente de scheidende predi kant toesprak. Hij bracht hem dank voor alles wat hij in zijn bijna 10-jarig ver blijf in de gemeente Breskens heeft ge daan, in het bijzonder wat betreft de bouw van de kerk en het jeugdcentrum „De uitkomst". Hierna sprak Ds. de Jong uit Groede als praeses van de Classis IJzendijke. Hij dankte Dr. van Beusekom voor het vele werk, verricht als scriba van de Classis en als vertegenwoordiger daarvan in de Synode. Ds. Evenhuis van Biervliet sprak namens de ringcollega's hartelijke woorden van afscheid en zei o.m., dat het moeilijk is, woorden van dank te spreken bij een afscheid, dat ter harte gaat. Namens alle kerkelijke col leges sprak de scriba van de kerkeraad, de heer I. Verduijn. Ook hij uitte woor den van oprechte waardering, dat onder leiding van Ds. van Beusekom de kerk bouw en de bouw van „De uitkomst" tot stand konden komen. Spr. wees er op, dat moeilijkheden en ontmoedigingen Ds. van Beusekom niet bespaard zijn ge bleven, maar dat deze ze door het geloof te boven is gekomen. De heer Verduijn dankte ook mevr. van Beusekom. Met de woorden: „God ga met u is onze wens", besloot hij zijn toespraak en verzocht de gemeente de scheidende leraar Psalm 121 vers 4 toe te zingen. Hierna nam Dr. van Beusekom zelf het woord. Hij zij geen plezier te hebben in het afscheid. Ik heb de indruk gekregen, aldus spr., dat men door moeilijkheden meer met elkander verweven is geraakt. Hij dank te de huidige en vroegere kerkeraadsle- den, alsmede de kerkvoogden en notabe len en zei dat er steeds een betere ver- Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade. P.S. Ook voor alle Wasartikelan. Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN, Tel. 506, Breskens standhouding was ontstaan. De gemeen teleden dankte hij voor hun trouw en vriendschap. Een bijzonder woord van dank sprak Dr. van Beusekom aan het adres van de zieken, voor wat hij zelf van hen ontvangen had bij zijn zieken bezoeken. Tot slot dankte hij de koster de organisten, de leiders (sters) der zon dagsschool, de jeugdleiders (sters) en de leden van de commissie voor het jeugd huis voor de prettige samenwerking. Spr. zei vertrouwen te hebben in het be leid voor de toekomst. Hij bracht dank aan B. en W. voor de vertegenwoordi ging deze middag, aan de vertegenwoor digers van de verschillende andere ge loofsgemeenschappen, dat zij deze mid dag een vertegenwoordiger zonden en sprak de wens uit dat ze tot eenheid mochten groeien ook in Breskens. Tot de Ringcollega's 'zei hij bij hen een grote gemeenschap te hebben gevonden, waar men zichzelf kon zijn en waar hij veel hulp en steun heeft gevonden voor zijn studie. Hij dankte de Classis voor het vertrouwen in heifi geschonken. Tenslot te sprak hij de wens uit, dat de gemeen te spoedig een nieuwe predikant zou mogen hebben en spoorde de gemeente leden aan deze met vertrouwen tegemoet te treden. Mijn vrouw, mijn kinderen en ik zullen de Herv. Gemeente van Bres kens niet gauw vergeten, omdat wij daar geleerd en beleefd hebben, dat God goed is. Tot slot werd het loflied van Psalm 33 vers 11 gezongen. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om in het jeugd- gebouw persoonlijk afscheid van de scheidende dominé en diens gezin te ne men. Alle West Z.-Vl. gemeenteraden komen bijeen. Alle West Z.-Vl. gemeenteraden komen in een gecombineerde vergadering in hotel „Casino" te Breskens bijeen en wel heden. Vrijdag 17 Juli, des avonds om kwart vóór acht. Tijdens deze vergade ring zal het door het E.T.I. op verzoek van de vereniging van B., .S en O., over de ontwikkelingsmogelijkheden van West Z.-Vl. opgemaakte rapport aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. zal een samenvatting van het rapport geven, terwijl het rapport in een forum ter behandeling zal komen. Dit forum is samengesteld uit deskundigen op het ge bied van landbouw, tuinbouw, visserij, recreatie, verkeer en vervoer, industrie en arbeidsmarkt, welke aan de samen stelling van het rapport hun medewer king hebben verleend. Onze gehele collectie MANTELS, gaat weg voor prijzen, welke ver beneden onze inkoopsprijs liggen. Wij hebben geen oude voor raden, alle modellen zijn van dit seizoen. kunt U nu koopjes halen. De mooiste stoffen en cottons van dit seizoen worden tegen spotprijzen uitverkocht! Het is OPRUIMINGSFEEST bij Uw Modehuis in Viissingen Aardenburg Vrijzinnig Protestantse landdag. Zondag j.l. werd door de Zeeuwse Vrij zinnig Hervormden in samenwerking met de Doopsgezinden en Remonstran ten een landdag georganiseerd, welke aanving met een morgendienst in de St. Baafskerk te Aardenburg. Ds. Blom, Herv. predikant te Aardenburg, leidde depe dienst, waarvoor ruime belangstel ling bestond. De lunch werd gebruikt in de Sociëteit, waar Ds. Blom sprak als exponent van de Herv. groep. Na de lunch begaf het gezelschap zich naar de Elderschans, waar Ir. Bouwman uit Sluiskil als exponent der Remonstran tenkring Zeeland de middag opende. De heer N. van Lidt, assistent van de direc tie van de televisie der V.P.R.O., sprak over televisie. Aangekondigd was, dat hierna het kerkkoor van Cadzand zou zingen, maar dit bleek niet bereid te zijn om op te treden. Het zangkoor „Juliana" door HENK VAN HEES WIJK. 41 Eén der heren nodigde Tonnie uit plaats te nemen in de nieuwe wagen en met Joke ging hij achterin zitten, ter wijl de onbekende heer achter het stuur plaats nam. Voordat Tonnie van zijn verwondering blijk had kunnen geven, trok de wagen al op en reed men in de richting Wilschoten. Want de dokter had het beter gevonden dat de jongeman voorlopig nog niet naar Utrecht ging, maar rustig nog een paar weken in Wil schoten bleef om aan te sterken. „Dat gaat beter op het platteland dan in een stad," had hij gezegd. En Tonnie vond dat de dokter gelijk had, vooral toen hij een lachende Joke had gezien. Gedurende de rit naar Wilschoten zei Tonnie telkens weer: „Goeie, zeg, wat een mooi wagentje. Heeft je vader die gekocht? Die wilde er immers één ko pen? Van wie is dat ding nou? Waarom zeg je niks? En wie is die meneer ach ter het stuur?" Er was slechts één antwoord van de lachende Joke gekomen: „Geduld Ton nie, dat komt straks wel". Na een poosje had Tonnie door de achterruit gekeken en gezien, dat een tweede auto volgde. „Wie is dat, die ach ter ons rijdt, Joke? Hij blijft maar steeds vlak achter ons". En opnieuw zei Joke: „Geduld, Ton nie, straks hoor je het wel". Na drie kwartier draaide de wagen vanuit het dichte lover van de weg het grote kerkplein van Wilschoten op en meteen viel Tonnie's mond wijd open van verbazing, want het hele plein was versierd. Overal hingen er vlaggen uit en zelfs de dorpsfanfare stond aange treden. Voor de met groen en bloemen ver sierde winkel van bakker Rijneveld hield de auto stil en toen Tonnie, nog niet bekomen van zijnverwondering, uitstapte, zag hij dat het plein vol men sen stond. En meteen begon de fanfare te spelen: „Lang zal hij leven Met de hoed in de hand bleef Tonnie staan. Toen begreep hij het: dit alles was voor hem Maar waarom? Toen de muziek ophield, klonk een luid hiep-hiep-hoera! van de mensen menigte en Tonnie keek glimlachend- verwonderd in het rond. Kijk, daar stond ook inspecteur Stellinga, die knipoogde naar hem. En daar zijn eigen vader en moeder. Het werd hem nu een beetje te machtig en daarom nam niemand het hem kwalijk, dat hij zijn gezicht verborg in de armen van zijn moeder. Zelfs zijn vader had moeite, zich goed te houden. Na een poosje vond men het blijkbaar welletjes, want een meneer riep met stentorstem: „Stilte!" Tonnie draaide zich naar hem toe en toen het geroeze moes bedaard was, richtte deze man zich tot Tonnie. „Meneer Koenders, het verheugt ons, dat u vanmorgen genezen ontslagen kon worden uit het ziekenhuis en dat deze blijdschap door heel veel mensen ge deeld wordt, merkt u wel aan de inge zetenen van dit aardige dorp, dat u zo even welkom heeft geheten, tesamen met de muziekvereniging van Wilscho ten. U zult zich afvragen: Wat heeft dit allemaal te betekenen? Welnu, we zullen u dit vertellen. Wij, mensen van de krant, kwamen van de politie te weten, welk aandeel een zekere meneer Jansen gehad heeft bij het oprollen van een ge vaarlijke en misdadige smokkelaarsben de. Bijzonderheden hierover zal ik niet noemen, want die weet u misschien nog beter dan wij, persmensen. We begrepen evenwel terstond, dat de naam „Jansen" gefingeerd was. Nadat wij de eerste in lichtingen ontvangen hadden van in specteur Stellinga van de dienst verdo vende middelen, zijn wij op eigen houtje eens aan het snuffelen gegaan. En u weet, een journalist bereikt altijd dat gene, wat hij wil. Wij zouden slechte krantenmensen zijn, als we niet binnen drie dagen ontdekt hadden dat Jan sen" in werkelijkheid Tonnie Koenders heette en dat die Tonnie Koenders in het ziekenhuis lag, behoorlijk of lie ver gezegd: onbehoorlijk gekwetst, door dat een der bendeleden hem op beest achtige manier heeft mishandeld. Dit alles kwamen wij zelf te weten, want de inspecteur wilde ons geen nadere in lichtingen verstrekken. Dank zij ook de medewerking, die wij mochten onder vinden van juffrouw Joke Rijneveld, kwamen wij tot de ontdekking, dat de heer Koenders eigenlijk de heetste kastanjes uit het marihuana-vuur had gehaald en aangezien hij geen enkele functie had bij de politie, kon hij op geen enkele wijze schadeloos gesteld worden. Het enige wat de justitie ge daan heeft - en dat was ook wel het minste wat zij kon doen - was zorgen voor een behoorlijke verpleging in het ziekenhuis, net zo lang, tot volledig her stel zou zijn bereikt. Van een beloning kon geen sprake zijn, want die was niet uitgeloofd en de Staat der Nederlanden is in de regel niet zo erg royaal in het uitdelen van beloningen. Wij, krantenmensen, staken de hoof den bij elkaar en wij kwamen eenparig tot de slotsom, dat we iets moesten doen voor het slachtoffer, dat minstens een maand in het ziekenhuis moest vertoe ven. We plaatsten in onze kranten een oproep, nadat we tekst en uitleg gege ven hadden van de reden daarvoor en schreven, dat we gaarne geldzendingen tegemoet zagen van Nederlanders, die zich gedrongen gevoelden een bewijs te geven van hun naastenliefde. Meneer koenders, nu zult u wel begrijpen, waar om juffrouw Rijneveld, die u zo trouw iedere dag bezocht, zogenaamd iedere keer vergat kranten mee te brengen. En als ze ze meebracht, dan zorgde ze er zorgvuldig voor, dat het deel waarin de verantwoording der gelden stond, er niet bij was. Zo bleef u, meneer Koen ders, onwetend van hetgeen de bevol king, niet alleen in het noorden, maar uit alle delen van het land, bijeenbracht om u enigszins schadeloos te stellen. Meneer Koenders, eergisteren is de actie afgesloten en we hadden het drie dubbele ontvangen van hetgeen we meenden te mogen verwachten. Hetgeen dus insluit, dat onze stoutste verwach tingen werden overtroffen. Omtrent de bestemming van het geld hebben we ook nu weer overleg gepleegd met juffrouw

De Schakel | 1959 | | pagina 1