seum werden bezichtigd. De laatste dag werd gewinkeld in Arnhem. In Wageningen werd een be zoek gebracht aan de capitulatiezaal, in Rhenen aan de militaire begraafplaats op de Grebbeberg en aan Ouwehands dierenpark. Via Tiel werd de terugreis ondernomen. Het was een zeer geslaagde tocht met overwegend goed weer. Reis voor bejaarden. De bejaarden uit Retranchement gaan Zaterdag a.s. met een bus op reis. Ze hadden de keuze uit twee tochten: een reisje naar Noord-Brabant, of naar Schouwen. De meesten kozen Noord- Brabant. Derhalve is thans een reisje uitgestippeld naar Kaatsheuvel. Opvallend is, dat het aantal deelne mers belangrijk groter is dan vorige ja ren. Collecte. De collecte voor de Kinderbescherming (Sakor) bracht te Retranchement f 16,96 op. Breskens Ontspanningsavond. Zaterdagavond j.l. gaven het zang koor „God is mijn lied," „Vejo" Breskenr, de muziekvereniging „Excelsior" uit Cadzand en het zangkoor uit Nieuwvliet een ontspanningsavond in „De Uit komst". Het was een gezellige avond, waarin ernst en luim zich afwisselden. Het muziekgezelschap gaf enkele num mers ten beste en begeleidde ook de samenzang. Twee kleine meisjes zongen samen een versje. Zij deden dit zo bij zonder goed, dat ze met een bouquetje bloemen werden gehuldigd en een dave rend applaus ontvingen. Enkele kluch ten werden opgevoerd die de lachspie ren deden loskomen. Ds. v. d. Molen behandelde een kort woord uit de bijbel. Er was pauze met verloting met veel prijzen. Daarna zon gen de beide koren tesamen tot slot. Al met al was het een genoeglijke avond. Tentoonstelling - Aardwolf. Met verwijzing naar ons vorig num mer menen wij nog even te moeten wij - zen op de in het gemeentelijk vereni gingsgebouw ingerichte tentoonstelling, waar naast de in onze gemeente neer geschoten aardwolf en nog enige ande re opgezette dieren en vogels, ook een aantal door de Breskense kunstschilder Nicolal vervaardigde werken geëxposeerd worden. Alleen reeds de wijze waarop de zaal is ingericht met de omgeving van de buurtschap Nieuwe Sluis als wandschildering op de achtergrond, rechtvaardigt een bezoek aan deze ten toonstelling. In tegenstelling "tot hetgeen omtrent de dagen en uren van openstelling reeds werd medegedeeld, zijn de uren van openstelling thans als volgt geregeld: 13 Juli van 19 tot 22 uur; 19 Juli van 10 tot 22 uur; 14 t.e.m. 18 en 20 t.e.m. 22 Juli van 14 tot 22 uur. Entree-prijs 25 cent per persoon; kin deren tot en met 14 jaar 10 cent per kind. Schoolreis. De 4e en 5e klas van de School met de Bijbel maakten Woensdag j.l. een zeer geslaagd schoolreisje naar Rotterdam, waar diergaarde Blijdorp het hoofddoel was. Op de heenreis werd met een rond vaartboot een tocht gemaakt langs de Delta-werken in het Haringvliet en de olieraffinaderijen te Pernis. Evenementen. Op Zaterdag 11 Juli a.s. is er een op treden van een accordeonclub uit Vlis- singen, welke om 8 uur een concert zal geven op de muziektent. Op 15 Juli a.s. is er een draaiorgel- concert op het Spuiplein van 19 tot 20 uur. dicht bij hem zitten, terwijl ze hem over zijn gekwetste wang streelt. „Arme jongen," zegt ze zacht, „ik wou, dat ik je op de een of andere manier kon hel pen". „Zou je dat willen, Joke?" „Allicht". Het kwam er enigszins ver ontwaardigd uit. „Geef me dan eens een zoen Een golf rood gloeit op haar wangen en ze slaat haar ogen neer. „Dat bedoel ik niet, Tonnie „Ja, maar ik wel. Joke. Luister eens meisje, ik ben een dwaas geweest. Je moet het weten. Ik Ineke Rosmalen ik ben een paar maal met haar uit geweest, ook die avond. Ik dacht, dat ik van haar hield, maar het was een soort verliefdheid Ik ben er overheen. En ik ben een stommeling geweest, want gisteren en ook nu weer, vandaag, lees ik in je ogen dat je van me houdt. Joke. En ik houd van jou Toe, Joke, als het waar is geef me dan een zoen. Ik kan je nog niet in m'n armen ne men, want m'n linker is gebroken, denk ik. En overeind mag ik ook niet. Toe nou, Joke Wie zou zo'n smeekbede kunnen trot seren? Joke Rijneveld kon het niet. Verlegen en nog heviger blozend boog ze zich over de jongen en drukte een voorzichtige zoen op zijn gekwetste lip pen. Op dit ogenblik opende de hoofdzus ter de deur. Maar omdat zij ook eens jong was, vond ze het beter die deur maar weer behoedzaam te sluiten en zelf aan de buitenkant te blijven. In dit opzicht was de zuster het met de pa- Oroede Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van vo rige week, besloot de raad der gemeente Groede mede te werken aan de tot standkoming van het z.g. 100 pCt.-plan, welk plan door de Waterleiding Mij. Z. Vlaanderen in het leven zal worden ge roepen voor de aansluiting van de e.g. onrendabele gebieden. Voor Groede brengt deelname bijzondere financiële lasten mee, n.l. maximaal f 4000,- per jaar zal de gemeente gedurende 30 jaar moeten bijdragen. Niettemin adviseerde het college van B. en W. mee te werken aan de realisering van het plan en de daaruit voortvloeiende financiële last te aanvaarden, aangezien goed water van groot belang is voor de volksgezond heid. Aan de vereniging „Pro Juventute zal geen subsidie worden verleend. Wel ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. als donatrice toe te treden tot genoemde vereniging en de donatie vast te stellen op f 10,- per jaar. Het verzoek van de Ontwikkelings commissie W. Z.-Vlaanderen, om een gemeentelijke bijdrage van f 0,05 p. in woner voor de te Breskens te organise ren tentoonstelling „Dit maakt Zeeuw?- Vlaanderen," werd z.h„st ingewilligd. B. en W. wezen in haar advies op het grote belang dat W. Z.-Vlaanderen heeft bij het vestigen van klein-industrie in de streek en juist het aantrekken hiervan wordt met deze tentoonstelling beoogt. Ook verleende de raad een eenmalige subsidie van 5 cent per inwoner aan ge noemde Ontwikkelingscommissie om het door het E.T.I. over de ontwikkelings mogelijkheden van West Z.-Vl. opge maakte rapport in druk te doen ver schijnen. Naar aanleiding van een schrijven van G.S. werd tot invoering van werkklassificatie en het toekennen van prestatiebeloning besloten, dit ten behoeve van de gemeentewerklieden. In gaande 1 April 1958 zal nu aan betrok kene neen overgangstoelage van 3 pCt. worden uitgekeerd. Naar aanleiding van de destructiewet van 15 Februari 1958 is op 6 Augustus 1958 een nieuwe ver ordening vastgesteld. Om nu met be trekking tot het ophalen en het ver voer van destructiemateriaal door de Destructor Zeeland dezelfde toestand te kunnen bestendigen als vóór inwerking treding van de destructiewet, is het no dig een overeenkomst met de Destructor aan te gaan, waartoe de raad besloot. De begroting 1959 werd gewijzigd. Om dat bij de controle van de toren, het torenuurwerk en de bliksembeveiliging is gebleken, dat het dringend gewenst is diverse onderhoudswerken uit t evoeren. De kosten hiervan worden geraamd op f 1674,Dit bedrag werd bij de begro tingswijziging op de kapitaaldienst ge bracht. Op de gewone dienst moest de post onvoorzien met f 600,verlaagd worden tot f 1723,83. Bij de aanvang der vergadering memoreerde de voorzitter dat Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins heden zijn verjaardag viert. Hij sprak namens de raad hartelijke felicitatie woorden en hoopte dat de Prins nog vele jaren voor het Koninklijk gezin en het Nederlandse volk gespaard zou mo gen blijven. Nieuwvliet Raadsvergadering Voor de tweede maal staakten tijdens de raadsvergadering van de gemeente Nieuwvliet de stemmen over de door G.S. verzochte uitspraak over de wenselijk heid van verhoging der wethouders- jaarwedden Ook in de vorige vergade ring staakten de stemmen, terwijl ook nu weer de beide wethouders zich van stemming onthielden. Voor de verho ging stemden de heren Quaars en Boeije. De heer de Groote was wegens ziekte afwezig. Onder de ingek. stukken was een schrijven van de Ontwikkelingscommis sie W. Z.-Vlaanderen, welke verzochten om een bijdrage voor het laten drukken tiënt eens: een zoen zou het herstelpro ces ongetwijfeld bespoedigen. Een poosje later zaten ze hand in hand bij elkaar. „M'n moeder is van morgen geweest. En morgen komt va der," zei hij. „De reis kost hun niets, want de politie heeft een wagen be schikbaar gesteld. Dat is toch aardig, niet?" „Kunst," snoof Joke verontwaardigd, „als je naga, wat jij allemaal voor hen gedaan hebt". „Och," meende Tonnie oprecht, „dat betekende toch niet zoveel". „O nee?" vroeg het meisje en keek hem met rimpels in haar voorhoofd aan, „moet je maar eens zien, hoe je er bij lipt. Is er nog iets aan je heel?" „Ja, m'n rechterhand en arm," zei hij, haar zacht over de haren strijkend „en dat vind ik al heel belangrijk". Na een kwartiertje verscheen de hoofdzuster opnieuw en vond het voor ditmaal welletjes. De patiënt had ook rust nodig. Maar ditmaal bloosde Joke niet, toen ze opnieuw haar lippen op die van Tonnie drukte. Terwijl de zus ter er nog wel bij was. In zes weken kan heel wat gebeuren De zes weken van zijn verblijf in het ziekenhuis deden wonderen bij Tonnie Koenders, en toen hij op een zonnige Augustusmorgen uitgeleide werd gedaan door zusters en dokters, stond buiten een splinternieuwe auto te wachten. Daarnaast een lachende Joke en een drietal heren, die hij niet kende. (Wordt vervolgd). en aan de openbaarheid prijsgeven van het E.T.I.-rapoprt aangaande de ont wikkeling van W. Z.-Vlaanderen. De raad voteerde 5 ct. per inwoner Eveneens 5 ct. per inwoner stelde de raad beschikbaar voor het inrichten van een tentoonstelling, welke in Nov. a.s. te Breskens gehouden zal worden, onder het motto: Dit maakt Z.-Vlaanderen. De raad ging vervolgens accoord met de voorgestelde werkclassificatie voor de gemeente-werkman. Dit houdt een verhoging van het loon in met 3 pCt. met terugwerkende kracht tot 1 April 1958. De gemeentebegroting werd gewijzigd Voor 1958 betekende dit de slotwijziging, voor 1959 werden de nieuwe subsidies er in verwerkt voor de ontwikkeling van Z.-Vlaanderen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Quaars naar de samenstelilng van de Ontwikkelingscommissie. Deze com missie, die slechts bestaat uit burge meesters, noemde hij te eenzijdig. Nadat de voorzitter hem de gewenste inlichtingen had verstrekt, werd de ver gadering gesloten. Schoondljke Eindles Landbouwhuishoudschool. Woensdagmiddag vond in het vereni gingsgebouw „Laus Deo" te Schoondijke de traditionele eindles van de Z.L.M. Landbouwhuishoudschool „Prinses Ma rijke" plaats. Mevr. E. Ramondt-Weijns, voorzitster van de Commissie van Toezicht, reikte de door diverse leerlingen behaalde prij zen uit. Zo kon ze aan Mia Delnad uit Schoondijke het traditionele Marijke - bekertje uitreiken wegens het door haar behaalde hoogste aantal punten, n.l. 149 V2. Neeltje Voogd uit Retranchement kreeg voor de tweede plaats met 145V2 p. een prachtig boekwerk over tuinieren. Riet Oosterling behaalde de derde plaats met 140 p. en mocht uit handen van mevr. Ramondt een boek „Ik kan huis houden" in ontvangst nemen; vierde was Rachel Latimetin met I381/a p., waarvoor de prijs bestond uit een boek over planten en bloemen. De verdere ge- primeerden waren: Willy Cornells uit Nieuwvliet; Magda de Looze uit Bres kens en Lenie Maliepaard uit Oostburg. Ook deze laatste drie kregen een prach tig boekwerk als herinnering. Burgemeester F. A. van Rosevelt had in zijn kwaliteit van voorzitter van het schoolbestuur de middag met een toe passelijk woord geopend. Hij zeide in verband met de tropische hitte het niet te lang te zullen maken. Allereerst heet te hij alle aanwezigen, w.o. vele moeders van leerlingen, vertegenwoordigsters van organisaties van Plattelandsvrouwen, onderwijzend personeel en anderen, van harte welkom. De voorz. volstond er mee een overzicht te geven van het afgelo pen schooljaar, wat naar hij zei „het jaartje wel" geweest was. In de loop van het cursusjaar was mej. van Oeveren vertrokken. Mevr. de Ridder was zo wel willend waar te nemen. Daarna werd het directoraat waargenomen door mevr. Schijve. Ook bij het onderwijzend perso neel kampte men met onderbezetting. Hier heeft men door de welwillende me dewerking van mevr. Coole-Zweedijk uit Axel en mej. de Zeeuw uit Schoondijke, welke laatste oud-leerlinge van de eigen school was, deze moeiplijkheden kunnen oplossen. Onze dankbaarheid gaat dan ook uit naar allen, die op zo perfecte wijze hebben geholpen de school uit de impasse te doen geraken. De voorzitter van de Commissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudscho- len van de Z.L.M., de heer B. H. G. ter Haar Romeny, bur gem. van Wolphaarts- dijk, sprak de leerlingen met een kort woordje toe en wees op het grote belang van het landbouwonderwijs. Vervolgens reikte hij de diploma's uit, hier een complimentje uitdelend, daar een woord van vermaning vanwege een onvoldoen de. Het belangrijkste was, aldus spr., dat hij het diploma kon uitreiken. De diploma's werden behaald door: 2-jarige Primaire Cursus: M. L. Loh- man, Zuidzande; C. A. v.d. Wege, Oost burg; N. P. Voogt, Retranchement; L. v. Tatenhove, Sluis; L. Smits, Sluis; M. De- seijn, Cadzand; M. C. Aalbregtse, Cad zand; I. Andriesse, Oostburg; Joke du Burck, Zuidzande; Marga Both, Oost burg; Willy Cornelis, Nieuwvliet; Mia Delnad, Schoondijke; Aurora Enterinck, Oostburg; Lies Hamelinck, Oostburg; Magda Jansen, Schoondijke; Corry Meijer, Oostburg; Maart je Minderhoud, Nieuwvliet; Magda de Neve, Zuidzande; Anneke de Putter, Schoondijke; Betsy Ritico, Zuidzande; Ineke Scheele, Oosf- burg; Annie Dierx, Breskens; Anneke Fortrie, Breskens; Magda de Looze,Bres kens; Riet Oosterling, Groede; B. v. d. Panne, Breskens; Jozina Pielaet,Hoofd plaat; Erna de Poorter, Groede; Henny de Regt, Biervliet; Tiny Roelse, Hoofd plaat; Leny Schilders, IJzendijke; Mar griet Verduijn, Breskens; Saar Vergou we, Breskens; Bep Verlinde, Breskens; Nelly Walbroek, Breskens; Betsy de Zeeuw. Breskens. Diploma's Assistentecursus: Jenny Avot, Oostburg; Adrie vd. Broecke, Breskens; Hanny Buijsse, Zuidzande; Gretha Dre- ve, IJzendijke; Lenie Fliers, Sluis; Mar jan Tielemans, A'burg (Draaibrug)Ria van Hee, Oostburg; Juliana Ieaak, Aar denburg; Ria Jansen, Oostburg; Rachel Latimetin, Oostburg; Adrie Luteijn, Zuidzande; Lenie Maliepaard, Oostburg; Henny Ririhena, Aardenburg; Ria v.d. Walle, Schoondijke; Sarie de Winde, Breskens. Na deze diplomauitreiking zei de heer ter Haar Romeny nog iets uit te reiken te hebben, n.l. een prijs welke gewonnen werd door Magda de Looze in de door de Z.L.M. voor de Zeeuwse Huishoudscholen uitgeschreven opstellenwedstrijd. Mevr. Ramondt sprak namens de Com missie van Toezicht der school woorden van gelukwensen tot de leerlingen, de ouders en het onderwijzend personeel. Burgemeester van Rosevelt hoopte, dat de directrice der school, mej. S. de Feij- ter, die nu voor het eerst de diploma- uitreiking op de school heeft meege maakt, dit nog een lange reeks van ja ren mee zou kunnen beleven. Tot slot wenste spr. de nieuwe onderwijzeressen mej. Versprille en mej. der Weduwen een genoeglijke tijd op school toe. Mejde Feij ter tenslotte sprak ook een kort woord. Zij feliciteerde de ouders en de leerlingen, mede namens haar voor gangster, mej. van Oeveren. Ze deelde mede, dat de le klasse der primaire cursus in Sept. gaat beginnen met 70 leerlingen, de 2e klasse der primaire cursus met 52 leerlingen, de assistenten- klasse heeft reeds 12 gegadigden, terwijl voor de vormingsklasse 11 aanmeldingen binnen zijn. Mevr. Masclee uit Retran chement, die 6 nieuwe leden voor het ouderfonds kon winnen, kreeg voor haar prestatie een taart, welke door de leer lingen op de school was vervaardigd. De directrice mocht van de leerlingen van de assistentenklasse, die zo juist het diploma hadden behaald, een leuk mo dern fruitmandje met fruit in ontvangst nemen, als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen de leerlingen aan de directrice en de andere leerkrachten te danken hebben. Na het officiële gedeelte was er nog een heel programma van zang, declama tie, ee-n modeshow, iets over de vormings week op Hedenesse en een dia-flits, welk programma door de vele moeders en andere aanwezigen met grote belang stelling werd gevolgd. Sluis Raadsvergadering De Raad van Sluis kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. F. van Hootegem, die voor deze vergade ring zijn vacantiie te Cadzand heeft moeten onderbreken. Besloten werd tot onderhandse gun ning over te gaan van de centrale ver warmingsinstallatie in de secretarie van het stadhuis, aan de N.V. Asselberg Nachenius te Breda, voor de som van f 5780,-. Voorts werd besloten de verdere afbouw van de verwarmingsinstallatie in het hoofdgebouw van het stadhuis aan dezelfde N.V. onderhands te gun nen voor een bedrag van f 34815,-. Aan de Ontwikkelingscommissie West Z.-Vlaanderen werd 5 ct. p. inwoner toe gekend voor het drukken van het E.T.I.- rapport en 5 ct. p. inwoner voor de te Breskens te organiseren tentoonstelling „Dit maakt Zeeuws-Vlaanderen". De begrotingen 1958 en 1959 werden gewijzigd. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Wage hoe het komt dat het ver zoek van het Groene Kruis, hetwelk reeds op 8 Maart is ingekomen, de raad nog steeds niet bereikte. De voorz. zeg de toe dat dit verzoek om een verhoogde subsidie, de eerstvolgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. De heer Herdink wees op de te felle gele kleur waarin de zitpalen aan de Kaai zijn geschilderd. De voorz. zei, dat deze palen eigendom zijn van Rijkswa terstaat en de bezwaren van de heer Herdink ter kennis van deze instantie te zullen brengen, met het verzoek, t.z.t. de palen een minder opvallend kleurtje te willen geven. Aan de heer F. H. Dusarduijn werd een perceel bouwgrond verkocht gelegen nabij zijn pand Kaai 27, welke bouw grond betrokkene nodig heeft voor de splitsing van genoemd pand. IJzendijke Raadsvergadering De Raad der gemeente IJzendijke kwam vorige week in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. J. M. Ficq. Tijdens deze vergadering stelde de raad een crediet van f 14.750,- beschik baar voor het laten opmaken van plan nen voor een zuiveringsinstallatie en riolering. Aan de heer Van Aalst, econoom aan het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda, zal de opdracht worden verstrekt tot het maken van een rapport over de rentabi liteit van het te bouwen bejaarden-cen trum. De kosten van het onderzoek en het uit te brengen rapport belopen een bedrag van f 650,-. 5 ct. p. inwoner werd ter beschikking gesteld aan de Ontwikkelingscommissic W. Z.-Vlaanderen voor het laten druk ken van het E.T.I.-rapport over de eco nomische ontwikkeling van W. Z.-Vl. Eveneens werd 5 ct. p. inwoner beschik baar gesteld in de kosten van de te hou den tentoonstelling „Dit maakt Zeeuws- Vlaanderen," welke tentoonstelling dit najaar in Breskens georganiseerd wordt. B. en W. kwamen met het voorstel het indertijd aangekochte tegeltableau van de hand te doen. In haar advies deelden B. en W. mee terzake van de verkoop advies te hebben ingewonnen van dr. de Meijer, directeur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. De heer Cornelis wenste het tableau te houden en in de raadszaal als decoratie op te hangen. De heer Tazelaar wilde maar van dit veelbesproken tableau af en de prijs van f 4000.-, welke men er voor kan krijgen, te storten in het fonds aankleding van het gemeentehuis. Besloten werd hierop het tableau te gaan verkopen en in le instantie aan de gemeente Middelburg voor het genoemde bedrag van f 4000,-

De Schakel | 1959 | | pagina 2