De heer J. A. Leenhouts, koster der kerk, werd in de vacature als klokkenist be noemd. De huur, welke de plaatselijke voetbalvereniging voor het nieuwe sportterrein zal dienen te betalen, werd op f 400,per jaar vastgesteld. De raad besloot toe te treden tot de regeling inzake het B.L.O.-onderwijs en tot de regeling inzake het vervoer der B.L.O.-kinderen. De burgemeester werd benoemd als vertegenwoordiger van de gemeente in beide besturen, terwijl weth. G. E. A. Termote als diens plaats vervanger werd aangewezen. Een nieu we verordening op de heffing en in vordering van leges ter secretarie werd ingesteld, terwijl de straatbelastingver- ordening en de rioolbelastingverorde- ning hernieuwd werden vastgesteld, in gaande 1 Jan. 1959. De subsidie-aan vrage van de Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid en van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, werden afgewezen, eensdeels vanwege het geringe belang voor de gemeente en anderdeels gezien de moeilijke finan ciële situatie van de gemeentekas. Aan de tentoonstellingscommissie en de ont wikkelingscommissie W. Z.-Vlaanderen werd elk 5 ct. p. inwoner als subsidie toegekend. Het presentiegeld voor de raadsleden werd verhoogd en wel voor de raadsver gadering van f 7,50 tot f 10,- en voor commissievergaderingen van f 3,75 op f 5,- p. vergadering. Besloten werd het oude transforma torhuisje van de Pzem, staande in de Kersenlaan, te kopen voor f 100,-. Dit gebouwtje kan dienen als droogtoren voor de brandslangen. De woning E 56 aan Nr. Eén werd met algem. st. onbe woonbaar verklaard. Aan Aug. de Waele werd ontheffing verleend over het 2e halfjaar '59 van de aanslag hondenbe lasting. Hem zal een bedrag van f 5,- worden gerestitueerd. De vergoedingen voor het bijzonder lager onderwijs over 1958 werden vast gesteld en wel voor de school H. Eligius te Hoofdplaat op f 4658,33. Het voor vergoeding in aanmerking komende be drag der uitgaven werd bepaald op f 4613,47. Voor de school van de Vereni ging voor Chr. Volksonderwijs waren die bedragen resp. f 1150,- en f 1040,77 en voor de school van de Parochie St. Pe trus, staande te Slijkplaat, resp. op f 3055,- en f 2976,20. De bedragen voor genoemde laatste school voor het jaar 1957 werden vastgesteld op f 3163,33 voor de exploitatievergoeding en op f 3001,89 voor het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag der uitga ven. Voor het kleedgebouw op het nieu we sportveld zal waterleiding worden aangelegd. De kosten hiervoor bedragen t 530,- terwijl een bedrag van f 70,- werd uitgetrokken voor het schilderen in eigen beheer van genoemd gebouwtje inclusief de aanschaf van verf en ande re materialen. Schoondtyke Schooldag Lichamelijke Opvoeding. Op het Gemeentelijk sportterrein te Schoondijke werd wederom de school dag Lichamelijke Opvoeding gehouden. Aan deze dag werd deelgenomen dooi de drie lagere scholen van Schoondijke, de R.K. school van Slijkplaat, de Chr. school van Hoodplaat en de O.L. scholen van Biervliet en IJzendijke. Na een kort welkomstwoord, uitgesproken door de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt, werd de dag geopend. In de morgenuren werden door de kin deren de diverse proeven afgelegd voor het behalen van het Schooldiploma Li chamelijke Geoefendheid. Na een gezellige koffiemaaltijd op het terrein, werden de estafette- en kastic- balwedstrijden gehouden. Aan het eind van de dag konden 59 A, 52 B, 75 C, 37 D en 5 E diploma's worden uitgereikt. Aan 18 kinderen kon geen diploma worden verstrekt, aangezien zij niet aan de ge stelde eisen voldeden. Na een zeer spannende strijd wonnen de jongens van Biervliet de estafette- wedstrijd voor jongens, met de R.K. school van Slijkplaat op de 2e en de Chr. school van Schoondijke op de derde plaats. Bij de meisjes werd de estafette gewonnen door de O.L. school van oude schoolkameraad - laten we hem Jansen noemen - die zo juist slaagde voor zijn examen en die familie of ken nissen had in Wilschoten, waarheen hij met vacantie zou gaan om wat uit te rusten. Inspecteur Busselaar vertelde hem van de smokkelaffaire en vroeg, omdat hij toch naar Wilschoten ging, zijn ogen goed open te houden. Een par ticulier ontdekt soms meer dan tien po litiemannen. Jansen beloofde dit en ging met vacantie naar Wilschoten. Door een toevallige omstandigheid maakte hij kennis met de enige dochter uit het eer ste huwelijk van onze vriend Rosmalen, Ineke. Deze jongedame was op een kost school in de dagen, dat. haar pa in de gevangenis zat en op 21-jarige leeftijd, toen pa al lang 't Hooge had gekocht, kwam ze naar huis. Ze kreeg een auto - een blauwe sportwagen - als verjaar dagcadeau en daarmee toerde ze. Al gauw bleek ons, dank zij de inlichtingen van Jansen, dat deze jongedame dikwijls ritten maakte van Wilschoten naar Am sterdam. We hadden natuurlijk onder weg haar wagen kunnen aanhouden en doorzoeken. Dan gouden we misschien marihuana gevonden hebben, maar we wilden ditmaal definitief afrekenen met de hele bende, dus we lieten haar stil haar ritjes maken, doch schaduwden haar voornamelijk in de hoofdstad en noteerden alle adressen, waar zij haar voorraad loosde. Om de proef op de Schoondijke en hier werd wederom de R.K. school van Slijkplaat 2e en ook de Chr. school van Schoondijke weer 3e. Het bleek dat het kastiespel nog niet voldoende door de leerlingen werd be heerst. Het was de R.K. school van Schoondijke, die hier zich als eerste wist te klasseren met de Chr. school van Schoondijke als 2e en de O.L. school van Biervliet als 3e. Ook de Rijksconsulent voor de Licha melijke Opvoeding, de heer S. J. Klompe, was de gehele dag op het terrein aanwe zig. Rode Kruis Oriëntatie-rit. Onder auspiciën van de Z.E.V.A.C. werd in W. Z.-Vlaanderen de jaarlijkse Rode Kruis oriëntatierit verreden. De start van de rit vond plaats te Oostburg, terwijl de finish te Schoon dijke was. De uitgestippelde route had een lengte van 73 km. en diende met een gemiddelde van 32 km. te worden gere den. De 42 deelnemers aan de rit had den diverse moeilijkheden te verwerken. Zo bracht de „nelblusscher" bij Nieuw- vliet zeker diverse rijders op een dwaal spoor. In Breskens was de route uitge zet door een koelhuis over een wei en vervolgens door een opslagplaats. Ook hier zijn heel wat strafpunten gevallen. Ook de z.g. fopcontroles hebben hun opzet niet gemist. Terwijl op de kiosk de plaatselijke muziekvereniging O.K.K. een kleinconcert verzorgde voor deze aankomst, verzamelden de deelnemers zich in hotel „De Zwaan". Dr. de Jong heette hier allen harte lijk welkom. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot Burgemeester van Rosevelt. Hij noemde de rit moeilijk, ge slaagd, en ondanks het misrijden, ple zierig. Hij dankte de Z.E.V.A.C. voor zijn medewerking en de H.H. Bos en Boidin voor hun vele werkzaamheden i.v.m. de rit. Alhoewel de deelname iets minder was dan het vorige jaar, sprak hij toch zijn tevredenheid hierover uit. Allen, zoals de gemeente Schoondijke, de Schoondijkse winkeliersvereniging, de fa. Verstraete, de Heinekens- en Oranje boom Bieren ,die prijzen voor deze rit hadden geschonken, bracht hij hiervoor dank. Ook de controleurs kwam zeker een woord van dank toe. Burgemeester van Rosevelt vond het prettig in het midden te mogen vertoe ven van zoveel opgewekte en troosteloze gezichten. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de finish te Schoondijke was. Dat enkelen Schoondijke niet hebben kun nen vinden, zal wel aan de moeilijkheid van de opgave hebben gelegen, doch hij wilde aannemen niet aan de onbekend heid van Schoondijke. Na de prijsuit reiking, welke door Burgemeester van Rosevelt op geestige wijze werd verzorgd, werd de avond besloten met een gezel lige koffiemaaltijd, waaraan een groot deel der deelnemers aanzat. De uitslag was: 1. Dhr. en mevr. Meeuwsen 5 str.p. 2. Dhr. A. Schijve-P. Riemens 5 str.p.; 3. A. J .Verduijn 23 str.p.4. Dr. Timrner- mej de Groote 29 str.p.; 5. C. Drenth- de Dreu 33 str.p.: 6. S. P. Dekker-de Feijter 40 str.p.: 7. Zuster de Jong 46 str.p. (Ie dame): 8. Dhr. en mevr. v. d Hoek 60 str.p.; 9. Dhr. en mevr. van de Vijver 62 str.p.; 10. Dhr. J. van Dijke en mej. Timmer 64 str.p.; 11. Dhr. Risseeuw en mej. van Rosendaal 72 str.p.; 12. Dhr. Waabeeke-Schieman 73 str.p.; 13. Dhr. A. Buyze-Harriot 74 str.p.14. Dhr. de Kramer en dochter 75 str.p. De troost prijs was voor de équipe van Iwaarden- Nieuwenhuyen met 840 str.p. Eindles lagere landbouwschool. De voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester F. A. van Rosevelt, heette leerkrachten, leerlingen en ouders har telijk welkom. Een woed van welkom richtte hij eveneens tot de heer De Milli- ano, voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen en de vertegenwoordigers van de Z.L.M. Zowel de Inspecteur van het landbouwonderwijs als de heer Roest, directeur van de Middelbare landbouw school, waren verhinderd deze dag bij te wonen. Vervolgens rijkte de heer P. J. L. de Rijk, hoofd der school, de rapporten aan de leerlingen der le en 2e klasse uit. som te nemen, liet inspecteur Busselaar eens een Inval doen in een der huizen waar juffrouw Ineke haar koopwaar af leverde. We dachten aanvankelijk bot gevangen te hebben, maar een paar sloffen sigaretten - het was in een café - kwamen ons verdacht voor. We lieten ze onderzoeken en het resultaat was, dat het marihuana-sigaretten waren, ver pakt in hulzen van bekende sigaretten merken. compleet met banderolles e.d. Zouden wij deze dame ergens onderweg aangehouden hebben, dan zouden we hoogstens enkele sloffen sigaretten ge vonden hebben en waarschijnlijk geen ogenblik gedacht hebben aan mari huana. W e wisten dus dit: de sigaretten met marihuana-tabak komen rechtstreeks uit het buitenland, of de Indische hen nep komt in dozen en er worden in Ne derland sigaretten van gemaakt. We gingen overhellen naar dit laatste, om dat er Nederlandse banderolles omza- ten en de hulzen afkomstig waren van Nederlandse fabrieken. We informeer den bij de twee betreffende fabrieken en daar kwamen we te weten, dat er in derdaad hulzen vermist waren, soms hele vellen bedrukt papier. De banderol les werden norma al gehaald op het daar voor bestemde adres en contant be taald. (Wordt vervolgd). Alvorens de rapporten aan de leerlingen der 3e klasse uit te reiken, dienden deze jongens eerst nog een serie vragen te be antwoorden, betreffende de in he' afge lopen jaar behandelde stof. Ook de leer lingen der 4e klasse, welke hun diploma ontvingen, kregen ook nog een kans het geleerde aan him ouders te laten horen, door middel van het beantwoorden van vragen, gesteld door het hoofd der school De voorzitter richtte zich vervolgens tot de gediplomeerde leerlingen. Hij hoopte dat zij voordeel zouden mogen hebben van het geleerde. Hij drukte hen op het hart hun boeken nu niet weg te sluiten doch door verdere studie te trachten hun kennis uit te breiden en te verdie pen. Hij bracht dank aan de leerkrach ten voor de door hen verrichte arbeid. Zich tot de ouders richtende feliciteer de hij deze met het succes door hun zoons behaald. Een woord van afscheid sprak hij tot de leraren, de heren W. Bos- schaart en J. J. Jansen, welke met de nieuwe cursus niet meer aan de school verbonden zullen zijn. Vervolgens werden de diploma's uitge reikt. Het beste rapport had P. Blok. Hij mocht dan ook uit handen van de heer De Milliano de door de Vereniging van oud-leerlingen beschikbaar gestelde me daille in ontvangst nemen. De heer P. Blok sprak namens de gediplomeerde leerlingen woorden van dank tot de leer krachten en bood een klein aandenken aan. Bevorderd van klasse 1 naar klasse 2: J. Basting. Retranchement: G. Buijsse. Biervliet: H. Cappon, Zuidzande: J. Cappon, Cadzand; J. Dees, Zuidzande; J. Dhont, Biervliet; R. Doens, IJzendijke; K. Donze, Groede; D. Luteijn, Zuidzan de; J. Mattheeuws, Sas van Gent: W. Menue, IJzendijke; C. de Smit, Groede: T. Vloeberghe, IJzendijke; J. Casteleijn, Zuidzande. Bevorderd van klasse 2 naar klasse 3: R. Hamers, Waterlandkerkje; K. van Hoeve, Zuidzande; J. van der Meulen, IJzendijke; W. van de Plasse, IJzendijke; B. van de Ree, Schoondijke; K. Riemens, IJzendijke; J. Synack, Biervliet; E. Verstraete, Sas van Gent. Bevorderd van klasse 3 naar klasse 4: A. C. Cammaert, Hoofdplaat; C. Dees, Schoondijke; Th. Doens, IJzendijke; P. Maas, Aardenburg; J. Poissonnier, Schoondijke; J. Sijrier, Oostburg; R. Termote, Hoofdplaat; J. de Bruijne, Groede; C. Buijsse, Biervliet; E. Cam maert, Biervliet; J. Cappon, Zuidzande; T. Luteijn, Schoondijke; A. Schippers, Nieuwvliet; A. van de Voorde, Biervliet; C. van 't Westeinde, Nieuwvliet; T. Mar tens, Biervliet; W. de Meulemeester, Nieuwvliet; J. Gielleit, Biervliet. Gediplomeerd: C. Bron, Waterlandkerkje; P. Blok, Sluiskil; A. Buijsse, Biervliet; J. de Jon ge, Biervliet; J. Lammens, Philippine; E. Pattijn, Biervliet; J. van de Plasse, Cadzand: L.Basting. Retranchement; C. de Regt, Biervliet: T. Rijnberg, Biervliet; J. Voogdt, Retranchement; J. van de Vijver, Biervliet; H. van de Vijver, Bier vliet; J. van Waes, Schoondijke; J. W. Faasse, Aardenburg. Aardenburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Aardenburg kwam vorige week in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. M. C. van Dongen. Na zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van de oud burgemeester van Aardenburg, de heer Th. M. Overmaat. Voor het gebruik van de klokken en het uurwerk vergoedt de gemeente thans f 500,- per jaar aan de Ned. Herv. Kerk voogdij, aldus besloot de raad; dit komt neer op een verhoging van f 300.-, dit omdat verlichting van het torenuurwerk is aangebracht. Aan de plaatselijke muziekvereniging „Aardenburgse Fanfaren" werd een sub sidie toegekend van f 600,-. Het Bach- comité kreeg uit de gemeentekas een bij drage van f 500,- evenals vorig jaar. Het comité had een bedrag van f 700,- aan gevraagd. De raad verklaarde zich accoord met het 100 pCt.-plan der Waterleiding Mij. Z.-Vlaanderen. Gedurende 30 jaar dient de gemeente een bijdrage van maximaal f 4000,- p. jaar aan de Mij. te voldoen. In de traphal van het Provinciehuis te Middelburg zullen de wapens van 16 Zeeuwse gemeenten worden aangebracht Van de W. Z.-Vl. gemeenten zijn het Sluis en Aardenburg waarvan de wa pens in de traphal zullen komen. Beslo ten werd f 1000,- voor het wapen van Aardenburg uit de gemeentekas ter be schikking te stellen. Door het E.T.I. werd over de ontwikke lingsmogelijkheden van W. Z.-Vlaande ren een rapport samengesteld. De Ont wikkelingscommissie W. Z.-Vl. wil dit rapport in druk uitgeven en vroeg voor dit doel 5 ct. p. inwoner, hetgeen de raad beschikbaar stelde. Eveneens werd 5 ct. p. inwoner gevoteerd voor de ten toonstelling „Dit maakt Zeeuws-Vlaan- deren," welke in Nov. van dit jaar te Breskens zal worden georganiseerd. De subsidie-aanvrage van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme werd afgewezen. Voor de vervanging van het boven grondse net van de Pzem door kabels op de wijk Draaibrug, in verband met de toekomstige verbetering der straatver lichting aldaar, werd f 320,- gevoteerd. De raad besloot toe te treden tot de Stichting voor het B.L.O.-onderwijs in W. Z.-Vlaanderen. Tevens zal de ge meente deelnemen aan de vervoersrege- ling ten behoeve van de kinderen die het B.L.O.-onderwijs zullen volgen. De verordening op de keuring van vee en vlees, kring Oostburg tot welke Sint Kruis behoort, werd gewijzigd. De keur lonen voor een varken of kalf werden verhoogd van f 4.50 tot f 5,- p. dier. De keurlonen voor een rund of paard wer den verhoogd van f 9,- tot f 10,-. Voor de functie van gemeente-werk man meldden zich 19 sollicitanten. Na 3 stemmingen werd dhr. M. Snouwaertmet 6 setmmen benoemd. Besloten werd de boerderij van de El- derschans te verhuren aan A. E. Qua- taert tot 1970. Oostburg Zeeuwse culturele dag. Zaterdag werd in het Ledeltheater de zesde Zeeuwse culturele dag gehouden. De zaal was slechts matig bezet, toen burgemeester Mr. K. Hoekzema het spreekgestoelte beklom. In zijn openings woord begroette hij o.a. Jhr. Mr. de Ca- sembroot en echtgenote, de leden van G. S., de heren M. J. van Poelje en Mr. Dr. A. A. M. Mes, Drs. Westerhout, lid van de Tweede Kamer en Mr. Hornstra, direc teur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk en vele anderen. De burgemeester zei ver heugd te zijn, dat nu Oostburg aan de beurt was om als gastvrouwe op te tre den. Immers door een uitwisseling, ook op cultureel terrein, is het mogelijk om over de Scheldebaricades heen een band te scheppen, die de Zeeuwen nauwer aaneen sluit. Hierna sprak Jhr. Mr. de Casembroot, die de vele medewerkers aan deze dag hartelijke dank bracht voor het vele werk, dat men reeds bij voor baat had moeten verzetten om de dag te organiseren. Tot grote hilariteit van het gezelschap verklaarde de Commissa ris eerlijk, dat het algemeen bekend is, dat iedere Zeeuw muzikaal gevoel heeft, uitgezonderd de Commissaris zelf. Ik hou van zang, als ze tenminste mooi is, maar begrijpen doe ik zelf van muziek erg weinig. Maar u bent gekomen om iets over en van cultuur te horen en niet naar een verhaaltje er over van een zeer ondeskundige, aldus de Commissaris. Spr.wenste nog het Hulster gemengd koor en haar dirigent van harte geluk met de le prijs, behaald op het landelijk con cours en sprak de wens uit, dat nog vele prijzen behaald zullen worden. Mevr. C. Warmenhoven-Stouthamer en de heer P. J. v. d. Berg bonden de verschillende pauze's met geestige sa menspraken aan elkaar. Het gedichtje van Jan Greshoff, van de dokter, de dominee en de notaris werd hier koste lijk doorheen geweven. Eerst trad het Hulster koor op, o.l.v. de heer J. Ivens, met prachtige, zeer zui vere zang. Dit was een buitengewoon goede entree voor de culturele dag. De Walcherse Jazz Society gaf met 5 man sterk hierna een nummertje jazz weg, waarvan vooral de jongeren onder het gezelschap „weg" waren. De Harmonie uit Oostburg presenteer de vervolgens haar drumband, die met luid spectakel, eigenlijk te erg voor een zaal, haar entree maakte. Na een korte pauze werd het concert voor viool en or kest gegeven van Beethoven in D, o.l.v. de heer H. Stam. De uitvoering geschied de door de Ver. voor Instrumentale mu ziek uit Middelburg. De solist was de heer mr. F. K. Adriaanse. 's Avonds trad het Vlissingsch Schouw spel voor het voetlicht met Arthur Mil lers stuk: „Al mijn zoons," een spel in drie bedrijven. De regie berustte bij Jan Lemaire en Frans Brandenburg. De de cors waren van G. van Oorschot. De aanwezigen, nu was de zaal zo goed als bezet, genoten niet weinig van dit su blieme spel. Het was een zeer geslaagde dag, waar aan velen nog lang en met genoegen zul len terug denken. Zuidzande Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van vo rige week werd besloten het verzoek van een aantal middenstanders en café houders om de kermis ook op Zondag te houden, in te willigen. Dit geschiedde na een levendige discussie. De heren A. Luteijn en P. de Hullu, die ook tegen stemden betoogden, dat de kermisviq- ring aan het uitsterven is, waarom het hen dan ook ontging, waarom van ge meentewege een stimulans gegeven moest worden, temeer, waar maar een klein gedeelte der ondertekenaars van het verzoek voordeel zullen hebben bij verlenging der kermis. Met 3 stemmen tegen (de heren De Huhu, Luteijn en Cappon) werd de Zondag als kermisdag aangewezen. Jammer mag het in dit verband genoemd worden, dat de princi piële motieven in deze door beide heren en door de heer I. Cappon mede naar voren gebracht, bij de overige vier raadsleden geen erkenning vonden. De heren wethouder J. A. van Houte. A. P. de Veij. Iz. de Hullu en J. Risseeuw waren voor inwilliging van het verzoek, omdat de plaatselijke kermis zonder de Zondag geen reden van bestaan meer heeft. Alleen kermis op Zaterdag en Maandag waarborgt de caféhouders geen lonend bedrijf meer. Weth. Van Houte meende, dat met betrekking tot. degenen, die principiëel tegen de kermis op Zondag zijn, de Zondagswet genoeg waarborgen biedt voor handhaving van de Zondagsrust. Door het E.T.I. is een rapport samengesteld over de ontwikke lingsmogelijkheden van West Z.-Vl. De ontwikkelings-commissie West Z.-Vl. wil dit rapport in druk doen verschijnen: waarvoor geld nodig is. Deze commissie

De Schakel | 1959 | | pagina 2