wens uit te spreken dat er een paar goede dagen mogen volgen, besloot de Commissaris zijn toespraak. Na de algemene vergadering volgde 'n ontvangst op het gemeentehuis, waarbij burgemeester J. M. C. van Dongen als gastheer van de bestuursleden en de ge nodigden optrad. Hij begroette allen die wat met de grote tentoonstelling te ma ken hadden en zeide dat Aardenburg zeer verheugd was, dat het de tentoon stelling binnen haar veste heeft. Een dronk werd gewijd aan het welslagen der tentoonstelling, waarna ir. Geuze de toespraak beantwoordde. Per auto werd naar Oostburg gereden, waar in hotel „De Éénhoorn" een diner werd aangeboden. In de morgenuren was er te Oostburg in hotel „Du Commerce" een hoofdbe stuursvergadering gehouden, waarna de hoofdbestuurders een rondrit hadden gemaakt door Z.-Vlaanderen. Bij het Zwin werden verschillende waterstaats werken bezichtigd en gaf de dijkgraaf, dhr. J. B. Becu, een uiteenzetting over de werken aan de dijken en de historie van het Zwin. De tweede dag werden de paarden- en veekeuringen gehouden. Het zou ons te ver voeren in onze kolommen de uitsla gen te vermelden. Hiervoor ontbreekt ons ten enenmale de plaatsruimte. Zaterdag, de laatste dag, was het feest van de jeugd. De leerlingen van de Z.L.M.-huishoudscholen presenteerden zich eerst met volksdansen, later met sportwedstrijden. Er werd een sportieve strijd gestreden om de ere-tropheeën. Vooral de wisselbeker was een fel be geerd bezit. Het volksdansen met de grote groepen was een lust voor het oog. De fleurig ge klede meisjes gaven kleur aan deze toch al zo stralende dag. Na afloop zwermden de jongedames uit over het terrein, be stormden de ijsco-karretjes en besteed den erg veel aandacht aan de tent waar in de voorlichting, woningvoorlichtings- bureaux, Pzem, etc. demonstraties ga ven, want hierover zou later op school nog wel eens wat gevraagd worden. Ir. Geuze reikte aan de schoolvertegen- woordigsters, met een toepasselijk woord, de prijzen uit. Na de prijsuitreiking marcheerde de Amsterdamse Politiekapel weer het veld op en gaf onder buitengewoon grote be langstelling, een prachtig mars-concert. Het keurcorps van de Zeeuws-Bra bantse Turnkring gaf een gymnastiek- demonstratie die klonk als een klok. Het spel „Naar de Eenheid" werd door de leden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap nog eens opgevoerd, o.l.v. de samensteller, dhr. J. Verkruijsse. Na het optreden van de Politiekapel met een massale taptoe, werden deze prachtige landbouwdagen door ir. M. A. Geuize gesloten. Deze bracht dank aan alle medewerkers, welke de tentoonstel ling tot een onvergetelijke maakten. In het bijzonder aan het kringbestuur en het tentoonstellingscomité richtte hij woorden van bijzondere lof. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. De Raad der gemeente Breskens ver gaderde Maandagavond jJ. Na opening door de voorzitter, welke mededeelde dat de heer A. de Baare met kennisgeving afwezig was, volgde de vaststelling der notulen. Hierover volgde het welhaast traditionele meningsverschil tussen B. en W. en mevr. M. Niermans-Gossije. Op een kleine wijziging na werden ze uit eindelijk in zijn geheel vastgesteld. Onder de ingek. stukken was een be sluit van G.S. waaruit bleek, dat de ge meenterekening over 1956 en die van het vismijnbedrijf waren goedgekeurd. Van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid was mededeling ontvangen, dat accoord wordt gegaan met de bouw van 8 woningwetwoningen aan de Dr. Broodmanstraat. voor de som van f 99.805. De gunning is inmiddels opgedragen aan de fa. W. J. Jacobs te Breskens. Aan de westkant van de nieuwe veer haven zal een overgang worden ge maakt, aldus besloot Rijkswaterstaat op aandrang van de gemeente, dit voor de bewoners van Nieuwe Sluis. De overgang zal bestaan uit een betonnen trap met rijwielsleuf. Als gemeentebode werd aangesteld de heer J. Vergouwe te Breskens. De aan stelling geschiedde op arbeidscontract, waartegen enkele raadsleden bezwaren maakten. B. en W. waren echter niet be reid de benoeming nu reeds in vaste dienst te doen geschieden. Dit is voor beide partijen ongewenst. De heer G. L. Woudstra werd op ver doek eervol ontslagen als klerk ter secre tarie. De heer Carels merkte hierbij op het minder juist te vinden, dat voor iemand, waarvoor de gemeente veel moeite gedaan heeft hem vroegtijdig uit militaire dienst te krijgen, het wat on behoorlijk is, direct bij een andere ge meente te solliciteren. De burgemeester deelde mede, dat B. en W., ondanks dit feit, de promotie van dhr. Woudstra niet in de weg wilden staan. Het Comité Bejaarden-sociëteit wees er de raad in een uitvoerig schrijven op, dat de huidige sociëteit, mede door het bezoek van vrouwen, veel te klein ge worden is. Starte men drie jaar geleden met ca. 20 ouden van dagen (mannen) per middag, thans is dit ca. 50 mannen en 20 a 25 vrouwen. De oplossing van het probleem zou zijn, als het v.m. vereni gingsgebouw verbouwd en voor dit doel geschikt gemaakt kon worden. De heer Cambier vroeg waarom dit drie jaar ge leden al niet gebeurd is, waarop de voorz. zeide, dat het vooral aan het Co mité te danken is, dat het bejaarden- werk zo'n vlucht heeft kunnen nemen Door het brengen van veel gezelligheid is men er in geslaagd de sociëteit als een onmisbaar element te maken in het le ven der bejaarden. Met algem. stemmen besloot de raad dan ook, om het oude verenigingsgebouw ter beschikking te stellen van het bejaarden-comité en de verbouwing hiervan voor haar rekening te nemen. Dit zal een bedrag van 10 a 15 duizend gulden vragen. De bedragen voor het bijzonder lager onderwijs over 1958 werden vastgesteld op f 34,- p. leerling voor de School met de bijbel en f 42,50 voor het R.K. onder wijs. Van de ontwikkelingscommissie West Z.-Vlaanderen werd een verzoek ontvan gen om f 0,05 p. inwoner beschikbaar te stellen voor het laten drukken en uitge ven van het door het E.T.I. opgestelde ontwikkelingsrapport W. Z.-Vl. Dit rap port zal met enig uiterlijk vertoon aan de openbaarheid worden prijsgegeven op 17 Juli a.s. Een tentoonstelling in Breskens. Van de ontwikkelingscommissie Z. Vlaanderen was eveneens een verzoek ontvangen een bedrag van f 0,05 p. in woner beschikbaar te stellen voor het in richten van een expositie, welke te Bres kens gehouden zal worden. De titel van de tentoonstelling wordt: „Dit maakt Z. Vlaanderen". Op deze tentoonstelling zal al de kleinindustrie gelegenheid krijgen te exposeren. Men wil van deze tentoon stelling een demonstratie maken. Het doel van dit alles is, om de bewoners en handel kennis te laten nemen van de producten uit Z.-Vlaanderen, dit vooral om de werkgelegenheid in de streek te bevorderen. De tentoonstelling zal waar schijnlijk gehouden worden in de grote bedrijfsruimte van de fa. Cambier, de Z.V.T.M.-garage en het vismijngebouw. De expositie zal in Nov. a.s. gehouden worden. Z.-Vlaanderen gaat meer aan dacht vragen van overig Nederland. Het Unesco-Centrum Nederland gaat in verband met haar 10-jarig bestaan een grote tekenwedstrijd voor kinderen houden. Scholen van Nederland. Surina me en de Antillen zullen aan de wed strijd deelnemen. De raad voteerde hier voor een bedrag van f 50,-. Aankoop gronden voor uitbreidingsplan. Van de taxatiecommissie werd het rapport ontvangen betreffende de aan koop van gronden van de heer mr. M. J. H. de Bruijn van Melis en Mariakerke. Deze gronden heeft Breskens nodig voor de uitbreiding van de terreinen, nodig voor de exploitatie van het badstrand. o.a. voor de bouw van een bungalow complex, waarvoor reeds aanvragen om te mogen bouwen zijn binnengekomen, het doortrekken van de v. Zuijenstraat naar de Veerhaven, het aanleggen van middelen werden verhandeld. Noemt u maar op: cocaïne, opium, marihuana en nog enkele andere narcotica. We kregen een draad in handen en volgden een spoor. Geleidelijk aan trokken we het net dicht en toen we onze slag sloegen achterhaalden we hele partijen van dit verfoeilijke goedje, deden verschillende arrestaties, doch de hoofdpersonen, de leiders van de bende, ontglipten ons op het beslissende moment. Dat was een le lijke misrekening, want we begrepen wei- dat de heren zich voorlopig koest zouden houden, maar te zijner tijd hun beroep weer zouden gaan uitoefenen, zeer waar schijnlijk in een andere plaats. Onze veronderstelling bleek juist te zijn. Amsterdam bleek als werkterrein plotseling niet meer veilig of belang wekkend genoeg. De hoeveelheden, die nog naar de hoofdstad kwamen, waren volgens onze begrippen te verwaarlozen. En we lieten de heren voorlopig hun gang gaan. Tot in 1950 de stroom weer groter werd. Opnieuw begonnen wij een zeer voorzichtig en minutieus onderzoek en ditmaal leidde het spoor naar Rotter dam. Na maanden van voorbereidend werk sloegen we toe en ditmaal hadden we meer geluk. Twee van de hoofdperso nen konden we grijpen, te weten de bij de politie reeds lang als handelaar in verdovende middelen bekend staande Kees van Iperen en zijn helpster, Jopie Tricht, beiden mensen van tegen de veertig. Van Iperen was weduwnaar. Jo pie een gescheiden vrouw van een zekere Van de Elskamp, ook een bekende van de politie. Er waren voldoende bewijzen. Kees kreeg drie jaar, zijn helpster ander half. terwijl de handlangers diverse straffen kregen. Voor de tweede maal hadden we de bende opgerold, ditmaal met de hoofdpersonen en hoewel we op onze hoede bleven en iedereen, die ver dacht werd, in de gaten hielden, was de handel in verdovende middelen nage noeg weggeëbd. De schrik zat er in. In dividueel kwam er met een of ander schip nog wel eens een partijtje ons land binnen, maar in de meeste gevallen kon den wij deze kleine smokkelaartjes da delijk in de kraag grijpen. Van een ben de was geen sprake meer. Kees van Iperen werd, dank zij z'n goede gedrag in de gevangenis, ver vroegd ontslagen. Wij kregen er bericht van en u begrijpt mijne heren, dat we zijn gangen terstond nagingen. Maar op de een of andere wijze verdween hij uit onze gezichtskring. Wij raakten zijn spoor kwijt en we veronderstelden al dat hij naar het buitenland was uitgeweken. (Wordt vervolgd). sportvelden en de woningbouw. Bovengenoemde aankoop van gronden omvat de gehele hofstede van dhr. M. A. Manneke plus landerijen, waarvan de kosten ruim een half millioen gulden be dragen. De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit, dat zowel met de eigenaar, de heer de Bruijn, als met de pachter, de heer M. A. Manneke, overeenstemming was bereikt en hierdoor een onteige ningsprocedure niet meer nodig was, Dere aankoop, aldus de voorzitter, ont sluit voor Breskens die ontplooiingsmo gelijkheden, die het in de strijd om haar bestaan hard nodig zal hebben. Rijkswaterstaat gaf de gemeente Breskens toestemming om het badstrand in te richten en te exploiteren. De raad deed deze vergunning over aan de N.V. Exploitatie Maatschappij Zeebad Bres kens, die voor de huur van deze terrei nen aan de Domeinen te Goes jaarlijks f 50,- verschuldigd is. De begroting werd voor de 9e, 10e en 11e mal gewijzigd. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Vergouwe naar het ontwikkelings plan voor Zeeuws-Vlaanderen en de daaraan gewijdde vergadering van B. en W.'s te Terneuzen. Weth. v. d. Hooft zei de, dat de notulen ter inzage van de raadsleden komen te liggen. Hij was er van overtuigd, dat alle gemeenten nauw zullen moeten gaan samenwerken en wars van alle chauvinisme zullen moe ten gaan werken aan de opbouw van Z. Vlaanderen. De heer de Jonge zeide, dat de weg naar Nieuwe Sluis bijna onbe rijdbaar is geworden en levensgevaarlijk is, vooral voor de schoolkinderen. De heer Carels informeerde naar de toewij zing van gronden aan het bedrijf de Feijter. Hij vroeg of het waar is, dat de firma reeds meer dan een jaar bezig is de benodigde gronden voor uitbreiding te verkrijgen. De voorzitter zette de si tuatie uiteen. Toen de uitbreiding van de oeververdediging voor Breskens ter sprake kwam, bleek, dat de fa. Cambier grond zou kwijt raken. De gemeente stel de toen het perceel, wat nu ook doer de heer De Feijter gevraagd wordt ter be schikking van de fa. Cambier. Een des betreffend raadsbesluit werd indertijd genomen. De Feijter is niet gediend met een gedeelte van de beschikbare gronden en de fa. Cambier evenmin. Thans zou de onteigeningscommissie vóór 1 Sept. a.s. een beslissing nemen ten aanzien van de fa. Cambier, waarna deze de gemeente zou berichten, of zij al dan inet gebruik willen maken van het voorkeursrecht om de grond te kopen. Tot zolang zal men geduld moeten hebben. De heer F. Goet- hals wees op de bestemming van de oude veerhaven. Indien deze aan een der be drijven zou kunnen worden toegeweren, de fa. Cambier of de fa. De Feijter, zou den beiden geholpen zijn en te Breskens kunnen blijven. De heer De Boer merkte op, dat Breskens gebrek heeft aan de derde haven. Zou deze er komen, dan zouden dit soort problemen zijn opgelost. Niettemin beloofde het college te trach ten de commissie tot spoed te bewegen. De heren Carels en Goethals drongen aan op een snelle beslissing. Mevr. Niermans wees op de onmogelij ke toestand welke er heerst aan het „Halve Maantje", waar enkele zeer on ooglijke strandhuisjes zijn verrezen en ieder begrip van hygiëne wordt getart. Het moeilijke is, dat Breskens geen kam- peerverordening heeft. Niettemin zal ge tracht worden aan deze wantoestanden paal en perk te stellen om „goede" kam peerders en toeristen niet af te schrikken Voorts wees mevr. Niermans er op, dat er te Breskens veel te veel met lijsten ge collecteerd wordt. Zij gaf B. en W. in overweging dit te beperken. Hieraan zal tegemoet gekomen worden. Voorts infor meerde mevr. Niermans naar de bouw van een bejaardentehuis met premie- bouwbij dragen en naar de nieuwe subsi dieregeling voor de muziekschool. Leger des Heïis-samenkomsten. De ,.Febe", het evangeliesatieschip van het Leger des Heils, heeft drie dagen in de Breskense haven vertoefd. In een tent geplaatst op het Oranjeplein, hield de bemanning des middags een verteluurtje voor de kinderen en 's avonds samen komsten voor volwassenen. Het zangkoor ,God is mijn lied" te Breskens gaf hier aan haar medewerking, alsmede eer- meisjeskoor uit Middelburg, de zangbri gade van het Leger des Heils uit Vlissin- gen en een tamboerijnenclubje uit Ter- neuzen, terwijl de bemanning zelf een mannenkoor vormde. Ook Ds. Praas heeft gesproken. Er was heel veel be langstelling voor deze samenkomsten. Oostburg Examens lyceum. Aan het Koningin Wilhelmino Lyceum te Oostburg zijn aan de gymnasium-afde ling geslaagd voor het diploma alpha, de dames Sarie Leenhouts te Biervliet en Lieneke van de Vijver te Breskens. Voor het diploma beta slaagde de heer Ico de Roo te Schoondijke. Geen candi- daten werden afgewezen. Voor het eindexamen B V slaagden: Piet Beun, Cadzand; Jan Cappon, Zuid- zande; John. de Croo, Oostburg; Anke Cruson, Breskens: les van Haneghem, Schoondijke; Sjaak Holleman, Oostburg; Jaap de Hullu, Aardenburg; Rudy v.d. Plassche, IJzendijke; Piet Robijn en les de Zwart, Oostburg. Gevonden voorwerpen 1 bankbiljet, 1 beige dameshandschoen, 1 sleutelring. Inl. ter gem.-secretarie, Schoondijke. Examen kleuterleidster Aan de gemeentel, opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg slaagden de dames: Ch. C. de Dreu, Oostburg; P. M. la Gasse, Cadzand; J. W. Jansen, Schoondijke; S. Lako, Groede; M. A. van Meenen, Breskens en C. T. van de Vijver, Aardenburg. Het drama te Kadzand Ruim 25 jaar geleden verdronk aan het strand van Groede een jong meisje, gegrepen door eenzelfde stroming als die, w elke te Kadzand zoveel onheil bracht. Aanstonds werd te Groede op de noodlottige plek een waarschuwingsbord opgesteld, sterk en zwaar. Het staat er nog. Verdrinkingsgevallen kwamen se dert niet meer voor op die gevaarlijke plaats. Na het tragische gebeuren in 1957 waarbij twee jonge meisjes omkwamen, richtte ik tot enkele instanties het dringende verzoek een hoogst ernstige waarschuwing met een korte, laat mij zeggen, technische uitleg van mijn hand op te nemen in pers en folder. Zulks over het gevaarvolle baden nabij de strandhoofden tie Kadzand. Aan mijn verzoek gaf men geen of slechts schoor voetend gevolg. Waarom? Moesten er mogelijk heilige huisjes ontzien worden? In 1958 werd Kadzand nogmaals opge schrikt. Een volwassen man, door de stroom gegrepen, kwam om het leven. In 1959 was er de catastrophe. Een schare jonge meisjes onbewust van enig gevaar, gewaarschuwd door niemand, rende naar het water en naar haar ver derf. De vreugdekreten gingen over in angstgeroep. Een dappere jonge man deed al het mogelijke om te redden, doch vond 'zelf zijn droevig' einde in het woe lende water. Hulde-aan de nagedachtenis van deze dappere Een welbekend toerist deed mij het verhaal. Hij was aan een hevige woede ten prooi. De toorn verwrong zijn trek ken. Zijn vuisten knepen zich te samen. „Waarom vroeg ik, „greep men de red dingsboei niet, daar in de buurt?" „De kast was op slot". „Had de ruit ingeslagen en de boei uitgerukt, lijn op lijn er op gestoken en dan medegevierd met de uit de wal staande stroom!" „Er waren geen lijnen! En in de verte g ik twee armen uit het water opste ken. Het was de afscheidsgroet van de dappere". En ten prooi aan een hevige gemoeds beweging wendde mijn zegsman zich af. Doch de beelden die zijn verhaal bij mij wakker riep: die juichende schare toe- rennend op het water en die twee armen alsof zij beduidden - ik kan niet meer, doe gij de rest - is het wonder, dat zij telkens in de geest terugkeren? En Kadzand Ook hier waarschuwingsbord eindelijk zen Te Groede op een stil mooi daar waar de kust zich een noordwaarts wendt, staat het bouwsel, bestand tegen vloed en storm Reeds vele jaren staat het er. Tot schuts van inwoner en vreemde ling. L. B. zal het verrij- strand, weinig stevige Vismijn - Breskens over de week van 14 t.e.m. 20 Juni 8382 kg. 'export-garnalen 1270 kg. bot 2621 kg. schar 148 kg. schol 1402 kg. tong 20 kg. rog 2 kg. kabeljauw 231 kg. wijting 5 kg. tarbot 1 kg. griet Ingezonden (buiten verantwoordelljkh. der redactie HET BRESKENS VAN NU Als ijverig lezer van Uw blad en tevens als geboren ingezetene van Breskens zij het mij vergund te ageren op een zaak, welke ons allen zeer nauw aan het hart gaat. Laten wij thans wat kort bij huis blijven en ons eigen doen en laten, vol brengen en falen, eens aan kritiek bloot stellen, ja, laten wij er tot overgaan oils eigen Breskens van dichtbij te bezien. Om dan maar meteen met de deur in huis te vallen zullen wij in het midden stellen: hebben wij thans een duidelijke basis waarop wordt voortgebouwd voor het verkrijgen van een gezonde ontwik keling. Ja, is er reden om op dezelfde basis zo hier van sprake kan zijn) waarop wij thans voortborduren voort te gaan, biedt het huidige systeem ons enig hoopvol perspectief? Zonder twijfel zij het drin- jend gewenst dat wij wat industrie naar Breskens konden krijgen. Maar waar zijn deze bronnen Moet de ontgoocheling niet groot zijn geweest (voor degene die een warm hart voor Breskens koestert), bij het verne men van het teleurstellend nieuws dat wij niet waren aangewezen als „kern gemeente"? Het doet er zeker mede ter verduide lijking aan wanneer wij enige feiten aan de orde stellen: Misschien had in Bres kens met wat tact en het verlenen van meer medewerking de van Melle's fa briek nog kunnen staan. Hoe komt het dat de „Zeeuws-Vlaamse Meubelhandel Fa. v. Dronkelaar-Buijze" thans in Zuid- zande staat, jammer dat zulke belang rijke bronnen niet ons deel zijn gewor den, want zouden in deze branches niet

De Schakel | 1959 | | pagina 2