f" BOBBE rnpqpTT OUWENDITK ZWITSERS Snéde jasje ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Zeer geslaagde Land' bouwtentoonstelling te Aarden burg O U n D JJ 1 i reeds vanaf f 119,75 Zomerweelde in de natuur Zomerweelde bij BOBBE Zomer- en Strandjaponnen 29,50-32,50-37,50 29,75 - 33,75-39,50 Feuilleton Het geheim van 't Hooge ae Qhakel 14e Jaar fang - Nr. jig VRIJDAG 26 Juni 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 .J DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Op het schitterende buiten „De Elder schans1' werden op 18, 19 en 20 Juni de groots opgezette landbouwdagen georga niseerd, die, begunstigd door prachtig zomerweer, buitengewoon goed zijn ge slaagd. Dit tot grote geruststelling van het tentoonstellingscomité, dat onder leiding van haar energieke voorzitter, J. J. van Dijke uit Groede, hiervoor een in alle onderdelen perfecte organisatie hadden opgebouwd. Donderdagmiddag- ontving vlaggend Aardenburg de vele ge_ nodigden voor de opieningsceremonie. Het gezelschap werd aan „De Elder- schans" opgewacht door 13 tractoren die elk een vlag voerden van de West Z.-Vl. gemeenten. Aan het hoofd der stoet be vonden zich de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr. Mr. de Casembroot, de algemeen voorzitter der Z.L.M., dhr. Ir. M. A. Geuze en de voorzitter van de kring Oostburg, dhr. M. de Bruijne. De nationale driekleur werd gehesen, als mede de Provincievlag, de Z.L.M.-vlag en de vlaggen van de Z.P.M. en L.J.G. Onder daverend applaus hees de Com missaris der Koningin de Provinciale vlag. De Z.P.M.-sters spraken hierna de openingsceremonie uit, opgesteld door de heer Jo Verkruijsse, waarin tot uitdruk king kwam dat West Z.-Vl. centraal ge legen is in West Europa en waarbij aan gedrongen werd op nauwe samenwerking op agrarisch gebied in Wes Europees verband. Gezeten op een tractor reden de Commissaris der Koningin en Ir. Geuze dwars door de landkaart van Europa, terwijl op de aangekoppelde aanhanger vertegenwoordigers der Z.P, M., Plattelandsvrouwen en het kringbe- stuur gezeten waren. Hiermede het weg vallen der grenzen in verband met de agrarische samenwerking symboliserend. Voordat de tentoonstelling geopend was had de algemeen voorzitter der Z.L. M. een welkomstwoord gesproken, waar in hij aandrong op samenwerking in de streek tussen overheid en het bedrijfs leven. Warme dank bracht spr. aan de burgemeester van Aardenburg en het ge meentebestuur voor de prachtige mede werking. De op het midden-terrein opge stelde L.J.G.-ers en Z.P.M.-ers hieven hun vlaggen fier in de hoogte toen het Wilhelmus plechtig werd ingezet. Na het doorbreken der Europese grenzen-barri- ère maakten de genodigden een rond gang over het tentoonstellingsterrein. Onder de deskundige leiding van Ir. Geuze bezichtigden de Commissaris en de genodigden, waaronder o.m. ook het lid van G.S., Ir. Dikötter, de tentoon stelling. De inrichters der stands hadden hiervan bijzonder veel werk gemaakt Vooral de stands der Rijksvoorlichtings diensten kregen ruime aandacht. De Bond van Plattelandsvrouwen had ge zorgd voor een leuke verrassing. Midden in de grote tent was er een modeshow, waarin de plattelandsmeisjes als manne quins fungeerden. De landbouwhuL- houdschool te Schoondijke tracteerde j het gezelschap op zelf gebakken wafel tjes. Ook waren er stands van diverse in stellingen van landbouwonderwijs, ter wijl de handel in zeer ruime mate ver tegenwoordigd was in het 23 tenten tel lende tentoonstellingscomplex. Op een groot terrein buiten „De Elderschans gelegen exposeerden de fabrikanten en handelaren, die de nieuwste snufjes op het gebied van landbouwwerktuigen en tractoren te bieden hadden. Er werd druk gedemonstreerd. Na de opening der tentoonstelling- vond de algemene vergadering plaats in de St. Baafskerk. De algem. voorzitter, Ir. Geuze, sprak een begroetingswoord Met name richtte hij zich o.a. met woor den van welkom tot de Commissaris der Koningin. Verder stond hij stil bij de geweldige ontwikkeling van de laatste 50 jaar .De mechanisering verandert de boer We hebben geen tijd, het tempo van de tijd jaagt ons op, wie we ook zijn, waar we ons ook bevinden. De machine heerst over de mens, niet de mens over de ma chine. Het is daarom een voorrecht in een vrije wereld te leven, waarin een bijeenkomst als vandaag nog goede be langstelling trekt. Tot slot wees spr. op het feit, dat Aardenburg voor de Z.L.M. historisch terrein is. Twee voorvechters namelijk oud-voorzitter Hennequin en oud-secretaris Vorsterman van Oijen, hebben hun naam aan deze gemeente verbonden. De laatste was een groot man Het bestuur heeft de gedachte gehad hem en zijn geboortegrond, West Z.-Vl., te eren, door mede uit naam van de Zeeuwse landbouw een gedenkplaat aan te brengen in de nieuwe landbouwhuis- houdschool te Schoondijke. Verder richtte Ir. Geuze zich nog tot Ir. Dikötter, lid van G.S., voorzitter en vertegenwoordigers van vele landbouw organisaties, afgevaardigden van het Kon. Ned. Landbouwcomité, Kamers van Koophandel in Zeeland, het gemeentebe stuur van Aardenburg, de kerkeraad en kerkvoogdij der Herv. Gemeente, Drs. Verburg van het E.T.I., vertegenwoordig sters van de Bond van Plattelandsvrou wen, Z.P.M. en L.J.G.alsmede tot vele bestuurders van Z.L.M,-afdelingen en een zeer groot aantal leden. Voorts deel de de voorzitter mede, dat een tiental personen wegens meer dan 50-jarig lid maatschap waren benoemd tot ere-leden n.I. G. Dees, Kapelle; J. de Kam, Geers- dijk; A. de Nood, Veere; P. van de Bor- sche, Vrouwenpolder; Chr. Volkers, Vee- re; F. J. Castel, St. Laurens; P. Diele- man-de Klerk, Zaamslag; J. Vinke, Hulst; Jac. de Rijke, Schuddebeurs en C. M. de Zeijler, Oosterland. De lijst is groter dan andere jaren. Aan de Nijverheidsschool te Goes komt een opleiding tot landbouwhuishoud- schoollerares. Deze afdeling vakonder wijsopleiding wordt daarom voor Zee land zo belangrijk, omdat eerstens de meisjes voor de opleiding dichter bij huis kunnen blijven en de kosten daarom in vele gevallen gedrukt kunnen worden en ten tweede omdat de nijverheidsscholen steeds weer kampen met tekort aan on derwijskrachten, omdat men niet graag naar Zeeland komt. De oplossing van dit nijpend probleem is een eigen opleiding in de provincie. De Zeeuwse meisjes zul len wel graag in eigen provincie gaan werken. Inzake de verordening op de verge- lingsziekte der suiker- en voederbieten, zijn binnen afzienbare tijd maatregelen te verwachten, daar nu ook in België MEDISCHE P KT Burchtstraat 13 Lil OOSTBURG maatregelen getroffen zullen worden. Hierdoor heeft het ook voor Zeeland zin hieraan iets te gaan doen, aldus de Z .L.M.-voorzitter Dhr. de Regt-Dekker uit Zaamslag, bracht namens de kascontrole-commis sie verslag uit van het onderzoek dat was ingesteld naar de jaarrekening. Kas en bescheiden werden in orde bevonden, waarna de penningmeester, mr. Schlin- gemann mededeelde, dat de kas enkele meevallers heeft gehad, waardoor er 'n batig saldo van ruim f 13.000 is. Hiervan zullen f 12000,- worden aangewend voor de bouw van een onderwijzerswoning bij een der vele Z.L.M.-scholen. In het dagelijks bestuur werden gekozen de heren A. J. Goenewege van St. Maar tensdijk, C. J. van de Berghe uit Kapelle en W. Koster uit Axel. Dhr. J. de Regt- Dekker werd benoemd in de commissie van toezicht op het boekhoudbureau. Na een korte pauze, de rondvraag le verde niet veel bijzonders op, werd de vergadering door ir. Geuze heropend. Drs. Verburg, directeur van het Econo- misch-Technologisch Instituut, sprak vervolgens over de. problemen van On der en Boven de Schelde. In zijn betoog, opgebouwd uit een 9-tal stellingen, zei drs. Verburg o.m., dat de Schelde in Zee land een scheiding inhoudt, maar toch ook een gedachte aan een zekere bin ding. Uitvoerig stond spr. stil bij de ge schiedenis van Zeeland en de opbouw van de bevolkingsmentaliteit, waarin de Vlaamse invloed merkbaar is. De ge schiedenis van Zeeland door de grote zeearmen houdt een zeker heimwee naar een eenheid in. Toch is deze anders dan b.v. in een provincie als Groningen, waar de gehele bevolking georiënteerd is op de stad Groningen. In Zeeland is dat an ders. Z.-Vlaanderen trekt gemakkelijker naar Brugge, Antwerpen of Gent dan naar Middelburg. Tholen richt zich op Bergen op Zoom, terwijl b.v. Schouwen Rotterdam als uitwijkcentrum heeft ge kozen. Er is in Zeeland, mede door de geografische ligging, geen binding naar binnen, zoals b.v. in Groningen. Men is vooral in Z.-Vl. overgevoelig voor een mogelijke achterstelling bij de andere gewesten. Dat b.v. de vrije veren-actie in Z.-Vl. veel feller is gestreden dan el ders in Zeeland, komt omdat de andere bewoners van Zeeland slechts gebruik maken van de veren als ze er eens uit willen en niet als bittere noodzaak.. De verschillende geaardheid van de Zeeu wen kwam bij deze actie dan ook duide lijk tot uitdrukking. Ook de strijd om de busdienst naar Breda werd in overig Nederland anders gevoerd dan in Z. Vlaanderen, waar dit gezien werd als een levensbelang. Nadat op deze inleiding een aantal vragen waren beantwoord, sprak de Commissaris der Koningin de vergade ring toe. Hij zeide zeer verrast te zijn ge weest, dat hij als autorijder geen trac tor kon besturen. Eens had de Commis saris een bulldozer bereden, wat nog iets gemakkelijker ging dan een tractor be- Onmisbaar voor koele avonden is zo'n apart in diverse nieuwe kleuren en modellen Voor uw betere damesconfectie Uw Modehuis in VlissingenÜ U zag zelden zo'n uitge breide collectie in kleuren en combinaties, zo fraai en goed gekozen, dat het voor U beslist niet moeilijk zal zijn uw keus te maken. Wij tonen U de nieuwste modellen in aparte bloem en streepdessins, in maten 36 tot en met 46 Aparte modellen voor de grotere maten, ook jeug diger modellen met jasjes, maten 42 tot en met 50 sturen. Herinneringen haalde hij op aan de grondlegger der Z.L.M., dhr. Vorster man van Ooijen, in wiens zeer gemakke lijke stoel mr. Schlingemann de verga dering aandachtig volgde. Nader ging de Commissaris in op de nauwe samenwer king tussen het Prov. Bestuur en de Landbouworganisaties, die volgens hem nog intensiever moest worden. Met de door HENK VAN HEESWIJK. 38 De kosten zijn voor onze rekening, want dat is niet meer dan billijk, gezien het voorberei dende werk dat je in Wilschoten en om geving verricht hebt. Ik kom zo af en toe eens kijken, of je ergens gebrek aar hebt en als je klachten hebt over de zusters of de dokters, dan zeg je het mij maar, want dan berg ik ze op. We heb ben op het bureau ruimte genoeg!" De zuster lachte en de patiënt lachte en dat was wel de beste stemming onder deze omstandigheden. „Dat zal wel niet nodig izijn, inspec teur," antwoordde Tonnie. „Jongeman, sterkte. Ik zie, dat je be ter gezelschap hebt dan aan mij," be sloot hij met een knipoogje naar het meisje, dat begon te blozen. „Dus: ik verdwijn. Tot ziens, hoor!" „Dag, inspecteur". Toen de politieman vertrokken was. zei de hoofdzuster tot het meisje, dat weer ging zitten: „U moogt nog wel een kwartiertje blijven hoor, als u de patiënt maar niet vermoeid". Ze knikte haar vriendelijk toe en sloot de deur achter zich. In de ziekenkamer keken de beide jonge mensen elkaar aan. En het meisje zei: „Ben je ben je bij de politie, Ton nie?" Hij bleef glimlachen. „Nee, Joke. Als ik wat beter ben dan nu, zal ik je alles wel eens vertellen. Het praten gaat nog wat moeilijk, zie je". Ze schoof dichter bij en streelde hem over zijn wang. „Stil maar, Tonnie, het hindert niet. Ik kom iedere dag naar je toe, hoor. En als je wat hebben wilt, moet je het maar zeggen. Dan breng ik het mee". „Ik zou graag iets van jou willen heb ben, Joke". „Zeg het maar, Tonnie". Hij keek haar lange tijd aan en zei tenslotte: „Een foto van je, om bij me neer te zetten. Als jij er dan niet bent kan ik je foto in ieder geval zien Ze begon te blozen. „Morgen zal ik een foto meebrengen. En ook wat fruit". „Maar de foto zal ik het fijnste vin den. En als je morgen hier weer komt Joke, dan moet je niet meer huilen. Ik ik knap wel weer op". Anderhalf uur later was Joke Rijne- veld weer in Wilschoten. „En?" vroeg moeder Rijneveld, die haar nieuwsgie rig in de keuken tegemoet kwam. Het meisje trok haar jasje uit en haal de haar schouders op. „Als ik het goed begrepen heb, is hij door iemand mis handeld. Z'n gezicht zit heimaal in verband. En hij heeft gekneusde ribben en moet plat blijven liggen, want hij heeft ook een hersenschudding. Hij ziet er uit „Maar wat is er dan toch gebeurd met hem? Heel Wilschoten staat op z'n kop 't Hooge wordt bewaakt door vreemde politie en de veldwachter hier doet zo geheimzinnig, die zegt maar steeds: Ik mag niets zeggen, maar ieder een weet al te vertellen, dat meneer en mevrouw Rosmalen gearresteerd zijn; dat ze vannacht een inval gedaan heb ben op 't Hooge en dat het allemaal be trekking heeft op smokkelen. Geloof jij het? Ik vond het altijd zulke nette men sen. En ze hebben in die paar jaren, dat ze nu hier waren, zoveel goeds gedaan voor het dorp Maar heeft Tonnie er dan wat mee te maken? Die was toch hier met vacantie?" Opnieuw haalde Joke haar schouders op. „Ik weet er ook niet veel van. Ton nie mag niet teveel praten. Hij zal het later allemaal wel uitleggen, heeft hij gezegd. Er kwam vanmiddag iemand van de politie, nogal een hoge, denk ik. En Tonnie en hij kenden elkaar. En die man zei tot Tonnie, dat de politie de kosten van de verpleging en zo zou be talen. Als dank voor het voorbereiden de werk, dat hij hier gedaan heeft. Zo iets tenminste. Maar Tonnie heeft er wel wat mee te doen gehad, waarom is hij anders zo toegetakeld?" Vader Rijneveld kwam binnen en stel de dezelfde vragen en opnieuw vertelde Joke wat ze wist. „Die man had het over een bende, die achter slot en grendel zit. Maar verder begrijp ik er ook niets van". Intussen zat inspecteur Stellinga al lang en breed op het bureau. De verho ren waren begonnen en de verslaggevers, die lucht gekregen hadden van een be langrijk nieuwtje, waren van het bu reau niet weg te slaan. Daarom besloot inspecteur Stellinga, na overleg met de commissaris, een soort persconferentie te beleggen, want hij ging uit van de ge dachte, dat de politie beter de juiste toe dracht der zaken kon uiteenzetten, dan dat de heren krantenmensen op eigen houtje gingen snuffelen. Want dan kwa men er misschien de gekste dingen in de bladen. Zo waren er dan om drie uur een aan tal journalisten verzameld in de grote kamer van de commissaris en inspecteur Stellinga stak een sigaret op, waarna hij begon te vertellen. „Heren, het zal u wel bekend zijn, dat in steden als Rotterdam en Amsterdam sedert vele jaren verdovende middelen worden verhandeld. Er is bij de justitie een speciale dienst die de strijd tegen deze handel heeft aangebonden, uiter aard met wisselend succes. Tot goed be grip van hetgeen zich vannacht heeft afgespeeld, moet ik u eerst een voorge schiedenis vertellen. Een jaar of tien geleden kreeg de spe ciale dienst er lucht van, dat in Amster dam op vrij grote schaal verdovende

De Schakel | 1959 | | pagina 1