GESLOTEN Wegens Vacantie Rijwielhandel J.Hoofiman Breskens Festival. Zoals reeds bij velen in de gemeente bekend is, bestaat de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Bres kens op 23 Aug. as. 60 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal een festi val worden georganiseerd op Zaterdagen Zondag 18 en 19 Juli a.a. Des Zaterdags komt de muziekvereni ging „E.M.M." uit Maasdijk, de gemeente die de Breskense muziekvereniging in dertijd heeft geadopteerd, een concert geven, terwijl des Zondags de muziek verenigingen uit Hoofdplaat, Schoon- dijke, Groede, Oostburg en Sint Kruis hun medewerking aan het festival zullen verlenen. Verder kunnen wij mededelen, dat een uit de bevolking gevormd comité druk doende is - en met succes - gelden in te zamelen om de jubilerende muziekver eniging een blijvend aandenken aan te bieden. Wij hopen binnenkort het volledige programma in ons blad te kunnen publi ceren. Reis Ouden van Dagen. Evenals vorige jaren, zal ook nu weer door het bestuur van de Oranjevereni ging „Prinses Marijke," een uitstapje georganiseerd worden voor de bejaarden te Breskens. Hiertoe zal in de loop van volgende week met een lijst worden gecollecteerd in de gemeente. Dader van inbraak gearresteerd. Naar aanleiding van een in de nacht van 29 op 30 Maart 1.1. bij de heer A. de B. te Breskens gepleegde inbraak, is in samenwerking met de recherche te Am sterdam aldaar aangehouden een zekere J. D. van L. Van L. is op transport ge steld naar Breskens, waar hij bekende de diefstal te hebben gepleegd. Bij het ingestelde onderzoek kwam aan het licht, dat van L. te Amsterdam zich vermoedelijk ook aan diefstal heeft schuldig gemaakt. In verband daarmede is van L. vanuit Breskens overgebracht naar Amsterdam, waar hij aan de politie is overgegeven. Aanrijding. Zondagmiddag had te omstreeks 15.30 uur een aanrijding plaats op de Rijksweg en wel op het kruispunt Breskens GroedeSchoondijke. Een personenauto, bestuurd door F. J. S. uit Berchem (B.), stopte plotseling op de autoweg, die hij was opgereden. Een scooter, bestuurd door H. J. D. uit Ter- neuzen, kwam uit de richting Groede en reed bij het plotseling stoppen van de luxe auto, hier tegenaan, nadat hij aan vankelijk eerst voorrang verleend had. De voertuigen werden licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Geslaagd. Aan de Politieopleidingsschool te Rot terdam slaagde dezer dagen voor het Folitiediploma B., onze vroegere dorps genoot, de heer A. F. Roets, thans te Rotterdam. Biervliet E.H.B.O.-examen. Het afgelopen winterseizoen heeft de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling onder lei ding van dokter Kalkman weer een cur sus georganiseerd, geassisteerd door de wijkverpleegster van „Het Groene Kruis" zuster E. Wijna. Het examen werd afge nomen door dokter De Jong, chirurg te Oostburg. Alle cursisten slaagden, n.l. de dames: L. Boer jan, C. Sinack, V. van Rattingen, R. Ingels-Mullaert en G. Gielleit. De heren: A. Versluijs, C. Pot- vlieger, P. van Daele, W. Gruben en J. van den Berge. Wijkzuster vertrekt. De wijkzuster van „Het Groene Kruis", zuster E. Wijna, heeft de functie aan vaard van directrice van een rusthuis voor oud-verpleegsters te Haarlem. De bevolking zal zuster Wijna, die in de lan ge jaren van haar verblijf te Biervliet het volste vertrouwen wist te winnen, node zien vertrekken. Bevolkingsonderzoek. Vorige week vond het periodieke bevol kingsonderzoek op t.b.c. plaats. Eerst voor de gemeente Biervliet, daarna voor hand uit om die van de patiënt te druk ken, maar toen hij geen hand zag, wuif de hij even, als groet. „Zo, jongeman, dat is voor jou niet zo best afgelopen, hé? Het spijt me meer dan ik je zeggen kan. Ondanks de orga nisatie is er toch ergens een fout ge maakt en daarvan werd jij het slacht offer". „Hindert niet, inspecteur," antwoord de Tonnie met zachte stem. „Hoe is het verder gegaan?" De inspecteur knikte glimlachend. „De heren zitten achter slot en grendel en in de boot hebben we gevonden, wat we zochten. Jij weet het wel, hè? Een grote partij. We hopen, dat we nu alle leden van de bende te pakken hebben, maar we moeten nog wachten op bericht uit Duitsland en Amsterdam, voor we precies alles weten. Maar dat zal wel in orde zijn, vermoed ik. Er waren ditmaal geen mazen. Maar daar praten we nu niet over en we praten voorlopig ner gens meer over. Je gaat eerst eens een beetje opknappen en de hoofdzuster hier - hij wees op de vrouw, die beschei den op de achtergrond was blijven staan - met de dokters zullen er wel voor zor gen, dat ze je weer voor 100 pCt. gezond afleveren, als je hier vertrekt. (Wordt vervolgd). de wijk Driewegen met de omliggende polders. Het onderzoek werd aanbevolen voor personen van 15 jaar en ouder. Van deze groep nam bijna 90 pCt. aan het onderzoek deel. Hoewel dit niet noodza kelijk werd geacht, verschenen ruim 100 scholieren beneden 15 jaar voor het ap paraat. In totaal werden een kleine 1300 personen onderzocht. Een 200-tal niet verschenen personen boven 15 jaar had den een geldige reden. Het merendeel omdat zij in beroep of bedrijf periodiek worden doorgelicht. Pl.m. 150 personen boven 15 jaar weigerden aan het onder zoek deel te nemen, zonder opgaaf van redenen. De 50 huisbezoekers, die een aantal avonden belangeloos de ingezete nen bezochten om hen op te wekken aan het onderzoek deel tenemen, komen de eer toe dat een zodanig gunstig resultaat kon worden bereikt. Aardenburg Z.L.M.-tentoonstelling geopend. De ter gelegenheid van de algemene vergadering der Z.L.M. georganiseerde landbouwtentoonstelling is gisteren door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. de Casembroot, geopend. Hier toe is het buiten, de zg.n. „Elderschans," door de gemeente Aardenburg welwil lend afgestaan. De expositieruimte be slaat een oppervlakte van 5200 m2. Heden, Vrijdag, is er een grote waren markt, waaraan door een 50-tal markt kooplieden wordt deelgenomen. Heden en morgen, Zaterdag, geeft de Amsterdamse Politiekapel, o.l.v. Joh. Pinkse, een concert, terwijl morgen nog maals het openluchtspel: „Spel naar de Eenheid," geschreven door de West Z. Vlaamse boer Jo Verkruijsse, opgevoerd zal worden door de leden van de L.J.G. W. Z.-Vl. Bij de sluiting der tentoonstel ling zal door de Politiekapel nog een tap toe verzorgd worden. Heden, Vrijdag, wordt met 125 perso nenauto's en 35 bussen een rijtoer door West Z.-Vlaanderen gemaakt, waaraan pl.m. 2000 personen deelnemen. Volgende week hopen wij met een uit gebreid verslag terug te komen. Cadzand Redder en twee meisjes verdronken. Zaterdagmiddag j.l., omstreeks half zes, heeft zich te Cadzand een vreselijk drama voltrokken. Een 20-tal meisjes van een Herv. jeugdgroep uit 's Heer- Arendskerke, was na aankomst op het vormingscentrum Hedenesse naar zee gegaan. Een gedeelte van de meisjes trotseerde de koude wind, welke over het strand woei en gelokt door het zonnetje, besloten zij te gaan baden. Spoedig kwamen vlakbij het paalhoofd op het badstrand een vijftal meisjes door de verraderlijke onderstroming, in nood te verkeren. De wachtmeester le klas der Rijkspoli tie uit 's Heer Arendskerke, welke de groep vergezelde daar zijn echtgenote leidster was van de meisjesclub, schoot te hulp. Een der meisjes, de 15-jarige Corn' Paaijmans, wist zich zelf in veiligheid te brengen. Twee andere meisjes werden door wachtmeester C. P. Ossewaarde spoedig veilig op de berm afgezet. Ina van Maal en Annie Leendertse hoorden de wachtmeester naar de beide andere meisjes, die op dat moment met de golven worstelden, toeroepen: „Houd je kalm, laat je drijven, ik kom". Zijn toegeschoten vrouw vroeg hij de reddingboot te waarschuwen voor het geval re wat ver mochten afdrijven Hierop begaf de heer Ossewaarde, welke een goed zwemmer was, zich weer te wa ter, om zich naar de snel afdrijvende meisjes te begeven. Voor de ogen van de groep en zijn echt genote voltrok zich toen binnen enkele minuten een vreselijk drama. Zowel de heer Ossewaarde als de beide meisjes, de 14-jarige Matty Weststrate en 15-jarige Henny Eversdijk, werden door de golven meegesleurd en verdwenen onder water. De reddingsboot voer ijlings naar de plaats des onheils en speurde de omtrek af, doch moest onverrichterzake terug keren. Intussen was de directeur van het jeugdcentrum Hedenesse, Wika Waster - val, die er niet van op de hoogte was dat de groep zou gaan zwemmen, op de plaats des onheils aangekomen. Hij wist de groep te bewegen mee te gaan naar He denesse, nu vaststond dat redding niet meer mogelijk bleek. Totaal ontredderd was de groep, die enkele uren tevoren zo opgewekt de reis naar het Vormings centrum begon. Inmiddels was burgemeester J. A. Leenhouts, die tijdens het tragisch gebeu ren de prijsuitreiking van de B.B.-wed strijden te Vüssingen bijwoonde, in al lerijl naar zijn gemeente teruggekeerd. Alle maatregelen, welke nodig waren, werden genomen. Verschillende personen in 's-Heer Arendskerke werden gewaar schuwd, waar het nieuws van dit drama diepe ontsteltenis teweeg bracht. 's Avonds laat werd de groep van He denesse teruggehaald door vele autobe zitters. Pl.m. kwart voor negen 's avonds von den surveillerende politiemannen het toffelijk overschot van Henny Eversdijk. Wachtmeester v. d. Berge speurde de zee af en zag nog een tweede stoffelijk over schot in het water. Langs het paalhoofd begaf de wachtmeester zich te water en kon het stoffelijk overschot van zijn zo tragisch omgekomen collega bergen. In de loop van Maandag werden de stoffelijke omhulsels naar 's Heer Arends kerke overgebracht, waar diep mede^- ven heerst met de zo zwaar getroffen fa milies. De groep was onder eigen leiding op Hedenesse. Te Cadzand heeft het gebeu ren zeer diepe indruk gemaakt. Dit te meer, daar de meisjes volgens getuigen, niet zo erg ver in zee waren. De zeer straffe zeewind en de verraderlijke on derstroming zijn er de oorzaak van, dat dit drama zich op deze wijze voltrok. Wachtmeester Ossewaarde was 2 jaar in politiedienst. Na voordien bij de Kon. Marechaussee te hebben gediend, had hij met goed gevolg de politieschool doorlo pen. Hij stond bij de politie zeer goed aangeschreven en ging een veelbeloven de loopbaan tegemoet. Hij was gehuwd en 25 jaar oud. Nieuwvliet Collecte. De in de gemeente Nieuwvliet gehou den collecte, ten bate van de Nederland se vereniging A.V.O. (Nederlandse Ver eniging Sociale Zorg voor Minder Vali den) bracht het netto-bedrag van f 13,42 op. Oostburg Wielerwedstrijd. Begunstigd door goed weer organiseer de Zondag j.l. de wielersportvereniging „Luctor et Emergo" te Oostburg een wie lerkoers voor profs en onafhankelijken. De wedstrijd over 100 km. werd gehouden op het bekende Kroonwijkparcours. Het was de Belgische oud-wielerkam pioen Alfred Hamelijnck die het start schot loste, waarop 34 renners vertrok ken, die er al direct een flink tempo in zetten. Piet Rentmeester nam al in de 2e ronde een kleine voorsprong, waar door hij beslag wist te leggen op een premie van f 25,- welke in de derde ron de werd verreden. Het werd een zeer snelle wedstrijd, waarbij de Zeeuwen zich duchtig weerden. De uitslag was: 1. Daan de Groot, 100 km. in 2 u. 25 min.: 2. Jo de Roo; 3. Piet Rentmeester; 4. Wies van Dongen; 5. Jaap Huissoon; 6. Joop Kaptein op een ronde)7. Piet Maas 8. Jaap Kersten; 9. M. Reljniers (B.)10. J. v.d. Putten. De wielersportvereniging kan op een reer geslaagd wielerfestijn terugzien. Retranchement Oeverzwaluwen. Op diverse punten van de gemeente nestelen ook dit jaar weer de oeverzwa luwen. Reeds jaren achtereen kan men de nijvere diertjes waarnemen in de steile wanden van de zandafgravingen aan de westzijde van het kanaal. Thans maken zij ook hun holennesten in de zeedijk ten noorden van de Nieuwstraat, waar het Waterschap begonnen is met afgravingen. Hersenschudding. De h.b.s.-leerling Bob Dierkx liep bij het voetballen een hersenschudding op. Met de ziekenauto van het Rode Kruis werd hij naar huis gebracht. Schoondijke Bromfietser verongelukte. De 19-jarige A. I. de M. uit Driewegen, gemeente Biervliet, kwam Zaterdag avond omstreeks half twaalf per brom fiets uit Oostburg. Ter hoogte van de boerderij van de heer C. Dierikx, aan het Grote Gat, langs de weg Oostburg-Wa terlandkerkje, kwam hem een vracht auto tegemoet, welke behoorlijk dimde. Op korte afstand van M. gekomen, scha kelde de chauffeur op groot licht over. M., die hierdoor volkomen verblind werd, remde krachtig, maar raakte van het fietspad af en reed tegen een z.gn. berm plank aan, waardoor hij kwam te vallen. Buiten bewustzijn bleef M. een 5-tal me ters van zijn brommer af, op de rijweg liggen. Gelukkig kwamen twee motorrij ders kort na dit gebeuren langs de on- heilsplek en bemerkten aan de nog steeds draaiende brommer, waarvan het licht ook nog intact was, dat er iets aan de hand was. Zij troffen M. bewusteloos aan. Ook landbouwer Dierikx, die door de harde klap wakker geschrokken was, waarschuwde de politie en ontbood me dische hulp. Per ziekenauto werd M. naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht met een hersenschudding en ver wondingen aan het gelaat. Wateriandkerkje Riool- en zuiveringsinstallatie in gebruik genomen. Dinsdagavond j.l. was het voor Water landkerkje een blijde dag. Vanaf het ge meentehuis wapperde vrolijk de Neder landse driekleur naast de gemeentevlag. Dit vertelde al, dat er in dit anders zo stille dorpje iets bijzonders aan de hand was. Een lange rij geparkeerde auto's voor het gemeentehuis accentueerde dit vermoeden en de vrolijke muziek, via een luidspreker, maakte het ieder, die het nog niet wist, duidelijk, dat het in Waterlandkerkje feest was, omdat, zo als burgemeester M. J. Verbrugge het uitdrukte, door de ingebruikname van de zuiveringsinstallatie, Wateriandkerkje weer een klein stapje dichter bij het ide aal gekomen is, dat het gemeentebestuur steMe, n.l. dat ook deze kleine dorpsge meenschap bewoonbaar mag blijven. In zijn begroetingswoord, dat door de Uiidsnreker eveneens buiten het gemeen tehuis te beluisteren was, had burge meester Verbrugge het lid van G.S., de heer M. J. van Poelje, begroet, die te vens vice-voorzitter is van de Prov. Commissie voor de „aanvullende wer ken," alsmede de secretaris van dere commissie, de heer J. Stufkens. Mej. J. Laanbroek, Pharm. inspectrice van Volksgezondheid uit Den Haag, woon de de ingebruikname eveneens bij, ter wijl de nabuur-gemeente IJzendijke, welke tevens partner is in de installatie, de opening bijwoonde en burgemeester J. J. M. Ficq en de beide wethouders had afgevaardigd. Burgemeester Verbrugge schetste de lange weg, welke het gemeentebestuur had moeten bewandelen voordat de rioolzuiveringsinstallatie tot stand kon komen. Een kleine gemeenschap als Wa terlandkerkje kan een dergelijk werk nooit zelf financieren. Met dankbaar heid gewaagde het gemeentebestuur dan ook van de grote hulp welke de D.A.C.W. heeft geboden. In het schijnbaar welva rende W. Z.-Vlaanderen, aldus de bur gemeester, heerst veel werkloosheid. Het is dan ook zeer goed, dat deze mensen niet als vroeger steun krijgen, doch dat voor hen zinvolle arbeid wordt gezocht. Burgemeester J. J. M. Ficq van IJzen dijke sprak als eerste zijn welgemeende gelukwensen uit aan het adres van Wa terlandkerkje. Hij sprak met een klein beetje afgunst in zijn stem, omdat Wa terlandkerkje heeft wat IJzendijke zo graag wil krijgen, een nieuwe zuiverings installatie. U bent klaar en wij moeten nog beginnen en ik voel me dan ook op bezoek bij een geslaagde voor een moei lijk examen, dat ik zelf nog moet gaan afleggen, aldus burgemeester Ficq, dic- erg onder de indruk gekomen was van de vele moeilijkheden door de burge meester opgesomd, die Waterlandkerkje uit de weg moest mimen voordat men met het werk kon beginnen. Spr. stipte aan, dat men in W. Z.-Vlaanderen tot een eendrachtige samenwerking moet komen om de streek als geheel bewoon baar te houden. Hij sprak de hartgron dige wens uit, dat er in de naaste toe komst in het belang van het Landje van Cadzand op velerlei gebied werken tot stand zullen komen, die zullen leiden naar een nieuwe opbloei van de streek. Het lid van G.S., de heer M. J. van Poelje, zei 's morgens een benauwd half uurtje gehad te hebben in de vergade ring van het college van G.S., waar een verzoek van de gemeente Waterland kerkje aan de orde kwam om tot op richting van een rioolzuiveringsinstalia- tie te mogen overgaan. Wat zouden we vanavond gedaan moeten hebben, aldus de heer van Poelje, als G.S. deze vergun ning geweigerd had, dit onder grote hi lariteit van het gezelschap. Ter gerust stelling deelde hij mede, dat G.S. de ver gunning had verleend. Na deze vrolijke noot ging de heer van Poelje dieper in op het vraagstuk der werkloosheid, dat voor W. Z.-Vlaanderen vele zorgen baart. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de zuiveringsinstallatie, over een nieuw stuk straat dat eveneens in ge bruik genomen werd en over een nieuw toevoer-riool, waarmede het rioolsysteem werd gecompleteerd. De heer van Poelje draaide met enkele forse slagen aan een grote kraan de installatie aan. Men zag het water de bakken instromen. Ir. J. Lekkerkerker van het ir.-bureau van Hasselt de Koning gaf een tech- nLche uiteenzetting van het zuiverings- procedé. Nadat de gehele installatie be keken was, vertrokken de genodigden naar het Dorpshuis, waar verversingen werden aangeboden en men nog geruime lijd gezellig bijeen bleef. FILMNIEUWS Casino-Bioscoop te Breskens vertoont op Zaterdag 20 Juni om 8 uur het span nende relaas van de jacht op een sma ragd, welke leidt tot een climax aan ac tie en avontuur. Cornel Wilde en Joan Wallace in „Om de smaragd van Siwa' Een film, die U doet genieten van een heftige strijd, om een kostbaar kleinood, tegen intrige en bedrog. In fascinerende kleuren. Zondag 21 Juni om 4 en 8 uur, het troe telkind van de lichte muze. Een film, zo als niet mooier kan worden gemaakt, naar de wereldberoemde operette van Franz Lehar, Gerhard Riedmann, Rena- te Holm en Germaine Damar in „De Graaf van Luxembourg". Wereldbekende melodieën, kostelijke humor en de fa meuze danseressen Alice en Ellen Kess- ler maken dit filmwerk tot iets onverge telijks. De grootste operette als kleuren film, een uitzonderlijk feest voor oog en oor. Een spel van liefde en levenslust in het kader van dans, muziek en koene avonturen. En dit alles in prachtige kleu ren. In verband met de vele ingekomen copy, moet een gedeelte tot een volgend nr. blijven liggen. De uitgever. Zondagsdienst doktoren. Zondag 21 Juni BreskensGroedeSchoondij ke Dr. Jansen, Groede, tel. 360. OostburgAardenburgEede Dr. Hage, Aardenburg, telef. 366 CadzandRetranchementSluis Zuidzande Dr. de Meijer, Sluis, tel. 366 BiervlietIJ zendy ke Dr. Rozemeijer, IJzendijke, tel. 366. van 21 tot en met 28 juni Slagerij J. LEENHOUTS Slagerij DE JONGE Locomotief, Batavus. Fmpo, Phoenix, in sport en toer èn kleur èn diverse uitvoering. Vele modellen in voorraad. SPU1PLEIN la Telefoon 616

De Schakel | 1959 | | pagina 2