Ér BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Kamerleden bezochten West Z.'Vlaanderen Feuilleton Het geheim van 't Hooge Zomerprofijt bij BOBBE vlotte zomerjapon NU f29,75! Suède Jasjes vanaf f157,50 f 14.1f Jaar%an% - Nr. 718 VRIJDAG 19 Juni 1959 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 J DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Een groot aantal leden van de P.v.d.A.- fractie van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal bezochten Donderdag en Vrijdag j.l. Zeeland. Ook Zeeuws-Vlaanderen was in dit programma opgenomen. Het gezelschap, bestaande uit 25 kamerleden, werd te Kruiningen door de leden van het Gew. bestuur van de P.v.d.A. ontvangen. De reis werd voortgezet per extra-bus. Over het veer Kruiningen-Perkpolder bereik te men Z.-Vlaanderen, vanwaar het di rect doorging naar Terneuzen, waar de Kamer van Koophandel als gastheer cfp- trad. Bij de hier gehouden besprekingen waren mede aanwezig de gemeentebe sturen van de samenwerkende gemeen ten in de Kanaalzone, o.a. Axel, Sas van Gent, Hoek, Westdorpe en Terneuzen, alsmede een groot aantal vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven. Ir. C. A. L. Horstmann, voorzittèr van de Kamer van Koophandel in Z.-Vlaan deren en directeur van de Spiegelglas - fabriek te Sas van Gent, sprak een kort openingswoord, waarin hij er zijn blijd schap over uitsprak, dat Z.-Vl. door een groot aantal kamerleden wordt bezocht De problemen van Z.-Vlaanderen, aldus spr., zijn zeer vele en het doet ons ge noegen, dat de reis door Zeeland van ka merleden ook door Z.-Vlaanderen gaat; dat kan voor U als kamerleden en voor ons van groot belang zijn. Burgemeester mr. P. H. W. F. van Teilegen uit Terneuzen, besprak vervol gens het structuurplan voor de Kanaal zone. Inleider stelde, dat de 5 samen werkende gemeenten hiervoor veel en grote aandacht hebben. Er waren 3 re denen om het structuurplan op te stel len, o.m. de verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent, die het in dustriële klimaat van de kanaalzone nog gunstiger kan maken. Het tweede aspect was dus de verdere .industrialisatie, ter wijl het derde aspect was, de grote open afvoerleiding van de bedrijven van Sas van Gent naar zee. Deze leiding was een bron van voortdurend ongemak voor de kanaalzone als geheel. Als een der eerste problemen werd aangepakt het laatst genoemde project, waarvoor reeds een plan is opgesteld, dat vrij gauw tot uit voering zal kunnen komen. In het kort stipte de burgemeester de vele proble men aan, waarmede de gemeente Ter neuzen, welke zich zeer snel uitbreidt, te kampen heeft. Vervolgens besprak Ir. Horstmann de vraagstukken rond de industrialisatie in de kanaalzone. In eerste aanvang vertel de hij, dat de onderhandelingen over de verbreding van het kanaal naar Gent met België, thans in een beslissend sta dium gekomen zijn. Het doel van dit ka naal is, dat de haven van Gent via het kanaal naar Terneuzen schepen kan ontvangen van 35000 tot 40000 ton. Be zorgd maakt Zeeuws-Vlaznderen zich over het feit, dat bij de onderhandelin gen over de kostenverdeling van de ver breding van het kanaal Nederland heeft toegezegd inplaats van 15 pCt. thans 20 pCt. der totaalkosten voor haar rekening te nemen. Deze wijziging is dus niet ten door HENK VAN HEES WIJK. 37 „We mogen niet mopperen, juffrouw, maar u kunt hem op het ogenblik niet bezoeken. Hij slaapt en die slaap heeft hij nodig5'. „Maar wat is er dan gebeurd? Wat mankeert hem?" „O, wat in- en uitwendige verwondin gen. Het zal een kwestie van tijd en rust zijn. Wat er precies gebeurd is, weet ik ook niet. Dan moet u bij de politie zijn Die heeft hem hier gebracht". „De politie?" Weer de politie. Die heeft mij vanmorgen vroeg ook al gebeld en gezegd, dat hij hier lag. Kan kan hij niet bij ons verpleegd worden, dokter?" De arts schudde zijn hoofd. „Nee, juf frouw Rijneveld, dat is onmogelijk. We moeten hem voorlopig onder controle houden. We weten nog niet precies, wat er met hem aan de hand is. Hij schijnt in een vechtpartij betrokken te zijn ge weest. Dat is alles, wat ik kan opmaken uit de verwondingen. Maar nogmaals: er is geen enkele reden om u ongerust te maken". „Wanneer zou ik hem kunnen zien, dokter?" gunste van Nederland uitgevallen. Nu Rijkswaterstaat zo'n haast maakt met de uitvoering van de gereed gemaakte plannen, betwijfelde de voorzitter het, of België wel bereid zou zijn van haar zijde concessies voor Zeeuws-VI. te doen. Deze concessies zouden er uit bestaan, dat aan Terneuzen spoorwegfaciliteiten worden verleend, dat het hoefijzerver- keer weer wordt ingesteld en dat er een gelijkstelling komt met het zeehavten- tarief. De extra heffingen, welke de stad Gent vraagt voor het overslaan van goe deren uit zeeschepen, bestemd voor een Belgische haven, kon in de ogen van de heer Horstmann geen goed doen. De havengelden van Terneuzen moeten ge lijk zijn aan die van gelijkwaardige Ne derlandse havens, o.m. van Vlissingen en Delfzijl. Ir. Horstmann pleitte ook voor een uniform Nederlands tarief voor water en electra en wees er op, dat door de hogere kostprijs van deze producten, de industrieën met een hogere kostprijs kampen dan elders in het land. Ook over de vaste oeververbinding werd gespro ken. Het is, aldus de inleider, hoog tijd dat men althans met een gesprek hier over begint en de mogelijkheden onder zoekt, welke er op dit terrein liggen. Wij weten wel, dat dit niet spoedig verwe zenlijkt kan worden. Het is echter van het grootste belang voor het klimaat van de streek, dat er in de toekomst een vas te verbinding komt. In dit verband wees Ir. Horstmann op de zeer lange rijen vrachtauto's, welke bij mist wachten voor de boten. Vervolgens besprak hij de werkloosheid in de gebieden rond Hulst en Oostburg en noemde het schrijnend, dat de kanaalzone, ondanks het feit, dat zij ruim 1200 Belgische arbeiders te werk stelt, deze mensen geen werk kan bieden omdat er te weinig woningen zijn. Het drama van Z.-Vl. is, dat men graag bij overig Nederland hoort, doch dat de barrière tussen Z.-Vl. en Nederland juist die veel besproken Schelde is. De grens en Schelde belemmeren Z.-Vl. ernstig in haar bewegingen. Er worden te weinig woningen toegewezen voor de verdere aantrekking van thans werkloze arbei ders. Met de hartgrondige wens uit te spreken, dat deze minister van Water staat lang genoeg kan zitten om de pro teïnen van de Schelde te bespreken, besloot de heer Horstmann zijn betoog. Een zeer groot aantal vragen werden door de kamerleden op burgemeester Van Tellegen en Ir. Horstmann afge vuurd. De heer Suurhoff besprak hierbij het probleem der werklozen, terwijl de heer A. Vermeer de grootverbruikersta rieven der openbare nutsbedrijven, ais waterleiding, gas en electra besprak. Vele problemen werden ter tafel ge bracht, waarbij teek, dat met een open oog voor de mogelijkheden, de proble men van Z.-Vl. veel aandacht kregen. De heer J. Willems sprak namens de kamer leden een kort dankwoord, waarin hij zeide dat de kamerleden zich snel aan het inwerken zijn in de Zeeuwse vraag stukken en zich in Zeeland thuis voelen. De kamer van koophandel bood de ka merleden een lunch aan, waarbij nog ve!e problemen nader door de leden der kamer en de industriëlen belicht werden. Vervolgens werd hartelijk afscheid ge nomen van de gastheren, waarbij ook de dagelijkse bestuurders der 5 samenwer kende kanaalzone-gemeenten aanwezig „Tja, dat zal wel middag worden. Trouwens, al liet ik u toe, u zoudt er niets aan hebben. Zoals ik al zei slaapt de patiënt. Er is een zuster aan zijn bed en er kan niets bijzonders gebeuren of we weten het terstond. Heus, er is geen- enkele reden tot ongerustheid. Komt u vanmiddag op het gewone bezoekuur te rug". „Ik ik zou hem zo graag even wil len zien, dokter. Kan dat echt niet?" „Woont u in de stad?" „Nee, in Wilschoten, dokter". „Wilschoten niet naast de deur. En bent u vanmorgen vroeg al hierheen ge komen?" „Ja, dokter. Om vijf uur ging de tele foon en toen zei iemand, dat Tonnie hier in het ziekenhuis lag. Ik ben met de eerste trein hierheen gereisd". „Nou, daar heb ik bewondering voor, hoor. Wel, u mag even met me mee naar de patiënt en als u zelf rustig blijft moogt u hem een minuutje zien. Meer niet. En dan reist u rustig naar huis en- komt vanmiddag om twee uur terug. Laat de portier u straks maar een be- zoekkaart geven". „Dank u wel, dokter Zwijgend liep het meisje naast de dokter over een lange gang, tot ze ein delijk bij een deur stilhielden. Zachtjes opende de dokter de deur en gaf haar gelegenheid naar binnen te gaan. Joke betrad het ziekenvertrek en zag het bed, waren. Per extra bus werd de reis door Zeeuws-Vlaanderen voortgezet. Lang zaam reed de bus met de kamerleden langs het kanaal, dat door allen aan dachtig bekeken werd. Via de Midden weg kwam men in de Braakmanpolder, waar bij het recreatiegebied een ogen blik werd gestopt. Burgemeester A. F. Hanssens uit Hoek gaf een uiteenzetting over de mogelijkheden van dit gebied, dat speciaal voor het toerisme bestemd is. Hij vertelde hoe men hier in de zo mermaanden, ondanks dat er nog wei nig mogelijkheden zijn, met vele mensen ontspanning komt zoeken. Ook de mo gelijkheden voor zeilen en watersport werden onder de aandacht der Staten leden gebracht. Via IJzendijke reed het gezelschap naar Oostburg, waar het fraaie gemeentehuis aller bewondering afdwong. Burgemeester Mr. K. Hoekze- ma begroette het gezelschap. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat men in West Z.-Vl. door eendrachtige samenwerking tussen de gemeenten onderling, de pers pectieven voor dit gewest tracht te ver ruimen. Er zijn goede toekomstverwach tingen. In de burgerzaal van het ge meentehuis was ook juist een tentoon stelling ingericht van de schilder Paas- huis, waardoor de kamerleden konden zien, dat men ook tracht de cultuur te bevorderen. Burgemeester H. P. Everwijn besprak vervolgens de vele problemen, welke er zijn in verband met ed werkgelegenheid en zei dat het zeer groot aantal werk lozen vele zorgen baart. Het was voor West Z.-Vl. dan ook een grote teleur stelling, dat Breskens niet als kernge meente werd aangewezen. Hij vroeg de kamerleden te bevorderen, dat er nog iets voor West Z.-Vl. in haar geheel ge daan wordt en wees o.m. op de mogelijk heid van aanvullende werken. Het Wes telijk Deel kampt met het probleem der ontvolking, dat grotendeels terug te voe ren is tot te weinig werkgelegenheid. Bij de bespreking van dit vraagstuk werd gevraagd of er voldoende aanvul lende werken voor dit gebied zijn, waar op o.m. de herstellingen aan de vesting werken te Sluis, Retranchement en IJ zendijke ter sprake kwamen. Toen de heer Suurhoff een dankwoord sprak voor de vriendelijke ontvangst, zei' hij o.m., dat het aspect, dat aanvullende werken ook ontsluitend voor de streek en het verdere industriële klimaat moeten wer ken te weinig bekeken is door de ge meentebestuurders. Het economisch ren dement hiervan moet goed overwogen worden. Er moet geen werkgelegenheid om het tijdelijk werk gecreëerd worden, doch om het nut voor de opbouw van de streek. De heer Suurhoff bracht namens de kamerfractie dank voor de ontvangst en zei gaarne nog eens naar Zeeuws-Vl. terug te zullen komen. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester F. A. van Rosevelt en werd o.m. bijge woond door nagenoeg alle voltallige da gelijkse besturen van de West Z.-Vl. ge meenten. Het gemeentehuis te Oostburg werd vluchtig bekeken, waarna de tocht naar Breskens werd gemaakt. Tijdens deze tocht gaf burgemeester J. A. Eek hout een uiteenzetting over de proble men welke in Breskens zijn ontstaan door de verplaatsing van de veerhaven. waarin iemand lag. Maar ondanks het feit, dat het gezicht van de patiënt ge deeltelijk omzwachteld was, herkende ze Tonnie onmiddellijk. Hij lag met ge sloten ogen en sliep. Langzaam druppelde een traan uit Joke's oog, gevolgd door een tweede, een derde Toen prevelde ze zacht: „Ton nie lieve Tonnie Ze strekte haar hand uit en wilde zich ergens aan vast houden. Maar haast gelijktijdig zakte ze in elkaar en zou op de grond gevallen zijn als de dokter haar niet op het laat ste ogenblik had opgevangen. „Dat mankeert er ook nog maar aan," bromde de arts, terwijl hij de beweging loze vrouw optilde en uit de kamer droeg. HOOFDSTUK XXI. Inspecteur Stellinga vertelt. Inspecteur Stellinga ontwaakte die middag na een diepe slaap van enkele uren en was terstond klaar wakker. Met een tevreden gezicht sprong hij uit bed, schoor zich zorgvuldig en maakte zich verder gereed om er weer als een toon baar politieman uit te zien. Onderwijl neuriede hij een lied, hetgeen hij slechts deed in die schaarse gevallen, waarin hij tot zijn eigen tevredenheid een zaak had opgelost. Vlug at hij, waarna hij in de wagen stapte die voor zijn woning stond en naar het ziekenhuis reed, want hij ge- Nu extra LAGE voordeelprijs! Voor de GROTE MATEN slank model, aparte dessins maten 44, 46, 48, 50 Zojuist ontvingen wij uit Zwitserland een geheel nieuwe collectie in diverse nieuwe kleuren en modellen Voor uw betere damesconfectie Uw Modehuis in Vlissingen Oostburg Geslaagd. De heer F. J. Verduijn, technisch amb tenaar bij het waterschap „Het Vrije van Sluis" slaagde te Arnhem voor het Unie- diploma cultuur-techniek. DAGBOEK VAN EEN SPASTISCH MEISJE. Naar wij vernemen is bij La Rivière Voorhoeve, uitgevers te Zwolle, onder de titel „Ook ik wil graag leven" een dag boek van een spastisch meisje versche nen. Een 21-jarig Noors meisje, Rikke Steenbuch, beschrijft hierin haar le vensgeschiedenis. Zij is volkomen ver lamd en kan spreken noch schrijven. Haar boek heeft zij gedicteerd, doordat zij met haar linkerhand, die zij een klein beetje kan bewegen, letter voor letter heeft aangewezen op een groot alfabet, dat voor haar op tafel ligt. Ze spreekt in haar dagboek uit naam van alle zieken tot ons. Haar leven is een voorbeeld, hoe de geest over de stof kan triomferen. Het boek is in alle Scandina vische landen verschenen en verschijnt nu ook in ons land. Enkele foto's van de schrijfster verduidelijken de tekst. Dr. E. Pereira-d'Oliveira, arts te Bus- sum, schreef een introductie voor de Ne derlandse uitgave. voelde zich verplicht om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van het slachtoffer van deze strijd: Tonnie Koendeïs. Bij de ziekenhuisportier legitimeerde hij zich en deze waarschuwde de hoofd verpleegster. „Ik ben inspecteur Stellinga van de Rijkspolitie en vannacht hebt u een pa tiënt gekregen die verschillende verwon dingen had. Hoe is momenteel zijn toe stand?" „Gaat u maar even mee," nodigde de hoofdzuster uit. „De patiënt is een beet je opgeknapt en bij kennis". Terwijl de inspecteur met de zuster meeliep over de lange gangen, vroeg hij „Is het ernstig, zuster?" „Het valt wel mee, inspecteur," was het geruststellende antwoord. „Het zijn voornamelijk kneuzingen, ook inwendig en wat verwondingen in het. gezicht. Bo vendien een hersenschudding. Het zal een kwestie van rust zijn". Voor een deur bleef de zuster staan. Ze tikte aan en trad daarna binnen, ge volgd door de politieman. Er stond één ledikant in het kleine vertrek, met aan weerszijden een stoel. Op één der stoe len zat een jonge vrouw, die ietwat ver schrikt opkeek en meteen opstond, toen de beide mensen binnentraden. Tonnie herkende de inspecteur ter stond en er kwam 'een flauwe glimlach op zijn gezicht. De bezoeker stak zijn

De Schakel | 1959 | | pagina 1