BRILLEN ZOMER- JAPONNEN r BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN r v. ,/©e S&rlllemaefter" Plaatselijk Nieuws Feuilleton Het geheim van 't Hooge Nieuwe modellen Nieuwe dessins Nieuwe prijzen tot maat 46 f 29,75 14e y aar gang - Nr. 7/7 Vrijdag 12 Juni 19 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bifrons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS, Fa SMOÖR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. OOSTBURG Biervliet Demonstratiebedrijf geopend. Begunstigd door een stralende zon werd in de Braakmanpolder te Biervliet het demonstratiebedrijf voer de land bouw geopend door de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. de Casembroot. Het was een zeer groot aantal genodigden, dat door de voorzitter, de heer J. J. van Dijke uit Groede, werd welkom geheten. O.m. waren ook aanwezig het lid van G.S., de heer C. Philipse, Ir. J. Kluite naar, rentmeester der Domeinen uit Breda, de burgemeesters van Biervliet, Hoek en Philippine, de Rijkslandbouw- consulenten Ir. van Beekom, Ir. Haenen en Ir. Harmsen, een groot aantal ver tegenwoordigers van landbouworganisa ties, enkele personen, welke de Belgische landbouw vertegenwoordigden, verte genwoordigers van het ministerie van landbouw en personen, welke aan de landbouw verwante bedrijven, als sui kerfabrieken en zuivelfabrieken, verte genwoordigden. De heer Van Dijke schetste in zijn toespraak hoe men, vooral na de oorlog, in Z.-Vlaanderen de behoefte gevoelde aan een eigen voor beeldbedrijf. De geografische ligging van Z.-Vlaanderen maakt het voor de boeren moeilijk om de proefbedrijven elders in Zeeland te bezoeken. Een unieke kans kwam, toen de Braakmanpolder werd ingedijkt en er vruchtbaar land ter be schikking kwam. Reeds op 8 Dec. 1953 werd in een ver gadering van de Stichting van de Land bouw het besluit genomen om een voor beeldbedrijf te stichten. Het stichten van een dergelijk bedrijf had behoorlijke financiële consequenties. Iedere organisatie, de Z.L.M., N.C.B. en de C.B.T.B. stelden f 15.000,- beschik baar. De suikerfabrieken deden er elk f 2000,- bij, terwijl er van de werktuigen commissie Z.-Vlaanderen nog een be drag van f 4000,- ter beschikking was. Jo was er f 53.000,- in kas. Na lang, vooral geduldig onderhandelen met de Dienst der Domeinen werd een bedrijf, groot 23 ha. in pacht verkregen en zo kon op 1 Jan. 1958 de bedrijfsleider wor den aangesteld. Ook anderzijds is het bedrijf zeer nut tig, daar ook de voorlichtingsdienst aan de hand van de praktijk wel eens tegen slagen te incasseren krijgt en de weten schap op deze wijze steeds aan de prak tijk van het boeren kan aanpassen. Het bedrijf wordt geheel mechanisch gevoerd, er is een tractor van 30 pk. Ook de beweiding geschiedt net als het ge wone bedrijf in 6 gelijk verdeelde stuk ken. Men werkt met 1 vaste arbeider en waar nodig met losse krachten. In de weide zijn thans 10 stuks vee. Het le jaar is men goed doorgekomen. Het bedrijf had al een winst. Het de- monstratiiebedrijf zal zich zelf moeten bedruipen. De voorzitter bracht aan de samen werkende landbouworganisaties warme dank voor de zeer prettige samenwer king. Aan het slot van zijn toespraak noemde hij het bedrijf een unicum als demonstratiebedrijf voor de landbouw, van de landbouw zelf, en sprak dé wens uit, dat het in zijn gebied tot voorlich ting mag dienen voor de landbouw. door HENK VAN HEESWIJK. 36 ,,Dan wil ik er het mijne van weten". Hij liep naar de gang, draaide het num mer van 't Hooge en wachtte, tot hij antwoord kreeg. Maar de telefoon bleef bellen en op 't laatst legde hij de hoorn weer neer. „Die mensen slapen natuur lijk nog, zo vroeg in de morgen," zei hij tot z'n dochter. „Je zult het wel verkeerd verstaan hebben". Wat bakker Rijneveld natuurlijk niet kon weten was, dat de villa intussen ver zegeld was en de inspecteur en zijn chef op weg waren naar Groningen terwijl achterin de wagen de kostbare smokkel waar lag. „Misschien een flauwe mop van de een of ander," veronderstelde de bakker. „Heb je al gekeken op Tonnie's slaapka mer," vroeg hij nogmaals. „Nee, het zal toch geen zin hebben hij is er immers niet Maar deson danks liep ze naar boven, klopte een paar keer aan de deur van zijn kamer en toen ze niets hoorde, deed ze de deur open. Het bed was onbeslapen. Toen ze dit geconstateerd had, liep ze resoluut 1 De Commissaris der Koningin haakte in op het woord unicum. Hij zeide zeer vele gebouwen en bedrijven te hebben geopend, doch nog nimmer iets dat ge heel zonder overheidssteun tot stand ge komen is. Hij sprak de wens uit, dat het bedrijf onder Gods onmisbare zegen tot heil van de landbouw in Z.-Vlaanderen zal zijn. Dit alles had zich in de ruime schuur van het bedrijf voltrokken. Hierna ver- wij derde de Commissaris het doek van het grote opvallende witte bord, waarop de woorden Demonstratiebedrijf Zeeuws- Vlaanderen stonden. Het grote gezelschap genodigden, ruim 70, bezichtigde hierna het bedrijf en nam met kennis van zaken de stand der gewassen op. In Philippine verenigde het gezelschap zich aan een maaltijd. Vele instantie- boden hier het stichtingsbestuur, ge vormd uit de landbouworganisaties, hun gelukwensen aan. Als eerste spreker, die tevens tafelpre sident was, voerde burgemeester Vercau- +eren het woord. Deze bracht hulde aan de voorzitter voor zijn energieke leiding en de wijze waarop het bedrijf gesticht was. Ir. Butler uit Den Haag, sprak na mens het Ministerie van Landbouw er rijn grote vreugde over uit, dat onder zoek en voorlichting op dit demonstra tiebedrijf aan de hand van de praktijk getoetst kan worden. De overheid vo teert grote bedragen in de voorlichtings dien-ten en is dan ook uitermate ver heugd, a^s de landbouw zelf een bijdrage levert in haar strijd om het dagelijks bestaan. Het peil van de landbouw in Z.-Vlaanderen is erg hoog. Ook het technisch niveau is daaraan gelijk. Spr. hoop+e, dat het bedrijf er toe zal bijdra gen, dat Z.-Vlaanderen op landbouwge bied in de eerste gelederen zal blijven De heer J. Kakebeeke uit Wolphaarts- dijk bracht de gelukwensen over van de Prov. Landbouwvoorlichtingsraad en de Z.L.M. Ir. J. Wellen voerde het woord namens de N.C.B. te Tilburg. In een vlot te soeech wensfe hij het demonstratie bedrijf alle succes toe voor de toekomst. Ir. Haenen uit Axel, hoofd van de Rijks- landbouwvoorliejhtingsdienst in Zeeuws- Vla anderen, verwees alle lof aan hem toege~waaid, door naar de dienst, waar men in teamwork mee heeft geholpen aan de opzet en exp'oitatie van het be drijf. Burgemeester A. P. Kostense uit Bier vliet sprak namens de drie „Braakman burgemeesters" er zijn blijdschap over uit, dat een dergelijk bedrijf in de Braakmanpolder kon worden gevestigd. Het g^ote winstpunt van de Braakman noemde de burgemeester dat Oost en West Z.-Vl. dichter bijeen gebracht zijn de Braakman is letterlijk een brug ge worden naa-' een be^er begrip tus~en de beide Vlaanderens. De heer J. W. Schee- 7e uit Boskapelle zeide, dat de gezamen lijke landbouworganisaties met dit be drijf een grote verantwoordelijkheid op zich genomen hebben en noemde de sa- j menwerking in deze organisaties een terug naar haar eigen kamer en begon zich te kleden. Haar besluit stond vast. Het was nu tien minuten over vijf. Over een half uur ging vanuit Klokveen de eerste trein naar de stad. Die wilde ze halen. Dan was ze er om zeven uur. Dat dit een onmogelijk uur was voor zieken bezoek, drong niet tot haar door. Beneden in de gang mopperde Rijne veld nog wat en ging weer terug naar de bakkerij. Het werk kon niet wachten. Inmiddels was de kostbare smokkel waar veilig en wel in het Groningse po litiebureau aangekomen. En daar felici teerde decommissaris zijn inspecteur nogmaals met het behaalde succes. „Wanneer we nagaan," zei hij, „dat we uit Amsterdaip. bericht hebben, dat ze daar een dertigtal arrestanten hebben en bovendien een aardig partijtje mari- huana-sigaretten achterhaalden, en dat de Duitse politie de smokkelboot heeft opgebracht naar Emden, dan mogen we aannemen, dat we vannacht een bijzon der goede slag geslagen hebben". Stellinga knikte. „En nu komt het meeste werk nog: de verhoren". „Ja, ja, dat weet ik. Maar jij gaateerri enkele uren slapen, beste jongen. De avond en nacht zijn enerverend genoeg 1 geweest. Vooruit, naar huis en de koffer in. Die rommel zullen we veilig laten op bergen," besloot hij, kijkend naar de 12 dozen met marihuana. Stellinga geeuwde. „U hebt gelijk. Om voorbeeld voor het hele land. Alle sprekers werden door de heer Vercauteren op vlotte wijze beantwoord, waarbij hij snedig opmerkte, dat Va dertje Staat niet de gemakkelijkste ver pachter is in Nederland. Tot slot dankte de Commissaris der Koningin voor de grote gastvrijheid en gaf op zijn eigen wijze zijn visie op de verschillende door de sprekers naar vo ren gebrachte problemen. De heer van Dijke sloot de bijeenkomst. Oliebollen-actie. Ten bate van de drumband werd een oliebollen-actie georganiseerd, die zeer geslaagd genoemd mag worden. Vanaf 's morgens waren een zevental vrouwen bezig met oliebollen bakken, 's Middags ging de drumband zelf het gebak aan de man brengen. De opbrengst was bijna f 500,en is bestemd om de jeugdige drummers van capes te voorzien, waar door ze niet meer in hun witte blouses aan koude en regen zullen zijn blootge steld. Nieuwe voetbalclub. De jongens, die altijd op het Oranje plein spelen, hebben een voetbalclub op gericht, „De Oranje-Boys". Zaterdag j.l. hadden ze voor hun eerste en tweede elftal de clubs „Onverslaanbaar" 1 en 2 uitgenodigd voor een vriendschappelijke wedstrijd. Er was een beker beschikbaar voor het eerste en een medaille voor de winnaar van het tweede elftal. Het eer ste elftal van „De Oranje-Boys" won met 13-2, terwijl het tweede elftal met 9-3 de baas bleef over „Onverslaanbaar" Na afloop van deze enerverende wed strijden werden de aanvoerders van de winnende elftallen in triomf op de schouders het veld afgedragen. Ook van de zijde van het publiek was veel be langstelling. Oostburg Algemene vergadering Chr. Plattelands Vrouwenbond. In hotel „Du Commerce" vergaderde de Christen Plattelands Vrouwenbond, afdeling Oostburg, o.l.v. mevr. I. Quaak- Karreman ui:t IJzendijke. Mevr. Quaak las een gedeelte uit Ps. 95, waarna met gezamenlijk zingen en gebed de bijeen komst geopend werd. In haar welkomst woord richtte de presidente zich o.m. tot. mej. Lugtigheid, secretaresse van de landelijke organisatie uit Ede. De afde ling werd in April opgericht met 10 le den. Mevr. Quaak herinnerde er aan. dat er in West Z.-Vl. reeds lang een Chr Plattelands vrouwenbond bestaat, welke echter niet lande1 ijk is aangesloten. Po gingen om directe aans'm'ting van de bestaande afdeling te verkrijgen misluk ten, omdat het bestuur afwijzend stond tegenover aansluiting. Daar het veel psettiger is in landelijk verband te kun nen werken, werd besloten een eigen or ganisatie op te richten. Men heeft ge tracht samenwerking te verkrijgen me de reeds bestaande organisatie, doch dit een uur of één kom ik wel weer boven water. Ik ben zo ongeveer aan het eind van m'n latijn". Ondanks de protesten van vader en moeder Rijneveld, welke laatste inmid dels gewekt was door het gesprek in de gang, had een vastbesloten Joke haar fiets uit de schuur gehaald, gezorgd voor voldoende geld en was klokke half zes weggereden. Toen ze enkele minuten la ter het hek van 't Hooge passeerde, zag ze daar een politieman op wacht staan. Ze remde even af, maar bedacht zich en trapte verder. Hoe kon dat nu? Wat zou er aan de hand geweest zijn vannacht? Tonnie gewond in het ziekenhuis een ongeluk gehad. In de vroege morgen belt iemand van de politie op een inspec teur ja, nu wist ze het weer. Hij had gezegd: inspecteur en dan een naam, maar die naam was ze vergeten. En die politieman belde vanuit 't Hooge .Er was natuurlijk iets ergs gebeurd. Zou Tonnie ruzie gehad hebben met meneer Rosmalen? Om de juffer? Tonnie kende haar immers? Ze begreep er niets van. Joke was tijdig in Klokveen, stalde haar fiets en kocht een retour aan her- loket. Het dieseltje sukkelde op tijd bin nen, wachtte de voorgeschreven twee mi nuten en kroop toen brommend verder naar de volgende halte. De reis leek Joke nu een eeuwigheid, maar eindelijk arri veerde ze in de stad en vroeg ze op het Stationsplein met welke trolly ze naar Wij ontvingen een geheel nieuwe collectie in zeer aparte streep- en bloemdessins Jeugdige modellen voor de aantrekkelijke prijs van Voor uw betere damesconfectie Uw Modehuis in Vlissingen is mislukt. Het allermooiste, zo zeide de oorzitster, zou zijn, als de oude afdeling :n zijn geheel zou aansluiten bij de be- taande landelijke organisatie. Mevr. A. Dekker-de Ruiter las hierna de notulen oor van de oprichtingsvergadering. Van bet Provinciaal bestuur ontving de afde ling een fraaie voorzitstershamer met hartelijke gelukwensen. In een toe spraak onderstreepte mej. Lugtigheid net nut van het landelijk georganiseerd zijn, opdat de stem van de Christelijke Plattelandsvrouwen indringender in alle landelijk commissiewerk gehoord kan worden. Naast het brengen van gezellig heid in de sleur van het dagelijks be- taan, is ook de algemene ontwikkeling welke men via de organisatie krijgt, van zeer groot nut. Ook aan de geestelijke kant wordt veel aandacht besteed. Na dat een groot aantal vragen beantwoord waren, werd een korte pauze gehouden. Na de pauze werden prachtige kleuren dia's vertoond over de Canadese reis van mej. Lugtigheid, die erg in de smaak vielen. Breskens Aanbesteding. Maandag j.l. werd op het gemeente huis onder de Breskense timmerlieden aanbesteed het bouwen van een duikto- en met loop- en lesbruggen voor het „Wilhelmina"-zwembad. Ingeschreven het ziekenhuis kon rijden. Een agent wees haar de lijn en toen ze het riekenhuis bet-ad, sloeg de Martini toren juist half acht. De portier keek geeuwend naar de vroege bezoekster. „En?" „Ik kom voor Tonnie meneer Koen- ders. Hij heeft een ongeluk gehad en is hierheen gebracht. Mag ik hem zien?" „Koenders? O ja, die is hier vannacht gebracht. Tja, ik zal eerst moeten infor meren, of hij bezocht mag worden. Gaat u maar even in de wachtkamer, dan zal ik wei informeren. Wie bent u?" „Joke Rijneveld, uit Winschoten. Ton nie is bij ons met vacantie, ziet u?" De portier knikte, maar dacht meteen na. Had zijn voorganger, die hij om zes uur had afgelosf, niet zoiets gezegd van een politiegeval? Hij herinnerde zich zo iets. Joke was naar de wachtkamer gegaan en zat op een stoel zenuwachtig aan een zakdoekje te trekken. Als ze hem nu maar mocht zien Als ze hem nu alleen maar even mocht zien Dokter Voortmans was al vroeg terug in het ziekenhuis om de toestand van de nieuwe patiënt te controleren. Die man moest in een vechtpartij betrokken rijn geweest en was behoorlijk toegeta keld. Of liever gezegd: onbehoorlijk. Dat duurde wel enige weken voor hij weer npgreknapt zou zijn. dacht hij, toen hij het ziekenhuis betrad.

De Schakel | 1959 | | pagina 1