voorzitter mej. L. J. v. d. Have uit Oos- terland benoemd, alsmede mej. S. A. Dhont uit Middelburg. Over de notulen merkte de heer Leenhouts op, dat acht bladen voor een vergadering van half acht tot half twee wel wat kort waren. De voorzitter mertke op, dat het niet mogelijk is woordelijk alles in de notu len vast te leggen. Va nde P.Z.E.M. was een opgave ontvangen voor de aanleg van electriciteit voor de bewoners van de Maaidijk. Het gemeentelijk aandeel moet f 200,per aanleg bedragen, ter- vijl de bewoners zelf circa f 1750,- moe ten bijdragen. Dit vond de raad een erg hoog bedrag voor de bewoners. Toch werd op voorstel van de heer Dekker besloten de gemeentelijke bijdrage te verlenen. Voorts kwam, naar aanleiding van een schrijven van de heer C. Ie No bel, de bestrating van de Zuidwal ter sprake. De onderhandelingen met de be woners en hen die daar in de toekomst gaan bouwen, zijn vastgelopen, omdat de betrokkenen op één na weigeren bij te dragen in de exploitatie-rekening voor deze aan te leggen straat. Dit, om dat slechts enkele bewoners van een vrij dure voorziening gaan profiteren. De ge gadigden zullen alsnog worden aange schreven. Een schrijven van G.S. inzake de verhoogde bezoldiging van de wet houderssalarissen, lokte heel wat dis cussie uit. De heer De Vuijst merkte op. dat de gemeente nog steeds noodlijdend is, terwijl het raadslidmaatschap en de functie van wethouder nog steeds be schouwd wordt als een erebaan, die niet te hoog gehonoreerd mag worden. Hij vond de salarissen een bijzaak. De heer Leenhouts merkte op, dat de raad in dertijd een voorstel om de presentiegel den te verhogen had afgewezen. Hij wil de wel met dit voorstel meegaan, mits dan ook de presentiegelden der raads leden worden opgetrokken. De raad be sloot dan ook de presentiegelden te ver hogen tot f 7,50, terwijl men eveneens accoord ging met de door G.S. voorge stelde verhoging van de wethouders- wedden. De vergoedingen voor het R.K. bijzonder kleuteronderwijs werden vast gesteld. Een voorstel tot vernieuwing en reserve van de autobrandspuit werd aangehou den omdat de gevraagde adviezen nog niet binnen waren. Een voorstel tot een partiële wijziging van het gemeentelijk uitbreidingsplan maakte heel wat ton gen los. De heer Dekker vroeg, waarom dit zovele jaren heeft moeten duren eer hiervoor een oplossing gevonden was. Het betrof de regeling van de verbin ding naar de Langestraat, waaropde fir ma Christiaansen al jaren wacht. Thans werd besloten deze weg op te schuiven. De voorzitter zei, dat de ambtenaren van Rijkswaterstaat zeer voorzichtig zijn met hun uitlatingen. Het tracé van de omleiding wordt niet vastgesteld voor dat de minister persoonlijk het besluit heeft genomen. Met het Rijk werden gronden geruild aan de Brouwerijstraat, Burchtstraat en Nieuwstraat. Aan mevr. H. Los-de Boer werd grond verkocht voor de bouw van een woning. Een voor stel om een perceel grond te verkopen aan de heer J. Simpelaar-Burck aan de Burg. van Houtestraat, ontmoette wat tegenstand wat de grondprijs betreft. De heer Barendregt vroeg of het niet mo gelijk was, dat men komt tot een uni forme grondprijs. Dit blijkt niet moge lijk te zijn, aldus de voorzitter, daar ook G.S. de grondverkopen in percelen ziet. Het ene perceel is nu eenmaal duurder dan het andere. Hij vond grond voor een arbeiderswoning van f 12,50 per m2 wel wat aan de hoge kant, vooral gezien de achtergronden van de bouw voor deze woning. Op zijn voorstel maakte de raad er f 10,50 van, onder voorwaarde, dat G. S. met deze voorgestelde prijs accoord gaan. Aan de heer P. F. Barra werd een stukje grond verkocht aan de Nocrdwal voor de bouw van een opslagruimte. De heer Leenhouts vroeg of het werkelijk de bedoeling is dat hier een opslagruimte komt, en geen opslagplaats. De voorzit ter verzekerde de raad, dat er op zal worden toegezien, dat er inderdaad een bergplaats gebouwd zal worden. Op een vraag van de heer Van der Heide deelde de voorzitter mee, dat het in de bedoe ling ligt de 8 woningwetwoningen in de Van Ostadestraat als een aaneengeslo ten blok te bouwen. De heer Loten heeft niet gereageerd om met de heer D. Lu teijn tot een accoord te komen inzake gezamenlijke grondaankoop aan de Oude Haven. Thans komt het gehele perceel ter beschikking van de heer D Luteijn voor de bouw van een woning naast het pand van de burgemeester. De heer De Vuijst kwam nog eens terug op de zaak Bertou, een jaren lang slepende kwestie inzake grondoverdracht aan de Kroonwijksingel. Naar de voorzitter mededeelde weigert de heer Bertou om mede te werken aan deze overdracht, die officieus al lang bestaat, daar de Btraten van de Kroonwijksingel reeds lang aangelegd zijn. Thans moet niets meer gebeuren dan de acte van ruiling van gronden te laten opmaken. De heer De Vuijst vroeg wat B. en W. onderno men hebben om tot een vergelijk te ko men. De discussie tussen hem en de voorzitter liep zeer hoog op, waarna de voorzitter met een ferme klap een einde maakte aan de discussie. De heer J. Leenhouts, die op deze kwestie terug kwam, werd het woord ontnomen. Hij beloofde echter in de volgende vergade^ ring terug te zullen komen op deze on bevredigende situatie. De Stichting Zeeuwse Muziekschool is bezig met re organisatieplannen, aldus hoorde de heer De Vuijst. De directeur der school, de heer H. Stam, zal gaarne met de raadsleden van gedachten komen wisse len over het onderwijs te Oostburg. Wel stelde de raad nadrukkelijk vast, dat men uit de Stichting kan treden wan neer men dit wenst. De heer De Coene hoorde bevestigd, dat de B.L.O.-school per 1 Sept. in een noodschool zal starten De heer Dekker merkte nog op, dat het feest ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een zeer stijlvol feest is geweest, waarvoor hij gaarne de dank van het gemeentebestuur zag overgebracht aan de Oranjevereniging. Geslaagd muziekfeest. Zaterdagmiddag werd te Oostburg, als inzet van een grote verkoopactie van de winkeliersvereniging, een muziekfeest gehouden, waarvoor, vooral 's middags, veel belangstelling bestond. Het waren de drumband van Oostburg, Sluis en Biervliet, die met slaande trom door de gemeente trokken. De jongens en meis jes, in kleurige uniformen en met ver sierde trom, deden hun uiterste best in de mars-wedstrijd, want het kwam er op aan. Het ging er hierbij n.l. om, wie het beste kon trommelen, waarbij vooral gelet werd op rithme en maat bij het marcheren. Jammer, dat sommige stra ten met kinderhoofdjes, zich niet leen den voor deze wedstrijd, die over het al gemeen goed geslaagd is. De jeugdige tamboer-maitres deden hun uiterste best om him kunnen te tonen en liepen zichzelf soms in hun voortvarendheid voorbij. Des avonds gaven de muziek verenigingen uit Sluis, Oostburg en Biervliet korte concerten op de markt. Ook deze concerten werden door een groot aantal belangstellenden bijge woond. Alle concerten stonden onder lei ding van de heer H. v. d. Bussche uit Sluis. Na afloop van de concerten werd een gezamenlijke taptoe gegeven. In de reveille viel de glasheldere pistonsolo van de heer A. de Krijger op, die ieders bewondering afdwong. Met een grote roffel en het Wilhelmus, werd de taptoe besloten. Burgemeester mr. K. Hoekzema richtte zich na afloop met een dank woord tot alle deelnemende muzikanten en zeide zeer verheugd te zijn over deze samenwerking. Men zal zich in West Z.- VI., waar de problemen vele zijn, nauwer aaneen moeten sluiten, eerst dan kan er iets groots gebeuren. De burgemeester sprak de wens uit, dat men deze samen werking ook meer op cultureel vlak zal gaan zoeken en reikte tenslotte de prij zen uit. Het onderling niveau scheelde maar erg weinig, ook de prijzen zelf wa ren nagenoeg gelijk en bestonden uit lauwertakjes. Het was Zaterdagmiddag erg druk in Oostburg. Velen kwamen naar het winkelcentrum om inkopen te doen en zo gelijktijdig een kansje te wa gen voor de fraaie prijzen, welke de Oostburgse winkeliers inzetten om de actie kracht bij te zetten. Niet minder dan een D.A.F.-auto is de hoofdprijs. ke automatisch. „Met wie?" „Hier ls inspecteur Stellinga van de Rijkspolitie. Ik bel vanuit 't Hooge. Spreek ik met mevrouw Rijneveld?" „Nee, met Joke. Ik ben de dochter," antwoordde het meisje, dat nu wat meer belangstelling toonde. „Moeder is zeker nog niet op, hè? Apropos, is bij u een zekere Antonius Koenders in huis? Ik bedoel: logeert deze jongeman bij u?" Ze werd nu geheel wakker. „Ja, Ton- nie logeert bij ons. Hij is hier met va- cantie. Is er wat met hem?" „Niets om u ongerust over te maken, juffrouw Rijneveld. Hij heeft een onge lukje gehad en ligt in het ziekenhuis te Groningen. Ik bel u op, want u zoudt ongerust worden, als u merkt, dat zijn bed niet beslapen is". „Hoe komt dat? Wat is er gebeurd? Is het erg?" „Nee," klonk van de andere kant de kalme stem. „Hij is een beetje hier en daar beschadigd, maar niets om onge rust over te zijn. Als u tijd en gelegen heid hebt. mag u hem vandaag wel ko men opzoeken". „Kan hl] niet hierheen gebracht wor den, meneer? Wij kunnen hem ook wel verzorgen". „Het is beter, dat hij voorlopig in het ziekenhuis blijft, juffrouwt Enfin, u weet het nu. Nergens ongerust over ma ken, want alles komt best weer in orde". „Ik ik ga naar hem toe, meneer. Dank u wel voor de boodschap". Ze legde de telefoon neer en keek be sluiteloos rond. Toen rende ze naar de bakkerij, gooide de deur open en zei tot haar vader en broer, die verwonderd ke ken, toen ze in kimono binnenkwam- ..Vader. Tonnie heeft een ongeluk gehad, hij ligt in het ziekenhuis in Groningen" Vader Rijneveld veegde het deeg van zijn handen en nam een doek, waarmee hij begon te wrijven. „Tonnie? Een on geluk gehad? Hoe kwam dat dan? Wat is er dan gebeurd?" Ze haalde haar schouders op. „Ik weet het niet. Er is net opgebeld door iemand ik ben zijn naam vergeten Iemand van de politie, geloof ik of nee, dat kan niet er werd gebeld van 't Hooge De bakker keek haar verwonderd aan. „Wanneer is Tonnie dan weggegaan?" „Gisteravond, na het eten. Het zal zowat half zeven geweest zijn". „Is-ie dan niet thuis gekomen? Heb je op z'n slaapkamer gekeken?" „Nee ik het zal toch niet erg zijn vader?" „Ja, hoe weet ik dat nu?" antwoordde hij kribbig. „Zei je niet, dat ze van 't Hooge belden?" Ze knikte. Het huilen stond haar na der dan 't lachen. (Wordt vervolgd). Op reis. Onder leiding van de bedrij fsleider van de Beschuttende Werkplaats Oostburg en omgeving, maakte het personeel van de werkplaats, vergezeld van hun dames, een reis naar Nijmegen. In de stromende regen werd gestart, doch ondanks deze tegenslag was de stemming er spoedig in. Men genoot in Nijmegen veel van het prachtige panorama op de Waal, de oude gebouwen en niet te vergeten de fraaie winkelpanden. Na een gezamenlijke maaltijd werd overvoldaan de terugreis per extra-bus aanvaard. Het was een prettige, onvergetelijke dag, waarover in de werkplaats nog lan< gesproken zal worden Aardenburg Geslaagd zangconcours. In de zeer stijlvolle St. Baafskerk te Aardenburg hield de Kon. Bond van Chr. zang- en oratoriumverenigingen in Nederland, Ring Zeeland, haar jaar lijks bondsconcours, waarvoor grote be langstelling bestond. In de kerk was o.m. aanwezig de bur gemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, wethouders en raads leden van Aardenburg, terwijl ook vele Hervormde en Gereformeerde predikan ten blijk gaven van hun belangstelling. De heer v. d. Weele uit Goes sprak een kort openingswoord, waarin hij zijn blijdschap er over uitsprak, dat de be langstelling voor dit concours zo groot was en dat Nederland zonder de Chr. zangvereniging ondenkbaar is. Hij bracht dank aan allen, die meegeholpen hadden het concours te organiseren en ging voor in gebed. De koren werden beoordeeld door de heer H. de Wolff uit Rotterdam. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 65 1 en 3, waren het eerst de kinderkoren, die op een frisse manier van zich lieten horen. Twee eerste prijzen voor deze jeugdige zangertjes was wel verdiend. Toen de hogere klassen, als le afdeling en afdeling uitmuntendheid moesten op treden, was het doodsstil in de machti- ;e St. Baafs, die zich uitstekend leende voor een dergelijk concours. Van de ker mis, die in de nabijheid gehouden werd. had dit concours weinig last, dit tot grote opluchting van de organisatoren, die van dat evenement bij het uitschrij ven van het concours, totaal onkundig waren. Indien dit wel het geval zou zijn geweest, was het zeker aanleiding ge weest het concours een week uit te stel len. Na afloop van het concours, dat van 1 uur 's middags tot half acht had ge duurd. maakte de voorzitter, de heer v. d. Weele uit Goes, de prijzen bekend. Nadat alle deelnemende verenigingen met een toepasselijk woord de hun toe gekende prijs in ontvangst hadden ge nomen, werd dit zeer geslaagde concours besloten met gezamenlijk zingen van Gez. 281 1 en 4. Alle deelnemers hadden van het concours bijzonder genoten. De uitslagen waren als volgt: Tweede afdeling: Jeugdkoor „De jonge zangers", Nieuw- en St. Joosland, le pr.. 113 pnt.; Jeugdkoor „Zuider stemmen", O. en W. Souburg, le pr., 112 pnt. Derde afdeling: „Harpe Davids", Co- lijnsplaat, 2e pr., 105 pnt.; „De Heer is onze banier", Waterlandkerkje, 2e pr., 103 pnt.; „De lofstem", Baarland-Oude- lande, 2e pr., 105 pnt. Eerste afdeling: „Nieuwlands dames koor", Nieuw- en St. Joosland, le pr., 113 pnt.; „Tot nut en genoegen", Nieuw- dorp, 2e pr., 110 pnt.; „Ons genoegen", Heinkenszand, 2e pr., 110 pnt.; „Jubilate Deo", Goes, le pr., 119 pnt.; „Sursum Corda", Oostkapelle, le pr., 112 pnt.; ,Ons lied", Ritthem, le pr., 112 pnt.; „Kamerkoor", O. en W. Souburg, le pr., 119 pnt. Afdeling uitmuntendheid: „Dubbei- kwartet", O. en W. Souburg, le pr., 113 pnt. Tweede afdeling: „Kunst naar kracht". Driewegen-Ovezande, 2e pr., 107 pnt.; „Looft den Heer", Wolfaartsdijk, 2e pr., 109 pnt. „Soli Deo Gloria", Kruiningen. 2e pr., 99 pnt.; „Soli Deo Gloria", Oost burg, le pr., 112 pnt. Ere-afdeling„Eén in geest en stre ven", Serooskerke (W.), le pr., 117 pnt.; ,Ned. Herv. kerkkoor", Kloetinge, le pr. 115 pnt. „Soli Deo Gloria", O. en W. Souburg, le pr., 119 pnt. Breskens Koninklijke onderscheiding Maandag was het 40 jaar geleden, dat de heer Ph. Keijmel in dienst trad bij de Prov. Stoomboot Dienst. Ter gelegenheid hiervan werd hij door H.M. de Koningin onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, welke hem des mor gens in zijn woning door de Commissa ris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in te genwoordigheid van burgemeester J. A. Eekhout, de wnd. directeur der P.S.D., de heer G. H. Vierhout en vele andere genodigden, op de borst werd gespeld. Deze onderscheiding viel de heer Keij mel, beter bekend bij de bevolking als Flip van de bóót," ten deel voor plichts getrouwe en met verantwoordelijkheid uitgevoerde dienst als pontonknecht. Des avonds bracht de muziekvereni ging „Uit het Volk - Voor het Volk" hem een serenade, waarbij de voorzitter de heer Keijmel toesprak en hem schetste als een geziene figuur in de gemeente. De belangstelling, die de jubilaris ten deel viel Maandag, was overweldigend. N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten. Dinsdag j.l. werd in hotel Valk te Bres- kens een bijeenkomst gehouden, waarin een uiteenzetting is gegeven over de werkwijze van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten. De gemeente Breskens is aandeelhoud ster in deze N.V., zodat de inwoners met behulp van dit Bouwfonds kunnen bou wen. De belangstelling voor deze open bare vergadering was goed. Aanwezig waren o.a. namens het gemeentebestuur de beide wethouders en de gemeente secretaris en van het Bouwfonds de he ren Kloet (dir. kantoor Goes- en Bazen (inspect.). Na een inleidend woord door wethou der van der Hooft, gaf de heer Kloet een zeer duidelijke uiteenzetting, hoe een eigen huis gebouwd kan worden. In een gegeven voorbeeld werd befekend hoe de mogelijkheden kunnen liggen, bij de gezamenlijke bouw van een blokje wo ningen aan de Dr. Broodmantsraat. Daarna was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Bij de beantwoor ding hiervan kon op vele punten nog nader worden ingegaan en werd ook duidelijk gesteld dat het gegeven voor beeld niet de enige mogelijkheid is, die de inwoners van Breskens geboden kan worden. Het Bouwfonds Ned. Gemeen ten kan ieder, hetzij voor een vrijstaande woning, hetzij bij gezamenlijke bouw van dienst zijn, zowel met technische als met de financiële hulp. Tenslotte werden nog enkele lantaarn plaatjes vertoond van allerlei soorten woningen, gebouwd in Zeeland en ook in andere provincies, die in beeldvorm ver duidelijkten wat reeds op het gebied van de particuliere woningbouw werd bereikt. Ieder die na deze toelichting nog meer hiervan wil weten of serieus over de bouw van een eigen woning denkt, kan zich opgeven bij de heer Woittiez, gemeente secretaris te Breskens. Retranchement Athletiek. Reeds 80 inschrijvingen kwamen bin nen voor de Zeeuwse atletiekwedstrij den, die Zaterdagmiddag te Retranche ment op het gemeentelijk sportterrein gehouden worden. A. V. „Het Zwin" zorgt voor de organisatie. Zendingscollecte. De Pinkster-Zendingscollecte bracht in de Herv. kerk f 45,op. Schoolsportdag. Voor de negende maal werd te Re tranchement op het Gemeentelijk Sport terrein de jaarlijkse sportdag gehouden voor de lagere scholen uit Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande en Retranchement. Honderd en zestig leerlingen namen er aan deel. In de morgenuren toonden de kinde ren hun prestaties in hardlopen, balwer- pen, verspringen en hoogspringen, waar voor zij naar gelang van hun geoefend heid een A, B, C, D of E-diploma konden verdienen Na de middag werd er kastie en slag bal gespeeld. Cadzand werd kastie-kam- pioen. Retranchement toonde zich met slagbal de meerdere. B. en W. van Retranchement, de in specteur van het lager onderwijs, alsme de de consulent der lichamelijke opvoe ding toonden hun belangstelling voor deze sportdag. Aanleg waterleiding. In Retranchement is men begonnen met de verplichte aansluiting op het net van de waterleiding in die percelen, die daarvan tot nog toe om een of andere reden verstoken waren. Wijkverpleging. De vereniging voor wijkverpleging in de gemeenten Cadzand, Zuidzande, Sluis en Retranchement hield haar jaarver gadering onder voorzitterschap van bur gemeester H. P. Everwijn. Uit de jaarrekening bleek, dat het na delig saldo van het vorige jaar was om gezet in een batig slot van ruim f 400,-. Om enige reserve te hebben, werd beslo ten de afdracht per Groene Kruislidniet te verlagen en te handhaven op f 7,75. De nieuwe wij kindeling bestaat nu 2 jaar. In alle opzichten is gebleken, dat deze vorm van samenwerking geslaagd genoemd kan worden. In totaal zijn er in de vier gemeenten 864 leden. Floralia. De leerlingen der lagere school ontvin gen dezer dagen elk drie plantjes, die zij, samen met eigen plantjes, zullen opkwe ken voor een tentoonstelling, die in Sep tember in de school gehouden wordt. Zij doen dit reeds vele jaren met veel ge noegen. Voor de plaatselijke tentoonstel ling bestaat steeds veel belangstelling. Ook ligt het in de bedoeling met deze plantjes in September uit te komen op de tentoonstelling van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw te Schoondijke. Aardenburg Voetbal. Ter gelegenheid van de kermis te Aar denburg speelde de voetbalvereniging Aardenburg een vriendschappelijke wed strijd tegen Oostburg. De thuisclub won met 60. Wielerwedstrijd. De wielerwedstrijd, ter gelegenheid van de kermis te Aardenburg, is gewonnen door Vergauwen van St. Laureijns (B.). De verdere uitslag was: 2. C. Lambregt, Assenede (B.) z.t.3. A. de Frijter, Moerbeke (B.) z.t.: 4. C.Raas, 's-Heerenhoek z.t.; 5. C. de Wit, Dubbel-

De Schakel | 1959 | | pagina 2