ai g nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton Het geheim van 't Hooge de jchakel 14e Jaar ?an? - Nr. 716 Vrijdag 5 Juni 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bijftons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: .F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.: Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering' bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Everaars. Tn zijn openingswoord betuigde de voorzit ter er zijn spijt over dat de heer P. I. de Groote nog steeds ziek is, voorzitter hoopte dat hij weer spoedig hersteld zou mogen zijn. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastge steld. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. Quaars tijdens de vorige vergadering, deelde de voorzitter thans mee het aanbrengen van toiletten aan de duinstrook te hebben onderzocht. Men is niet bereid de betrokken grond aan de gemeente over te doen, boven dien mag die grond blijkens het uitbrei dingsplan niet bebouwd worden. Uit het financiëel verslag van de Classicale Commissie voor bijzondere kerkelijke gezinszorg in West Z.-Vlaanderen over 1958 bleek, dat in dat jaar in Nieuwvliet geen gezinszorg heeft plaats gehad waarom de gemeente dan ook geen en kele bijdrage verschuldigd is. Geen re den achtten B. en W. aanwezig, een an der standpunt in te nemen over de sub sidieaanvragen van de zijde van de Ko ninklijke Militaire Bond Pro Rege en van de Centrale van Katholieke Militai re Tehuizen. De raad volgde dan ook het advies van B. en W. op en wees de sub sidieaanvragen af. Ook wees de raad het verzoek van de Stichting Dienst voor de geestelijke Volksgezondheid voor 1959 af, om de subsidie van 3 ct. op 10 ct. per inwoner te brengen. Wel zijn B. en W. bereid een zodanig verzoek oVer 1960 in welwillende overweging te nemen. Hiermee ging de raad accoord. Een verzoek van de Nederl. Vereniging tot Rheumatiekbestrijding, om een sub sidie over 1960, werd aangehouden tot de behandeling van de gemeentebegro ting 1960. Deze vereniging verkreeg reeds over 1959 een subsidie van 1 cent per inwoner. Over het voornemen van G.S. de wet- houderswedden voor Nieuwvliet van f 450,- op f 720,- te brengen, ontstond een geanimeerde discussie. De heer Ro- sendaal meende, dat de wedde hoog ge noeg is. De heer Quaars daarentegen zou liever zien dat de wedden opgetrokken werden tot het niveau van andere ge meenten. Immers, de wethouders van Nieuwvliet zijn even capabel als die wet houders. Bovendien meende dhr. Quaars dat iedereen financieel in staat gesteld dient te worden een wethoudersfunctie te vervullen, zo niet, dan wordt een ze kere catagorie mensen uitgesloten. Bij stemming waren de heren Quaars en Boeije voor de voorgenomen verhoging; de heren Roosendaal en Schippers er tegen. De beide wethouders onthielen zich van stemming. Omdat derhalve de stemmen staakten, zal dit punt een vol gende vergadering nogmaals aan de or de worden gesneld. Besloten werd met de N.V. Destructo" Zeeland een nieuwe overeenkomst sen te gaan volgens ontwerp van de Ver. van Ned. Gemeenten, afd. Zeeland. Tn wezen verandert er niets. Begoten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling inzake het openbaar B.L.O.-on derwijs en het vervoer naar de door die Stichting op te richten B.L.O.-school. Tot gemeentelijk vertegenwoordiger in het bestuur van beide gemeenschappe lijke regelingen werd weth. A. Brakman benoemd en tot diens plaatsvervanger 'weth. A. J. Provoost;. Sinds jaren wordt in Nieuwvliet de be hoefte aan een sportveld gevoeld. B. en W. meenden, dat het niet meer verant woord is langer te wachtenHet is een ze gen voor de jeugd, wanneer er een sport veld zal kunnen komen, aldus de voorz. Overal elders kan het wel, waarom in Nieuwvliet dan niet. In het uitbreidings plan is reeds een sportveld geprojec teerd. B. en W. hebben al getracht de betrokken grond aan te kopen, maar de eigenaars verzetten zich hiertegen. Thans vroegen B. en W. de raad zich uit te willen spreken, waarop besloten werd het sportveld aan te leggen. B. en W. zullen nu de plannen uitwerken en als nog trachten de grond in der minne aan te kopen. De voorz. voegde er nog aan toe, dat het veld in D.A.C.W.-verband aangelegd kan worden. Besloten werd mee te werken aan de totstandkoming en uitvoering van het z.g. 100 pCt.-plan van de Waterleiding Mij. Z.-Vlaanderen, dat in de aansluiting op het waterleidingnet voorziet van alle in Z.-Vlaanderen "gelegen panden. De raad heeft zich reeds in 1955 in principe voor dit plan uitgesproken. De financiële verplichting die de gemeente hierdoor op zich laadt, komt hierop neer, dat ge durende 30 jaar maximaal f 3000,- jaar lijks zal moeten worden bijgedragen. Tijdens de rondvraag informeert de heer Rosendaal naar de oplossing voor de vuilnisbelt. De voorz. deelde mee, dat terzake nog besprekingen aan de gang zijn met betrekking tot het ophalen en storten van het huisvuil. In samenwer king met de gemeente Groede kan de kwestie worden opgelost. Ook zijn nog besprekingen gaande over het gezamen lijk exploiteren van een moderne ophaal dienst door de gemeenten IJzendijke, Oostburg, Groede en Nieuwvliet. Voorts maakte dhr. Rosendaal bezwaren tegen het verzoek van B. en W. de vragen, welke men tijdens de rondvraag wil stel len, van te voren schriftelijk bekend te maken, opdat B. en W. hierop een gede gen antwoord zal kunnen geven. Daar komt dan niets van, aldus dhr. van Ro sendaal. Z.i. is het niet bezwaarlijk, dat de raad tijdens de volgende vergadering antwoord krijgt op de in de vorige ver gadering gestelde vragen. De voorz. hield vast aan het vooraf bekend maken dei- vragen. Immers, in Groede wordt dit reeds lang toegepast en werkt goed. Aardenburg Algemene vergadering der Z.L.M. De nieuwe Minister van Landbouw en Visserij, de heer mr. V. G. M. Marijnen, die zich in p-'incipe bereid had verklaard om het woord te voeren op de Algemene Vergadering der Z.L.M.die op 18 Juni a.s. in de 1000 jaar oude St. Baafskerk te Aardenburg wordt gehouden, is we gens zeer drukke werkzaamheden tot zijn leedwezen verhinderd om op ge noemde datum aanwezig te zijn. Het doet het Bestuur van de Z.L.M. ge noegen, de heer drs. M. C. Verburg, di recteur van het E.T.I. in Zeeland, be reid te hebben gevonden om op dere ver gadering een inleiding te houden over het onderwerp; „boven en beneden de Schelde". Biervliet Plattelandsvrouwen op bezoek. Een veertigtal Engelse plattelands vrouwen logeerde in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. Van hieruit maakte men per bus van de Z.V.T.M. uitstapjes in de omgeving. Zo werd al een bezoek ge bracht aan Oost Z.-Vl., terwijl ook Mid delburg met een bezoek werd vereerd. Vrijdag j.l. bracht het gezelschap een bezoek aan de typisch Zeeuws-Vl. boer derij van de heer S. van Hoeve te Bier vliet, waar de gasten door mevr. J. van Hoeve-Cijsouw werden ontvangen. Na de koffie gebruikt te hebben, bezichtigden de dames het bedrijf en het woonhuis, waarin vooral de zeer practisch inge richte kinderkamer aller bewondering afdwong. Ook de schuren en het vee werden bekeken. De gasten kregen hier door een indruk van het leven op een Z.- Vl. boerderij. In de meegebrachte lunch- paketten zaten typisch de producten van Zeeuws-Vl., ais bolussen, paptaar ten, worstbroodjes, etc. De lunch werd buiten gebruikt en ook hier genoot men erg van net leuke zitje uit de wind en in de zon. 's Middags vertrok de bus weer in de richting Oostburg, waar nog en kele bezoeken werden afgelegd. Binnen kort zal een groep uit Z.-Vl. de overtocht naar Engeland maken. Retranchement Restauratie van de vestingwerken. Het gemeentebestuur ontving bericht, dat het Rijk bereid is subsidie te verle nen voor restauratie van de oude ves tingwerken en de aanleg van een open lucht-theater in de Schans Nassau te Terhofstede. Sluis Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester P. F. van Hootegem. Ingekomen was het verslag 1958 van de plaatselijke commissie „Vei lig verkeer", jaarverslag en rekening 1958 van de schoolartsendienst, het ver slag over 1958 van de gemeente-arts, welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Naar aanleiding van het adres van de bewoners van Sint Anna ter Muiden over het stilstaande uurwerk deelde de voorzitter mee contact te heb ben gehad met de Herv. Gemeente, waarna een voorstel aan de Herv. Diaco nie werd gedaan. Wanneer dit wordt ge accepteerd zullen B. en W. terzake in de raad met voorstellen komen. Men ging accoord met het voernemen van G.S. de wethouderssalarissen te verhogen van f 645,tot f 990,Het verzoek van de fa. Gebr. v. d. Poel te Terneuzen om op tie op alle bouwgrond aan de nieuw aan te leggen weg, welke de verbinding vormt tussen de Ridderstraat en de Nieuwstraat werd op voorstel van B. en W. aangehouden. Men was nog niet zo door HENK VAN HEESWIJK. 35 „Hendriks, probeer jij eens of je die motoren op gang- kunt krijgen". „Ik denk, dat dit een koüd kunstje is, inspecteur". Hij keek eens rond, vond een knop en drukte er op, terwijl hij te vens een gashandle omlaag trok. Bijna meteen sloeg één der zware motoren aan. Kiet vliegwiel draaide z'n toeren naar gelang Hendriks minder of meer gas gaf. Even trok de man aan een andere handle en meteen gaf de boot een schok, maar hij kon nauwelijks vooruit, want hij lag te vast in de trossen. Een poosje draaide de motor station- nair, daarna zette hij hem weer stil, zo dat de rust in de kleine ruimte weerkeer de. Daarna liep Hendriks naar de andere motor. Ook daar was een knop, die rood gelakt was, maar toen hij er op drukte gebeurde er niets. Stellinga keek belangstellend toe. Hen driks drukte nog een paar keer, maar alles bleef stil. De mannen stonden half gebukt naar de tweede motor te kijken. „Hoe zou dat komen, Hendriks?" vroeg de inspecteur. De ander haalde zijn schouders op „Er zit geen starter in, of wel ver draaid, inspecteur kijk eens". Hij wees op de zware moeren, die de motor op z'n p!aa.ts hielden. Stellinga bukte zich en stak z'n zak lamp aan om de bouten en moeien beter te kunnen bekijken. Toen begon er in zijn eigen hoofd een lampje te bran den. „Je bedoelt, dat dere schroeven pas vastgemaakt zijn?" „Ja," zei de ander. „Kijkt u maar eens naar die^ moeren op de motor, die zo even draaide. Vol met olie en vuil. Je kunt ze amper zien. En deze zijn schoon, terwijl duidelijk te zien is, dat ze vaker los geweest zijn. Wacht ik zal probe ren of ik ze los kan draaien". Hij keerde zich om naar het gereed schapsbord en zocht een sleutel, die paste. Na een paar mislukkingen vond hij de juiste en begon de moeren los te draaien. Na tien minuten waren alle vier moeren er afgedraaid en keken de beide mannen elkaar aan, alsof ze zeg gen wilden; schuilt hier het geheim? „Nu proberen of we die motormantel omhoog kunnen krijgen. Vooruit, Hen driks, zet je tanden op elkaar". De mannen grepen het zware stuk metaal en na veel moeite kregen ze het omhoog en kantelden het. En inplaats van een motor te vinden, vonden ze een diepe bergruimte die vol gestapeld was met kartonnen dozen, terwijl elke doos stevig met cellophaanpapier en een touw was dichtgemaakt. Stellinga diepte een doos uit de ge heime bergplaats en sneed met het zak mes, dat Hendriks hem gaf, het touw door. Hij haalde het deksel er af en de inhoud van de doos vertoonde zich aan de verbaasde blikken van de twee poli tiemannen. Er zat een soort tabak in, die een eigenaardige lucht verspreide. Stellinga slaakte die nacht voor de tweede maal een zucht van verlichting en keek Hendriks opnieuw veelbeteke nend aan. „Weet je wat dit is, Hendriks? Weet je wat we hier gevonden hebben?" Zijn stem klonk enthousiast. De ander keek zijn chef een beetje verwonderd aan en schudde ontkennend zijn hoofd. „Ik dacht, dat we op zoek waren naar verdovende middelen, opium of zo. En dit lijkt meer op eigenbouw". „Man, dit is één van de gevaarlijkste producten die de wereld kent. Veel en veel erger. Dit is zuivere marihuana, of tewel Indische hennep. Die romme' stoppen ze in sigaretten en de roker wordt er zo aan verslaafd, dat hij er niet meer buiten kan. We hebben hier voor een kapitaal aan marihuana achter haald. Kijk maar eens: zeven, acht, ne gen wel een doos of twaalf. Loop als de weerlicht naar de villa, Hendriks, en bel het hoofdbureau op. Noem niets, maar vraag of de commissaris zelf wil komen kijken en met hem nog een paar mannetjes. Zeg maar, dat we de ontdek king van het jaar gedaan hebben. Kerel, we hebben ze te grazen. Sportvisser was die Rosmalen, hè? Nou, dat zijn wij op ver om een exploitatierekening te kun nen opstel1 en, bovendien heeft aanne mer Leenhouts eveneens een aanvraag ingediend. Op de aanvragen om subsidie van de Centrale van Kath. militaire te huizen en van de Kon. Bond „Pro Rege" adviseerden B. en W. afwijzend. De heer A. Herdink zei tijdens zijn verblijf in mi litaire dienst deze tehuizen te hebben leren waarderen en stelde voor f 25, te geven. Dit voorstel werd niet gesteund en dus werd afwijzend beschikt. Beslo ten werd de verdere afbouw van het ctadhuis onderhands te gunnen aan de fa. D. Huurman te Delft voor de som van f 34.400.De raming was f 5125, hoger dan de inschrijving. Een premie voor woningverbetering werd toegekend aan F. M. Visser ten behoeve van zijn woning aan de Oude Kerkstraat 30 en aan J. J. Smoorenburg voor de woning St. Janstraat 3. Een verordening op de toekenning van een duurtetoeslag voor het daarvoor in aanmerking komende gemeente-personeel werd vastgesteld. De gem.rek. 1956 werd voorl. vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig slot van f 34.567,55. De kapitaaldienst met een nadelig slot van f 382.819,03. B. en W. stelden de raad voor in beginsel te besluiten tot overname in onderhoud en beheer van de weg Kruisdijk-Heille. In 1957 werd het gedeelte van het Sluisje tot aan de Blauwe weg verbeterd. Thans zijn er mogelijkheden, dat het gedeelte vanaf de Blauwe weg tot aan de Kruis- dijk verbeterd zal kunnen worden in D.A.C.W.-verband, maar dan moet de weg gemeente-eigendom zijn, aangezien waterschappen niet in aanmerking ko men voor D.A.C.W.-werken. Genpemde verbetering zal f 250.000,- tot f 300.000,- kunnen kosten. Het watterschap stelt voor aan de gemeente een afkoopsom van f 43.000,voor die weg te betalen. De raad besloot in beginsel de weg van Het Vrije van Sluis over te nemen. De finitieve overname zal eerst geschieden wanneer bekend is of er een acceptabele D.A.C.W.-subsidie toegekend zal worden. Ten behoeve van de verbindingsweg Ridderstraat-Nieuwstraat werd besloten twee perceeltjes grond aan te kopen van elk 190 m2 grootte, namelijk van de er ven R. B. Tas voor in totaal f 380,en een schadevergoeding van f 360,Van de erven L. Tas voor f 360,met een schadevergoeding van f 570, Oostburg Raadsvergadering. De voltallige Raad der gemeente Oost burg vond het ook deze maal weer no dig om over te gaan tot een besloten zitting. Het wordt ook in Oostburg sche ring en inslag, dat de raad in besloten bijeenkomst beraad. Wij menen dat het democratisch karakter van het gemeen teraadswerk hierdoor ernstig wordt aan getast. Waarom mag de pers en de pu blieke tribune er b.v. geen getuige van zijn, als een waterstaatsdeskundige de raad voorlicht over zwembaden? Thans was aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school. Er was blijkbaar nogal wat te verhap stukken toen de deuren eenmaal dicht waren, want het beraad duurde drie kwartier. Nadat de zitting geopend was werd zonder verdere toelichting van de z'n beurt ook. Maar dit is dan toch wel de beste vis, die we ooit gevangen heb ben!" HOOFDSTUK XX. Het is teveel voor Joke. In huize Rijneveld begon de dag op hetzelfde ogenblik, dat inspecteur Stel linga zijn belangrijke ontdekking deed. Bakker Rijneveld riep zijn zoon en be gaf zich intussen naar de bakkerij om de eerste voorbereidselen te treffen, want de bewoners van Wilschoten en omgeving moesten die dag als ieder an dere ook weer brood op tafel hebben. Toen een uur later de machines in de bakkerij volop draaiden, kon het ge beuren, dat de beide mannen de tele foonschel niet hoorden, die in de gang rinkelde. Het was nauwelijks vijf uur en Joke was de eerste in huis die zich reageer de, dat de telefoon ging. En toen deze bleef bellen, schoof ze uit bed, trok een kimono aan en haastte zich naar bene den, intussen kijkend op haar wekker klokje. Vijf uur Wie belt er nu om vijf uur 's morgens op. In de gang keek ze met een slaperig gezicht naar de steeds weer rinkelende bel en nam de hoorn van de haak. „Hallo," zei ze flauwtjes. Er klonk een mannestem aan de an dere kant van de lijn. „Met wie spreek ik?" „Bakkerij Rijneveld," antwoordde Jo-

De Schakel | 1959 | | pagina 1