Nederland is dit percentage slechts 25. Waarom is dit zo laag? Naar het ons voorkomt door de eenzijdige werking van de Woningwet, waardoor het voor velen mogelijk werd een vrij goede huurwoning te verkrijgen tegen een lage huur. Dat wil echter niet zeggen dat hierdoor het streven naar eigen huisbezit hierdoor werd verstikt. Verre van dat. Reeds in de twintiger jaren begonnen de eerste bouwspaarkassen hun activiteiten hier te ontplooien. Sindsdien heeft hun werk zich in een toenemende belangstelling mogen verheugen, vooral na de tweede wereldoorlog. Het is niet moeilijk daar voor enige redenen te noemen. In de eerste plaats zijn er door de heer sende woningnood velen,die slecht ge huisvest zijn of inwonend zijn. In de tweede plaats vinden velen het gevoel van vrijheid, van eigen baas zijn, zoals een eigen huis dat bieden kan, erg aantrekkelijk. Tenslotte zijn het ook de huurverho gingen, die de mensen de kant van he- eigen huis opdrijven. Steeds meer huur te moeten betalen is zeker niet plezie rig en het gevoel van onzekerheid over mogelijke verdere verhogingen is al evenmin onaangenaam. Met afgunst kijkt menig huurder naar de eigen-huis- bezitters, de mensen die eigen huisbaas zijn en met huur betalen niets te maken hebben. Maar hoe aan een eigen huis te komen? Intergemeentelijk houw fonds biedt hulp. Al 11.000 gezinnen in Nederland wonen op het ogenblik in hun eigen huis, dank zij de helpende hand die hun werd toe gestoken door een instelling waarachter ongeveer 600 Nederlandse gemeenten staan. Wij bedoelen hier het BOUW FONDS NEDERL. GEMEENTEN (B.G.). De diensten welke B.G. zijn deelnemers (momenteel ruim 15.000) verstrekt, zijn zowel van financiële als van bouwtech nische aard. Het komt er op neer, dat men, na een bedrag te hebben gespaard, de verdere voorbereiding voor de bouw rustig aan B.G. kan overlaten. Dat het sparen bij B.G. voorkeur geniet, zal zon der meer duidelijk zijn, als men weet dat het B.G.-spaarsysteem behalve de nor male rente nog een rente-bonus aan zijn spaarders uitkeert, die maximaal f 500,- kan bedragen. De financiële hulp bestaat in een geldlening die B.G. op soepele voorwaarden aan zijn deelnemers ver strekt; de bouwtechnische hulp in de voortdurende zorg die de technische dienst zich geeft om een goede woning te bouwen tegen een zo laag mogelijke prijs. Zelf zijn huis kiezen. Wanneer men in de gelukkige omstan digheden verkeert, dat men de beschik king heeft over een bouwterrein en een vestigingsvergunning, komt het moment waarop men kan beslissen welk type wo ning men zich wil laten bouwen. De deelnemers van G.B. mogen in prin cipe hun huis helemaal bouwen zoals zij dat zelf graag willen. Natuurlijk moet men die vrijheid niet al te ongebreideld zien; er zijn altijd factoren waarmee men rekening moet houden (bijvoorbeeld overheidsvoorschriften, die zowel het bouwterrein als het bouwplan kunnen betreffen en dan niet te vergeten de grootte van de eigen portemonnaiein het belang van de deelnemer zelf eist het Bouwfonds, dat het huis hun straks per jaar niet duurder komt dan een bepaald percentage van hun inkomen). Hulp bij de bouw. Teneinde te bereiken dat de deelne mers zoveel mogelijk „waar voor hun geld" krijgen, heeft het Bouwfonds een Technische Dienst in het leven geroepen. De hulp die de T.D. aan de deelnemers verstrekt bestaat in het kort uit: advies bij de keuze van een bouwplan, het op zetten van een voorlopige kostenraming, het verzorgen van de administratieve bouwvoorbereiding, het controleren van de bouwprijs, het verrichten van de ter mijnbetalingen aan de aannemer, het re gelen en uitoefenen van controle op het bouwtoezicht, het opnemen van de ge reedgekomen woning. Als bouwplan kun nen de deelnemers desgewenst een der pleegster aan zijn bed en in de vroege morgen zou zijn toestand opnieuw on der de loupe worden genomen. Dat was alles, wat voorlopig kon worden gedaan. Stellinga dankte de portier voor zijn inlichtingen en legde de telefoon neer. „Help me onthouden, Tamminga," zei hij, „dat ik morgenvroeg zijn familie in Utrecht waarschuw. En ook die mensen in Wilschoten, waer hij logeert". „Ik zal er aan denken, inspecteur, maar het is eigenlijk nu al „morgen vroeg". De ander lachte. Ach aj, dat gaat zo in ons vak, als je dag en nacht werkt". Om half vier kwam een wagen met een zestal agenten de anderen aflossen. Twee zette Stellinga in de villa op post bij de deur en de telefoon, terwijl hij met vier andere mannen naar de boot ging, die nu stevig verankerd in de haven lae. De dienstdoende mannen werden be- dankt en konden inrukken. Tot de nieu welingen zei hij: „Zo, jongens, nu zullen we iets moeten vinden, want anders slaan we een figuur als modder. En we zullen iets vinden, want het staat bij mij muurvast, dat hun vaartochtje vannacht geen pleziervaart ts geweest. Vooruit, 30AVL ap ui suaa Sou uauuiSoq oa\ man blijven buiten staan op wacht". Zo nauwkeurig mogelijk werd het klei ne vertrek onderste boven gehaald. Niets bleef op zijn plaats. Zelfs de kussens op de rustbank werden losgesneden, maar men vond niets verdachts. „Laten we eens kijken in de kombuis. speciale Bouwfonds-woningtypen nemen er is een serie van deze typen aanwezig voor hen die prijs stellen op een geriefe lijke degelijke woning voor een zo laag mogelijke prijs.Het staat echter iedereen viij al dan niet zo'n standaardtype te nemen. Men kan ook een architect een plan laten ontwerpen en volgens dit plan zijn woning laten bouwen. Voor alle woningen is evenwel het B.G.-standaard bestek voorgeschreven, dat uiterst dege lijk is opgezet. In 1956 werd voor het eigen-woningbe- zit een nieuwe rijkssteunregeling in het leven geroepen, de Regeling bevordering eigen-woningbezit. In deze regeling wordt een toeslag in het vooruitzicht gesteld die men alleen kan aanvragen via z.g. bemiddelende organen. Het Bouwfonds richtte kort na de afkondiging van de re geling, een eigen bemiddelend orgaan op, de Stichting Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten. Op grond van een tussen de Stich ting en het Bouwfonds gesloten overeen komst kan de Stichting voor haar bouw kundige bijstand een beroep doen op de Technische Dienst van het Bouwfonds. Op verzoek van de minister stelde de Stichting haar diensten ook beschikbaar voor pesronen die geen relatie met B.G. hadden. Binnen het werkgebied van B.G. kan iedereen nu van de diensten van de Stichting en dus van die van de T.D. ge bruik maken. Onmiddellijk eigendom. De woning die men met behulp van het intergemeentelijk bouwfonds bouwt, krijgt men onmiddellijk in eigendom. De financiering is zo geregeld, dat men van B.G. een uitkering ontvangt die voldoen de groot is om de bouw van het huis en alle bijkomende kosten (desgewenst ook de grondkosten) er volledig uit te kun nen betalen. Wanneer het te bouwen huis aan be paalde voorwaarden voldoet, kan gere kend worden op een rijkssubsidie krach tens de Premiebeschikking Woningbouw 1958 en daarboven nog op een toeslag van 25 tot 35 pCt. van dit bedrag. Wan neer we van de totale stichtingskosten van het huis de rijkssteun aftrekken, blijven de netto-stichtingskosten over die uiteindelijk voor rekening van de huiseigenaar-in spé zijn. Bij het Bouw fonds behoeft hij van dit totale netto- kostenbedrag maar een bescheiden ge deelte als eigen geld te bezitten; veelal is 15 pCt. voldoende. Voor de rest van het bedrag verstrekt B.G. een lening met het huis als onderpand. De leningen zijn (behalve bij wanbe taling e.d.) onopzegbaar van de zijde van B.G. De looptijd kan men zelf vaststel len; veelal bedraagt zij 30 jaar. De rente is voor de hele looptijd op een vast per centage gefixeerd. De aflossing van de lening kan plaats hebben in annuïteiten, dat zijn jaarlijkse vaste bedragen voor rente en aflossing samen. Deze annuïtei ten kan men in maandelijkse twaalfden betalen. Men mag echter ook meer beta len en daardoor zijn schuld sneller af lossen. B.G. zorgt dat de woningen gedurende de gehele looptijd van de lening zijn ver zekerd tegen brand- en stormschade. De deelnemers betalen de geringe kosten hieraan verbonden als onderdeel van hun maandelijkse termijn. Bovendien zorgt B.G. nog voor een gedeeltelijke overlijdens-risicoverzekering ten bate van de gezinnen van de deelnemers. Deze verzekering is geheel gratis. En door de veilige en soepele finan cieringsmethode én door een betrouw bare bouwkundige bijstand tracht het intergemeentelijk bouwfonds het ideaal van een eigen huis voor zoveel mogelijk Nederlanders bereikbaar te maken. (Zie advertentie openbare vergade ring te Breskens). Schoondijke Jaarvergadering voetbalvereniging In hotel Zegers hield de voetbalvereni ging „Schoondijke'" haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer Ch. de Rijke, heette in zijn openingswoord ieder har telijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de heer P. Toes- of hoe zo'n keukentje aan boord heet. Dat is, meen ik, in het vooronder". Ook de keuken werd uitgekamd en geen pot of pan werd overgeslagen. Het uitgebrande vuur in het fornuis ontging niet aan hun aandacht en een der opli- tiemannen moest er een paar zwarte handen voor over hebben om de as te doorzoeken. Doch ook de kombuis lever de geen enkel resultaat. De agenten keken hun chef aan of ze zeggen wilden: wat nu? Stellinga dacht na. „Wat hebben we nog meer? Wacht eens, de machineka mer. Daar zijn we nog niet geweest. Iemand verstand van motoren?" Een der agenten deed een pas naar voren. „Ik was vroeger dieselmonteur, inspecteur," zei hij. „Dan gaan we eens in de machineka mer kijken. Hendriks. Flipse, kijk jij nog eens aan dek. of je soms ergens een ge heime bergplaats kunt ontdekken. Je kunt nooit weten". Met z'n tweeën daalden ze de ijzeren trap af naar de machinekamer, doch de ze vertoonde precies datgene, wat men gewoonlijk daar aantreft. Er stonden twee zware dieselmotoren, die tezamen een behoorlijke capaciteit zouden kun nen ontwikkelen. De mannen liepen hei lage vertrek door en keken naar alle kanten. Er hing een houten bord, waar aan een assortiment sleutels en tangen hingen. Maar verder was er niets bij zonders. (Wordt vervolgd). seint, wethouder van Schoondijke en Consul der K.N.V.B. Hij hoopte op een goede vergadering met opbouwende cri- tiek. De notulen en het jaarverslag, op gemaakt door de secretaris, werden on veranderd goedgekeurd. In het jaarver slag werd aangedrongen op training, daar gebleken is, dat zonder training- een verworven positie zal dienen prijs gegeven te worden, om van promotie nog maar niet te spreken. Uit hetzelfde ver slag bleek, dat het aantal donateurs met 2 was teruggelopen, doch dat het aantal leden met dertien was gestegen. Het verslag van de penningmeester gaf een goedgunstig geluid te horen. De inkomsten over het afgelopen jaar be droegen f 2564,01, terwijl aan uitgaven geboekt werd een bedrag van f 2550,59. Zo kon dus het jaar afgesloten worden met een batig saldo van f 13.42. De kas- commissie sprak in zijn rapport betref fende de kascontrole zijn grootste tevre denheid uit over het beheer en de be steding van de gelden van de vereni ging. Tot nieuwe leden van de kascom- missie werden gekozen de heren J. van Espen en W. Huigh. De aftredende bestuursleden, de he ren Ch. de Rijke, J. Seen en P. Cornells, werden bij enkele stemming in hun functie herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van de heer A. de Jonge werd besloten tot de aanschaffing van nieuwe shirts over te gaan. De oude clubkleuren geel en rood zullen in het nieuwe shirt verwerkt blijven, doch het shirt zal voortaan geel zijn met rode V op borst en rug. Gezien de financiën van de club niet toereikend zijn de spelers een nieuw shirt aan te bieden, zullen de spelers zelf het shirt, waarmede de vergadering accoord ging, moeten betalen. Dit bracht voor het ko mende jaar voor de actieve leden van de vereniging een contributieverhoging van 120 pCt. met zich mee. Naar aanleiding van het organiseren van een ontspanningsavond met eigen krachten, ontspon zich een debat, naar aanleiding waarvan de secretaris zich genoodzaakt zag zijn functie neer te leggen. In zijn sluitingswoord sprak de voorzitter de hoop uit dat de secretaris alsnog op zijn besluit zal terug komen en dankte de aanwezigen voor hun op komst. Bevolkingsonderzoek. Bij het te Schoondijke gehouden be volkingsonderzoek hebben zich 1064 per sonen aan dit onderzoek onderworpen. Bij een vorig onderzoek bedroeg het per centage 60 en nu 72. Oostburg Fietsenrally. Door de Hervormde Streekjeugdcen- trale West Z.-Vl. werd op Zaterdag 23 Mei j.l. een fietsenrally georganiseerd voor jongens en meisjes vanaf 12 jaar en ouder. De vijf verschillende start plaatsen waren Draaibrug, Oostburg. Driewegen, Kruisdijk en Hedenesse. De plaats van aankomst was bij het Herv. Kerkcentrum te Oostburg. Hier werden na afloop de prijzen uitgereikt, terwijl de middag verder werd gevuld met een gezamenlijke broodmaaltijd, waarna de dag besloten werd met zang en spel. 134 personen hebben aan deze tocht deelge nomen. De opdracht bestond uit vijf punten, n.l. 1. het maken van een na- tuur-alphabet; 2. het raden hoe hoog de toren van de Herv. Kerk te Oostburg is; 3. onderweg uitkijken naar een eigen aardig ventje en zijn naam vragen (waarbij velen nogal eens de verkeerde persoon voor hadden)4. een gedicht maken over de tocht5. de lengte van de afgelegde route in kilometers raden. De uitslag van deze bijzonder leuke tocht was: le prijs, vijf jongens van de Stan ley padvindersgroep uit Oostbura. t-w. P. de Kunder, H. Verploeg, C. v. Belois, W. Kaijser en C. de Zwart, met 721A pt. 2e prijs, Corry Risseeuw, Gerry van Exter, Piet Risseeuw en Wim Heijdens uit Breskens, met 65 pt. 3e prijs, vijf jongens uit de Stanley padvindersgroep te Oostburg, t.w. A. le Grand, J. Maat, D. van den Tempel, F. Christiaansen en Brakman, met 64V2 pt. 4e prijs, vier jongens van de jongensclub te Zuidzan- de, t.w. Iz. Luteijn, J. van Houte, J. Cas- teleijn en A. Risseeuw. Verder waren er nog twee clubprijzen voor het beste ge middelde aantal punten. Deze werden resp. gewonnen door de Stan'ey padvin dersgroep uit Oostburg met gemiddeld aantal van 64 pt. en de meisjesclub uit Zuidzande met gemiddeld 59V2 pt. Aanbesteding. Door het waterschap „Het Vrije van Sluis" werd aanbesteed het verbeteren van de weg „De appelstraat". Ingeschre ven was als volgt: E. L. K. te Schoondijke f 166.000, Vrij ver te Walsoorden f 163.300, Mollet t eHoofdplaat f 162.500, Cambier te Breskens f 161.780, De Bokx te Terneuzen f 161.500, De Ruijsscher te Biervliet f 157.900, Van de Sande te Breskens f 153.700, Hol te Hulst f 152.700,— De Oude te Biervliet f 151.894. Schilderijententoonstelling. In het gemeentehuis van Oostburg wordt heden (Vrijdagmiddag) om 4 uur een schilderijententoonstelling geopend van de bekende Vughtse schilder Arnold Paashuis, die enkele jaren geleden ook te Groede exposeerde. De tentoonstel'ing is geopend van 30 Mei tot 7 Juni, iedere dag van 15 tot 17 uur, terwijl op Zater dag en Zondag de schilderijen ook van 19 tot 21 uur te bezichtigen zijn. Excursie. Het fraaie nieuwe raadhuis van Oost burg staat nog steeds in het middelpunt der belangstelling, gezien de vele excur sies waarvoor het als „doelwit" wordt gekozen. Zo werd het ook nu weer be zocht door het gemeentebestuur van Rijnsburg, door leden van de Bond van Zeeuwse graanhandelaren en door tand artsen uit Zeeland met hun dames. Breskens Ongeval. Woensdagmiddag j.l. had in de sui- kerwerkfabriek der N.V. Gebr. Verduijn te Breskens een ongeval plaats. Door twee personen, V. en D., werd een volle pot met een kooksel gedragen, waarbij een hunner struikelde en beiden kwa men te vallen. De heer V. kreeg een hoe veelheid van het op hoge temperatuur gehouden kooksel over één zijner han den. Gelukkig had D. de tegenwoordig heid van geest direct een koudwaterbe- handeling toe te passen. De heer V. is direct per auto naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Schoorsteenbrandje. Woensdagmiddag j.l. ontstond er een schoorsteenbrandje in de woning van dhr. T. aan de Meidoornstraat. Nadat de politie was gewaarschuwd en deze ter plaatse gekomen waren, wisten zij de schoorsteenbrand spoedig te be dwingen. Door het doortastend optreden kon erger worden voorkomen. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het diploma Vakbekwaamheid Ijzerwaren- en ge- reedschappenhandel, de heer M. Roth te Breskens. Een hoofdprijs uit de Staatsloterij. Voor de achtste maal is in Breskens en omgeving een hoofdprijs uit de Staatsloterij gevallen. Ditmaal de vijftig duizend. Het halve lot is in tientjes en twintig- jes verkocht door de Deb. der Nederl. Staatsloterij, mevr. M. A. Versprille-de Kraker te Breskens. Beroepen. Dr. J. H. van Beusekom te Breskens heeft een beroep ontvangen van de Wil- em de Zwijgerkerkgemeente te Amster dam. 40-jarig jubileum. Maandag 1 Juni a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Ph. Keijmel als pontonknecht in dienst kwam bij de Prov. Stoombootdienst te Breskens. Nieuwe pedicure-salon Maandag 1 Juni a.s. opent de heer G. de Weerdt, Oranjeplein 3 te Breskens, een nieuwe pedicure-salon. Deze salon, die naar de eisen des tijds is ingericht, voldoet aan alle voorschriften, hiervoor gesteld door de vakopleiding voor voet en schoenkunde. De heer De Weerdt, die hiervoor de be nodigde diploma's heeft behaald, zal de voetverzorging in nauwe samenwerking met de plaatselijke doktoren uitoefenen. Zeer zeker zal deze pedicure-inrichting in een grote behoefte voorzien. Thaliaverzorgde feestavond der Koninkl. Marechaussee. In „Het Centrum" te Axel vierde vo rige week Vrijdag de Kon. Marechaussee van het district Terneuzen haar jaar lijkse feestavond. Medewerking aan deze avond werd verleend door de Toneelvereniging „Tha lia" uit Breskens, die het blijspel „Zee man pas op" van Philip King en Falk land Carry voor het voetlicht brachten. Uit het hartelijk applaus bleek wel, dat het gebodene zeer in de smaak viel. Majoor Spronk sprak na afloop van het toneelgedeelte dan ook hartelijke woorden van dank tot de leden van het gezelschap, waarbij hij de dames een surprise aanbood en de voorzitter, dhr. A. Wagenaar, een fraaie plaquette van net wapen der Koninkl. Marechaussee overhandigde, bestemd voor de beker- xast der vereniging. Na afloop volgde nog een gezellig bal met attracties, waaraan ook de leden van „Thalia" konden deelnemen. De avond stond o.l.v. adj. Joziasse. Aanbesteding duiktoren en badhokjes. Woensdag j.l. werd door de N.V. Zeebad Breskens het bouwen van een duiktoren en een 10-tal badhokjes aanbesteed. Het bouwen van de duiktoren werd ge gund aan Gebr. Leenhouts, terwijl het aan nemersbedrijf C. Brevet de badhokjes zal plaatsen. Aardenburg Minister Marijnen spreekt voor Z.L.M. De nieuwe Minister van Landbouw Mr. V. G. M. Marijnen, heeft zich in be ginsel bereid verklaard te spreken op de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Mij., die op 18 Juni te Aarden burg wordt gehouden. Kantoor Boerenleenbank geopend. Aan de Weststraat te Aardenburg is het nieuwe kantoorgebouw van de bank in tegenwoordigheid van het bestuur en de Raad van Toezicht van de Boe renleenbank Aardenburg, benevens tal rijke genodigden, geopend. Dhr. C. Vercraeije, directeur van de bank, verrichtte de opening. Het gebouw is een verbouwd herenhuis. Nadat de directeur de aanwezigen had verwelkomd, werd het gebouw ingeze gend door pastoor J. Dierick. De heer Vercraeije gaf een overzicht van de ge schiedenis der bank, die 8 Dec. 1903 werd opgericht. Spr. deelde mede dat binnen zeer korte tijd de omzet van de bank het dubbele zal uitmaken vergeleken bij de omzet van de oorspronkelijke bank, welke te Sluis was gevestigd. In de lange rij van sprekers sprak

De Schakel | 1959 | | pagina 2