BLAZERS en j MANTELS ÉrBOBBE r alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton Het geheim van 't Hooge ruime zomerrokken f 15,95 - f 19,75 de \chakel 14e Jaar (rang - Nr. 714 Vrijdag 22 Mei 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 vy DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,*»» - GiftO 358296 Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering De Raad der gemeente Biervliet kwam vorige week Donderdag in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. De voorzitter deelde mede, dat de bouw van de houten toegangsbrug tot het sportcomplex over de leiding werd aanbesteed. De laagste inschrijver was de fa. J. K. T. de Oude voor f 1995,-. De andere inschrijver was I. de Ruijs- scher voor f 2035,-. Voorts deelde de voorz. in dit verband nog mee, dat door Rijkswaterstaat wat hard hout ter be schikking wordt gesteld voor de bouw van dit bruggetje. Besloten werd het werk aan de laagste inschrijver te gun nen. De voorz. deelde mede, telefonisch be richt te hebben gekregen, dat aan de gemeente Biervliet twee woningwetwo ningen zijn toegewezen. B. en W. hebben het voornemen met de meeste spoed plannen te laten maken. De raad had geen bedenkingen tegen het voornemen van G.S. de wethouders- jaarwedden te verhogen. Voor Biervliet worden deze dan verhoogd van f 645,- tot f 990,-. Een aantal herzieningen werden in de bezoldigingsregelingen voor het gerneen- tepersoneel aangebracht, o.a. de incor poratie der 6 pCt. salarisverhoging, toe kenning van een tijdelijke kinderbijslag in verband met de huurverhoging en de maandelijkse uitbetaling van de huur- compensatie. Tastte men bij de aanstelling van de badmeester voor het nieuwe badhuis volledig in het duister met betrekking- tot de arbeidsuren die deze functie vraagt, zo werd besloten 1 maand de zaak te laten draaien, om zodoende tot een redelijke salariëring te komen. Thans stelden B. en W. voor, aangezien een juist inzicht in de werkzaamheden is verkregen, het salaris te willen bepalen op f 900.-, waarmee de raad zich ac coord verklaarde. Op diens verzoek werd aan de gemeen tebode een jaarlijkse rij wiel toelage toe gekend van f 75.-, zulks ingaande 1 Jan. 1959. Aan Centrum Kraamzorg werd een verhoogde subsidie toegekend van 75 ct. per verzorgingsdag, zodat de totale sub sidie f 1,- per verzorgingsdag bedraagt. De rekening 1957 werd voorlopig vast gesteld. De Gewone Dienst sluit met een batig slot van f 19.084,04. De inkomsten op deze dienst bedroegen f 605.551,93. De Kap. Dienst heeft een nadelig saldo van f 225.019,90. De inkomsten op de K.D. be droegen f 1.165.254,58. Als plaatsvervangend lid in het be stuur van de Stichting Beschuttende werkplaats W. Z.-Vl. werd weth. G. van Pamelen benoemd, dit met 6 stemmen en 1 blanco. Ook ging de raad accoord met de gemeenschappelijke regeling voor de stichting van een openb. B.L.O.-school, alsmede met de gemeenschappelijke re geling inzake het vervoer van de leer lingen van deze openbare- en even tuele bijzondere B.L.O-school. Burge meester A. P. Kostense werd door de raad als lid in het bestuur van beide gemeenschappelijke regelingen benoemd en de heer G. van Pamelen als plaats- door HENK VAN HEESWIJK. 33 Even was er verwarring onder de drie opvarenden, maar de overval van de po litie was te overrompelend en voor de smokkelaars goed en wel zich gereali seerd hadden dat ze in de val gelopen waren, hadden ze allen een zaklamp en een revolver op de borst. „Doe ze de armbandjes maar om, jon gens," zei inspecteur Stellinga en hij loosde een zucht van verlichting. „Transporteer ze voorzichtig naar de villa en houdt ze daar onder bewaking. Drie man houden elk een arrestant vast en de vierde gaat er achter met de re volver in de aanslag. Geen risico's ne men: wie tracht te vluchten, schiet je zonder meer neer". Het boeien was een kwestie van tien seconden en toen kwam eindelijk het spraakvermogen van een der arrestan ten terug. „Wel vervl zei een lange man met een baard. „Wat heeft dit allemaal te betekenen, hè?" „Commentaar krijgt u straks, meneer," antwoordde de inspecteur rustig, maar beslist. „Ik ben inspecteur Stellinga van vervanger. Aan dhr. J. Vervaet werd een perceel grond verkocht ter grootte van 643 m.2 tegen de prijs van f 1,- per m2. Genoem de grond is achter de werkplaats van dhr. Vervaet gelegen en bedoeld om al daar een woonhuis te bouwen. Over het voorstel van B. en W. de nieuwe zuidelijke uitvalsweg de naam „Braakmanlaan" te geven, ontstond dis cussie. De heer Dijk informeerde of het inderdaad de bedoeling is aan beide zij den bomen te planten. Aan één zijde komt enige beplanting en aan de andere zijde een groenstrook. Dijk meende, dat de naam laan dan niet klopte, immers het woord laan roept dadelijk boombe planting aan beide zijden op. Met algem. stemmen werd hierop de naam Braak manlaan vastgesteld. Dijk gaf in over weging de bomenkwestie nog eens goed te overwegen. De gem. vergoeding over 1958 werd voor de Chr. kleuterschool bepaald op f 1799,40. Aan voorschot werd uitbetaald f 1822,50, zodat f 23,10 dient te worden terugbetaald. Deze vergoeding bedroeg voor de R.K. kleuterschool f 1902,30; aan voorschot was uitbetaald f 1896.-, zodat nog f 6,30 aan het parochiaal kerkbestuur, dat dere school exploiteert, dient te worden uitgekeerd. De voor schotten voor 1959 werden resp. bepaald op f 1791,- voor de Chr. kleuterschool en op f 1896,- voor de R.K. kleuterschool. De exploitatievergoeding over 1958 voor de R.K. Bijz. lagere school werd vastge steld op f 2855,92 of f 36,93 per leerling. Hierna volgde een bespreking over het verzoek van de diepvriesvereniging van de wijk Driewegen. Deze verzocht de ge meente een gebouwtje te willen plaatsen op Driewegen voor het onderbrengen van de diepvriesboxen, welke thans als noodoplossing in de garage van dhr. Rijk zijn ondergebracht. Door gebruik te maken van gebruikte materialen me nen B. en W. volgens opgave van de ge meenteopzichter een goedkope oplossing te kunnen vinden. Het zal dan ruim f 2000,- kosten. Hiermee ging de raad ac coord en bepaalde de huur op f 3,50 per week. 44 m2 grond werd gekocht van de heer A. Cortvriendt voor f 4,- per m2, gelegen achter het gemeentehuis, gren zende aan de speelweide. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Verplanke er naar, of B. en W. na dere mededelingen zouden kunnen doen over de voorgenomen aanschaf van nieuw brandweermateriaal. De voorz. deelde mee, dat B. en W. hiermee bezig zijn en spoed zullen betrachten. Voorts roerde, dhr. Verplanke de voorziening van de onderwijzersvacature aan. Im mers, de heer van de Velde kan niet blijvend waarnemen. De voorz. zei, dat er nog niet veel uitzicht bestond. De heer Michielsen zag graag een waterplaats aangebracht aan de bushalte van de Z.V.T.M. Het is geen vertoning als er een bus aangekomen is en de nabij wonenden stellen hoegenaamd geen prijs op die voorstellingen. De voorz. zei, dat een dergelijke inrichting erg ontsiert en er weinig voor te voelen. Dhr. Dijk meen de, dat een waterplaats verre te prefe reren is boven het weinig verheffende schouwspel waarop de buspassagiers, die in de bussen blijven, worden getracteerd. Tenslotte zegde de voorz. toe te zullen onderzoeken, op welke wijze de bezwa- de Rijkspolitie en ik heb bevel u en uw mensen te arresteren. Breng ze maar weg, jongens". Zelf dook de inspecteur met de zesde agent in de kajuit. „Zo, nu zullen we eens kijken, wat voor vis die meneer Rosmalen gewoonlijk vangt op zijn nach telijke tochten". De kajuit werd nauwkeurig en volgens een bepaald schema onderzocht, maar alles wat men vond was een hengelgar- nituur en aan boord een net met enkele vissen en tenslotte de gebruikelijke din gen, die men op iedere motorboot vindt. Het duurde een kwartiertje, maar er werd niets bijzonders ontdekt. „Er is natuurlijk een geheime berg plaats aan boord," veronderstelde de agent. Stellinga knikte. „Allicht. Of ze heb ben onraad geroken en de lading over boord gegooid. In dit geval zullen we on ze hoop moeten vestigen op het resul taat van onze Duitse collega's". Ze keken nog een poosje rond maar zagen niets, wat ook maar enigszins op een verborgen bergplaats leek. „Prins, laten we maar weer naar bo ven gaan. Zolang het zo stikdonker is, kunnen we toch niets beginnen. Blijf jij aan dek en houdt ogen en oren goed open. Ik stuur meteen een paar man om je te assisteren. Jullie bewaken het schip en zorgen er voor als was het van je zelf. Verder niets. Kijk straks even, ren opgelost kunnen worden. Dhr. Mi chielsen weester op, dat voor het besluit van de raad, waarbij aan de bewoners van de gemeentewoningen op Driewegen een plafondje werd toegezegd als zij zelf hun woningen een verfje gaven dat door de gemeente beschikbaar zou worden gesteld, weinig animo bestaat. Hij vroeg de regeling op te heffen en de woningen van gemeentewege te schilderen en bo vendien een plafondje aan te brengen. De voorz. was het er mee eens dat het verven geen uitstel meer kan leiden en zegde toe, na te zullen gaan of boven dien er nog een plafondje op over kan scrieten. De heer Ceelaert vroeg of het stukje grond achter de P.T.T.-centrale in de Noordstraat gemeente-eigendom is en zo ja, of de manshoge brandnetels dan eens afgemaaid kunnen worden. De heer Dijk zag graag in het bestuur van de Be schuttende werkplaats een werkgever opgenomen en de bevoegdheden van de bedrijfsleider uitgebreid, in het bijzon der wat betreft het aannemen van werk. Het loopt te stroef en vraagt nogal tijd voordat B. en W. van Oostburg hierover hebben beslist. Ook gingen hierdoor al opdrachten verloren. De voorz. hoopte, dat de nieuwe gemeenschappelijke rege ling een harmonische samenwerking zal verzekeren. Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand kwam vorige week Donderdag in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Met de door de secretaris voorgelezen notulen ging de raad accoord. Onder de ingek. stukken was een schrijven van de Minister v. Sociale Zaken, waarin toe stemming wordt verleend voor de riole ring van de Badhuisweg in D.A.C.W.- verband. Hierdoor komt ook een einde aan de bevuiling van de sloot aan de noordzijde van de weg. In verband met de vele badgasten, welke aan de Badhuisweg plegen te lo geren, i shet hard nodig dat hier afdoen de maatregelen werden getroffen. Spoe dig zal het werk worden aanbesteed en dit najaar zal met de uitvoering worden begonnen. Teleurstellend was de mededeling, dat de Prov. Commissie geen goedkeuring kon hechten aan de wijziging van het uitbreidingsplan in de nabijheid van de nieuw geprojecteerde kleuterschool. In- plaats van een tweezijdige komt er nu een éénzijdige bebouwing. De raad ging met dit voorstel in eerste instantie ac coord, doch over het gehele plan daar ter plaatse zal de volgende vergadering- beslist worden. Het bezwaarschrift van de heer de Winter er tegen, die daar de mooie hoek wil handhaven, zal dan in be handeling komen. Ook de raad voelde er nu reeds alles voor, om deze fraaie hoek natuurschoon te bewaren en een open zicht op het dorp te handhaven. Met een onderdeel van het plan ging de raad accoord, omdat dhr. Masclee wil gaan bouwen en zijn financiering ge reed gekomen is. Het Verificatiebureau van Ned. Ge meenten berichtte, dat kas en beschei den van de gem.-ontvanger gecontro leerd waren en in orde bevonden werden De begroting over 1959 is door G.S. of het ding goed vast ligt. Ik ga nu eens even in de villa kijken". De inspecteur liep vlug weer terug naar de villa, maar de agent die de wacht hield bij de mobilofoon in de auto, riep hem terug. „Inspecteur, de centrale heeft u op geroepen". „Ik kom." Hij dook in de wagen en riep de centrale post op. „Hier inspec teur Stellinga van wagen twaalf. Wagen twaalf. Ontvangt u mij? Over". „Ja, inspecteur. Hallo wagen twaalf, hier is de centrale post. Wagen tien heeft uw opdracht uitgevoerd en heeft drie arrestanten, waarvan één gewond. Deze probeerde te vluchten en is aan geschoten in zijn been. Maar er is in de boerderij een vierde man aangetroffen, die zwaar verwond is. Er schijnt een robbertje gevochten te zijn. De G.G.D. van Groningen is al op weg met een wa gen naar de boerderij. Hebt u mij ver staan? Over". „Hallo, wagen twaalf, hallo inspec- Wij hebben alles goed verstaan. Is de identiteit van het viertal bekend? Over". „Halol, wagen twaalf, hallo, inspec teur, twee mannen kunnen nog niet ge ïdentificeerd worden. Hadden geen pa pieren op zak. De vrouw weigert even eens één woord te zeggen, maar in de auto in de schuur hebben we haar rij bewijs gevonden. De vrouw heet Ineke die makkelijke mode van nu en straks. Zorgeloos en toch altijd netjes. In diverse modellen. Kleuren marine, royal ivoor en mais. Het ene nog koketter dan het andere. Diverse maten f39/S-f57/° DE GROTE MODE in de originele Itali aanse dessins (mat ting geweven cotton) Voor uw betere damesconfectie Uw Modehuis in Vlissingen goedgekeurd. De voorz. deelde mede, dat de raad spoedig voorstellen zullen bereiken om het brandweennateriaal uit te breiden met een trekker, terwijl tevens bevor derd zal worden dat de brandweer meer gaat oefenen. Met de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen is contact opgenomen voor de aanschaf van een motorvlet voor de veiligheid aan het strand. Tevens zal de voorz. de Rijkspolitie verzoeken E.H.B.O.-cursussen te volgen, dit alles om de veiligheid aan het strand zoveel mogelijk te bevorderen. De raad verklaarde zich accoord met een schrijven van G.S., waarin de me ning van de raad werd gevraagd om de wethouderssalarissen te verhogen tot f 720,- per jaar. Aan dhr. P. A. Faas werd ontheffing verleend van de aanslag der hondenbe lasting. Een voorstel van B. en W. om van het bestuur der Godshuizen te Sluis een stuk grond te kopen, groot 644 m2, voor uit breiding van de bestaande begraaf plaats, kon geen genade vinden in de ogen der raad. Weinig goede woorden had men over voor het bestuur, dat aan vankelijk met een voorstel kwam om de grond voor f 15,- per m2 te verkopen. Inmiddels is de prijs teruggebracht op Rosmalen, één en twintig jaar en is zon der beroep. De wagen in de schuur was de bewuste blauwe sportwagen. In de boerderij hebben de mannen van wagen tien geen huiszoeking kunnen doen, want ze izijn slechts met z'n tweeën. Eén zorgt voor de gewonden, terwijl de ander de beide arrestanten in de wagen bewaakt. Ze kunnen ons nu niet meer oproepen, zodat we verder nog niets we ten. Er is een wagen met vier man re serve naar de boerderij gezonden. Het is wagen één. Wagen één heeft ons vijf minuten geleden zijn positie opgege ven. Passeerde Helpman, snelheid hon derdtwintig. G.G.D.-wagen is Haren reeds gepasseerd. Snelheid honderd vijf en veertig. Over". „Hallo, centrale, alles is goed overge komen. Zodra identiteit van de zwaar gewonde bekend is, wilt u mij dan weer oproepen? Over". „Hallo, wagen twaalf, we hebben het begrepen. Het zal gebeuren. Wij houden contact met wagen één en G.G.D. Hebt u zelf nog nieuws, inspecteur? Over". „Hallo, centrale, wagen twaalf meldt, dat de boot binnen is en drie man zijn van boord gehaald. Voorlopig onderzoek aan boord heeft nog geen resultaat ge had. We zullen daglicht moeten afwach ten. De zes arrestanten worden overge bracht naar het bureau. Meer nieuws is hier nog niet. Over". „Dank u, wagen twaalf. Wii hebben

De Schakel | 1959 | | pagina 1