£SS0. BLAZERS BOBBE %z# alg. nieuws blad Let op WIM FEiMSJM f 3975 f3975 feuilleton Het geheim van 't Hooge cfe i (chakel ALG. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen 14e Jaar ^an^ - Nr. jij Vrijdag 15 Mei 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 EVERS F- SMOOR Plaatselijk Nieuws Aardenburg Z .L .M .-tentoonstelling Vorige week Vrijdag heeft het be stuur van de Kring der Z.L.M. in West Z.-Vlaanderen aan de Zeeuwse pers een uiteenzetting gegeven over de komende Z.L.M.-manifestaties te Aardenburg. Zoals bekend wordt de tentoonstelling gehouden op de unieke terreinen van de gemeente Aardenburg, „de Elderschans". Deze Elderschans is met de historie der Z.L.M. nauw verweven. Het was de oud- Z.L.M.-voorzitter, de heer P. J. Henne- keij, die de Elderschans liet bouwen en er in het verre verleden gewoond heeft. Aan de heer Hennekeij en aan de an dere Aardenburger, de heer Vorsterman van Ooijen, heeft de Z.L.M. in Zeeland, doch in het bijzonder die van West Z.- Vlaanderen, heel wat te danken gehad. De Elderschans, een prachtig oud land goed, biedt de Z.L.M. een aantal fraaie terreinen, ruim 10 ha., waarop de land bouw in dit gewest kan tonen tot wat het in staat is. Niet alleen de handel, doch ook de industrie, met name die de landbouwwerktuigen, heeft ruimschoots gebruik gemaakt van de geboden gele genheid om in te schrijven voor de ten toonstelling. Zo is van het terrein, groot 20.000 m2 voor de mechanisatie bestemd, reeds 14000 m2 verhuurd. W. Z.-Vl, dat een der meest gemechaniseerde gebieden van Nederland op landbouwgebied is, heeft derhalve veel belangstelling van de landbouwwerktuigen-industrie te ver wachten. In tegenstelling tot vorige jaren, staat de federatie voor landbouwwerktuigen dan ook niet afwijzend tegen deelname aan deze tentoonstelling. Vorig jaar b.v., toen de tentoonstelling te Tholen werd gehouden, was de landbouwindustrie practiseh niet vertegenwoordigd. Hoofd zakelijk zal gebruik gemaakt worden van de gelegenheid de boeren werktui gen te tonen voor de bewerking van aardappelen en suikerbieten. De voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer Jac. van Dijke, ver telde dat de tentoonstelling een grote manifestatie van de gehele landbouw in de streek W. Z.-Vl. is. Alle landbouwor ganisaties tonen grote belangstelling voor cle tentoonstelling. Niet alleen aan ae landbouwwerktui gen, doch ook aan het vee zal aandacht besteed worden. Zo zijn er de traditionele tentoonstellingen voor rundvee en paar den, terwijl er ook een rubriek voor het Irieinvee is. Er zijn nu reeds 300 koebees ten ingeschreven, alsmede 120 paarden. Ieder die de keuringen in W. Z.-Vl. kent, weet dat dit spannende gebeurtenissen voor de veehouders zullen worden. In één der tenten, welke een opper vlakte van ruim 5000 m2 zal beslaan, zal de Bond voor Plattelandsvrouwen 'n modeshow organiseren voor de dames, erwijl er vele demonstraties op huishou delijk terrein en voor op en om de boer derij gegeven zullen worden. In de El derschans zelf zullen enkele tentoon stellingen ingericht worden. Aardenburg, dat een rijk verleden heeft en door op gravingen vele geheimen uit de oudheid prijs gaf, zal dan een unieke oudheids- met de schoonmaak za! hij voor U een uitkomst zijn;! Zuiver Esso-petroleum Alle Wasartikelen Loda Lodaline en'Lux BRESKENS Bier, Limonade of een heerlijke fles Wijn, -d 1 1 -pi Zal voor Uw conditie HET BESTE zijn! Boulevard Tel. 506 tentoonstelling binnen haar veste heb ben. Het bijzondere van de tentoonstel ling is, clat alles wat bijeengebracht is, uit de eigen streek afkomstig zal zijn. Ook het Water:chap „Het Vrije var Sluis" zal met een uitzonderlijke ten- toonsteTing aantonen hoe de verhou dingen in het waterschap vroeger waren en hoe het nu, vooral na de vele werken der laatste jaren, is geworden. Aan de hand van oude kaarten-materiaal zal het Vrije van Sluis duidelijk de bereikte verbeteringen demonstreren op het ter rein der waterbeheersing en de verbete ring van het wegennet. Voorts zal in de grote zaal van de Elderschans de Rijks- landbouw Voorlichtingsdienst doorlo pende filmvoorstellingen geven. Dit al les maakt van de landbouwtentoonstel ling, welke cp 18, 19 en 20 Juni a.s. ge houden zal worden, een zeer unieke ge beurtenis. Het gehele terrein te Aardenburg is even groot als de terreinen voor de jaar beurstentoonstelling te Utrecht. Terwijl er dus heel wat te bewonderen en te zien zal zijn, demonstreert op het sportveld de jeugd der Z.L.M., de L.J.G. Naast sportwedstrijden zullen in behen digheidswedstrijden voor tractoren de landbouwjongeren uit Frankrijk, België en Zeeland hun krachten meten. Een zeer groots défilé ruim 2 km. van land- fa ouwwerktuigen zal het mechanisatie- karakter van deze tentoonstelling nog extra accentueren. Het motto van de tentoonstellings commissie Zeeuws-Vlaanderen randge bied van Nederland, centraal gelegen in Europees verband, wordt mede door de aanwezigheid van de buitenlandse jeugd extra benadrukt. Dit komt ook tot uiting- in het spel dat de landbouwjongeren in de openlucht zullen opvoeren, „Spel naar Eenheid," dat een opdracht voor de Europese jeugd inhoudt. De Amsterdamse Politiekapel tenslotte zal het geheel met feestelijke muziek op vrolijken. De juiste programma-indeling is nog niet bekend, doch in grote lijnen komt het hierop neer, dat de dag der opening is gereserveerd voor de alge mene vergadering, terwijl de tweede dag- de rijtoer en de veekeuringen gehouden wordbn. De derde dag, de sluiting, zal in het teken van de jeugd en de sportde- monstraties staan. Zuidzande Raadsvergadering. De Raad der gemeente Zuidzande was niet zo erg best te spreken over de fir ma M. van Kerkhof uit Aarle Rixel. Deze firma heeft in Zuidzande een zeer ondeugdelijk uurwerk afgeleverd voor de toren, dat sinds de plaatsing niets dan ellende gebracht heeft. De luidklok aan het uurwerk verbonden, werkt nim mer en meestal op verkeerde momen ten. Het uurwerk is om de haverklap stuk, terwijl de service, welke genoem de firma verleent, beneden peil blijft. 't Was een stuk prutswerk, aldus be- titelde weth. A. Luteijn het torenuur werk, dat slechts enkele jaren oud is. De raad besloot om een crediet van f 2300,- uit te trekken om bij een firma, welke te goeder naam en faam bekend staat, een nieuw uurwerk te bestellen. Tevens kwam de wens naar voren in olaafr van twee, vier wijzerplaten op de toren aan te brengen. De raad machtigde B. en W. om stappen te on dernemen om er nog twee wijzerplaten bij te krijgen, mits dit blijft binnen ?en extra-bedrag van f 1000.-, terwijl uit technische gegevens moet blijken of het nieuw aan te kopen uurwerk sterk genoeg is, een vier paar wijzers te trekken. Het oude uurwerk zal door de nieuwe leveranciers, de fa. Addiks Zn. verkocht worden. Nadat burgemees ter H. P. Everwijn de uurwerk-kwestie uitvoerig geschetst had, besloot de raad met het voorstel accoord te gaan. Accoord werd gegaan met de door G.S. voorgestelde verhoging van de wet houderssalarissen. De dienst geestelijke Volks gezond heid voor de Provincie Zeeland, geëx ploiteerd door het Groene Kruis, vroeg en verkreeg een hogere subsidie voor de uitbreiding van de dienst.. Een bedrag van f 0,10 per inwoner werd vlot gevo teerd. De raad ging zonder stemming ao- coord met het ontwerp voor de geza- melijke regeling van het B.L.O.-onder wijs. Het onderwijs zal op gang ge bracht worden in enkele verbouwde noodwoningen te Oostburg, terwijl men er al in geslaagd is enkele onderwijs krachten aan te trekken, die bereid zijn het B.L.O.-onderwijs te Oostburg inhoud te geven. Met de regeling voor het ver voer der kinderen ging de raad accoord. In de commissies werden benoemd de burgemeester en weth. A. Luteijn als plaatsvervanger. Een groot aantal stukjes grond, waar op gemeentelijke trottoirs aangelegd zijn, zullen door de gemeente aange kocht worden. Van het Vrije van Sluis en de S.B.M. voor f 1,- de massa. Van de betrokken particulieren voor f 1,- per m2. Voor de rondvraag was deze maal geen belangstelling. De voorzitter sloot de bijeenkomst, waarna de raad in be sloten zitting ging. Retranchement Feest voor bejaarden. In de Gemeentezaal vierden de bejaar den van Retranchement Zaterdagmid dag Oranjefeest, o.l.v. hun comité. Een en ander werd gefinancierd door het Oranjecomité, welks voorzitter in een keurige toespraak de feestelijke samen komst opende. die makkelijke mode van nu en straks. Zorgeloos en toch al tijd netjes. Heerlijk 1- en 2-rij modelletjes in marine, royal of wit. Het ene nog koketter dan het an dere. Diverse maten En als combinatie: Een witte rok van nieuw structuur TER- LENKA (superkwa liteit, dus 55 kam- garen), blijvende plooien Voor Uw betere Damesconfectie Eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen Het is een gezellige middag geworden, met samenzang, declamatie, spelletjes, tractaties, tombola en her vertonen van filmbeelden over België, Parijs en de schilderijen van Rembrand. Terloops werd gesproken over een eventuele bus reis in de zomer van dit jaar. De presidente, mevr. Tijmstra-de Waal, dankte in haar slotwoord het Oranje-Comité voor de financiële mede werking aan deze zeer geslaagde mid dag. Serenade. Zaterdagavond bracht de muziekver eniging „Ons Genoegen" een serenade aan haar penningmeester P. Goossen. Deze ontving de afgelopen week de zil veren medaihe, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Na het spelen van het volkslied voor door HENK VAN HEESWIJK. 32 De inspecteur wees op de gesloten deur en de bewoonster haalde gering schattend haar schouders op. „Wat treft men doorgaans in een kelder aan, me neer de politieman?" Inspecteur Stellinga kneep één oog dicht en trok zijn revolver. „Dat wil ik nu eens gaan onderzoeken, mevrouw. Ik heb niet erg veel geduld, ziet u en ik heb daarom geen zin om op uw man te wachten". En zonder verder commen taar deed de inspecteur een paar pas- sen in de richting van de kelderdeur, richtte er zijn wapen op en schoot drie maal achtereen, dwars door het slot. Toen wrikte hij aan de deur en deze ging meteen open. Een paar stukken metaal uit het slot vielen op de grond. „Tamminga en Bakker, letten jullie op onze arrestante. Ik wil wel eens zien, of er alleen maar wijn en vis in deze kelder is". Meteen liep hij enkele tre den naar beneden. Tamminga ging naar de deuropening en keek'omlaag, terwijl zijn collega de vrouw in het vizier hield. Hol klonken de voetstappen van de inspecteur op de treden. Toen was het even stil, maar het duurde geen tien seconden, toen men boven cle stem van de inspecteur hoorde: „Handen omhoog, jongens en geen geintjes, want het hele huis en het hele terrein is omsingeld". De vrouw aan het halltaf eitje loosde een diepe zucht en mompelde: „Zulke stommelingen, wie kruipt er nu in de kelder Er klonken opnieuw voetstappen en weldra kwamen twee mannen naar bo ven, de handen omhoog geheven, met achter zich de inspecteur, de revolver in de aanslag. „Tamminga, doe jij de heren de arm bandjes aan. En zet ze maar met hun neus tegen de muur, niet te dicht bij de deur. Ze mochten eens in de tocht staan hè? En mevrouw Rosmalen, doorgaans treft men geen twee oude bekenden van de politie in de kelder van een eerzaam, rustend echtpaar, wel?" Doch mevrouw Rosmalen keek rem met een giftige blik aan en gaf er de voorkeur aan geen antwoord meer te geven. HOOFDSTUK XVIII. Inspecteur Stellinga denkt aan alles. Een claxon klonk en Stellinga liep naar de deur en keek dogr het raampje naar buiten. „Aha, we zijn er dus in ge slaagd het hek te openen. Daar is de radiowagen. Tamminga en Bakker, jul lie houden de arrestanten in de gaten. Ik zal nog een man zenden ter assisten tie, want ik moet de centrale post even waarschuwen". „Jawel, inspecteur". Inspecteur Stellinga liep naar buiten, gaf een politieman opdracht zijn plaats in huis in te nemen en dook in de auto, alwaar cle chauffeur al was opgescho ven. „Hallo, centrale post, hallo, centrale post. Hier wagen nummer twaalf, num mer twaalf, met inspecteur Stellinga. Ontvangt u mij? Over". „Hallo wagen twaalf, hallo inspec teur, ik ontvang u op sterkte negen. Wat is er voor nieuws? Over". „Hallo, centrale, hier spreekt inspec teur Stellinga. Wilt u noteren? Mevrouw Rosmalen en twee man in de villa ge arresteerd. Vijf van onze mensen staan op post bij het haventje. In de villa tot nu toe nog niets bijzonders gevonden. Mevrouw Rosmalen beantwoordt aan het signalement van foto Van Ieperen ailas Jopie van de Elskamp. De beide mannen zijn mij niet bekend. Hadden zich verschanst in de kelder. Maar wilt u verder nog even luisteren? Wat voor bericht hebt u van wagen tien? Over". „Hallo, wagen twaalf, hallo, inspec teur, we hebben alles genoteerd. Wagen tien heeft zich enkele malen gemeld. Ik zal u de mededelingen van wagen tien doorgeven. Luistert u goed. Wagen tien is om negentien uur drie de blauwe sportwagen gevolgd. Route via Klokveen en ZuMlaren naar Assen. Daar is de blauwe sportwagen geparkeerd bij de The.ha-dancing. Er stapten een man en een vrouw uit. die beantwoorden aan 10et gegeven signa1 ement. Om twee er. twintig uur zeven en vijftig kwamen beiden weer naar buiten en stapten in de wagen. Reden richting Groningen doch zijn bij kilometerpaal dertien rechtzat gegaan naar Noordlaren. Voor bij dit dorp is men een landweg inge slagen en gereden tot een boerderij. Er is nagegaan, dat het een doodlopende weg is en wagen tien staat nog steeds verdekt opgesteld bij de boerderij. De beide inzittenden uit de blauwe sportr w,agen zijn de boerderij ingegaan, ter wijl een onbekend persoon de sportwa gen in een schuur heeft gereden. Wa gen tien wacht op nadere orders. Over". „Hallo, centrale, alles is goed doorge komen, maar kunt u zeggen hoe laat u het laatste bericht hebt ontvangen van waven tien? Over". „Hallo, wagen twaalf, dat was pre cies drie en twintig uur vijf en dertig. Over". Inspecteur Stellinga keek op zijn pols horloge en vloekte binnensmonds. De wijzers wezen bijna middernacht. „Hallo, centrale, wilt u wagen tien oproepen en order geven onmiddellijk een inval te doen in de boerderij? Iedereen arreste-

De Schakel | 1959 | | pagina 1