dorp klonk, bijeenkomsten waren gehou den van de kerken. In zijn antwoord zeide de voorzitter, dat, daar Groede geen overwegend kerkse gemeente is, hij er geen bezwaar tegen had een dansver- gunning te verlenen op een dag die geen erkende Christelijke feestdag is. Hoewel hij persoonlijk geen voorstander is van kermis, zag hij niet in, waarom geen muziek- en dansvergunningen verleend mogen worden, daar nergens wordt voor geschreven dat dit bij de wet verboden is. De heer R. van Damme vroeg de voor zitter, indien van kerkelijke zijde een dergelijk verzoek wordt gedaan, dit in vriendelijke overweging te nemen en zeide dat met ruzies tussen de burger lijke en kerkelijke overheid niemand is gebaat. Naar aanleiding van deze opmerking gaf de burgemeester een nadere uiteen zetting der gebeurtenissen. Toen café houders om een vergunning vroegen om te dansen, had hij deze als hoofd der politie verstrekt voor de Stille Zaterdag. Toen hem echter van de zijde der geeste lijkheid een ultimatum werd gesteld: die vergunning intrekken of wij gaan naar G.S., had hij zich door deze dreigende toon niet laten intimideren. ,,Ik houd er niet van, om het mes op mijn keel te krijgen," aldus de burgemeester, die nogmaals betoogde dat er niets is ge daan, dat bij de wet niet getolereerd kan worden. Op de vraag of er tussen de kerken en de burgemeester een overeen komst bestond van geen kermis en dan sen op Stille Zaterdag, ontkende de bur gemeester dat dit ooit ter sprake is ge weest. Weth. Casteleijn merkte nog op, dat men anders tijdens de kermis nim mer vroeg om een dansvergunning voor de Zaterdagavond. Nu is dit wel geschied en is deze vergunning verstrekt. Op de vraag van de heer van Damme, wat B. e nW. zouden doen als de kerkge nootschappen een vriendelijk verzoek doen om deze vergunning niet te verle nen, zei de burgemeester dat hij dan de raad om advies zal vragen, doch zich thans niet vast wil leggen op een of an dere uitspraak, zonder dat alle aspecten van deze zaak belicht en bekeken zijn. De heer Salomé merkte nog op, dat het niet aangaat dat een minderheid van de bevolking anderen haar wil op legt. Er zijn ook streken in ons land waar niets mag en waar andersdenken den het heus wel eens anders zouden willen. De voorzitter sloot tenslotte de vergadering. Viering Koninginnedag. Ook Groede had zich vorige week Don derdag opgemaakt om de 50e verjaar dag van H.M. de Koningin op feestelijke wijze te vieren. Door de verschillende buurten waren praalwagens vervaardigd, terwijl ook straatverlichting was aangebracht. Jammer genoeg kon vanwege de slechte weersomstandigheden de optocht met de praalwagens niet doorgaan en werd deze uitgesteld tot Zaterdags. Wel had des morgens een optocht van schoolkinderen en diverse verenigingen, met medewerking van de muziek, naar het gemeentehuis plaats, waar vader landse liederen werden gezongen en waarbij de kinderen na afloop getrac- teerd werden, 's Middags werd een ge- costumeerde voetbalwedstrijd gehouden op het sportterrein, welke zeer in de smaak van het publiek viel, terwijl de dag besloten werd met muziek, zang en voordracht. Zaterdag werden dus de feestelijkhe den voortgezet, waarbij de muziek met drumband uit Breskens was uitgenodigd hun medewerking te verlenen. Om half vier stelde de stoet zich op de nieuwe uitvalsweg op en met genoemde drum band voorop, trokken een 8-tal praal wagens, groepen en versierde fietsen door de straten van Groede, gadegesla gen en bewonderd door een groot, aan tal belangstellenden, waaronder ook ve len uit omliggende gemeenten. Er is in een kort tijdsbestek veel werk van de praalwagens gemaakt, waarbij vooral, zonder de overige wagens tekort te doen, de „Elf provincies" en Winter sport" veel bekijks hadden. Ook de „zi geunerfamilie" was heel natuurgetrouw weergegeven en vormde een komische noot in de stoet. Na afloop van de rondgang der praal wagens werden nog volksspelen op het Pr. Marijkeplein gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond, terwijl ook nog geconcerteerd werd door de muziek verenigingen uit Breskens en Groede. Tussen deze concerten door werd door burgemeester Everaars de uitslag van- de toegekende prijzen aan praalwagens en groepen bekend gemaakt. Het was de Brouwerijstraat die de eerste prijs ver wierf met de wagen de „Elf Provincies". De avond werd besloten met een ge zamenlijke rondgang van de beide mu- zieken, die hiertoe samengevoegd waren en waarbij de drumband voorop ging. Dit bracht veel publiek op de been. Met het spelen van het Wilhelmus op het Pr. Marijkeplein was het programma afge werkt, waarna men nog lange tijd ge zellig bijeen bleef. Cadzand Men schrijft ons uit Cadzand: Ons badplaatsje is weer gereed om zijn gasten te ontvangen. Troffel en hamer maakten plaats vioor stoffer en dweil. Aan de vreemdelingenstroom kan het hoofd geboden worden. Laat ons de gasten goed ontvangen, beleefd, hartelijk. En mogen de prijzen van het onthaal gunstig afsteken bij die van het nabije trotse Knokke, waar men nagenoeg geen strand meer heeft, doch niettemin aardig van wanten weet. Wij hier hebben een mooi strand. En de prijzen? De kip met de gouden eieren Ook bij volksspelen kunnen we /XlfrlML? aanbevelen. ANCRE Horlogerie J. HOVESTADT, Breskens Telefoon 845 een eind te varen en dan ergens te vis sen". De inspecteur knikte. „Juist, dat dacht ik al, mevrouw. We zijn namelijk alle maal erg gek op vis bij de politie, ziet u? En daarom willen we vanavond uw man opwachten om te zien, wat voor vis hij gevangen heeft. Kom, mevrouwtje, is het niet verstandiger, als we elkaar niet lan ger voor de gek houden? Die nachtelijke zogenaamde vispartijtjes zijn ons bekend. Meer dan bekend. Wat dacht u nu, me vrouw Rosmalen? Alias mevrouw van Ieperen? Alias Jopie van de Elskamp? Wat dacht u nu, dat we bij de politie achterlijk zijn? Als Rotterdam te heet wordt onder uw voeten, dan zijn er nog andere delen van het land, waar de ope raties verder kunnen worden voortgezet. Bijvoorbeeld het noord-oosten van Gro ningen. En dan maar liefst zo ver mo gelijk weg van de bewoonde wereld, niet? Enfin, u moogt het wel weten, dat de politie er bijna ingetrapt was. Na tuurlijk zijn we u nagegaan toen u uw domicilie verplaatste naar het noorden. En we hadden u toen al kunnen ar resteren, omdat u zich onder een ande re naam had gevestigd. Maar we wil len iedereen een kans geven een nieuw leven te beginnen, desnoods onder een andere naam. Vooruit. En we wilden aanvankelijk aannemen, dat het echt paar Van Ieperen uit Rotterdam genoeg had gekregen van hun smokkelpraktij- ken en een ordentelijk leven wilde be ginnen. Dan zal de politie de laatste zijn om zulke mensen de voet dwars te zet ten, ziet u? Doch toen bleek, dat de u en ons bekende smokkelwaar onafgebro ken doorvloeide, zij het dan dat ze niet meer rechtstreeks in Rotterdam kwam, maar via een andere omweg, toen is de politie weer waakzamer geworden, be grijpt u? Toen begrepen wij wat meer van de nachtelijke vistochten. En van daar, dat de politie opnieuw bij u op be zoek is. Ik denk, dat deze verklaring wel voldoende zal zijn. Wat dunkt u er van, mevrouw Rosmalen?" Ze had tijdens de redevoering van de inspecteur nauwelijks geluisterd of ge daan alsof ze niet luisterde, maar ver diept scheen in het bevel tot huiszoeking en arrestatie. Toen vouwde ze het pa pier weer op en reikte het de inspecteur. „Meneer de politieman," antwoordde ze, nog steeds op kalme toon, „wanneer u denkt, dat ik me met smokkelen heb bezig gehouden, dan doet u slechts uw plicht en neemt u mij in arrest". „Dat zal ik dan ook wel doen, me vrouw. De officier van justitie zal wel uitzoeken, in hoeverre u ook ditmaal schuldig bent. Maar mag ik misschien van u weten, wat er in die kelder zit?" (Wordt vervolgd), slachten is een te kwaad ding. Op onze duinen is de vreemdeling in zijn bewegingsvrijheid nu beknot. Aan de landzijde kan men zich „verheugen" in honderden meters afrastering. Hier behoort een groot vraagteken omtrent de wenselijkheid er van. Op andere kust plaatsen moge men dezelfde maatregel toepassen, de argumenten van ginds gelden niet hier. Niet noemenswaard heeft de landzijde der duinen te lijden door de toeristen. Het is zelfs wat lachwekkend om te zien, dat waar op sommige plaatsen nog geen dier, laat staan een mens, zich door de dichte begroeiing heen kon werken, deze begroeiing nochtans is opengekapt om er palen en puntdraad neer te zetten. Het heeft wat zieligs vaak een toerist zich plat op de buik onderdoor de ge vreesde draden te zien wentelen. Of het volgende waarheid behelst, kan betwijfeld worden; doch ten deze zou gelden dat men minnende paartjes in hun drang tot een zitje heeft willen be knotten. Indien zo - och weet men dan nog zo weinig van de liefde af om niet te beseffen, dat deze zich niet binden laat, noch door palen, noch door prikkel draad? Want liefde is vindingrijk! Breskens Mei-viering. In het „Casino" te Breskens werd Vrij dag het Meifeest van de samenwerkende socialistische organisaties gehouden. 's Middags was er voor ruim 400 kin deren een feest, waaraan Adrie van Oor schot en Justus Jesayes medewerkten. Met de goocheltoeren wist van Oorschot er al spoedig de juiste stemming in te brengen. De kinderen gierden het uit toen één van hen zilveren guldens snoot en de guldens overal vandaan ge toverd werden. De sprekende pop Dikkie bleek een eigenwijs ventje te zijn, dat zich graag door een van zijn jeugdige bewonderaartjes liet zoenen en beslist niet gierig was met zijn knipoogjes, die hij onder grote hilariteit van zijn toe- schouwertjes gul uitdeelde. Dikkie had aller harten gestolen, toen hij jammer genoeg veel te vroeg naar de zin der kin deren, op de arm van van Oorschot in slaap viel. Na een korte pauze waarin Justus Je sayes zijn publiek naar hartelust liet zingen, was er een poppenkast. De kin deren genoten niet weinig van de avon turen van Jan Klaassen en zijn Ka- trijntje. De hele zaal brulde hardop als er gevaar dreigde voor Jan Klaassen, die door een serpent van een buurvrouw bedrogen werd en bijna werd opgegeten door een losgebroken bruine beer. Menig kleintje zuchtte van opluchting toen al les goed afliep. Tot slot was er voor ieder een versnapering, waarna 4 extra-bus sen de kinderen weer naar hun woon plaatsen brachten. Avondfeest. 's Avonds verenigde zich een groot aan tal personen in het „Casino" voor de vie ring van het Meifeest. Voorzitter G. van Oorschot uit Sluis sprak een openingswoord, waarin hij me moreerde dat de P.v.d.A. in W. Z.-Vlaan deren een goede verkiezing maakte en men in het algemeen zich herstelde van de verliezen welke werden geleden. Hier haakte de spreker van deze avond, de heer H. B. Jager uit Rijswijk, secreta ris van het I.Z.A., op in toen hij de Mei rede uitsprak, de Meileuze „De Welvaart Verhogen, de Vrijheid verdedigen en de gerechtigheid dienen" besprekend. Met enige ironie zeide spr., dat het makke lijker was een totaal verwoest land in 1944 te gaan regeren, dan nu, nu „niet populaire" ministersportefeuilles niet zo erg in trek blijken te zijn en het toch wel erg moeilijk is regeringsverantwoor delijkheid te aanvaarden. Met voldoe ning stelde de heer de Jager vast, dat men er in geslaagd is in een korte span ne tijds een enorm verlies weg te wer ken en sterker uit de strijd te komen, dan stellig in de bedoeling van hen, die de vroegtijdige verkiezingen uitschreven, lag. Arie van Oorschot en Justus Jesayes brachten hierna een zeer vlot program ma, dat bestond uit sneltekenen, confe rence en de sprekende pop Dikkie, waar mee hij een enorm succes oogstte. Onder de ogen van het publiek beroof de dhr. van Oorschot een niets vermoe dend „slachtoffer," die op het toneel was gekomen om te helpen „toveren". Tot slot volgde een dansje op de tonen van „The Sarino's". Het was een zeer geslaagde avond. Waterlandkerkje Raadsvergadering In de vergadering van de gemeente raad ontmoette het voorstel van G. S. tot verhoging van de bezoldiging van de wethouders geen enkel bezwaar. Op voorstel van B. en W. zal aan G. S. wor den voorgesteld het presentiegeld van de raadsleden te verhogen tot f 10,per vergadering. Er blijken geen bezwaren te zijn tegen een 14-daagse markt te Sluis. Aan de Zeeuwse Landbouwmaatschappij wordt een bedrag ad f 10,beschikbaar gesteld voor een medaille ter gelegenheid van de a.s. landbouwtentoonstelling te Aardenburg. Een bedrag ad f 70,wordt beschikbaar gesteld voor deelname door de plaatselijke brandweer aan de brand weerwedstrijd te Hoofdplaat. De minister van O. K. en W. heeft goed gevonden dat de leeftijd voor toelating op de bijzon dere kleuterschool alhier wordt bepaald op 3V2 jaar. De begroting dienst 1958 en 1959 worden gewijzigd. In verband met het niet sluitend zijn van de gewone dienst 1959 wordt besloten aan de minis ter van Binnenlandse Zaken een verzoek te richten voor verhoging van het basis bedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Aan mej. C. T. van Tatenhove wordt op haar verzoek eer vol entslag verleend als schoonmaakster van de gemeentegebouwen. In haar plaats wordt benoemd mevr. M. L. van Opdorp-Verwulst. De raad besluit om een herziening van het uitbreidingsplan dei- gemeente in voorbereiding te nemen. Het betreft hier het projecteren van een ter rein voor het vestigen van bedrijfsge bouwen. Ter tafel komt een uitgewerkt plan voor uitbreiding van het Dorpshuis. Het is de bedoeling om voldoende acco- modatie te maken voer een consultatie bureau en ruimte voor de kruisvereni gingen. De zaal zelf zal geschikt gemaakt worden om te dienen als gymnastiek lokaal voor de O. L. School. Besloten wordt met de Bank voor Ned. Gemeen ten 'n geldlening aan te gaan ad f 8000.- met een looptijd van 30 jaar. Verder zal met voornoemde Bank een kasgeldlening worden aangegaan ad f 75000,- voor drie maanden. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten deel te nemen aan de ge meensch;appelijke regeling voor het stichten van een openbare en een bij zondere school voor buitengewoon lager onderwijs. Als vertegenwoordiger der ge meente in het bestuur der op te richten stichting wordt de burgemeester aange wezen. Als plaatsvervangend lid de heer J. C. van de Walle. Bij de rondvraag komt voor de zoveel ste maal de toestand van de Nieuveltweg ter sprake. De voorzitter zegt dat de ge meente reeds meerdere malen in contact is getreden met de instanties die hier verbetering moeten brengen. Resultaat is echter tot heden toe niet bereikt. Van gemeentewege zal nogmaals gewezen worden op de gevaarlijke en moeilijke situatie om en bij die weg. oliebollen-actie. In het kader van het feestprogramma op Koninginnedag werd door de afde ling Waterlandkerkje van het Groene Kruis een oliebollen-actie gehouden, om de magere kas een beetje te spekken. Deze actie bracht te Waterlandkerkje het prachtige bedrag op van ruim f 300,-. Zeker een mooi resultaat. Schoondyke Oranjefeesten. De Oranjefeesten ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin werden begonnen met het hijsen van de vlag, waarna door de schoolkinderen on der leiding van de heer A. J. de Klerck het Wilhelmus werd gezongen. Vervol gens richtte burgemeester Van Roseveit zich met een speciaal woord tot de jeugd welke rondom de vlag verzameld stond. Namens de jeugd van Schoondijke werd aan de Koningin een telegram met ge lukwensen gezonden. Een dergelijk tele gram werd ook door het gemeentebe stuur namens de bevolking verzonden. In een overvolle kerk vond vervolgens een herdenkingsdienst plaats waarin Ds. van Bottenburg en Ds. Brinkman voor gingen. Voor het eerst werd nu door de schoolkinderen gestreden om de Juliana wimpel, een wisselprijs verbonden aan een estafetteloop door Schoondijke. Als winnaar kwam de O. L. S. Prinses Irene voor de eerste maal in het bezit van deze prachtige wimpel. Vervolgens werd aan de schoolkinderen in de zaal van de heer Wijffels een bioscoopvoorstelling aange boden. Na afloop mocht elk der kinderen van het Oranje-comité een zak met snoep in ontvangst nemen. Des middags vonden diverse volksspelen plaats. Bij het opdrachtenspel kwam de heer F. Delnad als winnaar uit de bus. Met 187 strafpunten bleek de heer G. v. d. Slikk^ de beste autobestuurder te zijn in de auto-behendigheidswedstrijd. De heer P. van de Walle werd tweede met 204 straf punten. P. Huigh bleek de beste ringste- ker op de fiets te zijn, terwijl T. de Wever als tweede en mej. E. de Badts als derde eindigde. Des avonds werd door de plaatselijke muziekvereniging „O.K.K een concert gegeven op de markt, terwijl nog diverse personen een staaltje van hun kunnen gaven op vocaal en instru mentaal gebied. Met een rondgang door de gemeente werd het feest besloten, al hoewel nog laat in de avond hier en daar de feestvreugde opklonk. Voorts dient nog vermeld te worden dat elk kind van het gemeentebestuur een foto van het Koninklijk gezin in ontvangst mocht nemen. Benoeming Op de gemeente-secretarie te Rijns- burg werd tot klerk benoemd mej. S. de Vos, thans typiste op de gemeente-sec retarie te Schoondijke. De benoeming gaat in per 15 Juni a.s. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Burgemeester Van Roseveit kon in een der lokalen van de Landbouwhuishoud- school, een 40-tal personen, welke zich spontaan hadden opgegeven tot het be zoeken der gezinnen i.v.m. het a.s. bevol kingsonderzoek, welkom heten. Zowel burgemeester Van Roseveit als dr. Meijer, arts, verbonden aan het consul tatiebureau, onderstreepten de belang rijkheid van dit onderzoek. Dr. Meijer gaf een uitvoerige beschou wing over de t.b.c., waaruit duidelijk bleek, dat een bevolkingsonderzoek dan pas geslaagd kon worden genoemd, wan neer een ieder hieraan deelnam. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat het in Schoondijke zo zou mogen zijn, dat werkelijk een ieder deelnam. Het zou niet alleen een succes voor de gemeente zijn, doch ook voor de medewerkers, welke de huisgezinnen zullen bezoeken

De Schakel | 1959 | | pagina 2