£sso BRILLEN ES, BOBBE BOBBE's ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Let op WIM FENIJN ^Srfüemaefter" Plaatselijk Nieuws Zomercouture! Zomerjaponnen Elegant Kostuum MANTELS, Feuilleton Flet geheim van 't Hooge 14e Jaar gang - Nr. 712 Vrijdag 8 Mei 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der adverte7ities 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT IQ - BRESKENS - TEL.*W - GiftO 358296 met de schoonmaak zal hij voor U een uitkomst zijnl Zuiver Esso-petroleum Alle WasartikelenLoda Lodaline en Lux BRESKENS Bier, Limonade of een heerlijke fles Wijn, Zal voor Uw conditie HET BESTE zijn! Boulevard Tel. 506 OOSTBURG Biervliet Burgemeester A. P. Kostense geridderd en gehuldigd. Zoals we reeds in ons vorig nummer bekend maakten, is burgemeester A. P. Kostense van Biervliet door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen aan deze onderscheiding verbonden, werden burgemeester Kostense vorige week Woensdag door de Commissaris der Ko- ninvin in de Prov. Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, op de borst gespeld. Dit geschiedde ten huize van de bur gemeester. Burgemeester F. A. van Rose- velt van Schoon dij ke, voorzitter van de vereniging van B. S. en O. in West Z. Vlaanderen, de heer J. B. Becu, dijkgraaf van het Waterschap „Het Vrije van Sluis", de beide wethouders, de heren A. J. van Hoeve en G. van Pamelen, wa ren o.m. van deze riddering getuige, als mede pastoor Burm. De Commissaris zei in zijn toespraak, dat de grote plichtsbetrachting in het werk van burgemeester Kostense ten gunste van zijn gemeente en in zijn functie als Gezworene van het water schap „Het Vrije van Sluis" bij H.M. dooi de toekenning van de onderscheiding erkenning heeft gevonden. 's Avonds hield de Raad een bijzondere raadsvergadering ten gemeentehuize. Loco-burgemeester G. van Pamelen zat deze bijzondere zitting voor. Op de tribu ne had het bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis", het secretarie- personeel, het onderwijzend personeel en de gemeente-werklieden plaats geno men. Ook de politie was vertegenwoor digd door Adjudant v. d. Woestijne uit Breskens en de plaatselijke postcomman- dant Wmr. Ardonne, evenals Pastoor Burm. Toen alle genodigden in de raadszaal aanwezig waren, betrad burgemeester Kostense, diens echtgenote en het doch tertje Liesje, vergezeld door diverse fa milieleden, de raadszaal. Door van hun zetels op te rijzen bracht de raad en het gezelschap genodigden hulde aan de Jonge ridder. De heer van Pamelen opende met een kort woord de bijzondere vergadering en heette het gezelschap van harte welkom, waarbij hij welgemeende felicitatiewoor den richtte tot de burgemeester en diens familie met de grote eer, die met hem de gehele gemeente te beurt is gevallen. De Dijkgraaf van het Waterschap „Het Vrije van Sluis," de heer J. B. Becu, sprak woorden van gelukwens en releveerde wat het waterschap aan de heer Kosten se, die sinds 1941 deel heeft uitgemaakt van het bestuur, te danken heeft. Rid-, der bent U steeds geweest. U beschikte ook over de ridderlijke eigenschappen, n.l. over moed, beleid en trouw. Pastoor Burm sprak als vriend van de heer Kostense woorden van felicitatie. Wij zijn in de gemeente allemaal trots op Uw onderscheiding. Dhr. A. de Meijer, commies-gemeente ontvanger, feliciteerde namens het ge- meentepersoneel en zei, dat allen er van overtuigd waren dat de burgemeester de onderscheiding ten volle heeft verdiend. Namens het gemeentepersoneel bood hij mevr. Kostense een kamerplant aan. De heer J. W. Verplanke sprak als oudste raadslid en vertolkte de gevoe lens van de raad en liet ook zijn harte lijke gelukwensen vergezeld gaan van woorden van grote blijdschap. Burgemeester Kostense beantwoordde de sprekers en zei bijzonder te zijn ge troffen door de eer die hem bewezen is en bracht dank aan de Landsvrouwe hiervoor. Hierna bracht de Kon. Harmonie een serenade. Staande op het bordes hoorde burgemeeslter Kof3tense> diens echtge note, dochter en het verdere gezelschap de muzikale hulde aan. De voorzitter dei- muziekvereniging, de heer H. A. M. v.d. Vijver, feliciteerde in een geestig speech - je en zei, dat de eer ook een klein beetje afstraalde op de Kon. Harmonie, waar van burgemeester Kostense immers ere voorzitter is. Saartje de Meijer, lid van de drumband, overhandigde mevr. Kostense een mooi bouquet bloemen. De drumbandleden konden helaas niet deel nemen aan de muzikale hulde, omdat de regen het onmogelijk maakte met de in strumenten buiten te komen. Nog lang bleef het gezelschap onder het genot van verversingen gezellig bijeen. Groede Raadsvergadering. De Raad der gemeente Groede kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. In zijn openingswoord bracht de voor zitter warme dank en hulde aan het plaatselijke Oranje-Comité voor de vele feestelijkheden, welke ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin gehouden zijn en die allen uitstekend ge slaagd zijn. Onder de ingek. stukken was een ver zoek van de Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen, om een bijdrage uit de gemeentekas voor het werk. Hierop werd afwijzend besloten. Het gemeentepersoneel zal, volgens de Rijksregeling, een duurtetoeslag krijgen. Vervolgens behandelde de raad een schrijven van mr. J. J. v. d. Weel, inzake de pachtkwestie tussen de gemeente en de heer A. van Gijs. Dhr. van Gijs bezit in het gemeentelijke uitbreidingsplan een stukje weiland, groot 0,6365 h.a. Dc gemeente heeft deze grond nodig omdat er in Groede enorm veel gebrek is aan bouwgronden. Van Gijs is niet ingegaan op het gemeentelijk aanbod f 3200,- voor dit stukje grond te betalen. Hiernaast wil hij dan ook nog de pacht van de grond voor niets hebben. B. en W. had den er overwegend bezwaar tegen, van Gijs volledig schadeloos te stellen voor de grond en het gebruik daarvan en hem tevens nog eens de pacht te geven. Men zit dan over enkele maanden voor het feit, te gaan procederen om een stukje van de eigen grond in handen te krijgen. Besloten werd dan ook mr. v. d. Weel uit Middelburg te machtigen, de pacht- kamer te vragen de pachtovereenkomst gedeeltelijk te ontbinden en van Gijs een schadeloosstelling groot f 3193,36 aan te bieden. De raad vond het zeer onbil lijk dat een eigen ingezetene voor een betrekkelijk klein stukje grond zoveel ophef maakt. Het Christelijk Schoolbestuur verzocht de raad medewerking te verlenen vol gens art. 72 der l.o.-wet om nieuwe meu belen voor de nieuwe school aan te schaffen. In principe ging de raad hier mede accoord, doch schrapte verschil lende posten, daar deze met het directe onderwijs weinig te maken hadden. Zo zal moeten worden afgezien van 100 stoelen voor ouderavonden, een 2-tal ta fels voor de overblijvers en een butagas- stel voor de overblijvers, terwijl ook de koppen en schotels voor de overblijvers van de nota werden geschrapt. Al met al oordeelde de raad dat de aanvrage zeer royaal was opgezet. Met een bedrag van f 9199,50 moet de Chr. school voor haar 38 leerlingen wel in staat zijn een be hoorlijke inventaris bij elkaar te krijgen. Dit bedrag werd vlot door de raad ge voteerd. De raad besloot accoord te gaan met een voorstel van G.S. tot verhoging van de wedde der wethouders. De beide wet houders stemden niet mee. Voor de beplanting langs de nieuwe uitvalsweg stelde de minister van Land bouw een bedrag van f 2240,- beschik baar. De raad besloot dit aanbod in dank et aanvaarden. Besloten werd accoord te gaan met de gemeenschappelijke regeling voor het B.L.O.-onderwijs in W. Z.-Vlaanderen. In het bestuur van deze Stichting wer den benoemd burgemeester Everaars, met al plaatsvervanger weth. Cijsouw. Van de heer W. M. Risseeuw werd het pand Molenstraat 44 A, een onbewoon bare krotwoning, aangekocht voor het bedrag van f 1,-. Met subsidies v. Maat schappelijke Zorg en Volkshuisvesting- hoopt men een woning te kunnen bou wen, om in de behoefte van een zeer schrijnend woonprobleem van een der ingezetenen te kunnen voorzien. De gemeentebegrotingen over 1958 en 1959 werden gewijzigd. De gemeentereke ning over 1955 werd voorlopig vastge steld. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Marijs waarom er op de Stille Zaterdag 'n verrassend mooie collectie Bekoorlijk, exclusief door zijn leuke nieuwe modelijnen en prachtige originele stoffen originele Sambo-modellen, met en zonder jasje vanaf f42,50 tot f79,50 De wens van iedere vrouwEen met een bijzondere coupe van zuiver wollen kamgaren. Maten 38 tot 48 vanaf f98,50 tot f 159,50 ontworpen door befaamde modeontwerpers en ver vaardigd van zéér APARTE stoffen. Maten 38 tot 50. vanaf f69,50 tot f135,—. Voor Uw betere damesconfectie bij Uw modehuis in Vlissingen voor Pasen muziek- en dansvergunnin- gen waren afgegeven. Hij vond dit min der juist, daar de kerkgenootschappen hiervan niet op de hoogte waren en er nu tijdens de dansmuziek, die door het door HENK VAN HEESWIJK. 31 „Vooruit, jongens," beval de inspec teur. „Onze schoten zullen hen wel ge alarmeerd hebben. Het huis omsingelen met tien man. Niemand doorlaten. Wie vlucht, neerschieten. Vijf man naar het haventje en daar op post blijven. Wij zelf gaan naar binnen. Vooruit". Inplaats van naar de voordeur te gaan, sprong de inspecteur op een vensterbank, schopte met zijn laars een ruit in, brak de stukken die bleven zitten, weg en kroop naar binnen, gevolgd door twee man. Intussen was er een cordon om het huis getrokken en twee mannen bleven met de revolver in de aanslag- bij de kapotte ruit staan. De inspecteur tastte langs de wand naar een schakelaar en toen hij die ge vonden had, knipte hij het licht aan. „Zo," zei hij tevreden, „nu kunnen we tenminste zien, wat we doen. Vooruit, naar de gang". Op de gang werd eveneens het licht aangedraaid, men opende deur voor deur. maakte licht en keek binnen, maar ner gens bleken levende wezens aanwezig- te zijn. „Eén man blijft beneden," beval de inspecteur. „Tamminga, jij mee naar boven". De eerste de beste slaapkamer bleek op slot te zijn. „Doe open," beval de in specteur. „Politie!" Men luisterde of er ook geluid kwam van de andere kant., Het duurde even toen werd het knopje omgedraaid. „Vlug," beval de inspecteur opnieuw. „Of we schieten de deur open". „Kalm aan, kalm aan," klonk een vrouwenstem aan de andere kant. „Mag ik misschien even een kimono aantrek ken?" Opnieuw wachtten de mannen en luisterden. Men hoorde gerucht en even later werd een sleutel omgedraaid en de deur geopend. Voor hen, in het licht van de slaapkamer stond een vrouw van middelbare leeftijd, de kimono met de hand tegen de hals gedrukt, verbaasd de beide politiemannen aan te staren. „Wat heeft dit te betekenen, heren?" vroeg ze, met een kalme stem. „Wie bent u?" vroeg de inspecteur. „Ik ben de bewoonster van dit huis: mevrouw Rosmalen. Mag ik weten „U komt alles te weten, mevrouw, zo goed als wij alles weten," viel de inspec teur haar in de rede. U krijgt een kwar tier om u aan te kleden. En haal geen dwaasheden in uw hoofd, want het ge hele huis en het gehele terrein is om singeld. Over een kwartier verwacht ik u beneden in de gang". „En waarom wel, als ik vragen mag?" De stem klonk sarcastisch. „Omdat u zich als gearresteerd kunt beschouwen, mevrouw". „Zo? En waarom wel? En mag ik mis schien ook weten, met welk recht u mijn huis binnendringt, nog wel midden in de nacht?" „Nu, midden in de nacht het is on geveer half twaalf, mevrouw. En hier heb ik een bevel van de officier van justitie te Groningen, die mij machtigt hier huiszoeking te doen en alle aanwe zigen hier te arresteren. Als u gekleed beneden komt, moogt u dit document op uw gemak bezien. Tot straks, me vrouw". Zonder zich verder om de vrouw te bekommeren, opent de inspecteur een andere deur, knipt het licht aan, maar dit vertrek is leeg. Evenals twee ander' vertrekken op deze verdieping en even als de grote zolder boven het huis. Beneden gekomen gaat men nog even naar de keuken en de stookplaats van de centrale verwarming. Maar behalve mevrouw Rosmalen schijnt niemand thuis te zijn. „Bakker - dit tot de man, die bij de deur op wacht staat - laat twee man van de buitenbewaking binnenkomen, dan gaan we eens wat snuffelen". De andere politieman trekt de inspec teur aan zijn mouw. „Apropos, inspec teur, zou hier geen kelder zijn?" „Drommels, Tamminga, daar zeg je iets. Natuurlijk. Maar waar is de in gang?" „Hier, in de gang, is nog een deur, maar die zit op slot. Hoe komen we er in?" De inspecteur liep naar de deur en draaide aan de knop. Maar de deur bleek hermetisch gesloten te zijn. Inspecteur Stellinga haalde zijn schouders op. „We zullen straks de sleutel wel vragen aan mevrouw Rosmalen". Een kwartier later komt deze beneden, tot in de puntjes gekleed alsof ze met vacantie gaat. Doch ze ziet bleker dan bij de eerste ontmoeting. Desondanks be houd ze haar zelfbeheersing en vraagt op waardige toon tot de inspecteur: „Zo en mag ik nu uw opdracht eens zien?" Inspecteur Stellinga haalde een enve lop uit zijn zak en overhandigde die. „Hierin kunt u het bevel aantreffen, mevrouw. Misschien wilt u intussen zo vriendelijk zijn mij de sleutel van uw kelder te geven?" Ze keek hem verbaasd aan en van daar ging haar blik naar de bewuste deur. „De keider is gewoonlijk niet op slot, meneer. Ik heb er in ieder geval geen sleutel van. Wellicht heeft mijn man die bij zich". „Ja, waar is uw man eigenlijk, me vrouw?" „Die vist. Hij houdt er van 's nachts

De Schakel | 1959 | | pagina 1