:reciii Ie Ooslbun worden, iets achter de rooilijn, waar door de straat een fraai aanzien zal krijgen, mits de bouwgrond door deze verfraaiing niet duurder wordt dan f 9,60 per m2. Mevrouw Niermans informeerde naar de muziekschoolvragen, gesteld bij de behandeling van de begroting. Hierover had het college een onderhoud gevraagd met de directeur der school, de heer Stam, die had laten weten geen tijd te hebben voor dit onderhoud, dat naar la ter datum werd verschoven. De heer J. Vergouwe vroeg de particuliere woning bouw in de gemeente zoveel mogelijk te bevorderen, hetgeen werd toegezegd. Er waren reeds stappen in deze onderno men. De heer Carels vroeg, indien mo gelijk, de vismijn op Koninginnedag te sluiten, waarop de heer Cambier repli ceerde, dat men rekening dient te hou den met de exporthandel. Een markt- verordening is reeds in de maak. De heer Carels vroeg in een aantal scherp geformuleerde vragen, wat B. en W. hadden gedaan om te bevorderen dat Breskens als kerngemeente werd aan gewezen. Heeft men in deze contact op genomen met het departement voor economische zaken, heeft men de minis ter voorgelicht over de problemen van West Z.-Vl., is de kamer van koophandel gevraagd een request aan de minister te zenden, zijn alle gemeenten bij het vooroverleg betrokken geweest, zijn de werkeloosheidscijfers doorgegeven aan het departement, kortom is er wel (of niet) alles gedaan om een voor Breskens gunstige beslissing te verkrijgen? Wet houder Van der Hooft antwoordde hier op, dat de raad in deze veel verplicht is aan haar voorzitter, die zich voor deze materie heeft ingespannen en zich veel moeite heeft getroost om Breskens on der de aandacht van alle betrokkenen te brengen. Mede namens zijn collega- wethouder betuigde de heer Van der Hooft de voorzitter dank voor hetgeen deze voor Breskens heeft gedaan. Hij zegde tevens een rapport toe van de handelingen van het college van B. en W. in d§ze. In het nieuwe uitbreidings plan zal ruimte komen voor de bouw van zomerhuisjes. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de Koningin werd aan de heer L. Lijk de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt voor het feit, dat hij 40 jaar lid is van het bestuur der Ned. Herv. Kerk te Breskens. Mej. J. van Noppen ontving de ere medaille in goud voor het feit, dat zij 40 jaar bij het Chr. onderwijs is, waar van ruim 23 jaar te Breskens. Beiden werd des avonds door de mu ziekvereniging, onder zeer grote belang stelling, een serenade gebracht, waarbij de voorzitter hen in hartelijke bewoor dingen toesprak. Officiële opening 14-daagse markt Maandagmiddag j.l. om 1 uur had in hotel „Casino" de officiële opening plaats van de te houden 14-daagse markt te Breskens. Het was de heer M. A. Donker, hoofd bestuurslid van de markt-, straat- en rivierhandel, die een welkomstwoord tot de aanwezigen sprak, waarbij hij speciaal burgemeester J. A. Eekhout, de beide wethouders, de heren P. Zegers en W. van der Hooft, alsmede de gemeente secretaris, de heer P. J. Woittiez en de heer T. van Laarhoven, voorzitter var de plaatselijke winkeliersvereniging, hartelijk begroette. Spr. betreurde de weersomstandigheden, die niet mee werkten aan bet welslagen van deze eerste 14-daagse markt. Vervolgens richtte hij woorden van dank tot het college van B. en W. en de de gemeen te-secretaris, voor de ondervonden medewerking en het in de organisatie en hem persoonlijk gestelde vertrouwen. Spr. hoopte dat de markt haar be staansrecht zou bewijzen en vertrouwde er op dat de haast vanzelfsprekend aan de dag tredende „kinderziekten" tot een minimum beperkt zouden blijven, wat deze markt betreft. De burgemeester zei hierop dat men vanzelfsprekend de organisatie van deze markt grotendeels in handen had gege ven van het bestuur. Hij bracht vervol gens ih het kort naar voren wat Bres kens nu is en wat men er van wil ma ken. Spr. memoreerde hierbij de ver woesting van Breskens door het oorlogs geweld en dat nu de gemeente weer ge heel nieuw is opgebouwd. Mooie zaken- panden zijn verrezen, maar opnieuw werd de {middenstanders een zware slag toegebracht door het verleggen van de veerhaven. Maar de Bressiaanders zitten gelukkig niet gauw bij de pakken neer en deze tegenslag prikkelde de mensen nog meer om na te gaan welke economische bronnen nog aangeboord zouden kunnen worden. En dit blijkt vooral het toerisme te zijn, dat de laat ste jaren sterk toeneemt, waarbij spr. wees op de vooruitgang van Cadzand als badplaats. De overheid ziet deze voor uitgang van het toerisme in West Z. Vlaanderen eveneens en zo is dan ook het plan ontworpen tot het maken van een strandboulevard in onze gemeente. Mede in verband met het toerisme kan men dus niet anders dan het totstand komen van deze markt toejuichen. Spr. gaf de verzekering dat van de zijde van het gemeentebestuur alles zal gedaan worden om de markt te doen slagen. Hij vond het prettig dat ook de win keliersvereniging inziet, dat een markt goed voor de gemeente kan zijn. De bur gemeester besloot met de hoop uit te spreken, dat de markt voor de gemeente en de kooplieden zeer goede resultaten mag afwerpen. De heer Donker dankte de burge- Bij sport en spel, ilU9 doet het wel ANCRE Horlogerie J. HOVESTADT, Breskens Telefoon 845 heel op in de duisternis rond het kreu- pelhout en niemand kon zien, dat iede re man een revolver in zijn hand hield. Aan de andere kant van Wilschoten was intussen in snelle vaart een drietal andere auto's genaderd. Bij het hek van 't Hooge werd snel gestopt. Vrijwel ge lijktijdig gingen de portieren open en een twintigtal mannen sprongen op de weg, die geheel verlaten was. Ook nu klonken commando's en meteen beklom men het hoge hek om het landgoed. Het duurde geen halve minuut toen de eer ste man reeds aan de andere kant naar beneden sprong. Een zaklamp flitste aan, opnieuw klonken commando's en op één na verdwenen de mannen in het duister van de oprijlaan naar d: villa. In de auto herhaalde zich eenzelfde ceremonie als in de wagen bij de Groe ne Stop. De centrale werd aangevraagd en toen deze antwoordde, zei de chauf feur in deze wagen: „Hallo, centrale post, hier is wagen nummer twaalf en bij ons zijn de wagens zeuven en negen. Hier meldt zich wagen twaalf en bij ons zijn de wagens zeuven en negen. Wezijn bij de ingang van 't Hooge en nadat we bericht gekregen hadden van post drie dat de „Corrie" uitgevaren was, zijn we naar de poort gereden. Onze mensen zijn er reeds overheen en op weg naar de villa. Intussen zal geprobeerd worden de poort te openen. Over". „Begrepen, wagen twaalf. De mannen van wagen veertien zijn reeds op hun post. Bericht ons, als er nadere bizon- derheden zijn. De „Corrie" vaart full speed naar zee. Positie is momenteel zuid-zuid-west van Borkum. Over". „Hallo, centrale post, we hebben u goed ontvangen. We roepen u op, als er nieuwe bijzonderheden zijn. Over en sluiten". In 't Hooge was alles schijnbaar in diepe rust. De mannen renden zoveel mogelijk in gesloten colonne erheen. Men was gewaarschuwd voor grote waakhonden en daarom waren de revol vers bij de hand. Maar tot nu toe was er niets, dat hun de weg versperde. Binnen een paar minuten was de vil la bereikt en gelijktijdig hoorden de po litiemannen een vervaarlijk gebrom. Voor men goed en wel wist, van welke richting het kwam, sprong een grote donkere gedaante op, recht op de voor ste politieman in. Maar deze was op al les verdacht. Twee lichtflitsen zetten als korte bliksemstralen een halve seconde de omgeving in een wit schijnsel, ter wijl tegelijk twee knallen klonken. Het monster, dat bij het schijnsel van een paar zaklampen een vervaarlijke bou vier bleek te zijn, was met een plof op de grond gekomen, vlak voor de voeten van de belaagde politieman, die zelf ge schoten had. Maar ook de inspecteur, die in zijn onmiddellijke nabijheid liep, had gevuurd. De bond was morsdood. (Wordt vervolgd). meester voor zijn hartelijke woorden. De heer Van Laarhoven zei vervolgens dat de winkeliers in de markt een sti mulans zien om van Breskens een aan- trekkingspunt te maken. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat het einde van deze markt zeer ver in het verschiet zal lig gen. Als laatste spreker voerde de heer Gobets, namens de sectie standwerkers, nog het woord. Het verheugde hem, dat men ook nu weer, evenals tijdens de vis serij dagen, aan een standwerkerscon cours had gedacht. Een begin in Bres kens is gemaakt, hopelijk tot heil van de gemeente, van de neringdoenden en van de marktkooplieden. Hiermee was het officiële gedeelte afge lopen en nam de markt een aanvang. Het was een fleurig gezicht, de vele kramen op het Oranjeplein en in de Mercuriusstraat te zien staan. En on danks het slechte weer waren er veel mensen, die een bezoek aan deze eerste 14-daagse markt brachten. Biervliet 45 jaar getromod. Het echtpaar E. DuijsserinckA. van Vooren vierde gisteren haar 45-jarig huwelijksfeest. De heer D., die op 11 Sept. 1889 en zijn echtgenote, die op 13 Sept. 1893, beiden te Biervliet het le venslicht aanschouwden, genieten een heel goede gezondheid. Beide mensen hebben hard moeten werken op het land. Op latere leeftijd betrok het gezin Duijsserinck een klein boerenbedrijf je op de Kapitale Dam, om later de levensavond door te bren gen in het dorp. Ook bij dit gebeuren heeft het wel niet aan belangstelling ontbroken en heeft de Kon. muziekver. Harmonie, waarvan dhr. Duijsserinck nog steeds vaandeldrager is, het echt paar een serenade gebracht. Schietingen. Ter gelegenheid van de buurtkermis te Driewegen werden bij de heer Lippens een aantal schietingen op de liggende wip gehouden. Zaterdag verschenen er 28 schutters. De hoogvogel werd gescho ten door Aug. Jansen te Driewegen, de eerste zij vogel idem en de tweede zij - vogel moest verloot worden. De eerste premie werd gewonnen door de heer Cam. v. d. Steene uit Bouchaute (B.), de tweede premie door G. Thomaes uit Hoofdplaat. Het grootst aantal klejne vogels werd verschalkt door P. van Vooren te Biervliet. Zondag verschenen 37 schutters. Aug. de Pauw te Biervliet was de gelukkige winnaar van de hoog vogel. P. Doens te Biervliet verschalkte de eerste zij vogel en Cl. de Pré te Bier vliet de tweede. De beker ging naar A. de Neve te IJzendijke, terwijl A. Boeije te Biervliet het grootst aantal kleine vogels schoot. 50 jaar getrouwd. Het echtpaar A. J. OubrieJ. S. de Kramer herdacht Woensdag j.l. de dag waarop zij vóór 50 jaar in het huwe lijksbootje stapten. Een rustige vaart is het niet geweest. Tegenwind en storm heeft het echtpaar tijdens de lange vaart gekend, om later, toen de ouden van dagen door middel van de A.O.W. een bodempensioentj'e kregen, in wat rustiger water te geraken. De heer Oubrie, die op 19 Juli 1886 te Biervliet werd geboren, is tot 1914 schoenmaker kapper geweest, om na 1914 alleen het kappersbedrijf voort te zetten. De heer Oubrie is nog goed gezond en nog steeds hanteert hij scheermes en schaar, zij het dan op zeer bescheiden basis, cm het pensioentje, dat toch eigenlijk te klein is, wat san te vullen. Mevr. Oubrie die 6 April 1887 werd geboren, mag over haar gezondheid ook niet klagen, on danks het feit, dat zij zich meer in acht moet nemen, dan haar man. Aan be langstelling heeft het hen op die dag zeker niet ontbroken. Algemene vergadering Boerenleenbank.. De Coöperatieve Boerenleenbank te Biervliet kwam Maandag j.l. in ,,'t Hof van Holland" in jaarlijkse algemene vergadering bijeen onder voorzitter schap van de directeur, de heer G. H. F. M. Termote. Hij zei verheugd te zijn te mogen constateren dat de bank steeds meer in de belangstellingsfeer der aan gesloten leden komt te liggen, getuige het feit, dat nu weer meer leden ter vergadering aanwezig waren, name1 ijk 85. Spr. stond stil bij de gunstige ont wikkeling die de bank het afgelopen jaar heeft mogen beleven en deed een be roep op de leden, bij hun geldelijk'3 transacties steeds meer de bank te gaan betrekken, dit om de gunstige ont.wik- kehng ook in de komende iaren door te kunnen trekken. Bij de behandeling van de rekening en de balans 1958 gaf de kassier, daar waar nodig, nadere toe lichting. Uit het jaarverslag bleek, dat per 31 Dec. 1958 de totale inleg der spaarders f 3.710.907,25 bedroeg, terwij1 het tegoed van de rekening-courant- houders een bedrag van f 952.629.75 be liep. Aan de spaarders werd in totaal f 105.399,13 aan rente uitgekeerd en aan de rekening-couranthoudehs f 7.357,40L Aan voorschotten stond uit f 893.067,93 en aan credieten f 303.833.60. Aan liqui de middelen stond per 31 Dec. j.l. bij de Centrale Bank gedeponeerd een bedrag van f 2.291.964.65. Na afschrijving be droeg de netto winst f 14.275,33. welke in haar geheel aan het reservefonds werd toegevoegd. Het aftredende bestuurslid, Jac. J. Dhondt, werd herkozen, evenals M. Francke, welke laatste als lid van de Raad van Toericht.. Tijdens de rond vraag zei de heer J. Dekker er voor te voelen, dat voor het houden der alge mene vergadering een zekere roulering wordt toegepast voor de in de gemeente aanwezige vergadergelegenheden. De voorzitter zei, dat ,,'t Hof van Holland" zekere traditionele aanspraken heeft verworven, waarom het bestuur dan ook geen aanleiding vindt op de suggestie van de heer Dekker in te gaan, zolang de zaal niet te klein is geworden. De heer Dekker maakte ook nog een op merking naar aanleiding van de ver kiesbaarstelling van de heer M. Francke Deze immers, betoogde hij, gaat de ge meente verlaten. De voorzitter zei, dat het vertrek van de heer Francke geens zins vast staat, althans kan het nog wel een aantal jaren aanlopen. Groede Geslaagd. De heer A. A. van Kranenburg slaagde in de afgelopen week aan de Technische Hoge School te Delft voor het candi- daatsexamen electro-technisch inge nieur. Ooievaar waargenomen. Zaterdagavond werd in de omgeving van de Kruisdijk te Groede een ooievaar waargenomen, hetgeen een zeldzaam heid is, aangezien er, voor zover be kend, in Zeeuv,Tch-Vlaanderien geen ooievaarsnesten zijn. Waterlandkerkje Brand. Zondagavond, tegen half zes, brak brand uit in de hangar van de heer R. C. Jansen, Nieuveiüweg alhier. De brandweer van Waterlandkerkje heeft de brand bestreden. De brandweer van Oostburg, die het eerst gewaarschuwd was, heeft assistentie verleend. Voor de nablussing zorgde alleen de brandweer van Waterlandkerkje. De hangar, waar in verscheidene zakken graan, lege zak ken en een 4000 kg. stro waren opgesla gen, ging vrijwel geheel in vlammen op. Er was voor ongeveer f 9000,schade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Er wordt gedacht aan bliksem inslag. Het Oostburgse Kantongerecht moest haar openbare strafzitting veel later beginnen dan de normale aanvangstijd, n.l. half twaalf. Reden hiervan was de mist, waardoor de Officier van Justitie, mr. van Schenkenburg-van Mieropniet tijdig ter zitting aanwezig kon zijn. Mr. H. van der Belt opende de strafzitting. Allereerst kwam de zaak aan de orde van dhr. R. P. v.d. A„ chauffeur te Nieuwvliet. A. was niet ter zitting ver schenen, doch werd bij verstek gevon nist. De getuige in deze zaak, wachlm. W. I. de J. uit Breskens, verklaarde, dat A. inderdaad, zoals het proces-verbaal luidde, te Breskens bij het afslaan van de Rijksweg naar de haven Westzijde met zijn vrachtwagen met aanhanger, links op de weg terecht gekomen was. Hij had onvoldoende rechts gehouden. Hierdoor was een aanrijding onvermij delijk. De ten laste legging werd bewe zen geacht. A. werd dan ook bij verstek veroordeeld tot een geldboete, groot f 30.- s. 6 d. Dhr. L. R. H. R. de S„ chauffeur- autoverhuurder te St. Kruis (B)., kon bij controle te Breskens door de verkeers politie zijn rijbewijs niet tonen. Hij bleek er wel een te hebben, doch had door wisseling van bussen het vereiste papier niet bij zich. Dhr. S. komt al 20 jaren achtereen in Holland, tweemaal p. week met een bus Engelse school kinderen. De eis luidde f 3,-. Bij deze waarschuwingsboete bleef het. De uit spraak was derhalve conform de eis. H. J. B. heeft een kwade dronk. Op Nieuwjaarsdag werd er in het café van zijn zuster, mevr. A. M. B.-B. te Aarden burg een stevig borreltje gedronken. B. die hem „om" kreeg, mocht van zijn zuster niet meer drinken. Hij werd hier op woedend en trapte en sloeg zijn zus ter, bij wie hij inwoont. Meestal ben ik zo kwaad niet, ver ekerde B., die alles nogal laconiek opnam de kantonrech ter. Ja hij dronk over het algemeen nogal veel, zegt men, gaf hij toe. Op de vraag of hij een kuur wilde gaan vol gen, kwam het antwoord: ,,'t kan nog komen". Voor het herrie maken in het café van zijn zuster, had de kanton rechter weinig goede woorden. Dit mag nu eenmaal niet en zeker mag hij zijn zuster niet meer bedreigen. B. gaf alles rustig toe. 't Zijn gedane feiten, waar aan niet meer te tornen valt. Een ern stige berisping hoorde hij tegen zich uitspreken door de officier van het O.M. Deze man dreigt het slachtoffer van zijn drankzucht te worden en moet dan ook tegen zichzelf beschermd worden. De eis luidde 5 dagen voorw., proeftijd 2 jaar .alsmede een geldboete van f 20, subs. 4 dagen. B. moet zich onder toe zicht stellen van het bureau tegen al coholisme en zich aan de aanwijzingen van dit bureau onderwerpen. Er moet een ander mens van hem gemaakt worden. Ook deze mening was de kan tonrechter toegedaan, die conform de eis vonniste. M. A. D„ slager te Sluis had Nieuw jaarsnacht geen voorrang verleend aan een hem van rechts komende auto in de Meerminnestraat te Sluis. Bovendien had de slager nog geen rijbewijs, dat eerst 3 weken later in zijnbezit kwam. Ondanks het feit, dat het zicht door de regen zeer slecht was, moest de slager toch de verkeersregels in acht nemen, ook al is het midden in de nacht.Voor het niet verlenen van de voorrang werd f 40,subs. 10 dagengevraagd, voor het

De Schakel | 1959 | | pagina 2