£sso CORSETTEN alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen De adverteerders een dag vroeger Let op WIM FENIJN! BRESKENS •v de jcha kei jje Jaar %an% - Nr. 711 Vrijdag 1 Mei 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1,25 Prijs der advertenties 10 ct, p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR: OF HUI STER - DORPSS" "RAAT IO - BRESKENS - TEL.* - worden verdocht, in verband met Hemelvaartsdag op Donderdag 7 Mei a.s., hun advertenties in te zenden. DE UITGEVER. Breskens NATIONALE HERDENKINGSAVOND MAANDAG 4 MEI 1959. Evenals vorige jaren zal, ter herden king van de in de oorlog en bij de be vrijding gevallenen een stille tocht naar de begraafplaats gemaakt worden. Vertrek van het gemeentehuis om 19.45 uur. Van 19.45 uur tot 20.00 uur zal de klok geluid worden. Te 20.00 uur zullen 2 minuten van stilte in acht worden genomen. Naar aanleiding van het bovenstaan de verzoekt de burgemeester aan de in gezetenen om van 18.00 uur tot zons ondergang de vlaggen halfstok te han gen. Sluitingsavond Instuif' Zaterdagavond j.l. werd voor de laat ste maal in dit seizoen in het jeugdge- bouw „De uitkomst" de z.gn. „Instuif" georganiseerd. Vele ouders en andere belangstellenden hadden aan de uitno diging deze avond bij te wonen, gevolg gegeven, zodat Bram de Ruiter, die als woordvoerder van hen, die de instuif geregeld bezochten, de avond opende, een bijna geheel gevulde zaal kon ver welkomen. Hij betuigde zijn hartelijke dank aan al degenen die in de afgelopen maan den gezorgd hadden dat de jeugd van Breskens iedere Zaterdag- en Zondag avond in „De uitkomst" een gastvrij onthaal vond. Een speciaal dankwoord richtte hij tot de heer Vergouwe, con cierge van het gebouw en zijn vrouw, die ieder een leuke attentie kregen aan geboden. Daarna verzorgden de jongelui een aardig, vlot en goedlopend programma, bestaande uit muziek, zang, toneel en volksdansen, dat, getuige het applaus na ieder nummer, zeer in de smaak van het publiek viel. Na de pauze, waarin gratis koffie werd aangeboden, vertoonde de heer H. van Melle enkele films. De instuif, die in de afgelopen winter voor talloze jongens en meisjes echt een „uitkjomsfc" is geweest, vond op deze goed geslaagde avond een waardig slot. Raadsvergadering. Er is veel teleurstelling in Breskens, aldus begon burgemeester Eekhput de otpenbare raadsvergadering, omdat Breskens niet door de minister als kern - gemeente iis aangewezen. Dat hierdoor de industrievestiging is afgeremd en er een zekere lusteloosheid is opgetreden, die voor de gehele streek nadelige ge volgen kan hebben voor de industriële aanzet. De werkloosheid in dit gebied heeft ontstellende vormen aangenomen. De zuigkracht zal derhalve naar de in met de schoonmaak zal hij voor U een uitkomst zijn! Zuiver Esso-petroleum Alle WasartikelenLoda Lodaline en Lux Bier, Limonade of een heerlijke fles Wijn, Zal voor Uw conditie HET BESTE zijn Boulevard. Tel. 506 dustriekernen erg groot zijn, waardoor hjet voegende probleem, de ontvolking van de streek, zich aandient. Het fun dament, om de streek op te bouwen en tot ontplooiing te brengen ontbreekt. In eigen streek werk vinden, is voor ve len niet meer mogelijk. Dit zal zijn weerslag hebben over de gehele streek. De tijd dat iedere gemeente een eiland was, is voorbij. Daadwerkelijke samen werking zal nodig zijn, om de streek in haar geheel tot ontplooiing te brengen. Men zal nog nauwer moeten gaan sa menwerken op economisch, cultureel, agrarisch en recreatief terrein. Men zal moeten nagaan, welke wegen er open staan om tot economische opbloei van de streek te komen. Nadat de burge meester deze woorden had gesproken, ging de raad over tot het afwerken van de agenda. Naar aanleiding van vragen, gesteld door de heer J. W. Carels in de vorige vergadering inzake een verhoging van subsidie van de turnvereniging „Dio", of voor het gebruik van de gym nastiekzaal geen betaling te vragen, merkten B. en W. op, dat in het betrek kelijk lage bedrag, waarvoor „Dio" het gebouw reeds huurt, een zekere ver kapte subsidie is. Overigens zo merkterj B. en W. op, heeft „Dio" zelf nog nim mer een verzoek om een hogere ge meentelijke bijdrage gedaan. De heer Carels merkte op, dat het jammer is, dat men deze vorm van jeugdwerk niet steunt. De heer M. de Boer was van mening, dat men maar de subsidieaan vrage af moest wachten. Eveneens naar aanleiding van een vraag van hetzelfde raadslid, gedaan in een vorige vergade ring, merkten B. en W. op, dat er in de gemeente geen gebrek is aan een open baar urinoir en derhalve geen voorstel len in deze zouden doen. Hiermede was de heer Carels het niet eens. Hij stelde, dat B. en W. weinig vertrouwen hadden in de toekomst van Breskens als bad plaats, door hier zo afwijzend tegen over te staan. Mevr. Niermans vond het een groot gebrek, dat een dergelijk ap paraat in de gemeente niet aanwezig is. Vooral met de pas opengestelde markt zag zij gaarne een urinoir in de buurt van het Spuiplein. Wethouder Zegers zeilde dat, toen de wachttijden voor de boot erg lang waren, B. en W. al gedacht hadden aan een urinoir bij de oude veerhaven. Nu echter het lange wachtten in de kom van het dorp tot het verleden behoort, en men in café's etc. overal in de gemeente terecht kan, het niet nodig is, dat de gemeente voor deze voorzieningen aparte gelegenheden schept. Over deze materie ontspon zich een zeer breedvoerige discussie, waarin een groot aantal raadsleden zich meng den. Tenslotte werd het voorstel van de heer Carels om wel een dergelijk appa raat te plaatsen, verworpen. Vóór stem den de heren Carels en De Nooijer en mevr. Niermans. MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG Medegedeeld werd, dat Rijkswater-i staat bij het plaatsen van de merkte kens voor het kunstduin, niet verder gaat, dan de tekening indertijd aangaf. Ter sprake kwam een brief van het be stuur van Zevibel, waarin aangegeven werd, dat vissers, welke hun vaartuig willen saneren, 25 pCt. van het benodig de kapitaal van de herstelbank kunnen gebruiken tegen een rente van ruim 5 pCt., mits men tenminste 25 pCt. eigen geld inbrengt. De heer Carels was er voor, om de gelden, welke de reserve vormen van het vismijnbediljjf, maar ineens te gebruiken om de vissers ren teloze voorschotten te verstrekken om hun schepen te vernieuwen. Hiermede zo as B. en W. het niet eens. De raad heeft kort geleden zelf verzocht om een gedegen rapport, dat momenteel wordt opgesteld door het E.T.I. Hierop voor uitlopende, is het niet wenselijk nu reeds besluiten in deze te nemen. De heer Carels zeide echter dat er spoed betracht moet worden, daar er deze week een casco naar Breskens komt om afgebouwd te worden, terwijl er nog een casco, bestemd voor de visserij, in be stelling is. Weth. van der Hooft merkte op, dat het niet aangaat om met het geld van het vismijnbedrijf, dat heus geen grote kapitalen zijn, maar Sinter klaas te gaan spelen. Men moet, indien mogelijk, de gehele visserij, de outillage in het algemeen, hiermede opkrikken. Daar de gehele materie te ingewikkeld is om overhaaste besluiten te nemen, stelden B. en W. voor, om het E.T.I, te verzoeken spoed te betrachten met het uitbrengen van het .rapport en indien mogelijk de kwestie van de financiering der visserschepen reeds eerder ter ken nis van B. en W. te brengen. Wel wees de burgemeester er in dit verband op, dat indien de raad zich voor de vissers, welke hun schepen willen vernieuwen, garant stelt, men goedkoper geld kan aantrekken. Naar aanleiding van het verzoek om aan een schrijven van de N.V. Vereni ging Havenbelang, gericht aan de mi nister, adhesie te betuigen voor de aan leg van de derde haven, vroeg de heer Carels zich af, of deze derde haven wel noodzakelijk is. Hij meende, dat de be staande 2 havens ruim voldoende capa citeit hebben om de aan- en afvoer van de streek te waarborgen. Hij meende, dat men Rijkswaterstaat in de huidige situatie niet te veel moet vragen. De burgemeester merkte op, dat de derde haven een levensnoodzaak is voor Bres kens. Ze is hard nodig, daar de haven thans geen ruimte meer heeft voor uit breiding van bedrijven of vestiging van nieuwe bedrijven. Er is niet alleen groot gebrek aan laad- en losruimte, doch ook aan een nieuwe expansie-mogelijkheid. Vol lof was de raad voor de wijze, waar op Rijkswaterstaat thans d)e havens onderhoudt. De heer J. Vergouwe meende, dat, na Breskens niet is aangewezen als kern gemeente, het zaak is aan te pakken, wat er aangepakt kan worden. Besloten werd de gevraagde adhaesie te betuigen. Met de heer F. Poissonnier zal een over eenkomst worden aangegaan voor het ophalen van het huisvuil. De heer Cam- bier vroeg soepelheid te betrachten met de uitvoering van de nieuwe verorde ning. Zo zullen de bedrijven, indien zij dit wensen, met de heer Poissonnier een aparte regeling kunnen treffen, uiter aard naast de gemeentelijke verorde ning, om him fabrieksafval weg te wer ken. Zonder stemming werd de subsidie aan „Het Groene Kruis" verhoogd van f 4,tot f 6,per jaar. Over een voor stel van G.S. 0111 de wethoudersbezoldi ging van f 780,op f 1170,te brengen, ontspon zich een stevige discussie. Dit vooral omdat B. en W. voorstelden G.S. te verzoeken de wethouders voor de be zoldiging m een hogere gemeenteklasse te mogen onderbrengen. De burgemees ter verdedigde het voorstel met klem, daar de problemen, waarmede Breskens thans geconfronteerd wordt, van dien aard zijn, dat veelvuldig vergaderden en grondige voorbereiding voor de wet houders noodzakelijk is. Met 4 stemmen voor en 3 tegen, werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Tegen stemden mevr. Niermans en de heren Carels en Cambier. Het ontwerp voor de gemeen schappelijke regeling voor de B.L.O.- school werd aanvaard. De heer Th. Cambier zag graag een opgave van de kosten voor dit onderwijs. Deze opgaaf kon nog niet worden verstrekt. De bur gemeester wees op de grote noodzaak voor deze vorm van onderwijs. Kinderen die thans dit onderwijs volgen, moeten of naar Middelburg of Terneuzen reizen, hetgeen voor de ouders heel wat zorg mee brengt. Door deze moeilijke wijze van reizen blijven vele B.L.O.-kinderen op de lagere school hangen, hetgeen het onderwijs op de lagere scholen niet ten goede komt. Aan de Dr. Broodmanstraat ',zu^len 8 woningwetwoningen gebonwd Feuilleton Het geheim van 't Hooge door HENK VAN HEESWIJK. 30 Tonnie draaide en toen ze door de bocht heen waren, zagen ze aan het eind van de weg een vervallen boerderij staan. „Rijdt maar tot de voordeur en geef even een seintje. Wacht dat zal ik wel doen". Het meisje drukte op de claxon, één keer lang en twee keer kort. Bijna met een zette Tonnie de wagen voor de- deur neer. Hij opende het portier en terwijl ook het meisje uitstapte, werd de deur op een kier geopend. „Het is in orde, Bram," zei: het meisje, „ik ben het, Ineke. Doe gauw open". De man in de opening mopperde zo iets als „onzin, midden in de nacht," doch opende toch de deur geheel. Bin nen brandde een klein petroleumlampje aan de wand. Electriciteit was hier waar schijnlijk nog niet doorgedrongen, dacht Tonnie, toen hij voor het meisje naar binnen ging. „Doe de deur op slot," beval het meis je. „Is Adri nog op?" De man knikte. „We waren net van plan naar bed te gaan". „Laat Adri de wagen in de schuur zet ten. Vlug". De man keek haar verbaasd aan. „Wat is er aan de hand?" Intussen waren ze in een laag vertrek gekomen, waar een grotere petroleum lamp midden op de tafel stond. Achter af in het vertrek stond een lange man met een nieuwsgierige blik de bezoekers op te nemen. „Breng de wagen van Ineke naar de schuur," beval de man, die de deur ge opend had. Meteen verdween de ander door een zijdeur. „Wat is er nu eigenlijk aan de hand?" vroeg de man nog eens. „Wat er aan de hand is?" siste Ineke Rosmalen, terwijl er als het ware vonken uit haar ogen sloegen, „de hele zaak is verraden. De politie houdt op 't ogenblik razzia's, bij ons thuis en in Amsterdam. En daar daar staat de verrader!" Ze wees met uitgestrekte vinger op Tonnie. De man draaide zich met een nijdige blik naar de bezoeker, die met open mond naar het meisje stond te kijken. „Zo, zo," zei hij zacht en knikte met zijn hoofd, „meneer de nachtvisser is dus toch een loenenaar Langzaam kwam hij op Tonnie toe en toen de man dichter in de lichtkring kwam, herkende hij hem één ogenblik als de zogenaamde strandjutter, met wie hij enkele nachten geleden een praatje had gemaakt. Maar voor hij iets ter veront schuldiging had kunnen aanvoeren, schoot een vuist van de man uit en een hevige slag belandde op Tonnie's kin. Hij sloeg achterover op de vloer en half bewusteloos hoorde hij het meisje, dat hij een half uur geleden nog in zijn ar men had gehad, krijsend schreeuwen: „Goed zo, Bram, slaat hem maar dood. dat stuk ellendeling HOOFDSTUK XVII. Inspecteur Stellinga doet het goed. Toen de klokketoren van Wilschoten elf slagen had laten horen, waren de meeste ingezetenen reeds ter ruste. Al leen op het Kerkplein loodste kastelein de Groot twee late bezoekers naar bui ten en maakte nog even in de deurope ning een praatje met hen. Zodoende zagen ze de grote, zwarte auto het marktplein oprijden en weer verdwijnen in het bochtige weggetje naar de Groene Stop. „Nou, die zal ook wel gauw terugko men.," meende de kastelein. „Met zo'n grote wagen komen ze daar niet ver". Zo heel ver behoefde de zwarte wa gen ook niet. Want aan het einde, bij het hek van het weiland, werd gestopt. De lichten werden geheel gedoofd en geruisloos stapten acht mensen naar buiten. Er werden enkele zachte com mando's gehoord en boen verspreiden zich de mannen in hel' weiland. In de wagen bleef alleen de chauffeur achter, die op een knop in het dashboard druk te en een microfoontje pakte, waarin hij zei: „Hallo, centrale post, hallo, centrale post, hier is wagen nummer veertien, hier is wagen nummer veer tien. Ontvangt u mij? Over". Er klonk wat gekraak en gepruttel en de chauffeur draaide aan een paar knoppen, doch meteen klonk een stem duidelijk in de luidspreker: „Hallonum mer veertien, hier de centrale post. Ik ontvang u op sterkte acht. Over". „Hallo, centrale post," vervolgde de chauffeur, „wij zijn gearriveerd aan de zijkant va.11 't Hooge, aan de zijkant van 't Hooge. Onze mannen hebben zich ver spreid en nemen hun positie in. De or ders zijn bekend. De orders zijn bekend. Over". Waarna de stem van de centrale weer komt. ,.U bent op uw post aan de zij kant van 't Hooge. Het is begrepen. Wacht nadere orders af en blijf op uw post. Over". „Begrepen, centrale post. Wij blijven aan. Over en sluiten". De chauffeur hing de microfoon weer op en rekte zich behaaglijk uit. Van de zeekant klonk zwakjes het geluid van de branding tegen de dijk. Aan de lucht schenen enkele sterren, maar alles was rustig in deze uithoek van Wilschoten. Alleen stonden op verschillende plaat sen bij het hek politiemannen in bur ger. Doch hun donkere kleding ging ge-

De Schakel | 1959 | | pagina 1