Breskens Beker uitreiking Kinderen tot en met 14 jaar, die niet meer in Breskens op school gaan, kun nen gratis een herinneringsbeker, uitge reikt ter gelegenheid van de 50e verjaar dag van H. M. de Koningin, afhalen op Zaterdag 2 Mei as., tussen 3 en 6 uur. bij de heer Jac. Verduijn, Dorpsstr. 126, Breskens. Vreugdevuur. Het is de bedoeling om op Koninginne dag des avonds op het strand een vreug devuur te ontsteken. Alle jongens, die willen medewerken aan het ophalen van materialen voor het samenstellen van de z.gn. „hoop", kunnen zich opgeven bij de heren A. de Kramer, Kon. Emmastr. 20 of A. Visser, Dorpsstr. 92a, beiden be stuurslid van de plaatselijke Oranjever eniging. Kerkdienst op Koninginnedag Wij maken de ingezetenen van Bres kens er nog eens op attent, dat er op 30 April a.s., des morgens om 9 uur, in de Ned. Herv. Kerk een samenkomst zal worden gehouden waar alle kerkgenoot schappen aan zullen medewerken, als ook de plaatselijke muziekvereniging en de zangvereniging „God is mijn lied". Meiviering. Voor de viering van het Meifeest te Breskens zijn reeds lang plannen ge maakt. Voor het kinderfeest treedt dit maal op het gezelschap A. van Oorschot uit Amsterdam met poppenkast, goo chelen, sneltekenen, etc. Het belooft een gezellig feest te worden, 's Avonds treedt hetzelfde gezelschap op voor de volwas senen, Ook hier staat op het programma samenzang, goochelen, sneltekenen en conference, Spreker is de heer H. B. Ja ger uit 's Gravenhage. Na afloop zijn er gratis extra bussen in alle richtingen. Om dit alles te kunnen financieren wordt een grote verloting gehouden, waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. Emmabloem-collecte. De gehouden Emma-bloemcollecte te Breskens bracht de som op van f 456,60. Geslaagde bazar. Woensdag j.l. organiseerde de Vrij Evangelische Vrouwenvereniging te Bres kens een bazar, ten bate van het Vrij Evang. Jeugdgebouw. Deze bazar is zeer goed geslaagd. Er werd veel gebruik gemaakt van de sjoel bakken, de handwerken werden goed verkocht en de Amerikaanse verkoping door de heer P. Verduijn was een succes. Zeer zeker is hier een woord van dank aan de Breskense winkeliers voor hun medewerking op zijn plaats. De uitslag van de verloting was: Sprei 323 groene kleur; tafellaken 207 geel. Tot 23 Mei kunnen de prijzen worden afgehaald aan de Vrij Evang. Pastorie. Geslaagd Te Den Haag slaagde voor het theore tisch gedeelte le stuurman G. H. V., onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. J. le Bleu. Boulevard kreeg nieuwe verlichting. Deze week kwam de nieuwe verlichting van de Boulevard te Breskens gereed. Er zijn een groot aantal masten ge plaatst, voorzien van T.L.-buizen, zodat de Boulevard nu 's avonds in een zee van licht baadt. Aardenburg Overplaatsing bij de douane. De heer J. Bakker, ambtenaar bij de douane te Clinge, wordt met ingang van 1 Mei a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar Aardenburg. Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Dinsdag j.l. bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Dongen, die mededeelde dat de D.A.C.W. heeft bericht, dat de wegen Sint KruisSint Margriete en Sint Kruis Sint Laureijns niet voorkomen op het door G.S. opgestelde urgentie-schema voor wegenverbetering, welk schema in de komende jaren tot uitvoering zal ko men. De raad sprak hierover haar te- de blauwe sportwagen weer op de brede weg. „Goeie, Ineke, als je eens wist, hoe el lendig ik dit alles vind". „Rij tot het eerste grote kruispunt. Er staat een wegwijzer. Daar rechts af en het dorp helemaal door". „Ik wou, dat ik je verder op de een of andere manier kon helpen". „Dat kun je, als je me zo spoedig mo gelijk naar dat adres rijdt". Tonnie trapte de gaspedaal in en bin nen enkele seconden wees de snelheids meter 100 aan. Maar al spoedig zag' hij een kruispunt en remde af. Kalm ging hij door de bocht, maar op de dorpsweg verhoogde hij opnieuw zijn snelheid tot de kom. Door het dorp heen k^! hij het meisje vragend aan. „Over een paar minuten zie je een café. Daar voorbij is een landweg rechts. Die ga je in". Tonnie tuurde in het grote licht van de wagen naar een café en daarna naar de landweg. Het was spoedig gevonden en met vaardige hand stuurde de jonge man de wagen het karrespoor op. „Verderop splitst de weg zich in tweeën. Je houdt links aan. Denk er om. het is een scherpe bocht". „Is het familie van je?" informeerde' Tonnie, zonder zijn blik van de smalle landweg af te houden. „Zoiets," antwoordde ze kort. „Pas op, hier is de bocht". (Wordt vervolgd) leurstelling uit, aangezien deze wegen in de gemeente Aardenburg dringend verbetering behoeven. De heer A. Paridaen vertolkte de me ning van de raad, toen hij B. en W. ver zocht al het mogelijke in het werk te willen stellen beide wegen alsnog op ge noemd urgentie-schema geplaatst te krijgen en in afwachting hiervan enige hoogst noodzakelijke voorzieningen te laten uitvoeren. De voorzitter zegde na mens B. en W. toe in deze alles te zul len doen, wat tot verbetering van ge noemde wegen kan leiden. Na een geanimeerde discussie bleek de raad geen bedenkingen te hebben tegen het voornemen van G. S. de wethouders- jaarwedden te verhogen. Deze verhoging- zal voor de kleinere gemeenten neerko men op 50 pCt. van de huidige wedde, terwijl de verhoging voor de grotere tot de grootste gemeenten procentueel ge ringer wordt. Op advies van de Hoge Raad van Adel besloot de raad de vlag voor de gemeente Aardenburg vast te stellen als volgt: Een rode burcht op een geel veld. Op deze vlag ontbreken de leeuwen en de kroon, die op het gemeentewapen voorkomen. In de vacature aan de openbare lagere school werd de heer W. Kruidenier uit Vlis^ingen met 10 stemmen benoemd. Mej. E. de Bruijne, onderwijzeres aan deze school gaat binnenkort ook uit de gemeente vertrekken. De heer P. J. Punt zal in deze vacature tot 1 September a.s. waarnemen. De gemeenterekening 1956 werd vastgesteld. De gewone dienst heeft aan inkomsten f 643.508,96 en aan uitga ven f 820.747,97. De subsidieaanvrage van de Kon. Mil. Bond „Pro Rege" werd af gewezen. Aan de commissie voor ouden van dagen werd een bijdrage toegekend voor 1959 van f 0,15 per soos-bezoeker, dit tot een maximum van f 200,Be sloten werd een geldlening aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten ad f 33.000,tegen een rente van 4'/j pCt. 's jaars. Aan de Bisschoppelijke zielszorg werd een maximale subsidié toegezegd. Bovendien werd een nieuwe bezoldigingsregeling voor de vrijwillige brandweer in het leven geroepen, waar bij een vaste vergoeding werd bepaald voor de 12 voorgeschreven jaarlijkse oefeningen. De woning Herendreef 19 werd aan de heer F. J. Maenhout ver kocht, dit met bijbehorende gronden. In gaande 1 Januari 1958 zal een subsidie van 20 cent per verleend consult worden toegekend aan de commissie voor de hygiëne voor het kind. Tot slot werd nog besloten de kazerne van de Rijkspolitie te laten verbeteren, het zwembad te la ten behandelen met een alg-werend middel, de Herendreef en de Wandel dreef te laten voorzien van een bitu- meuze slijtlaag en de inventaris van de R.K. kleuterschool te Eede te verbeteren. Lezing. De heer J. P. Strijbos, bekend reiziger en vogelkenner, hield in de zaal van ho tel „De rode leeuw" te Aardenburg een lezing over „Land en volk van het Ibe rische schiereiland", waarvoor grote be langstelling bestond. Burgemeester Van Dongen leidde de spreker in. De verto ning van een tweetal films verduidelijkte het gesprokene. Cadzand Polio-vaccinatie. Dokter Bom heeft in het Groene Kruisgebouw de kinderen geboren in de jaren 1945-1950-1958 de tweede inenting tegen kinderverlamming gegeven. Het betrof hier 86 kinderen. Qroede Geslaagd. Voor het Gehrels-getuigschrift slaagde als leerling van de Rijkskweekschool te Middelburg, de heer A. A. Hoste te Groede. Geslaagd. Dinsdag j.l. slaagden te Groede voor het diploma kraamverzorgster de vol gende dames: J. J. Kareis, Breskens: G. H. H. Klein, Oostburg en C. J. de Meijer, Aardenburg. Het examen werd afgeno men in „Het Vlaemsche Duyn" door de docenten mej. Dr. T. Niehüser, districts kinderarts te Terneuzen, Dr. H. J. Tim mer, schoolarts te Cadzand en mej. Zr. L. de Graag, leidster-docente te Groede. Als Rijksgedelegeerde was aanwezig mevr. Dr. E. Vermaas-van Konijnenburg te Middelburg, die ook de diploma's uit reikte. Hierbij waren ook aanwezig het bestuur van Centrum Kraamzorg West Z.-Vlaanderen en alle hierbij werkzame kraamverzorgsters. Hoofdplaat Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering werd met algemene stemmen de heer M. G. J. Wijffels, le ambtenaar ter secretarie, benoemd tot secretaris-ontvanger. Staande de vergadering aanvaardde de heer Wijffels zijn benoeming en dankte de raad voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij zeide te zullen trachten een goed secretaris te zijn, niet alleen voor het gemeentebestuur, maar voor alle inwoners van Hoofdplaat. Nadat de eed door de voorzitter was afgenomen, werd de heer Wijffels ook benoemd tof bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en secretaris-penningmeester van de instellingen voor maatschappelijke zorg. Over de twee aan Hoofdplaat toege wezen woningwetwoningen ontstond een discussie tussen B. en W. en de heer E. A. Steijaert. B. en W. stelden voor de wo ningen te doen bouwen in het uitbrei dingsplan Zuid-West. De heer Steijaer1 zag de woningen liever in de wijk Slijk- plaat of No. Een gebouwd. Daar er ech ter voor Slijkplaat maar één aanvrage is voor een woning, en voor Hoofdplaat 10 personen op de wachtlijst staan, werd na stemming besloten de woningen te Hoofdplaat te laten bouwen door de Kath. woningbouwvereniging. De raad verleende B. en W. alle machtigingen, nodig voor de bouw. Voor de openbare aanbesteding van de bouw van een ge meentelijk kleedlokaal op het sportter rein, waren 5 inschrijvingen. De laagste inschrijver was de heer G. J. Mollet voor f 9200,Het werk werd gegund. Voor de jaarlijkse brandweerwedstrijden, welke dit jaar te Hoofdplaat worden gehouden werd een bijdrage van f 70,gegeven, zijnde het bedrag, dat iedere gemeente waarvan een corps deelneemt, moet bij dragen. De vermakelijkheidsbelasting verordening werd gewijzigd. Aan L. A. de Pauw werd ontheffing verleend van de opgelegde hondenbelasting, daar de hond inmiddels overleden is. De plaat selijke veetentoonstellingscommissie werd een bijdrage verleend in de kosten van een te organiseren veetentoonstel ling. Aan de Classicale Commissie voor bijzondere Kerkelijke Gezinszorg werd een bijdrage toegekend naar het aantal verzorgingsdagen in de gemeente. Voor de reiskosten van de ouden van dagen naar Brussel stelde de raad zich garant tot een bedrag van f 60,of f 1,per deelnemer, Aan de heer P. Verhoosel werd een verhoging toegekend van de door hem geïnde havengelden. 17 pCt. van de haven- en kadegelden zijn nu voor de inner, daar er aan dit werk heel wat tijd moet worden opgeofferd. Voor de R.K. kleuterscholen werden de jaar lijkse bedragen vastgesteld. De gemeen terekening 1957 werd voorlopig vastge steld voor de gewone dienst aan inkom sten op f 302.980,90 en aan uitgaven op f 308.330.21. Derhalve een nadelig slot van f 5.349,31. De ontvangsten van de kapitaaldienst bedroegen f 890.079,36. De uitgaven f 1.128.795,48. Nadelig slot f 238.716,12. Aan de heer A. Verdonck werd een percel bouwgrond verkocht in het nieuwe uitbreidingsplan Zuid-West voor de voorlopige prijs van f 6,per m2. Aan de heer Pr. de Schepper werd eveneens een stuk bouwgrond verkocht op de haakse hoek van de mgr. Luij pen straat en de mr. Willem Schorerstraat voor f 2,60 per m2. De studiekostentoe lage-verordening voor het gemeente- personeel werd herzien. Dit houdt een verhoging in, daar de studiekosten voor de gemeente-diploma's aanzienlijk ge stegen zijn. 75 pCt. van de kosten wor den thans vergoed. Voor vernieuwing van schoolbehoeften van de R.K. school werd een bedrag van f 16.717,beschik baar gesteld Hiervoor zullen o.m. school borden, stofzuiger en electrische boen der, verduisteringsgordijnen, vier olie- stookkachels en twee urinoirs met bete geling worden aangeschaft. Aan de heer R. Versaevel werd een stukje tuingrond achter het gemeentehuis verpacht. De heer Steijaert informeerde tijdens de rondvraag of er te Hoofdplaat nog Oranjefeesten worden georganiseerd. Er is, aldus de voorzitter, een werkcommis- sie in het leven geroepen, die plannen voor een feestelijke viering voorbereidt De heer Thomaes wees er op. dat de zate in de haven onder de modder is gekomen waardoor het in- en uitvaren van de schepen bemoeilijkt wordt. B. en W. zul len hiervan zo spoedig mogelijk werk maken. Voorts bracht de heer Thomaes de gemeentelijke ontwateringssloot ter sprake. Deze zou slecht afwateren. B. en W. zeiden, dat de boeren herhaaldelijk te dicht bij deze sloot ploegen, zodat ze wel vol moet lopen. Van een voorstel van het waterschap „Het vrije van Sluis" om de sloot over te nemen, zal wel niets komen, daar het waterschap voor het in orde brengen van de sloot vóór de overdracht, veel te hoge eisen stelt. Als het water schap de sloot graag in haar bezit wil hebben, zal ze zelf het werk aan de sloot moeten uitvoeren, daar de sloot voor de gemeente als ontwateringssloot in de huidige vorm zeer goed bruikbaar is. Hierna ging de raad in besloten zitting Oostburg Kader-vergadering. Zaterdagmiddag werd te Oostburg een vergadering gehouden voor het kader van de P.v.d.A. in W. Z.-Vlaanderen. De voorzitter, dhr. G. J. van Oorschot, sprak er zijn vreugde over uit, dat er voor deze bijeenkomst zoveel belangstel ling was. Dhr. Broekens uit Middelburg, verbonden aan de Planologische Dienst, hield een belangwekkende uiteenzetting' over de structuurmoeilijkheden, waar mede W. Z.-Vl. te kampen heeft in ver band met de grote werkloosheidscijfers. Dhr. Broekens zeide hiervoor ook geen pasklare oplossing te hebben, doch stip te een aantal mogelijkheden voor de streek aan. Aangedrongen werd op meer contact van raadsleden onderling, opdat men zich steeds opnieuw kan beraden over wat voor de streek actueel is. Toegezegd werd, dat het bestuur de raadsleden re-, gelmatig bijeen zal roepen. Onderwijspolitiek. Zaterdagmiddag werd te Oostburg een bijeenkomst gehouden van de Bestuur- dersbond van het N.V.V. Spreker was de heer A. Buijs uit Til burg, districtsbestuurder van het N.V.V. voor het zuiden. Deze zette in zijn be toog uiteen dat thans, nu van arbeiders zijde het onderwijs meer in het bereik komt. kinderen die daarvoor in aanmer king komen, in staat moeten worden ge steld te gaan studeren. Hij betoogde, dat men wel de weg naar huishoud-, u.l.o.- en technische scholen weet te vinden, doch dat er te weinig arbeiderskinderen profiteren van de H.B.S.-opleiding. Ook het hoger onderwijs wordt te weinig door arbeiderskinderen benut. De heer Buijs weet dit aan het feit, dat het offer voor de arbeider om zijn kinderen te la ten studeren te groot is. Warm bepleitte hij dan ook een ruimere studietoelage, waarin voor de plattelanders ook het kostgeld een factor van doorslaggevende betekenis moet zijn. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij de mogelijkheden, welke Nederland op onderwijsgebied heeft, besloot dhr. Buijs zijn causerie met te stellen dat ieder kind, dat door aanleg en intellect in aan merking komt, moet kunnen studeren. Er gaat teveel intellect verloren, omdat Pa de studiekosten voor de universiteit niet kan opbrengen. Op deze inleiding ontstond heel wat discussie, waarbij ook de Zeeuwse mu ziekschool werd betrokken, die de be stuurders, gezien het voorbeeld van Ter- neuzen, veel te duur vonden. Wel vond men, dat de Zeeuwse muziekschool meer moet doen aan het vormend muziekon- derricht. De speciale instrumenten, waardoor de kosten onnodig omhoog gaan, zouden voorlopig achterwege moe ten blijven. Na deze discussie werd de bijeenkomst gesloten. Retranchement KincLerzorg Voor „Kinderzorg" te Middelburg werd in Retranchement gedurende het eerste kwartaal van dit jaar f 73,59 gecollec teerd. Festival. Op Zaterdag 9 Mei houdt de muziek vereniging „Ons Genoegen" een festival ter herdenking van haar 40-ijarig be staan. Medewerking hieraan verlenen de muziekkorpsen uit Cadzand, Zuid- zande en Sluis. Ook het dameskoor „Ju liana" uit Zuidzande neemt er aan deel. Het slotconcert wordt verporgd door „Oefening Kweekt Kunst" te Schoon- dijke. Pols gebroken. Mevrouw De V. kwam in haai' turn zo ongelukkig te vallen, dat zij een pols brak. Simavi. De collecte voor „Simavi" bracht f 16,19 op. Sluis Nieuwe aanwinsten. De Nutsbibliotheek te Sluis noteerde de volgende aanwinsten: Mary Johnston „De gekochte bruid", N. C. Mc. Donald „De wonderbare vangst", Jacob Wassermann „Etzel An- dergast", idem „Jozef Kerkhoven's derde bestaan", Willem Elsschot „Kaas", id. „Villa des Roses", Max Dendermonde „Bruin, rood en groen", Teun de Vries „Rembrandt". Gymnastiek. Naast de afdeling voor dames en meis jes heeft de gymnastiekvereniging nu ook een jongensafdeling opgericht. Zij heeft nu ook de beschikking over de heer P. J. Fraanje als sportleider. P1LMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens vertoorn: Zaterdag 25 April a.s. Karl-Heinz Böhm in tweestrijd tussen liefde en beroep „Overtreding art. 251 bis". Het verhaal van een jonge arts, die zijn loopbaan vergooit. Een film met een actueel on derwerp een sensationeel thema, moedig verfilmd. Zondag 26 April om 4 en 8 uur Jane Greer en Howard Keel in „Vertwijfelde speurtocht". Gevaar In de onbetre den wouden en op de onbekende meren van N.W. Canada, 'n Vliegtuig stort neer in de wildernis Spanning, sensa tie. Twee vrouwen op jacht naar één man. Ziedaar enkele gegevens voor een film, die U enige uren in adembenemen de spanning zal houden. In fascinerende kleuren. Voetbal 4e klas H Programma voor Zondag as.: SluiskilRia W.; Lewed. BoysHansw. BoysBiervlietSteenLuctorClinge Breskens's-H. Arendskerke. Sluiskil kan misschien tegen Ria W. een overwinning behalen vanwege het terreinvoordeel. Op z'n minst voorspel len we een gelijk spel. Lewed. Boys zal tegen Hansw. Boys de winst wel thuis houden. Biervliet, dat Steen op bezoek krijgt, zal alles in het werk stellen om de winst thuis te houden en we verwachten dat dit zal gelukken. Luctor zal de winst aan Clinge moeten laten. Breskens moet Zondag zijn positie aan de kop kunnen verstevigen, door 's-H. Arendskerke met lege handen naar huis te sturen. Om 12.30 uur speelt Breskens II tegen Oostburg II. Abe. DUIVENSPORT Duivenver. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Moescroen op Zondag j.l. Los 10.36 u. Aank. le duif 12 u. 1 min. 8 sec., snelh. 894 m. p. min. 1, 16, 28 Iz. Ritico. 2, 51 Iz. de Jonge. 3 J. v.d. Broecke. 4, 6, 13, 21, 37, 52 J. Ris- seeuw. 5, 40, 53 A. Bondewel, 7, 17 W. Bruijnooge. 8, 9, 39, 50 J. de Krijger. 10, 11 P. v.d. Walle. 12. 20, 25. 29 J. Jacobs. 14 H. de Buck. 15, 19, 43 A. v.d. Voorde. 18 Jac. Maas. 22, 44 Jn. Faas. 23 C. Her-

De Schakel | 1959 | | pagina 2