Retranchement Gemeenteraad. De gemeenteraad besloot Maandag avond medewerking te verlenen aan de plannen tot aanstelling van een derde schoolarts in West Z.-Vlaander en. Ten behoeve van de sportvereniging- werd een houten loods aangekocht voor plaatsing op het gemeentelijk sportter rein. Voor Maatschappelijk werk in het district werd een bijdrage verstrekt van f 261,18. De gemeente zal financiële medewer king verlenen voor verbouwing van het pand Z 57. Vergadering turnveren. „Dio". Maandag j.l. hield de turnvereniging „Dio" haar jaarlijkse ledenvergadering in hotel Valk, waarvoor de opkomst he laas weer matig was. Met een kort wel komstwoord opende de voorzitter, dhr. C. van de Kreeke, de vergadering, waar na werd overgegaan tot een vlotte af werking van de agenda. Uit het jaarverslag bleek dat het aan tal leden nog steeds stijgende is. Op 1 Januari 1959 telde de vereniging totaal 247 leden, t.w. 164 meisjes en jongens beneden 12 jaar, 43 meisjes en jongens van 12-16 jaar en 40 leden van 16 jaar en ouder. Aan diverse bondsactiviteiten werd het afgelopen jaar weer deelgeno men, o.a. adspiranten-wedstrijden te Rilland en wandeltochten te Middel burg. Van 132 leden werden vaardig- heidsproeven afgenomen, waarvoor aan 106 geslaagden een diploma kon worden uitgereikt. Het kasoverzicht gaf weer een batig saldo aan. Na enkele toelich tingen werden jaarverslag en kasover zicht goedgekeurd. Tot leden van de kascommissie voor 1959 werden benoemd de dames S. de Rooy en J. Haartsen. De aftredende be stuursleden Iz. Faas en J. v. d. Sande werden beide herkozen, laatstgenoemde weer in de functie van secretaris-pen ningmeester. Als nieuw bestuurslid, in de plaats van mej. A. Schrier, welke naar Utrecht is vertrokken, werd mevr. G. v. d. Hooft- Luchtmeijer gekozen. Voor 1959 staan weer diverse gebeur tenissen op het programma, waaraan, indien enigszins mogelijk, deelgenomen zal worden. O.a. wandeltochten te Mid delburg op 30 Mei en wedstrijden te Sas van Gent op 12 Juli. Helaas heeft de zaaluitvoering door diverse omstandig heden nog niet kunnen plaatsvinden en zal deze waarschijnlijk pas half Mei kunnen gegeven worden. Er zal binnenkort een rondschrijven aan alle leden en ouders van jeugdleden gebonden worden betreffende de contri buties en tumkleding. Indien iedereen zijn medewerking verleent, zou men wil len komen tot het innen van de contri buties per kwartaal. Thans geschiedt dit iedere week bij de aanvang der lessen, waardoor veel kostbare tijd verloren gaat. Verder zou men willen overgaan tot het centraal inkopen van uniforme tumkleding. De leden en eventueel toe komstige leden worden nu reeds aange raden op eigen gelegenheid geen nieuwe kleding meer aan te schaffen, doch zich eerst even in verbinding te stellen met bestuur of leidsters. B.L.O.-onderwijs in W. Z.-Vlaanderen. Indertijd is door de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers in W. Z.-Vlaanderen een com missie ingesteld ter voorbereiding van een gemeenschappelijke regeling ten be hoeve van de stichting en instandhou ding van een of meer b.l.o.-scholen in W. Z.-Vlaanderen. In deze commissie hebben zitting de heren F. A. van Po-e- velt, burgemeester van Schoondijke, voorz., J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand en Retranchement, secr., P. F. van Hootegem, burgemeester van Sluis en H. P. Everwijn, burgemeester van Zuidzande, leden. Verschillende besprekingen hebben plaats gehad met vertegenwoordigers van de diverse richtingen. Door het in werking treden van het K.B. van 28 Juli 1958 betreffende de subsidiëring van de stichttngskosten van een bijzondere Even later zaten ze aan tafel en dron ken hun glas leeg. Tonnie presenteerde een sigaret en stak er zelf ook een aan. „Hoe lang blijf je nog in Wilschoten?" Hij haalde zijn schouders op. „Dat is nog niet bepaald. Ik kijk iedere week de vakbladen na of er iets is. dat me lijkt. Maar tot nu toe heb ik nog niets van mijn gading kunnen ontdekken". „Als ik het dus goed begrijp, zit d° bouwwereld nu niet bepaald te wachten op architect Koenders" „Och, ik ben natuurlijk volslagen on bekend. Ik zal wel op een of ander ar chitectenbureau moeten beginnen en dat hindert, niet. Dan kan *k wat prac- tische ervaring opdoen. Vandaag of morgen zal er wel eens iets ziin. wat me lijkt en dan solliciteer ik. Zodra ik eer> baan heb, ga ik aan de slag: over een week. pen maand, dat weet ik natuurlijk niet Overiaens ben ik natuurlijk n'et van plan om altijd in Wilschoten te blij ven. Zo bedn Augustus breek ik weer op en ga naar huis terug, als ik nog geen werk gevonden zou hebben". Ze dacht een poosie na ..Misschien kan mijn vader ie te zijner tijd wel eens helpen. Hij heeft nogal veel relaties". „Ook in de bouwwereld?" Ze haalde haar schouders on. „Dat weet ik niet zo precies. Ik zal hem wel eens polsen". (Wordt vervolgd* school voor buitengewoon lager onder wijs, is de commissie van oordeel, dat het practisch geen zin heeft om nog een gemeenschappelijke regeling vast te stellen tot het in het leven roepen van een instelling, die in de plaats zal tre den van de gemeente, welke krachtens genoemd K.B. verplicht is de benodigde gelden voor stichting etc. van een bij zondere school te verschaffen. De commissie is derhalve van oordeel, dat men in deze streek kan volstaan met een gemeenschappelijke regeling ten behoeve van de stichting en instand houding van een openbare b.l.o.-school, benevens een gemeenschappelijke rege ling betreffende het vervoer van leer lingen van scholen voor openbaar en bijzonder buitengewoon lager onderwijs voor zwakzinnigen. De commissie heeft deze regelingen ter spoedige vaststelling toegezonden aan de gemeenteraden en colleges van B. en W. in W. Z.-Vlaanderen, ten einde te bevordeem, dat zo mogelijk nog op 1 Sept. a.s. in West Z.-Vlaanderen met het b.l.o.-onderwijs kan aangevangen worden. Filmavond. De athletiekvereniging „Het Zwin" or ganiseerde voor leden en belangstellen den een filmavond in de school. De voorzitter, de heer W. Kuijs, sprak een welkomstwoord tot de talrijke aan wezigen. Voor de pauze werden diverse sportfilms vertoond, o.a. over de Euro pese athletiek-kampioenschappen en de ontmoeting Roemenië-Nederland. Men kon hierbij nogmaals de prestaties van mevr. Blankers-Koen en van Wim Slijkhuis bewonderen. In de pauze reikte burgemeester Leen houts aan de clubkampioenen van 1958 een lauwertak uit. De gelukkigen wa ren: Hannie van Hanegem bij de meis jesjunioren, Sam Masclee bij de jongens junioren en Joris Wuijts bij de senioren. Na de pauze was het een programma van tekenfilms, etc. Ook een paar kleu renfilms over Londen en Wales vielen in de smaak. Het Zwin gesloten. Nu het broedseizoen is aangebroken, is het natuurreservaat Het Zwin weer voor het publiek gesloten. Tot bewaker is wederom aangesteld de heer A. Vogel uit Retranchement. De sluiting zal du ren tot 15 Juli a.s. Oostburg Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering ontlokte een verzoek van de kermisexploitanten, dat ondersteund werd door de Horeca- vereniging Oostburg tot wijziging van de kermisdagen, een zeer felle discussie uit. De aanleiding tot dit verzoek was een opmerking van de heer De Coene in de vorige raadsvergadering, waarom wel op de camevals7ondag in Oostburg gedanst mocht worden, terwijl op kermiszondag zelfs de marktattracties werkeloos moe ten staan. Ook in de café's mag op ker miszondag niet gedanst worden. Nu was er een verzoek om de kermis ook op Zondag te mogen laten draaien. B. en W. kwamen met een meerderheidsvoor- stel. inhoudende dat op Zondag wel de Markt zal mogen draaien en muziek in de café's. doch op Zondagavond niet dansen. Tegen dit voorstel waren van de zes kerkgenootschappen, welke Oostburer telt, protesten ingekomen. Wethouder D. Geuze lichtte zijn minderheidsstand punt in B. en W. voor de raad toe. Hij zeide niet alleen uit religieuse, doch ook uit sociale overwegingen tegen dit voor stel gestemd te hebben. Thans is het de vierde maal, dat deze materie in de raad komt, het zijn echter slechts de belan gen van enkelingen, voornamelijk de Horeca-bedrijven. Na een kermis kun nen de bakkers, slagers, etc., vaak weken op hun geld wachten. De gezinsrust wordt verstoord, dronkenschap in d° hand gewerkt. Hii raadde de raadslede™ dringend aan. het verzoek van d° kel ken niet in de wind te slaan. Teder die de Zondag wil vieren, moet dit vrij kun nen doen, zonder een huilende kermis- exnloitatïe op de Markt. Ven de raadsleden was de heer Ph. de Vuijst de eerste die zijn aandeel in bef verhitte debat leverde. Allereerst ste^d^ hij, dat ieder, die de Zondag op de door- de heer Geuze aangegeven mam'er wü doorbrengen, volkomen vrij is de kermr links te laten liagen. Wij leven in een vrij Nederland en voelen er weinig- vonv om door een minderheid van de bevol king- een bepaalde vorm van dwan^- vriiheid te zien onenl^d. Niet al1 een de Oostburgers zete. dorh ook van buiten bezoeken velen de Oostbu^e-se kemrs. dip aantrekkeliiker zal worden, als de Markt, meg- draaien en er gedanct wordt Voor dit dansen eebte-" kreeg de beer De Vuijst de rest van de raad niet mee, waaror» bij betoporip dat, nu al het, ev- tra verdiende preM hnifen Oori.hu^g" te recht zal komen. Wat betreft de losban digheid tüdens de kermis melkte de heer De Vuijri. op. d^t ook op Chrïsteiiï- ke feestevenden, welke on werkdagen worden gehouden de bioemeties vaak feesteliik Worden birtene-ezet. Deze ..feestelijke avondjes" kunnen wel ge lijkgeschakeld worden met de kermis dagen van de andersdenkenden. Boven dien is de kennis op zichzelf een grote bron van inkomsten voor de gemeente, die niet verwaarloosd mag worden. De heer E. Dekker wees er op, dat de raad tot taak heeft regelend on te tre den en dc belangen van de minderheid der bevolking te behartigen. Dit was voor de heer Broodman aanleiding om te vragen of de belangen van de meer derheid steeds opgeofferd dienen te worden aan de minderheid. Ieder die niet van kermis houdt, kan rustig thuis blijven. Ook de heer Coene hield nog een pleidooi voor het openstellen der attracties, doch voelde ook niets voor het dansen in de café's op Zondag, ook al geschiedt dit dan na de kerkdiensten. De heer Geuze sprak nog de wens uit, dat de raad respect opbrengt voor het standpunt der zes kerkgenootschappen en wees er op, dat ook de Rijksoverheid voor wat betreft de Zondagrust regeend optreedt. Kennisbelang is een horeca- belang, aldus dhr. Geuze. De heer J. J. Leenhouts zeide het voorstel van B. en W. met verschillende personen bespro ken te hebben. Niemand had bezwaar tegen de voorstellen van B. en W., waar bij inderdaad ieder die dit niet wenst, geen gebmik behoeft te maken van al het aantrekkelijks dat de kermis biedt. De heer Dekker vroeg B. en W. het voor stel in te trekken, waarvoor deze weinig voelden. Na nog wat geharrewar werd er een punt achter gezet door een stem ming die uitwees, dat het voorstel van B. en W., om de kermis op Zondag open te stellen voor het publiek, met 7 stem men voor werd aanvaard. Tegen stem den de heren Geuze, Dekker, de Vuijst en Barendregt. Dhr. de Vuijst plaatste nog de opmer king, dat het betreurenswaardig is, dat de middenstand van Oostburg weer eens voorbijgelopen is. Voordat dit alles plaats vond, werd de heer A. A. van Terheijden als raadslid geïnstalleerd. De heer M. v. d. Heuvel berichtte, dat hij zijn benoeming als on derwijzer aan de U.L.O.-school aan vaardt. Een schrijven van de N.V. P.Z.E.M. in zake aansluiting van de percelen van de Maaidijk op het electrische licht,' lokte enige discussie uit. Dhr. Leenhouts opende het vuur met de vragen, waar om de gemeente in deze aansluiting geen bijdrage geeft. Dhr. Dekker merk te op, dat als de gemeente niet bij draagt, ook de P.Z.E.M. niet bijdraagt. Nu komen alle kosten voor de aanslui ting op de bewoners neer, hetgeen men erg onbillijk vond. B. en W. zullen als nog het geval eens bekijken en op aan dringen van de raad besprekingen met de P.Z.E.M. openen. Er is een regeling voor onrendabele gebieden in de maak, waarvan de Maaidijk later toch zou profiteren. De raadsleden hadden ech ter nu graag een gemeentelijke bijdra ge in de zeer hoge aansluitingskosten. De bouwgronden op de Zuid wal zijn nogal kostbaar geworden doordat in de grondprijs verwerkt zit de sanering van een straat. De raad voelde er weinig voor d#ze sanering op de Zuidwal te la ten drukken, ondanks het voorstel van B. en W. om f 10,- per m2 in de exploi tatierekening tegemoet te komen. De raad vroeg een goedkopere regeling- en de sanering van de Violetstraat buiten de exploitatieregeling te houden. De burgemeester voerde aan, dat dit niet mogelijk is, daar op dit gehele gedeelte een uitbreidingsplan rust, dat de raad zelf vaststelde. Naar aanleiding hiervan vroeg dhr. de Vuijst, hoe het nu zit met de sanerings- nlannen van de firma Christiaansen. De burgemeester antwoordde, dat de ste denbouwkundige een onderhoud zou hebben met Rijkswaterstaat, om te we ten te komen waar precies de rondweg om Oostburg zal komen. Dhr. de Vuijst vond dat het allemaal veel te lang: duur de. Er ligt een schrijven van Rijkswa terstaat uit 1955, dat nog steeds niet herroepen is. Voor het uitbreidingsplan kan men deze richtlijnen aanhouden. De stedebouwkundige kost de gemeente schenpen geld. 't Wordt nu tijd dat er wat genresteerd wordt. De raad zal zelf dienen aan te geven hoe men het uit breidingsplan en de sanering van deze wijk Lang-estraat-Hoekzak wil en de stedebouwkundige heet zich maar aan deze richtlijnen te houden. De burge meester wees er na deze exnlosie op. daf de raad zelf het uitbreidingsplan heeft vastgesteld en het advies van Riik^wa- terstaat in deze afgewacht moet woeden Architect. Faas kreeg ondracht 8 wo ningwetwoningen te creëren in de nieu we wijk bli de Zandstraat. Een verzoek van de heren D. Luteijn en A. Looten om toewijzing van een üer- ^eel grond naari de ambtewoning van de burgemeester, bracht de gemoederen a-ndermaal in beroering. Na heel waf over en weer genraat. waarbij morele vernacht,ineen etc. nreciesies werden afgewogen, werd besloten de grond in nrincine aan dbr. Luteiin te verkonen terwiil dhr. Lonten de kans krijgt om tot 1 Mei met Luteiin tot een aceoord te ko men. daar het hier een stuk grond be trpff, waaron epn dubbele wonmg zou kunnen worden gebouwd. Luteiin is ech ter vrij 7nwel een enkele als een dubbele wom'ncr te bouwen. Vuurwerk on Koninginnedag. Het programma voor Koninginnedag en een gemeente-garantie voor dit feest vieren. groot f lonn-. was het volgende agendanunt. waarop de raad breedvoe rig" inarfner Centrum Kraamzorg: kreeg een ver- booo-d^ subsidie, groot f 1.- per verzor- gingsda.g. Aan mei F. M Rispeenw werd on de m^st eervolle wïize onte*ag verleend a*s on d er witeer es aan de o.l. school weo-cn« f>et. hprpiVfm van d*3 nen.si oen gerechtig de leeftiid. Ook dhr. C. W. Cat.sman ver kreeg eervol ontslag als leraar aan de gvm. afdeling van het Lvceum. De vergunning voor het bouwen van een nieuwe technische school is ver strekt. Deze verheugende mededeling deed de burgemeester. De oude. eigenliik nog nieuwe school, is veel te klein ge worden voor het zich steeds uitbreiden de onderwijs. In het bestuur van de school werd dhr. A. A. Terheijden be noemd. De naam Torenweidelaan werd gegeven aan de nog naamloze straat achter het gemeentehuis naar de Hen- nequinstraat. De r.k. school kreeg geld voor de aan schaf van gordijnen voor 4 lokalen en verduisteringsmateriaal. Naaf aanlei ding van een begrotingswijziging vroeg dhr. Leenhouts of een grammofoon-in stallatie werkelijk f 1000,- kost. De bur gemeester zette uiteen dat de uitgaaf is gedekt door de verkoop van het ge wraakte spinet, dat f 1150,- opbracht. Dhr. Leenhoutst zag liever een wat goedkoper exemplaar aangeschaft en de rest van het geld in b.v. de verlichting voor de straten. In Sept., aldus de burgemeester, zal het B.L.O.-onderwijs in Oostburg op gang komen. De raad hechtte op een paar kleinigheden na haar goedkeuring aan de gemeenschappelijke regeling. De burgemeester van Oostburg is ambts halve voorzitter van het bestuur. Na 3 stemmingen werd dhr. Leenhouts als pl.vervangend lid aangewezen. In de ver- voersregelingscommissie werd de burge meester benoemd. Tot zijn pl.vervanger dhr. Geuze. Verschillende percelen bouw grond werden in principe toegewezen; echter ging de raad niet in op een ver zoek van dhr. E. Mussche om grond voor de bouw van een garage. Dhr. M. heeft n.l. nog een stuk grond, terwijl de raad het niet verantwoord achtte grond te verkopen, waarmede later gespeculeerd kan worden. Om de adviezen, uitge bracht voor de bouw van een zwemba '1 te bespreken, ging de raad over tot een besloten zitting. Breskens Collecte. De opbrengst van de vorige week te Breskens gehouden Simavi-collecte be droeg f 267,05. Aanrijdingen. Maandag j.l. hadden te Breskens een 2-tal aanrijdingen plaats. Eén daarvan gebeurde omstreeks 4,30 uur des na middags op de Grote Kade, juist voor bij het kruispunt, bij de garage Heijboer en v. d. Vijver. Het betrof twee Belgische vrachtauto's welke zwaar beladen waren met aard appelen, bestemd voor de ih de haven liggende coaster. Nadat de eerste auto juist de kruising was gepasseerd, remde deze plotseling. De achterop komende auto. welke vlak aether de eerste reed, botste met een matige snelheid tegen de achterzijde van de stoppende vracht auto, welke vlak achter de eerste reed, auto kwam er wonder boven wonder goed af. De voorzijde en cabine van zijn wagen werden zwaar beschadigd en ontzet, terwijl de chauffeur een zeer been opliep. De chauffeur van de voorste auto kwam door de aanrijding met zijn hoofd tegen een scherp voorwerp in zijn ca bine, waardoor hij licht gewond werd. De voorste auto werd aan de achter zijde beschadigd, doch kon op eigen kracht later naar de coaster rijden. De achterste auto moest naar een garage worden gesleept. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in en maakte van de aanrijding proces verbaal op. 0 Te omstreeks kwart voor zeven 's avonds had op het nieuwe Veerplein een aanrijding plaats tussen een vracht auto, bestuurd door C. V. uit Cadzand en een voetganger J. M., uit Souburg. Terwijl de auto's van de veerboot kwa men rijden, stak genoemde voetganger de rijbaan over en werd aangereden door een aanhangwagen. Aan bet slachtoffer werd door Dr. Ossewaarde eerste hulp verleend, waar na hij per ambulance naar het zieken huis te Oostburg werd vervoerd. Ook hier werd door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. Seizoen-festiviteiten. Tijdens een Dinsdagavond gehouden vergadering in hotel Roest van afge vaardigden van diverse Breskense ver enigingen, werd besloten tot het orga niseren van verschillende festiviteiten tijdens de zomermaanden, dit speciaal met het oog op de vele vreemdelingen, die tijdens deze maanden in Breskens vertoeven. Het programma der festiviteiten zal, na regeling, worden bekend gemaakt. Overplaatsing. De besteller bij de P.T.T., dhr. P. W. Versprille te IJzendijke, werd overge plaatst naar Breskens. In zijn plaats werd de besteller, dhr. C. M. Stevens uit Roosendaal te IJzendijke geplaatst. „Casino"-Bioscoop te Breskens ver toont Zaterdag 18 April, om 8 uur het verhaal van Ben Stride, de gewezen she riff, die 7 mannen ter verantwoording riep voor de dood van een vrouw. Ran dolph Scott in de spannende cowboy film „De 7 bandieten van Silver Spring". In een slopende, doch avontuurlijke speurtocht achtervolgt hij de lafhartige moordenaars van zijn vrouw, tot hij ze een voor een heeft geliquideerd. In fas cinerende kleuren. Zondag 19 April om 4 en 8 uur het verhaal van een kleine verzetsgroep in Italië. Sterling Hayden en Joy Page in „Eén keerde niet terug". De geschiedenis van twee mensen, door haat samen gebracht. Een kleine partisanengroep op Corsica, tegen een sterke overmacht met een verrader in

De Schakel | 1959 | | pagina 2