BRILLEN N BOBBE bij BOBBE Die mus van ons. oviteiten Het geheim van 't Hooge ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 14e Jaar zang - Nr. 708 Vrijdag 10 april 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm,; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 gRUKKgRS-lilTGEVERS, F4 SMOOR DE HULSTER DORPSSTRAAT iO BRFSKF.NS - TEL.-» - GIRO 358296 Wie schrijft er nu over een mus, een doodgewone mus? Zoals er te Ooster- land b.v. ruim vijf duizend om zeep zijn gebracht. Toch lieve lezeressen (en lezers) bedwing even uw spotlach. Want die mus van ons heeft iets ongewoons over zich, zoals gij horen zult. Ik weet wei; hij en zijn soortgenoten mede plichtigen, kleine lamstralen zijn ze. Ons gehele dak is weer door de metse laar nagezien, hier en daar nog een pan vastgemetseld, de gaping tussen de pan nen aan dc dakkapel volgestopt met fijn gaas en dan denk je eindelijk gevrij waard te zijn van het rumoer achter het dakbeschot. Maar jawel. Om een uur of vier in de morgen begint het schandaal reeds weer. Gekrabbel, hevige rukken aan het gaas, dat hun lange tijd de doortocht betwistte, scherpe onschone tjilpgeluiden, die zich snel verplaatsen achter het beschot, alsof de mussenge- zinnen een beetje plukharen en ieder voor zich het beste plaatsje opeist. Want waarlijk hebben de kleine loeders weer een gaatje gevonden en zijn zij in dub bele zin „onder de pannen". Maar je slaap is weg. Je verwenst de amokmakers en denkt aan verdelging en dood. Toch is de mens ook hier weer niet konsekwent. Want bij vorst en sneeuw lopen ze weer armetierijg te doen voor je venster. En dan haal je een stuk brood en spijzigt de schare. Eén vrijplaats is er, waar voor hen geen vervolging is en waar wij geen last on dervinden van hun gescharrel. Dat is het overschoten dak van het magazijn- tje, een plaatsje slechts ontdekt door één ouwe mus. Doch wat een mus? Een durver, een volhouder! En of nu een paar voet onder de dakgoot waar hij /zit, het huishoudelijk bedrijf luidruch tig doorgaat, het doet hem niets. Hij blijft waar hij is voor zijn huis. De ouderdom is hem bedenkelijk aan te zien, grijs als hij is naast zijn bek, terwijl over zijn borstpluimen zoiets als een vouw ligt, precies een lidteken. Zo kennen wij hem al een jaar of vier. Met het klimmen der jaren vindt hij klaar blijkelijk steeds meer moeilijkheden met het vinden van een echtgenote. Dan zit hij maar op zijn drempel sjierpend tot elk wijfje, dat overvliegt. En dan wipt hij driftig in en uit zijn woning als om aan te tonen, dat op behoorlijk logies gerekend kan worden. Maar de mussen- vrouwen, wetende dat ze in de buurt nogal „besnapt" zijn, happen niet toe. Des avonds kruipt een teleurgestelde Don Pasquale weer onder zijn dakpan. „Verroest! 't Was weer niks vandaag". Hij bleef behoorlijk doen wat des mussen is. Om zich mooi te maken te genover het vrouwvolk zet hij soms zijn staartje recht in de lucht, doet zijn vler ken naar mussenregel behoorlijk uit haar lood zakken en zet een borst op als een van de stenen leeuwen op de Dam te Amsterdam, precies alsof hij last heeft van oprispingen. Is er soms opeens herrie van een troep mussenmannen rond een aanmin nig wijfje, dan is ook hij pardoes van de partij. Het spelletje is dan zowat om gekeerd evenredig aan het bekende „kiezen, kiezen, f al derail deriere". Om gekeerd! Want de mussenmaagd kiest ,,©e ^rülemaeFier" OOSTBURG geenszins, doch geeft haar aanbidders behoorlijk van Jetje. Even later zitten de ridders dan hun veren, die in de schermutseling nogal overhoop getrok ken zijn, glad te strijken. Zo ook die van ons". Aldus ging het verleden jaar, tot op een goede dag Don Pasquale ver dween. We hielden hem voor dood. Hij kon iets van rattenkraid opgepikt heb ben, of wel door een kogeltje uit een windbuks gesneefd zijn. We waren onze gevederde vriend kwijt en vergaten hem. Tot na enige we ken op een morgen er plotseling iets grauwkleurigs voor mijn voeten liep. Een paar pas verder bleef het rustig zit ten. Ik keek eens goed „Wel ver duiveld D^n Pisqualêi" En de oude schelm had nog voor een tweede ver- ras-ir.g gezo' gd. Hij was zo waar in ge zelschap van een kitttig jong wijfje. Hoe hij het mag aangelegd hebben om nog „slag aan de bak" te krijgen, zal wel een raadsel blijven. Het is een goed huwelijk geworden. Duur, ongeveer drie maanden. En toen de kinderen groot waren, ging ieder der gehuwden weer zijns en haar.s weegs. Nu zit hij weer voor zijn dakpan en laat geen enkel wijfje in zijn nabijheid, die waarschijnlijk zich behoorlijkbewust is, hoezeer hem zijn jaren zijn aan te zien, onaangeroepen. We hebben schik in de oude vrijer. Ondanks alles houdt hij dapper vol. Een beetje benieuwd zijn we wel, of rijn energiek pogen nogmaals zal leiden tot een echtverbintenis. L. B. Burgerlijke Stand Oostburg over de maand Maart 1959. GEBOORTEN: 3, Erwin Petro Antonius ,zn. van A. J. Reijnders en van C. J. Luijk, wonende te Sluis; 4, Raoul Adria- nus Marie, zn. van S. J. M. Geeter en van E. M. de Vriend, wonende te Aar denburg; 7, Mauri'ce Izaak, zn. van L. A. Van Hijfte en van S. Ekkebus, wonen de te Oostburg; 8, Jitske Geertje, d. van L. Rekker en van G. Veldstra, wo nende te Oostburg; 11, Jacoba Henari- ka, d. van H. Vermeulen en van J. M. Provoost, wonende te Breskens: 13, Mi riam Maria, d. van P. B. Martens en van C. M. van Pamelen, wonende te Oost burg; 13, Yvonne Maria, d. van J. G. Bakx en van Y. Martens, wonende te Sluis; 13, Jacob Marinus, zn. van J. M. Bartelse en van S. P. Brink, wonende te Oostburg; 14, Nicole Emerentia, d. van P. J. Mornout en van M. C. Dobbe- laere, wonende te Oostburg; 20, Ivonne Maria, d. van G. M. Boonman en van M. S. M. Verhulst, wonende te Oostburg; 20, Brigitta Alphons Marie, d. van A. E, de Smet en van A. M. Onderdonck, wo nende te Aardenburg; 22, Paula Lucia, d. van N. P. H. Hontelez en van L. C. de Smit, wonende te Oostburg; 24, Diana Suzanna, d. van J. L. J. van Grol en van A. C. M. Verherbrugge, wonende te Re- tranchement, Noordstraat N 53; 29, Christianne Jacques Eric Marie, d. van N. P. L. G. Wijffels en van M. C. van de Vijver, wonende te IJzendijke, Water poortstraat 18a; 28, Eugenie Gertrude, d. van J. A. Campfens en van G. C. Jan sen, wonende te Oostburg, Kotkastraat 15; 29, Pieternella Suzanna, d. van P Verduijn en van S. J. Basting, wonende te Breskens, Oranjeplein 6; 31, Herman, z. van F. Ocké en van.C. J. de Kreijger, wonende te IJzendijke, Mafufcljtisweg 9. HUWELIJKEN: Pieter Johannes Jan sen, 43 jfotograaf te Oostburg en Ma ria Elizabeth van den Broeke, 27 j., zon der beroep te Aardenburg; 12, Ferdi- nandus Martinus Quaak, 19 j„ zonder beroep te IJzendijke en Tannetje Hu- bertha Bijl, 18 j., zonder beroep te Oostburg. 13, Anthony Jannis Triou, 50 j., vertegenwoordiger te Oostburg en Jacoba Adriana Noussen, 39 j., zonder beroep te Oostburg. OVERLIJDEN: 4, Catharina Dierx, 79 j„ zonder beroep te Groede, wed. van J. de Rooij6, Maria Johanna Visser, 76 j., zonder beroep te Aardenburg, e. v. P. J. Corthals; 11, Elodie Marie Doens, 76 j., zonder beroep te IJzendijke, wed. van A. P. de Milliano; 13, Adriana Suzanna Israël. 52 j„ zonder beroep te Breskens, e. v. J. Boidin; 20, Abraham Cornelis Cijsouw, 84 j., zonder beroep te Oost burg; 21, Maria Suzanna de Ruijsscher, 71 j., zonder beroep te Groede, wed. van P. A. Colijn; 22, Theophiel Odilo Buijsse, 83 j., zonder beroep te Aardenburg; 22, Emma Maria van Rie, 69 j., zonder be roep te Oostburg, e. v. C. C. L. Besien; 25, Marinus Uitdewilligen, 75 j., zonder beroep te Aardenburg. Breskens over de maand Maart 1959. GEBOREN: 5, Izaak Jacobus, zn. van Jacobus Marijs en van Maria Janneke Butler; 11, Pieternella Anna, d. van Cor nelis Petrus Johannes van der Minnen en van Fracina Catholina van den Broecke 11, Jacoba Hendrika, d. van Hendrik Vermeulen en van Johanna Maria Provoost (geb. te Oostburg)18, Adrianus Petrus, zn. van Petrus Gerar- dus Bouman en van Jacoba Johanna Helderman; 28, Pieter Izaak, zn. van Pieter Franciscus Ritico en van Christi na Maria Wilhelmina Quaars; 31, Paula Jozina, d. van Willem Meeuwis Luteijn en van Clasina Maria van Pelt. HUWELIJKEN: 19, Janus de Groot, 23 j„ wonende te Terneuzen en Elizabeth Maria de Koster, 21 j., wonende te Bres kens. OVERLEDEN: 11, Wilhelmina Josina de Koster, 62 j„ echtgenote van Jacobus Leendert Keijmel, wonende te Breskens (overl. te Vlissingen)13, Adriana Su zanna Israël, 52 j., echtgenote van Jo hannes Boidin, wonende te Breskens (overl. te Oostburg)18, Izaak Ver schoor, 58 j„ wonende te Breskens. INGEKOMEN: Geen. VERTROKKEN: 12, Emiel L. A. Calon /^odieuze Koopt U want U vindt naast BOBBE geen tweede zaak, waar U zoveel keuze wordt geboden in Mantels Mantelcostuums en japonnen Het mantelcostuum is ook dit seizoen weer hoog modern. Wij tonen U een collectie in ruime en getailleerde modellen, waar van het ene model nog beter geslaagd is dan het andere. In de prijzen 89,50 - 98,50 - 115,— 135,- Zojuist ontvingen wij een nieuwe collectie Suède Jasjes. Voor Uw bétere Damesconfectie eerst kijken bij uw Modehuis in VLISSINGEN en gezin, van Dorpsstraat 93 naar Leens; 19, Elizabeth M. de Groot-de Koster, van Azaleastraat 10 naar Ter- neuzen; 19, Fennechien H. Wichers, van Pr. Julianastraat 15 naar Haarlem. Plaatselijk Nieuws Groede Aanrijding. Zondag j.l. vond er in de namiddag te pl.m. 3 uur, een aanrijding plaats op de Rijksweg in de onmiddellijke nabijheid van de kruising Breskens-Schoondijke- Groede, tussen een Belgische personen auto, bestuurd door K. J. D. te Woluwé (B.) en een personenauto, bestuurd door J. A. M. v. d. V. uit IJzendijke. De Belgi sche automobilist veroorzaakte deze aanrijding door een onverwachte ma noeuvre. De achter hem komende auto wilde links passeren, doch door de ge- Feuilleton door HENK VAN HEES WIJK. 27 „Het zal zonder mankeren gebeuren," besliste Tonnie. Evenwel men kan in het leven neel wat beslissen, doch het komt even zo vele malen voor, dat bepaalde omstan digheden een kink in de kabel veroor zaken. Want Vrijdagmorgen reed Ton nie naar Klokveen om een paar boeken te ruilen, toen de bekende blauwe auto in zicht kwam. Tonnie remde af en stop te, terwijl bijna gelijtijdig de wagen naast hem tot stilstand kwam. Ineke Rosmalen keek hem, de handen op het stuur, glimlachend aan. „Zo, Berlage, hoe staat het leven?" Hij leunde met zijn armen over het stuur. „Prettig je weer eens te zien,'" antwoordde hij lachend. „Je bent net zo'n duiveltje in een doosje. Wip daar had je haar weer." „Een vleiende vergelijking, dat moet ik zeggen: duiveltje in een doosje." „Maar een lief duiveltje „Dank je, Berlage. Wat zou je er van zeggen, om weer eens een paar uurtjes te fungeren als mijn chauffeur?" Hij keek haar geïnteresseerd aan. „Winkelen in de stad? En varen op de plassen? Met als beloning een thermos fles naar mijn hoofd?" Ze lachte even, maar trok meteen haar gezicht iin de plooi. „Ik ben Wil- schoten beu. Ik wil vanavond eens ge zellig uit, niet hier in de buurt, maar er gens, waar het gezellig is, waar we kun nen dansen. Zwolle bijvoorbeeld. In Gro ningen is geen fluit te doen." Vanavond flitste het in Tonnie's hoofd, dan moet ik de inspecteur opbel - len. Om zeven uur. En zij wil, dat ik met haar uitga. Maar weiger ik, wat voor motief moet ik opgeven?" „Kom, kom, ontweek hij, in Groningen zullen wel precies dezelfde mogelijkhe den zijn als in Zwolle. Het zijn beide pro vinciestadjes. Overigens nogal naast de deur: Zwolle. Zo'n tachtig, negentig kilometer, schat ik." „Mijn wagen loopt honderdtwintig," antwoordde ze nonchalant. „Wel, het kan wat mij betreft ook Assen zijn. Of Leeuwarden. Maar niet in Groningen. Ik ken de stad. Geen spat te beleven des avonds". Tonnie dacht koortsachtig na. Hij had graag aanwezig willen zijn bij de overval op de bende, maar aan de andere kant, als hij botweg weigerde, dan bestond de mogelijkheid dat zij wantrouwend zou worden. En dat mocht natuurlijk niet. „Oké," antwoordde hij gelaten. „Hoe laat vertrekken we?" „Na het eten. Een uur of zeven. Kan dat?" „Best. Ik vang je wel op bij de ingang- van 't Hooge. Afgesproken?" Ze knikte. „En als het je te duur wordt, Tonnie ik heb ook een portemonnaie bij me Lachend keek hij haar aan. „Jij denkt ook een architect zonder emplooi zal nog wel geen bankrekening hebben, niet? Maar maak je geen zorgen. Ik heb nog wel een paar centen voor zo'n avondje". Ze stak haar hand uit. „Dag, Tonnie". Haar stem klonk ongewoon zacht. Hij drukte het handje stevig en lachte haar toe. „Tot zeven uur, kleine meid". De wagen reed weg, nagestaard door de jongeman, die even daarna weer op zijn fiets stapte en naar Klokveen reed. Daar ruilde hij eerst zijn boeken en reed toen naar het postkantoor, alwaar hij een gesprek aanvroeg met Folkezijl. Toen de verbinding tot stand gekomen was, vertelde hij, dat hij niet om zeven uur kon opbellen omdat hij met Ineke Rosmalën weg moest. „Ze heeft me uit genodigd met haar uit te gaan van avond," verduidelijkte hij. „Als ik zou weigeren, zou dat argwaan wekken". „Oké, Koenders," klonk het van de andere kant. „Luister eens hoe laat hebben we het nu bijna half tien. Over een kwartiertje gaat de diesel naar Folkeizijl. Neem een retourtje en kom hierheen. Ik heb je nog wat te vertel- len". jk „Ik ben er prompt". Een tikkie verwonderd stapte de jon geman een poosje later in de Blauwe En gel met bestemming Folkezijl. Daar aan gekomen wachtte de inspecteur hem op in zijn wagen. „Ik breng je naar het station Blaarum daar kun je over een goeie twintig mi nuten weer de diesel naar Klokveen ha len. Intussen zal ik je wat bijzonderhe den vertellen. We hebben namelijk een tip gekregen, dat vannacht een vrij gro te partij naar ons land gesmokkeld zal worden. Begrijp je nu, waarom die juf frouw Rosmalen jou uitgerekend van avond heeft uitgenodigd met haar aan de boemel te gaan?" Er ging Tonnie plotseling een licht op. „Wat drommel, ze vertrouwt me niet en daarom wil ze me vanavond uit de buurt hebben". De inspecteur knikte, terwijl hij met vaste hand de wagen bracht naar de grote weg naar Groningen. „Juist, Koenders, zo is het inderdaad. Er is dus iemand, die je niet vertrouwt. Je nach telijke vistochten. precies in de nacht dat men uitgevaren was, die man, die zogenaamde strandjutter en je bab beltjes tegen die jongedame. Dit alles combinerende is het te begrijpen, dat men je liever uit de buurt heeft. Secu-

De Schakel | 1959 | | pagina 1