brengt, achten B. en W. het alleszins ver antwoord, aan het verzoek van het co mité te voldoen en een extra-subsidie van f 125,- toe te willen kennen. Z.h.st. verleende de raad dan ook het voorge stelde bedrag. De Stichting Kraamzorg van de geza menlijke Groene Kruisverenigingen in West Z.-Vlaanderen kampt met grote fi nanciële moeilijkheden. De gemeentelij ke subsidie die tot nu toe werd toegekend bedroeg f 0,25 per verzorgingsdag. B. en W. stellen voor nu per verzorgingsdag een f 1,- te subsidiëren De raad ging hiermee accoord. In de gemeente Nieuw- vliet zijn er jaarlijks 4 tot 5 geboorten. Per geboorte moet gerekend worden op 10 verzorgingsdagen, zodat deze subsidie- verhoging een jaarlijkse meerdere uit gaaf van f 37,50 zal kunnen vergen. De keuringsveearts, hoofd van de Keu ringsdienst voor vee en vlees der ge meenten Breskens, Groede, Schoondijke en Nieuwvliet, vroeg wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, ingaande 1 April eervol ontslag als zo danig. B. en W. herinnerden er aan, dat dhr. Haak precies 30 jaar in gemeente dienst is geweest en stelden voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen, onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen be langrijke diensten. De raad volgde het advies van B. en W. op en verleende het ontslag ingaande 1 April. Het ligt in de bedoeling dat de vier samenwerkende ge meenten een nieuwe gemeenschappelijke regeling zullen aangaan. Na definitieve vaststelling en goedkeuring van di e re geling zal de benoeming van een nieuw hoofd van dienst kunnen plaats hebben. Tot zolang zullen de keuringen door de dierenarts I. P. Risseeuw worden verricht in de kwaliteit van plaatsvervangend hoofd van dient. Deze waarneming zal vermoedelijk een drietal maanden kun nen duren. De herziening van het uitbreidingsplan, dat gedurende 1 maand ter visie heeft gelegen op het gemeentehuis, kan nu definitief worden vastgesteld, waartoe de raad besloot. Na nu eerst nog 14 da gen ter visie op het gemeentehuis te hebben gelegen, kan het herziene uit breidingsplan ter goedkeuring aan G.S. worden toegezonden. Dhr. A. F. Roosendaal wijst op de zeer deplorabele toestand van de weg onder de kust. Hij vraagt dringend verbetering. De voorz. zegt dat deze weg niet aan de gemeente toebehoort en derhalve niet in onderhoud is bij de gemeente. Weth. A. J. Provoost zei dat genoemde weg dooi de Duitsers is aangelegd. De Adornis- polder heeft geen geld om de weg in goe de staat te brengen en te houden. De Prov. is indertij d gevraagd de weg in on derhoud te nemen, ook dat werd afgewe zen. Zo gebeurt er niets omdat niemand zich hiertoe geroepen voelt. Dhr. Pro voost voegde er nog aan toe, dat het pol derbestuur gehoopt heeft dat de samen voeging der polders spoedig zou geschie den en dat dan de weg verbeterd zou kunnen worden. Na enige discussie werd besloten aan G.S. te verzoeken de juiste maatregelen te willen treffen die tot verbetering op korte termijn van deze weg zullen kunnen leiden. Dhr. J. Quaars wijst op het gemis van behoorlijke toiletgelegenheden aan de kust. Hij stelde voor de grond en de ge bouwtjes van dhr. Bruijnooge aan te ko pen en de zich daar bevindende toilet ten voor gebruik geschikt te maken. Weth. Provoost zei dat Bruijnooge be doelde grond van de Adornispolder huurt zodat de gemeente bij het polderbestuur moet zijn. Besloten werd dat B. enW. de ze zaak nader zullen bqzien. Biervliet. Geslaagde ouderavond o.l. school. In het gymnastieklokaal der o.l. school A te Biervliet werd een geslaagde ouder avond gehouden, waarvoor veel belang stelling was. Het hoofd der school, de heer M. Maas, sprak een openingswoord, waar in hij zeide verheugd te zijn dat een zo groot aantal vaders en moeders door hun aanwezigheid blijk van belangstelling gaven. Onder de genodigden bevonden zich burgemeester A. P. Kostense en echtge- Er komen nog meer avonden". HOOFDSTUK XV. Ineke is het lökaas. Drie dagen gingen voorbij zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Tonnie was op de bewuste avond naar Klokveen ge fietst en had daar de inspecteur uit Foi- kezijl ontmoet. Men was langs 't Hooge gereden en naar de Groene Stop. Samen waren ze in het pikkedonker naar de dijk gegaan en samen hadden ze gezien, dat het terrein van 't Hooge afgezet was met hoog gaas, aan beide zijden aan het oog onttrokken door kreupel hout. Tonnie had gewezen naar de plaats waar ongeveer het haventje was, maar men behoefde niet bezorgd te zijn dat de boot deze nacht zou uitvaren, want men zag in de onmiddellijke nabijheid van de kust de grijze zandplaten. Met eb was het hier een riskante onderne ming om uit te varen. „We hebben wel een paar dagen de tijd," meende de inspecteur, „alvorens het in de nachtelijke uren vloed is". Na afloop van de oriënteringstocht besprak men de plannen. „In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is het geheel vloed tijdens de donkere uren, althans tot ongeveer middernacht," zei de poli tieman. „Het beste is, dat we met al het beschikbare materiaal uitvaren en be ginnen met het haventje in de gaten te y note, ds. W. S. Evenhuis en de beide wet houders, terwijl de nieuwe onderwij zeres, mevr. Wage, bijzonder hartelijke welkomstwoorden tot zich hoorde rich ten, daar dit de eerste ouderavond was die zij, althans in de school te Biervliet, bijwoonde. Vervolgens traden de leerlingen dei- hoogste klassen voor het voetlicht met enkele goed ingestudeerde toneelstukjes, o.a.„Ik mag niet voetballen," hetgeen bij de ouders erg in de smaak viel. Tijdens de pauze werden verversingen aangeboden, terwijl er tevens gelegen heid was met de onderwijzers van ge dachten te wisselen over de vorderingen der jeugd en hun gedragingen op school. H;et werk der leerlingen was in de klas sen tentoongesteld. Fraaie tekeningen waren opgehangen en gaven het geheel een fleurig aanzien. Een grote verloting met talrijke prijzen zorgde er voor dat de schoolkas weer een beetje „bij" kwam. De opbrengst was ruim f 110,-. Na de pauze kwamen nogmaals de kin deren voor het voetlicht met aardige to neelstukjes, waaraan het onderwijzend personeel heel wat zorgen had besteed. Dhr. Maas sloot de gezellige bijeen komst. Varkens voeren is niet ieders werk De 2-jarige zoon van de molenaar P. L. te Biervliet wilde het afgelopen week end Papa even helpen. Gewapend met de petroleumbus ging de ondernemende spruit de varkens voeren, die dit vocht prompt opslobberden. De gevolgen van zoonlief ondernemilngslust bleven niet uit. De veearts moest er aan te pas ko men om de doodzieke varkentjes weer wat op streek te helpen. Of deze geschiedenis voor de zoon mis schien nadelige gevolgen heeft gehad, vermeldt de historie niet, doch wij heb ben zo'n idee dat de zoon de petroleum- kan in het vervolg wel met rust zal la ten Breskens Raadsvergadering. De Raad der gemeente Breskens kwam Woensdagavond j.i. bijeen. Aiwezig wa xen de neren a. j. de Baare en r. m. u-oethais. Onder de ingek. stukken was een goed keuring- van G.S. van het raadsbesluit om deel te nemen in de N.V. Exploitatie Mij. Zeebad Breskens tot een bedrag van f 15.UUU,-. Aan de Dr. Broodmanstraat zullen 8 woningwetwoningen gebouwd worden. De Ned. Heide Mij. werd opdracht ge geven tot het maken van plannen voor de aanleg van de in het uitoreidingspian geproj ecteerde sportterreinen. in de vacature van keuringsveearts weid dhr. i. P. Risseeuw uit Groede in tijdelijke dienst benoemd. Tot kleuterleidsters werden uit een voordracht van 4 personen de dames J. J. S. Verschoor te Breskens met alge mene en M. de Vin uit Middelburg met 8 stemmen en 1 blanco benoemd. Een subsidieverzoek van de voetbalver- eniging „Breskens om een tegemoetko ming van i 2o0,- in de reiskosten voor een tournooi, werd atgewezen, dit in ver band met de eventuele consequenties voor andere verenigingen, welke hieraan verbonden zouden kunnen zijn. Daar de raad in een van haar vorige vergaderingen besloten had gronden aan te kopen, noodzakelijk voor net uitbrei dingsplan, stelden G.S. de eis, dat thans de gemeentelijke inkomsten worden op gevoerd door de invoering van 'n straat belasting. Na heel wat discussie besloot de raad, een beetje zuur, dat men er niet onderuit kan. Conform de voorge legde regeling werd tot invoering van de straatbelasting besloten. Kijkgeld voor o-ptocht en vuurwerk. De Visserij dagen te Breskens zijn van een bescheiden opzet uitgegroeid tot een groots evenement, dat echter steeds meer geld kost. Wil men dan ook het peil waarop thans de optocht en de verdere feestvüering staat, handhaven, dan zal het nodig zijn dat van de vele bezoekers een entree-geld gevraagd wordt. Van de opbrengst, welke geraamd wordt op f 6800,- zal vooral aan de buurtvereni gingen een groot bedrag ten goede ko- houden. Vaart de „Corrie" uit, dan vol gen we haar tot de landsgrens en waar schuwen de Duitse collega's. Maar ver zoeken niet in te grijpen en ons op de hoogtè te stellen van haar bewegingen. Zodra de „Corrie" weer in de Neder landse wateren komt, enteren we haar, terwijl de Duite politie intussen de an dere smokkelboot in haar wateren te pakken neemt. Van te voren waarschu wen we de politie in Amsterdam, die dan gelijktijdig in alle bekende adressen een inval doet. In samenwerking met de bur gemeester van Klokveen, die we enigs zins op de hoogte hebben gesteld, gaan enkele mensen van de recherche over tot een inval in 't Hooge". „De burgemeester van Klokveen?" „Ja. Wilschoten is gemeente Klokveen en hoewel Klokveen rijkspolitie heeft, moeten we de burgemeester er toch in kennen". „on wat moet ik doen?" „Belt u Vrijdagavond omstreeks een uur of zeven mij op. Dan krijgt u uw in structies". „Oké. En moet ik 's nachts nog op wacht staan?" De man haalde zijn schouders op. „Het is niet waarschijnlijk, dat ze vóór Vrijdagnacht uitvaren. Maar Nee Het staat wel vast, dat ze zich voorlopig niet druk zullen maken. Daar houden we het dus op: Vrijdagavond 7 uur". (Wordt vervolgd). men. Deze verenigingen verzorgen n.l. per buurt een praalwagen. De kosten drukken thans op de buurtverenigingen die hebben laten weten, dat zij de steeds groter wordende lasten niet meer kun nen dragen. Wil het huidige peil ge handhaafd blijven, dan zal er meer geld beschikbaar moeten worden gesteld voor de praalwagens. Deze alleszins redelijke eis mondde tenslotte uit in een voorstel om een entree-belasting te heffen van de kijkers naar de optocht en het vuur werk. Dit zal voor volwassenen f 0,50 en voor kinderen f 0,25 bedragen. Hiervan komt 95 pCt. beschikbaar voor het Vis serij-Comité, dat de vele f eestelij klieden voorbereidt. Later zal dan bekeken wor den hoe dit loopt en op welke wijze men de beschikbare bijdrage van de gemeente kan regelen. De heer M. de Boer vroeg bij de toe passing van de regeling de nodige soe pelheid te betrachten. Zo mogen b.v. de kerkbezoekers en zij die de bedrijven wensen te bezoeken, niet lastig gevallen worden, terwijl bij gebruik van de oude veerhaven ook allen die naar de boot moeten, vrijgesteld moeten worden. De burgemeester beloofde, dat de rege ling voorzichtig zal worden toegepast en men met alle mogelijkheden rekening zal houden. Verbouwing gemeentehuis. In principe ging de raad vervolgens accoord met het voorstel van B. en W. het bestaande gemeentehuis, dat hard aan vernieuwing toe is, te verbouwen en uit te breiden. Voor de uitbreiding is het noodzakelijk, dat de nodige stappen tot aankoop worden voorbereid. T.z.t. zal het uitbreidingsplan worden voorgelegd aan de raad, terwijl ook de nodige voor stellen tot de aankopen door de raad zul len moeten worden goedgekeurd. De Boulevard. Het was weer de Bouelvard in aanleg, die de twijfelachtige eer heeft ae gemoe deren der raadsleden nogal bezig te houden, die tijdens de rondvraag aan de orae kwam. De heer J. W. Carels was n.l. ter ore gekomen, dat Rijkswaterstaat bij de onderhandelingen met de bewoners over de aankopen, veel verder gaat dan de lijn waarmede de raad indertijd ac coord was gegaan. Niet alleen moeten verschillende schuurtjes en kippenhok ken ruimen voor de Boulevard, doch ook verschillende toiletten en bijkeukens dienen te worden afgebroken. Men gaat veel verder dan ons indertijd is voorge legd. Weth. Zegers zette uiteen, dat B. en W. over deze zaak althans officieel niet zijn ingelicht. Wel was B. en W. be kend, dat bij de opzet der plannen een kleine rekenfout gemaakt was, waardoor de lijn van het kunstduin iets meer naar binnen moest komen. Dit iets meer, re pliceerde dhr. Carels blijkt meer dan 3 meter te zijn. De burgemeester stelde voor over deze kwestie opnieuw overleg met Rijkswater staat te openen. Bijna de gehele raad liet haar licht over deze zaak schijnen, waarop dhr. Cambier vroeg dit alles in een besloten vergadering ter sprake te brengen. Hiermede ging de raad accoord, doch men werkte op verzoek van de bur gemeester eerst de rondvraag even af. Krijgt Breskens een derde haven? Depe belangrijke vraag werd door de heer M. de Boer opgeworpen tijdens de rondvraag. Hij vroeg B. en W. naar hun standpunt in deze, waarop de burge meester uiteenzette, dat B. en W. een afschrift hebben gekregen van een schrijven van de Vereniging Havenbe- lang N.V., gericht aan de Hoofdinge nieur-Directeur van Rijkswaterstaat. Hierin wordt gesteld, dat er thans voor vestigingsmogelijkheden aan de havens te Breskens geen plaats meer is. Uit breiding van het havencomplex is daar om dringend noodzakelijk, vooral beke ken in het kader der werkgelegenheid. De burgemeester deelde mede, dat B. en W. hun standpunt in deze nog niet be paald hebben De verharding van de Achterweg zal ter hand worden genomen, hoorde dhr. Cambier verzekeren, daar inmiddels op dracht is gegeven tot het maken van een begroting voor de kosten van dit project. Het zwembad zal, niet in D.A.C.W.- verband, zo spoedig mogelijk opgeknapt worden. Voor 1 Juni zal dit karwei ter hand worden genomen. Dhr. Carels vroeg naar het borgstel lingsfonds voor de visserij. Tijdens de begrotingsbehandeling had hij n.l. ge ïnformeerd naar de mogelijkheid om uit de winst van de vismijn gelden beschik baar te stellen voor vernieuwing of sa nering van de vissersvloot. Indertijd zegden B. en W. een onderzoek toe naar de mogelijkheden hiertoe. Thans deelde weth. van der Hooft mede, dat de zaak in voorbereiding is. Men onderzoekt bij „Zevibel" thans, uit welke fondsen de vissers bij herstel en vernieuwing kun nen putten. Er is geen landelijke uni forme regeling voor sanering van de vis sersvloot. In afwachting van de berich ten van „Zevibel" is thans een commis sie in nauwe samenwerking met de E.T.I. bezig met de voorbereiding van een rapport over de visserij. Besprekin gen hierover zijn geopend met de han del, vissers en alle aanverwante bedrij ven. Zo spoedig mogelijk zullen over dit alles nadere mededelingen worden ge daan. Een verhoging voor Het Groene Kruis van de gemeentelijke bijdrage zal in de volgende vergadering aan de orde wor den gesteld, evenals een bijdrage voor de plaatselijke turnvereniging. De heer Vergouwe informeerde naar de stand van zaken betreffende het aan wijzen van Breskens als kerngemeente voor het probleemgebied West Z.-Vlaan deren. Hierover, aldus de burgemeester, is nog niets met zekerheid te zeggen. De beslissing van de Minister is nog steeds niet bekend; waarschijnlijk houdt dit verband met de vorming van het nieu we kabinet. De heer I. J. de Jonge vroeg, nu de nieuwe lichtmasten voor de Boulevard zijn aangekomen, aandacht voor enkele buitenwijken, die wel wat verlichting kunnen gebruiken. Met de opzichter van de Centrale Dienst zal overleg gepleegd worden. Mevr. M. M. Niermans wees op de onhoudbare toestand bij verschillen de zomerwoningen, waar men het huis vuil zonder meer neerstort in putten etc. in de duinen. Ze vroeg voor deze zomer woningen vuilnisemmers beschikbaar te stellen en op vaste tijden ook daar het huisvuil op te halen. Aan haar wensen zal voldaan worden, terwijl er op gewe zen werd dat huisvuil storten, waar dan ook in de gemeente, verboden is. Nadat de voorzitter de zitting geslo ten had, sprak de raad in besloten ver gadering uitvoerig over de aan te leg gen Boulevard en de gevolgen welke deze aanleg voor de bewoners van de achterliggende woningen zal hebben. Brutale inbraak. Via een raam zijn in de nacht van Zondag op Maandag j.l. één of meerdere personen binnengedrongen in de wo ning van de visser A. de B. in de Vis serijstraat te Breskens. Uit de lade van het dressoir werd een bedrag van f 600,- ontvreemd. Een onderzoek met een speurhond leverde geen resultaat op, nochtans wordt het onderzoek met kracht voort gezet. De bewoners ontdekten eerst 's mor gens bij het opstaan de diefstal, door dat hun aandacht werd getrokken door moddersporen vóór het dressoir. Casino Bioscoop te Breskens vertoont Zaterdag a.s. geen film wegens bezetting der zaal voor andere doeleinden. Zondag 5 April om 4 en 8 uur James Garner in het „Battle Cry"-verhaal van de Amerikaanse commando's en hun landing op de Italiaanse kust: „Stoot troepen in de aanval". Een moedig ver haal, dat ook de gevoelige plek vindt in het hart van de meest onverschrokken e over de hevige spannende strijd en de rustpauzen waarin de hartstochten oplaaien. Een pakkende film, vol actie en spanning. Retranchement Feest op 30 April Na een zeer slecht bezochte algemene vergadering is het Oranjecomité toch het dorp rond geweest met een lijstcol- lecte voor de feesten op 30 April a.s. Het resultaat was verrassend. Zo laag de belangstelling was voor de vergadering, zo hoog was de opbrengst van de collecte H3et bestuur is nu op eigen houtje be gonnen met het opstellen van een voor lopig feestprogramma. Ook aan de be jaarden der gemeente is gedacht. Voor hen wil het Oranjecomité in samenwer king met het Comité voor de Bejaarden zorg een gezellige middag organiseren op Zaterdag 2 Mei. Wegverbetering. Een van de wegen tussen Cadzand- bad en Retranchement, de z.g. „lange strieng" wordt momenteel gedeeiljtlijk vernieuwd. In de oorlogstijd heeft deze grintweg heel wat te lijden gehad. Het stuk, dat thans opgeknapt wordt, wordt van een asfaltdek voorzien. Toren uit de steigers. Dezer dagen zijn de steigers rondom de toren der N.H. kerk verwijderd. Dit betekent het einde van het herstelwerk. De toren werd vorig jaar door de blik sem getroffen, waardoor nog al wat schade ontstond. Thans is het gebouw van een bliksemafleider voorzien. Filmavond van a.v. Het Zwin. Op 10 en 11 April zal de atletiekver eniging Het Zwin te Retranchement en te Cadzand een filmavond organiseren voor leden en belangtellenden. Het programma bestaat voornamelijk ui,t sportfilms, doch om iedereen aan ;zijn trekken te doen komen, is er ook aan ontspanningsfilms gedacht. Al met al een zeer aantrekkelijk programma. Oroede Geslaagde wielerwedstrijd. Dinsdag, 3e Paasdag, had te Groede weer de jaarlijkse traditionele wieler wedstrijd plaats, ditmaal de 8e ronde van Groede voor amateurs en onafhan- kelijken. Onder grote belangstelling vertrokken pl.m. half drie 33 renners voor een af stand van 100 km. over 85 ronden. Reeds spoedig ondernamen Lute uit Goes en Breure uit Rotterdam een uit looppoging en hielden stand tot 20 ron den voor het einde. Toen werden ze in gelopen. Er volgde nu een uitlooppoging van een 7-tal renners die met succes werd bekroond. Ze wisten een 'voorsprong te nemen en te behouden op de grote groep van 1 minuut. De uitslag was als volgt: 1. A. Boeren, St. Willebrord; 2. C. v. d. Horst, Standdaarbuiten3. H. Glerum, St. Willebrord; 4. C. Suijkerbuijk, Nis pen; 5. C. Hermes; 6. W. Heeren, Roo sendaal; 7. B. Wieles, Terneuzen; 8. W. Swanenveld, Dordrecht. 9. H. v. Baste - laar, Rotterdam; 10. C. Lute, Goes; 11. C. Spanjersberg, Rotterdam; 12. Breure,

De Schakel | 1959 | | pagina 2