Oostburg Centrum Kraamzorg Het Centrum Kraamzorg van de ge zamenlijke Groene Kruisverenigingen in West Z.-Vlaanderen hield Zaterdag middag in Oostburg zijn jaarvergade ring, onder de vlotte leiding van burge meester J. C. Everaars van Groede. De opkomst was zeer gering. Het bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Tekorten van vorige jaren dienen evenwel weggewerkt te worden Een verzoek tot de gemeentebesturen zal verzonden worden, waarin gevraagd wordt de tegemoetkoming van f 0,25 per verzorgingsdag te verhogen tot f 1,-. Het aantal verzorgingsdagen in 1953 bedroeg 1605 bij een aantal van 173 be vallingen. Het Centrum beschikt momenteel over 5 gediplomeerde kraamverzorgsters en 3 leerlingen. Een behoorlijke service voor het district vereist evenwel 12 kraamverzorgsters. Zuster De Jonge (Cadzand) stelde zich wegens drukkere werkzaamheden niet langer beschikbaar als vervangster van de leidster. In haar plaats kwam de oud-kraamverzorgster mej. Moelaart uit Oostburg. De rekening over 1958 en de begroting voor 1959 werden aangenomen. In de kascommissie werden benoemd de heren De Zwart en Jac. Risseeuw beiden te Zuidfzande. Breskens Visserij-fivond. Vorige week Vrijdag gaf de Visserij vereniging „Ons Belang" te Breskens een filmavond voor haar leden en belang stellenden. De voorzitter, de heer C. Kosten sprak een openingswoord, waarin hij al len hartelijk welkom heette, in het bij zonder burgemeester J. A. Eekhout, weth v. d. Hooft, alsmede de heren van de Inspectie der Visserijen en van de N.Z.H.R.M. Allereerst werden een aantal films vertoond van het reddingswezen in Ne derland, waarbij men kon zien hoe pa raat de N.Z.H.R.M. is langs onze kusten en waarbij men tevens kon aanschou wen hoe moeilijk en vol levensgevaar sommige reddingen geschieden. De heer Witpen, verbonden aan de N.Z.H.R.M., vertelde enige bijzonderhe den over de vertoonde films. Een zeer bijzondere film was de red ding der bemanning van een gestrandde trawler bij IJsland, waarbij de redders drie dagen en nachten in touw waren eer de bemanning in veiligheid was. De gestrande boot lag aan de voet van een 90 m. steile rots en de redding kon al leen vanaf de landzijde geschieden. Verder werden nog films vertoond over de droogmaking van het IJselmeer, n.l. „En de zee was niet meer" en „Land uit zee," alsmede en film over de waters nood, waarbij men diep onder de indruk kwam bij het aanschouwen van de vele geboden hulp uit alle delen van de we reld. Tot slot wierd nog een zeer mooie film vertoond van ons Koninklijk Huis In de pauze had een verloting plaats met zeer mooie prijzen. Jammer dat voor zo'n mooie avond de belangstelling maar matig genoemd kon worden. Casino Bioscoop te Breskens vertoont Zaterdag 28 Maart om 8 uur en Zondag 29 Maart om 4 uur het verhaal van de moedigste tocht der geschiedenis van het Wilde Westen. Een sage vol avontuur en heldendom: „Pioniers van het Wes ten" met John Payne en Dennis Okeefe. Gouddorst en landhonger deden hen al le gevaren trotseren en deden hen een tocht ondernemen vol ontberingen, dwars door een vijandelijke woestenij. In fascinerende kleuren. Zondag 29 Maart om 8 uur: „Gevaar lijke liefde" met Silvana Mangano. Na haar wereldsucces in „Bittere rijst" heeft Silvana Mangano nog een tweede film gemaakt, waarin behalve haar tegenspe Ier uit Bittere rijst en Anna Vittorio Gassmann, ook Amadeo Nazzari (bekend uit „Zoon van niemand" en „Witte Non") meespeelt. Het heeft weinig zin om Sil- vana's films te gaan vergelijken, aan gezien b.v. ,3ittere rijst" een sociaal drama behandelde en „Gevaarlijke lief de" de verfilming is van een tragische volkslegende, die nog in Sila, een land streek in Calabrie, voortleeft. Slechts zij nog vermeldt, dat „Gevaarlijke liefde" in de meeste landen het uitbundige suc ces van „Bittere rijst" en „Anna" nog heeft overtroffen. Maandag 30 Maart om 4 en 8 uur een die belangstellend had zitten luisteren. „Ja. Naar mijn mening transporteert zij die rommel naar Amsterdam. Met een blauwe sportwagen". De inspecteur knikte. „Ja, dat is me al bekend." Hij keek op een blad papier: „Van mijn collega Busselaar weet ik, dat een blauwe sportwagen, een Opel Re cord, met aan het stuur een jongedame, diie beantwoordt aan het signalement dat u gegeven hebt, omstreeks half één vanmiddag in Amsterdam arriveerde. De wagen is toen naar een woning op de Zeedijk gereden en men heeft gezien, dat de vrouw een tas bij zich had. Na een kwartier kwam ze terug. Ze heeft daarna enkele café's in de binnenstad bezocht en is om half drie weer de stad uitgereden in de richting van de Afsluit dijk. Dit is het laatste, wat ik een kwar tier geleden heb doorgekregen. Er staan posten langs de route, die haar door melden, zodra ze is gepasseerd. U ziet, wij hebben ook onze maatregelen geno men". (Wordt vervolgd). echt Oostenrijkse film, vol meeslepende melodieën, met Son ja Ziemann en Han? Moser in „Keizerbal". Een vermakelijke Hans Moser en een charmante Sonja Ziemann brengen U van de ene lach in de andere. Een vrolijke geschiedenis, die zich afspeelt in het romantische Ischl. Een film met de echte Wiener charme, in prachtige kleuren. Geslaagd Te Den Haag slaagde voor het examen radio-telegrafist 2e klas, R. P. Verschoor te Breskens. Schoondljke N.V.V. Bestuursbond vergaderde. In zaal Wijffels te Schoondijke verga derde de N.V.V. besturenbond, o.l.v. de heer A. v. d. Velde uit Schoondijke. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, dat 1958 voor het N.V.V. geen gunstig jaar geweest is. Hier zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen. Wel noem de spr. het verheugend, dat er thans veel belangstelling is voor de vakbonden. De actie met de waardebonnen is zeer geslaagd en ruim 12.500 nieuwe leden werden in 2 maanden tijds aan het le dental toegevoegd. Spr. hoopte op meer belangstelling voor de bestuurdersbond en de vakbondsafdelingen van de leden, Naar aanleiding van de notulen wer den over de gehouden kadervergaderin gen verschilelnde vragen gesteld. Het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, dhr. L. de Klerck, kon ieders waardering verwerven, hoewel er vel schillende wensen leven, o.a. een regel matig spreekuur van het Bureau Ar beidsrecht, terwijl met name de werk gelegenheid ook de N.V.V.-bestuurders vele zorgen baart. De voorz. zette uiteen hoe het komende 1 Meifeest zal worden gevierd. Adrie van Oorschot zal met zijn gezelschap 's middags eerst een kinder voorstelling geven met o.a. poppenkast, buikspreken en goochelen. Des avonds zal dhr. van Oorschot, met een ander programma uiteraard, optreden voor de ouderen, terwijl er na alfoop gedanst zal worden op de vrolijke tonen van The Sarino's te Breskens. Het Meifeest zal te Breskens gehouden worden. Om een en ander te kunnen financieren wordt er naast de bijdrage van de afdelingen, een grote verloting gehouden. Door het aftreden van dhr. P. Hensen uit Breskens wegens gezondheidsrede nen en mevrouw S. van Roo-Deseijn uit Groede als bestuurslid van de arbeiders kunstkring, moest in een 2-tal vacatures worden voorzien. Mevr. S. Simpelaar- de Klerck werd gekozen, evenals dhr. Vinke uit Breskens. In de vacature in het bestuur der Bestuurdersbond, ont staan door het bedanken van de heer P. Hensen, werd voorzien door de be noeming van dhr. H. Oosterling uit Bres kens. Over het financieel verslag waren verschillende vragen. De penningmees ter, dhr. M. Versprille, werd dank ge bracht voor zijn zuinig beheer. Na een korte pauze, waarin consumpties werden aangeboden, werd het bestuursbeleid ter sprake gebracht, waarop geen aan merkingen waren. Dhr. C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V., sprak vervolgens over enke le vakbewegingszaken, waarbij hij naar aanleiding van oen vraag, clieper inging op de onbevredigende situatie bij de werkplaats voor minder-validen te Oo t- burg. In het dagelijks bestuur hebben in tegenstelling tot de werkplaats van Walcheren en Goes, geen vertegenwoor digers van de vakbeweging zitting, ter wijl de werkge vers helemaal niet betrok ken zijn bij de werkplaats. V/el heeft voor de drie r zamenlijke bonden één lid, n.l. de voorzitter van do A.B.V.A., een adviserende stem in het bestuur der werkplaats. Men noemde dit zeer onre delijk, daar de belangen der werkne mers van de werkplaats op deze wijze zeer eenzijdig behartigd worden. Dhr. Hoek drong er bij de kaderleden op aan via de G.S.W.-commissie tegen deze gang van zaken, die zeer ondemocratisch is, stellign te nemen en daar waar mo gelijk, de belangen der werknemers op de werkplaats te behartigen. Het N.V.V zal stappen ondernemen om de statuten gewij.cigd te krijgen en zal zo mogelijk niet schromen het landelijk N.V.V.-ap paraat hiervoor in werking te zetten. Ook de positie van de bedrijfsleider der werkplaats kwa.m ter sprake. Het is een zeer ongezonde situatie als de bedrijfs leider zelf geen werken aan mag nemen en B. en W. van Oostburg over alle klei nigheden. welke de werkplaats betref fen, hun zegen moeten geven. De be drijfsleider moet vrij zijn te kunnen handelen, daar waar dit voor de goede gang van zaken in het bedrijf nuttig en noodzakelijk is. Nadat nog enkele interne zaken wa ren afgehandeld, werd de bijeenkomst met een gezamenlijke broodmaaltijd be sloten, waarna De Flamingo's uit Bres kens het gezelschap geruime tijd ge noeglijk bezig hield. Bejaarden-middag De Christelijke Vrouwenbond organi seerde in het Jeugdgebouw een middag voor de beiaarden uit Schoondijke. Een 65-tal oudjes, behorende tot alle gods dienstige richtingen, bezochten deze middag, welke onder leiding stond van mej. K. van Bortel. In het eerste gedeelte van de middag werd het Paasevangelie, nader toegelicht met een filmstrip, door mei. van Bortel verteld. Gezamenlijk werden enkele Paasliederen gezongen. Het tweede gedeelte werd besteed aan het voorlezen van enkele gedeelten uit het boek „Eenzaam maar niet alleen," door Prinses Wilhelmina. Ook hierbij werden enkele strips betreffende het le ven van Koningin Wilhelmina vertoond, Tot slot werd nog een filmpje over Zwitserland vertoond. De voorzitster van het Schoondijkse Comité Voor Vrijwillige Hulpverlening, mevr. van Rosevelt, dankte in haar slot woord mej. van Bortel, voor de wijze waarop zij deze middag had verzorgd. Tevens dankte zij mevr. Hamers, wel ke door verhuizing Schoondijke zal ver laten, voor het vele werk dat zij als lid van het Comité S.Vr.H. Verlening heeft gedaan. Cadzand Landing op het strand. Op het strand van Cadzand heeft Za- terdagmiddag een Belgisch sportvlieg- tuig een geslaagde landing gemaakt, waarna het, met assistentie van twee inwoners van Oostburg, weer vlot op steeg om te verdwijnen in de richting van Knokke. Breskens Biljartwedstrijd. Maandag j.l. bracht de Zeebrugse bil jartvereniging een bezoek aan „A.B.C." te Breskens, in 't Vissershuis. De opkomst van beide verenigingen was groot. Kort nadat het startsein was gegeven voor de grote kamp op 't groene laken, bleek al gauw dat Zeebrugge be schikte over sterke spelers. Het was ten slotte toch A.B.C. die met kunst- en vliegwerk als overwinnaars uit de strijd kwamen met ÏO'A6V2. Dus van de 17 partijen wist A.B.C. er 10 te winnen en 1 gelijk te spelen. Na afloop werd nog het woord gevoerd door beide voorzitters en hierbij over handigde de voorzitter van A.B.C. nog een beker aan Zeebrugge als aandenken aan hun bezoek aan Breskens. Na het nuttigen van een koffiemaaltijd bleef men nog enige gezellige uurtjes bijeen, waarna men weer huiswaarts keerde. Aanbesteding 8 woninwetwoningen. Namens het Gemeentebestuur van Breskens werd gistermorgen ten gemeen tehuize openbaar aanbesteed de bouw van 8 woningwetwoningen m. schuurtjes, komende op een terrein gelegen aan de Dr. Broodmanstraat te Breskens, De inschrijvingen waren als volgt: Fa. Leenhouts, Sluis f 108.500, Gebr. Visser, Breskens f 105.000. C. Brevet, Breskens f 104.258, D. Plekkenpol, Breskens f 103.600,- Fa. L. Maas Co., Breskens f 101.180,- Fa. Pleijte de Winde, Breskens f 100.995. Fa. Jacobs, Breskens f 100.700,- De begroting bedroeg f 101.280,-. Groede Veel belangstelling voor de 8e Ronde van Groede. Voor de 8e Ronde van Groede, een wielerwedstrijd voor amateurs en onaf- hankelijken over 100 km., die op 31 Maart, 3e Pasen, te Groede verreden zal worden, bestaat veel belangstelling. Redes meer dan 50 renners hebben inschrijving aangevraagd, w.o. de beste uit alle delen van ons land. In verband met de afstand van het parcours heeft het comité zich genoodzaakt gezien se- lc itie toe te passen, zodat een groep van 30 geselecteerde amateurs en 10 onaf- hankelijken aan de start zullen ver schijnen. Zuidzande Aanbesteding. Namens het gemeentebestuur van Zuidzande werd ten gemeentehuize aan besteed de bouw van 2 woningwetwonin gen met schuurtjes, welke zullen worden gebouwd aan de Zegveldstraat te Zuid zande. Ingeschreven werd als volgt: W. Focke, Zuidzande f 25.776,- A. I. Risseeuw, Zuidzande f 26.697,- J. J. van Hee, Sluis f 26.925 - Fa. Cortvriendt, Sluis f 27.507,- Fa. Christiaansen, Oostburg f 27.600,- Fa. L-eenhouts, Sluis f 27.900.- P. Morel, Oostburg f 28.200,- J. de Lignij, Zuidzande f 28.372.- A. Snoeren. Zuidzande f 28.426,- Fa. Bossand Zn., Oostburg f 30.000,- De begroting bedroeg f 25.950,-. Hoofdplaat Zilveren professie/eest. Op 19 Maart j.l. vierde zuster Augusta, in de wereld Maria Clarissa Vermeulen, te Dongen haar 25-jarig professiefeest. Zuster Augusta is van de orde der zus- tem Franciscanessen van Dongen en is afkomstig uit de parochie Hoofdplaat. Het klooster van de Franciscanessen te Hoofdplaat is reeds enkele jaren op geheven en derhalve vindt het feest plaats in het klooster te IJzendijke. In verband met de besloten tijd zal dit familiefeest pas gevierd worden op 1 April. Mooie prijzen. Bij de voorselectie, welke door de stu dieclub voor schilders te Terneuzen „van d'Eé tot Hontenisse" i.v.m. de landelijke wedstrijd, werd gehouden, boekte onze dorpsgenoot H. Simonse opmerkelijke resultaten. Van de 5 door hem ingezon den werkstukken behaalden er 4 een prijs, te weten: Groep A3: Eerste prijs (diploma pl. beker); groep BI: derde prijs: groep B2: tweede prijs; groep Cl: eervolle vermel ding. J. I. Stuy benoemd tot burgemeester van Putte. Tot burgemeester-secretaris van Putte is per 1 April a.s. benoemd de heer J. I. Stuy, die sedert 1947 secretaris-ontvan ger der gemeente Hoofdplaat is geweest. De heer Stuy verheugt zich zeer over zijn benoeming, in tegenstelling tot burgemeester Temmennan, die in de heer Stuy een belangrijke en bekwame kracht verliest. De nieuwe Putse burgemeester is 39 jaar oud, is gehuwd en heeft 4 kinde ren: een zoon van 4 en drie dochters van resp. 8, 10 en 11 jaar. Nu hij al 12 jaar in Hoofdplaat woont en werkt, zou men hem licht houden voor iemand die erg verknocht raakt aan een bepaalde plaats. Niettemin is de nieuwe burge meester der Puttenaren een zwerver, al thans wanneer men het lange lijstje van plaatsen, waar hij ooit gewoond en gewerkt heeft, nagaat. Hij werd geboren in Axel op 2 Maart 1920 en woonde vervolgens 5 jaar Hulst. Met zijn ouders verhuisde hij nog naar Maastricht, Rotterdam en Vlissin gen. Op 1 Maart 1939 begon z'n ambte lijke loopbaan, in de gemeente Schoor-- dijke. Na z'n tijdelijk ambtenaarschap in Schoondijke werkte de heer Stuv ter secretarie van Nijmegen en kwam daar na in Den Haag terecht. Op 15 Augustus 1944 vertrok hij naar Stellendam, waar hij een jaar tweede ambtenaar ter sec retarie was, om vervolgens in Den Bom mel eerste ambtenaar en tevens wnd. secretaris te worden. En vandaar ver huisde hij op 1 Februari 1947 naar Hoofdplaat, waar hij was benoemd tot secretaris-ontvanger. In Hoofdplaat zal men de heer Stuy missen, niet alleen als secretaris, maar ook omdat de heer Stuy vele bestuurs functies had in het verenigingsleven Hij moet nu o.m. bedanken voor het sec retarisschap van het wielercomité en voor het bestuurslidmaatschap van het St. Nicolaas-comité, van de R.K. Ge zinszorg IJzendijke (waaronder Hoof! plaat valt) en van andere instellingen. In het verband van de vereniging van B. S. en O. verrichtte de heer Stuy aller lei commissiewerk, met name voor de Beschuttende werkplaats te Oostburg, voor de ongevallenverzekering voor bur gemeesters, secretarissen en secretarie- personeel en voor het uniform steunde reling*fonds. Hij vervuMe deze functie met grote nauwgezetheid en met be schikbaarstelling van al zijn gaven. Donderdagmiddag 19 Maart riin d wethouders van Putte, de heven A. v d. Ven en J. de Clerck, de eerste ambte naar en wnd. secretaris, de heer J Emons en de ontvanger, de heer A. v. d. Ven, persoonlijk naar Hoofdplaat geko men om kennis te maken met de nieuwe burgemeester. Op 5 April a.s. zal de heer Stuy officieel in Putte worden geïnsta! leerd. Zaterdagmiddag bracht de heer Stuy met zijn echtgenote een eerste onoffi cieel bezoek aan Putte. De nipuwe bur gemeester en zijn echtgenote werden door het college van B. en W. en de wnd. gemeente-secretaris op het gemeente huis ontvangen. Daar maakten zij aller eerst kennis met het gemeentepersoneel. Vervolgens werden het gemeentehuis, de garage van de brandweer en ook open bare werken, alsmede de ambtswoning van de burgemeester bezichtigd. Nadat, een rondrit door de gemeente was ge maakt, werd nog kennis gemaakt met de raadsleden. Op 2e Paasdag, 's avonds om 7 uur, zullen de inwoners van Hoofdplaat tij dens een afscheidsbijeenkomst in zaal Martens, officieel afscheid nemen van hun secretaris. Op deze bijeenkomst zul len alle plaatselijke verenigingen ver tegenwoordigd zijn. De mogelijkheid be staat dat op 5 April een extra bus van Hoofdplaat naar Putte rijdt om bij de installatie van de heer Stuy tegenwoor dig te zijn. Breskens Oprichtingsakte gepasseerd van dc N.V. Expl. Mij. Zeebad-Breskens. Op 25 Maart j.l. werd in hotel Valk door notaris v. d. Hoek de oprichtings akte gepasseerd van de N.V. Expl. Mij. Zeebad-Breskens. Hierbij waren aanwe zig de leden van de Raad van Beheer, waaronder de Burgemeester van Bres kens en enkele andere mede-oprichters. De voorz. van de Raad v. Beheer, dhr. van Laarhoven, deelde mede dat od de statuten nu de Ministerieële goedkeu ring is verkregen, zodat hiermede de totstandkoming van de N.V. een feit is geworden. Hij memoreerde voorts het feit dat deze N.V. de grote steun van een belang rijk deel der bevolking van Breskens heeft ondervonden, zodat het streven der N.V. om de welvaart van Breskens te dienen en te bevorderen, door velen begrepen is. Ook dankte hij de burge meester voor de grote steun van de zijde van de gemeente ondervonden. Dat het bestuur intussen niet stil ge zeten heeft blijkt uit hetgeen inmiddels bereikt is. Dit bestaat hierin dat. zeer waarschijnlijk nog dit jaar een kam peerterrein zal worden ingericht vol gens de eisen door de Ned. Kampeer Raad gesteld, op een terrein dat hier zeer goed geschikt voor is. Voorts za! de exploitatie van het badstrand ter hand worden genomen, waartoe badhokjes zullen worden opgericht met wisselca bines en weekend-huisjes, terwijl ook op korte termijn de bij vele Bressiaan- ders bekende duiktoren weer op het strand zal worden opgericht. Voorts heeft de N.V. vele en belangrijke bespre kingen gevoerd welke, naar gehoopt wordt, binnen afzienbare tijd zullen lei den tot het stichten van een bungalow park. Er staan voorts nog velerlei plan nen op het programma welker uitvoe ring en mogelijkheden nader worden be zien.

De Schakel | 1959 | | pagina 2