Esso BOBBE CORSETTEN en mantels ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN PETROLEUM van WIM FENIJN houdt Uw olii Breskens - Boulevard - Tel. 506 aJv* manielcosiuums F e u i 11 e t o n Het geheim van 't Hooge de ichakel ALG. NIEUWS BLAD 14e Jaar%ang Nr. 706 Vrijdag 27 maart 1959 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F« SMOOR DE HULSTER )RPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. GiRO 3Ö8296 Plaatselijk Nieuws Zuidzande Raadsvergadering. De Raad der gemeente Zuidzande kwam Dinsdagmiddag in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. Bij de ingek. stukken was een mede deling van G.S., dat zij de begroting voor het dienstjaar 1959 heeft goedgekeurd. Tevens was er een schrijven van G.S., waarbij kennis gegeven werd dat de re kening 1957 definitief door het College is vastgesteld. De bij de wet vastgestelde vergoedin gen voor het kleuteronderwijs, o.a. huur- vergoeding, vergoeding per lokaal en per leerling, werden voor 1958 vastge steld, evenals de voorschotten voor 1959. Indertijd werd voor de verbouwing aan de o.l. kleuterschool, ondergebracht in het verenigingsgebouw ,,'t Plekje," door de raad een bedrag van f 10.000,- gevoteerd. Dit bleek thans niet voldoen de om een alleszins bevredigende oplos sing te verkrijgen. In dit verband vroeg en verkregen B. en W. een aanvullend crediet van f 5000,-. Van de Minister van Binnenlandse Zaken was bericht ingekomen, dat de basisuitkering uit het Gemeentefonds voor de gemeente Zuidzande, ingaande 1 Jan. 1958, is vastgesteld op f 30,17 per inwoner. Aan de Interkerkelijke Oommissie voor Maatschappelijk Werk en Gezins zorg in West Z.-Vlaanderen werd ten behoeve van het maatschappelijk werk voor 1959 een subsidie toegekend van f 387,63 en voor de gezinszorg een sub sidie van f 104,65. Het Centrum Kraamzorg van de Sa menwerkende Groene Kruisafdelingen in West Z.-Vlaanderen verkreeg een ver hoogde subsidie, welke thans werd be paald op f 1,- per verzorgingsdag. Hadden B. en W. voor het treffen van voorzieningen aan gemeente-eigendom- men, waarvan de kosten hoger lagen dan f 250,-, machtiging van de raad nodig, thans is deze grens opgetrokken en is machtiging eerst nodig wanneer de kos ten f 500,- overtreffen. Besloten werd 2 woningwetwoningen te bouwen in de Zegveldstraat. De salarisverordening voor het secre- tariepersoneel werd gewijzigd en de be groting voor het jaar 1958 en voor het jaar 1959 eveneens. Tijdenb de rondvraag werd geïnor- meerd naar de stand van zaken met be trekking tot de derde schoolarts. Naar aanleiding van deze vraag bepaalde de raad nogmaals haar standpunt, waar in zij tot de uitspraak kwam dat de aan stelling van een derde schoolarts nood zakelijk moet worden geacht. Oostburg over de maand Februari 1959. GEBOORTEN: 31 Jan., Roelf Jacobus Johannes, zn. van J. M. ten Gate en van F. J. Tellier, wonende te IJzendijke; 2 Febr., Coenraad, zn. van D. Pasalbessy en van J. S. Anakotta, wonende te Groe- de, woonoord „De Haven"; 4, Elizabeth Magdalena, d. van H. F. M. J. Ooster- baan en van E. T. Bril, wonende te Oostburg; 6, Angelique, d. van L. Lu- Was- en strijkvaardige vrouwen van Breskens! Heeft U wat voor de was in de winkel vergeten, Daar behoeft U niet over te zweten. Houdt WIM FENIJN in de gaten, Want die vent in alle straten. maye Schuld en van I. Boidin, wonende te Oostburg; 7, Roelina Alberta Mar leen, d. van C. N. Jansen van Rosen - daal en van R. E. van Dijk, wonende te Oostburg; 14, Lucas Camiel Alphons Louis, zn. van A. A. van Deursen en van N. M. De Baets, wonende te Aardenburg; 13, Maria Johanna, d. van W. J. Lam- paert en van I. M. M. De Smet, wonende te Aardenburg; 15, Martina Maria, d. van E. A. Willems en van A. L. Laureyns, wonende te Aardenburg; 19, Petrus Cla ra Maria, zn. van A. S. M. de Dobbelaere en van M. S. Modde, wonende te Oost burg; 19, Sylvia, d. van C. van Wijnen en van A. J. Kuijpers, wonende te Oost burg; 20, Martha Abetsina, d. van Z. Hi- tipeuw en van M. Paliama, wonende te Oostburg; 20, Marcus Arnold Marie, zn. van A. A. H. de Badts en van G. L. G. van de Vijver, wonende te Sluis; 22, Wil- helmina Adriana, d. van T. Mahulette en van M. Lekatampessy, wonende te Groede, woonoord „De Haven"; 25, Ma ria Balandina Wilhelmina, d. van W. Nasarany en van H. Ririnama, wonende te Aardenburg, woonoord „Rodanborch" 27, Anja Ellen, d. van J. I. Adriaansen en van T. J. den Hamer, wonende te Oostburg; 28, Cornelia, d. van A. G. van Grieken en van W. E. de Visser, wonen de te Breskens. HUWELIJKEN: 19, Arnold Constant Termont, 25 j., wonende te Schoondijke en Alma Maria Thilleman, 21 j., wo nende te Oostburg. OVERLEDEN: 3, Jozina Johanna Al- bregts, 82 j., echtgenote van Johannes cle Hondt, wonende te Groede; 3, Izaak Abraham Brakman, 88 j., wonende te Sluis; 5, Maria Risseeuw, 77 j., wonende te Cadzand; 6, Eucherius Rijckaert, 85 j., wonende te Oostburg; 11, Sara Cam- bier, 80 j., wonende te Oostburg; 12, Pie- ter de Baar, 82 j., wonende te Oostburg; 14, Irma Marie Van Eenaeme, 77 j., echt genote van Prudentius Steijaert, wo nende te Aardenburg; 14, Joyce Con stance van Rhee, 24 j., echtgenote van John Eddie Christoffel, wonende te 's- Gravenhage; 14, Leonie Louisa Buijck, 85 j., wed. van Edemond Dominicus Hen- ricus Geeraert, wonende te Groede; 15, Lucas Camiel Alphons Louis van Deur sen, 1 dag, zn. van A. A. van Deursen en van N. M. De Baets, wonende te Aarden burg; 16, Jacomientje Maria Elizabeth Suzanna van Dronkelaar, 12 j., d. van J. E. v. Dronkelaar en van S. J. Buijze, wonende te Zuidzande; 18, Irène Maria Sophia de Boever, 38 j., echtgenote van Prudent Jacobus Waatjes, wonende te Biervliet; 18, Maria Felicita van Puij- velde, 70 j., wonende te IJzendijke; 22, Frederik de Jonge, 35 j., wonende te Breskens; 24, Emma Maria Mullaert, 80 j., wonende te Oostburg; 27, Ludovica Maria Neydt, 73 j., wed. van Camiel Al- fons Demeyer, wonende te Sluis; 27, Jo- zias Jan Dees, 69 j., wonende te Groede. VISITEKAARTJES Fa. Smoor de Hulster, Breskens f y brengt U een verrassende collectie y De moderedactrice der P.Z.C. schreef over onze modeshow van 17 dezer: „Vrouwelijk en elegant waren vooral de kostuums met losse jasjes". Over onze mantels schreef zij, dat zij „maar zelden zo'n uitgebreide collectie van modieuze en goed vallende mantels zag". Wij leveren U zo'n elegant kostuum voor 98 50 - 115,- 135, Zo'n modieuze en goed vallende mantel voor 89,50 - 98,- 125, Voor uw betere damesconfectie Eerst kijken bij UW MODEHUIS IN VLI3SINGEN MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG Schoondijke Uitvoering. Schoondijke's Gemengd Koor gaf in de Ned. Herv. Kerk haar jaarlijkse uitvoe ring. Aan deze uitvoering werkte mede het Kinderkoor van de Pr. Ireneschool te Schoondijke. Het geheel stond o.i.v. de heer A. J. de Klerck. In zijn openingswoord heette het be stuurslid, de heer J. van Baal, alle aan wezigen hartelijk welkom. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de Ere-voorzitter, de heer F. A. van Rose- velt. Het gebodene stond op een behoorlijk peil, doch jammer is het dat de bezet ting van het koor elk jaar geringer wordt. Zowel het bestuurslid, dhr. van Baal als de ere-voorzitter gewaagden beiden in hun slottoespraakje, dat het zo jammer was dat geen nieuwe en jon ge krachten in voldoende mate dit koor weer op volle sterkte brachten. Beiden spraken de hoop uit dat het misschien dit jaar eens zou mogen gelukken uit breiding te krijgen. Mocht dit niet het geval zijn dan zal langzaam maar zeker het koor uitsterven, doch hierin konden geen van beiden geloven. Voor het vele belangeloos werk dat de dirigent, de heer A. J. de Klerck voor de vereniging verricht, mocht hij een fraaie schemerlamp in ontvangst ne men. Doch ook hij sprak met enige be zorgdheid over hot geringe aantal le den, doch volhouden was hier de enige manier om tot verbetering te komen. door HENK VAN HEESWIJK. 25 Binnen anderhalf uur was hij bij de haven aangekomen en met de fiets aan de hand liep hij een beetje te kijken. Toen hij een gebouwtje zag, waarop stond „Rijkspolitie" zette hij zijn fiets tegen de muur en stapte naar binnen. Er zat een politieman te schrijven en hij keek op van zijn werk, toen de jon geman binnentrad. Tonnie knikte vrien delijk en zei: „Ik weet niet of ik hier te recht ben, maar de heer Busselaar uit Amsterdam heeft me gestuurd. Er moet hier ergens een motorboot voor me klaar liggen". De politieman fronste zijn wenkbrau wen. „Wat denkt u? Dat we hier een bo- tenverhuurderij hebben?" Tonnie spitste zijn lippen en glimlach te. „Ik dacht: in bizondere omstandig heden: ja. Maar ik kan abuis zijn. Ik moet zijn bij de politie te water". „Dat is hier". „Wel, dan ben ik terecht. Zijn er nog collega's van u die hoger in rang zijn?" De politieman keek de bezoeker mis prijzend aan en haalde toen zijn schou ders op. Zonder verder commentaar nam hij de hoorn van het telefoontoestel. „Hallo, inspecteur, hier is een man hoe is uw naam?" „Tonnie Koenders. Uit Wilschoten". „Hallo? Tonnie Koenders is zijn naam, afkomstig uit Wilschoten en hij beweert, dat hier een boot voor hem moet zijn O juist Jawel, inspecteur". „Nou, de inspecteur wil u ontvangen. Loopt u maar door deze deur, de gang in en de tweede deur rechts". Tonnie boog. „Mijn dank". Hij liep naar de gang en klopte op de tweede deur rechts. „Binnen". Hij draaide de knop om en betrad het vertrek. Een rijzige politieman met twee sterren op zijn uniform stond van achter zijn bureau op en stak glim lachend een hand uit. „Zo, meneer Koenders, hoe maakt u het? Gaat u .zitten. Sigaret?" „Graag". „Mijn collega Busselaar is hier giste ren even geweest en heeft me de si tuatie uiteengezet. Voor zover ik het be grijp, bent u naar alle waarschijnlijk heid op een goed spoor. Nu was uw ver zoek: een boot ter beschikking te heb ben. Natuurlijk hebben we hier wel en kele snelle motorboten, maar de voor schriften verbieden deze aan particu lieren uit te lenen. Zelfs als deze men sen onder bepaalde omstandigheden hulp verlenen aan de politie". Tonnie's gezicht betrok. „Ik kreeg van morgen een brief van mijn vriend Bus selaar en „Mag ik die brief eens zien?" Tonnie grijnsde. „Die heb ik, nadat ik hem gelezen had, meteen verbrand". De ander knikte. „Apropos, u kunt zich natuurlijk behoorlijk legitimeren?" Tonnie nam zijn rijbewijs en pas uit zijn portefeuille en overhandigde die aan de inspecteur, die de documenten bekeek en de foto's vergeleek met het origineel. Tonnie vervolgde intussen: „Zoals ik al zei, mijn vriend Busselaar schreef me, dat er wèl een boot ter mij ner beschikking zou zijn". De inspecteur gaf de papieren terug en trommelde op zijn bureau, ..Onder bepaalde omstandigheden en onder be paalde voorwaarden: ja. U krijgt iemand mee. Dat is niet alleen noodzakelijk uit het oogpunt van dienstvoorschriften, doch ook vanwege het feit, dat u het water hier niet kent. Zelfs als zoudt. u een expert zijn in het varen, dan zoudt u binnen een half uur vast zitten tij dens eb. Het wemelt hier namelijk van ondiepten en bij laag water komen er vele droog. U begrijpt, dat het verve lende consequenties met zich mee zon brengen, zowel voor U als voor ons, als u. omhoog kwam te zitten. Daar staat tegenover, dat wij op onze beurt na tuurlijk graag willen meewerken om de heren in hun kraag te pakken. Ik ben het met mijn collega Busselaar eens, dat we de lieden op heterdaad moeten betrappen. Ook daarom gaat er een mannetje mee. Temeer ook, omdat de kust voor Wilschoten ressorteert onder ons controlegebied". Tonnie knikte. „Daartegen heb ik na tuurlijk geen enkel bezwaar." „Bent u nog wat naders te weten ge komen?" „Ja. Vannacht ben ik weer op mijn post geweest. Om precies half twee voer een motorboot uit de particuliere ha ven van 't Hooge. Omstreeks drie uur kwam die boot weer terug. Ik ben zwem mende in de nabijheid van de boot ge weest en ik heb gezien, dat men enkele pakjes van boord haalde en aan land bracht. Bovendien antwoordde iemand, op de vraag of alles goed gegaan was: „Niets bijzonders. We waren in twee minuten klaar. Hier zijn de spullen: zeven dozen in totaal. We moeten er vandaag nog wat van doorsturen". En daarop werd geantwoord „Daar: zorgt Ineke wel voor". Voor zover ik heb kun nen constateren waren er vier man bij betrokken". „Die Ineke, is dat de dochter van die Rosmalen?" informeerde de inspecteur,

De Schakel | 1959 | | pagina 1