nen doen. Wij moeten het Kruisgebouw beschouwen als een bescheiden medisch centrum. 16 jaar zijn we met de tot standkoming van het gebouw bezig ge weest. De financiering heeft hoofdbre kens gekost. Veel medewerking hebben we gehad, ook van het Wit-Gele Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat, die achter het streven van het Groene Kruis heeft gestaan. De raad verleende in haar ge heel de volle medewerking. Toen de fi nanciering rond was, kon gelukkig door gewerkt worden. Van het Min. van So ciale Zaken kreeg men een bijdrage van f 10.000,- aan bouwpremie, in de woning van de zuster werd f 3750 ontvangen, uit het kinderpostzegelfonds f 2500,-. De gemeente verleende een renteloze geld lening, groot f 17.500,- en uit eigen mid delen kon f 6000,- worden gefourneerd. De voorz. bracht dank aan allen die aan de totstandkoming hadden meegewerkt en deed tot slot een beroep op de leden het Groene Kruis trouw te blijven, dit in het belang van de vereniging en van de volksgezondheid in de gemeente. Mevr. de Casembroot zei, dat het haar een genoegen was aanwezig te zijn. Een van de redenen die haar bewogen heb ben de opening te komen verrichten is wel het feit, dat de samenwerking zo goed is geweest. Vroeger ben ik wel eens in Biervliet geweest om de kerkglazen te oekijken. Het doet mij genoegen nu eens officieel in de gemeente te zijn, aldus Mevr. de Casembroot. Biervliet heeft een bekende klank uit het verle den en niet alleen door Willem Beukeisz. Iets van de oude durf komt nu nog tot uitdrukking door het uit eigen kracht tot stand brengen van het Groene Kruis gebouw, waarvoor geen rampgelden aan wezig waren, clit in tegenstelling tot vele Groene Kruisgebouwen die op Schouwen-Duiveland en andere ramp gebieden konden worden gesticht. We moeten het bestuur voor de durf wel heel dankbaar zijn. Met U is het dan ook de gehele gemeente die verheugd kan en mag zijn. Mevr. de Casembroot hoop te, dat de samenwerking, die tot stich ting van het gebouw heeft geleid, be stendigd zou mogen blijven. Gelden spelen natuurlijk een grote rol. Ik heb de sleutel in het sleutelgat mogen ste ken om te openen, dat is geen kunst, maar het gebouw open te houden, dat is veel moeilijker. Daar zal de penning meester voor moeten zorgen, die dan ook geen gemakkelijke taak zal hebben. Met het uitspreken van nogmaals haar goede wensen voor de toekomst, felici teerde zij de voorzitter en met hem de gehele gemeenschap. Burgemeester Kostense dankte voor de vriendelijke woorden door de voorz. aan het adres van de raad gericht. Na mens de raad bood spr. welgemeende gelukwensen aan. De gemeente is a.h.w. bij het Groene Kruisgebouw betrokken, immers zij heeft het annex badhuis ge bouwd en beide hebben een gemeen schappelijke toegang met wachtruimte. Spr. hoopte, dat beide partners in het complex goed zullen mogen samenwer ken in het belang van Biervliet. De heer J. Blok, afgevaardigde van het bestuur der Prov. Zeeuwse Ver. Het Groene Kruis, sprak woorden van geluk wensen, waarbij hij namens de Prov. Ver. aan de voorz. een enveloppe met een cheque van f 250,- overhandigde. De heer Blok herinnerde er aan, dat de heer Maas zijn 25-jarig jubileum als voorz. van het Groene Kruis voor Bier vliet en Hoofdplaat viert. Veel heeft U in die jaren voor de vereniging tot stand kunnen brengen. Hiervoor zijn wij U zeer erkentelijk. Ook heeft de A.N.V., de landelijke vereniging, grote waardering voor Uw activiteiten. Om onze waarde ring te vertolken heeft het bestuur ge meend U de zilveren Groene Kruispen- ning te moeten schenken. Diep getroffen door dit huldeblijk nam de heer Maas de penning in ontvangst en dankte hij voor de eer die hem hier te beurt viel. De heer A. de Meijer, secretaris van de Groene Kruisafd. voor Biervliet en Hoofdplaat, sprak namens het bestuur. Hij zei bijzonder trots te zijn met het nieuwe gebouw. Het bestuur veronder stelt, dat de ingebruikname U wel bij zonder veel voldoening zal schenken, immers U hebt vele jaren geijverd voor terugzwemmen, toen een vierde gedaan te aan boord zichtbaar werd. De man stond even stil, stak een sigaret aan en Tonnie had een paar seconden gelegen heid zijn gezicht te zien. Het was 't ge laat van een oudere man. Waarschijn lijk Rosmalen zelf. Toen floepte het vuur uit en ook deze man ging van boord, kennelijk de anderen achterna. Tonnie wachtte nog een paar minu ten, waarna hij zo geruisloos mogelijk terugzwom naar zijn kleren, in een bij zonder tevreden stemming. Zijn vermoe den bleek steeds juister te zijn. Nu nog een boot en dan zou het net samenge trokken kunnen worden. Maar had hij zelf feitelijk wel een boot nodig? In de allerbeste stemming klom Ton nie aan wal op de plek, waar hij meen de zijn kleren gedeponeerd te hebben. Juist begon het in het oosten enigszins lichter te worden. Hij had uitgekeken naar zijn hengel, die nog steeds in het water lag, maar niet gezien. Misschien in het water gegleden. Dat was immers mogelijk door de stroming langs de kust. De jongeman was op de dijk geklom men en keek rond. Gek, hij zou haast durven zweren, dat hij hier had gezeten. Bovendien moest hier ook ergens zijn fiets liggen. Had hij zich in de plek ver gist? Nadenkend stond hij op de dijk en keek links en rechts. Maar nergens was een Groene Kruisgebouw. Namens het Groene Kruis wens ik U van harte geluk en wij hopen, dat U nog vele jaren voor zitter van onze vereniging zal mogen zijn. Hij liet zijn gelukwensen gepaard gaan met het aanbieden van enkele grammofoonplaten. Aan mevr. Maas, die vele avonden alleen heeft moeten door brengen als haar man voor het Groene Kruis op stap was, werd namens het be stuur een bouquet bloemen aangeboden. Ook Mevr. de Casembroot mocht een bloemenhulde in ontvangst nemen en kreeg als herinnering aan de opening een leuke Leerdam-vaas. De heer Zuijd- weg een vulpen en de gemeente-opzich ter een enveloppe met inhoud. Na het officiële gedeelte bleef het ge zelschap nog geruime tijd gezellig bij een, terwijl talrijke Biervlietse jonge dochters verversingen ronddienden. Bo vendien maakten de aanwezigen gebruik van de gelegenheid zowel het Groene Kruisgebouw als het badhuis te bezich tigen. Ret ranch em ent Uitvoering. Zaterdagavond gaf het muziekgezel schap „Ons Genoegen" een uitvoering in de school. Het eerste deel van het programma bestond uit enkele muziek nummers, waarbij de heer J. v. d. Bus- sche de leiding had. Vervolgens werd het toneelspel: „II? heb gezondigd" opgevoerd, waarvan de heer J. Hakker de regie had. Het stuk, geschreven door Wil v. d. Berg en Jan Grosveld, werd vlot en met diep gevoel gespeeld. Aandachtig en ontroerd volg den de aanwezigen het spel van de nog jeugdige spelers. Een mooie prestatie! Ook het financiële gedeelte gaf reden tot voldoening. Voor de verloting met vele nuttige prijzen bestond een flinke belangstelling. Voorzitter van „Hedenesse" Het bestuur van het vormingscentrum „Hedenesse" heeft Ds. S. Tijmstra te Retranchement gekozen als voorzitter. Dit in verband met het aanstaand ver trek van de huidige voorzitter, ds. Kuijl- man te Zuidzande. Nieuwe brug. De nieuwe brug over het afwaterings kanaal bij de Driekoker is vorige week gereedgekomen. De oude brug werd in het najaar van 1944 door de Duitsers opgeblazen. Wel werd er een voetbrug aangelegd, doch daar hadden de boeren, die aan de andere kant van het kanaal land bezitten, weinig aan. Zij moesten bijna 15 jaar achtereen een lange om weg maken door het dorp om hun be zittingen te kunnen bereiken. Derhalve een prachtige verbetering, waarvoormen het waterschap zeer dankbaar is. MAATSCHAPPELIJK WERK. Aan zuster Bos, leidster van het N.H. maatschappelijk werk en de gezinsver zorging in W. Z.-Vlaanderen, is tot 1 Juli a.s. studieverlof verleend. In haar plaats is mej. J. v. d. Maas in tijdelijke dienst aangesteld. Botersmokkel. Grenskommiezen uit Retranchement betrapten Vrijdagavond 4 perlsonen, die in de omgeving van het Zwin elk een vrachtje boter over de grens wilden brengen. De smokkelaars zetten het op een lopen, waarbij zij de boter, in totaal 160 kg., moesten achterlaten. Casino Bioscoop te Breskens presen teert Zaterdag 14 Maart om 8 uur eeii keiharde Western van groot formaat met Henri Fonda en Anthony Perkins in „Bloed in de Prairie". Een nieuwe en onervaren Sherif groeit uit tot een ster ke, resolute man, die niet op zij gaat voor geweld en samen met een premie jager op vogelvrijen, op wiens hoofden bepaalde premies staan, laten zij het i'echt uiteindelijk zegevieren. Zondag 15 Maart a.s. om 4 en 8 uur, de eerste Nederlandse speelfilm in kleu ren. Een groots gebeuren in de Neder landse filmwereld met Ellen vanHemert en Maxim Hamel in: „Jenny". Een iets te bespeuren, dat op kleding leek, gezwegen nog van zijn fiets en hengel. Op dit ogenblik klonk er een rustige 6tem van de binnenkant van de dijk: „Zoekt u misschien iets, meneer?" Verrast draaide Tonnie zich om. In het prille licht van de ochtendscheme ring zag hij een meter of vijf van de dijk af in het weiland een man zitten. En daar lag ook zijn fiets en zijn bun deltje kleren, alsmede zijn hengel. Tonnie's gedachten werkten bliksem snel. Ik ben gevolgd, flitste het door hem heen. En dat moet natuurlijk iemand zijn van die bende. Ik ben tegen Ineke te loslippig geweest. Ze wantrouwt me en laat me nu schaduwen. Dus ze hebben me door. Maar net doen of je nergens erg in hebt, Tonnie. Hij dook naar beneden en kwam op de man af, die rustig bij zijn spullen zat. „Ja." zei Tonnie, proberend zijn stem zo kalm mogelijk te laten klinken. „Ik was m'n kleren kwijt". „Zijn dit ze?" vroeg de man, met een brede zwaai wijzend naar de kleding, hengelgerei en fiets. „Inderdaad. Maar wat doet u hier midden in de nacht? En waarom hebt u dit alles van de dijk afgehaald?" (Wordt vervolgd). prachtige film met vaart en dynamiek over de verwachting, het verdriet en de illusie van een jong meisje. Een film, waaraan o.a. Max Woiski en zijn West- Indisch orkest, Sem Nijveen en zijn kwintet en Corrie Brokken, die „Weet je nog" zingt, hun medewerking verleen den. Zeeuwse veldloopkampioenschappen. De atletiekvereniging „Het Zwin" heeft voor Zaterdagmiddag 14 Maart a.s. de Zeeuwse veldloopkampioenschappen uitgeschreven, welke onder auspiciën staan van het district Zeeland der K.N.A.V. Naar gelang van de leeftijd va riëren de afstanden van 800 tot 4800 m. Het parcours is gelegen in de gemeen te Cadzand. Oostburg Rattenstoet. De Oostburgse „Harmonie" was Zon dag te gast in de Belgische badplaats Oostende, waar het niet nog enkele an dere corpsen deelnam aan de z.gn. „Rat tenstoet," die daar ieder jaar ter gele genheid van halfvasten door de stad trekt. Cadzand Raadsvergadering. Eindelijk is het zo ver. Als de plannen spoedig ingediend worden, zal in Sept. a.s. begonnen kunnen worden met B.L.O.-onderwijs in West Z.-Vlaanderen Dan zal aan de onhoudbare toestand, dat kinderen uit Waterlandkerkje, Bres kens etc. naar Terneuzen moeten rei zen iedere dag om het voor hen geschik te onderwijs te kunnen gemeten, een einde komen. Deze verheugende mededeling deed burgemeester J. A. Leenhouts tijdens de rondvraag van de raadsvergadering, die Maandagavond te Cadzand gehouden werd. Het was de heer A. Bril, die zijn onge noegen uitsprak over de eeuwigdurende onderhandelingen omtrent de B.L.O.- school. Thans is men zo ver, dat als plaats van vestiging Oostburg is aange wezen, terwijl de school een openbaar karakter zal dragen. Indien andere groe peringen een eigen B.L.O.-school wen sen, dan kunnen zij die zelf oprichten volgens de richtlijnen die hiervoor op het Departement zijn opgesteld. De ra den der gemeenten in W. Z.-Vl. zullen spoedig het ontwerp-reglement voor de gemeenschappelijke regeling thuis ge zonden krijgen. Bij de aanvang der vergadering sprak burgemeester Leenhouts de wens uit, dat de ontwikkeling welke Cadzand als land- bouwdorp-badplaats, die hij een ideale combinatie noemde, onbelemmerd mag voortgaan. De verdere ontwikkeling als badplaats zal van de raad de nodige zorg en tact vragen om de vele problemen, welke hier nog liggen, op te lossen. De ontwikkelingsmogelijkheden zijn, vele. Men kan echter deze ontwikkeling niet maar ongeremd laten voortgaan. Het ge meentebestuur zal ordenend en vormend moeten optreden, dit vooral in het be lang van de bevolking en de badplaats. Eerst dan kan de raad een streekbelang dienen, omdat de roep van Cadzand als badplaats niet alleen een Cadzands be lang, doch een streekbelang is. Het Ned. Rode Kruis heeft een buiten boordmotor beschikbaar gesteld, voor de veiligheid der baders. Met de Bond tot het redden van Drenkelingen is contact opgenomen voor de aankoop van een vlet. In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren P. Vermeulen, I. W. Nieuwenhuise, W. Goos- sen, J. Risseeuw en H. M. Steffen. De raad sprak zich uit voor spoedige aanstelling van een derde schoolarts in het district Z.-Vlaanderen. Doordat er slechts twee schoolartsen zijn, komt het periodiek onderzoek van de school kinderen ernstig in gevaar. De 2 school artsen kunnen het werk niet aan. Voor de kleuterschool werden de ver goedingen vastgesteld voor 1958 op f 1170,- per lokaal en f 304,50 per jaar voor het leerlingen-aantal. Voor 1959 werd een voorschot verleend op dezelfde basis. Aan de heren H. Toussaint en P. de Maillie werd een premie toegekend voor de verbetering van hun woning. Na een uiteenzetting door de burge meester betreffende de huidige huis vuilophaaldienst, die beslist niet aan de eisen des tijds voldoet, machtigde de raad B. en W. om onderhandelingen aan te knopen met de heer F. Poisonnier voor het ophalen van huisvuil. Dit zal geschie den met een moderne gesloten vuilnis auto, welke de heer Poisonnier zal aan schaffen. Een gemeenschappelijke rege ling in deze is niet mogelijk, daar ver schillende grotere gemeenten reeds eigen voorzieningen troffen. De heer M. W. de Zwart, welke als over tollige 4e kracht was ontslagen zal met toestemming van het departement nog tot 1 Sept. 1959 in Cadzand kunnen blij ven als leerkracht aan de o.l. school ver bonden. Dan zal aan de hand van het leerlingen-aantal de situatie opnieuw worden bekeken. De Interkerkelijke commissie voor Maatschappelijk werk en gezinszorg- vroeg en verkreeg een subsidie, groot f 194,56 en f 282,38 voor maatschappelijk werk. Voor 1959 zal een voorschot wor den verleend groot f 367,40 plus f 28, auto vergoeding. De heren P. van Cruijningen en J. A. de Nijs zullengrond kunnen pachten voor de aanleg van een miniatuur golf baan. De pachtprijs bedraagt f 130, per jaar. Van de heer Bootsgezel werd een perceel grond aangekocht, waarop een noodwoning staat, voor een bedrag van f 7505,42. Deze terreinen, welke aan de kust liggen, waren noodzakelijk voor de uitbreiding van het parkeerterrein en de aanleg van tennisbanen. De be grotingen 1958 en 1959 werden gewijzigd, terwijl B. en W. gemachtigd werden een verhoging van de algemene uitkering aan te vragen uit het gemeentefonds. Op voorstel van B. en W. werd het uitbreidingsplan voor Cadzand-dorp ge wijzigd. Achter de Prinsesstraat zal een straat geprojecteerd worden, waar men inmiddels is gaan bouwen. Deze bouw grond had de gemeente nodig, daar er nog enkele aanvragen zijn om woningen te bouwen. De heer Kools vroeg wanneer het uitbreidingsplan van de kust aan de ordie komt en dit in een informatieve bespreking met de raad nader toe te lichten. De voorz. zei hiertegen geen be zwaar te hebben, mits men niet met voorstellen tot wijziging etc. komt, daar deze thuis horen in de openbare ver gadering. Mevr. Adriaansen sprak de wens uit, dat nu er een gesloten vuilnisauto komt, de diverse mestvaaltj es bij pensions in de kuststrook gaan verdwijnen. Voorts vroeg zij de aandacht van B. en W. voor het feit, dat men rondom het jeugdge- bouw thans prikkeldraad gespannen heeft. Dit is gevaarlijk, daar het vlak langs een openbaar voetpad gespannen is. Voorts vroeg zij de inkomstennorm voor de kolen toeslag hoger te stellen dan de huidige f 1700,-. Als raadslid wenste mevr*. Adriaansen een reglement van orde in haar bezit te hebben. Dit zegde de voorz. toe, terwijl hij tevens in het vooruitzicht stelde dat dit eens ge wijzigd zal moeten worden, daar het erg verouderd is. De heer Bril informeerde naar het t.bicWonde/rzoek> Indien men Cadzand op t.b.c. wil onderzoeken, zullen B. en W. alle mogelijke medeweajiing verlenen. Thans is echter nog geen datum bekend. Breskens Geslaagd. Dinsdag slaagde te 's-Graverihage voor radiotelegrafist le klas de heer P. A. Jongman te Breskens, leerling van de Ruiterschool te Vlissingen. Biervliet Raadsvergadering. De raad der gemeente Biervliet kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester A. P. Kostense. De voorzitter wees op de reden van het spoedeisende karakter dat aan deze vergadering moest worden toegekend. Voor het gemeente lijk badhuis, dat Zaterdag j.l. gelijktij dig met het Groene Kruisgebouw in ge bruik venomen is, ontbreekt de bad- meestertes), wegens de ontslagname van mevr. J. Engels-Michielsen als zodanig. Op de oproep voor de vervulling van deze vacature kwamen drie aanmeldingen binnen en omdat er Zaterdag a..s. ge baad moet worden was benoeming op korte termijn noodzakelijk. Bij stemming bleken 6 stemmen te zijn uitgebracht op mevr. S. de Meijer- Molegraaf en 1 stem op dhr. Joh. de Meijer. Mevr. de Meijer was dus in de vacature benoemd. Ook hebben B. en W. nog geen salaris kunnen vaststellen, omdat nog niet bekend is in hoeverre de functie van badmeesteres betrokkene zal opeisen. Dhr. Dijk meende, dat het geen loven en bieden zou mogen worden en stelde, dat aan betrokkene een goede oeloning zou dienen te worden verstrekt, overeenstemmende met de geleverde ar beidstijd en prestatie. Dhr. I. Michielsen wilde dit ook voorop stellen. Besloten werd over de grootte van het salaris nog geen beslissing te nemen, maar betrok kene 1 maand op proef te laten werken, waarna met meerdere juistheid het sa laris en de andere voorwaarden kunnen worden vastgesteld. De oproep immers vermeldde: „tegen nader overeen te ko men voorwaarden". Zeer levendig en langdurig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van B. en W. de oude tramwissel en de z.g. „Walle van Calon" te verpachten en B. en W. machtiging tot verpachting te geven. Deze laatsten zeiden het voorne men te hebben de wissel en het sport terrein, dat half deze zomer niet meer in gebruik zal zijn, aan Ingels te ver pachten, omdat dit uit een oogpunt van verkaveling past bij het bedrijf van be trokkene. De Walle van Calon dachten B. en W. te verpachten aan dhr. J. Wil- lemsen, dit als inlossing' van de inder tijd aan hem gegeven belofte, toen de gemeente het bedrijfje van zijn schoon vader aankocht. Dhr. Ceelaert was het hier niet mee eens. Hij wilde eerst dhr. Ingels schadeloos gesteld zien; immers het is een klein bedrijf en daarvan heeft de gemeente de beste grond onteigend. De voorz. zei dat Ingels een zeer goede en heel hoge vergoeding heeft gehad en dat juridisch gesproken de gemeente aan Ingels geen enkele verplichting heelt Moreel is er wellicht voor de gemeente een taak Ingels tegemoet te komen en JJ03U fjoo uaop tsint M uo 'h uopm jep de gemeente een morele verplichting ten opzichte van Willemsen. Dhr. Claeys voelde de zaak precies zo aan als dhr. Ceelaert en ook hij pleitte de Walle aan Ingels te verpachten. Dhr. Michielsen zei met Ingels gesproken te hebben en de indruk te hebben gekregen, dat deze meer dan voldaan zou zijn als hij de wissel en het voetbalveld in pacht zou krijgen. Dijk zei, dat gezien de heel goe de vergoeding, die indertijd aan Ingels werd uitgekeerd, hij geen enkel recht heeft eisen te stellen of dat er voor hem eisen gesteld worden en derhalve blij

De Schakel | 1959 | | pagina 2