£sso BRILLEN alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen r PETROLEUM van WIM FENIJN tioiidt Uw olieslook rein en fijn Breskens - Boulevard - Tel. 506 „®e 2&rfllemaefter" Feuilleton Het geheim van 't Hooge de ichakel 14e Jaar %an% Nr. 704 Vrijdag 13 maart 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.;'*». - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Oroede Raadsvergadering. De Raad der gemeente Groede was op korte termijn bijeengeroepen, om haar goedkeuring te hechten aan een geld lening, welke B. en W. aangeboden had den gekregen van de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten. Het ging om een bedrag, groot f 89.000, welk bedrag nodig is voor de financiering van de nieuw gebouwde kleuterschool, de uitvalsweg en een nieuwe Christelijke school. De rente van het kapitaal is 41/2 pCt. met een looptijd van 30 jaar. Zonder stemming kon de raad zich met het voorstel verenigen. Het Oranje-Comité verzocht en verkreeg een extra-subsidie. B. en W. wilden f 100,- extra geven; de heer R. van Damme vond dit te weinig in verband met tractatie van alle school kinderen en om bovendien wat gezelligs voor de ouderen te ondernemen. Hij vroeg de raad er f 400,- van te maken. De raad wilde niet zo erg karig zijn en maakte er f 420,- van, zodat Groede op Koninginnedag feest kan vieren. Het nertsen-fokbedrijf van de heer I. van Melle zal aangesloten kunnen wor den op het waterleidingnet, daar de raad zich bereid verklaarde het onrendabele gedeelte der aanleg, f 80,- per jaar, te voteren. Aan de heer D. Haak, keuringsveearts, werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend wegens het bereiken der pensioen gerechtigde leeftijd. Met waardering ge waagde de burgemeester van het vele werk, dat de heer Haak voor de gemeen te gedaan heeft. Het gevraagde ontslag- werd op de meest eervolle wijze verleend. Het Centrum Kraamzorg kampt met ernstige financiële moeilijkheden daar het er niet in slaagt om voor het huidige salaris voldoende leerlingen aan te trek ken. Het Centrum, onderdeel van Het Groene Kruiswerk, vroeg en verkreeg een verhoogde bijdrage van f 1,- p. ver zorgingsdag in de gemeente verleend. Voorheen bedroeg het gemeentelijke aandeel f 0,25 per verzorgingsdag. Met de twee door G.S. toegewezen woninwetwoningen ziet het er voor Groede niet zo best uit. Allereerst had men gaarne in blokjes van drie gebouwd. Nu er slechts 2 zijn toegewezen komt de bouw wat duurder uit. Wel beschikt de gemeente over bouwgrond, nabij de uit valsweg, doch helaas rust hierop 51/2 jaar pacht. Met de pachter, de heer van Gijs, is getracht een overeenkomst te bereiken. De gemeente heeft voor de bouw van deze woningen f 2000,- pacht- vergoeding geboden, doch dit vond de heer van Gijs te weinig. B. en W. vonden echter dit bedrag, gevoegd bij de f 1700,- welke dhr. van Gijs reeds ontving aan vergoeding voor de aanleg van de uit valsweg, behoorlijk betaald. Bij monde van de heer van der Hooft sprak de raad er zijn verbazing over uit, dat een middenstander, welke er zelf het grootste belang bij heeft dat de bevol king aan Groede wordt gebonden, op deze wijze de gemeente de voet dwars meent te kunnen zetten. De heer Salo- mé stelde voor de grondkamer te hulp te roepen en een onteigeningsprocedure op te zetten, daar reeds enkele gegadig- Was- en strijkvaardige vrouwen van Breskens! Heeft U wat voor de was in de winkel vergeten, Daar behoeft U niet over te zweten. Houdt WIM FENIJN in de gaten, Want die vent in alle straten. den wachten tot de gemeente de bouw grond tot haar beschikking heeft. B. en W. werden door de raad alsnog gemachtigd met de pachter te trachten tot overeenstemming te komen. Men sprak de hoop uit, dat de pachter tot andere gedachten te brengen zal zijn, zulks in zijn eigen belang, doch vooral in het belang der gemeente. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Vermeulen naar de vuilnis-ophaal dienst. B. en W. hebben hierover reeds contact opgenomen met de Centrale Dienst, die een rapport hieromtrent zul len samenstellen. De heer v. d. Hooft was wat huiverig van een ultra-moderne vuilophaaldienst. Hij vroeg zich af, of hierdoor de reinigingsrechten niet te veel omhoog zullen gaan. De voorzitter meende, dat de kosten van de ophaal dienst niet geheel bestreden kunnen en mogen worden uit de opbrengst van de reinigingsrechten. Ook de gemeente zal hierin haar aandeel moeten bijdragen. De heer Marijs vroeg B. en W. spoedig te komen met de voorstellen voor de aanschaf van nieuwe meubelen voor de Chr. school. De voorzitter was wat ver wonderd over deze vraag, daar de aan vraag eerst deze morgen bij B. en W. was binnengekomen. Eerst zal het college zich er over moeten beraden, terwijl daarna volgens de l.o.-wetaan de inspec tie om advies gevraagd moet worden. Het betreft hier een aanvrage van f 10.000,-. Voor directe behandeling van deze aanvrage voelde de burgemeester dan ook niets. Wel zegde hij toe, de zaak te bespoedigen, daar de meubelen niet aangekocht worden bij een fabriek, doch vervaardigd worden op de werkplaats voor minder validen te Oostburg. Voorts wees de heer Marijs op een bocht in de weg Groede-Oostburg, bij de hoeve van weth. Cijsouw. Door het her stel van de duiker is deze bocht onbe rijdbaar geworden. B. en W. zullen con tact opnemen met de Grindwegcommis sie. Van de padvindersgroep Jacob Cats" was een sympathiek briefje bin nengekomen, waarin deze groep haar dank uitspreekt voer de verleende sub sidie. Groede Feestmiddag voor de bejaarden. Dezer dagen was het voor de be zoekers van de bejaarden-sociëteit in het kamp „Duinoord" een zeer gezellige feestmiddag. Het bestuur van de afd. Groede van de Bond v. Ouden van Da gen had een feestmiddag georganiseerd waaraan medewerking werd verleend door de Zeeuwse Klavar Muziekschool te Vlissingen, o.l.v. de heer J. Adriaanse die optrad met 15 van zijn leerlingen van 9 tot 14 jaar. Het uitgebreide pro gramma werd op zeer verdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht, waar bij vooral de conferencier, dhr. J. Tal- mon Sr. het publiek wist te boeien. Even OOSTBURG eens vielen goed in de smaak de zang nummers van dhr. J. Talmon Jr. en echtgenote met begeleiding op de ac cordeon van hun 9-jarig zoontje. Burgemeester J. C. Ever aars betuigde aan het slot zijn dank aan alle mede werkers, die resp. als solist als gezamen lijk optraden. De voorzitter van de afd. Groede bood namens het bestuur de leerlingen als dank een nieuw muziek stukje aan voor deze zeer prettige mid dag. Schoondijke over de maand Januari 1959 GEBOORTEN: 2, Pieter Johannes Si mon, zn. van F. P. Ocké en van F. H. de le Lijs; 13, Elizabeth Irma, d. van H. Mentzij en van J. M. Netten. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 17, I. C. de Meij en echt genote, van Goes naar Dorpsplein 13. VERTROKKEN: 7, J. E. D. Scheele, van Willemsweg 55 naar Oostkapelle; 7, E. J. Jansen, van Magdalenaweg 8 naar 's- Gravenhage; 8, P. B. Dogge, van Prinses Beatrixstraat 5 naar Dongen; 26, C. J. Scheele-Quist, van Willemsweg 21 naar Rijswijk. Biervliet Groene Kruis gebouw annex badhuis officieel geopend. Zaterdag beleefde de Groene Kruisaf- deling voor Biervliet-Driewegen en Hoofdplaat een in het verenigingsleven heel belangrijge dag. Het Groene Kruis- gebouw, naar welke stichting voorzitter M. Maas meer dan 16 jaar heeft ge streefd, kon na een lange lijdensweg of ficieel in gebruik worden gesteld. Mevr. S. C. de Casembroot-Baronesse van der Feltz, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland, ver richtte de openingsplechtigheid. Ria van Hoeve, het 13-jarig dochtertje van weth. A. J. van Hoeve, bood haar de sleutel van het gebouw op een kussen aan, welk kussen voorzien was van een groen kruis. Met deze sleutel opende Mevr. de Casem- broot de deur, welke toegang gaf tot de gemeenschappelijke hall, met welke handeling het gebouw officieel was ge opend. Voor de officiële opening waren de genodigden in de raadzaal van het ge meentehuis bijeengekomen. Aan de deur van het gemeentehuis werd Mevr. de Casembroot door burgemeester A. P. Kostense en diens echtgenote opgewacht. Liesje Kostense bood Mevr. de Casem broot bij haar aankomst een bouquet bloemen aan. Burgemeester Kostense sprak de aan wezigen in de raadszaal toe; in het bij zonder richtte spr. zich tot Mevr. de Casembroot en bracht haar dank voor haar bereidheid het gebouw te openen. Burgemeester Kostense zei, dat een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan door het gereedkomen van het Groene Kruisgebouw annex badhuis. De grootste moeilijkheid is de financiering geweest. De exploitatie zal wel een zorgenkind blijven, maar is niet erg, als maar een goed en ruim gebruik van het gebouw gemaakt zal worden. Omdat de opening van het Groene Kruisgebouw een zaak is die het Groene Kruis aangaat, gaf hij de leiding van de middag verder over in handen van de voorzitter, dhr. M. Maas. De heer Maas verzocht hierop Mevr. de Casembroot de officiële opening te wil len verrichten. Het gezelschap begaf zich hierop naar het Groene Kruisgebouw, dat cücht bij het gemeentehuis gelegen is, n.l. hoek Havenstraat-Tuinstraat. Na de opening begaven, zich allen in het ge- douw. De hall bleek ruim genoeg om het gezelschap in haar geheel te bergen. Voorzitter Maas heette allen van har te welkom. Hij noemde het een grote eer dat de eerste vrouwe van de provincie het Groene Kruisgebouw heeft willen openen. Hij dankte er haar hartelijk voor. Met name begroette spr. de heer J. Blok, vertegenwoordiger van de Prov. Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis. Dr. J. C. Hage als vert, van het Kraam- centrum, de besturen van het Wit-Gele Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat, van het Groene Kruis van Hoek en IJzen- dijke, Pastoor Burm, Ds. W. S. Evenhuis, de arts Hofstee uit Hoek, de kinderarts Dr. T. Niehüser uit Terneuzen, de heer C. M. Zuidweg, dir. van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, die het gebouw ontwierp en de opzichter J. Kaan, die met het dagelijks toezicht was belast. Dhr. Maas wees er op, dat de afd. van het Groene Kruis voor Bier vliet en Hoofdplaat op 20 Febr. 1914 werd opgericht, de ver. bestaat dus 45 jaar, een reden temeer om heden dub bel verheugd te zijn. Zr. Rosier was de eerste zuster, die tegen een schamele be loning haar werk verrichtte. In 1935 kreeg Biervliet weer een plaatselijke arts. Het kleuterbureau werd ten huize van de arts gehouden, de laatste tijd in een leegstaand lokaal van de o.l. school. Voor Dr. Kalkman, Zr. Wijna en Zr. Wil- lemsen is het gelukkig, dat zij him werk nu in veel betere omstandigheden kun- door HENK VAN HEESWIJK. 23 Uit de schuur pakte hij zijn hengel- gerei en daarna sprong hij op zijn fiets en reed in het donker naar de Groene Stop, waar hij al gauw zijn plekje aan het water bereikte. Het was een vrij donkere nacht en vanuit het noordwes ten kwamen wolken aanzetten. Hij gooi de zijn hengel in het water en ging half op z'n zij liggen kijken. Er was op het water geen lichtje te zien. Alles was volkomen rustig. Na een paar maal een visje verschalkt te hebben, diepte hij een pakje sigaret ten uit zijn zak en wilde er een opste ken. Maar met de onaangestoken siga ret in zijn mond bleef hij zitten naden ken. Hoe was het ook weer? In de oor log werd verteld dat een lucifersvlam metje kilometers ver te zien was bij don ker weer. Nee, hij moest het roken nog maar even laten, dat was verstandiger. Hij hoorde de torenklok van Wilscho- ten één slaan en hij keek op zijn horloge om te constateren, dat het half twee was. Vrijwel gelijktijdig hoorde hij een motor aanslaan. Meteen richtte hij zich op, zijn hengel vergetende en keek in de richting van 't Hooge. Het duurde een paar minuten, toen zag hij een groen licht uit het haventje van 't Hoo ge komen. De motorboot koos zee en weldra zag hij het vaartuig snel over het water verdwijnen, in oostelijke rich ting. „Had ik nu ook maar een boot," mom pelde hij. „Wat kan ik eigenlijk hier uit voeren? Precies niets". Het geluid van de motorboot stierf langzaam weg en een klein half uurtje hoorde hij niets meer. Meneer Rosmalen was op een van zijn nachtelijke vistoch- ten. Of was het wat anders?" HOOFDSTUK XIII. Tonnie is erg nieuwsgierig. Terwijl hij opnieuw aas aan zijn haak deed en het snoer weer in zee gooide dacht hij na. We kunnen aannemen dat meneer voor het licht wordt weer terugkeert. Het is nu ruim twee uur en om ongeveer half vier begint het licht te worden. Dat is dus een kwestie van ruim een uur. In die tijd kan zo'n snelle boot een heel eind varen. Vooruit, Tonnie, je kleren uit en je badpak aan. We krui pen in het water en zwemmen in de richting van het haventje. Er zal wel er gens bij de kust een zandbank zijn, waarop we kunnen staan en als de boot nadert, kunnen w>e ons zo klein mogelijk jïiaken. Juist, dat doen we. Enkele minuten later gleed Tonnie geruisloos in zee en zwom in de richting' van 't Hooge. Gedachtig aan de honden leek het hem niet raadzaam even op de dijk te klimmen en er overheen te kij ken. Dus, in het water blijven. Op onge veer tweehonderd meter van het ha ventje voelde hij een bank en als hij daarop stond, kwam hij net met zijn schouders boven het water uit. Dit was een mooi plekje om de komende dingen af te wachten. Als er niets kwam, zou hij vóór het licht werd immers weer naar zijn kleren kunnen terugzwem- men. Dan was er nog niets overboord. En morgen had hij misschien een boot. Af en toe zwom Tonnie een stukje heen en weer en hij bleek zich in het donker goed te kunnen oriënteren, want telkens vond hij de zandbank terug. Ondanks de duisternis kon hij de ingang van het ha ventje wel onderscheiden, zodat hij wist dicht in de buurt te zijn. Naar zijn schatting was het al drie uur geweest, toen hij eensklaps een lichtje zag. Iemand bleek een lantaarn aangestoken of geplaatst te hebben bij de haveningang. Want dat lichtschijn sel was er zoëven niet. Juist jongen, zei hij tot zichzelf, nu een beetje meer aan dacht, hè? Want als ik me niet vergis, hoor ik reeds het geluid van een motor boot. En het zal natuurlijk wel dè boot zijn die daar aankomt. Nu is het zaak er voor te zorgen, dat ze mijn hoofd niet zien. Hij dook zo ver mogelijk onder water en zag na een paar minuten de lichten van de boot, die snel naderbij kwam. Zo, m'n positie is dus prima, dacht hij, want de vaarroute lag zeker een drie honderd meter verder. Het duurde slechts korte tijd voordat de boot de haven genaderd was. De mo tor werd afgezet en het bootje stevende recht op het licht aan. Toen de boot vlakbij het eindpunt was, zette Tonnie zich op de bank af en zwom er zo geruis loos mogelijk naar toe. Op een paar mi nuten was hij zo dicht genaderd, dal ij de gestalten van twee mensen kon jn- derscheiden. Er werd een loopplank uit gelegd en de twee gedaanten gingen aan boord. Tonnie was nu tot op een twin tigtal meters de boot genaderd, doch verder durfde hij niet te gaan. „Alles goed verlopen?" vroeg een stem, die hem onbekend voorkwam. En een zwaardere stem, kennelijk van een oude re man, antwoordde: „Niets bijzonders. We waren in twee minuten klaar. Hier zijn de spullen: zeven dozen in totaal. We moeten er vandaag nog wat van doorsturen". „Daar zorgt Ineke wel voor". Tonnie zag, dat drie gedaanten met iets in de handen van boord gingen. Daarna was het stil. Het licht was in middels gedoofd en juist wilde Tonnie

De Schakel | 1959 | | pagina 1