£sso e u 11 I e t o n Het geheim van 't Hooge PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel Breskens de (chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 14e Jaar gang - Nr. 70s Vrijdag 6 maart 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.i Plaatselijk Nieuws Schoondljke Practijkschool voor Landbouw mechanisatie. Door de steeds verder doorgevoerde mechanisatie van de landbouw wordt de hedendaagse boer en zijn arbeiders voor grote problemen gesteld. Het aan schaffen van allerhande landbouwwerk tuigen op zich is geen probleem. Zijn er werktuigen aangeschaft, dan beginnen eerst de moeilijkheden. Er moet geleerd worden er mee om te gaan en dat lukt wel als men de tijd er voor wil af doen en als de leverancier bereid is bij her haling aanwijzingen te komen geven, maar dat laatste verveelt gauw en meent men al te vlug het wel te kun nen. De gevolgen zijn dikwijls funest, eensdeels voor de levensduur der werk tuigen en anderdeels heel vaak voor het geleverde werk. Een vijftal jaren geleden voelde men deze problemen van de landbouwmecha nisatie op de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke al aan en de idee om tot stichting van een school voor landbouw mechanisatie te komen, was geboren. Vier lange jaren van zoeken en tasten, van teleurstelling op teleurstelling gin gen voorbij, totdat nu ongeveer een jaar geleden gelden beschikbaar kwamen voor uitbreiding der tot Rijks Middel bare Landbouwschool omgevormde R.L.- W.S. Een demonstratielokaal kon wor den gebouwd, terwijl een perceel bouw land, ter grootte van 5 ha. achter de school kon worden aangekocht, welk bouwland men niet zou behoeven te ge bruiken op bedrijfsmatige basis, maar waarin men naar hartelust zou kunnen rommelen. Men zou hiervan een z.g. idiotenakker kunnen maken, waar men de ene dag in zou kunnen zaaien, de an dere dag ploegen, eggen, kunstmest strooien, cultiveren, noem maar op, al les op dezelfde grond. Toen de R.K. H.B.S. naar Oostburg :zou vertrekken, kwam het voormalige arbeiders-logeerkamp vrij en daar kon men ineens beschikken over de nodige ruimte, nadat de gemeente het kamp beschikbaar had gesteld. Met grbte voortvarendheid werd alles aangepakt, de barakken in orde gemaakt en ver bouwd, een grote machineloods inge richt enz., enz. Van de zijde van het Mi nisterie kreeg men volledige steun toen bleek, dat met echt Vlaamse gemoede lijkheid men elkaar had weten te vin den. Wat in de Hoekse waard niet mogelijk bleek, lukte in West Z.-Vlaanderen. Hier bestond een z.g. werktuigencommissie, die voor de school voor Landbouw Me- chanisatie-onderwijs werd omgevormd tot een Commissie van Advies. De drie boerenorganisaties, n.l. de C.B.T.B., Z.- L.M. en de N.C.B. hebben met twee le den elk zitting in deze Commissie van Advies, terwijl de drie landarbeidersor ganisaties elk 1 vertegenwoordiger heb ben. Omdat deze Landbouw Mechanisatie - school bedoeld is voor het geven van cursussen aan landbouwers en arbei ders uit het gehele Zuid-Westelijke Zee- door HENK VAN HEESWIJK. 22 Ik heb de man nog niet gezien en in het dorp ziet vrijwel niemand hem ooit. Ik schat: tussen de 40 en 50 jaar. Is ge trouwd. Echtgenote onbekend, maar on geveer dezelfde leeftijd. Eén dochter, één en twintig jaar: Ineke. Met haar heb ik al verschillende malen gespro ken. Ik ben er beslist van overtuigd, dat zij mee in het complot zit. Noteer, dat ze een blauwe sportwagen heeft, een Fiat. Nummer R.K. 24-72. Ze rijdt zelf en als een duivelin. Verder is er op ge zette tijden een neger, waarschijnlijk een Surinamer. Boom van een vent. Die meneer Rosmalen heeft om zijn land goed een circa drie meter hoog hek la ten maken. Zogenaamd omdat er bij hem ingebroken is geweest, kort nadat hij het landgoed ging bewonen, 't Kan natuurlijk een gefingeerde inbraak ge weest zijn om een motief te hebben. Dan lopen er 's nachts minstens twee ver vaarlijke honden over het terrein, waar van één een bouvier is. Het hek gaat 's- avonds op slot en de bewoners hebben een sleutel van het hek. Bij de ingang De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 geheel Zeeland, Hoekse Waard en Wes telijk Noord-Brabant, diende zich nog een groot probleem aan, n.l. die der huisvesting van de cursisten. Het Mi nisterie had weinig interesse ook in het scheppen van logeergelegenheid finan cieel mee te helpen. Nogmaals kwam de gemeente Schoondijke te hulp. Zij zorg de voor de benodigde gelden om een aantal barakken geschikt te maken voor de logeergasten. Omdat de logeergele genheid volledig los van de school ge zien moest worden, werd de Commissie van Advies omgezet in een stichting, die nu de logeergelegenheid gaat exploite ren. Zo worden 2 slaapzalen ingericht met slaapgelegenheid voor 16 personen, een leeszaal, een ontspanningszaal, keu ken, terwijl men nog bezig is aan het gereed maken van de woning voor de kampbeheerder, enz. Voor het onderwijs heeft men de be schikking over een grote machineloods, een ruimte voor smeerstation, een hout en metaalbewerkingswerkplaats, gereed schapsruimte en wasgelegenheid. Bin nenkort gaat men de diverse leegstaan de barakken inrichten en zal men de beschikking hebben over 5 trekkers (van 24-50 PK), 7 ploegen, 2 zaaimachines, 2 maaimachines, 2 kunstmeststrooiers, eggen, wiedbalken, cultivatoren, sproei- machines, een combine, vijf stationnaire motoren, een aangedreven wagen, enz. De machineloods is nu al te klein om al les te kunnen bergen. Bij de school komt nog een brandstoftank met een inhoud van 1200 liter. Een gelukkige omstan digheid is, dat het kamp om een groot tegelplein ligt, zodat men dit kan benut ten als oefenplein voor het onderricht met de vele machines. Nu wat betreft het onderwijs: de di recteur van de Rijks Middelbare Land bouwschool, Ir. J. Roest, zei het ons met grote nadruk, is het niet de bedoeling van de cursisten monteurs te maken, dat is de taak van de ambachtsscholen of andere opleidingsinstituten. Dat wat wij in Schoondijke beogen is uitsluitend en alleen gericht op het gebruik van de werktuigen, het onderhoud van de werk tuigen en machines, kortom wij willen allen (boer zowel als arbeider) die hier voor in aanmerking wensen te komen door middel van ons onderwijs de gele genheid geven zich in de practijk van de landbouwmechanisatie te bekwamen. De medewerking die wij gekregen heb ben is zeer groot, ook de belangstelling. Van alle kanten komen reeds aanvra gen en verzoeken om in kennis te wor den gesteld van de diverse cursussen die gegeven zullen worden. Aan het samen stellen van de cursussen is men hard be zig. Tot nu toe heeft men de aanvragers van buiten de streek nog even geduld moeten vragen. Het duurt niet lang meer voor de school in al haar omvang gaat starten. Er is reeds een begin ge maakt met dagcursussen voor Z.-Vla kleigebied van Nederland, omvattende staat een tuinmanswoning, de tuinman is ook import. Reinders heet hij. Zal du^ ook wel tot de zaak en inventaris beho ren. En nu komt het leuke. Die meneer Rosmalen heeft een motorboot, zo op het oog een vrij snelle. Daarmee vaart hij 's nachts, omdat hij van vissen houdt. Ook des nachts natuurlijk. Is een paar maal door de douane aangehou den, zo werd verteld. Waarschijnlijk po litie te water. Maar ook dat kunnen jul lie onderzoeken. Men is een keer bij hem aan boord geweest en men heeft er ge snuffeld. Niets verdachts gevonden, want meneer vist in de nacht. Nu laat men hem met rust, want ze weten het immers: dat is het motorjacht van me neer Rosmalen en hij vist. Heeft die uit gekookte vrijer ze even in de boot?" De ander lachte. „Het schijnt wel ge raffineerd opgezet te zijn". „En of. Vannacht ben ik op m'n post geweest, bij de zee. Maar de boot is niet weggeweest. Vannacht zal ik opnieuw m'n post betrekken, maar ik zal niets kunnen uitvoeren als alleen feiten con stateren. Zoals ik je vanmiddag al vroeg: Is er voor mij geen snelle boot beschik baar?" „Ik zal contact opnemen met de ha venpolitie van Folkezijl. Misschien weet men daar een mouw aan te passen. Maar ga verder". mingen. Zo troffen wij in de demonstra tiehal van de R.M.L.S. een groep cursis ten aan uit Axel. Tenslotte nog dit. Het is in geen ge val een toevalligheid dat Schoondijke de plaats is, waar de eerste Nederlandse school voor Landbouw Mechanisatie- onderwijs gaat starten. Immers Z.-Vl. is van de diverse landbouwcentra in Ne derland juist de streek, waar de land bouw het verst gemechaniseerd is. Het is dus geen wonder, dat juist in die streek men ook het eerst de problemen, die met de landbouwmechanisatie on verbrekelijk gepaard gaan, heeft willen oplossen. Ir. Roest komt de eer toe de stuwende kracht te zijn geweest, waar voor de streek hem wel zeer dankbaar mag zijn. Waterlandkerkje Raadsvergadering In zijn openingwoord van de eerste raadsvergadering in 1959 zei de voorzit ter zeer verheugd te zijn de raadsleden welkom te kunnen heten in het ge restaureerde gemeentehuis. Men zou zich een jaar geleden moeilijk hebben kunnen voorstellen, dat er in een be trekkelijk oud gebouw zulk een mooi in terieur gemaakt zou kunnen worden. De gemeente-opzichter, de heer W. A. Gaanderse, heeft, nadat de heer Zuijd- weg als directeur van de Centrale Dienst de hoofdlijnen had aangegeven, van de gang, garderobe, trap, traphal, kamer voor de gemeente-arts en raadszaal een mooi harmonisch geheel gemaakt in moderne kleuren. Bij zijn algemene beschouwing legde de voorzitter de nadruk op de goede ver standhouding met de nabuurgemeen ten. Van Gedep. Staten wordt alle me dewerking ondervonden om het wegen probleem, waar deze gemeente mee zit, op te lossen. Door dat college zijn teri aanzien van de weg Oostburg-Water- landkerkje-IJzendijke en het fietspad langs die weg verstrekkende voorstellen gedaan. In de kom der gemeente bevre digt alleen nog de toestand van de Weststraat niet. Daarvoor zijn nu ech ter plannen tot verbetering in de maak. De weg langs de zgn. Schans, officieel Nieuveltweg genaamd, blijft een steen des aanstoots. Het duurt wel wat lang eer de betrokkenen de problemen, die tengevolge van de situatie om en bij die weg zijn ontstaan, tot een oplossing hebben gebracht. Het 100 pCt.-plan van de Waterlei ding Mij. om alle boerderijen op het wa terleidingnet aan te sluiten, voorziet wat deze gemeente betreft, in een grote behoefte. Een dergelijk plan is er ten aanzien van de electriciteitsvoorziening niet bekend, hoewel de urgentie er van wel bestaat. Ook het verkrijgen van grond, om er, in het kader van het uitbreidingsplan, „Wel, verder is er niet veel meer te vertellen. Als alleen dit. Vanmiddag had ik nog een gesprek met die dochter. Ik zinspeelde heel onschuldig op een paar kleinigheden, o.m. op die neger en op de waakhond. Ik kreeg de indruk dat ze behoorlijk schrok, maar ik zwamde er wat omheen en gaf aannemelijke ver- Maringen, zodat ze weer gerustgesteld werd. Het een met het ander combine rende, heb ik zo het idee, dat ik op de goede weg ben". De ander dacht na en knikte. „Het ziet er wel naar uit. Maar je begrijpt: een onomstotelijk bewijs moeten we hebben. Je zei, dat die dochter rijdt als een duivelin?" „Ja en ze gaat van tijd tot tijd naar Amsterdam. Een "paar dagen geleden reed ze met die neger tussen Groningen en Leeuwarden. Met zo'n gangetje van een kleine honderd „Natuurlijk op weg naar Amsterdam, via de Afsluitdijk". „Dat vermoedde ik ook al. Nu kunnen jullie natuurlijk eens een keer die blau we sportwagen aanhouden en leegkam - men. Maar De ander schudde het hoofd. „Aan genomen, dat we wat vinden. Dan kun nen we natuurlijk onze bevindingen doorsturen naar Groningen en die lui daar met een kleine politiemacht naar dat landgoed laten rijden. Apropos, hoe groot is het?" bedrijven op te vestigen, is een aange legenheid waaraan de raad dit jaar zijn volle aandacht zal moeten schenken. Wat de gemeente de meeste zorgen baart is wel de oude woningvoorraad in de kom der gemeente. Deze gemeente heeft een groot percentage oude wonin gen, omdat er in de kom der gemeente geen wederopbouw nodig was na de oor log, daar er geen woningen verwoest waren. Voor het op peil blijven houden van de woningvoorraad is men aange wezen op de bouw van woningwetwo ningen, om maar niet te spreken van de uitbreiding er van. Het zou al heel verheugend zijn indien de gemeente een paar woningen toegewezen kreeg uit de magere pot waaruit de verdeling voor deze provincie moet plaats hebben. Bij de behandeling van de agenda wordt een subsidie toegezegd van f 0,20 per onderzocht Mnd op het consultatie bureau. Aan een verzoek van het Bestuur van de Bijzondere Kleuterschool wordt vol daan door financiële medewerking te verlenen voor de aanschaffing van kleu termeubelen. De wijziging der begroting dienst '59 wordt goedgekeurd. Het Algemeen Amb tenaren-reglement der gemeente wordt gewijzigd. Van Ged. Staten is een voorstel ont vangen financiële medewerking te ver lenen aan de verbetering van twee boch ten in de weg Oostburg-Waterland- kerkje-IJzendijke, de aanleg van een fietspad langs die weg en de overdracht van die weg aan de Provincie. De ver gadering verklaart zijn volledige iiir> stemming met deze voorstellen en z. h.st. wordt dan ook besloten de ge vraagde medewerking te verlenen. Naar aanleiding van een bij de rond vraag gedane opmerking wordt besloten enkele trapjes te maken langs de glooiing van de Dijkstraat, die de straat verbinden met de Weststraat. Retranchement Filmavond. Zaterdagavond hield het Rode Kruis een propaganda-samenkomst te Re tranchement. Het was een uitstekende avond, met een volle zaal, prachtige films en een verloting, die Monk als een Mok. De secretaris van de afd. West Z. Vlaanderen, de heer M. Hoste, gaf een overzicht van het zegenrijke werk, ook in het eigen gewest. Aardenburg Prijskamp met de kaarten. In de R.K. Bejaardensociëteit te Aar denburg werd een prijskamp gehouden met de kaarten. De heer E. de Neve won de le prijs, de heer P. Willems de 2e prijs, mevr. de wed. van Belleghem de 3e prijs en de „Een paar hectaren schat ik". „Nou, kijk eens aan. Ga daar maar eens aan beginnen. Je kunt net zo goed een naald in een hooiberg gaan zoeken. Nee, we moeten op een andere manier te werk gaan. Gesteld, dat we dat wa gentje aanhouden en we vinden wat. De jongedame en eventuele andere inzit tenden gaan mee. Denk je, dat ze .pra ten? Man, we hebben in Amsterdam wel andere gevallen meegemaakt. Nee we moeten de hoofdpersonen hebben. Het is natuurlijk mogelijk, dat die - hij keek op zijn aantekeningen - Rosmalen het is. Maar de leider van de bende kan ook in Duitsland zitten, of ergens in het nabije of verre Oosten. Hoewel, als we die motorbootmeneer op heterdaad kun nen betrappen, zijn we een heel eind op dreef". „Dat is ook mijn gedachte. Maar hoe lappen we dat?" De ander dacht na. „Ik stel me in ver binding met de havenpolitie van Folke zijl. Als ik een boot kan loskrijgen, is die een paar weken voor jou. Kun je va ren?" „Ik heb al gevaren. Op het Paters- woldse meer". „Mooi. Heb je een smoesje kunnen be denken voor je nachtelijke tocht?" „Ik heb hengelgerei gekocht en bo vendien aardig wat gevangen de eerste nacht". „Nog beter. Je hebt de smaak van het

De Schakel | 1959 | | pagina 1