€sso CORSETTEN alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Feuilleton Het geheim van 't Hooge PETROLEUM van WIM FENIJN IkéI Uw oliesiook rein en fijn Breskens - Boulevard - Tel. 506 de Jchakel 14e Jaar gang - Nr. 702 Vrijdag 27 febr. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.'franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. «I - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering, welke Maandagavond gehouden werd, bracht de heer M. de Boer de discussies op de grote noodzakelijkheid West Z.-Vlaan deren en de gemeente Breskens tot ont wikkeling te brengen. Hij haakte, daar hij de vorige vergadering niet aanwe zig was, in op de Nieuwjaarsrede die de voorzitter gehouden had. De heer de Boer wees op de bundeling van krach ten door groepen gemeenten elders in Zeeland. Ook voor West Z.-Vl. vond spr. het de hoogste tijd dat alle gemeenten eendrachtig gaan samenwerken om Breskens aangewezen te krijgen als kerngemeente, dit niet in eerste instan tie in het belang van Breskens alleen, maar voor de streek in het bijzonder als geheel. Dan pas kan industrie aange trokken worden, dan pas kan de uit tocht van de meest vitale inwoners uit de streek een halt worden toegeroepen. Uw College, aldus de heer de Boer, kan nooit te veel aandacht aan deze za ken besteden. Spr. wees voorts op een artikel in een krant in Zuid-Holland, dat vele onwaarheden debiteerde over Breskens, laatdunkend sprak over het hoofd van de gemeente en zware critiek oefende op de raad. Het geheel was ver re beneden peil. Wij moeten zorgen een goede pers te krijgen, niet alleen bij de redactie der dagbladen, maar ook bij de officiële instanties. De voorz. zei, dat G.S. de belangen van West Z.-Vl. in deze kwestie onder schrijft. Binnenkort komt de Minister van Sociale Zaken naar Zeeland om met G.S. de materie van de structuurplan nen te bezien. De burgemeesters van de West Z.-Vl. gemeenten zijn allen van oordeel, dat alleen met samenwerking en dan in de ruimste zin, getracht zal kunnen worden van West Z.-Vlaande ren probleemgebied te maken. In dit verband en met het oog op het a.s. be zoek van de Minister aan Zeeland, heeft de vereniging van B. S. O. een com missie in het leven geroepen om de be langen van de gehele streek tegenover G.S. en de Minister te kunnen beplei ten. Ontwikkelingsmogelijkheden visserij. Een tweede punt van groot gewicht dat aan de orde werd gesteld, handelde over de instelling van een Commissie, die de ontwikkelingsmogelijkheden van de Breskense visserij onder de loupe gaat nemen, om aan de hand van de re sultaten een rapport samen te stellen. B. en W. stelden voor naast het college van B. en W. de volgende vertegenwoor digers aan te zoeken zitting te willen nemen, n.l. 1 vertegenwoordiger van de Ned. Vissersbond, van de plaatselijke visserij vereniging, van de Breskense groothandel in vis, van de niet-Bresken- se groothandel in vis, van Zevibel, van het E.T.I, en van de Ned. Visserij inspec tie. Tot instelling van een zodanige com missie werd reeds eerder besloten en een bedrag van f 2500,- uitgetrokken ter financiering der werkzaamheden. B. en W. waren van mening dat het antwoord door HENK VAN HEES WIJK. 21 Ze wuifde met haar hand. „Laat maar zitten, dat ding heb ik al eens gezien. Maar waarom ter wereld had je een hond bij je in je wagen?" „O, zei ik hond? Ik meen, dat ik bou vier zei. Dat is geen hond meer. Dat is een roofdier. Ik dacht gisteravond: Als mohammed niet naar de berg komt, gaat de berg naar mohammed. Maar de berg kwam niet verder dan enkele tien tallen meters op het domein, genaamd 't Hooge, aangezien een vervaarlijke bouvier in de bouviertaai aan me vroeg, wat m'n bedoeling was. En aangezien ik niet behoorlijk in diezelfde taal kan antwoorden, ging ik maar weer terug, heel voorzichtig, met dat roofdier op m'n hielen". „Wat? Wou jij me opzoeken? Gister avond Hoe laat was dat dan?". Hij haalde zijn schouders op. „Weet ik veel, een uur of negen". „Ga nou, de honden zitten overdag vast ,,'t Was tussen licht en donker. In ieder geval liep er zo'n kalf te wande Was- en strijkvaardige vrouwen van Breskens! Heeft U wat voor de was in de winkel vergeten, Daar behoeft U niet over te zweten. Houdt WIM FENIJN in de gaten, Want die vent in alle straten. MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG op de vraag van de heer F. G. M. Goet- hals, om tot instelling van een borg stellingsfonds te komen waaruit gelden beschikbaar gesteld zullen worden aan Breskense vissers, die grotere sche/pen willen bouwen, ook in het uit te brengen rapport van de Commissie tot uitdruk king kan worden gebracht. De heer Goethals vond dit maar on nodige vertraging, omdat er reeds een aantal vissers zijn die grotere schepen willen bouwen en verder willen werken. Dit is niet alleen van belang voor de visserij, aldus spr., maar ook voor de in dustrie van Breskens, omdat de schepen gebouwd of afgebouwd zullen worden in Breskens. Besloten werd de Commissie in het leven te roepen met de voorgestelde le den, terwijl naar aanleiding van een uitspraak van weth. v. d. Hooft bleek, dat een onderzoek naar de mogelijke instelling van bedoeld b orgs tellings fonds buiten de commissie om niet uitgeslo ten geacht mag worden. De heer J. W. Carels had in de vorige vergadering zijn bevreemding geuit over het feit dat, ook al onderzoekt de tand arts de kinderen niet waarvan de ouders niet verplicht verzekerd zijn en waar voor geen f 5,- in de kosten worden ver goed, de gemeente toch de 12 ct. moet betalen. Hij achtte dit niet juist. Het antwoord bevredigde hem niet, wat van deze Stichting op genoemde vraag ge komen is. Thans zal men trachten te bewerkstelligen, dat de niet verplicht verzekerden op gelijke lijn worden ge bracht met de verplicht verzekerden. Aan het Ned. Genootschap tot Re classering werd een subsidie van f5,- toegekend op voorstel van B. en W. De Breskense Oranjevereniging wilde 50e verjaardag van H.M. de Koningin op luisterrijke wijze vieren. Zij vroeg uit de gemeentekas een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten, verbonden aan bedoelde festiviteiten van f 1925.-, waar bij gerekend wordt op 700 kinderen. De raad bleek hier niet afwijzend tegen over te staan. Alleen stelden verschil lende leden er belang in te weten of ook de buiten Breskens schoolgaande Breskense kinderen bij de feestviering, het uitdelen van versnaperingen en het schenken van een aandenken betrokken zullen worden. Deze vraag kon niet met zekerheid beantwoord worden, zodat weth. Zegers toezegde zich hieromtrent met de Oranjevereniging te verstaan en de wensen van de raad ten deze ken baar zal maken. len bij de oprijlaan". „Tussen licht en donker herhaal de het meisje. „Tja, het kan Maar was het hek dan niet dicht?" „Sinds wanneer kan een lenige jon geman niet over hekken klimmen?" antwoordde hij diplomatiek, in het mid den latend, of het hek al dan niet op slot was. „Goeie, Tonnie, hij had je wel kunnen verscheuren De klank in haar stem was van die aard. dat Tonnie er warm van werd. Zo, dus ze voelde toch wel iets voor hem. „Wat doen jullie met zo'n ondier?" „O, toen we hier pas woonden is er eens ingebroken. Vader verzamelt ook porcelein en zo. Ik heb er niet veel ver stand van. Het is antiek en veel geld waard. Een paar van de zeldzaamste dingen zijn toen ontvreemd. Toen heeft vader het hek laten vernieuwen en een paar waakhonden aangeschaft. Die lo pen 's nachts vrij rond op 't Hooge, maar dan is het hek ook op slot". „En als één van jullie dan laat thuis komt?" „We hebben natuurlijk een sleutel. En de honden kennen ons". „Nou. ik heb het wel bekeken, hoor. Als ik het fort 't Hooge opnieuw wil be stormen, zal ik een tank en een stelletje mitrailleurs nodig hebben, denk ik". „Ik zou er dan ook maar niet meer aan beginnen adviseerde ze raadsel De bebouwingsvoorschriften van het gewijzigde uitbreidingsplan konden de goedkeuring van G.S. niet verkrijgen. B. en W. legden de raad een concept wijziging dezer bebouwingsvoorschriften voor, welke de raad aannam. Medewerking zal worden verleend aan het Bestuur der R.K. bijz. lagere school bij het aanbrengen van hand-wasgele- genheid in de klasselokalen. Op het desbetreffende verzoek werd aan mej. P. Boone eervol ontslag ver leend als leidster aan de o.l. kleuter school, ingaande 1 Mei a.s., wegens haar benoeming als hoofdleidster aan de kleuterschool te Kamperland. De heer Carels zei het jammer te vinden dat er nu twee vacatures zijn. Hij had ge meend dat B. en W. deze vergadering reeds met een voordracht zouden zijn gekomen voor de benoeming van een leidster, ter voorziening van de reeds lang bestaande vacature. Het onderwijs [zal z.i. van deze tekortkoming schade ondervinden. De voorz. zei, dat inder daad de bedoeling was geweest deze vergadering tot benoeming over te gaan. Voorschrift is een voordracht van drie sollicitanten aan de raad voor te leggen; door het afvallen van een dei- op de voordracht geplaatsten en het feit, dat de inspectrice wegens vacantie afwezig was, hebben B. en W. de bedoe ling beide thans bestaande vacatures tegelijk te laten vervullen. Het onder wijs ondervindt aan de kleuterschool geen nadeel omdat B. en W. een tijde lijke kracht hebben aangesteld. Op zijn verzoek werd aan de keuring- veearts D. Haak, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag uit gemeentedienst als keuringsveearts verleend. De opvolger van de heer Haak, de heer Risseeuw, zal tijdelijk waarnemen. De gehele vlees keuring is op de helling. Thans wordt getracht met de samenwerkende ge meenten op dit punt, n.l. Breskens, G roede, Schoondijke en Nieuwvliet, tot een gemeenschappelijke regeling te ko men. Nogmaals werd levendig gediscus sieerd over de wenselijkheid een derde schoolarts aan te stellen. Naar aanlei ding van de suggestie in de raad de plaatselijke geneesheren het schoolon derzoek te laten verrichten, deelden B. en W. mede, zich in verbinding te heb ben gesteld met de Inspecteur van volks gezondheid, die deze stap ernstig ont raadde. De beide artsen echter waren wel bereid zich met het onderzoek te achtig. „Dat hoeft ook niet meer, want het voorwerp van bewondering staat vlak voor me en ik hoef mijn armen maar om haar heen te slaan en ik kan haar zoenen". Ze trok een vies gezicht. „Schei toch uit, jij met je eeuwige gezoen Weten jullie mannen dan niets anders?" „O ja, knuffelen bijvoorbeeld. Of va ren op het Paterswoldse meer". Ze trok haar wenkbrauwen omhoog. „Ik was stapel, om me zo te laten gaan. Ik bedoel: later, in de wagen". Ze kwam weer naast hem zitten en accepteerde de sigaret, die hij haar aanbood. Ze rookte even en vervolgde: „Hoor eens, Tonnie, ik mag je wel. Tenslotte ben ik ook jong, maar je weet het, ik ben onderhevig aan gemoedsstemmingen. Wees verstandig en zet mij uit je hoofd. Er zijn zoveel aardige meisjes in ons land en ook daarbuiten, die met alle ge noegen in je armen willen vallen om ge kust te worden. Eén zo'n avond met jou was leuk, maar Nee. Tonnie, laten we allebei verstandig zijn: het kan toch niks tussen ons worden. Niet omdat ik de „juffer" ben hoor. Misschien ben jij binnen enkele jaren al een bekende ar chitect en dan zou al het verschil in stand weggevallen zijn. Overigens, daar heb ik toch maling aan. Maar ik voel er nog niets voor om me op enigerlei wijze te laten binden, zie je? Ik ben nu een belasten. B. en W. stelden thans voor zich voor de derde schoolarts uit te spreken. De heren Carels, Cambier en Goethals bleven persisteren de plaat selijke artsen in te schakelen en der halve uit de schoolartsenditnst te tre den. De voorz. zei dat G.S. een bemid delende taak heeft in de schoolartsen- dienstkwestie. Besloten werd uiteinde lijk dat de derde schoolarts noodzake lijk is, terwijl de gemeente zich met be trekking tot het niet naar behoren functioneren van de schoolartsendienst tot G.S. zal wenden met het verzoek hierin op korte termijn bemiddelend op te treden. Na enige discussie werd besloten aan de haven Westzijde een tappunt te plaatsen ten behoeve van de levering van water aan zeeschepen. Aanlegkos- ten zijn f 400,-. Bovendien zal aan de z.g. visserssteiger ook een tappunt aan gelegd worden ten behoeve van water levering aan vissersschepen. Kosten hiervan f 280,-. De raad bepaalde dat zij ten deze aan het verzoek van de Ver. tot Behartiging van de belangen van Belanghebbenden bij de Haven van Breskens is tegemoet gekomen, maar dat de gemeentelijke medewerking bij de aanleg van de tappunten eindigt en dat de exploitatie der tappunten door derden zal dienen te geschieden. De heer Cambier informeerde er naar hoe het staat met de voorgenomen ver betering van het zwembad en of dit niet opgenomen kan worden in het kader van de werkverruiming. De voorz. zei, dat de Commissie, die de D.A.C.W.-wer ken bekijkt, de volgende maand een en ander zullen bezien. De heer de Boer meende te weten dat er plannen zijn de Hoofdingenieur-Directeur van Rijkswa terstaat te benaderen voor de aanleg van een derde haven. Hy wees er in dit verband op, dat dan juist bij de derde haven het zwembad betrokken zal zijn, omdat de aanlegmogelijkheid van die derde haven alleen daar ligt. Hij vroeg enige voorzichtigheid te betrachten ten aanzien van het verbeteren van het zwembad. De voorz. meende ook dat hetgeen de heer de Boer meedeelde het verbeteringsplan van het zwembad zou kunnen doorkruisen. De heer Carels wijst op de noodzake lijkheid aan de nieuwe veerhaven een brandkraan aan te leggen. Dit wordt reeds verzorgd, aldus de heer Goethals. Mevr. Niermans-Gossije heeft het over de verdeling van woonruimte in Zeeland en informeert of reeds bekend is hoe veel woningen Breskens krijgt toegewe zen. De voorz. zei, dat voor Zeeland 650 woningen toegewezen zijn. G.S. heeft een z.g. adviesraad ingesteld, die het punt van de verdeling zal bekijken. Er is nog niets naders bekend. De heer de Nooijer vraagt naar de stand van za ken met betrekking tot de stichting van de B.L.O.-school. De voorz. zegt dat de maal een vrijgevochten dwaas, die moet kunnen doen en laten wat ik zelf wil. Ik houd niet van een harnas en het is misschien niet aardig en helemaal niet comme il faut, maar als je met mij wat afspreekt kun je in negen van de tien gevallen er op rekenen, dat ik m'n af spraak toch niet nakom. Op het ogen blik, dat ik iets beloof, meen ik het be slist, maar een uur daarna heb ik er doorgaans al spijt van". Tonnie gooide zijn peuk weg en trap te die uit. „Nou. dat weten we dan, hè? Misschien kom ik vandaag of morgen wel met een helicopter boven jullie do mein om je te schaken: pik, ik heb je. Zou je dat lijken?" „Och, je zoudt het kunnen proberen. Maar ik denk, dat je me binnen een half uur liet vallen, omdat je meer dan genoeg van me had". „Dat zou altijd te proberen zijn. Ik geloof niet, dat ik ooit van jou genoeg zou krijgen. Ik ben je zoenen nog niet vergeten, zie je?" Ze stond op en opende het portier. „Het begint weer gevaarlijk te worden. Je bent best in staat om me hier een kus te geven Hij sprong overeind en deed net. of hij haar wilde beetpakken: „Goeie zeg, je brengt me op een idee Maar Ineke dook met verrassende snelheid in haar wagentje, startte en reed bijna tegelijk weer weg, hem jolig

De Schakel | 1959 | | pagina 1