Zeahengelwedstrijd te llzendijke ginnen. Er zullen regelmatig een 30-tal arbeiders aan de havenverbetering werk zaam zijn. De overname van de Dorpsstraat, in onderhoud bij de Provincie, zal slechts dan gebeuren, aldus de voorz., als de Provincie de weg eerst in behoorlijke staat brengt. De heer Steijaert bracht andermaal de slechte verlichting te No. Eén ter sprake. Wel wordt er steeds een nieuw lampje in de lantaarn gestoken, doch na enkele minuten branden is het weer kapot. Mensen die 's nachts er op uit moeten om b.v. de dokter te halen, zijn hierdoor al in grote moeilijkheden gekomen. De raad besloot een schrijven te richten aan het hoofdkantoor van de Pzem met het dringend verzoek de zaak eindelijk eens afdoend te repareren. Propaganda-avond N.B.B. De Ned. Blindenbond gaf op 11 Febr. j.l. een propaganda-avond in zaal Mar tens. Burgemeester Temmerman, die deze avond zou openen, was wegens persoon lijke omstandigheden verhinderd. In zijn plaats sprak wethouder Blaakman een openingswoord. De bekende propa gandist van de N.B.B., de heer van de Berg, sprak daarna een openingswoord en vertelde in het kort de levensgeschie denis van Louis Braille, die de uitvinder was van het blindenschrift. Onlangs herdacht men zijn 150-ste geboortedag. Nadat de heer van de Berg nog enkele gedichten, o.a. van Annie Schmidt, had gedeclameerd, werd de prachtige kleu renfilm „Van Bol tot Bloem" vertoond. Voor de pauze sprak de heer van de Berg nog een propagandistisch woord. Na de pauze was er een braille-de- monstratie met verrassingen. De aanwe zigen maakten hierbij kennis met het brailleschrift en moesten, met behulp van een handleiding, woorden uit het brailleschrift in gewone letters zetten. Hieraan waren enkele aardige prijzen verbonden. Na enkele declamaties van de heer van de Berg, werd de film „De stoute schoenen" vertoond. „De stoute schoenen" is een mooi en boeiend ver haal. De acteur Paul van Gorcum speelt de rol van een levenslustig en roman tisch aangelegde student die op het kri tieke moment in zijn leven, als hij de stoute schoenen aantrekt om het meis je uit zijn dromen te gaan vragen, door een ongeluk wordt getroffen en pas veel later opnieuw die stoute schoenen aan trekt, waarmede hij het leven zelfbe wuster dan voorheen opnieuw binnen stapt. Nadat deze interessante film door de volle zaal met veel belangstelling was gevolgd, bracht de heer van de Berg dank aan allen, die aan de organisatie van deze avond hun medewerking had den verleend. Geslaagd. Mej. N. Spinnewijn te Hoofdplaat slaag de te Hulst voor het examen kraamver zorgster. Retranchement Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Deze gaf een overzicht van wat in 1958 bereikt werd en van de plan nen voor het nieuwe jaar. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat het inwoneraan tal weer enigszins verminderde en oe fende critiek uit op de verdeling van het bouwvolume ten plattelande. De oever verdediging kreeg in het afgelopen jaar voor de eigen gemeente zijn beslag. Het zal noodzakelijk zijn, dat er binnen af zienbare tijd met het oog op de recre atie een bespreking plaats vindt tussen de kustgemeenten en de Rijkswaterstaat. Een plan tot het bouwen van een openluchttheater en tot restauratie van de historische bastions is thans in be handeling op het departement van so ciale zaken. De stedebouwkundige is ge reed met een voorlopig ontwerp tot ont sluiting van de Zwinsector, welk plan thans in het college van B. en W. be studeerd wordt. De brug over het af wateringskanaal in de weg naar Knokke bevindt zich nog steeds in een onmoge lijke toestand. Het bestuur van het waterschap deelde mee, dat het zich tot Het meisje keek hem een poosje op lettend aan in zijn spotlachend gezicht. Toen trok ze resoluut de handrem aan, zette de motor stil en opende het por tier. Het volgende ogenblik stond ze naast hem, trok zijn fiets uit zijn hand en zette die tegen een boom. Daarna trok ze hem op de bermrand en ging naast hem zitten. „Zo, meneer Berlage, nu moeten we eens even praten. Waar stuur jij op aan?" „Ik stuur niet maar zit naast een ver draaid leuke meid, die behoorlijk kan zoenen, want dat weet ik uit ondervin ding. En ik heb een regiment aardige eigenschappen bij dat lieve, kleine ding ontmoet, maar één ondeugd. En dat is, dat ze keihard kan liegen". „Dank je voor het compliment. Jij hebt natuurlijk nog nooit gelogen, ver onderstel ik?" „Jongedame, als ik een afspraak maak, houd ik me er aan. En dan zeg ik niet, dat ik niet lekker was, of hoofdpijn heb, maar in werkelijkheid mijlen ver weg ben met mijn blauwe auto. En als je een zwarte meneer met de auto van 't Hooge naar het station in Groningen breng, dan rijd je zeker via Leeuwar den? Och ja, het is mooi weer hè? En dan rijd je een stukje om". „Als ik het dus goed begrepen heb," zei het meisje langzaam, dan ben je druk bezig mij te bespioneren?" „Ik?" Nu was het de beurt van Ton- G.S. heeft gewend met het verzoek spoedig tot het aanleggen van een nieu we brug over te gaan. B. en W. hopen van harte, dat binnen afzienbare tijd alle woningen aangesloten zullen zijn op het water- en electriciteitsnet. De raad besloot op voorstel van B. en W. tot het aanstellen van een gemeentewerkman in vaste dienst, zulks met ingang van 1 Juli a.s. De begrotingen over de dienst jaren 1958 en 1959 ondergingen enkele wijzigingen. De raad gaf aan de nieuwe straat voor de pas gebouwde woningwet woningen de naam Prins Mauritsstraat. Diamanten echtvereniving. Het echtpaar J. Lucieer en J. Lucieer- de Bert, wonende in de Nieuwstraat no. 28 te Retranchement, hopen op Maan dag 23 Febr. a.s. de dag te herdenken, waarop zij 60 jaar geleden in de echt werden verbonden. Aardenburg Z .L.M .-tentoonstelling 1959. De traditionele landbouwtentoonstel ling van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij zal dit jaar georganiseerd wor den door de Kring West Zeeuws-Vlaan deren van de Z.L.M. In een onlangs ge houden vergadering van het Kringbe- stuur, waarin de voorzitters van de 14 afdelingen in West Z.-Vlaanderen zit ting hebben, werd een werkgroep inge steld. Besloten werd dat de tentoonstel ling op 18, 19 en 20 Juni in Aardenburg op het buitengoed de Elderschans zal worden gehouden. Dit buitengoed werd indertijd gesticht door Mr. P. C. J. Hen- nequin die van 1892 tot 1909 Algemeen Voorzitter der Z.L.M. is geweest. De volle medewerking van het ge meentebestuur werd reeds verkregen. Breskens Toneelavond. Zaterdag j.l. gaf de afd. Breskens van de K.A.B. een toneelavond in zaal „Ca sino". Medewerking werd verleend door de toneelgroep „St. Barbara" uit Breda. Wegens de heersende mist waren de vertolkers bijna twee uur over tijd aan- weizig. Het was zodoende bijna half tien toen de voorzitter der afd. Breskens, de heer J. Doppegieter, de avond opende waarna direct een aanvang werd ge maakt met de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven: „Het Stoepkind". Het stuk werd op prima wijze vertolkt, zodat de belangstellenden geen spijt hebben gehad van hun lang wachten. Vanzelfsprekend kon het gezelschap na afloop niet meer naar huis terug, zodat ze ingekwartierd werden in Bres kens. Deze inkwartiering had een vlot verloop. Biljarten. Zondag jl.. werd in het „Vissershuis" te Breskens een grote algemene prijs kamp op het biljart gehouden. Hiervoor waren zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld door de fa. De Buck-Rammeloo. w.o. kalkoenen en hanen. De opkomst was zeer groot. De uitslag was als volgt: le prijs: J. Oosterbaan (Oostb.)Th. Verschoor (Br.); 2. W. Vermeulen (Br.) A. Veraart (Bvl.)3. B. Brand (Br.) W. v. Quekelberghe (Br.)4. A. Erasmus «Br.)F. v. d. Gazelle (Oostb.); 5. Iz. Verplanke (Oostb.)Alf. Zwartelé (Brj 6. T. Standaert (Eede)L. Steijaert (Groede). Vergadering K.N.M.B. Vorige week hield de afd. Breskens van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond haar algemene vergade ring in hotel Valk. Daar de heer D. Kotvis bedankt heeft als voorzitter, sprak de secretaris, de heer A. Versprille, een openingswoord. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedg'ekeurd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een batig saldo in kas is. Van gemeentewege was een schrijven ingekomen omtrent het instellen van een marktdag te Breskens, waarbij te vens een schrijven gevoegd was van het bestuur der marktkooplieden, genaamd rivier-, markt- en straathandel. Naar aanleiding van deze ingek. stukken ont spon zich een levendige discussie om- nie om verbaasd te zijn. „Om te begin nen ben ik hier met vacantie. Dat is punt één. Vacantie heb je om te genie ten, derhalve huurde ik twee dagen ge leden een wagen en toerde in de omge ving van Visvliet, toen een bekende blauwe wagen mij met een vaart van honderd passeerde, met achter het stuur de alom bekende juffer van *t Hooge en naast haar een grote, zwarte ome. Nou? Is dat spioneren? Maar nadat ik een aardige Ineke Rosmalen in m'n armen had, verlangde ik er naar haar weer te ontmoeten en wat doet een verliefde jongeman, als hij z'n aangebedene niet op de afgesproken plaats ziet verschij nen?" „Dan gaat hij een auto huren en toe ren. In de buurt van Visvliet," troefde ze hem af. „Je zat natuurlijk moederziel alleen in die auto, hè?" „Nee, ik had een grote bouvier bij me. Uit veiligheidsoverwegingen". „Een boe Ze stond op en ging voor hem staan, de handen in de zakken van haar blauwe pantalon. „Wie ben jij eigenlijk, meneer?" „Als je het soms vergeten bent: Ton- nie Koenders, afgestudeerd aan de M. T.S. voor de Bouwvakken. Adspirant-ar- chitect, wonende te Utrecht, Sint Jacob- straat 87, thans met vacantie in Wil- schoten, per adres bakker RijneveM. Wil je misschien m'n rijbewijs zien?" Hij greep al naar z'n binnenzak. (Wordt vervolgd). trent de plaats van de te houden markt, n.l. het Oranjeplein of Spuiplein. Beslo ten werd dat het bestuur hierover con tact zal opnemen met het gemeentebe stuur. Vervolgens deelde de wnd. voorzitter mede, dat via de K.N.M.B. bereikt is dat nu ook de Breskense havenventers aan de nieuwe haven hun beroep mogen uit oefenen. Voor frites-wagens enz., dus diegenen die een vaste standplaats had den aan de oude haven, is nog geen ver gunning verkregen. Hieraan wordt ech ter ook hard gewerkt. Bij het punt bestuursverkiezing bleek, dat ook de heren C. Brevet en R. Ver gouwe niet langer zitting wilden hebben zodat drie nieuwe bestuursleden geko zen dienden te worden. Na stemming kregen zitting de heren T. van Laarho ven, L. Sigmond en A. Provoost. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Ver sprille. Tot slot werd nog besloten binnen af zienbare tijd een propaganda-avond te organiseren, waar tevens enige mooie films vertoond zullen worden. Verkiezingsbijeenkomst P. v. d. A. Dinsdagavond j.l. hield de afd. Bres kens van de Partij van de Arbeid een goed bezochte verkiezingsbijeenkomst in café Pleijte. Als sprekers waren aanwe zig Mr. Dr. A. A. van Rhijn (oud staats secretaris) en Drs. Th. Westerhout, lid van de 2e Kamer. Beiden zijn lid van de P.C.W.G. in de Partij van de Arbeid. Dr. van Rhijn, die vóór de oorlog minister van landbouw is geweest voor de C.HU, is nu 9 jaar staats-secretaris geweest van Sociale Zaken voor de Partij van de Arbeid. Deze besprak uitvoerig de oorza ken van de kabinetscrisis en het verkie zingsprogram van de Partij van de Ar beid. Hij wees er op, dat hierin construc tieve dingen staan, die kunnen worden verwezenlijkt. Ook belichtte hij nog ver schillende sociale onderdelen van het verkiezingsprogram. Drs. Westerhout sprak speciaal over de Zeeuwse- en streekproblemen. Hij achtte in de eerste plaats gebondenheid aan een verkiezings- en regeringspro gram van het grootste belang. Wat be treft de vrije veren verklaarde hij dat de motie van de Partij van de Arbeid nog steed van kracht is, die inhoudt, dat er naar moet worden gestreefd voor vrij vervoer van voetgangers en fietsers m eerste instantie. Ook werd de werkgele- genheidspolitiek, die de Partij van de Arbeid voorstaat, voornamelijk de regio nale, onder de loupe genomen. Hij ver heugde zich over de aanwijzing van Breskens als kerngemeente, maar een definitieve uitspraak laat maar steeds op zich wachten. Er is bij minister Zijl stra weinig voortvarendheid in dezen. Maar dit is niet alleen een taak voor de Rijksoverheid. Dit zal en moet vanuit de gehele streek worden aangemoedigd. Elk gemeentebestuur zal hier actief achter moeten staan. Dan alleen zal het succes zijn verzekerd. Nadat verschillende vragen door de beide sprekers duidelijk waren beant woord, sloot de voorzitter met de mede deling dat het ledental van de afdeling sinds Januari j.l. is gestegen met 51, on der dank aan beide sprekers, deze zeer goed geslaagde vergadering. Groede Vergadering N.O.A.D De korfbalvereniging „N.O.A.D. hield haar jaarlijkse algemene vergadering. In de vacatures, ontstaan door het af treden van de bestuursleden, de here a A. Dierx en Jac. Cijsouw, werden geko zen de heer Iz. Herman Jr. en mevr. El frink-Ras. In verband met het behaalde kampioenschap 1958 der pupillen werd na afoop der vergadering de middag op feestelijke wijze gevuld met sport en spel in het café-restaurant „Pas binnen". Lezing voor de Z.L.M. De voorzitter van de Z.L.M., afd. Groe de, opende deze avond en heette in het bijzonder welkom de beide wethouders. Hierna deelde hij aan de leden der Z.L. M. mede, dat de landbouwtentoonstel ling dit jaar in Aardenburg gehouden zal worden, waaraan dan ook weer een wed strijd verbonden is voor alle afdelingen. De wedstrijdcommissie van de afd. Groe de bestaat uit de heren A. C. Salomé- Verhage, voorzitter, J. van Driel, secre taris en J. de Vlieger, penningmeester. De heer Salomé-Verhage vroeg aan de leden van de Z.L.M. om aan deze wed strijd te willen deelnemen en zette uit een dat iedere afdeling iets met land bouwwerktuigen te verzorgen krijgt en wel Groede het verzorgen van suiker bieten, vanaf het zaaien tot het rooien. Hierna hield de heer P. Beun een le zing over de Amerikaanse boer, welke hij met goed geslaagde kleuren-dia's toe lichtte. Na een uiteenzetting van zijn reis door Amerika ging hij speciaal in op de wijze van leven op de ranches, het verbouwen van de graanproducten en de methoden van de veeteelt. Vooral het bewerken van het land en de opbreng sten trok de volle aandacht van de aan wezigen. Aan het slot werden dan ook door verschillende personen vragen ge steld, welke door de heer Beun naar aller tevredenheid werden beantwoord. Nleuwvllel Vergadering Het Groene Kruis. De afd. Nieuwvliet van Het Groene Kruis hield haar algemene ledenverga dering op Maandag j.l. in de „Stadsher berg". Van de 207 leden waren slechts aanwezig de 5 bestuursleden en 18 leden. Na opening door de voorzitter, dhr. H. Brakman, die het betreurde dat er zo weinig belangstelling was, werden de notulen door de secretaris, dhr. J. Quaars, voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat in '58 een bestuurswijziging heeft plaats ge had wegens het aftreden van de voor zitter, dhr. Iz. de Hullu-Basting, waar voor dhr. H. Brakman gekozen werd, terwijl dhr. P. Dhondt als bestuurslid werd. gekozen Uit de rekening en verantwoording over '58 van de penningmeester, dhr. P. de Keuninck, die gecontroleerd en in orde bevonden werd door de heren P. Brakman en J. de Reu, bleek, dat het batig kassaldo per 16 Febr. '59 bedroeg f 135,08. Het periodiek aftredende bestuurslid, dhr. J. Quaars, werd in dezelfde functie herkozen. Als bode-magazijnmieester voor 1959 werd benoemd dhr. J. de Reu. Voor 1959 werd aan de bode-magazijn meester een gratificatie van f 25,- toe gekend boven het jaarloon van f 100,-, terwijl het jaarloon met ingang van 1 Jan. 1960 werd vastgesteld op f 150,-. Verder werden nog enkele bestuursvoor stellen goedgekeurd, terwijl bij de rond vraag nog geïnformeerd werd naar het misbruik maken van uitgeleende ma terialen. Benoeming. Mej. C. A. van Lare te Nieuwvliet werd met ingang van 1 Maart 1959 benoemd als administratieve kracht op het kan toor Bescherming Bevolking West Z. Vlaanderen te Aardenburg. Oostburg Lang e-baanwedstrij den. Op „Het Grote Gat" te Oostburg zijn Zaterdagmiddag lange-baanwedstrij den gehouden. De 3000 m. moest worden af gelast, juist op het moment dat de Gebr. Jan en Jaap de Jager uit Wolphaarts- dijk, die door stagnatie bij de veer diensten waren opgehouden, op de baan verschenen. Winnaars van de toen reeds verreden 500 en 1500 m. waren resp. P. Baas en J. Rieteco, beiden uit Oostburg. P. Baas bezette tenslotte de eerste plaats in het algemeen klassement. De voorzitter van de organiserende ijsvereniging „Het Grote Gat," de heer J. Barendregt, sprak er bij de prijsuit reiking in hotel „Du Commerce" zijn spijt over uit dat de 3000 m. moest wor den afgelast en dat de heren de Jager een vergeefse reis maakten. De ere-voor- zitter van de vereniging, burgemeester Hoekzema, reikte de prijzen uit. Schoondijke Ontspanning ouden van dagen. In het jeugdgebouw werd door het „Dames-comité" weer een middag voor de ouden van dagen georganiseerd. Daar diverse autobezitters wederom gratis hun auto ter beschikking stelden, kon den ook de oudjes van buiten de ge- gemeente deze middag bijwonen. De hoofdschotel vormde ditmaal een serie lichtbeelden over de provincie Zeeland en België. Zowel de voorzitster van het comité, mevr. Van Rocevelt, als de voor- rïtter van de plaatselijke afdeling van de Bond van ouden van dagen, brachten aan het slot dank aan al degenen, die aan het welslagen van deze middag had den meegewerkt. Waterlandkerkje Toneeluitvoering Door de plaatselijke toneelvereniging „Concordia" werd in het Dorpshuis een uitvoering gegeven. Hieraan werd me dewerking verleend door de muziekver eniging „O.K.K." uit Schoondijke, die vóór de pauze enkele nummers ten ge hore bracht. Na de pauze werd door de toneelvereniging opgevoerd het blijpsel „De verkochte bruid" van J. A. v. d. Lugt Het stuk werd vlot voor het voetlicht ge bracht. Er was voor deze avond een be hoorlijke belangstelling. De toneelver eniging zal volgende week medewerking verlenen aan de uitvoering die de mu ziekvereniging „O.K.K." te Schoondijke zal verzorgen. Het comité tot het organiseren van de Zeehengelwedstrijd te IJzendijke, be sloot in zijn vergadering dit telken jare terugkerend hengelsport-evenement te houden op Zondag 5 April a.s. aan de mooie West Z.-Vlaamse oevers van de Schelde tussen de dorpen Hoofdplaat en Breskens, voor welk gebeuren reeds de toestemming is verkregen van de be trokken instanties. Gezien de overgrote belangstelling van vorige jaren (1957 433, 1958 532 deelne mers) heeft het comité het aangedurfd om door nog meer en betere prijzen be schikbaar te stellen, dit concours nog aantrekkelijker te maken en wel f 1750,- of B.frs. 23000,-. De wedstrijd wordt gehouden van des middags 12 uur tot 15 uur '1 uur opko mend, 2 uur afgaand tij") met één hengel met maximum 3 haken aas naar ver kiezing. De weging vindt plaats direct na de wedstrijd in het café van de heer P. Martens aan de Varkensmarkt, waarna om half zes de prijsuitreiking plaats vindt in het bij uitstek geschikt jeugd gebouw aan de Koninginnestraat. Met deze laatste wijziging heeft het comité een goede keuze gemaakt, daar vorige jaren door de overgrote belangstelling de prijsuitreiking niet kon geschieden zoals het behoorde, door te kleine loka liteiten. Het comité heeft ook gezorgd dat na de wedstrijd IJzendijke opgevrolijkt wordt met muziek in het gehele dorp,

De Schakel | 1959 | | pagina 2