Esso e u 11 e t o n Het geheim van 't Hooge PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens de (cha kei ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 14e Jaar %an% - Nr. 701 Vrijdag 20 febr. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: ;F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Plaatselijk Nieuws Oroede Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Vrijdag j.l. in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Everaars. Na zijn openingswoord zei de burgemeester, dat 1958 voor Groede in velerlei opzicht goede uitkomsten heeft gehad. Dit was zo bij de landbouw, hetgeen voor de overwegend agrarische inslag der ge meente van groot belang is. Ook voor wat betreft het vreemdelingenverkeer mag Groede terugzien op een gunstig jaar. In 1957 boekten de hotels en pen sions 9000 overnachtingen, in 1958 werd dit aantal, zoals men nu met zekerheid mag zeggen, overtroffen. Het vereni gingsleven ontwikkelt gezonde activi teiten, terwijl er ook een padvinders- groep werd opgericht. Het is verheugend, aldus spr., dat er goed onderwijs is ge weest en vooral is het prettig, dat een nieuwe kleuterschool kon worden ge bouwd en in gebruik genomen. Naast deze meevallers heeft de gemeente ook tegenvallers te incasseren gehad. De be volking liep met 53 personen terug tot 2002, in welk aantal de 117 Ambonnezen, die het afgelopen jaar in het bevolkings register werden ingeschreven, niet zijn begrepen. Sinds de tijd, dat ik in Groede ben gekomen is het bevolkingsaantal steeds jaarlijks gedaald. Een andere zware pil voor de gemeente is de grens wijziging tussen Breskens en Groede. Jammer is het voorts, dat voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school geen bouwvolume kon worden verkregen en dat wij er niet in geslaagd zijn de op haaldienst van huisvuil te moderniseren. Twee panden konden op het electrisch net aangesloten worden. Pertinent stelde spr., dat dit in geen geval ligt aan de P. Z.E.M. Van die zijde krijgt Groede steeds alle mogelijke service en medewerking. Jammer was het, dit niet te kunnen zeg gen van de waterleiding-mij., ondanks het feit, dat de gemeente zich heeft ge bonden aan het 100 pCt.-plan, dat haar gedurende 30 jaar per jaar tussen de f 2500,en f 4000,zal kunnen kosten. De waterleiding-mij. heeft in het afge lopen jaar geen enkele aansluiting tot stand kunnen brengen, wel wordt steeds veel energie verspild de tarieven tot on verantwoorde maxima op te voeren. De B.L.O.-school kon nog niet worden ge sticht en ook de aanstelling van een der de schoolarts kwam niet tot stand. Voor 1959 zijn de perspectieven nu niet be paald gunstig, omdat de gemeente ge handicapt blijft door de slechte finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeen te. Veel zal de gemeente derhalve niet kunnen doen. Hoewel Groede misschien net voldoende woningen heeft, moeten er goede woningen worden gebouwd. De gemeente zit immers nog met 124 krot ten. Er is een plan klaar voor 6 woning wetwoningen, dit is maar een druppel op de gloeiende plaat. De bestaande wonin gen moeten meer comfort krijgen, ter wijl het streven op verruiming der werk gelegenheid moet zijn gericht. Daarom moeten wij het toejuichen, dat West Z.- VI. als probleemgebied zal worden aan gemerkt met Breskens als ontwikke- door HENK VAN HEESWIJK. 20 Verder heeft meneer een motorboot waarmee hij 's nachts gaat vissen. De douane heeft hem een paar keer geën terd en het schip bekeken. Maar meneer Rosmalen vist en de douane komt zon der vangst thuis. Aangenomen, dat ze uit waren op buit. 't Zal wel een gewoon routine-onderzoek geweest zijn. De heren zijn öf niet ingelicht, of ze zoeken in een verkeerde richting. Dat staat vast. Het terrein van de eerzame rentenie rende nachtvisser wordt zwaar bewaakt, niet alleen door het gaas, ook doo;* minstens één bouvier. Als ik op m'n oude dag ergens op m'n lauweren ga rusten, dan zet ik m'n pegels op de Bank en zal ze beslist niet besteden aan een metershoog hek en een bloedhond. En dan ga ik evenmin me begraven in een uithoek van Nederland, waar geen land meer achter is, maar alleen water. Dan is er nog een dochter, die verdu veld knap is. Bovendien wispelturig als geen tweede. Die haar beloften niet na komt, omdat ze ze misschien niet kan nakomen. Die een beetje flirt met een De haardoiie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 lingskern. De voorzitter sprak de hoop uit, dat men er in Breskens in zal kun nen slagen industrie aan te trekken. Over de organisatie van de Centrale Dienst was de voorzitter niet te spreken. De gemeente heeft te weinig nut van de erg dure top. Bovendien is de Centrale Dienst bedoeld als toezichthoudend or gaan en daarom is het verkeerd, dat zij zich bezig houdt met zelf architect te spelen. Dank bracht de voorzitter aan de raad, de wethouders, de ambtenaren, de techn. ambtenaar, de gemeentewerklie den en de politie, voor de prettige sa menwerking. Van de instanties, waar mee de gemeente regelmatig te maken heeft, roemde spr. de medewerking, die men steeds ondervindt van de heer Hen- drikse van de kamer van koophandel en Ir. Vis van de P.Z.E.M. Mej. Van de Velde werd, ingaande 1 Maart, in tijde lijke dienst benoemd als kleuterleidster, tot 31 December 1959. Aan de Interker kelijke Commissie voor het Maatschao- pelijk werk werd voor 1957 een aanvul lende subsidie toegekend van f 72,13, terwijl de subsidie over 1959 werd ver hoogd tot f 809,20. De studietoelage-ver ordening voor de gemeente-ambtenaren werd uitgebreid. Zo zullen ook 3|4 der examen- en reiskosten worden vergoed. Het bedrag voor vakleerkrachten, welke aan de bijzondere scholen verbonden zijn, werd bepaald op f 299,Tot slot was de voorzitter verheugd mee te kun nen delen, dat er weer 7 percelen op het electriciteitsnet aangesloten zouden kunnen worden als de gemeente bereid is haar aandeel in de onrendabele kos ten, zijnde f 4060,te voldoen. De be trokken eigenaars der percelen moeten zelf, als ze het graafwerk verrichten, f 4391,bijdragen en wanneer het graafwerk door de P.Z.E.M. geschiedt f 6538,De raad besloot zijn medewer king te verlenen en haar aandeel in 15 jaarlijkse termijnen te voldoen. Tot slot werd nog levendig gediscussieerd over de tarieven van de waterleiding-mij., waar door er nu reeds mensen zijn, die dat niet kunnen opbrengen en node hun aansluiting moeten opgeven. De voor zitter zei in dit verband er niet aan te denken, de aansluiting op het waterlei dingnet van de aansluitbare percelen, verplichtend te stellen. Het zijn vooral heel oude mensen, die hiervan de dupe zouden worden. Het is slechts een kwes tie van jaren. Een nieuwe, jongere be woner van de niet aangesloten woningen zal in elk geval wel weer aansluiten. Installatie padvinder sgroep. Zaterdagmiddag om 2.30 uur zal de Padvindersgroep „Jacob Cats" te Groede officieel geïnstalleerd worden door Ds. Vis uit Aardenburg. De installatie ge schiedt in de Franse kerk, waarbij dan tevens de netto-opbrengst van de olie bol lenactie voor het uniformfonds be kend gemaakt zal worden. toevallige vacantieganger en hem voor de gek houdt. Die ritjes maakt met een boom van een neger. En die in Parijs ge- geweest is. Om te tekenen, maar geen te kentalent heeft. Het kan natuurlijk al lemaal waar zijn en het kunnen ook leugens zijn. Tonnie Koenders is gek genoeg om er in te trappen. Dat denkt ze tenminste. Maar Tonnie Koenders is iemand uit Utrecht en niet uit Wilsveen. En Tonnie heeft zo'n idee, dat er ergens iets niet klopt. Het gaat er alleen maar om uit te vissen, waar er iets scheef zit. „En dat vis ik uit," besloot hij grim mig, „al zal ik hier iedere nacht moe ten vissen. Maar uitvissen zal ik het". HOOFDSTUK XI. Schermutselingen. De volgende morgen stond Tonnie laat op. Toen hij beneden kwam, rook hij de baklucht. Zo, mevrouw Rijneveld had zijn vis dus gevonden, die hij in een teil met water gedeponeerd had. Na de begroeting zei mevrouw Rijne veld: „Nou, m'n compliment, hoor. Er zijn een paar knapen bij. Behoorlijk. Heb je daar de hele nacht over gedaan?" Hij knipoogde. „Niet verder vertellen, hoor, maar ik had ze in m'n zwempak zitten, toen ik uit het water kwam „Die Tonnie 's Middags fietste Tonnie naar Klok- veen, liep het postkantoor binnen en vroeg een gesprek aan met Amsterdam. Vergadering Oranje-Comité. In de vergadering van het Oranje- Comité te Groede werd besloten om in verband met het kroonjaar van H.M. de Koningin tijdig een goed feest te orga niseren. De methode en de wijze van het Oranje-feestvieren is momenteel in geheel ons land een probleem geworden, wat er nu het beste past en waar nu de voorkeur aan verleend moet worden. Het was steeds een traditie: jeugd-en volksspelen en daarom wil men liever geen voorkeur geven aan cabaret of film, maar iets meer in de zin en uit de kring van eigen amateursvorm. Om nu juist zo goed mogelijk hierom trent de publieke opinie te weten te ko men, besloot het bestaande bestuur t.w. de heren A. H. M. van den Hoek, J. Verhage, H. Cijsouw, J. de Smit, J. Schip pers Sr. en A. Behage in zijn geheel af te treden om de belangstelling van het publiek ook voor het nieuwe bestuur wakker te maken. Na enige suggesties en voorstellen werd dhr. G. Boerdam herkozen en dhr. A. Verheije gekozen, terwijl mevr. S. Risseeuw-v. Cruijnin- gen, mevr. M. Risseeuw-Jansen, mevr. J. A. van Kranenburg-Rüger en de heren J. Schippers Jr. en V. van den Hemel aangezocht zouden worden om in het bestuur zitting te nemen. In de eerstvol gende bestuursvergadering zouden de boeken aan het nieuwe bestuur worden overgedragen. Hoofdplaat Raadsvergadering De Raad der gemeente Hoofdplaat kwam vorige week Vrijdag in openbare vergadering bijeen. Wegens ziekte van de burgemeester werd de vergadering gepresideerd door weth. G. Termote. De notulen werden onveranderd vastgesteld, waarna op zeer vlotte wijze de agenda werd afge werkt. Van G.S. was een schrijven ontvangen waarin werd bepaald, dat Hoofdplaat boven de algemene uitkering uit het Ge meentefonds voor de begroting 1958 nog op een bedrag van f 7-, per inwoner kan rekenen. Voor een kleedlokaal op de voetbal- weide zal spoedig een openbare aanbe steding worden gehouden. De St. Aloysiusschool vroeg en verkreeg een bijdrage volgens art. 72 der l.o.-wet, om de schoolbanken, welke door de schoolarts zijn afgekeurd, te vernieu wen. Ook zal medewerking verleend wor den voor de aanschaf van nieuwe gor dijnen, een stofzuiger en materiaal voor het verkeersonderricht. Dit alles beloopt een bedrag van f 4.809,-. De besteding van dit bedrag moet gezien worden, al dus B. en W. in hun toelichting, als af sluiting voor de restauratie van het schoolgebouw. De salarissen van het gemeenteper- Het duurde geruime tijd voor hij weer uit de cel kwam, waarna hij het dorp inging en de bibliotheek binnenstapte om zijn boeken te ruilen. Daarmee ge wapend reed hij weer huiswaarts, doch halverwege, in een draai van de weg, zag hij de bekende blauwe auto aanko men en hij remde meteen af. Aan de kant van de weg bleef hij stilstaan. De wagen stopte bij hem en hij zag het glimlachende gezicht van Ineke Rosma len. „Ha, die Berlage", begroette ze hem door het open raampje. „Aan het fiet sen?" „Nee, ik sta stil en wacht op een ver ontschuldiging van een zekere, knappe jongedame, omdat ze haar woord niet heeft gehouden". Ze scheen even na te denken. „O ja, dat is waar ook: we zouden samen gaan zwemmen, hè? Was dat niet gisteren?" „Drie dagen geleden, om precies te zijn. Maar dat hindert niet. Je zwempak verloren?" „Ik was niet lekker. Een beetje hoofd pijn". „Dan moet je eens een nacht gaan vissen. Dat schijnt de beste remedie te zijn". Ze keek hem met grote ogen aan. „Vissen?" „Ja, je hebt toch zelf verteld dat je vader 's nachts wel eens gaat vissen? Moet je een tochtje gaan meemaken. soneel werden herzien. Hierin is nu op genomen de bekende 6 pCt. huurverho ging, alsmede de duurtetoeslagen welke in de loop der jaren bij het salaris kwa men. De jaarwedde-verordening voor de ambtenaren ter secretarie werd met in gang van 1 Jan. 1959 gewijzigd. Ook het salaris van de gemeente-ge neesheer werd omhoog gebracht. De jaarwedde van de schoolschoonhoudster werd nader vastgesteld op f 501,56 per jaar. De basiswedde van de gemeentebode werd gebracht op f 436,40 p. jaar. De havenmeester zag zijn salaris opgetrok ken tot f 222,81 per jaar, terwijl de per soonlijke toelage voor dhr. P. Blaakman, de gemeente-werkman, werd gebracht op f 267,- per jaar. De klokkenist van de N.H. kerk krijgt een „salaris" van f 60,- evenals de klok kenist van de toren van het gemeente huis. Aan de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk werk in Westelijk Z. Vlaanderen werd een bedrag groot f 901,02 beschikbaar gesteld, zijnde de subsidie over 1959, aangevuld met het tekort op de begroting van 1957. Voor de autokosten van Zr. Bos werd een bedrag van f 39,- gevoteerd. Verheugend is, dat de Ned. Herv. Kerk er eindelijk in geslaagd is een tweede maatschappelijk werkster aan te trek ken, waardoor de taak van mej. Bos uit Schoondijke belangrijk is verlicht. De begroting over 1959 van deze Stich ting laat aan inkomsten en uitgaven een bedrag groot f 26.925,- zien, waarin het particulier initiatief (de R.K. en N.H. Kerk) participeert voor een be drag groot f 5385,-. De rest van de gel den, nodig om de begroting sluitend te maken, komen van het Rijk tot een bij drage van f 10.770.-, zijnde 40 pCt. van de totale kosten en een bijdrage van de gemeenten groot f 10.770.-, eveneens dus 40 pCt. De commissie tot wering van school verzuim werd in haar geheel herbe noemd. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt om te inormeren naar de stand van zaken van het door de gemeente uit te voeren D.A.C.W.-werk aan de ha ven te Hoofdplaat. De heer C. de Smit voerde aan, dat het hoog tijd wordt dat men daar aan het werk gaat, dit te meer omdat heel wat werkelozen thans uitgetrokken raken van de wachtgeld en werkeloosheidswet en nu aangewezen zijn op Sociale zaken van de gemeente. Dit aanvullend werk is hard nodig om in Hoofdplaat althans enige werkgele genheid te krijgen. De waarn. voorzitter deelde desge vraagd mede, dat het slechts de weers omstandigheden zijn geweest die hebben geleid tot uitstel van de aanvang der werkzaamheden. Zodra het weer om slaat zal de Heide Mij. met het werk be- Knap je weer helemaal van op. Reuze- spannend, die visserij, vooral 's nachts". Ze schudde verbaasd haar hoofd. „Ik kan aan jou geen touw vastknopen Hij haalde zijn schouders op. „Wat heb je nu aan een vastgeknoopte Ton nie, hè? Apropos, als je nog eens een chauffeur nodig hebt Ze bloosde. „Misschien*" antwoordde ze. „Volgende week of zo". „Ik heb je eergisteren nog gezien," vervolgde Tonnie onverstoorbaar. „Met je oom". „Met m'n oom?" „Ja, zo'n grote meneer. Is 't soms een proefkonijn voor de Erdal?" „Hè? Erdal? Zeg, je hebt toch zeker geen zonnesteek opgelopen?" „Ik ben zo lekker als eh, vis. Ik dacht soms, hij glom zo. Zwart. Hele maal zwart". Het meisje kreeg een kleur. „O, die dat is geen familie van me ben je he lemaal Een kennis van vader. Vader is vroeger in Amerika geweest. Voor za ken. Hij is tijdelijk in Holland. Waar zag je ons?" „O, op de straatweg tussen Klokveen en de stad," loog hij. „Klopt, ik bracht hem even met de wagen naar het station. Hij moest de sneltrein hebben". Tonnie knikte. „Dat dacht ik al. Ik dacht: de juffer zal die zwarte ome wel naar de trein brengen. In Groningen

De Schakel | 1959 | | pagina 1