£sso BRILLEN Tewaterlating Jacht ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN PETROLEUM van WIM FENIJN houdt Uw olieslook rein en fijo Breskens - Boulevard - Tel. 506 Feuilleton Het geheim van 't Hooge „®e ^rüfemae&er" Ontspanningsavond voor de vissers de jcha kei 14e Jaar %an% Nr. 700 Vrijdag 13 febr. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 110 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL, Deze week waren wij er getuige van dat er al weer een mooi jacht, bestemd voor Amerika, bij de Fa. Gebrs. Maas te Breskens naar buiten werd gerold en te wate'r gelaten. Toen wij daarna weer eens een kijkje binnen namen, bleek ons, dat dit een gebeurtenis is, die wel haast elke maand plaats vindt en dat als de gewoonste zaak wordt beschouwd. In verschillende staat van afwerking stonden nog een S-tal jachten in aan bouw, waaronder 3 voor Amerika, 3 voor België en 2 voor Nederland. Bovendien moet nog een stalen jacht gebouwd wor den voor Engeland. Had men vorig jaar nog plannen zich op staalbouw te gaan toeleggen, thans is men hier voorlopig van teruggeko men. De werf besteedt de casco's voor de stalen jachten uit. Het casco voor de Engelse opdrachtgever is door de firma Maas opgedragen aan een werf in Alk maart, Het verder compleet afbouwen geschied in Breskens. Wij zagen onder de werknemers vele ons onbekende ge zichten. Bij informatie bleek ons, dat naast een 20-tal Bressiaanders, er tim merlieden werken uit Hoofdplaat, II- zendijke, Oostburg, Schoondijke, Groe- de, Vlissingen, Middelburg en Westka- pelle. Voor ons een bewijs, dat, zodra enige industrie kan worden aangetrokken, dit mede van groot belang is voor de wijde omgeving. Naast een dertigtal mensen in eigen bedrijf, zagen wij de schilders bedrijven van Provoost, v. d. Broecke en Carels, elk met een tweetal knechts de boten afverven. Ook andere neven- bedrijven profiteren van deze drukte. Was- en strijkvaardige vrouwen van Breskens Heeft U wat voor de was in de winkel vergeten, Daar behoeft U niet over te zweten. Houdt WIM FENIJN in de gaten, Want die vent in alle straten. De boten moeten voorzien worden van een electrische installatie, waar de fa. Pleijte zowat dagelijks werk mee heeft en bijna alle zijn voorzien van een mo tor, welke, voor zover de werf ze niet zelf inbouwd, door de fa. van de Sande worden geïnstalleerd. Al met al geeft het bedrijf aan een vijftig-tal mensen dagelijks werk. Bovendien bleek ons, dat naast deze nieuwbouw nog een drietal Belgische jachten moesten verbouwd worden, ver der lag er een stalen jacht van een Franse eigenaar, hetwelk geheel ge zandstraald en gemetaliseerd moest worden. Dit werk verzorgd de fa. Gebr. Cruson, die bovendien ook alle in eigen werkplaats vervaardigde artikelen ver chroomd of galvaniseerd. Het is dan ook voor de werf een gelukkige omstan digheid, dat ons dorp een dergelijke in richting bezit. Bovendien lag er nog een Noors jacht, waarvan de motor gerevi deerd moet worden en dat tegen het sei zoen geheel moet opgeverfd worden. Het is verheugend te constateren, dat in betrekkelijk korte tijd zich een be drijf heeft ontwikkeld van internatio nale bekendheid en waar blijkbaar groot vertrouwen in gesteld wordt, gezien het feit, dat een groot deel van het werk uitsluitend door goede relaties toevloeit. Anderzijds zitten Gebr. Maas ook niet stil en door doelmatige reclame in bui tenlandse bladen en het uitgeven van kostbare folders, blijken zij er van over tuigd te zijn, dat wij in een tijdperk le ven, waarin de reclame grote financiële offers vraagt. door HENK VAN HEESWIJK. 19 En dan zou de revue: „Tonnie Koen- ders gaat hengelen" opgevoerd worden. De proloog: Tonnie vertrekt met zijr hengel naar de Groene Stop. Voorziet u tijdig van plaatsbewijzen, dames en he ren, u krijgt te zien wat u nog nooit ge zien hebt. Of u krijgt helemaal niets te zien. Dat kan ook. De familie Rijneveld vermaakte zich in het avonduur onder de schaduw van een grote kastanjeboom achter het huis. De dag was gloeiend geweest en de bak kersoven zo mogelijk nog gloeiender. Va der Rijneveld zat te soezen over z'n krant en moeder Rijneveld stopte een sok. Kees was naar z'n vriend en Joke zat verdiept in een van Tonnie's bibliotheekboeken. Tonnie laafde zich aan de koele limo nade en rookte. Toen de heer des huizes om half tien aanstalten maakte om naar bed te gaan, verdween Tonnie in de schuur en nam z'n visgerei. Joke keek belangstellend op en klapte het boek dicht. ,,Veel succes met je visserij," zei ze. „Ga je mee? Met z'n tweeën is het veel gezelliger". Ze keek hem spottend aan. „Vang maar een vis, dan ben je al met z'n tweeën, 's Nachts wil ik slapen. Jij kunt morgen de hele dag luieren als je wilt, maar „Maar Joke Rijneveld moet inmaken en afwassen en eten koken en brood snijden en in de winkel helpen en de was strijken en de plantjes begieten en nog duizend-en-een-andere dingen doen"' vulde Tonnie aan. „Heb jij het even bekeken? Nou," zei ze, overeind komend, „vis plezierig en val zelf niet in de zee, want dan word je nat". „Kom jij me er dan uithalen?" Ze bleef voor hem staan, de handen in dë zij. „Ik denk, dat je jezelf wel kunt redden, niet?" Hij keek eens om zich heen in de val lende schemering. Maar de anderen wa ren al naar binnen gegaan en ze ston den nu tegenover elkaar, achter de bre de stam van de boom. „Vissers hebben altijd geluk," zei hij diepzinnig, „als ze door een aardige, OOSTBURG Burgtmeesttr Eakhout reikte haringwimpels uit in fantastisch ingerichte garage. Zaterdag j.l. werd in de nieuwe ga rage van de heer A. J. Cambier de jaar lijkse ontspanningsavond voor de in Breskens vertoevende haringvissers ge houden. Behalve de bemanningen van deze haringschepen, waren daarnaast ook de Breskense vissers met hun dames, alsmede een groot aantal ingezetenen, nauw betrokken met de visserij, uitge nodigd, zodat pl.m. 1100 bezoekers aan wezig waren. Het moet ons uit de pen dat de orga niserende Comitéleden niets ontzien hebben om er iets groots van te maken. Weken lang hebben zij iedere avond ge werkt om de 'zaal in orde te maken en te versieren, terwijl voor de verwarming een 5-tal grote kachels brandden. En niet alleen in de zaal, maar ook daar buiten was een schitterende verlichting met gekleurde lampjes aangebracht. De voorzitter van het Comité, de heer Abr. van Haneghem, opende de avond met de volgende woorden: Geachte dames en heren, Namens het organisatie-comité ont spanning voor de vissers, heet ik U in de eerste plaats zeer hartelijk welkom op deze feestavond, in het bijzonder de Edelachtb. Heer Burgemeester van Bres kens J. A. Eekhout. Dank zij het feit, dat de eigenaar van dit gebouw, de heer A. J. Cambier, zo welwillend was om dit geheel belangeloos ter onzer beschik king te stellen, was het deze maal mo gelijk om U allen op één avond te ont vangen. Traditiegetrouw wordt deze avond weer aangeboden aan alle opvarenden van de in Breskens verblijf houdende vissersvaartuigen, door vrijwel alle groothandelaren, reparatiebedrijven en winkeliers-firma's, die in Breskens za kelijke betrekkingen met de visserij on derhouden. Ook het personeel van deze bedrijven werd, door een extra financi ële medewerking, door hun werkgevers in de gelegenheid gesteld om deze avond te bezoeken. Ook het gemeentebestuur geeft zijn zeer grote steun en medewer king aan het tot stand komen van deze feestavond. Zo zal dan ook vóór de aan vang van het ontspanningsprogramma door de burgemeester, de heer J. A. Eekhout, namens het gemeentebestuur, de wimpels worden uitgereikt en wel aan die schippers, die in dit seizoen de eerste haring aan wal hebben gebracht en tevens aan het span, dat in dit zelfde seizoen de meeste haring aan de afslag heeft gebracht. Wat betreft het verdere programma voor deze avond, heeft het comité ge knappe jongedame gekust worden, weet je dat?" Er vloog een vleugje rood over het ge zicht van Joke. Toen stotterde ze: „Dat dat is zeker zo'n uitvinding van jou, niet?" „Een verdraaid goeie uitvinding. En eigenlijk heb ik nog wat te goed van gis teren, niet?" Verlegen legde ze haar handen op zijn schouders en beroerde even zijn wang met haar lippen. „Veel geluk, Tonnie," zei ze zacht. „Dank je Joke," antwoordde hij, zelf ook een beetje verlegen door haar schuchterheid. Om half elf arriveerde hij aan de zee. Voor alle zekerheid had hij z'n fiets dit maal meegenomen naar de dijk. Nadat hij z'n hengel in elkaar had gezet en aas aan het haakje had gedaan, wierp hij het snoer een eind het water in en in stalleerde zich zo gemakkelijk mogelijk. Een poosje keek hij naar z'n dobber, maar al gauw inteersseerde het hem niet meer en keek hij uit over het grijze watervlak. Heel in de verte zag hij enkele lichten. Dat was dus de kuststrook van Duits land: Oost-Friesland. In het westen zag hij een draaiend licht. Van een of ande meend ter afwisseling deze maal te moeten trachten een cabaretvoorstelling te doen plaats vinden. Om dit te berei ken is het ons gelukt de medewerking te verkrijgen van de bekende cabaretgroep: „Langini" uit Amersfoort die de revue: „Lachen is gezond" voor U zullen op voeren. Wij hopen dan ook dat U zich met deze revue een lange en goede ge zondheid zult lachen en gezien de repu tatie van deze artisten, geloven wij wel dat zij ons een paar genoegelijke uurtjes zullen bezorgen. Verder willen wij Uw aandacht nog vestigen op een hedenavond in de pauze te houden verloting ten bate van de U allen bekende Z.H.R.M. en we zijn er van overtuigd dat voor deze sympathie ke verloting geen verdere aanmoediging nodig is. De hiervoor beschikbare prij zen zijn ook door de reeds eerder ge noemde fa.'s en bedrijven geheel gratis ter beschikking gesteld. Vervolgens verzocht dhr. van Haneg hem aan de burgemeester en de heer J. Jacobs, mijnmeester, op het podium te willen komen voor de uitreiking van de wimpels aan de schippers en overige be manningsleden van de winnende sche pen. De burgemeester sprak hierbij als volgt: Meneer de Voorzitter, Ik vind het prettig om hier enkele woorden te mogen spreken. En wel in de eerste plaats tot U. Ik heb grote bewon dering voor alles wat U - en Uw mede commissieleden - weerom gedaan hebt om tot deze avond te komen. In Uw keurig openingswoord hebt U bijna al len bedankt, die hun beste krachten ga ven voor deze uitvoering. Alleen één persoon, meneer de Voorzitter, is niet genoemd. En dat is U zelf. Dat zal wel uit bescheidenheid achterwege gelaten zijn, denk ik. Doch laat ik dat dan doen namens alle aanwezigen hier en dat is zo om-en-om een derde deel van Bres kens. Dank voor alles, wat U nu weer tot stand hebt kunnen brengen. Elk jaar opnieuw organiseert U met Uw Comité leden in het belang van Breskens, een dergelijke avond. Het valt me steeds op nieuw op, dat U er altijd weer iets an ders, nog iets mooiers van weet te ma ken. Het is of de scheppende en organi serende brein geen grens kent. Ik heb grote waardering voor de.'e initiatieven. Dat de Gemeenteraad hier voltallig aanwezig is, moet U en Uw Co mité-leden voldoening geven. U wilt deze aanwezigheid wel zien als een be wijs van zijn erkentelijkheid voor alles, wat voor de gemeente Breskens gedaan re vuurtoren waarschijnlijk. Wellicht van Borkum. Maar op zee zag hij niets varen. Als visser had hij al spoedig geluk. Voor middernacht had hij al enkele vis sen gevangen en hij deed ze in een net, dat hij halverwege in het water liet, ver zwaard met een steen, voor het wegglij den. Toen stond hij op en liep over het smalle stukje zand in de richting van 't Hooge. Misschien had hij vannacht pech. Was het op het ogenblik eb? Stom, dat hij zich niet van tevoren op de hoogte had gesteld van de waterhoogten. Als het eb was, zou die boot van Rosmalen na tuurlijk niet uit het haventje kunnen komen. Kom, hij moest eens proberen wat dichterbij te komen. Maar na een kilometer stuitte hij op een hoog hek, dat tot in de zee liep en als hij verder wilde, zou hij moeten zwemmen of klimmen. Enfin, het eerste kon want hij had z'n badpak bij zich. Natuurlijk kon hij ook over het hek klimmen, maar dat was een beetje ris kant. Hij tuurde eens door het hek. Al les was er rustig. Best mogelijk, dat de hele familie Rosmalen al op bed lag, Ine ke incluis. Maar dat hinderde niet. Het was heerlijk weer en zo'n nachtje buiten was een verademing na de hete zomer dag.

De Schakel | 1959 | | pagina 1