€sso BOBBE BOBBE Wij' maken beslist Maakt dat U er alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen J Feuilleton Het geheim van 't Hooge PETROLEUM OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens nogmaals in prijs verlaagd voor f 39.50, f49.50, f 59.50. voor 1 9.95,1 19.95, 1 29.95. voor 14.95, f5.95, f6.95 voor 15.95, f8.95,19.95 voor f 19.95. de jcha kei 14.e Jaar (rang - Nr. 6gy Vrijdag 23 jan. 1959 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand December 1958. GEBOORTEN2, Mariette Irma Se- raphien, d. van R. R. G. Cortvriendt en van E. M. T. van Vooren, wonende te Biervliet; 2, Margo Janneke Maria, d. van M. T. Barra en van J. J. Lergner, wonende te Oostburg; 3, Rudolphe Pe trus Amelia, zn. van R. P. de Houck en van R. C. Brakke, wonende te Oostburg 3, Herman Bernhard Andrea, zn. van R. P. de Houck en van R. C. Brakke, wo nende te Oostburg; 5, Maria Jacomina Ingrid, d. van C. Scheele en van M. J. Scheele, wonende te Oostburg8, Chon- stans Violette, d. van J. Pongajow en van Ch. V. Hatusupy, wonende te Oost burg; 9. Johannes Arthur, zn. van G. de Reu en van E. E. M. Debaere, wonende te Oostburg; 13, Miriam Alexander Amanda Margriet, d. van A. C. J. Buijsse en van M. M. De Letter, wonende te Groede; 13, Anne-Marie Helene Andrea, d. van M. P. M. Snouwaert en van A. A. Verlstryngfp, wonefnde te Aardenburg- 18, Caroline, d. van A. A. J. van Hijfte en van H. J. Nauta, wonende te Oostburg; 25, Paulina, d. van J. de Feijter en var. P. de Putter, wonende te Aardenburg- 26, Christiaan Remi Willy, zn. van C. H Verrostte en van D. M. T. Hautekiet, we nende te IJzendijke; 30, Theodorus Jo- sephus Wilhelmus, zn. van C. G. Verhal len en van H. C. M. van Schaik, wonen de te Oostburg. HUWELIJKEN: 10, Alexander Adriaan van de Wege, 26 j. en Henriëtte Cats- man, 28 j., beiden wonende te Oostburg. OVERLEDEN2, Marie Elizabethde Paepe, 16 dagen, d. van I. A. de Paepe en van H. Jongman, wonende te Breskens: 5, Jakomina Jozina Risseeuw, 68 j., echt genote van I. P. Becu, wonende te Bres kens; 10, Willem Frederik van der Hooft, 75 j., wonende te Oostburg; 11, Maria Johanna Suzanna de Smit, 75 j., echt genote van D. A. Crince, wonende te Breskens; 12, Johannes Marius Jacobus Asard, 81 j., wonende te Breskens; 13, Emelie Pijnckels, 71 j„ wed. van P. van de Velde, wonende te Oostburg; 19, Ja kob van Hal, 90 j., wonende te Oostburg; 23, Markus Sybes Boetje, 73 j., wonende te Breskens. Plaatselijk Nieuws IJzendijke Nieuwe burgemeester. Na een zevenmaandse waarneming als loco-burgemeester door de heer A. J. Termote, heeft IJzendijke thans weel een burgemeester. Het is de heer J. J. M. Ficq, commies ter secretarie te Goirle. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur, werd de nieuwe burgemeester en echtgenote opgewacht door het comité van ontvangst, aan de grens der ge meente, n.l. de z.gn. Statendijk. De heer A. G. Calon, voorzitter van het comité, heette de burgemeester welkom in zijn nieuwe gemeente. Hierna ging het ge zelschap per auto naar de z.gn. tram wissel, waar de begroeting met B. en W. plaats vond. Alle verenigingen van IJzendijke, alsmede de diverse scholen, door HENK VAN HEESWIJK. 16 „Komt in orde. Als het moet, wil ik de volkswagen wel gedurende uw vacantie voor u reserveren". Tonnie kneep een oogje dicht toen hij naar de lachende garagehouder keek. „Dat zou ik denken, maar dat wordt een te zware belasting voor m'n porte- monnaie". Even later reed hij Klokveen uit, in de richting van Wilschoten. Een heel andere wagen dan die van Ineke, maar hij reed prettig en zat lekker. Halverwege Wilschoten, in een bocht, passeerde hem opeens de blauwe wagen van Ineke. In een flits zag hij haar ach ter het stuur zitten, maar niemand was bij haar. Hij trapte op de rem en stond enkele meters verder stil, doch toen hij achterom keek was de blauwe wagen al uit het gezicht verdwenen. Hij zuchtte en haalde zijn schouders op. Enfin, ze kon verhippen. Grieten, die zich niet aan een afspraak hielden, konden in de lucht vliegen. Maling aan Ineke, nu ging hij een middagje uit met Joke. Op die kon je tenminste aan. voor De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 met onderwijzend personeel, gaven aan de tramwissel acte de précense, terwijl vrijwel de gehele bevolking de blijde in- comste van de nieuwe burgervader ken nelijk niet wilde missen. Onder de vro lijke tonen van de plaatselijke muziek vereniging „Geduld overwint", trokken de verenigingen en scholieren in een lange stoet door de gemeente naar het stadhuis, gevolgd door de auto's, waarin gezeten het comité van ontvangst, B. en W. en de nieuwe burgemeester en fa milie. Aan de deur van het gemeente huis brachten Anneke Retel en Alien Termote mevr. Ficq een bloemenhulde. Tot het burgemeesters echtpaar richt ten beide meisjes zich namens de gehele gemeente met een geestig gedicht, waar in de grote blijdschap tot uitdrukking werd gebracht een nieuwe burgemeester te hebben. Zij zegden de volle medewer king en steun toe van alle gemeente- naren en tot slot kreeg de heer Ficq de verlangens van de gemeentenaren te horen, o.a. de aanleg van een sportveld, speeltuin, plantsoenen, bejaardencen trum, zwembad, enz. Burgemeester Ficq zegde toe te zullen trachten deze wensen te verwezenlijken. Pastoor G. de Graauw getuigde van de grote blijdschap in de gemeente. Hij gaf de verzekering, dat 'er met de IJzendijkse bevolking goed samen te werken was. Hij besloot mor, de hoop uit te spreken dat het gezin in IJzendijke een goede toekomst zou mo gen hebben. De schoolkinderen brach ten hierna een aubade, terwijl de zang vereniging „Zanglust" de burgemeester en echtgenote toezong. De postduiven vereniging uitte haar vreugde op eigen wijze, zij liet namelijk een aantal dui ven los. Burgemeester Ficq dankte voor de hem gebrachte hulde. Toen was het tijd voor de buitengewone openbare raadsvergadering, welke voor de laatste maal voorgezeten werd door loco-bur gemeester A. J. Termote. Het was over vol in de raadszaal. Onder de aanwezi gen waren o.m. bijna alle burgemeesters uit West Z.-1V., alsook de burgemeester van Philippine en vele andere autoritei ten. De heer Ficq werd door een deputa tie uit de raad, de heren Haverbeke en Tazelaar, de raadzaal binnen geleid. De gemeentesecretaris, de heer J. Dierkx, las het Kon. besluit voor, inhoudende de benoeming van de heer Ficq tot bur gemeester van IJzendijke. Loco-burge meester Termote zei, dat de eerste ken nismaking met d,e heer Ficq in diens voordeel is uitgevallen. Er wacht een zware taak, aldus spr. Er is bijzonder veel te doen in de gemeente. Van het allergrootste belang oordeelde spr. het scheppen van werkgelegenheid. Ook wees hij op de vele objecten, die om uitvoering vragen, zoals de beide meis jes reeds voor hem hadden opgesomd. Tot slot sprak hij de hoop uit, dat er goede samenwerking zou mogen zijn tussen de nieuwe burgemeester en de HOOFDSTUK IX. Joke snapt er niets van. Joke Rijneveld was opgetogen als een klein kind. Toen Tonnie de volkswagen op het plein keerde en voorreed, stond het meisje al klaar, een hengelmandje in de hand. Hij opende het portier en keek critisch naar de mand, die bedekt was met een ruiten doek. „Wat is dat?" vroeg hij nieuwsgierig. „Een verrassing," lachte ze. „Jij zorgt voor de auto, ik voor de rest. Je zult bet straks wel zien". „Nou, kruip er maar in. En zet die mand op de achterbank". Vader en moeder Rijneveld kwamen even naar buiten en keken naar de volkswagen. „Zoiets moet je toch ook eens kopen, Jan," zei mevrouw. Hij knikte. „Ja, ik heb er al vaker over gedacht. Een klein bestelwagentje zou misschien nog het beste zijn. Hoeft Kees ook niet meer te fietsen". Toen ze wegreden werden ze nage wuifd door het echtpaar. Tonnie zei spottend: „Het lijkt wel of we een we reldreis gaan maken". „Ik voel me ook net zo," zei ze eer lijk. Hij keek haar van terzijde aan. „Ik geloof dat jij nog niet zo heel veel aan je leven gehad hebt, niet? Ga je wel eens met vacantie?" Ze keek hem verbaasd aan. „Ik? raad. Na deze woorden hing hij de ambtsketen om de hals van de nieuwe burgemeester. Wethouder P. van Rijen sprak waarderende woorden tot loco burgemeester Termote, die altijd waar dering had voor de mening van ande ren. De heer J. Ch. Cornells sprak als oudste raadslid en de secretaris namens het personeel. Burgemeester Ficq bracht dank aan aLle sprekers en dankte ook God, H.M. de Koningin en de Commis saris der Koningin voor zijn benoeming. Spr. vroeg de volle medewerking en het vertrouwen van allen en gaf de verze kering, dat hij onpartijdig zal zijn in zijn werk en deed een beroep op de me dewerking van de geestelijke leiders. Ds. van Evert sprak namens de Prot. Chr gemeente en zei, dat men hem tegemoet treedt in groot vertrouwen en dat men elkander ziet als gelovigen, die eenmaal voor dezelfde God zullen verschijnen. Spr. vroeg Gods zegen, mede namens de Prot. groep van IJzendijke. Nog een aantal sprekers spraken woorden van gelukwens. Na het sluiten van het offi ciële gedeelte was er een receptie. Des avonds was er een lampionop tocht voor de kinderen, terwijl de markt feestelijk verlicht was. Nieuwvliet Afscheid Ds. v. d. Graaff. In een stampvolle kerk nam Ds. v. d. Graaff, Herv. predikant te Nieuwvliet, Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente en tevens als predikant in alg. diens't, belast met de organisatie van het ker- kewerk. Ds. Strating uit Goes, preases van het Breed Moderamen, alsmede de visitatiecommissie Zeeland,, leden en bestuur van de Provinciale Kerkverga dering, Mr. Hornstra, directeur van het cultureel en maatschappelijk werk in Zeeland, predikanten uit de omliggende gemeente waren tegenwoordig, terwijl ook de burgerlijke gemeente door het college van B. en W. was vertegenwoor digd. Ook uit België waren predikanten en vrienden aanwezig, evenals uit Sas van Gent, waar ds. v. d. Graaff een aan tal jaren werkte. De tekst voor de afscheidprediking was gekozen uit Zach. 2 vers 4 „Als een open plaats zal Jeruzalem daar liggen, vanwege de menigte van vee en mensen daarin, en ik zelf zal haar een vurige muur zijn rondom en heerlijkheid bin nen in haar". In zijn inleiding tot de preek zeide ds. v. d. Graaff dat een schok van ontroering door Z.-Vlaande ren was gegaan, toen Dinsdagmiddag ds. Pannekoek en zijn echtgenote bij een noodlottig ongeval om het leven kwa men. Hij sprak warm en diep medeleven uit met de familie van de slachtoffers van dit ongeval, alsook voor de chauf feur en diens zoon, In zijn prediking zeide ds. v. d. Graaff dat er geen muren mogen zijn rond Waarheen?" „Wat een vraag! De hele wereld is ter beschikking. Al ging je maar eens een week met een toeringcar mee of zoiets. Bovendien ik meen, dat je goede kennissen in Utrecht hebt, nietwaar? Waarom ben je nooit eens bij ons ge weest? Al was het maar een weekeind". „Och, het is altijd zo druk bij ons. En moeder kan me slecht missen. De win kel en de bakkerij en er is thuis altijd zo veel te doen „Je moet eens wat meer ontspanning zoeken, Joke," zei hij op zachter toon. „Wat doe je zo'n hele winter?" Ze lachte. „Werken natuurlijk, net als alle andere mensen". Hij trok een zuur gezicht. „Soms denk ik wel eens, dat jullie niets liever doen dan werken van de vroege morgen tot de late avond. Je moeder ik kan me niet herinneren dat ik haar, zolang ik nu hier ben, ooit werkloos heb gezien. Die is altijd bezig. En 's morgens vroeg wordt ik wakker van de machines in de bakkerij. Maar er moet ook tijd voor ont spanning zijn. Wat doe je 's winters in je vrije tijd?" „O, van alles. Ik ben op een naaiclub- je en eens in het jaar hebben we daar van bazar. En dan de zang, ook een avond in de week en de meisjesvereni ging en de catechisatie, dat zijn al vier avonden in de week". „Wonderlijke geneugten houden jul- Nieuwe koopjes Nieuwe koopjes Bij Wij gaan door met ruimen en hebben onze laatste MANTELS, JAPONNEN, COSTUUMS, BLOUSES, ROKKEN en PULLOVERS U koopt De mooiste Wintermantels De nieuwste Japonnen De mooiste Blouses De nieuwste Rokken De laatste Regenmantels Ook in onze stoffen- afdeling zijn koopjes te halen. Al onze japon- en mantelstof fen en cocktailzijden worden ver beneden inkoopsprijzen opgeruimd Nieuwe koopjes Nieuwe koopjes BIJ UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN lie er op na. Dat alles bedoel ik natuur lijk niet. Ga je nooit eens een avond of zo naar de stad? Of een Woensdagmid dag?" Ze keek hem oprecht verbaasd aan. „Wat moet ik daar doen?" „Wel alle wat iedereen daar doet. die van buiten de stad komt. Een beetje winkelen, ergens eten en 's avonds een bioscoopje of iets dergelijks". Ze schudde haar hoofd. „Ik ben in 3 jaar niet in de stad geweest. In drie en vijftig, toen was er Bondsdag van de irueisj esverenigin.g. En omdat het toen dichtbij was, ging ik er heen". „Ja maar - goeie genade - je koopt toch wel eens nieuwe kleren?" Ze schudde opnieuw met haar blonde hoofd. „Het meeste maak ik zelf. jurken en zo. En een mantel of mantelpakje laat ik maken in het dorp. We hebben bij ons een bekwame costuumnaaister". „Goed dan, maar je zei dat je op zang bent. Je zingt mooi, dat heb ik al ge hoord. Je hebt een goeie sopraanstem. Gaat je vereniging nooit op concours of zo?"

De Schakel | 1959 | | pagina 1