BALANS - 0PR1 JACOBS-vcmDixhooi man altt beitanten Mantels, Costuum Blouses, Rokken, Meisjes- en Jongei jaar af met 2. Op 1 Jan. 1958 bedroeg het aantal Inwoners 514 (264 mannen en 250 vrouwen)Het vermeerderde door -geboorte met 9 (3 m. en 6 vr.) en door vestiging met 25 (12 m. en 13 vr.). Het verminderde door overlijden met 5 (1 m. en 4 vr.). Op 31 Dec. 1958 bedroeg het aantal inwoners dus 512 (266 m. en 246 vr.). Er werden in 1958 totaal 8 huwelijken vol trokken. Bonte avond. Door de Phil-Harmonicaclub „Flan- drla" te IJzendijke werd in het Dorps huls alhier een bonte avond verzorgd. Jammer genoeg was de zaal, waar schijnlijk van wege het slechte weer, niet geheel bezet. Maar de aanwezigen hebben volop genoten van de op schit terende wijze ten gehore gebrachte mu ziek. Ook de humorist-conferencier R. Verween te Maldegem oogstte weer veel bijval. Aardenburg Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagmiddag j.l. had op de Rijks weg nabij Draaibrug' een zeer ernstig verkeersongeval plaats. Een personen auto, komende uit de richting Sluis, die geen voorrang verleende aan een uit de richting Oostburg komende Bel gische vrachtauto, botste met vrij grote snelheid hier tegenop. De gevolgen wa ren verschrikkelyk. De personenauto werd geheel vernield en van de vier in zittenden waren drie op slag dood, ter wijl de vierde zwaar gewond werd en in zorgwekkende toestand naar hei ziekenhuis is vervoerd. De chauffeur van de vracht auto werd uit de cabine geslingerd en is met een shock en hersenschudding naar het St. Antonius ziekenhuis in Oostburg gebracht, waarheen ook de andere slachtoffers zijn vervoerd. Bijzonder tragisch was wel, dat in de personen-auto zaten Ds. F. A. Panne- koek en echtgenote, die een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente in Sluis had aangenomen en daar zeer binnenkort zijn intrede hoopte te doen. De twee andere inzittenden waren een stoffeer der en zijn zoon, die eveneens een be zoek hadden gebracht aan de pastorie te Sluis. Allen waren op de thuisreis naar Gorkum. Breskens Vergadering P. v. d. A. Vrijdagavond j.l. hield de afd. Bres kens van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering in „De uitkomst". Ondanks de bijzonder slechte weersom standigheden werd het toch een druk bekochte vergadering. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer W. van der Hooft mee, dat de verkiezings inzameling een voorlopige opbrengst had van f 270,Hierna werd het woord gevoerd door de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen, die een korte, maar dui delijke uiteenzetting gaf van de huidige moeilijkheden rondom de kabinets crisis. Daarna sprak de heer C. Hoek, dis- krlctsbestuurder van het N.V.V., over de actie „Het komt er nu op aan". Na de discussie, die echter moest wor den beperkt wegens de tijd, sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergade ring. Na afloop gaven zich nog 7 nieuwe leden op. Prachtig succes. De heer H. Nieuwenhuise te Breskens behaalde op de internationale vogelten toonstelling te IJzendijke het algemene kampioenschap voor kleurvogels met het hoogste aantal punten, n.l. 92. Verkeerscursus. De reeds eerder aangekondigde ver keerscursus te Breskens vangt volgende week aan. Opgaaf van deelnemers kan alsnog plaats hebben op Zaterdag 17 Jan. a.s. aan het bureau der Rijkspolitie, Dorps straat 47 te Breskens. Omtrent plaats en tijdstip van aanvang ontvangt iedere deelnemer persoonlijk bericht. Jongetje verdronken. Dinsdagmiddag te pl.m. kwart over vier is in de haven het 9-jarig zoontje van de heer M. te Breskens te water ge raakt en verdronken. Het knaapje was met enige vriendjes gehouden? Een wonderlijk meisje was ze. Maar temperament had ze. Het weekeind ging voorbij zonder dat er bijzondere dingen gebeurden. Tonnie ging nog een paar keer zwemmen, maar Ineke vertoonde zich niet. De Zondag was nog stiller dan de werkdagen. Iedereen scheen hier naar de kerk te gaan en de rest van de dag of thuis te zitten of een korte wande ling te maken. Zelfs de autobus bleef Zondags weg. Tonnie paste zich bij de dorpsgewoonten aan en ging zelfs niet fietsen of zwemmen. Hij had al gauw begrepen, dat de mensen in deze streek zoiets Zondagsontheiliging zouden vin den en hij wilde hen niet graag kwet sen in hun gevoelens. Temeer niet. om dat de dorpelingen de vrolijke logé van bakker Rijneveld wel mochten. Dat was immers de zoon van Greet Swierstra? Die indertijd met die Hoenders uit Hol land was getrouwd? Nou, Greet was al tijd een lieve meid geweest, hoewel nooit iemand had kunnen begrijpen, wat ?e in die Hollandse jongen had gezien. Maar liefde is nu eenmaal blind, dus basta. Doch haar zoon was een vlotte kerel. En het feit, dat hij bij bakker Rijneveld logeerde, stempelde hem in de ogen van de dorpelingen al min of meer als één hunner. En nog wel een archi- op het hoofd van de Haven Westzijde aan het spelen en geraakte daarbij te water. Enige van zijn vriendjes liepen weg en waarschuwden enkele mensen, die te hulp snelden. Toen deze op de plaats des onheils arriveerden was echter van het knaapje niets meer te zien en tot op heden is het nog niet gevonden. Groede Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande. Onder leiding van mej. J. Soede heeft de Stichting Huishoudelijke Voorlichting- ten Plattelande in de gemeente Groede een naai- en knipcursus georganiseerd voor vrouwen van 20 jaar en ouder. Deze cursus welke uit zes lessen zal bestaan van elk 21/2 uur, wordt gehou den in één der zalen van het gemeente huis. Het aantal ingeschreven deelneem sters bedroeg bij de eerste les 11. Afd. Groede Bond v. Ouden v. Dagen. Bij de algemene jaarlijkse ledenver gadering van de afd. Groede van de Bond v. Ouden van Dagen verzocht de voorzitter, dhr. Casteleijn, om één mi nuut stilte in acht te willen nemen voor de overleden leden in 1958. Nadat de notulen van de vorige ver gadering waren goedgekeurd werd de rekening en verantwoording van de penningmeeser over het jaar 1958 na gezien en in orde bevonden. Op voorstel van de voorzitter werd na enige discus sie besloten om aan de persoon die be last is met het schoonhouden van de za len voor de ouden van dagen, een kleine vergoeding toe te kennen. Wegens het periodiek aftreden van 2 bestuursleden, t.w. de heren Meulendijk en Elfrink, werd, nadat de heer Meu lendijk te kennen had gegeven om niet meer voor een bestuursfunctie in aan merking te willen komen, in deze vaca tures voorzien door de herbenoeming van dhr. Elfrink en het verkiezen van dhr. C. van Meenen. Bij de controle commissie belast met het toezicht op de kasboeken, was aftredend dhr. C. van Meenen waarvoor dhr. J. Lucieer geko zen werd. Dhr. van Meenen werd tevens gekozen tot penningmeester. In de vol gende vergadering zal een vast pro gramma worden opgesteld en zal tevens ieder lid een boekje met het reglement en de statuten van de Bond ter beschik king gesteld worden. Op 1 Jan. 1959 wa ren er 10 leden bijgekomen, zodat de afd. Groede momenteel 117 leden telt. Duiv ententoonstelling De postduivenvereniging „De Reis duif" te Breskens hield Zaterdag j.l. bij dhr. W. Ekkebus te Groede een duiven- tentoonstelljng, Als keurmeester fun geerde dhr. S. de Putter uit Cadzand. Ingezonden werden in totaal 105 duiven. Zowel het algemeen kampioenschap bij de doffers als bij de duivinnen werd be haald door dhr. L. Basting te Groede. De uitslag in de diverse klassen luidde als volgt: Jonge doffers: 1. A. Jansen; 2. J. Fe- nijn; 3. A. Jansen; 4. A. J. Versprille. 5. W. Ekkebus. Jonge duivinnen: 1. Ch. de Graaf!' 2. J. Maas; 3. Sj. Janssen; 4. A. W. Ver- duijn; 5. W. Carels. Jarige doffers: 1. J. v. d. Ameele; 2. J. v. d. Ameele; 3. W. Ekkebus; 5. A. v. d. Velde. Jarige duivinnen: 1. A. J. Versprille; 2. A. Jansen; 3. W. Carels; 4. Sj. Jans sen; 5. J. Fenijn. Oude doffers: l. L. Basting; 2. L. Bas ting; 3. J. v.d. Ameele; 4. L. Basting; 5. W. Carels. Oude duivinnen: l. L. Basting; 2. W. Ekkebus; 3. L. Basting; 4. W. Careils. Najaarsdoffers: 1. W. Carels; 2. W. Ekkebus. Najaarsduivinne?i: 1. A. J. Versprille, 2. A. W. Verduijn. Publieke verkoping Nutskleuterschool Dinsdagmiddag j.l. werd ten over staan van Notaris A. H. M. van den Hoek te Groede in hotel „De Drie Ko ningen" overgegaan tot de publieke ver koping van de kleuterschool van de Ver. tot Bevordering en instandhouding van het Kleuteronderwijs te Groede, bij verkorting genaamd de Nutskleuter school, wegens het opheffen van het Nut^kleuterondorwijs met ingang van 1 Jan. 1959. De kleuterschool met speelplaats, ge- tect, zoals Kees Rijneveld had verteld. Helemaal niet groots of zo. Van Ineke had hij niets meer gezien sedert die middag, toen hij was gaan zwemmen en naderhand over de dijk had gekeken. Het plekje in het bos, waar hij had zitten lezen en waar hij haar voor de derde keer had ontmoet, was na lang zoeken door hem weer ont dekt. Een paar keer was hij er heen ge gaan met een boek in de hoop haar daar weer eens te zullen zien. Maar Ine ke bleek plotseling verdwenen te zijn Zelfs haar snelle blauwe wagen ver toonde zich niet op de wegen. Dinsdagsmiddags fietste hij naar Klok- veen, waar de volkswagen al buiten op hem stond te wachten. De garagehou der knikte hem vriendelijk toe. „Had vorige week maar gezegd, dat je een zoon bent van Greet Swierstra," zei hij. Dan was het dadelijk oké geweest. Ik heb indertijd nog met je moeder ge vreeën". Tonnie lachte. Iedereen kende hier iedereen. Dat had je nu eenmaal in dorpen. „De tank is vol. Gaat u ver?" „Ik weet het nog niet. U zult wel zien, wanneer ik weer terug ben". (Wordt vervolgd). legen aan de Slijkstraat A 274 te Groe de, kadastraal bekend onder sectie C 122 perceelno. 1648 groot 2 are en 80 ca., werd ingezet voor f 3160.-, waarna deze bij opbod verkocht werd aan de hoogste bieder, de heer W. Ekkebus te Groede voor de som van f 4740,-. Voor deze verkoping bestond een zee grote belangstelling. Opening nieuwe kleuterschool. Op feestelijke wijze, zoals dat eigen lijk alleen maar in Groede mogelijk is, werd Vrijdagmiddag j.l. de nieuwe kleuterschool geopend en gelijktijdig de uitvalsweg, een rondweg naar Oostburg, waardoor het zware verkeer buiten de kom der gemeente wordt gehouden. De school werd geopend door mej. Van Waesberghe uit Rozendaal, inspectricie van het kleuteronderwijs voor Brabant en Zeeland. De uitvalsweg werd geopend door Ir. Swaters, Hoofding. van de Prov. Waterstaat. In de druilerige regen, later over gaand in een snerpende hagelbui, woei de vlag van de kleuterschool. Deze heet op z'n West Zeeuws-Vlaams „De wante- wever", hetgeen vrij vertaald „De woel water" betekent. De school heeft twee ruime lokalen, waarin lichte kleuter meubels staan, welke alle aan elkaar ge past kunnen worden. In een der loka len staat zomaar een enorme bak met zand, waarin de peuters naar hartelust kunnen spelen. Vlak hierbij een twee tal kraantjes met ruime wasbak, waar in naar hartelust geploeterd kan wor den. In ieder lokaal staat een keur van verantwoord en modem speelgoed opge steld. De lokalen komen uit op een rui me glashall, de ingang van de school, waarin de kleding geborgen kan worden Nieuw is, althans voor een kleuterschool de grote bak met visjes, waar ieder kind graag naar kijkt. Hiervoor staat een enorme bak, welke steeds met bloeiende planten gevuld zal staan. De toiletten zijn op hygiënische wijze aangebracht. Een kamer voor het personeel, waarvan tevens de schoolarts gebruik kan maken voltooid het geheel. Ruim en licht is de school, welke omge ven is door een groot speelterrein. Een gedeelte hiervan is door tegels in fleu rige vakken verdeeld, terwijl er gazons komen, waarop de kinderen naar harte lust kunnen spelen. De heer Van Over- beke ontwierp de aanleg voor de tuin, waarvan nog weinig te zien is. Het moet voor de kindertjes uit Groede een genot zijn om op deze kleuterschool te mogen gaan. In de raadszaal heerste een drukte van belang. Groede's raad was voltallig aanwezig, alsmede ir. H. D. J. Swaters, hoof dir. van Prov. Waterstaat, mej. A. E. G. van Waesberghe, inspectrice van het kleuteronderwijs, de architect ir. Rosenkranz uit Oostburg, ir. Lekkerker- ke van het Ir-bureau van Hasselt de Koning uit Arnhem, de directeur van de Volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, ir. van Glerum, terwijl een zeer groot aantal genodigden het se lecte gezelschap completeerde. Aanne- jnprs, pn d er a an riem er s en werklieden en voorts ieder die iets met de bouw of de ontwerpplannen te maken had gehad was aanwezig. Burgemeester J. C. Everaars verwel komde dit uitgebreide gezelschap. Hij noemde het een vreugdevolle dag, nu twee belangrijke werken voor Groede te gelijk in gebruik genomen kunnen wor den. Spr. zeide dat zodra de gemeente weer over wat geld beschikt, er rijwiel paden langs de weg aangelegd zullen worden. Hij bracht dank aan de D.A. C.W., waardoor het mogelijk werd de uitvalsweg te maken met een belang rijke subsidie, waardoor de uitvoering voor de gemeente aantrekkelijk werd. Bijzondere dank bracht burgemeester Everaars aan de gemeente-opzichter die in deze drukketijd op prettige wijze het toezicht uitoefende. Voor wat de kleuterschool betreft bracht spr. vooral dank aan architect Rosenkranz. Hij ontwierp een school, die ieders bewon - demi afdwingt. De school is een smaak vol geheel geworden, waarin vooral de liefde van de architect voor zijn vak tot uitdrukking is gekomen. Dank bracht de burgemeester aan de Nutsvereniging, die jarenlang het kleuteronderwijs draaiende heeft gehouden. Hét was aan de hand van het schoolartsenrapport, dat de gemeenteraad bovenop de feiten werd gedrukt. Uit dit rapport bleek, dat de school als gebouw niet veel waard was en de naam kleuterschool beslist ten nadele van dit onderwijs voerde. Met voortvarendheid heeft de raad de voorgelegde plannen behandeld, de be nodigde gelden gevoteerd en gezorgd dat de school er op korte termijn kwam. Dank bracht de burgemeester aan alle instanties welke meehielpen de weg aan te leggen en de schoolbouw hielpen be vorderen. In de gierende wind begaf het ge zelschap zich naar buiten, waar ir. Swa ters een lint doorknipte en daarmede de uitvalsweg officieel in gebruik stelde. De ballonnetjes, welke aan het lint be vestigd waren en omhoog hadden moe ten schieten, waren door de sneeuw en regen te zwaar geworden en kwamen tussen een groepje schoolkinderen te recht, die er zich juichend meester van maakten. In de auto's reed het gezel schap hierna de uitvalsweg op waar ir. Swaters aan de andere zijde het lint kapot reed, waarmee deze weg in ge bruik genomen was. Via de nauwe straatjes kwam men weer aan de kleu terschool uit, waar Ingrid Berckmoes mej. van Waesberghe een prachtig zil veren schaartje aanbood, waarmede de ze de sleutel uit een tros ballonnen knipte. Mej. v. Waesberghe opende Modehuis vervolgens de school en complimenteer de op hartelijke wijze mej. de Hulster, de kleuterleidster, met de nieuwe school. Ingrid Berckmoes gaf in de school mej. v. Waesberghe een grote doos bonbons namens de kleutertjes van Groede, ter wijl ir. Swaters eenzelfde doos kreeg aangeboden voor zijn echtgenote. Nadat de genodigden de school bekeken had den zocht ieder weer snel zijn weg dooi de sneeuwvlagen naar het gemeente huis, waar verversingen werden aange boden. Hier voerden o.a. het woord: ir. Swa ters, architect Rosenkranz, mej. Van Waesberghe, mej. de Hulster en mevr. de Hulster. Deze laatste namens de oudercommissie. Nadat de genodigden nog lange tijd gezellig bijeen bleven, sloot burge meester Everaars de genoegelijke bij eenkomst. Hoofdplaat Verkeerscursus. Op Maandag 2 Febr. a.s. zal in onze gemeente begonnen worden met een verkeerscursus. Deze zal gedurende 6 of 7 weken iedere Maandagavond om 7 u. gegeven worden in de raadzaal van het gemeentehuis. De cursus staat onder leiding van de plaatselijke postcommandant der Rijks politie, de heer H. Visser en is toegan kelijk voor personen van 18 jaar en ouder. Nieuwvllet Uitvoering L.J.G. en Z.P.M. Groede en Nieuwvliet. Dinsdag j.l. hield de afd. Groede en Nieuwvliet van de L.J.G. (Landbouw Jongeren Gemeenschap) en Z.P.M. (Zeeuwse Plattelands Meisjes) in de „Stadsherberg" te Nieuwvliet haar jaar lijkse uitvoering voor de leden te Nieuw vliet. Ned. Herv. vrouwengroep. In de eerste samenkomst van de Ned. Herv. Vrouwengroep, afd. Nieuwvliet, van het C.J.V.F. in 1959, nam mevr. A. v. d. Graaff-Lammerink als presidente van de N.H.-groep afscheid van al de leden te Nieuwvliet, wegens het vertrek van haar en haar gezin naar de ge meente Heiloo. Na de opening door de scheidende presidente, die voorging in gebed, las zij een gedeelte uit de bijbel waarover zij tevens een verhandeling hield. Tevens vertoonde zij nog een mooie filmstrook over het leven en werken van Professor- Dokter Albert Schweitzer in Lambarene in Zuid-Afrika. Na het gezamenlijk gebruik van een kopje thee met versnapering bood de secretaresse van de afd. Nieuwvliet, als dank en herinnering, namens de plaat selijke vereniging mevr. v. d. Graaf f een zeer mooi en waardevol cadeau aan, be staande uit een tinnen theepot, suiker pot en melkkan. Mevr. v. d. Graaff richtte de afd. Nieuwvliet van de Ned. Herv. Vrouwen groep 19 Sept. 1951 op, waarvan zij tot op heden de presidente was en die op 1 Jan. 1959 een ledental van 29 vrouwen telde. FILMNIEUWS Casino-Bioscoop te Breskens brengt Zaterdag 17 Jan. a.s. Doris Day en Louis Jourdan in een spannende thriller „War jebeurde er met jullie". Het verhaal van de vrouw, die niet meer wist waarheen zij zich kon wenden, steeds achtervolgd door de man, die haar, krankzinnig van jaloezie, wilde doden. Het verhaal van een grote liefde, die verkeerde in bran dende haat. Zondag 18 Jan. om 4 en 8 uur een boeiende combinatie van muziek, hu mor, spanning en gevoel met Claui Holm, Marianne Hild en Theo Lingen in „Als de alpenrozen bloeien". In de bergen speelt zich het drama af van vijf mensen, die de liefde zoeken en ontketent een orkaan van vrolijkheid, in een pittige film, die U van alles biedt wat U graag ziet. Gun U en Uw gezin een paar vrolijke uren en ga naar deze film. Woensdag 21 Jan. om 8 uur slechts één voorstelling van het ontroerende en veelbesproken filmwerk, dat enige jaren geleden een wereldsucces is gewor den: „Zo begint het leven". Zondagsdienst doktoren. BreskensGroedeSchoondijke Dr. Volmer, Schoondijke, tel. 366. OostburgAardenburgEede Dr. Loose, Oostburg, tel. 60. CadzandRetranchementSluis Zuldzande Dr. de Meijer, Sluis, telef. 366 BiervlietIJzendijke Dr. Rozemeljer, IJzendijke, tel. 366.

De Schakel | 1959 | | pagina 2