CORSETTEN Oudejaarsavond ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN cP^" UUiLUiJ 1 ILlil OOSTBURG Plaatselijk Nieuws de (cha kei '3* Jaar %an% - Nr. 694 Woensdag 31 dec. 1958 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. postf 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,» - GIRO J5Ö296 A MEDISCHE Burchtstraat 13 0 Gesprek in vriendenkring. Neen kerel, je mag je niet blind staren op de zwarte kanten van het jaar, dat vanavond zijn laatste streepje op de balk zet. Houdt me niet voor een pessimist. Ik constateer alleen. Ons volk schijnt een bedenkelijke voorliefde te .krijgen voor kapotte ruiten van juweliers. Je kunt haast geen krant opnemen of je leest van verduistering, fraude en bero ving. Zware jongens wandelen de ge vangenis haast even glorieus uit als in. Ja, 't heeft wel wat van opendeur- politiek. Advocaten zien hun zware jongens alsmaar lichter te praten en als dat minder goed gelukt, wordt er naar de psychiater gerend. De reclassering zou niet zo overbelast worden als eir flinker gestraft werd. Men haat bijna het woordje „voorwaardelijk". Gelukkig kunnen we ook op meer verheffende dingetti wijzen, die '58 voor ons had. Hoe goed werd het jaar niet ingezet door de flinke kerels van de Veerse reddingsboot? Volgaarne toegegeven. Minnebo en zijn mannen hebben durf en bekwaam heid getoond van de beste soort, toen zij in vliegende storm en razende zee de omhoog gesmeten „Ebro" telkens op nieuw wisten te naderen en daar einde lijk alle mensen van boord haalden. Zij verdienen beter een hulde dan al die mannetjes, die na zo en zoveel jaren trouw hun salaris opgestreken te heb ben, fouten gemaakt en vaak als nij digaards door het leven gingen, op de huldigingsdag mooi gaan zitten in af wachting van de onfeilbare compli mentjes en de enveloppe met inhoud. Met recht spreek je van een goed be gin, wat die redders betreft. Doch mijn dag was zo'n beetje bedorven door de eerste de beste foto van het jaar in de krant, waarop Soekarno en Nasser el kaar zo gezellig omarmen. Ik heb eens twee gorilla's gezien ook elkaar omhel zend en ook toen werd ik haast onpas selijk. In Februari kwam Soekarno van zijn ziekte-reisje terug en vond de boel in brand. Ja, brand over geheel Indonesië. Die nog vooreerst niet geblust is. Als er niet teveel wapens uit Ame rika in Indonesië arriveren om de arme drommels op Celebes en Sumatra er on der te brengen. Wapens, te betalen met geld uit de safes van Nederlandse ondernemingen. Als ik nog eens een hond koop, noem ik het beest: Boef Karno. En als ik nog eens een ezel koop noem ik die: Foster Prulles. Als die ezel van jou in afwijking van de gedragingen zijner soortgenoten zich maar niet veelvuldig aan hetzelfde steentje stoot. Wat anders. Die verkiezingen voor de Provinciale Staten van Nederland waren ook niet mis, of liever wel mis. Dat dubbeltje verhoging der kinderpre mie, op 't laatste ogenblik nog gelan ceerd, sorteerde niet veel effect. Trou wens, stakkerds met „maar" 16 gulden dagloon kregen dat dubbeltje nu weer niet, wat mij onaardig lijkt. Och er gaan zoveel dubbeltjes de verkeerde kant uit. Neem nu die mijnheer, die 9 duizend gulden salaris geniet enkel en alleen om van het ene toneelclubje naar het an dere te stevenen om de luidjes te zeg gen, hoe zij het doen moeten op de plan ken. En zo kan je meer staaltjes noe men. Op gevaar af mijn oude jaarsavond stemming geheel te bederven. Laat ons liever bedenken, wat Nederland pres teert met zijn scheepsbouw, zijn hoog ovens, zijn beroemde zeesleepdienst, het kranige werken onzer baggermaniak- ken, het roemruchtige Deltaplan en zo. Bij dat laatste doe je me denken aan Jaap van 't Westeinde, die in het Sloe zo maar op zijn eentje een flink stuk land inpoldert: „ontwoekerd aan de zee", om met de Genestet te spreken. Ik houd van kerels als die Jaap. Meer dan van hen die leuteren over vrije veren. Ze zijn even vervelend als de hoela hoepelaars, als de studenten die flauwe grappen uithalen met ontvoerde jongedames, als anderen die het op Jantje van Sluis voorzien hadden, als hen die dure grapjes uithalen met onze zeewering en als die zeer veleh, die zich verslingeren aan engelse woorden, ter wijl ze nog nauwelijks nederlands kun nen schrijven. Daar heb je: bridge drive en jazz society en de naamgevers aan voetbalclubs kunnen het in hun originaliteit niet verder brengen dan boys hier en boys daar en boys ginds. Mén zeurt over candle-light bij eterijtjes. Straks krijgen ze nog rock en roll in hun bol. En van alles wat samengetrom- meld wordt voor feestjes en tochtjes maken ze: rally. Zo hebben we zelfs een zang-rally gehad. Eens zullen wé nog wel een „koek en zoopjes-rally" krijgen, bah! Weet je dat Leeuwarden al jazz- begeleiding hdeft in de kerkdienst? Och er zijn meer dingen tegen woordig, die je ternauwernood snapt. Zo bijvoorbeeld waarom onze regering- zelf van da planken ging, terwijl toch het balletje door rode broeders aan het rollen was gebracht. Ik denk dat ze al in '56 van 't zaak je af wilden. Als nu de nieuwe regering het dwangbuis, waarin de middenstand naar adem snakt, eens wat losser wilde maken. Als ze eens Schoonmaak hield onder alle dwangmaatregelen, alle non sens waardoor mensen met energie en goede wil behebt, niettemin bemoeilijkt worden in het vestigen van een positie, een goede broodwinning. Voor het ver krijgen van een vergunning hiertoe moeten zij blokken op vraagstukken wier oplossing van alle praktische waar de is ontbloot. En dat in het vrije de mocratische Nederland. Kom, aanstonds geeft de klok de laat ste 12 slagen in het oude jaar en dan zullen we klinken op het welzijn van alle vrienden en het tegengestelde voor Kroesjtsjef, die oorlogje wil spelen, maar niet durft. En niet kan, hoe béroerd het voor hem ook is, dat zijn 500 onderzeeërs en al dat andere dure spul weldra geen groter waarde meer vertegenwoordigen dan die van oud ijzer. Hij weet dat hij bij oorlog zelf in de put gaat met heel zijn dierbaar en hoog gewaardeerde „ik" en met heel zijn opperste sowjet. Hij moet rechtsomkeert met zijn Berlijnse affaire; doch hoe hij zijn ge zicht redden moet, is niet mijn probleem maar het zijne. Zijn trots is groot en zijn gemoed als graniet en die maken de zaak dubbel moeilijk. Kom, daar zijn ze alle twaalf van da klok. De hemel helpe ons door 't nieuwe jaar heen. Proost! Proost! En van harte! Toehoorder. Bresken* Verkeer scursus. Bij voldoende deelname zal door de Groepscommandant der Rijkspolitie te Breskens een verkeerscursus worden ge geven. Aanmeldingen hiertoe kunnen worden gedaan vóór 10 Jan. 1959 bij het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 47, Breskens. Bouw nieuwe coaster. Naar wij vernemen heeft de Zeeuwse Rederij, welke gevestigd is te Breskens, opnieuw een motorschip besteld bij de N.V. Ternewense Scheepsbouw Mij. te Terneuzen. Dit schip zal gelijk zijn aan het momenteel in aanbouw zijnde m.s. „Laura", groot ca. 1000 ton laadvermo gen. Duiv ententoonstelling Zaterdag en Zondag j.l. hield de dui- venverenigïng „Nog Sneller" te Breskens in café Pleijte een tentoonstelling. De belangstelling was zeer groot. De uit slag was als volgt: Klasse A. Jonge doffers 1. Jn. Datthijn; 2. Iz. Ritico; 3. Iz. de Jonge Az.4. E. Pieters; 5. J. Risseeuw; 6. J. v.d. Broecke; 7. J. Datthijn; 8. W. Klaaijsen Zn.; 9. J. Datthijn; 10. J. v. d. Broecke; 11. Gebr. Pleijte; 12. J. v.d. Broecke; 13. J. dé Meester; 14. Iz. Quaars; 15. A. de Jonge; 16. Jac. Ris seeuw; 17. Iz. de Jonge Az.18. J. Faas; 19. C. Hartog; 20. Quaars-L.; 21. Quaars- L.; 22. W. Fenijn; 23. Joh. Krijger; 24. R. v. Quekelberghe25. P. Cornelis; 26. L. Verstraaten; 27. M. v.d. Broecke; 28. J. Faas Mzn.29. W. Klaaijsen Zn.; 30. P. Cornelis; 31. P. v.d. Walle; 32. Iz. Quaars; 33. Joh. Krijger; 34. J. Buize; 35. Jac. Wisse; 36. Quaars-L.; 37. Iz. de Jonge Az.38. A. de Jonge; 39. Joh. Pijcke; Z.E.V. Jac. Wisse; E.V. M. de Visser. Klasse B. Jonge duivinnen: 1. Joh. de Krijger; 2. Joh. Carels; 3. J. v.d. Broecke; 4. Quaars-Visser5. M. de Reu; 6. A. Verstraate; 7. A. de Jonge; 8. Iz. Ritico; 9. A. Bondewel; 10. P. Blaakman; 11. Joh. de Krijger; 12. J. v. d. Broecke; 13. W. Bruijnooge; 14. A. Bondewel; 15. Iz. de Jonge Az.; 16. Iz. Quaars; 17. E. van Zeele; 18. J. Maas; 19. A. Versprille-v. H.20. Jn. Woittiez; 21. J. Risseeuw. 22. J. Risse'euw. 23. Th. de Smit; 24. A. Verstraate. 25. J. Ris seeuw. 26. Joh. de Krijger; 27. J. Donze; 28. Jac. Jacobs; 29. Iz. Schippers; Z.E.V. J. de Meester; E.V. R. v. Quekelberghe. Klasse C. Jarige doffers: 1. Jac. Risseeuw; 2. G. van Grol; 3. A. Poppe; 4. G. van Grol; 5. P. Cornelis; 6. M. Faas; 7. R. v. Quekelberghe; 8. J. Wisse; 9. J. v. Gijs; 10. Ko Quaars; 11. J. de Meester; 12. Th. de Smit; 13. Jac. Maas; 14. P. v.d. Walle; 15. A. de Jonge; 16. A. Bondewel; 17. R. v. Quekelberghe; Z.E.V. J. Carels; E.V. J. Klaassen. Klasse D. Jarige Duivinnen: 1. J. v.d. Broecke; 2. A. de Hulster; 3. A. Bondewel; 4. P. Blaakman; 5. Jn. Datthijn; 6. A. de Krijger; 7. G. v. Grol; 8. G. Dusarduijn; 9. E. van Zeele; 10. J. Adam; 11. Versprille-K.12. A. Ha- melijnck; 13. J. de Meester; 14. J. van Gijs; 15. P. v.d. Wallé; 16. W. Fenijn; 17. Iz. Schippers; 18. J. Donze; 19. P. Blaak man; Z.E.V. J. Carels; E.V. J. de Meester Klasse E. Oude Doffers: 1. A. Boekhout; 2. J. Vermeulen; 3. Th. de Smit; 4. P. Blaakman; 5. J. Ca rels; 6. Th. de Smit; 7. A. Ekkebus; 8. J. Woittiez; 9. W. Klaaijsen Zn.; 10. J. Datthijn; 11. E. Pieters; 12. A. de Jongd,; 13. Joh. de Krijger; 14. Jac. Ris seeuw; 15. Joh. Carels; 16. Jac. Ris seeuw; 17. J. Vermeulen; Z.E.V. J.Faas; E.V. Jac. Wisse. Klasse F. Oude duivinnen: 1. Joh. de Krijger; 2. Jac. Risseeuw; 3. Joh. de Krijger; 4. E. Pieters; 5. Jac. Jacobs; 6. A. Bondewel; 7. M. de Visser; 8. Jac. Jacobs; 9. P. v.d. Walle; 10. A. Bondewel; 11 Gebr. Pleijte; 12. P. Blaak man; 13. R. v. Quekelberghe; 14. E. Pie ters; 15. M. Faas; 16. P. Verduin; 17. Th. de Smit; 18. Jn. Woittiez; 19. E. Pieters; Z.E.V. Joh. de Krijger; E.V. Jac. Wisse. Kampioen Doffers: A. Boekhout. Kampioen Duivinnen: Joh. de Krijger. Keurmeesters waren de heren: Van Dirven en Walraven. Bij de uitslag der verloting zijn prij zen gevallen op de volgende nr.'s: 1510, 1909, 1636, 2472, 2217, 3184, 1253, 1862, 2515, 3188, 3162, 2149, 2357, 2394, 1216. Een request. Door de bewoners van de buurtschap pen Nieuwe Sluis en Fort Frederik Hen drik is een request gezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Middelburg, voor de aan leg van een rijwiel-voetpad aan de westzijde van het plateau van de nieu we veerhaven, recht voor de weg naar Nieuwe Sluis. Dat dit pad in een behoefte zou voor zien blijkt wel uit het feit, dat het re quest door 59 personen is ondertekend. Oostburg Geslaagd. Van het Instituut Aalbregtse te Oost burg zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven als typiste (150 aansl. per minuut) mej. C. Mabesoone té Aardenburg en als kantoortypiste (180 aansl. per min.) de dames E. M. Duininck te Groede en J. Riemens te IJzendijke. Stenografie Nederlands (130 letter grepen p. minuut) de dames: A. J. Brakman te Groede, C. M. M. Goethals te Breskens, A. C. Schilders te IJzen dijke, E. M. Verploeg te Oostburg en dhr. F. van der Hooft te Aardenburg. Retranchement Kerstmiddag In de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk werd onder leiding van mevr. Brinkman een Kerstmiddag voor ouden van dagen georganiseerd. Een 65-tal be jaarden van alle gezindten konden, mede door het feit, dat alle autobezitters gra tis hun wagen beschikbaar hadden ge steld, deze prachtige middag bijwonen. Toegelicht met een beeldstrook werd het aloude Evangélisch Kerstverhaal op levendige wijze door mevr. Brinkman aan de bejaarden verteld. Een koortje, gevormd uit leden van de Vrouwenvereniging van de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke, omlijste het geheel met enkele passende zangnummers. Kerstsamenkomsten. De Vrouwenbond van de plaatselijke N.V.V.-afdeling Retranchement hield een kerstsamenkomst in de Gemeentezaal. De voorzitster, mevr. S. Faas-v. d. Wa)le, verwelkomde de aanwezigen. Mevr. M. Houg-de Voldere las het kerstevangelie en later een kerstverhaal voor. Eveneens in de Gemeentezaal hield de N.H. Vrouwenvereniging een kerst avond. Mevr. H. Tijmstra-de Waal las het kerstevangelie en een kerstverhaal. Mevr. M. Houg-de Voldere bracht een gedicht ten gehore. Straatverbetering Klein, maar rein, is het devies van de gemeente Retranchement. Dit heeft ook betrekking op de toestand van de stra ten. Deze begonnen in 1958 „zakkerige" neigingen te vertonen. Daarom zijn de twee stratenmakers, die dezer dagen in de gemeente aan het werk gingen, graag geziene werkers. Zij geven alle straten een goede beurt, hetgeen de jeugd wel enigszins spijt, daar er nu een eind komt aan de gezellige spelletjes in de plassen Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer A. Tij ro stra, slaagde te Utrecht voor het dieren arts-examen. Eindles kookcursus. Met veel animo volgden 21 Retranche- mentse dames de laatste maanden een kookcursus en een vervolgcursus, geor ganiseerd door de commissie voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland. De eindlés had een feestelijk tintje, waarbij een heerlijk diner niet ontbrak. Een der cursisten, mevrouw S. Zwier- Hoevenaar, bood de lerares, mej. J.Keij- ser, mede uit naam van de andere da mes, een boekenbon aan. Bejaardensociëteit gestart. De eerste samenkomst van de bejaar densociëteit is een succes geworden. On geveer 40 personen waren in de gemeen tezaal aanwezig, waar izij door de pre sidente van het organiserende comité werden verwelkomd. Het eerste deel van de samenkomst stond in het teken van het naderende kerstfeest. Ds. S. Tijmstra las het kerst evangelie. Vervolgens sprak hij een kort wijdingswoord. De heer J. Hakker begeleide de zang op de piano. In de koffiepauze wees mevr. Tijm stra op het bijzondere karakter van de ze eerste samenkomst. Zij zette uiteen hoe het comité zich voorstelt de volgen de samenkomsten te doen verlopen. Aan spel zal een ruime plaats worden ingeruimd. Niettemin zal zo veel moge lijk getracht worden een deel van de sa menkomsten een algemeen karakter te geven, al zal dit wel eens bezwaren op leveren. Hierna werd een filmstrip vertoond, toegelicht door de heer J. A. Hennekeij. Tot slot richtte burgemeester J. A. Leenhouts zich tot de aanwezigen. Hij toonde zich vejrheugd over de goede start en vertrouwde er op, dat de be jaarden zelf door hun belangstelling zouden medewerken aan deze mooie en algemene vorm van bejaardenzorg. Het ligt in de bedoeling om de twee weken een bejaardenmiddag te houden. Oroede Duivententoonstelling De postduivenhoudersvereniging „Strijd in Vrede" te Groede hield in haar club lokaal bij dhr. J. van Haneghem een plaatselijke duiventeïitoonstelling. Als keurmeesters traden op de heren P. Iia- melinck en R. Thomaes uit Hoofdplaat. De uitslag was als volgt: Jonge doffers: 1. A. Weeda; 2. A. van Gijs; 3. G. Du sarduijn; 4. A. Weeda; 5. A. van Gijs. Jonge duivinnen: 1. J. v.d. Broecke; 2. Joh. de Krijger; 3. H. Elfrink; 4. A. v. Gijs; 5. Joh. Wol- bdrts. Jarige doffers: 1. A. Weeda; 2. D. Morel; 3. J. v. Driel; 4. Joh. de Krijger; 5. A. v. Gijs. Jarige duivinnen: 1. J. van Haneghem; 2. J. v.d. Broecke; 3. J. van Driel; 4. J. van Hoeve; 5. A. v. Gijs. Oude duivinnen: 1. A. v. Gijs; 2. A. Weeda; 3. Joh. de Krijger; 4. J. v. Driel; 5. Schautt.-de Roo

De Schakel | 1958 | | pagina 1