£sso alg. nieuws blad alg. voor west zeeuws-vlaanderen PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Aan onze abonné's| en adverteerders! Flet geheim van 't Hooge de \chakel 13e Jaar (rang - Nr. 693 Vrijdag 19 dec. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F» SMOOR DE HULSTER - DÖRPSSTRAAT.-10 - BRESKENS - TEL. GIRO 358296 De haardolie I zuinig, met het hoogste rendement geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 In verband met de kerstdagen verschijnt de volgende week geen nummer van ons blad. Het eerstvolgende nr. zal verschijnen op Dinsdag 30 December a.s. Advertenties hiervoor kunnen worden op gegeven tot uiterlijk Maan dag 29 December. Het daaropvolgende nummer verschijnt weer op Vrijdag 9 Januari a.s. De uitgever. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Maandag j.l. stelde de heer M. de Boer bij de behandeling van de begroting 1959 voor het vismijnbedrijf, dat men de winsten, die op het bedrijf worden ge maakt en thans in een reserve van f 130.000,zijn ondergebracht, dienst baar gemaakt zullen worden ter verbe tering van de Breskense visserij. Spr. doelde o.m. op de aanwending van ge noemd kapitaal als een borgstellings fonds voor vissers, die grotere schepen wensen aan te schaffen of sterkere mo toren om bijv. ook op de haringvangst te kunnen gaan. De voorz. zei, dat B. en W. reeds enigermate aan een dergelijke mogelijkheid hebben gedacht en in dit verband op de begroting een bedrag hebben opgenomen voor het doen van onderzoekingen en het opstellen van een rapport, op welke wijze de Breskense visserij het best kan worden bevorderd. Wethouder Van der Hooft zei dat deze gedachte reeds eerder in de raad naar voren gekomen was. In elk geval zag hij mogelijkheden om van Breskens de vis sershaven van Zeeland te maken. De vorige vergadering was er verschil van mening over de notulen, waar men niet u^it kon komen. Naar aanleiding van de oprichting van de N.V. „Zeebad" Breskens tijdens een vergadering, be legd door de Ned. Middenstandsbond, afd. Breskens, in samenwerking met diverse andere belangengroepen, waren door diverse raadsleden vragen gesteld. De voorz. zei dat hem van die vergade ring niets bekend geweest was. De heer J. Carels trok een en ander in twijfel, waarop wethouder Van der Hooft zei niet aan te kunnen nemen, dat voorz. onwaarheden verteld had en hem daar zelfs niet toe in staat te achten. Na nog enige tijd uitvoerig over een en ander te hebben gediscussieerd, stelde de voor zitter voor de notulen thans als volgt te lezen: „Voorz. antwoordde dat hem van een vergadering waarin voorstellen 0111 tot oprichting van een N.V. te komen, Feuilleton door HENK VAN HEESWTJK. 13 „Heb je nog broers of zusters?" Ze schudde haar hoofd. „Ik ben de enige en natuurlijk gruwelijk verwend. Ik kreeg altijd alles, wat ik hebben wou". „Ook op de kostschool?" „Nee, dat kon natuurlijk niet. Maar daar was het ook wel prettig. Ik had leuke vriendinnen. Er zijn er al een paar getrouwd. Ik ben op de bruiloft geweest, ergens in Wassenaar, verleden jaar. En in Januari van dit jaar in Nij- verdal. En dan verflauwt de vriend schap". „Tja, dat gaat zo in het leven. Vrien dinnen houd je niet altijd. En dan komt er onverwacht een kersverse architect uit Utrecht. Dat is weer eens wat an ders". Ze lachte. „Inderdaad, dat is weer eens wat anders. De jongens in het dorp blijven altijd op een afstand: „Dag, juf fer; nee, juffer; ja, juffer". Je krijgt al tijd het idee, dat ze een tikkeltje bang zijn". „Wie zal het zeggen. Nou, ik ben het niets bekend was". Na bespreking met de verlichtings- deskundige van de P.Z.E.M., kwamen B. en W. thans met het voorstel de straat verlichting op de Boulevard te moder niseren, mede in verband met de func tie, die de Boulevard thans heeft als toegangsweg tot de' nieuwe veerhaven. Het college stelde in dit verband voor 17 nieuwe stalen masten van 7 m. elk met 2 x TL 40 watt lampen te plaatsen. De vrijkomende lichtmasten zouden dan o.a. geplaatst kunnen worden in de De Hullustraat en le Zandstraat. De ge raamde kosten hiervan zijn f 10.000, f 5000,is reeds beschikbaar op de post uitbreiding straatverlichting en voor de resterende f 5000,vroeg B. en W. een aanvullend crediet. De heer J. Vergouwe zei het niet toe te juichen, lukraak in diverse straten lichtpunten bij te plaat sen. Spr. voelde er meer voor een plan /te laten opstellen mtet betrekking tot de verbetering der straatverlichting in de gemeente, zodat de raad een goed beeld zou krijgen. De heer I. de Jonge meende, dat de buurtschap Nieuwesiuis ook wel behoefte heeft aan een verbe tering dér straatverlichting. Tot slot werd het voorstel van B. en W. aange nomen en terzake van de verdere nood zakelijke voorzieningen zal contact wor den opgenomen met de P.Z.E.M. Ten behoeve van de beide gemeente geneesheren, J. E. v. d. Maas en A. C. Qssewaarde werd besloten met goed vinden van de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid een bedrag van f 925,voor hun bezoldiging uit te trekken, berekend naar 25 cent per in woner en gebaseerd op een inwonertal van 3700. Elke arts krijgt de helft van het uitgetrokken bedrag, terwijl deze salarissen na vijf jaar zullen worden herzien en aangepast aan het inwoner tal. Evenals dit jaar, zal ook het volgend jaar weer een visserijfeest worden ge organiseerd. Het comité Visserij dagen verzocht een subsidie uit de gemeente kas van f 2000,waarop B. en W. de raad een gunstig advies hebben gegeven. De heer P. Zegers zei niet tegen de vis serijfeesten te zijn, maar zijn medewer king bij het toekennen van de subsidie niet te kunnen geven, als ook de Zondag- in de feestviering wordt betrokken. Ook de heer M. de Boer bleek op dezelfde gronden geen medewerking te kunnen verlenen, terwijl hij het niet juist achtte het bedrag der subsidie te putten uit het vismijnbedrijf in plaats van uit de ge meentekas. Een aantal personen verzochten een tegemoetkoming in de reiskosten welke voor het bezoek der u.l.o.-school voor hun kinderen worden gemaakt. B. en W. hebben getracht normen vast te stellen van de minimum inkomsten, waar be neden de reiskosten zullen worden ver goed. Voor alleenstaanden is deze norm niet, hoor". „Nee, dat heb ik die eerste morgen al gemerkt. Ik was stom verwonderd En later echt nijdig". Tonnie kwam overeind en keek het, meisje lachend aan. „Wordt nog eens nijdig. Weet je, dan ben je betoverend". „Ik ben verschrikkelijk gauw driftig". „Ik had het over nijdig Kan ik je op de een of andere manier niet een beetje kwaad maken?" „Probeer het maar niet. Ik krab en ik bijt en ik sla". „Ik klop, ik veeg, ik zuig," vulde Ton nie aan. „Je lijkt wel een stofzuiger". „Je kent me nog niet, jochie, anders zou je me misschien met andere ogen aankijken". „Ik heb geen andere ogen, dus ik zou niet weten, hoe ik het doen moest". Ze sprong overeind. „Vooruit kapi tein, ik heb zin om weer te varen". „Dat zullen we dan hebben, hè?" Even later sneed de ranke boot weer door het water. De zon begon te zakken en de meeste vaartuigen hadden het meer al verlaten. Tonnie voer rustig verder en Ineke kwam naast hem zit ten op het bankje achter het stuurrad. „Naar je zin?" vroeg hij, toen ze een poosje zwijgend naast hem had geze ten. Ze knikte. „Heerlijk. Ik geniet, zoals ik in jaren niet heb genoten". „Nou meisje, als je er zin in hebt, gaan f 35,50 en voor een echtpaar f 50,— per week, terwijl voor elk kind vanaf 15 jaar de norm met f 15,voor elk kind van 7 tot 14 jaar met f 11,25 en voor elk kind tot en met 6 jaar met f 7,50 per week wordt verhoogd. De heer F. Goet- hals vond deze normen veel te laag en stelde voor deze aanmerkelijk te verho gen. B. en W. voelde hier niet veel voor, omdat men zelfs met deze lage normen de financiële consequenties niet kan overzien. Wethouder Van der Hooft meende, dat verhoging der normen neet- zou komen op een fikse aderlating dei- gemeentekas. De heer Goethals bleef bij zijn mening en stelde verhoging voor. Dit voorstel werd met 9 stemmen ver worpen. Bij de behandeling van de begroting 1959 maakte de heer J. Vergouwe van de gelegenheid gebruik tot het houden van algemene beschouwingen. Aller/eerst drong hij er op aan de begroting in den vervolge eerder in bezit te hebben. Hij was verheugd dat de post voor onvoor zien een goede f 6000,bedroeg, maar was er zich van bewust, dat na realise ring van de diverse plannen, welke op stapel staan voor 1959, de begroting een grote negatieve uitkomst zal krijgen. Verheugd was spr. dat na de teleurstel lende wethoudersverkiezingen het ver trouwen weer hersteld was. Ook stipte spr. de verlegging van de veerhaven nog aan. Als lichtpuntje voor de getroffen Horeca bedrijven zag hij de oprichting '/an de N.V. „Zeebad Breskens". De heer J. Carels noemde in zijn algemene be schouwing hiet algemene financiële beeld der gemeente niet ongunstig., hoe wel het hem opgevallen is, dat verschil lende posten wel geflatteerd zijn. Het stemde tot voldoening dat met de bouw van de 12 woningwetwoningen begonnen kon worden. De woningbouw, vooral in de particuliere sector, dient gestimu leerd te worden, mede met het oog op de industrie. Voldaan was spr. dat G.S. bij de bespreking over de grenswijziging begrip toonden voor de zaak van Bres kens. Hij hoopte, dat de grenswijziging- er thans spoedig zal komen. Dank bracht spr. aan de Commissaris der Ko ningin en G.S. voor de steun in de strijd voor het verkrijgen van een compensatie voor Breskens wegens het verlies van de veerhaven. De heer Carels meende dat voor wat betreft de kolentoeslag de ge meente aan het plafond is gekomen. Onder meer betreurde spr. het, dat er nog niets gekomen is van de aanstelling der derde schoolarts. Hij eindigde zijn beschouwing met de hoop uit te spre ken, dat de raad zal trachten de belan gen der gemeente zo objectief mogelijk te behartigen. Hierna kwam de puntsgewijze behan deling. De heer Carels vond de cijfers van de badhuisexploitatie geflatteerd. Ook oordeelde hij het niet juist de turnvereniging „Dio" een subsidie van we vaker samen varen". „Misschien. Ik weet je, soms ben ik een draak heus. Ik heb je al gezegd: je kent me niet. Ik ben soms aan ver schillende stemmingen onderhevig. Dat zul je wel eens merken. Dan ben ik on genietbaar, zegt moeder altijd. En dat zal wel zo zijn. Nou ja, op het ogenblik ben ik in een geweldig beste bui dat gebeurt me niet vaak en dat komt, omdat je me een prettige middag hebt bezorgd". „Dus eigenlijk moet ik nu het ij zei- smeden omdat het heet is, hè?" lachte hij. „Om zo te zeggen: gebruik maken van je goeie stemming". „Althans, als het geen misbruik wordt," antwoordde ze voorzichtig. Je zei zo even, dat je me wel eens nijdig wilde zien. Nou, dat gebeurt nog wel eens. En dan zeg je op een gegeven ogenblik: vlieg op en dan laat je me aan m'n lot over". „Dat heeft Jean indertijd zeker ook gezegd?" „Zo ongeveer. Maar dat was geen man. Die stond met schilderijen op en ging er mee naar bed. Bij wijze van spreken. Hij wou me een keer schilderen: naakt stel je voor'. „Kunstenaars zijn nu eenmaal an ders dan normale mensen. Daar moet je niets bijzonders achter zoeken". „Nou, maar ik moest er niets van hebben". f 500,te geven en tegelijk voor het ge bruik van het gymnastieklokaal f 500, te berekenen. Mevr. Niermans zou graag zien, dat er een personeelsvereniging- kwam. De heer De Boer vond het tijd. dat onderzocht wordt in hoeverre de brandblusvoorziening der diverse ge meenten gecoördineerd kunnen worden. Op aandringen van de heer J. A. de Nooijer, werd de subsidie voor de kan kerbestrijding van een halve op 1 cent per inwoner gebracht. Harde woorden werden gesproken aan het adres van de ischoolartstendienstj. Het bleek nu al 4 jaar geleden te zijn, dat de kinderen werden onderzocht. Mlevr. Niehnans wilde het onderzoek in overleg met de schoolarts doen plaats hebben door de plaatselijke artsen. De heer Th. Cambier wilde de schoolartsendienst geheel op doeken en de beide gemeentegeneeshe ren de controle laten verrichten. De heer Goethals steunde met klem de visie van de heer Cambier. B. en W. kregen machtiging een en ander met de ge neeskundig inspecteur en schoolartsen- dienst te bespreken. De heer Carels had bezwaren tegen de schooh-tandvierzor- ging, in zonderheid tegen bijbetaling door niet-aangeslotenen bij het zieken fonds. Immers deze zijn ook gemeente- naren, voor wie de geemente toch ook die 12 cent per inwoner betaalt. Ook hier zegde de voorz. toe zich met de be trokken dienst in verbinding te stellen. De heer Th. Cambier wees er op, dat de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht vóór 1 Januari 1960 opge zegd kan worden. Hij wilde hier ook maar uittreden, immers de kosten van de top zijn bijzonder hoog. Voor het be drag van f 4500,kan de gemeente zelf een hulp voor de gemeenteopzichtei; aanstellen, wat zijns inziens belangrij ker is dan het nut van de top. De heer J. A. de Nooijer vond het jammer, dat vele Breskense kinderen naar de H.B.S. te Vlissingen gaan, hetgeen veel geld kost voor de gemeente. De voorz. zei dat aan de H.B.S. van Oostburg geen kosten voor de gemeente verbonden zijn. Dat is dan ook de enige school in Nederland, waarvan de kosten volledig door het Rijk gedragen worden. Over de begro tingspost en in het bijzonder de muziek school, werden harde noten gekraakt. De heer Goethals vond het niet juist, dat voor alle leerlingen subsidies wor den verleend, in plaats van geval voor geval te bekijken, wie aan de hand van zijn inkomen voor subsidie in aanmer king komt. Jammer vond spr. het, dat op de tegemoetkoming in de reiskosten voor schoolbezoek beknibbeld wordt, ter wijl het hier de gewoonste zaak schijnt honderden guldens ten behoeve van een 8-tal personen te subsidiëren, waarvan er verschillende zijn, die de kosten zelf heel goed kunnen dragen. De heer Cam bier sloot zich volledig bij spr. aan en zei, dat dit weer een voorbeeld was van „En toen heb je hem een oplababber gegeven". „Een wat?" „Een draai om z'n oren, of zoiets". „Ik weet het niét precies meer. Ik ben woedend de deur uitgegaan en de vol gende dag stapte ik op de trein en ging naar huis". „Echt iets voor jou. Ik neem aan, dat je meteen in het water sprong als ik je nu een kus gaf, niet?" Ze keek hem even van terzijde aan. Toen legde ze zacht haar roodbruin gelokte hoofd tegen zijn schouder. „Kun je met één hand sturen, Tonnie?" „Allicht". „Waarom doe je het dan niet, suf ferd?" Hij schoot in een lach, legde z'n arm om haar middel en drukte haar stevig tegen zich aan. „Omdat ik tot op dit ogenblik nog niet precies wist, wat ik aan Ineke Rosmalen had, zie je?" Plotseling maakte ze zich weer los en stond op. Ze streek haar verwarde ha ren wat bij en liep naar de kajuit. „O, ik ken mezelf niet meer Tonnie draaide de benzinekraan dicht en zette het stuur vast. Nadat hij er zich van overtuigd had dat de boot niet de wal op kon varen, liep hij eveneens naar achteren, de kajuit in. Het meisje zat op de bank, kamde het haar en keek niet eens op, toen hij binnenkwam. Hij kwam bij haar zitten, pakte het

De Schakel | 1958 | | pagina 1