BRILLEN BOBBE winter mantels 69 79 Het geheim van 't Hooge !Speciale! confectie verkoop nu en 50 50 de ichakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN /je Jaar gang Nr. 692 Vrijdag 12 dec. 1958 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.:* GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand November 1958. GEBOORTEN: 3, Jozef Franciscus, zn. van P. J. van 't Westeinde en van L. van Gessel, wonende te Groede: 5, Maria Amelia Virgenie, d. van J. P. F. Aers en van A. C. M. de Sutter, wonende te Oost burg; 4, Annie Emerence Elvira Maria, d. van A. L. A. M. De Geeter en van R. M. Van Maele, wonende te Aardenburg, Eede; 5, Ebrina, d. van A. J. J. de Huliu en van E. M. Luteijn, wonende te Zuid- zande; 7, Yvonna Julia, d. van C. E. Dierikx en van Y. A. Vanlerberge, wo nende te Sluis; 7, Gerda George Colet- ta, d. van B. P. van Hevele en van M. V. Buysse, wonende te IJzendijke; 9, Jo hannes Marinus Jacobus, zn. van J. M. van Elderen en van P. J. Kosters, wo nende te Zuidzande; 9, Brigitta Johanna Nathalia Maria, d. van A. A. M. de Bruijckere en L. A. M. van Galen te Oostburg, Walstraat 19; 12, Nicolaas Theophilus Jacobus, z. van A. L. Maes en E. M. Lampo te Hoofdplaat, Haven- str. A 126; 12, Anthony Leendert, ,z. van D. W. Pieters en E. Duijnhouwer te 's Heer-Arendskerke, Schengestr. 8; 13, Johannes Dirk Martinus, z. van M. J. Leenhouts en S. M. E. Faas te Sluis, Plompe toren 4; 12, Eduardus Hubertus Christiaan, z. van J. P. Spelier en J. de Jonge te Sluis, Lange Wolstr. 2; 17, Ma rie Elizabeth, d. van I. A. de Paepe en H. Jongman te Breskens, Azaleastr. 4' 22, Elizabeth Suzanna, d. van W. J. F. van Grol en C. Versprille te Oostburg, Jac.Catspark 14; 23,Guido Achiel Gerar- da Maria, z. van P. P. P. Lotens en I. M. Steijaert te Aardenburg, Paardenmarkt 10. HUWELIJKEN: 4, Dirk Reinier Kraak, 27 j., wachtmeester der Rijkspolitie, wo nende te Yerseke en Adriana Elizabeth Adriaansen, 20 j., telefoniste, wonende te Oostbdrg. OVERLIJDEN: 1, Blondina Rosalia van Keulenbroeck, 70 j., zonder beroep te Oostburg, echtg. van Alred Gustaaf de Bouver; 5, Anna Cornelia Janssen, 69 j. zonder beroep te Oostburg, echtg. van Marinus Bouwens; 7, Maarten Leendert de Regt, 64 j., rayon-assistent te Schoon- dijke; 11, Leonie Ludovica van Besien, 77 j., zonder beroep te Oostburg, wed. van Achiel Josephus Blondeel; 13, Machiel Faas, 72 j., zonder beroep te Breskens; 13, Jacobus Franciscus Calus, 70 j., zon der beroep te Sluis; 22, Anna Basting, 75 j., zonder beroep te Cadzand, echtg. van Daniel Adriaansen; 30, Clara de Kouse- maeker, 75 j., zonder beroep te Oostburg. Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering De Raad der gemeente Biervliet kwam Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. Over de notulen der vorige vergade ring werden geen opmerkingen gemaakt, zodat deze ongewijzigd werden vastge Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK. 12 „Hoe kun je Ineke nu een lelijke naam vinden „Ja, stil maar dat liedje heb ik al tienduizendmaal gehoord van m'n va der, m'n moeder, familieleden, kennis sen, leraren en vriendinnen. Dat veran dert evenwel niets aan mijn standpunt, dat ik veel liever een andere voornaam had gehad". „Ik ben nieuwsgierig". Ze stond op. „Blijf dat dan maar een poosje. Laten we maar verder gaan'1. „Goed, ik zal even afrekenen". Wat later, in het wagentje, vroeg Ton- nie: „Waarheen?" „O, dat is me om 't even. Ik heb alle boodschappen gedaan en thuis heb ik gezegd, dat ze wel zullen zien wanneer ik thuiskom". Tonnie dacht een poosje na. „Je houdt van water, hè? Zullen we dan eens naar een van de Friese meren gaan?" „Ik heb m'n badgoed niet bij me. En het is wel wat ver, hè? 't Is al over vie ren". „Paterswoldse meer? Dat is dichtbij ^tlllEmaefier' OOSTBURG steld. De voorzitter deelde mee, dat van mej. Zr. Wijna en de heren Th. de Boe- vere, A. de Meijer en E. Maenhout me dedeling is ontvangen, dat zij hun be noeming tot lid van de Commissie van advies ingevolge de Woonruimtewet '47 hebben aanvaard. Dhr. J. W. Verplanke verklaarde zijn benoeming tot lid van dezelfde Commissie eveneens te aan vaarden. Van G.S. is bericht binnengekomen dat zij de nieuwe destructie-verorde- ning heeft goedgekeurd. Ook keurde G.S. de verkoop van grond aan de he ren Moggré en Tollenaar goed, alsmede het raadsbesluit tot toetreding tot de Stichting Beschuttende Werkplaats W. Z.-Vlaanderen. De raad keurde de door B. en W. voor gestelde wijzigingen in de gemeenschap pelijke regeling ziektekosten voor het gemeentepersoneel (Intercommunale I.Z.A.-regeling Zeeland) goed. Besloten werd aan te sluiten bij het Bureau Personeelsbeheer en organjsa,- tie der Ver. van Nederl. Gemeenten, dit ter uitvoering van het reeds eerder genomen besluit tot invoering van de werkklassificatife voor de gemeente werklieden. Uitvoerig werd hierop van gedachten gewisseld over de werkclas- sificatie. Dhr. I. Michielsen wees er op, dat de werkclassificatie nog een heel nieuw iets is, maar dat deze reeds in de landbouw is toegepast en tot een voor de werkgever als werknemer zeer be vredigend resultaat heeft gevoerd. De voorz. zei, dat het nog te bezien staat of de werkclassificatie voor kleine ge meenten wel van belang zal zijn en meende dat de gemeenten min of meer gedwongen worden hieraan deel te ne men om de 3 pCt. loonsverhoging voor de gemeentewerklieden uit te kunnen betalen. Enige tijd geleden werd een salaris- verbetering voor de gemeenteambtena ren ingevoerd. De opzichter van de Cen trale Dienst, die zowel in Hoofdplaat als Biervliet deze functie bekleedt, is buiten deze regeling gevallen. Thans stelden B. en W. voor ook hem in aan merking te laten komen voor een pe riodieke verhoging, waarmee de raad accoord ging. Hierna kwam de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1959 aan de orde. Dhr. A Dijk wees er in zijn al gemene beschouwing op het te betreu ren, dat de begroting een tekort van f 12.000,- aanwijst. Toch laat deze wei nig of geen ruimte over om tot bezui nigingen te geraken als men het ver- zorgingspeil der gemeente niet al te zeer wil aantasten. Spr. zei, dat een wij ziging van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente in voorberei ding is, welke wijziging wellicht gunsti ge perspectieven kan openen voor de gemeente. Spr. gaf in afwachting van deze wijziging in overweging, de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. De voorz. had tevoren reeds op het tekort en daar kunnen we misschien wel een motorbootje huren. En dan eten we daar". Ze keek hem een poosje aan. „Thee, gebak, eten, wat drinken, motorboot- huur dat kost een paar centen, me neer Berlage o pardon, ik zou je Ton nie noemen. En ik ben niet bekend met je vacantiebudget, hetgeen ik overigens ook niet hoef te weten". Hij wuifde met zijn hand. „Maak je daar geen zorgen over". „Best mogelijk, maar ik wil je niet op kosten jagen. Het diner betaal ik. De rest is dan voor jouw rekening". „Nee!" „Ja!" „Je houdt je portemonnaie maar dicht; ik betaal". „Dan kun je me meteen naar huis rij den, Tonnie de architect, want dan gaat het feest niet door". Hij zuchtte en schakelde in. „Vooruit dan maar, je zult je zin hebben en jij mag het eten betalen. O, zijn alle vrou wen zo koppig?" „Dat is geen kwestie van koppigheid, jongeman, maar van egoïsme". „Egoïsme?" „Ja, als ik je altijd alles laat betalen, ben je in een mum van tijd platzak. En ik hoop in de vacantie vaker van je ge zelschap te genieten". Hij boog. „Dat doet me genoegen. En nu naar het Paterswoldse gewezen en uiteengezet dat de stijgen de kosten voor het onderwijs, maat schappelijke zorg, de rente en afschrij ving van in de laatste jaren uitgevoerde kapitaalswerken en de aanmerkelijke vermindering van de algemene- en be lastinguitkering uit het gemeentefonds, als gevolg van het teruglopen van het inwonertal der gemeente, hieraan voor namelijk debet zijn. De voorz. voorzag, dat het tekort in de komende jaren steeds zou blijven stijgen. Om in aan merking te kunnen komen voor een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds is het noodzakelijk, dat de gemeente haar inkomsten tot een maximum op voert. Thans ontkomt de gemeente niet meer aan de invoering van de z.g. straatbelasting, hoe vervelend de raad het ook mag vinden. Er zijn nog vele problemen, die dit jaar of later aan de orde zullen komen, welke alle nogal kapitaalsuitgaven vergen, n.l. de bouw van een nieuwe kleuterschool, de bouw van de openb. lagere school te Driewe gen, een nieuwe brandspuit, verbetering- van de Weststraat, aanleg wandelpad door de Oude stadsweide, verbetering en uitbreiding der straatverlichting, aan schaf verplaatsbare muziektent en de aanleg van een nieuwe algemene be graafplaats. Dhr. J. W. Verplanke zei, dat de straatbelasting niet alle gtemeentena- ren treft, maar een zeker deel en hij daarom nu niet bepaald enthousiast was. Tot de heer Dijk zei de voorzitter, dat steeds de zuinigheid werd betracht, en dat het tenslotte de raad is, die de uitgaven doet en derhalve het zelf in de hand heeft. De heer I. Michielsen stelde vragen over het begrotingspunt toekenning van f 250,voor ontspan ning bejaarden. Naar aanleiding van de magere opbrengst der tennisbanen, wel ke geraamd is op f 150,zei de heer I. Michielsen, dat hem de gang van zaken niet bevredigt. Zelf kon hij geen oplos sing van dit probleem geven, maar vroeg B. en W. hierin verandering te willen brengen. De voorz. zei, dat B. en W. ook niet bevredigd zijn. Hij meende, dat er een vereniging zal moeten ko men, die het tennissen kan stimuleren. De heer Dijk vroeg naar aanleiding van het punt der begroting „ondersteuning van behoeftigen in geld", waarop een bedrag van f 7700,was uitgetrokken, of B. en W. reeds de nieuwe aanvrage van een ingezetene had bekeken en zo ja, met welk bedrag deze post diende te worden verhoogd. De voorz. zei, dat dit een zaak van B. en W. is. De heer Dijk ontkende dit ten stelligste, immers om uitgaven te kunnen doen op deze post moet toch eerst de raad het geld vote ren. Overigens verwachtte spr. op een in alle fatsoen gestelde vraag ook een fatsoenlijk antwoord en geen in nette bewoordingen gesteld: „je hebt er niet" mee te maken". Spr. zei er wel degelijk mee te maken te hebben en als raads lid in deze rechten te hebben de juiste Een half uur later zaten ze in een motorboot. Het diner was geschrapt, want Ineke had hem verteld, dat ze bij haar thuis de gewoonte van de streek hadden aangenomen en om twaalf uur warm eten gebruikten. Zodat het een thermosfles warme koffie werd en een aantal belegde broodjes, verzorgd door het restaurant aan het meer. „We zoeken een rustig plekje op en eten wanneer we er zin in hebben," be sliste Ineke. HOOFDSTUK VII. Wispelturigheid: uw naam is vrouw. Het was niet druk op het meer. Een paar kano's dreven in de omgeving van het restaurant en enkele zeilscheepjes scheerden voor de wind weg. Hun motor boot was de enige tussen de andere vaartuigen, maar het meer was wijd en groot en soms was er in de wijde om trek g'een bootje te bekennen. Ineke lag voorover op een rustbank achter de kajuit en Tonnie stuurde het bootje rustig over het meer. „En? Naar je zin?" „Verrukkelijk," beaamde Ineke. „Jam mer, dat ik m'n badpak niet bij me heb, anders nam ik vast een duik in het wa ter". „Dat doen we dan een volgende keer," besloot Tonnie. Ze keek hem met één oog dicht even aan en lachte hem vriendelijk toe. in dames- en junior maten, prima kwaliteit zuiver wollen velours glacé, in alle modekleuren. Sportieve modellen met en zon der moderne ruglijn, normale prijs f 125, Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN Bij aankoop van tanminste f 50,— wordt het reisgeld van twee personen vergoed. inlichtingen te ontvangen. De heer G. Claeijs zei van mening te zijn, dat het onfatsoenlijk van de heer Dijk was over zaken, die B. en W'. betreffen, vra gen te stellen. De heer Dijk bestreed fel deze mening, omdat het hier geen zaak van B. en W. alleen was. De voorz. zei, dat het standpunt van de heer Claeijs het juiste was. Zonder hoofdelijke stem ming werd hierop de begroting vastge steld. Het tekort bedroeg f 12.000, welk bedrag men voorlopig dekte uit de saldi-reserve. De post voor onvoorzien is f 3.091,96. Het crediet in rekening courant, aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten, werd bepaald op maxi maal f 50.000,De voorz. zei, dat de gemeente dit crediet in geen tien jaar nodig had gehad, maar nu de vlottende middelen verre zijn ingekrompen, in 1959 wel eens dat crediet nodig zou kunnen zijn. De burgemeester werd be noemd tot lid van het bestuur van de Beschuttende Werkplaats te Oostburg. Met 5 stemmen werd de heer B. Ceelaert aangewezen als gemeentelijk- vertegen woordiger in het bestuur van het be- heerschap recreatiegebied „Braakman". 1 stem werd blanco uitgebracht en 1 stem op de heer I. Michielsen. De heer G. Claeijs werd met 4 stemmen tot Na een uurtje gevaren te hebben, stuurde Tonnie de boot naar de kanten half in het riet verborgen zette hij de motor af. Alleen het geluid van een paar meeuwen, die op en neer zwermden bo ven het water, was hoorbaar; voor het overige heerste er een volslagen stilte. Ineke kwam overeind. „Zo, nu zal ik eens als gastvrouw fungeren en er voor zorgen, dat je niet van honger omkomt. Naar de kajuit, daar is tenminste een fatsoenlijke tafel". De broodjes waren heerlijk en de kof fie niet minder. Na afloop staken ze een sigaret op en hingen lui in de rustbank, ieder aan een kant van de tafel. „Dat is voor 't eerst sinds m'n Parijse tijd, dat ik met iemand uit ben," ver telde Ineke. „Ik heb daar les gehad van een schilder, Jean heette hij. O, een aardige knul, maar hij ging zó op in de kunst, dat-ie al het andere niet zag". „Bijvoorbeeld het feit, dat Ineke Ros malen een aardig, Hollands meisje was". „Bijvoorbeeld. Liefde was maar flau wekul. De Fransen hebben daar zo'n ge ijkt woord voor. Ik ben het alweer ver geten. O, we zijn overal geweest hoor, wat een bezoek waard was. Hij was een gentleman en er is geen bezienswaar digheid of ik was er. Natuurlijk met hem samen. Hoewel niemand in Parijs het gek zou vinden als je alleen - als meis je - ergens heen ging". „Dus je had wel een leuke tijd in

De Schakel | 1958 | | pagina 1