£sso PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Feuilleton Ffet geheim van 't Hooge de jchakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ijti Jaar gang - Nr. 6gi Vrijdag 5 dec. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS Fc SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL..-®» - GiRO 358296 De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Boulevard 38 Telefoon 5 06 Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand October. GEBOREN: 26, Johannes Cornells, z. van P. Boogaard en M. J. Bruggeman. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN: 10, J. Klaassen en ge zin van Breskens naar Dorpsstr. 47; 29, A. M. Dierikx-Mangnus van St. Jansteen naar W 3430, K. van Hoek en gezin van Hardinxveld-Giessendam naar Kon. Julianastraat 19. VERTROKKEN: 4, P. M. Kornelis van Prinses Irenestraat 20 naar Breskens; 6, A. F. de Boevere-van Dierendonck van O 36 naar IJzendijke; 6, I. Stolk van Willemsweg 17 naar Amsterdam; 7, J. de Groote en gezin van Prinses Beatrixstr. 28 naar Cadzand; 8, A. Goedegebuur en echtg. van Prinses Beatrixstr. 111 naar Ylissingen; 25, A. B. Schram en echtg. van Midwoudsestr. 10 naar Oostburg; 27, J. J. Jansen en echtg. van W 76 naar Oostburg; 30, C. A. Dierikx en gezin van W 34 naar Oostburg; 31, J. A. van Oeve- ren van Losserstr. 2 naar Terneuzen; 31, J. v. d. Lijke van Cransbergstr. 5 naar Oostburg; 31, T. de Smit en echtg. van W 27 naar Oostburg. GEMEENTE BRESKENS over de maand October 1958. GEBOREN: 5, Maria Cornelia, d. van Hendrik Flikweert en van Anna Ebrina Koster; 16, Adriaan Oomelis, zn. van Adriaan Pieter de Ruijsscher en van Elvira Maria Westdorp; 16, Yvonne, d. van Jan Pieter de Lobel en van Antje Maria van der Meer; 21, Jan Jacobus, zn. van Jacobus Pieter Bouwens en van Jacoba Jakomina van der Heijden; 27, Jacobus Jan, zn. van Jan Barentsen en van Johanna Maria la Grand. HUWELIJKEN: 4, Gerhardus Paulus Antonius Smidt, 21 j., wonende te Ol- denzaal en Jannie Fenijn, 21 j., wonen de te Breskens; 14, Jacobus Quaars, 29 j. en Dingena Versprille, 24 j., beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN: 3, Dina Leenhouts, wed. van Abraham de Winde, 76 j., wonende te Breskens (overl. te Oostburg). INGEKOMEN: 3, Pieter Jongman en ge zin, van Vlissingen naar de Hulludwars- straat 22; 4, Sara T. van de Woestijne, van Terneuzen naar Ph. van Kleefstr. 67; 4, Pieter M. Kornelis, van Schoon- dijke naar Meidoomstr. 6; 8, Hendrik Verpoorten en echtgenote, van Axel naar Kon. Emmastr. 6; 1, Johannes J. M. de Haan, van Den Helder naar Leeuwe- bekstr. 5; 9, Gerhardus P. A. Smidt, van Oldenzaal naar Boulevard 38; 22, Leen- dert A. van der Molen en gezin, van Vlissingen naar Egelantierstr. 11: 22, Andries Arendse en gezin, van Groede naar Ph. van Kleefstr. 59; 31, Pieter C. de Pender, van Rotterdam naar Kon. Emmastr. 25; 31, Carharina C. vanReijn van 's-Gravenhage naar Scheldekade 23. VERTROKKEN: 1, Adriaan J. Punt en gezin, van Ph. van Kleefstr. 59 naai Aardenburg; 7, Jacoba de Lege-Brood man, van Grote Kade 26 naar Terneu zen; 9, Hendrik Marijs en gezin, van door HENK VAN HEESWIJK. 11 Het meisje naast hem knikte goed keurend. „Uitstekend gedaan, meneer Berlage. Rijden kun je, dat zie ik nu wel. Je moet er hier altijd rekening mee houden, dat de voorrangsregels met voeten getreden worden". „Dat merk ik ook," antwoordde Ton- nie droogjes. „Hoe komt het, dat je zo goed kunt rijden? Mij dunkt, een student Hij lachte en keek haar even aan. „We hadden vroeger een groente- en fruitzaak. En ook een auto. Ik heb heel wat keren met die wagen gereden en er ook examen in gedaan. Ik was één van de weinigen die meteen slaagde". „Je had het over vroeger. Wat doen ze bij je thuis? Rentenieren?" „Nee we hebben al enige jaren een cafetaria. Nu hoeft vader er niet elke dag meer op uit en hij is weer in z'n oude stiel. Hij was vroeger kok in een hotel. Nu kan hij weer naar hartelust koken en braden". „Dat lijkt me wel leuk, zo'n cafetaria". „O ja. Het wordt alleen iedere avond Egelantierstr. 11 naar Vlissingen; 10, Jacobus Klaassen en gezin, van Boule vard 45 naar Schoondijke; 11, Jacobus J. J. Kools en gezin, van Dorpsstr. 115 naar Temeuzen; 15, Jacoba Th. P. Fran- cella, van Boulevard 4 naar Middelburg; 16, Abraham D. de Bliek, van Weijk- manlaan 5 naar Utrecht; 16, Hendrik I. de Bliek, van Weijkmanlaan 5 naar Utrecht; 17, Cornelia J. Schut, van Vis serijstraat 2 naar Breda; 22, Theophil A. Pijck en echtgenote, van Havenstr. 58 naar Zuidzande; 22, Izaak C. de Bliek, van Weijkmanl. 5 naar Utrecht; 23, Magda P. A. Willems, van W 7 naar Aardenburg; 31, Cornelis de Meester, v. van Zuijenstr. 8 naar Bussum. Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen o.l.v. burgemeester Everaars. Afwezig was de heer R. van Damme. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de minister van Binnenlandse zaken, waarin deze be richt dat de verordening op de riool rechten geen bezwaren ontmoet. Het be stuur van het Wit-Gele Kruis te Bres kens en te Oostburg verzochten een bij drage voor die leden, woonachtig op het grondgebied van Groede, die onder de verzorging van deze vereniging vallen. De raad ging met een bedrag van f 2,50 per lid accoord. G.S. deelden mede be zwaren te hebben tegen de voorgestelde kasgeldlening van f 100.000,B. en W. stelden voor hierin tegemoet te komen door een lening te sluiten van f 50.000,-. Dit vooral in verband met de hoge kos ten welke de gemeente heeft door de aanleg van wegen en het bouwen van een school. De Stichting R.K. Vlassers- scholen in Z.-Vl. verzocht een subsidie, welke werd afgewezen. Het Zeeuws Con sultatiebureau kreeg een subsidie over 1959 van f 25,De begroting 1959 werd aangeboden. Daar de wet financiële ver houding Rijk-Gemeenten nog niet tot stand is gekomen, en dus belangrijke bijdragen niet in de begroting konden worden opgenomen, is deze slechts slui tend gemaakt kunnen worden door het inbrengen uit vorige reserves van f 4400,De gewone dienst sluit op deze wijze met een bedrag van f 370.187,66 aan inkomsten en uitgaven, met een post onvoorzien van f 2323,83. De kapi- taaldienst heeft een nadelig saldo van f 183.315,04 met aan uitgaven f 648.070,92 De inkomsten waren f 464.755,88. Ook de begroting van het Burg. Armbestuu,r werd vastgesteld, terwijl in de begroting 1958 een wijziging werd opgenomen,, waarin een uitbreiding der bestaande straatverlichting bij de nieuwe uitvals weg werd opgenomen. De kosten hier- laat' „In <zo'n stad als Utrecht zullen 's avonds wel heel wat slaatjes en cro- quetjes verorberd worden, denk ik". „En patate-frites," voegde Tonnie er aan toe. „Dat is vaders specialiteit. Hij doet niets liever „Als ik eens in Utrecht kom, ga ik bij je vader patate-frites eten". Binnen een half uur was Groningen bereikt. „Voorlopig steeds recht door. Weet je de Grote Markt?" „Met de Martinie-toren," voegde hij er op z'n Gronings bij. „En of". „Daar moet ik zijn". „Natuurlijk een textielwinkel". „Je raadt het precies," lachte ze. „Dan zal ik als een behoorlijke chauf feur maar in de wagen wachten". „Je bevalt me steeds meer," antwoord de ze mild en geen van beiden hadden ze er erg in, dat het meisje hem steeds vaker tutoyeerde. Het is dat je architect bent, anders zou ik er misschien ernstig over nadenken om je in dienst te nemen als mijn chauffeur". „Alleen maar als chauffeur?" vroeg hij ondeugend. „O, je zou ook m'n schoenen kunnen poetsen en zo". Hij boog zich even naar voren om haar schoentjes te bekijken, maar zij gaf hem een por in z'n zij. „Let op voor je er erg in hebt, zit je boven op een andere wagen". voor zijn f 2300,Zonder stemming besloot de raad deel te nemen aan de Stichting Beschuttende Werkplaatsen. In het stichtingskapitaal werd f 25, bijgedragen, terwijl de burgemeester v/erd aangewezen als vertegenwoordiger in het bestuur, met als plaatsvervanger wethouder C. Cijsouw. Om de particu liere woningbouw in de gemeente te be vorderen werd besloten toe te treden tot de N.V. Bouwfonds Nederl. Gemeen ten en 4 aandelen groot f 250,te ne men. Hiervan moet 20 pCt. worden ge stort, zodat deze toetreding f 200,kost. Verheugend was vervolgens de medede ling, dat de aannemer van de kleuter school goed met het werk opschiet. De verwachting is, dat de school begin Jan. geopend kan worden. In overleg met de inspiectrice voor het kleuteronderwijs bevalen B. en W. als hoofdleidster aan mej. J. M. de Hulster, welke tot nu toe ook de Nutsschool heeft geleid. Deze werd dan ook met algemene stemmen benoemd per 1 Januari 1959. Tot schoonmaakster van de school werd aangesteld, op een vergoeding van f 1, per uur, mevr. I. C. Schieman-van der Stelt. Voor het onderwijs in de nieuwe kleuterschool werd een schoolgeld van f 12,per jaar vastgesteld, te innen in 10 maandelijkse termijnen. Zijn er meerdere kinderen uit één gezin, welke de school bezoeken, dan wordt voor het tweede kind een reductie toegepast, ter wijl bij financiële 'moeilijkheden B. en W. per geval een lager schoolgeld kun nen vaststellen. Voor d!e< financieirpng' van het voor rekening van de gemeente komend gedeelte der uitvalsweg werd een geldlening aangegaan bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot f 40.000,tegen een rente van 4,75 pCt. met een looptijd van 15,5 jaar. Eveneens met deze Bank werd een kasgeldlening aangegaan groot f 120.000,In een der vorige raadsvergaderingen werd aan B. en W. het verzoek gedaan, te bekijken, of voor de wethouders een pensioenre geling ken worden vastgesteld. Thans deed de burgemeester de raad een con cept ontwerp Voor deze regeling toeko men, waarmee de raad accoord kon gaan. Ook de wethouders gingen er mee accoord. De kolentoeslagregeling werd aangepast aan de normen der sociale voorzieningen. Ouden van dagen en minvermogenden kunnen nu een bijdra ge groot f 4,85 per week ontvangen. De uitkering wordt verstrekt gedurende de maanden December, Januari en Febru ari. Om de begroting 1958, althans op papier, sluitend te maken, besloot men f 8.466,uit de reserves in te brengen. De gemeente kan nu nog beschikken over een bedrag van f 76.698,De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorzitter het secretarieper- soneel nog dank bracht voor de keurige wijze waarop de begroting ook dit jaar v/eer was verzorgd. „Nou, dat loopt wel los". „Bovendien, een chauffeur behoeft zich niet te bemoeien met de schoenen van z'n meesteres". „En ik moest ze poetsen „Ja, 't is al goed. Daar is de winkel, waar ik moet zijn. Je wilt wel even wach ten, chauffeur?" rfij boog, reed langs het trottoir en stopte. „Tot uw dienst, juffrouw". Handig liep hij om de wagen heen en opende het portier, zodat ze uit kon stappen. „Het duurt niet zo heel lang, chauf feur," zei ze, gemaakt uit de hoogte. „Dat ken ik, juffrouw. Zal ik zo tegen Kerstmis even terugkomen om u te halen? Met een vrachtauto er bij?" Ze schoot in een lach, maar had bijna meteen haar gezicht weer in de plooi. „Chauffeur, zulke grapjes versta ik niet, begrepen?" „Zeker, juffrouw, ik zal het voortaan in het Frans zeggen". „Onverbeterlijk zullen we maar aan nemen". Die middag bezocht ze nog enkele win kels in de stad en om vier uur lag er een stapel pakjes op de achterbank. Hij keek eens achterom, toen het meisje voor de zoveelste keer was ingestapt. „Als ik niet beter wist, zou ik veronder stellen, dat u aan uw uitzet bezig bent". „Wie weet," antwoordde ze geheim zinnig. „En rijd nu maar naar een rus Biervliet Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Don derdag j.l. kreeg de raad de gemeente begroting aangeboden. Doze wijst een tekort aan, althans was niet sluitend te krijgen uit de normale middelen, waardoor een bedrag van f 12.000,— van de saldi-reserve moest worden over geboekt naar de gewone dienst. De post onvoorzien bedraagt f 3.091,96. In de korte toelichting schrijft B. en W. de vrij ongunstige begrotingspesitie toe aan de steeds stijgende kosten voor on derwijs en maatschappelijke zorg, ter wijl de rente en aflossing van de gedu rende de laatste jaren uitgevoerde ka- pitaalswerken mede hun stempel op de begroting drukken. Ook wordt elk jaar de bijdrage van de algemene belasting- uitkering steeds minder als gevolg van het teruglopend inwonertal der gemeen te. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring door G.S. van het raadsbe sluit tot aankoop van een perceeltje grond, gelegen aan de Brielsdijk, van de Provincie Zeeland, voor het inrichten van een standplaats voor woonwagens, voor de aankoop van de boerderij van de heer C. Calon en op de verordening op de heffing en invordering van reini gingsrechten. Deze laatste goedkeuring met het verzoek een strafbepaling aan de verordening toe te voegen met be trekking tot het weigeren van inlichtin gen en het verstrekken van onjuiste in lichtingen. Op voorstel van B. en W. werd een maximum straf van f 50, ingesteld of 6 dagen hechtenis. De heer Dijk merkte op, dat het z.i. geen zin heeft een strafbepaling in te voegen,, aangezien het de ingezetenen vrij staat al of niet gebruik te maken van de rei nigingsdienst. De voorzitter gaf dit toe en zei dat de bepaling min of meer van formele aard was, waarbij men boven dien de bevoegdheid heeft op te treden bij onjuiste inlichtingen. Naar aanlei ding van de toegezonden nieuwe salaris regeling wenste G.S. in kennis te worden gesteld van de gevoelens van de raad hierover. De burgemeesters en ambte naren, die resp. tevens secretaris of ontvanger zijn, gaan wegens de ver hoogde cumulatieaftrek er op achter uit. B. en W. stelde de raad voor het adres van de Ned. Bond van gemeente ambtenaren te volgen en G.S. mee te delen, dat men het niet eens is met be doelde verslechtering. De voorzitter te kende nog aan, dat G.S. kennelijk van de cumulatie burgemeester-secretaris af wil. De heer Dijk meede, dat dit wel zal komen doordat veelal in dergelijke ge vallen de burgemeester in naam secre taris is, maar in feite het werk door de andere secretarie-ambtenaren wordt verricht. Spr. stelde, wanneer G.S. hier van af wil, dan zo eerlijk zal moeten zijn, genoemde cumulatie te verbieden. tige gelegenheid buiten de stad, waar je mag tracteren op een kopje thee". „Tot uw dienst, juffrouw. Het zal me een waar genoegen zijn". Een kwartiertje later zaten ze in een verlaten dorpje op een terras en Tonme bestelde thee met gebak. Het meisje keel: een beetje critisch naar de grote schaal lekkernijen, die midden tussen hen in stond. „Ik moet eigenlijk aan m'n lijn den ken," aarzelde ze. Hij bekeek haar van top tot teen, het geen haar lichtelijk deed blozen. „II: ben er anders zeer tevreden over. Ik zou ze zeggen: er kan nog wel iets op. Bij voorbeeld een paar van die lekkere ge bakjes". „Ik bezwijk voor de verleiding. We zullen maar zeggen dat het de uitzonde ring op de regel is". En de daad bij het woord voegende, zocht ze een roomsoes uit. „En," zei ze, terwijl ze genoot van het gebak, „hoe bevalt het winkelen je met je nieuwe meesteres?" „Dat kan ik pas zeggen als ik weet, wat ik er mee verdien," antwoordde hij droog. „O ja, dat is waar ook. We moeten het nog hebben over je loon, hè? Wat zijn je e:sen?" „Ik vrees," begon hij aarzelend, „dat bet onbetaalbaar is, als ik het salaris noem, dat ik in mijn gedachten heb. Laten we de discussie er over uitstellen

De Schakel | 1958 | | pagina 1