BLEU 's kledingmzijn Moderne demi's „Windsor" Vlisien Hei goede horlc in de goede vaktk! Marsepein-, Chde- en Suikerfiguren Brood- en banketbakkerij WESDORP eskens O, kom er is kijken Spuiplein - BRESKENS Bakkerij VERGOUW eskens Ruime sortering chocolaeiiers 1 Horlogerie J. HOVESTADT, Kens s meentehuls. Dhr. E. Dekker sprak als zijn mening uit, dat G.S. zelf mede verantwoordelijk zijn voor de hoge kos ten. Immers bij G.S. heeft het plan zeer langdurig in portefeuille gelegen om lange tijd later ongewijzigd geacoep- teerd te worden. Wanneer G.S. wat vlot' ter was geweest, dan had men de bouw minstens f 50.000,- goedkoper kunnen doen plaats hebben. Spr. betreurde het thans de suggestie aan de hand te moe ten doen de wijk dan maar met stal lantaarns te verlichten. Dhr. Leenhouts vond het bespottelijk, dat de mensen uit bedoelde straten nu de derde winter in moeten zonder verlichting; het moet dan toch wel ver met de gemeentefinan ciën zijn gekomen, dat men geen uit gaaf van f 10.000,- meer kan doen. Spr meende dat Oostburg aan de top van haar financiële draagkracht is gekO' men. De voorz. vroeg zich af, waarom wel goedkeuring voor de muziekschool, die een uitgaaf van f 4000,- van de ge meente vraagt. Immers de verlichting is toch belangrijker dan die muziekschool; bovendien zal de gemeente nog voor uitgaven komen te staan voor de verbe tering van de weg Oostburg-Waterland- kerkje-IJzendijke. Besloten werd tegen de door G.S. te scherp gestelde brief te protesteren en tegen het besluit van G.S. in beroep te gaan bij de kroon. In afwijking van haar standpunt van slechts kort geleden, stelden B. en W. thans voor op het verzoek van het Se- menarie „St. Augustinus" te Sluis goed gunstig te willen beschikken en ten be hoeve van de twee uit Oostburg afkom stige leerlingen per jaar f 100,- p. leer ling subsidie toe te kennen. Dhr. de Vuijst vond het voor B. en W. nu niet bepaald een aanbeveling, om na een week haar eerder ingenomen standpunt radicaal overboord te gooien. Spr. vroeg naar de motivering. De weth. van on derwijs. dhr. Geuze, zei, dat het hier een onderwijsinstelling betreft die niet door het rijk gesubsidieerd wordt. Er zijn dus geen wettelijke bepalingen voor de gemeente dienaangaande. Gezien de kosten van het Lyceum te Oostburg door de gehele Oostburgse bevolking gedra gen wordt, is het z.i. billijk, dat voor de 3 Oostburgse leerlingen, die het Seme- narie bezoeken en waar hetzelfde on derwijs wordt gegeven, een principiële bijdrage wordt verstrekt. Dhr. de Vuijst was van mening dat men van subsi diëring moest af zien, omdat de uitga ven die Oostburg terzake van het on derwijs moet doen reeds te hoog zijn. Dhr. Barendregt wilde de zaak volko men los zien van politieke of gods dienstige sentimenten, maar meende er op te moeten wijzen, dat de gemeente boven het plafond van haar uitgaven is uitgekomen en dat het thans zaak is drastisch te bezuinigen. Weth. Modde repliceerde, wanneer er te bezuinigen valt men het gymnasium maar moet op doeken. Weth. Geuze zou dit verkeerd vinden, immers dan gaat men de ge meente zelf afbreken, anders zou men in één adem kunnen stellen dan ook de Technische School weg, die kost de ge meente jaarlijks ettelijke tientallen duizenden guldens.; wij moeten het er graag voor over hebben maar aan dë andere kant ook billijkheidsoverwegin gen laten gelden. Dhr. Dekker meende, dat de gemeente die uitgaaf van f 200,- wel kon dragen, maar vreesde dat door toekenning der door B. en W. voorge stelde subsidie precedenten geschapen zouden worden. Na deze vrij heftige dis cussie verzocht dhr. de Coene aan de voorz. het voorstel in stemming te wil len brengen. In stemming gebracht werd het voorstel met 6 st. voor en vijf tegen (de heren de Vuijst, Barendregt, van Hee, Leenhouts en Broodman) aange nomen. In de vacature H. Kooger werd als onderwijzer aan de o.l. school in vaste dienst benoemd dhr. J. J. Keijmel, on derwijzer aan de o.l. school te Aarden burg. Mevr. W. Wensink-Heersink, tij delijk onderwijzeres aan de openb. ulo school, werd ingaande 1 Jan. 1959 in vaste dienst benoemd aan genoemde school. Het kruispunt Noordwal-Zandstraat werd als voorrangskruispunt aangewe zen. De begroting 1958 werd gewijzigd. De heren Dekker en Leenhouts bleken een aantal opmerkingen te willen plaat sen, maar de voorz. was hen te vlug af met zijn hamer. Hoewel de begrotings wijziging een feit was geworden, wees dhr. Dekker er toch op dat hij niet in zag. waarom een radio-grammofoon- combinatie van f 1150,- aangeschaft moest worden, hierbij wijzende op de precaire staat der gemeentefinanciën. De voorz. zei, dat de kosten hiervan vol ledig worden gedekt door de verkoop van het gemeentelijk spinet aan de Zeeuwse muziekschool. Dhr. Leenhouts Informeerde er naar hoe het spinet in het bezit van de gemeente is gekomen. De voorz. zei dat het, reeds lang aanwe zig was. Dhr. Leenhouts verklaarde nog dat hij ook een aantal opmerkingen had willen plaatsen over de begrotingswijzi ging, maar nu de wijziging een feit is tussen beiden gesproken. Plotseling, toen ze halverwege Klokveen waren, kwam eensklaps uit een zijweg een auto met kisten eieren. Tonnie mom pelde een verwensing en trapte op de rem. Gelukkig wist hij het wagentje nog juist op tijd tot stilstand te bren gen. De vrachtauto-chauffeur trok zich nergens wat van aan en reed inmiddels al de weg op. zich misschien niet eens bewust van het feit, dat hij het te dan ken had aan het snel reageren van de ander, dat er geen aanrijding was ont staan. (Wordt vervolgd) geworden door de activiteit van de voor zitter, wilde hij deze nu voor zich hou den en hierover aan G.S. schrijven. Schoondijke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt, De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. De Schoon- dijkse Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening doet veel goed werk, aldus de voorzitter, o.a. voor de bejaardenzorg, Zo organiseert deze instelling regelmatig een z.gn. bejaardensociëteit, waaraan van 55 tot 70 bejaarden deelnemen. Voor een en ander is natuurlijk geld nodig. Gevraagd werd om een bijdrage uit de gemeentekas van f 100,B. en W. stel den voor een bedrag van f 75,— beschik baar te stellen, hetgeen werd goed ge vonden. De vereniging „Oeres", die te Schoondijke sinds jaren een diepvries- inrichting exploiteert in een noodwoning is voornemens een meer definitief on derkomen voor haar installatie te stich ten, temeer, daar uitbreiding dringend nodig is. Genoemde vereniging verzocht de raad een stukje bouwgrond beschik baar te willen stellen voor een diepvries gebouwtje aan de Nijverheidsstraat. Be sloten werd de gevraagde grond te ver kopen en wel voor de eerste 25 meter diepte voor een prijs van f 2,80 per m. en voor de verdere oppervlakte f 0,80 per m2. In totaal 240 m2, naast het gebouw van Staelens. De rekening 1954 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig slot van 313.963,08. In het voormalige arbeiders-logeerkamp, wat voordien dienst deed als behuizing voor de R.K. H.B.S., zal 'n landbouwwerktuigencursus worden gegeven voor de boeren in de Zuid-Westelijke zeekleigebieden. Voor het verbouwen en inrichten der diverse barakken verleende de gemeente reeds de nodige financiële medewerking Tijdens de vorige vergadering werden vragen gesteld over de toestand van de brandblusmiddelen. De heer P. W. Neele vroeg aan B. en W. welke maatregelen zij dacht te nemen om op korte termijn aan de onhoudbare toestand een einde te maken. De heer R. E. A. de Badts meende dat men het moest zoeken in een brandweer door een aantal gemeenten gezamenlijk exploiteerd. B. en W. kwamen thans met een voorstel in principe te willen beslui ten de brandblusmiddelen drastisch te verbeteren door aanschaffing van een nieuwe motorpomp met een capaciteit van 1000 liter per minuut, kosten hier van f 5000,-; de aanschaf van een nieu we trekker-manschapswagen, kosten f 20.000,- en de aanschaf van verdere benodigde brandblusmiddelen tot een bedrag van f 4500,-. In totaal zal hier mee een bedrag van f 30.000,- zijn ge moeid. De voorz. zette in zijn toelich ting uiteen, hoe B. en W. tot het voor stel van thans zijn gekomen. Uit het rapjxirt dat door de brandweerinspec tie over de toestand van de aanwezige brandblusmiddelen op verzoek van B. en W. is opgemaakt, blijkt, dat ondanks het goede onderhoud, het niet meer de moeite loont, de motorpomp en de trek ker-manschapswagen te laten revise ren, althans de brandweerinspectie moest dit ten sterkste afraden. Revisie zou ettelijke duizenden kosten en toch bleef men met materiaal zitten waarop men geen staat kan maken. Thans be taalt Schoondijke jaarlijks twee gulden per inwoner voor haar brandweer of f 4000,- per jaar. Men kan deze uitgaaf beter doen voor een bedrijfszeke.r'e brandspuit. De heer de Badts bleef vast houden aan zijn suggestie een interge meentelijke brandweer te krijgen. Ook de straatverlichting krijgt thans een beurt. Vorig jaar werd er reeds nieuwe straatverlichting aangebracht in de Koningin Julianastr., de Prins Bemhardstr. en Veldstr., dit bij wijze van proef om later de verdere afbouw ter hand te kunnen nemen. Thans stel len B. en W. voor de afhouw te doen plaats hebben overeenkomstig de door de Pzem opgemaakte voorstellen. In de hoofdstraten zal natriumverlichting ko men met lichtmasten van 8 m. hoogte. In de andere straten zal H.P.L.- of T.L.- verlichting worden aangebracht, terwijl de masthoogten aldaar resp. 7 of 6 m bedraagt. Wanneer het Rijk de verlich ting van het kruispunt voor haar reke ning neemt (kosten f 7.500), dan vraagt de afbouw van het straatverlichtings- net van de gemeente een uitgaaf van ronc' f 50.000,- terwijl de jaarlijkse ex ploitatiekosten inclusief rente en af- schiijving op rond f 8500,- hoger moe ten worden geraamd dan nu het geval De heer de Badts gaf als zijn oordeel te kennen, dat de verlichting in de proef straten wel al te overvloedig was. Men kan het best met de helft minder stellen, f 50.000,- is nog zo geen klein bedrag, vond dhr. de Badts, temeer daar er in de gemeente nog zo veel te doen is dat grote kosten vraagt. Toen de raad besloot tot afbouw van het straatverlichtingsnet over te gaan, dit z.h.st., wenste dhr. de Badts de aante kening, dat hij geacht wilde worden te gen te hebben gestemd. Waterlandkerkje Propaganda-avond. In het Dorpshuis werd een propagan da-avond gehouden voor het Koningin Wilhelminafonds. De gemeentearts, dok ter Lievens, hield een inleiding, waarna een film vertoond werd over kankerbe strijding. Ook werden twee prachtige kleurenfilms gedraaid. Eén over Engelse kastelen en één over Londen. De vrouwenvereniging zorgde tijdens de pauze voor een verversing. Na afloop verklaarden zich enkele dames bereid voor huisbezoek voor het aanwerven van leden. Breakens Been gebroken. Woensdagavond j.l. heeft een zoontje van de postbeambte V. te Breskens een been gebroken. Het ventje zat op de rand van het trottoir te spelen, toen een 9-jarig knaapje met een fiets over zijn been reed. Nog steeds munitie. Nog steeds worden bij werkzaamheden gevaarlijke projectielen gevonden. Zo werd vorige week een granaat gevon den bij het rooien van bomen langs een dijk, terwijl de landbouwer B. een gra naat boven ploegde op zijn land. Oroede Met ingang van 1 Jan. 1959 werd tot hoofd leidster van de nieuwe Openbare Kleuterschool te Groede benoemd mej. J. M. de Hulster. FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Brjeskens geeft Zaterdag a.s. geen filmvoorstelling, we gens bezetting der zaal voor andere doeleinden. Zondag 30 Nov. om 4 en 8 uur, Jack Hawkins en Elizabeth Sellars in „Test piloot in nood". Het verhaal van de man: die alles waagde om te leven en hoog in de lucht honderd doden stierf, toen hij een reeds afgeschreven vliegtuig tracht te toch goed aan de grond te zetten en zich afvroeg, of hij zijn noodlot kon ontlopen, of dat hij gedoemd was hoog in de lucht te sterven. Woensdag 3 Dec. om 8 uur, Anne Bax ter en Richard Conté in „De blauwe Gardenia". Vol spanning volgen we de geschiedenis van een meisje, verdacht van moord op een man. We herademen allen mee, als bij het horen van een me lodie, gezongen door Nat „King" Cole, weer licht komt in haar zo duistere toe komst. Voetbal 4e klasse H SteenOostburgClingeHansweertse Boys; BreskensRia W.LuctorSluis kil; BiervlietLewed. Boys. Gevonden voorwerpen Stormlantaarn, mondharmonica, bad pakje, zakhorloge, zakdoek, kastdeur sleutel, blauwe kinderhandschoen, bie- tennet, zwarte kinderpet, rode kinder- want, ketting, Verder is komen aanlo pen een fokshondje. Inl. bureau Rijkspolitie te Breskens. Zondagsdienst doktoren. Zondag 30 November BreskensGroedeSchoondijke Dr. Volmer, Schoondijke, tel. 360. OostburgAardenburgEede Dr. de Bruijckere, Oostburg, tel. 60 CadzandRetranchementSluis Zuidzande: Dr. Beek, Zuidzande, tel. 508 BiervlietIJzendlJke Dr. Lievens, IJzendijke, tel. 266. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. Zr. de Graag, Groede, telef. 367 PREDIK BEURTEN Zondag 30 Nov. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Dr. van Beusekom Cadiand, 10 uur, Ds. ten Cate Greede, 10 uur, Ds. de Jong H. Doop Haefdplaat, ie uur, Ds. Eijgendaal Collecte jeugdwerk Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Dankdienst voor de oogst Oostburg, 10 uur, Ds. Huge van Dalen 7 uur, Ds. Hugo van Dalen 's Woensdags om 7 u., avondgebed Retranchement, 10 uur, Ds. Tijmstra Gezinsdienst m.m.v. koor en trompet Seheendljke, 10 uur, Ds. Brinkman Zaterdagavondgebed om 7,15 u. Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Bevestiging ouderling IJiendljke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzande, ie uur, Da. de Neling Vrij Evang. Gemeenic Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwvliet, ie uur, Ds. Praas Retranehement, 1,30 uur, Ds. Praas Cadiand, 6,30 uur, Ds. v. d. Molen Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. van Mechelen, Oostburg Doopsgei. Gem. Aardeaburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Lutk. Gemeente Groede, ie uur, Ds. Happee R.K. Parochie H. Barbara te Breakens Zondag 30 Nov. ie Zondag van de Advent, ie H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half drie, Adventsoefening. In de week H Mis om half acht. Maandag: H. Apostel Andreas. DonderdagH. Barbara, Patrones van onze parochie. Vrijdag: ie Vrijdag. Zaterdagavond om 7 uur Lof. Een grote sortering vindt U bij Dorpsstraat 65 Telefoi WW Ook Uw adres voor fijne boterlett p eulaas Heerlijke roomboter-speculaas Wat een practische en nuttige geschei yindt in Herenvesten, pullovers No-Iron overhemden en sporthen Shawls vanaf f 3,75 Handschoenen in nappa, suède ei „Swan" zakdoeken in doosjes ve Zelfbinders in terrylaine en wol Manchetknopen en dashouders in cerpakt Jongenspetjes met bont gevoerd Zie etalage Deelnemer téi-actie Steenoven heldekade Ruime sortering in Chocolade- en Marsepe 1. Boter-, Sprits-, Banketlei 1. Roomboterspecula nieuwste modellen, fleuren van f 78,tot f 1 Ruime sortering in shawls, stropdassen et :mden Jongenshorloges „PROMINENT" met 17 werk en onbreekbare veer, waterdicht f compleet met stalen band en 21-steens anker Voor de jonge dames een doublé Cordo- net-horloge, m. 17-st. ankeruurwerk f 47.50. Dameshorloges, chroom f 61.- 10.- veer. out, Dameshorloges, doublé, I7-steens f 57.50, f 69.-. Dameshorloges, goud, 17-steens uurwerk f 102f f 138—, f 140—, f 150.—. Herenhorloges, chroom of doublé f 49.75, f f 69.—, f 78.50. Herenhorloges, chroom of doublé, automatic f f 115.— Herenpolshorloge, goud, met waterdichte kast i ankeruurwerk f 260. Al onze horloges zijn uitgevoerd met onbr e Moderne schoorsteenklokjes, blank en of zonder bim-bam slag f 45.f 57,50 62—, f 63—, f 67,50, f 72—, f 74.—. Pendulettes, zeer modern, f 38.—, f 38.75, f f 42.50. Wandklokje f 41.50 Barometers, modellen met of zonder thermom| f 19.75, f 24.50, f 26 50, f 27.50, f 29.75, Wekkers, diverse modellen LUXE WEKKERTJES Reiswekkertjes in étui, f 16,75, f 18.75, f DE BETERE BYOU'S: Paarlcolliers, vanaf f 2.50, f 3.75, f 4.50, enz, Broches, oorclips, colliers In zilver, doublé d, ringen, hangers. Zilveren manchetkno 1.75. In vulpennen hebben we enkele bijzondere 1. oon 845 Mercuriusstraat 12 korti iri U weet het: even een berichtje en we een collectie thuis bezoeken, dan kunt U rustig in 'J uitzoeken en met Uw huisgenoten overleggen. <as><sc><asKasi@s>®s>t3g><as)®@<3s>a»<ae><3©<3e)0:9s>|3g><s6>®si,ag>s® ®oseg)<9®i ikeruur- 47.50; f 48— uurwerk f51 55—, f 75.—. 120.— met f 59.50, a f41.—, tuurrad, f 36.75. f 34.50. I ne met 'mgeving

De Schakel | 1958 | | pagina 2