BOBBE CORSETTEN OUWEIDIIK alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen de \chakel 1SJaar gang - Nr. 690 Vrijdag 28 nov. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. W. - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. Maandag j.l. besloot de gemeenteraad na een korte bespreking, deel te nemen tot een maximaal bedrag van f 15000, in de Stichting N.V. Zeebad Breskens. De heer Vergouwe zeide verheugd te zijn geweest over de verhelderende bespre king, welke de raad met de commissie van voorbereiding mocht hebben. Deze bespreking heeft niet, zoals aanvankelijk een raadslid vreesde, het vertrouwen in de raadsleden geschokt, in tegendeel. Men kon elkander vinden in het belang van Breskens. De burgemeester zeide zeer verheugd te zijn met het raadsbe sluit,, en deelde mede, dat het wellicht mogelijk is, dat G.S. wijzigingen zullen voorstellen. Hij verzekerde de raad echter dat, wanneer dit essentiële punten be treft, de raad hierover gehoord en inge licht zal worden. Minder vlot ging het met de benoeming van een lid uit de raad in het N.V.-bestuur. Naast de burgemeester, zo regelen de ontwerp-, statuten het, wijst de raad uit haar midden nog een vertegenwoordiger aan. Daar Donderdag: deze commissie al ver gadert en men in het belang van Bres kens door wil werken, vroegen B. en W. de raad gelijktijdig de heer M. de Boer te benoemen. De heer J. W. Carels nam hiermede geen genoegen. Hij vond dat men de raad wel wat bedenktijd had mogen geven, terwijl hij tevens er op wees, dat de heer De Boer wel erg veel op zijn schouders geschoven krijgt van B. en W. Ook mevrouw Niermans vond dat dit alles wel wat erg geforceerd ging en vroeg B. en W. dit voorstel te rug te nemen en in de volgende verga dering te brengen. De heer Goedhals was het volledig eens met de heer Ca rels en stelde voor de heer Carels te be noemen, temeer, daar deze reeds in het N.V.-bestuur zitting heeft. Mevr. Nier mans stelde hierop de heer De Nooijer voor. Na nog wat verwarrende discussies hakte 'de burgemeester de knoop door en besloot tot stemming over te gaan. Hij verzekerde de heer Carels, dat B. en W. de heer De Boer slechts hebben voorgesteld, omdat hij door zijn functie in het zakenleven volledig op de hoogte is met de gang van zaken in een N.V. De heer Carels merkte op, dat er nog wel andere zaken aan de orde zullen komen, dan alleen de belangen van de N.V. De N.V. zal n.l. niet alleen de eigen belan gen in de gaten moeten houden, doch vooral de belangen van de gemeenschap in haar geheel moeten behartigen. Hij vroeg met nadruk of men dit ook bij het voorstel, de heer De Boer te benoemen, had gedaan. Nadat eindelijk gestemd was, bleken, ondanks de vele naar vo ren gebrachte bezwaren, 7 stemmen te zijn uitgebracht op de heer De Boer. 1 stem was blanco, 2 op de heer De Nooijer en 1 op de heer Carels. De heer De Boer nam zijn veel omstreden benoeming aan Deze N.V. had de gemoederen der vroede vaderen al eerder in beroering gebracht. De heer Carels wenste n.l. naar aanlei ding van de in de vorige vergadering gehouden besprekingen de notulen ge wijzigd te zien. Hij ontkende het daarin Feuilleton Het geheim van 't Hooge door HENK VAN HEESWIJK. 10 Zwijgend haalde hij zijn portefeuille uit zijn binnenzak en liet die dag voor de derde maal zijn rijbewijs zien. Ze nam het uit zijn handen en bekeek het. „Erg flatteus is dat portret niet. Dus meneer Berlage is vier en twintig jaar. En nu pas afgestudeerd? Dan hebt u lang werk gehad." „Ik zal de scholen maar niet noemen, die ik allemaal doorlopen heb. Laat het u voldoende zijn, dat ik met m'n der tiende jaar al op de Ulo was en dus na de lagere school bijna elf jaar niets an ders gedaan heb dan studeren." Ze gaf hem het rijbewijs terug en kruiste haar armen rond haar hoofd. „Nou, als ik eens geen zin heb om te rij den, dan waarschuw ik u wel. Mag u fungeren als mijn chauffeur". „Mooi, dat accepteer ik. Althans, als het loon me aanstaat". Ze keek hem met een glinstering in haar ogen aan. „U doet, geloof ik, niet veel voor niks, hè?" „Dat hangt er van af," antwoordde hij raadselachtig. „Ik ben soms met een MEDISCHE Burchtstraat 13 o OSTBURG gebezigde woord tam-tam te hebben ge bruikt en wilde dit woord de burgemees ter „op zijn dak schuiven". Deze meende dat dit een woord is, dat hij zelden ge bruikt, en wilde het niet voor zijn reke ning nemen. De secretaris verzekerde het woord uit de mond van de heer Ca rels opgetekend te hebben, doch deze hield vol, het nimmer te hebben ge bruikt. Uiteindelijk werd het woord dan maar geschrapt. De heer Carels merkte nog op in het vervolg graag een juistere weergave van hét gesprek in de notulen te willen aantreffen. Deze aangelegen heid had zo ongeveer een half uur in beslag genomen. B. en W. deelde de raad mede, de heer J. Lauret te hebben benoemd tot gemeentewerkman. Aan de Dr. Broodmanstraat zullen zo spoedig mogelijk nog 4 woningwetwoningen worden gebouwd, waarvoor de bouwver gunningen reeds binnen zijn. De hoop werd uitgesproken, dat nu spoedig de vergunningen voor de bouw van 8 wo ningen aan de Blankenstraat zouden af komen. Voor de ontspanningsavond van de vissers werd een subsidie van f 250, verstrekt. Aan de Zandstraten werden percelen grond verkocht aan de N.V. „Bresaens", de heren P. A. Vermeulen en M. I. Verschelling. De legesverorde ning werd gewijzigd, terwijl bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten een reke ning-courant werd afgesloten tot een bedrag van f 90.000,—. De salarissen van het gemeentepersoneel werden aange past aan de Rijksnormen. In de com missie voor de bejaarden-sociëteit werd de heer M. de Boer benoemd in de vaca ture A. J. Vermeulen. De begroting 1958 werd gewijzigd. De rondvraag werd ge opend door de heer De Boer, die infor meerde of B. en W. meerdere gegevens bekend waren over de aanwijzing van Breskens als ontwikkelingskern. Op een vraag betreffende de aanwijzing van in dustrieterreinen, mede in verband met de reeds eerder gestelde vraag, ant woordde de voorzitter, dat men graag eerst het besluit wilde afwachten. Wel is er reeds een prettig contact met het E. T. I., inzake het eventueel aantrekken van industrieën. Ook in Breskens zelf verwachtte de burgemeester activiteits- ontplooiïng. Wat de uitbreiding der in dustrie-terreinen betreft, wees hij er op, dat dit slechts mogelijk is naar het Zuid- Oosten der gemeente. Hier zit men ech ter met de voorgestelde grenswijzigingen welke nog niet bekrachtigd zijn. De mededelingen van de Staatssecretaris van Econ. zaken, gedaan in de Tweede Kamer, inzake de hulp, welke van dit departement aan Breskens gegeven zal worden, zullen nader worden onder zocht. De heer De Nooijer vroeg ook bij de bushalte in de Dorpsstraat een abri te bouwen. Dit zal bekeken worden, evenals een voorstel om ten behoeve van voetbalclubs etc. een verzoek bij G.S. in te dienen om 's Zondags een boot om 10 voor één te laten varen. De heer Ver kleine beloning tevreden". Hij haaide een pakje sigaretten uit zijn zak en hield het haar voor. „Het is in het bos verboden te roken, meneer Berlage, brandgevaar. Doch la ten we een eindje gaan fietsen, want ik vind het hier te link worden met al dat geklets over loon en beloning". „Zoals u wilt". Hij sprong overeind en reikte haar zijn hand om haar overeind te helpen. Een paar minuten later re den ze naast elkaar op de stille weg, beiden rokend. „Zo," zei ze schalks, „en nu durf ik wat meer te vragen. Welke beloning had u zich gedacht voor een middagje chaufferen in mijn wagen?" „Dat dat hangt van de omstandig heden af," antwoordde hij lachend. „Laten we afspreken, dat ik na afloop van de rit de rekening presenteer, goed?" Ze dacht even na. „Goed. En laten we dan ook afspreken, dat ik me het reclil voorbehoud de rekening al dan niet te voldoen". „Vooruit dan maar, duvelse meid. Je krijgt geen enkel houvast op je. O, par don Ze schoot in een lach. ,,'t Hindert niet, meneer Berlage. Daar houden we het dan op. Vanmiddag om twee uur verwacht de duvelse meid je bij 't hek van ,,'t Hooge". Je kunt je fiets wel bij de tuinmanswoning neerzetten". Hij boog even, spottend. „Uw dienaar, gouwe vroeg om bij het gymnastieklo kaal een fietsenbergplaats te maken. Mevr. Niermans verzocht hetzelfde voor de Openb. Lagere school. Zij vond de fietsenberging aldaar beslist onvoldoen de. De heer Carels wees er op, dat een onderzoek werd ingesteld door het Min. van Econ. zaken naar de achteruitgang van de Breskense middenstand in de buurt van de oude veerhaven. Hij oor deelde de tijd van dit onderzoek niet erg gunstig, daar door de vele pech van de nieuwe veerboot, de vele mist en het bietenseizoen, de oude haven nog veel vuldig werd gebruikt en daardoor geen juist beeld van de achteruitgang verkre gen kan worden. Hij vroeg B. en W. de betrokken instantie hierop te wijzen. Onder de vloeren van de woningen aan de Ph. van Kleefstraat werd nogal wat water aangetroffen. De heer Careüis vroeg naar de oorzaak hiervan. Hiet rap port van de Centrale Dienst hierover is nog niet binnen. Wel was wethouder' Zegers van oordeel, dat men de water afvoer thans afdoende geregeld had. De heer Cambier wees er op, dat Rijkswa terstaat te weinig lantaarns heeft ge plaatst bij de veerhaven lange het voet- en rijwielpad. Komende van de hel verlichte veerhaven, komt men daar in een zeer donkere, vooral voor de fietsers uiterst gevaarlijke hoek. De heer De Jonge tenslotte wéés nog op de uiterst gevaarlijke situatie nabij de Nieuwe Sluis. Het wegdek is in zeer slechte staat, terwijl de grind naar de kant ge reden wordt en vooral voor fietsers een probleem vormt. Hierover zal met het waterschap contact worden opgenomen. Oostburg Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering, welke Woensdagavond gehouden werd, werd de begroting 1959 aan de raad aange boden. Het tekort op de gewone dienst, dat de vorige begroting rond f 40.000,- bedroeg, is thans uitgegroeid tot een bedrag van f 48.000,-. In de vergadering van 17 Dec. a.s. komt de begroting in openb. behandeling, nadat de raad eerst in een voorbespreking bijeen zal zijn geweest. Na opening der vergadering werd het nieuw benoemde raadslid, de heer H. Broodman, door de voorz. geïnstalleerd. De heren C. M. Zuijdweg, J. Sanderse, M. J. de Bruijne, E. Dekker en W. C. F de Coene hebben hun benoeming tot lid van de Adviescommissie woonruimtewet 1947 aanvaard. Het Groene Kruis, afd. Oostburg, heeft indertijd door omstandigheden verzuimd de gem. subsidies over de jaren 1953, 1954 en 1955 te verkrijgen. Thans ver zocht genoemde vereniging, nu alles weer in geregelde banen is geleid, als nog de achterstallige subsidies te mo gen ontvangen, waartoe de raad z.h.st. besloot. Het Verificatie-bureau van de juffrouw. Ik zal prompt op tijd aanwe zig zijn". HOOFDSTUK VI. Tonnie ontdekt een naam. 's Middags, aan tafel, zei Tonnie: „Ik heb voor de volgende week Dinsdag in Klokveen een wagen gehuurd. Dat wil zeggen: 's middags. Mag Joke mee, me vrouw, om me eens wat van de omge ving te laten zien? Als het erg druk is met de inmaak, wil ik wel een handje helpen". Mevrouw Rijneveld glimlachte. „Daar zal wel veel van terecht komen, van die hulp bedoel ik. Natuurlijk mag Joke met je mee. Ze mag er ook wel eens een middagje uit. Tenminste, als ze wil". „Allicht," antwoordde het meisje en Tonnie kreeg een dankbare blik toege worpen. Hij knipoogde tegen haar. „Mooi, dan kom ik je om een uur of half drie halen". „Ik verheug me er al op". „Het is te hopen, dat het dan net zo mooi weer is als vandaag," merkte Rij neveld op. „Maar de vooruitzichten zijn minder gunstig. Er zit werking in de lucht". Na het eten rookte Tonnie nog een sigaret en zei, dat hij die middag en misschien ook de avond wegbleef. „Ik ga een beetje zwerven," zei hij raadselach tig. „Wanneer ik met broodeten niet thuis ben, wacht dan maar niet op me". dtt. ïlicataai w-tei eA, atle.6 uati Suède past bij ieder weer en 't flatteert geweldig. Bij gure wind en regenvlagen is uw suède jasje heerlijk dicht en warm terwijl 't toch poreus genoeg is om echt gezond te zijn in het dragen En 't is licht bovendien bij zonnig weer merkt u zo'n jasje haast niet. Voel eens hoe fluweelzacht zie hoe gloedvol die tin ten zijn Suède kleedt fantastisch mooi. En 't blijft altijd in de mode Wij leveren U reeds zo'n geslaagd St. Nicolaas-cadeau (in diverse maten en kleuren) voor f 139,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN Bij aankoop van tenminste f 50,— wordt het reisgeld van twee personen vergoed. Ver. v. Ned. Gemeenten heeft de kas en boeken van de gemeente-ontvanger en de andere ten gemeentehuize geadm. kassen gecontroleerd over het 3e kwart. 1958 en alles werd in orde bevonden. G.S. heeft haar goedkeuring onthou den aan het raadsbesluit tot uitbreiding van de straatverlichting. Met deze uit breiding was een bedrag van f 10.000,- gemoeid. De voorz. zei, dat B. en W. het wel een beetje vreemd Vinden dat voor een wijk, die reeds enige jaren bewoond is, G.S. geen goedkeuring wensen te geven voor aanleg der straatverlichting, temeer waar er een betrekkelijk klein bedrag mee gemoeid is. Dhr. de Coene vond, dat G.S. zich wel een beetje scherp hebben uitgedrukt in de brief. G.S. stelden o.m. dat, daar bij de bouw van het gemeentehuis niet de nodige zorg vuldigheid in acht genomen is, thans hiervan de gevolgen ondervonden moe ten worden. De voorz. zei, dat het hem ontging waarom nu de straatverlichting gekoppeld moet worden aan het ge- Om kwart voor twee stapte hij op zijn fiets en reed in de richting van 't Hooge. Hij floot een vrolijk deuntje en verheugde zich op de komende middag. Tenslotte hield hij wel van een avon tuurtje met die jongedame, al was ze dan een tikkie terughdudend. Maar ook dat mocht hij wel. Enkele minuten voor tweeën stapte hij bij het hek af, doch lang behoefde hij niet te wachten, want even latei- kwam de kleine blauwe sportwagen de oprijlaan al afrijden en ze stopte vlak naast zijn fiets. „Een tien met een griffel, meneer Berlage, omdat je zo punctueel op tijd bent". Ze wees naar een openstaande garage. „Zet daar je fiets maar zolang neer". „Oké". Hij reed het vehikel de garage binnen en kwam toen naar de wagen. Het meisje had inmiddels de plaats ach ter het stuur vrij gemaakt en Tonnie stapte in, trok het portier achter zich dicht en keek het meisje vragend aan: „Waarheen wil de juffrouw gereden v/orden?" „Om te beginnen, chauffeur, moet ik even naar Groningen," zei ze op afge meten toon. „Zoals de juffrouw verkiest," ant woordde hij statig. Hij schakelde in en reed voorzichtig het hek uit. Op de weg gekomen voerde hij geleidelijk aan de snelheid op. Enige tijd werd er niet

De Schakel | 1958 | | pagina 1