Esso ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Feuilleton Het geheim van 't Hooge PETROLEUM voor OLIEHAARDEN I WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard 38 de fchakel 3Jaar fang Nr. 689 Vrijdag 21 nov. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand October. GEBOREN: 1, Henk, z. van C. W. To bias en A. S. van de Vijver te Oostburg-, Langestraat 38; 6, Miranda Farilde, d. van F. F. M. Standaert en M. L. Tem merman te Aardenburg, Eede W 100; 8, Leonora, d. van J. Siwalette en D. Wiaisapy te Groede, woonoord „De ha ven"; 11, Mattanja Anna, d. van R. J. Wasterval en M. A. Kröder te Oostburg, Noordwal 57; 13, Luc Albert Carlos Hen ri, z. van G. P. F. Missiaen en A. M. de Cuyper te Oostburg, Bredestr. 52; 15, Sara Marie, d. van A. Willemsen en M. J. Pielaat te Waterlandkerkje, Dijkstr.; 15, Johanna Elisabeth, d. van J. W. Ver sprille en J. E. Moelaart te Oostburg, Jacob Catspark 2; 16, Christianne Jean- nine, d. van J. C. Clijncke en J. C. M. Amys te Sluis, Dinsdagstr. 33; 16, Aart Marinus, z. van J. Schakel en M. D. Pik te Oostburg, Oude haven 50; 19, Monique Hermine Gustaaf, d. van A. A. M. Berck- moes en I. W. van den Hemel te Sluis, Hoogstr. 79; 20, Geert Antoine Marie, z. van G. U. M. de Bruijckere en M. T. M. Haesebrouck te Oostburg, Brouwerijstr. 8: 21, Andrea Maria, d. van H. J. van Damme en M. J. de Bakker te Oostburg, Helsinkistraat 17; 22, Ingeborg Ilona, d. van A. Sanderse en D. G. Verstraeten te Oostburg, Markt 23; 30, Jannis Cornells, z. van J. C. de Reu en B. H. de Kam te IJzendijke, Blindenhoek 10; 31, Maria Magdalena, d. van P. Timisela en J. D. Ririhena te Oostburg, woonoord „Wil- genhof". GEHUWD: 28, Bemardus Eduardus Lekens, 27 jaar, metselaar te Aarden burg en Anny Pharailde Maria Raes, 22 jaar, verpleegster te Oostburg; 30, Jannis van der Lijke. 28 jaar, chauffeur te Schoondijke en Jannie Elisabeth Faro, 18 jaar, zonder beroep te Oostburg. OVERLEDEN: 3, Dina Leenhouts, 76 jaar, wed. van A. de Winde; 12, Jolanda Clara Rieteco, 14 dagen, d. van P. J. Rieteco en C. A. Verherbrugge te Oost burg; 14, Pieternella Ribbe, 73 jaar, echtg. van P. de Lijzer te Groede; 19, Jozina Maria Verplanke, 49 jaar, echtg. van D. Dekker te Waterlandkerkje; 21, Cathelina van Holde, 90 jaar, wed. van I. Provo te Oostburg; 23, Adrianus van der Hooft, 59 jaar, te IJzendijke; 30, Pieter Marinus de Klerck, 82 jaar, te Oostburg. GEMEENTE GROEDE over de maand October. GEBOREN: 2, Dina Johanna, d. van J. Boekhout en S. de Bree; 3, Elisabeth Maria, d. van I. P. Risseeuw en S. M. van Cruijningen; 16, Adriana Elizabeth, d. van J. van Sparrentak en T. de Jonge; 17, Martin Izaak, z. van A. A. J. Jansen en S. H. Becu. OVERLEDEN: 14, Pieter I. den Dek ker, oud 9 maanden, z. van J. den Dek ker en J. F. N. van de Voorde14, Pieter nella Ribbe, echtg. van P. de Lijzer, oud 74 jaar. GEHUWD: 9, David Pasalbessy, 27 j. en Jeanette Susana Anakotta, 23 j., beiden te Groede; 23, Jacques A. Sallet, 25 j., wonende te Oostburg en Johanna door HENK VAN HEESWIJK. 9 „O, ik zit hier vaker. Ik zat er al, toen u aankwam. Aanvankelijk dacht ik, dat u me gezien had, maar u was zo verdiept in uw boek Hij legde het boek naast zich neer en kwam bij haar zitten. „Leuk, dat ik u weer eens ontmoet. Dat is alweer drie dagen geleden. Weet u dat nog?" „Ik heb u al eerder gezegd, dat wij hier beslist niet achterlijk zijn. En onthouden kan ik ook wel. Drommels goed zelfs." „Werkelijk?" Hij keek haar lachend aan. „Ik dacht beslist, dat u vergeten was, dat ik nog honorarium van u tegoed heb. Met de rente erbij is het inmiddels al verdubbeld." Ze fronste haar wenkbrauwen en keek hem verstoord aan. „Als u vervelend be gint te worden, dan kunt u beter uw oude plekje weer opzoeken, daar bij uw fiets. Het boek is de moeite waard om in één adem uit te lezen." „Ik ben niet langademig," antwoordde hij onverstoord. „En ik prefereer als een net opgevoede jongeman het gezelschap van een beschaafde jongedame boven De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 506 Magdalena Robijn, 24 j., wonende te Groede. INGEKOMEN: 8, T. P. de Groote van Waterlandkerkje naar O 208; 13, K. Ver hoef van Doorn naar Brouwerijstr. A 234d; 17, C. van Nieuwenhuijzen en gezin van Aardenburg naar Brouwerijstr. A 234e; 17, C. A. Krokké en echtg. van Nieuwvliet naar W 133; 24, C. P. van Sabben van Nieuwvliet naar Nieuwvliet- seweg A 17a. VERTROKKEN: 2, J. I. Brakman van A 355 naar Apeldoorn; 2, R. M. van Wit- sen van A 79 naar Nieuwer-Amstel2, A. W. Bron van A 331 naar Cadzand; 17, J. J. C. den Decker en gezin van W 127 naar Nieuwvliet; 22, A. Arendse en gezin van A 234e naar Breskens; 23, C. J. Bentschap Knook van W 103 naar Hoek; 23, A. J. Bentschap Knook en kinderen van W 103 naar Hoek; 23, J. M. Sallet- Robijn van A 89 naar Oostburg; 29, N. Kesteloo en echtg. van Rijksweg (salon wagen) naar Koudekerke. Plaatselijk Nieuws Breskens Kerstmiddag Bejaarden In een door het comité „Bejaarden zorg" gehouden bespreking met de da mes der V.V.H. „Bejaarden Sociëteit" werd besloten ook dit jaar weer een Kerstmiddag voor de bejaarden van Breskens en Nieuwe Sluis te organiseren op Dinsdagmiddag 16 December a.s. te 2 uur, in de bioscoopzaal van hotel „Ca sino". Alle bejaarden, die deze Kerst middag willen bijwonen, kunnen zich hiervoor opgeven aan de adressen, welke in een advertentie in dit blad zijn ver meld. Vorig jaar was de zaal geheel be zet en wij hopen, dat dit ook deze mid dag weer het geval zal zijn. De bejaar den, die om gezondheidsredenen, slecht weer, of welke reden ook, willen afge haald worden, moeten dit bij hun op gave vermelden. Geslaagde muziekuitvoering Vrijdag en Zaterdag j.l,. gaf de mu ziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens in hotel „Casino" haar najaarsuitvoering. Vrijdags had den alleen de donateurs toegang, ter wijl des Zaterdags entree werd geheven. De belangstelling was beide avonden zeer groot. De voorzitter, dhr. de Hulster, sprak een openingswoord, waarbij hij des Vrij dags speciaal welkom heette burge meester Eekhout en echtgenote, alsmede de leden der toneelvereniging „Thalia," die hun medewerking aan dit concert verleenden. Spr. zei o.m. dat het aantal werkende leden der muziekvereniging langzaam maar zeker toeneemt. Ook over de drumband toonde spr. grote te- een boeiend boek." „Zeer verplicht,, heer Berlage Hij trok een vies gezicht. „Aba, Berla ge zeg toch gewoon Tonnie, dat vind ik veel leuker." „En ik vind Berlage zo mooi bij u pas sen." „Enfin, que femme veut, Dieu veut ,,U spreekt een aardig mondje over de grens Hoe vindt u Parijs?" „Naar foto's te oordelen „Natuurlijk nooit geweest." „Precies. Brussel en Antwerpen. En dat vind ik al heel wat." „En hoe bevalt u Wilschoten??" „Voortreffelijk. Ik verheug me hier op een lange vacantie. Wat een heerlijk, rustig dorp." „Als je er van houdt Ik heb soms van die buien, dan moet ik er uit. Dan rijd ik naar Amsterdam, dwars door het drukke verkeer. Dan ga ik ergens op het Damrak zitten, drink wat en kijk naai de mensen en de trams en het andere verkeer. Dat is leven! Maar als ik er een paar dgen ben, dan verlang ik weer te rug naar hier. En dan kan ik soms in eens zó genoeg krijgen van de stad, dat ik inpak en meteen weer naar huis rijd. En dan ben ik weer blij, dat we hier zo prettig wonen. We hebben hier alles, wat we wensen: water om te zwemmen, bossen om in te dwalen, rustige wegen om op te fietsen of met de wagen te rij den. En vader houdt van vissen, dus die vredenheid. Het muzikale gedeelte bestond uit een 5-tal nummers, die o.l.v. directeur Brak man op verdienstelijke wijze werden ten gehore gebracht. Eveneens werd het op treden van de drumband een groot suc ces. Zowel de muziek als drumband kre gen dan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. In de pauze had een goed geslaagde verloting plaats. Vervolgens kwamen de leden van „Thalia" voor het voetlicht met „Buigen of barsten," een bekroond blijspel in 4 bedrijven van de Belgische auteur L. de Groof. Het stuk geeft de strijd weer van twee oude vrienden om het burge meesterschap van de plaats waar zij wo nen. Dat ook enige dames in deze strijd een woordje meespreken, ligt voor de hand. Het spel viel zeer in de smaak van de vele aanwezigen, waarbij de Vlaamse taal prettig aandeed. De lach salvo's klonken dan ook hoog op in de zaal. De vice-voorzitter der muziekvereni ging, dhr. Mosselman, die beide avon den het slotwoord sprak, was zeer zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij allen die aan het welslagen van beide avonden hadden meegewerkt, hartelijk dank bracht. Retranchement Collecte. De klaprooscollecte bracht f 28,40 op. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam Maandag in voltallige zitting bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leenhouts. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van wethouder S. v. d. Sluis waarin hij voor zijn wethoudersfunctie bedankte. Hij wees hierin op de goede samenwerking in de raad in het verle den en achtte het wenselijk ter besten diging hiervan als wethouder te bedan ken. In deze vacature werd voorzien door verkiezing van de heer H. den Hamer met 5 stemmen voor en 2 blanco. De heer Den Hamer verklaarde zich bereid het wethouderschap op zich te nemen. De voorzitter bracht in van grote waarde ring getuigende bewoordingen dank aan de heer Van de Sluis voor diens groot moedige houding. Hij verklaarde zeer in genomen te zijn met het aanblijven van de heer Van de Sluis als lid van de raad en met het feit, dat deze tevens, inge volge de uitdrukkelijke wens van de raad zal fungeren als vertegenwoordiger in de Stichting Beschuttende werkplaats en als plaatsvervangend vertegenwoordiger bij de waterleiding-mij. De voorzitter vertrouwde er op, dat de raad in goede samenwerking de belangen van dorp en streek zou blijven behartigen. Bij de rondvraag vroeg de heer Lauret naar de huren van de nieuwe woning wetwoningen, welke inlichtingen hem kan hier ook z'n liefhebberij naar harte lust uitoefenen, zelfs in de gesloten tijd, want in zee mag je altijd vissen. Boven dien hebben we een motorboot en na tuurlijk gaan we van tijd tot tijd een tochtje maken." Tonnie had met belangstelling geluis terd. „Ja, ik vind het hier ook prettig. Het is jaren geleden, voor ik hier het laatst was. En hoewel ik de stad gewend ben en Utrecht een gezellige stad is, zou ik best in deze streek willen wonen en werken." „Mij dunkt, voor een architect is op het ogenblik overal werk, niet?" Hij dacht even na en knikte. „Tja, waarschijnlijk wel. In dit opzicht heb ik natuurlijk nog geen ervaring." „Komt nog wel, meneer Berlage. En wat gaat u nu gedurende uw vacantie in dit gezegende oord allemaal doen?" Hij keek haar lachend aan. „Om te beginnen op gezette tijden babbelen met één van de aardigste, maar meest onge naakbare meisjes van Wilschoten." Ze draaide haar hoofd half om en keek spottend voor zich. „Ik ken Joke Rijneveld niet zo goed, dat ik kan beoor delen, of ze al dan niet ongenaakbaar is," antwoordde ze ondeugend. „Kent u Joke?" „In een kleine dorpsgemeenschap ais Wilschoten kent iedereen iedereen. Dus kennen we ook de familie Rijneveld. Maar, zoals gezegd: oppervlakkig.' door de voorzitter werden verstrekt. Groede Cursus handig huishouden. Door de leraressen van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten platten- lande wordt momenteel te Groede een cursus „Handig huishouden" gegeven, welke georganiseerd is door de al'd. Groede van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Aan deze cursus wordt deelgenomen door een 23-tal dames. Toon-keuravond. Donderdag j.l. werd er voor de klanten van de Végé-kruidenier te Groede een toon-keuravond gegeven. Medewerking werd verleend door demonstrateurs van Verkade, Persil, Eru en „De zwarte kip". Door demonstraties, films en korte toe spraakjes werden de dames verschillende bijzonderheden en gebruiksmogelijkhe den van de diverse artikelen duidelijk gemaakt. Medewerking werd ook ver leend door het Végé-districtskantoor in Middelburg. Afbraak en houw School met de Bijbel. Door de fa. Bron Zn. te Groede, aan wie de bouw van de School met de Bijbel te Groede, na aanbesteding, door de Ver tot Stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel gegund is, zal begin December begonnen worden met de gedeeltelijke afbraak van de oude school met de Bijbel. Verkeer scursussen. Als vervolg' op de verkeerscursussen voor volwassenen, die het vorig jaar gehouden werden, is op 11 Nov. 1958 de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer A. L. van Ooijen, begonnen met een nieuwe verkeerscursus voor volwasse nen. De cursus wordt gegeven op het meentehuis te Groede en bestaat uit een 10-tal lessen, waarvoor veel belang stelling is. Buscollecte De Fakkels hijeen. In de gemeente Groede werd ten bate van de Stichting Christelijke Blinden hulp, een bedrag van f 47,53 ingezameld. Kinderpostzegelactie. De verkoopactie van de kinderpost zegels door de jeugd van de Openb. lagere school te Groede, bracht een be drag op van f 265,- en door de jeugd van de School met de Bijbel te Groede een bedrag van f 82,-. Hoela hoepla-wedstrijden. In Groede werden Zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportterrein hoela hoepla-wedstrijden voor de jeugd ge houden, welke georganiseerd werden door de plaatselijke V.V.V. Aan de wed strijd, die voor alle jongeren uit de ge hele streek gratis openstond, werd door een 55-tal jongens en meisjes in de leeftijd van 6-12 jaar deelgenomen. Door de grote deelname werd de wed- „O, Joke ken ik al van mijn prilste jeugd af. Mijn moeder komt uit Wilscho ten en zodoende kwam ik hier in mijn kinderjaren vaak. Maar ik bedoelde Joke niet, ziet u?" „Werkelijk niet? Dan vraag ik me af, wie van de andere dorpssehonen hier aanspraak kan maken op de kwalificatie één van de aardigste, maar meest onge naakbare meisjes." „Zo? Zal ik je geheugen dan eens op frissen? Zou het bijvoorbeeld een zekere juffrouw Rosmalen kunnen zijn?" Ze keek hem enige tijd uitdrukking loos aan in zijn gezicht, dat een ondeu gende lach vertoonde. Toen schudde ze haar hoofd. „Zelfkennis is de beste ken nis," zei ze op rustige toon, „en ik zie niet in, waarom ik één van de aardigste meisjes in deze streek zou zijn. De dor pelingen zijn altijd een tikje bang voor me." „Is het heus? En waarom dan wei? Roept u soms heel hard „boe", als u ze ziet?" Ze schoot in een gulle lach. „Stel je voor. Ik veronderstel, dat in een mini mum van tijd het hele dorp me voor mesjokke zou verklaren." Hij knikte. „Ik begrijp het best, dame. U bent nu eenmaal de „juffer van 't Hooge". Gisteravond fietste ik langs uw domein. Ik moet eerlijk zeggen, dat de naam aan de werkelijkheid beantwoordt. De villa ligt inderdaad een eind hoger."

De Schakel | 1958 | | pagina 1