de jchakel BRILLEN BOBBE alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen Het geheim van 't Hooge November- aanbiedingen l ALG. nieuws blad 13e Jaar%an% - Nr. 688 Vrijdag 14 nov. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL."*» - GIRO 358296 Burgerlijke Stand GEMEENTE GROEDE over de maand September 1958. GEBOREN: 17, Alfred Gerard Susanne, zn. van J. F. de Krijger en van M. B. v. d. Broecke (geb. te Oostburg)27, Jo hanna Mina, d. van A. J. Verherbrugge en van J. C. Bartelson. OVERLEDEN: 13, Romania M. v. Acker, 81 j., echtg. van A. E. Verstrijnge. GEHUWD: 6, Johannis C. Ritico, 65 j. en Dina Boekhout, 56 j., beiden wonende te Groede. INGEKOMEN: 12, Reinder J. Jaarsma, van Amsterdam naar W 132; 17, Liliana M. van der Hooft, van België naar W 36; 25, Elizabeth S. Sijnesael-Kornelis, van Retranchement naar A 34027, Adriaan J. Jansens, van Breskens naar A 323. VERTROKKEN: 1, Emile A. M. Berck- moes, van A 282 naar Ossendrecht; 1, Erna L. H'eetesonne, van A 206 naar Bergen op Zoom; 3, Jannis I. Dierkx, van A 226 naar Weert; 3, Gerardus Fer- ket, van A 262 naar O. en W. Souburg; 5, Pieter Versprille, van A 65 naar Oost burg; 15, Gerard I. Clarissen, van A 50 naar Weert; 18, Elisabeth Streicher, van A 308 naar Schwarzach (Oostenrijk) 22, Abrahem I. Risseeuw, van A 31 naar Eindhoven; 26, Lauwrens J. van Boven en gezin, van A 64 naar Vrouwenpolder; 29, Willem P. Vermeulen, van O 46 naar Bergen op Zoom. Plaatselijk Nieuws Schoondfjke HAERING GRENSWIJZIGINGEN. Vorige week Vrijdagmorgen hield G.S. in hotel „De Zwaan" te Schoondijke een zitting om de bezwaren van de verschil lende gemeenten aan te horen inzake de grenswijzigingen tussen Breskens en Groede, en Schoondijke en Oostburg. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, waaronder wij o.m. bemerkten de vol ledige raad der gemeente Groede en de putaties van de gemeenteraden Bres kens, Schoondijke, alsmede de burge meesters van Breskens, Groede, Schoon dijke en Oostburg. Van de genoemde ra den was ook veelal de secretaris aan wezig. Voor G.S. waren aanwezig de he ren M. van Poelje, ir. Dikotter, A. Schout en mr. dr. Mes. In eerste instantie verkreeg de bur gemeester van Groede, de heer J. C. Everaars, het woord. De burgemeester begon met te stellen, dat er in de na oorlogse jaren in Groede reeds veel ver beterd en tot stand gekomen is, waar voor hij zijn erkentelijkheid uitsprak aan het College van G.S. Groede kan het echter niet eens zijn met de door G.S. voorgestelde grenswijzigingen tus sen Breskens en Groede. Dat er woon huizen van Groede tegen de kom van een andere gemeente zijn aangebouwd, is in Westelijk Z.-Vlaanderen niets bij zonders. Aan de hand van een groot aantal voorbeelden toonde de burgemeester Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK. 8 Het was al bijna donker, toen ze de eerste huizen van het dorp naderden. „Zo," zei ze. Dat hebben we alweer gehad. Was het naar je zin?" „En of! Vooral, omdat jij bij mij was, Joke." „Ja, dat zal best. Heb je in Utrecht geen meisje?" „Ik? In Utrecht? Daar had ik nogal tijd voor! Nee hoor, ik ben juist van plan er één in Wilschoten uit te zoeken." „Nou, zo heel veel keuze is er niet, hoor. Of ie zoudt een rijke boerendoch ter op het oog moeten hebben." „Er zijn ook nog' winkeliersdochlers, hé?" In het donker kon Tonnie niet zien, dat ze hevig bloosde. „Hij zegt wat," smaalde ze. „Zijn alle stedelingen zulke flirten?" Hij streelde even haar hand op het stuur. „En als ik nu zeg, dat ik jou een aardig meisje vind, dan geloof je me zeker niet hé?" Ze trok. schielijk haar hand van het stuur en gaf hem een zacht tikje. „Ton- „®e ^rfllemaefïer" OOSTBURG aan, dat ook elders dit het geval is, b.v. te Nieuwvliet en Zuidzande. Overal in W. Z.-Vlaanderen lopen de grenzen der gemeenten zeer grillig. Wij hadden het dan ook reëel gevonden, aldus Groede's burgemeester, als voor geheel W. Zeeuws- Vlaanderen de gemeente-grenzen eens op de helling gingen, doch niet inciden teel zoals thans het geval is. Groede is beslist niet tegen grenswijzigingen, doch verzet zich tegen het feit dat deze grenswijziging haar grote schade gaat berokkenen en dat zij slechts een zeer klein gedeelte van deze schade gecom penseerd krijgt doordat enkele boerde rijen vanuit Breskens bij Groede komen. Aan de hand van voorbeelden toonde de burgemeester aan, dat verschillende in Breskens gelegen boerderijen geheel op Groede georiënteerd zijn, doch deze niet in de nieuwe gemeente-grenzen zijn opgenomen. Ook veroordeelde de burgemeester het argument, dat de voorgestelde wijziging nabij de Dorpsstraat van Breskens, geo grafisch bij Breskens zou behoren. Geografisch gezien behoort geheel Z. Vlaanderen bij België. Geen weldenkend mens zal dit echter zonder meer aan vaarden, omdat er ook historische rech ten op dit gebied zijn die meespreken. Zo vond de raad van Groede het unfair, dat men aan de bewoners der panden welke geanexeerd zullen worden, heeft gevraagd bij welke gemeente ze liever wilden behoren, bij Breskens of Groede. Dit achtte de burgemeester in strijd met de goede verstandhouding der gemeen ten onderling. Immers de bewoners die zich indertijd te Groede vestigden, wa ren zich dit wel bewust. Men heeft het recht niet om dit aan de mensen per soonlijk te gaan vragen. Dat Breskens een klein grondgebied heeft, is bekend, doch spr. wees er op, dat het grote Vlis- singen nauwelijks groter is. Algemeen wordt aangenomen dat men Breskens schadeloos heeft willen stellen voor het verlies van de veerhaven. Moet hiervan echter Groede het slachtoffer worden? Zo is ook het argument dat de rioolzui veringsinstallatie op Groede's grondge bied ligt, volkomen onaanvaardbaar. Ook elders, b.v. te Nieuwvliet is dit het geval. Groede is niet tegen grenswijzi ging, echter wel tegen dit voorstel. Zo deze grenswijziging toch doorgang zal vinden, ondanks Groede's bezwaren, vroeg de burgemeester Groede zodanig tegemoet te komen, dat de gemeente door deze grenswijziging niet in moei lijkheden komt. Hierop antwoordde de Commissaris der Koningin direct met de verzekering dat het College van G.S. haar uiterste best zal doen Groede voor de eventueel te lijden schade een vergoeding te ge ven. Gelijktijdig stelde de Commissaris hier echter bij vast, dat dit dan niet de een of ander bijzondere uitkering zal zijn, doch dat op een andere manier naar compensatie gezocht zal moeten worden. Op de steun van G.S. kan Groe- nie, als we goede vrienden willen blij ven „Al goed, al goed," suste hij. „Jullie zijn hier ook zo gauw aangebrand. Maar knoop dit in je oren, meisje: ik meen het." „Dank je voor het compliment," spotte ze. „En nou houd je je mond, anders ga ik nooit meer met je fietsen." „Wel, dan gaan we autorijden, dat is veel leuker." „Ach jij HOOFDSTUK V. Chauffeur voor de juffer. Een paar dagen later fietste Tonnie naar Klokveen en zocht naar een ga rage. Nabij het station was er één. dat herinnerde hij zich nog van de dag, dat hij gearriveerd was. En het klopte ook. Buiten de garage stond een Volkswa gentje met een bord er op: „Taxi". Hij stapte af en zette zijn fiets tegen de muur, waarna hij de garage inkeek. Een man stond gebogen voor een open motorkap van een grote, zwarte wagen. „Hallo," zei hij nonchalant. De man keek op en knikte, waarna hij doorging met zijn werk. „Verhuurt u ook wagens zonder chauf feur?" vroeg hij, terwijl hij met z'n handen in zijn zak bleef staan bij de man. Deze kwam nu geheel overeind en keek de bezoeker nieuwsgierig aan. „Dat de echter volledig rekenen. Burgemeester Eekhout van Breskens citeerde uit de notulen van de gemeen teraad van Groede de mening van dat gemeentebestuur, dat „wisselende eco nomische omstandigheden" grenswijzi ging noodzakelijk kunnen maken en - indien dat het geval zou zijn dat Groede zich dan op een zo breed moge lijk standpunt zal stellen, daarbij niet alleen rekening houdende met de eigen gemeente, doch ook met de belangen van de andere gemeenten. Hij vond deze woorden sympathiek, daar hier wordt los gelaten de in vroegere jaren voorat in plattelandsgemeenten gangbare op vatting, dat de belangen van de eigen gemeente aan haar grenzen ophouden. Hiervoor is in de plaats gekomen de streek-gemeenschapszin. De gemeenten, elk afzonderlijk, kunnen niet als eiland jes blijven voortleven. Als de streek tot ontwikkeling komt, dan zijn dat ook de gemeenten afzonderlijk. Deze wisselende economische toestan den doen zich hier voor. Spreker -wijst op daling van de bevolkingscijfers in nagenoeg alle West Zeeuws-Vlaamse ge meenten, voorts op de vele tientallen arbeiders, die elke dag opnieuw naar Walcheren trekken omdat de eigen streek hen geen bestaan meer kan bie den. Dit proces gaat nog steeds verder. Alleen industriële ontwikkeling van de streek kan hier uitkomst brengen. Burgemeester Eekhout wijst in dit ver band op het voornemen van de Rege ring om West Z.-Vlaanderen tot pro bleemgebied te maken met Breskens wegens zijn gunstige ligging aan open vaarwater als kerngemeente. Wij staan of vallen in onze streek met de ontwik keling van de industrie. Niet alleen de gehele streek maar vooral Groede zal bij de industriële ontwikkeling van Breskens als nabuur daarbij wel varen. Voor de industriële ontwikkeling heeft Breskens uitbreiding van grondgebied nodig en is deze grenswijziging noodza kelijk. De Burgemeester van Groede ver klaarde daarop het betoog van de bur gemeester van Breskens grotendeels te kunnen onderschrijven. Hij <zei nogmaals wel te willen medewerken aan een alge hele grenswijziging in West Z.-Vlaande ren doch tegen deze partiële grenswij ziging te zijn. Vervolgens kwam de voorgestelde grenswijziging tussen Schoondijke en Gostburg aan de orde. De burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt, begon zijn be toog met de verzekering, dat men elkaar uiteindelijk allemaal nodig heeft in deze wereld. Schoondijke acht de grond, wel ke voor Oostburg wordt gevraagd, niet strikt noodzakelijk. Daar het echter maar 21A ha. betreft, wil zij zich hierte gen niet verzetten. Er zijn echter enkele voorwaarden gesteld door de raad van Schoondijke, welke de burgemeester naar voren bracht. hangt er van af," antwoordde hij voor zichtig. „Ik ben hier met vacantie dat wil zeggen: in Wilschoten, bij bakker Rijne- veld. Dat is een kennis van me. Maar daar zijn geen wagens te huur. En daarom kom ik het hier eens vragen. Ik wil eens een keertje wat in deze streek toeren". Hij haalde een portefeuille uit zijn binnenzak en diepte er zijn rijbe wijs uit, dat hij de man overhandigde. Deze veegde eerst zijn hand af aan zijn overall en nam het document toen voorzichtig m handen en bekeek het. „Zo, u woont in Utrecht. Dat is niet naast de deur. En u rijdt al een jaar of drie, zie ik. Wanneer wilt u een wagen hebben?" „Om te beginnen volgende week Dinsdag. Om een uur of twee. Zou dat kunnen?" „Ik heb nog een volkswagentje," ant woordde de man, „als u daarmee ge noegen wilt nemen". „Oké. Moet ik nog borg storten?" „U bent bij bakker Rijneveld, hè? Die ken ik wel. Ik zal 'm vandaag of morgen wel eens opbellen. Als het in orde is, staat de wagen Dinsdag om twee uur voor u klaar. U begrijpt er komen hier zoveel vreemdelingen 's zomers en er zit ook kaf onder het koren Tonnie lachte. „Ik begrijp alles en als ik hier garagehouder was, zou ik precies zo handelen". Nieuwe modellen Nieuwe stoffen Nieuwe prijzen Nu het November is brengt BOBBE een geheel nieuwe collectie Mantels, Japonnen en Costuums tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Modieuze Mantel met nieuwe ruglijn, grote kraag van prima zachte leder velours, in olijf, koren en nootbruin, maten 38 t.e.m. 44 f 79,50 Mantel in mohair mouflon een van de mooiste kwaliteiten van dit seizoen. Ook zeer geschikt voor de grotere maten f 98,50 Apart jurkje met jasje in het nieuwe materiaal meta- lasse, in koren, olijf, cerise, maten 40 - 42 - 44 f 59,50 Ons devies is betere coupe en afwerking ook in de populaire prijsklasse. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN Bij aankoop van tenminste f 50,,— wordt het reisgeld van twee personen vergoed. Schoondijke is niet bereid de grond af te staan als de rondweg om Oostburg van de Rijksweg er niet zou komen. Dat Schoondijke zich niet verzet tegen de voorgestelde anexatie wil niet zeggen, dat zij ook met toekomstige voorstellen accoord zal gaan. Voorts zal de vergoe ding zodanig moeten zijn, dat Schoon dijke hiervan geen nadelige gevolgen ondervinden zal. Wanneer G.S. menen dat de financiële offers voor Schoondijke gering zijn, dan moeten ze ook voor de gemeente Oostburg gering worden ge acht. Mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg, sprak zijn waardering uit voor De man knikte. „Dan verstaan we el kaar. Tot Dinsdag dan". Tonnie stak zijn hand op ten groet en liep weer naar buiten. In het dorp keek hij naar een boekwinkel en toen hij die gevonden had bekeek hij een poosje de étalage. Nou, er was hier wel het een en ander te koop. Maar dat was niet de bedoeling. Hij ging naar binnen en vroeg of hij boeken kon lenen uit de bibliotheek. De winkeljuffrouw keek hem scherp aan. „Bent u hier met vacantie?" „Dat wil zeggen: In Wilschoten. Maar daar is geen leesbibliotheek". „Als u vijf gulden waarborg storten wilt „Met genoegen. Hij haalde zijn porte feuille weer voor de dag, nam er twee briefjes van een rijksdaalder uit en eveneens zijn rijbewijs, dat hij geopend op de toonbank legde. De juffrouw no teerde naam en adres en vroeg: „Uw vacantieadres in Wilschoten?" „Kerkplein is het, geloof ik. Ik ben bij bakker Rijneveld". „O, die kennen we wel. Ik zal u een kwitantie geven voor die vijf gulden. Als u vertrekt, krijgt u het geld terug. Hier hebt u een catalogus". Tonnie bladerde er in en zocht een paar boeken uit. De juffrouw gaf hem het verlangde en na gegroet te hebben, ging Tonnie weer naar buiten, depo neerde de boeken in de fietstas en reed

De Schakel | 1958 | | pagina 1