€sso BOBBE v Feuilleton Het geheim van 't Hooge PETROLEUM voor OLIEHAARDEN WIM FENIJN - oliehandel - Breskens Boulevard Fleur Grandeur mantels -costuums de ichakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 13e Jaar gang - Nr. 688 Vrijdag 7 nov. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.- - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Mr. K. Hoekze- ma. Bij de ingekomen stukken bevond zich een besluit van de voorzitter van het centraal stembureau tot benoeming van de heer H. Broodman als lid van de raad, in de vacature van de heer F. Ko- lijn. De heer J. Hamelink, die eerder in de vacature Kolijn benoemd verklaard werd, had namelijk zijn benoeming niet aanvaard. De vorige raadsvergadering werd er nogal critiek geuit op de z.gn. „zwarte lijst". Hierbij werd de mening- uitgesproken, dat de politieverordening- met betrekking tot deze lijst niet ver bindend zou zijn. B. en W. hebben zich ter zake tot de Vereniging van Ned. Ge meenten gewend om advies. Uit het ant woord blijkt, dat deze bepaling in de politieverordening wel degelijk verbin dende kracht heeft. De heer Ph. de Vuijst kantte zich tegen het feit, dat die caféhouder, die aan iemand, die op de zwarte lijst is geplaatst, alcoholhouden de dranken verstrekt, strafbaar wordt gesteld. In vele gevallen weten de café houders niet, wie die mensen zijn. Het is toch ondoenlijk, dat de caféhouder eerst gaat vragen hoe de naam van hun klanten is. Spr. wees er ook ditmaal op, dat vooral op marktdagen, vele automo bilisten naar huis terugkeren, die onbe kwaam zijn een auto te besturen en dus een groot gevaar voor het verkeer ople veren, maar dat gaat allemaal maar door. Als echter een arme slokker, die wat te veel op heeft, lopende op straat wordt aangetroffen, dan krijgt hij een proces verbaal. In de verordening staat vermeld, dat iemand, die twee maal in hetzelfde jaar voor openbare dronken schap verbaliseerd is, op de zwarte lijst kan worden gezet. Verbaliseerde is reeds door de kantonrechter gestraft voor de beide dronkenschappen en nu gaat de gemeente op haar beurt die betrokken persoon nogmaals straffen. Spr. meende dat er iets niet klopte en sprak als zijp overtuiging uit, dat het onmogelijk is, iemand, die bij de wet opgelegde straf heeft ondergaan, nogmaals voor hetzelf de feit te straffen. Spr. zei dan ook zich in het geheel niet met de zwarte lijst, onder de thans geldende bepalingen te kunnen verenigen. Met betrekking tot de grenswijziging Oostburg-Schoondijke zal binnenkort een openbare vergade ring met G. S. te Schoondijke gehouden worden. Als vertegenwoordiger werd Mr. K. Hoekzema aangewezen. De heer J. J. Leenhouts zei te hebben vernomen, dat Schoondijke met de voorgenomen grens wijziging nu niet bepaald accoord gaat, althans een aantal voorwaarden heeft gesteld, waaraan zij haar accoordbevin- ding afhankelijk stelt. De heer E. Dek ker vond de voorwaarden van Schoon dijke wel redelijk en vond het voor Oost burg toch alleszins waard een kleine ver goeding te geven. De voorz. zei, dat de wet geen vergoeding bij grenswijziging- kent, althans vergoedingen van een der gelijke kleine omvang. Schoondijke heeft nauwelijks schade, alleen mist zij enige door HENK VAN HEES WIJK. „Dat begrijp ik. Maar ik zal dankbaar elk uurtje aanvaarden". „Ach jij Ze lachte een beetje ver legen. Bij de straatweg gekomen, zei Joke: „Zullen we naar Klokveen rijden en dan langs 't Hooge weer terug?" „Ik vind het best. Is er in Klokveen nog een of andere tent, waar we wat kunnen drinken?" Ze knikte. „Wel meer dan één. Moet je over een week of drie eens zien. Dan zit Klokveen vol met toeristen en va- cantiegangers". „Ja, dat moesten jullie ook eens or ganiseren. Ik bedoel: dat er vacantie- gangers en zo komen. Hebben jullie geen V.V.V.?" Ze schudde haar hoofd. „Vader heeft het een paar jaar geleden wel eens ge opperd, maar de meesten bij ons willen er niet aan. Ze houden niet erg van al die drukte. Er zijn een paar mensen, die zomers wel eens pensiongasten hebben, maar dat mag geen naam hebben". „Dat dorpje van jullie is niet bepaald De haardolie met het hoogste rendement zuinig, geen roet, meer warmte Telefoon 506 inkomsten aan personele belasting en straatbelasting van deze 2,5 ha. grond. Zonder hoofdelijke stemming werd aan de heer H. Kooger, onderwijzer aan de o. 1. school, op diens verzoek, eervol ont slag verleend uit zijn functie, ingaande 1 Februari 1959. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer H. Broodman, werden onderzocht en in or de bevonden. Tot leden van het bestuur van de Stichting „Oostburgse Crediet- bank" werden benoemd: voor het C.N.V., J. R. Bot; voor de K.A.B., P. B. Bokelaar; voor het N.V.V., P. J. van Hee en voor de winkeliersvereniging K. Belderok, J. Bogaert en W. de Schrijver. Het voorstel van B. en W. inzake het verzoek om sub sidie voor leerlingen van het semenarie „St, Augustinus" te Sluis werd op voor stel van B. en W. aangehouden. Aan de heer L. Mussche werd een perceeltje grond, gelegen aan de Oudestad, toege wezen. In dit verband wees de heer J. Barendregt op de noodzaak aan de heer Gerolami, granietwerker, die eveneens zijn werkplaats en terrein moet ontrui men, op korte termijn, zoals dit thans voor de heer Mussche is geschiedt, een geschikt, vervangend terrein aan te wij zen. De voorz. zei, dat dit de aandacht van B. en W. heeft. De bedragen per leerling per jaar voor het lager onder wijs en het voortgezet lager onderwijs werden vastgesteld. Tot slot kwam nog aan de orde het plan tot verbetering van die af.gn. Zuidzandsqstraat. Reeds ge ruime tijd was verbetering noodzakelijk gebleken, maar door het ontbreken van de nodige middelen moest uitvoering- achterwege blijven. Thans kan het werk in D.A.C.W.-verband uitgevoerd worden, een gelegenheid, die men met beide han den moet aangrijpen. De verbetering heeft betrekking op dat gedeelte, begin nende bij de Óudestad en eindigende aan het begin van de Prov. weg Oost- burg-Zuidzande, nabij de Oude Haven. Aangezien bij de door de Provincie voor genomen verbetering van dat punt tot aan Zuidzande aan één zijde een fiets pad is gedacht, gerekend vanaf Oostburg komende aan de rechter zijde, heeft de gemeente gemeend aan dezelfde zijde ook een fietspad te leggen, dat te zijner tijd aansluiting geeft op het door de Provincie te leggen gedeelte fietspad. Uit de raad werden bezwaren geopperd, dal de fietsers, die van Zuidzande komen, aan de Oude Haven de weg moeten over steken en later ter hoogte van De Bru- ijckere nog eens de weg moeten kruisen. De voorz. zei, dat dit bezwaar alleen be staat voor de tijd, dat alleen het gedeel te fietspad, dat de gemeente legt, aan wezig is. Wanneer ook de Provincie haar fietspad gereed heeft, kunnen de men sen vanaf Zuidzande immers tot aan De Bruijckere het fietspad volgen. Tijdens de rondvraag zei de heer J. J. Leenhouts dat het tijd begint te werden, dat de Noordwal, die door aannemer Van der vooruitstrevend, hè?" „Och, forceren kun je dat toch niet. Ik zou ook wel enkele dingen anders willen". „Bijvoorbeeld?" „Och, ik weet dat zo niet. Af en toe eens een film. Er zijn tenslotte ook goe de films". „Natuurlijk. Is er bij jullie een behoor lijk zaaltje voor zoiets?" „Bij Adema op het Kerkplein. Dat is ons enig hotel. Daar achter is een zaaltje waar zo ongeveer twee honderd en vijf tig man in kunnen". „Zo? Dat is niet mis. Als dat zaaltje vol is, is het dorp natuurlijk leeg". Ze keek hem een tikkie verontwaar digd aan. „Zeg eens, niet zo min den ken over Wilschoten hoor! Met de buurtschappen mee, tellen we een dikke drieduizend inwoners". „Toe maar. Dan wordt het hoog tijd, dat jullie die Waddenzee eens droog- gooien en annexeren. Je zoudt onder hand land tekort komen". „Als je overal de gek mee steekt, Ton- nie, dan blijf ik liever thuis. Wilschoten is natuurlijk geen Utrecht". „Gelukkig niet. Anders had ik wel thuis kunnen blijven. Ik ben juist hier heen gekomen om wat rost te hebben". „Wees dan maar blij, dat wij geen V.V.V. hebben en geen toeristen aan trekken. Bij ons is het tenminste nog landelijk". Poel, die de P.T.T.-centrale bouwt, ge ruime tijd geblokkeerd is, eens vrij ge geven wordt voor het verkeer. De voorz. zei, dat, wanneer men met betonstorlen klaar is, binnenkort aan de wens van de heer Leenhouts kan voldaan worden. Ook leverde de heer Lefenhputs critiek op het door de gemeente onderhouden van particuliere tuintjes in de Stadhou- deirslaan. Heft blieekk dat de bewoners aldaar jaarlijks aan de gemeente hier voor een bedrag van f 10,betalen. Leenhouts meende, dat dergelijke zaken aan de competentie van de raad beho ren en was verbaasd, dat B. en W. zelf in deze het heft in handen had geno men. Spr. zei, dat de gemeente het dan ook in andere straten van de Kroonwijk zou moeten doen. De voorz. juichte deze gedachte toe, als de gemeente overeen stemming kan krijgen met de bewoners. De heer P. Barra had te melden, dat de door hem gesignaleerde toestand in de Langestraat wel verbeterd is, maar nog niet helemaal bevredigd. Enkele straat- kolken liggen te hoog, zodat die eerst nog moeten zakken om een afdoende oplossing van de wateroverlast te krij gen. De voorz. zegde toe, dit te zullen onderzoeken. De heer van Hee zag graag een hekwerkje rond de Eenhoorn vijver aangebracht. De voorz. zei dat de jeugd er dan onderdoor of er overheen kruipt. Men is hier nooit mee klaar. De heer de Coene stelde het rattenbestrij- dingsprobleem aan de orde en infor meerde wat de gemeente tegen de rat ten onderneemt. De voorz. zei, dat men steeds mee doet aan een periodieke rat tenbestrijding, tweemaal per jaar. Dhr. Coene meende, dat men het doorlopend moet doen. De voorz. zei dat dit kan, als de ingezetenen, die last hebben van ratten, zich tot de gemeente wenden. Zij kunnen dan in het bezit worden ge steld van de bestrijdingsmiddelen. De heer de Vuijst kwam nog eens op de kwestie Bertou terug. Hij heeft dingen vernomen, die zijn verwondering heb ben gewekt. Ook is hem een schrijven getoond, waaruit blijkt, dat het vermaak, dat de gemeente indertijd heeft aange bracht, op de erfscheiding van Bertou staat. Ook droeg Bertou f 600,- in het vermaak bij. De Vuijst vreesde, dat Ber tou tot procederen zal overgaan Zuidzande Raadsvergadering De Raad der gemeente Zuidzande kwam vorige week Vrijdag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester H. P. Everwijn. Na het openingswoord deelde de voor zitter mede, dat B. en W. als tweede ambtenaresse mejBrugman uit Schoon dijke hebben benoemd. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Inge komen was een schrijven van- het Veri- „En hoe. Een oase gewoonweg". „Daar is Klokveen al," wees het meis je „en als we hier linksaf slaan, komen we vanzelf bij een rustige ontspanning". „Dan doen we dat, hé?" Enkele minuten later zaten ze elk met een flesje limonade voor zich. Tonnie presenteerde een sigaret en gaf haar vuur. Toen zaten ze heelrijk achterover in de gemakkelijke stoelen. „Drink je nooit bier?" „O, soms, als ik er trek in heb. Maar doorgaans heb ik liever dit". Hij nani een flinke slok, nadat hij zijn glas even naar het meisje had opgeheven. „Proost Joke, op onze vriendschap tijdens mijn vacantie". Ze lachte en hief eveneens haar glas op. „Dat je maar een prettige vacantie zult hebben, Tonnie". „Als ik elke dag zulk weer heb ais vandaag Apropos, is er in Wilschoten ergens een auto te huur? Ze schudde haar hoofd. „We hebben niet eens een garage. Misschien hier, in Klokveen". „Dat zal ik morgen of zo wel eens uit zoeken. Ik wil eens een middagje of zo met je toeren, Joke". Ze keek hem verrast aan. „Dat zou me best lijken, maar ik kan zo maar niet 's middags weg". „Ach, kom nou Dan vraag ik het wel aan je moeder. Zijn er in de omge ving nog bezienswaardiglïëden?" BOBBE toont U dit najaar een van haar meest geslaagde col lecties en o.a. met Persianer-, Whitecoat- en Blue Back-kraag. Met bont vanaf f 110,- tot f 225,-. Zonder bont vanaf f 79,- tot f 165,-. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN Bij aankoop van tenminste f 50,— wordt het reisgeld van twee personen vergoed. ficatiebureau van de Ver. van Nederl. Gemeenten met betrekking tot de kas opname en controle der boeken van de gemieente-ontvanger en de1 controle van de legeskas. Uit het rapport bleek, dat alles in orde werd bevonden. G.S. heeft de begroting 1958 van ieerste t.e.m. de vijfde begrotingswijzi ging goedgekeurd. De Stichting Luchtverbinding Z. Vlaanderen, die zich ten doel stelt een helicopterverbinding AxelRotterdam v.v. te exploiteren, zond een dankschrij ven aan het gemeentebestuur van Zuid zande voor de subsidietoezegging, waar van de Stichting geen gebruik zal kun nen maken, omdat door het afwijzen van de subsidie-aanvrage door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat de Provincie er ook niet toe over kan gaan te subsidiëren. De ingekomen subsidies van de gemeenten en het bedrijfsleven zijn te gering om een dienst van vol doende frequentie te laten functione ren, zodat de Stichting zich genood zaakt heeft gezien haar activiteiten op te schorten totdat de perspectieven „Wat noem jij een bezienswaardig heid?" Ze dacht na. „Een ritje naar Folkezijl is natuurlijk altijd de moeite waard, de havenplaats". Ze wees naar de straatweg - „die kant op. En dan is er nog ergens een ruine van een kasteel hoe heet dan ook weer o ja, kasteel Meedhuizen". Hij knikte. „Wel eens van gehoord". „En dan het Klokveen, dat is een paar kilometer hier vandaan. Een meertje, waar je kunt zeilen en roeien en je kunt er ook motorboten huren. Kun je zei len?" Hij schudde zijn hoofd. „Nooit aan gedaan. Maar een motorboot, dat lijkt me wel. Goed, dan reserveren we daar voor eens een hele middag. Welke dag in de week is het minst druk?" „Nou, Dinsdags. Maar ja, we zijn te genwoordig in touw met de inmaak". „Dan laten jullie dat maar eens een dag staan.. Je mag je wel eens over 'n vermoeide vacantieganger ontfermen, vind ik". Ze keek hem spotlachend aan. „Dat zal met jou wel loslopen, niet?" „Ja, dat denk je. Je moest eens weten hoe ik naar deze vacantie heb verlangd. Maandenlang blokken, niets anders dan blokken en repeteren. Van 's morgens vroeg tot bedtijd. Nauwelijks tijd om te eten en te drinken. Alleen de Zondagen die waren de laatste maanden het fijnst. Dan keek ik geen boek aan".

De Schakel | 1958 | | pagina 1