BOBBE CORSETTEN 01WEISI1K Officiële herdenking 50-jarig bestaan fe Het geheim van 't Hooge Wintermantels Winier- manielcosiuums de ichakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 13e Jaar%an% - Nr. 687 Vrijdag 31 okt. 1958 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. p. mm.; bij abonn. korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. -F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL,-»» - GIRO 358296 Tijdens de officiële herdenkingsbij eenkomst, welke in de grote hal van de Technische school te Oostburg gehouden werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de als „Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken" opgerichte school, gewaagde de voorzitter van het schoolbestuur, notaris J. Mijs, van de nu reeds bestaande noodzaak de school uit te breiden, omdat de toevloed van leer lingen niet meer kan worden verwerkt. Er bestaat bij de leerlingen een toene mende belangstelling voor de metaal- vakken. Om de jongens niet achterop ie laten komen ten opzichte van de jon gens in de stad, oordeelde de voorzitter het noodzakelijk, dat op korte termijn de outillage zal worden gemoderniseerd en uitgebreid. De heer H. P. A. Kneepkens, adj. in specteur van het Nijverheidsonderwijs izei, dat het bestuur der school bij haar streven om tot uitbreiding of een nieu we permanente school te kunnen komen, op zijn volle medewerking zou kunnen rekenen. Ook burgemeester Mr. K. Hoek- zema van Oostburg, verzekerde het be stuur, dat het gemeentebestuur volledig achter de plannen voor een nieuwe school staat, ook al zal dit voor de ge meente grote financiële offers vragen. Bij de aanvang van de bijeenkomst had de voorzitter, J. Mijs, een begroe tingswoord gesproken tot de talrijke aanwezigen. Een bijzonder woord van welkom richtte de heer Mijs tot de he ren H. A. J. Ockers, vertegenwoordiger van Zijne Excellentie de Minister van O. K. en W„ de heer A. Schout, waarne- mend Commissaris der Koningin in Zee land, de heer H. P. A. Kneepkens, adj. Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, burgemeester Mr. K. Hoekzema, de he ren J. W. J. de Koek en W. P. van den Beukei, als oud-directeuren der school, burgemeesters en wethouders uit de vel schillende Wes Z.-Vl. gemeenten, talrijke hoofden van middelbare- en lagere scholen uit de streek. In het kort gaf de heer Mijs een overzicht van de gebeurte nissen, welke rondom de oprichting van de school in 1908 zich hebben afgespeeld Thans kan men zeggen, dat het initiatief van de oprichters voor de streek zegen rijke gevolgen heeft gehad. Vervolgens herinnerde spr. er aan, dat gedurende de eerste en tweede wereldoorlog de school in beslag genomen is geweest door de militairen. Zowel in 1918 als in 1944 was het gebouw een ruïne. Beide keren moest herstel volgen om de lessen te kunnen geven. Een moment heeft het bestaan van de school aan een zijden draad ge hangen, toen het bestuur financiëel vol ledig aan de grond zat, dat was zo rond 1922, toen de subsidies geen gelijke tred hielden met de steeds stijgende kosten. De Nijverheidsonderwijswet, die inmid dels tot stand kwam, wentelde het ge vaar af. Na de bevrijding in 1944 werd de school provisorisch waterdicht ge maakt, omdat volledig herstel handen geld zou kosten en men toch aan een nieuwe, ruimere en modern ingerichte school toe was. Deze nieuwe school kwam euil leton door HENK VAN HEESWIJK. 6 „En 's winters?" „Ik heb pas één winter hier doorge bracht. Er is in Wilschoten en in Klok- veen wel eens het een en ander te doen. Moeder en ik worden dikwijls gevraagd om mee te werken voor een of ander liefdadig doel en dat doen we dan." „Vandaar die kus voor vijftig gulden," merkte Tonnie droogjes op. Ze lachte. „Die Riemersma Ik vergeet het m'n hele leven nooit. Hij heeft er voor op z'n kop gehad van z'n vrouw „Gaat u in de komende winter weer kussen verkopen?" Haar gezicht betrok. „Dank je wel. Ik ben niet zo zoenerig". „Dat heb ik vanmorgen ervaren, ja". Het meisje deed net of ze het niet ge hoord had en vroeg: „Vertel me eens, meneer Tonders „Koenders is m'n naamTonnie Koen- ders. Zeg maar Tonnie, hoor". „Ik was het vergeten en in m'n her innering speelde zoiets als Koeni Ton- MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG in '52 tot stand en zoals reeds opgemerkt is die nu weer te klein. Werd het onderwijs sinds het begin der oprichting volledig afgestemd op de praktijk van het vak, in de loop der ja ren is ook hierin wijziging gekomen. Grote aandacht is men gaan besteden aan het algemeen vormend onderwijs, dit nadat door de oud-directeur, W. P. v. d. Beukei, de onderwijsvernieuwing, onder goedkeuring van het bestuur was ingevoerd. De heer Mijs besloot zijn toe spraak met de hoop uit te spreken, dat de school, zoals dit de afgelopen 50 jaar het geval was, zal mogen blijven strek ken tot heil van de jongens, die het vak wensen te leren en tot heil van de gehele streek. Hierna voerde de heer A. Schout, waarnemend Commissaris der Koningin, het woord. Allereerst wees hij er op, dat ondanks het ProV. bestuur weinig met het onderwijs te maken heeft, zij tocli warme belangstelling daarvoor heeft en volledig meeleeft. Spr. zei respect te heb ben voor de initiatiefnemers van 50 jaar geleden, de leerkrachten en het bestuur, die het werk :zo prachtig hebben voort gezet. Hij feliciteerde allen hartelijk na mens het Prov. Bestuur en hoopte, dat het werk op dezelfde vooruitstrevende voet als tot nu toe voort zou mogen worden gezet. Burgemeester Mr. K. Hoekzema van Oostburg sprak namens zijn gemeente en namens alle andere West Z.-Vlaam se gemeenten. Spr. wilde de school in geen geval als een Oostburgse aangele genheid zien, maar als een school voor de hele streek. Daarom ontging het spr. waarom de school, die aanvankelijk „Ambachtsschool voor Oostburg en Om streken" werd genoemd en later „Tech nische school voor Oostburg en Omstre ken", niet is omgedoopt tot „Technische school voor West Zeeuws-Vlaanderen". Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat de school nog vele jaren een leidende plaats in de vorming van de ambachtslieden van de streek zal mogen innemen. Voorts spraken nog één der oud-op richters, de heer A. I. Leenhouts en de •«.beide oud-directeuren, de heren J. W. J. de Koek en W. P. v. d. Beukei, welke laatste zei uit de woorden van de bur gemeester te hebben kunnen opmaken, dat de nieuwe school er spoedig zal kunnen komen. De heren A. Hoolhorst, rector van het Koningin Wilhelmina Lyceum, C. Barentsen, voorzitter van de Bond van Nijverheidsscholen en voor^.. van de Technische school te Middel burg en K. van Dijk, hoofdinspecteur directeur van de arbeidsvoorziening en werkgelegenheid in Zeeland, spraken waarderende woorden en voegden hun felicitaties toe aan die der vorige spre kers. Tot slot sprak de huidige directeur der school, de heer P. J. Deurwaarder, namens de leraren en leerlingen harta ders. Laat ik u maar Berlage noemen. Dat kan ik beter onthouden". „Nou, als ik het later zover schop als mijn grote collega Ze knikte en terwijl er een spotlichtje in haar ogen twinkelde, voegde ze er aan toe: „U begint zeker eerst met een paar kippen- of varkenshokken, niet?" Tonnie dacht even na, terwijl hij wijs gerig naar de zee keek. „Ik ben begon nen met te ontdekken, dat een auto met een lege benzinetank niet kan rijden. Zeer ten gerieve van een zekere jon gedame. Het feit, dat ik het mij toeko mende honorarium daarvoor niet ont ving, althans niet a contant, zullen we maar buiten beschouwing laten. Wat het volgende zal zijn, zal de toekomst le ren". Bij het woord „honorarium" begon ze weer te blozen en ietwat geprikkeld wierp ze haar sigarttenpeukje in zee. Maar ze begon naderhand weer te la chen. „Ik mag dat wel, meneer Berlage. Gevat bent u in ieder geval." Ze stond op „Kom, ik zal maar weer eens huiswaarts keren, want anders denken ze, dat ik verdronken ben." Ze stak een hand uit. „Ik zie u nog wel eens. Blijft u lang in ons gezegende oord?" Hij drukte de uitgestoken hand zacht en hield die even vast. „Ik hoop nog va ker van uw gezelschap te mogen genie ten, want een week of zes is waarschijn lijk wel het minste. En hoe vaker ik u lijke woorden van felicitatie tot het be stuur. Voorts zei spr. dat het personeel en de leerlingen de noodzaak van uit breiding der school inzien en dat zij hebben gemeend er van uit be moeten gaan dat de school er ook spoedig in permanente gedaante zal komen. Na mens de leraren en leerlingen overhan digde de heer Deurwaarder voor de hal der permanente school een gedenk plaat. Na het officiële gedeelte bleef het ge zelschap nog enige tijd ongedwongen bijeen, waarbij de meisjes van de Land- bouwhuishoudschool „Prinses Marijke" uit Schoondijke voor verversingen zorg den. Vele aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik de school te bezich tigen, vooral de sedert kort in gebruik genomen landbouwwerktuigen-hal stond in de bijzondere belangstelling. 's Avonds werd in het Ledeltheater een feestavond gehouden voor de leer lingen, oud-leerlingen en vele andere genodigden. Voor de aanvang dezer feestavond hield de heer Mijs nog een inleiding, waarbij hij de aanwezige jeugd wees op de noodzakelijkheid en het grote belang van het Nijverheidsonder wijs, vooral voor de toekomst die in het teken van de steeds voortschrijdende techniek staat. Het cabaretgezelschap Klaver Vier bracht hierna een program ma van muziek, zang en goochelen. Vooral de goochelaar Ted Alton met zijn parkieten kreeg de volle sympathie van het publiek. Breskens Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van Maandagavond j.l., verklaarde de heer J. J. Vergouwe, als woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie, dat de raadsleden te weinig tijd hebben gehad de ontwerp statuten van de N.V. „Zeebad-Breskens" in oprichting grondig te kunnen bestu deren. Spr. wees op het E.T.I.-rapport van 24 Februari 1957, naar aanleiding waarvan de P. v. d. A.-fractie herhaalde malen met klem aangedrongen heeft met spoed tot het stichten van een wel- vaartssstichting over te gaan. De raads leden van de diverse fracties bleken hier niets voor te voelen, althans zij onder steunden ons streven niet. Nu er dan eindelijk een aanvang is gemaakt iets tot stand te brengen, teneinde de wel vaart, die door het verplaatsen van de veerhaven een geduchte knauw heeft gekregen weer te herstellen, moet alles maar een twee drie gebeuren. Spr. meen de, dat waar grote belangen van Bres- kens hiermee gemoeid zijn en de grote mogelijkheden, die voor Breskens open liggen, het noodzakelijk is, dat de raad de gelegenheid krijgt de ontwerp-statu ten goed te kunnen bestuderen. De P. v. d. A. staat in geen geval afwijzend te genover de N.V. „Zeebad", ook zal zij accoord gaan met het maximale bedrag zie, des te langer blijf ik misschien." Ze trok haar hand terug. „Het beste, Berlage." „Tot ziens, juffer." Meteen betrok haar gezicht. „Dat zeg gen de inboorlingen hier altijd. Of dacht u, dat ik niet wist, dat men mij de juf fer van 't Hooge noemt? Doe me een plezier en zegt u maar juffrouw Rosma len." „Doet u mij dan een plezier en noem me Tonnie, hé?" Ze draaide zich om zonder verder te antwoorden, maar boven op de dijk ge komen, keek ze even over haar schouder en stak baar hand op. „So long!" „Au revoir, mademoiselle Haar schaterlach klonk in de stilte en even later was ze over de rand van de dijk verdwenen. Tonnie liep het wa ter weer in en even later zwom hij naar de plek terug, waar hij zijn kleren had gelaten. „Wat drommel," mompelde hij tussen de slagen door, „het mag dan een Hooge juffer zijn, ze is de moeite waard. En dat in deze negorij HOOFDSTUK IV. Ook Joke is een aardig meisje. Die avond, na het eten, vroeg Joke Rijneveld aan de gast: „Heb je nog plan nen voor vanavond?" Hij keek haar aan. „Hoezo?" „O, als je een kwartiertje de tijd heb* Kwaliteit! Creatie Service Elegante modellen brengen wij U in onze Najaars- en Winter collectie, in uitsluitend goede kwaliteiten. De prijzen vallen best mee Wij brengen reeds zo'n betere wintermantel voor 89,50 98,50 119 Zeer aparte, ruime en getailleerde modellen, met en zonder bont- garnering, reeds vanaf 119,50 135,- Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak wat B. en W. voorstelt hierin te investe ren, namelijk f 15.000,vooraleer ech ter een definitieve beslissing hieromtrent te nemen, kwam spr. met het voorstel de behandeling van het agendapunt bij voorbeeld voor 14 dagen uit te stellen. De heer M. de Boer zei, dat de gehele gang van zaken rond de N.V. „Zeebad Breskens" hem heeft bevreemd. Althans is het niet gelopen, zoals de burgemees ter in de raad had aangekondigd. Spr. kwam tot de conclusie, dat zowel B. en W. als het door de diverse verenigingen ingestelde voorlopig oprichtingscomité naast elkaar hebben gewerkt. De heer De Boer zei dat men er voor moest wa ken, dat deze welvaarts-N.V. niet ten voordeel zal kunnen strekken van een klein groepje mensen, maar van de ge hele Breskense gemeenschap. Over de ontwerp-statuten sprekende, zei de heer De Boer ze nog al erg zwak te hebben bevonden, terwijl hij bovendien de aan de raad van Beheer toegedachte be voegdheden veel te ver strekkend vond. Ook hij bepleitte het nodige uitstel. De voorzitter beantwoordde de door de sprekers gestelde vragen en zei niet te en ik heb afgewassen, wil ik wel een eindje fietsen. Dan zal ik je wat van de streek laten zien." „Dat zullen we dan met veel dank aan vaarden," antwoordde Tonny lachend. „Ik vermaak me wel zo lang." Hij stak een sigaret op en pakte de avondkrant, die zo juist bezorgd werd. Rijneveld zat aan een bureautje z'n ad ministratie bij te werken. Kees, de zoon des huizes, was zich boven aan het op knappen. Hij had z'n kegelavond. „En dat in de zomer," had Tonnie ge meend te moeten opmerken. „O, wij spelen zowat het hele jaar door," was het commentaar van Kees geweest. „Alleen in Augustus niet, omdat dan verschillende leden met vacantie gaan. Zo heel veel hebben we hier ook niet." Tonnie keek verveeld in de krant. Veel nieuws was er niet in. Het meeste had hij 's morgens al gelezen in de krant, die hij op een van de tussenstations had ge kocht. Na een poosje kwam Joke de kamer weer in. „Al klaar," zei ze opgewekt. „Even een jasje aantrekken. De avonden zijn doorgaans koel. Wil jij even m'n banden oppompen, Tonnie? De pomp hangt in de schuur bij de deur." „Komt in orde." Enkele minuten later reden ze samen het dorp uit. Moeder Rijneveld keek het paar heimelijk na vanuit het zijraam.

De Schakel | 1958 | | pagina 1