„Vrije veren", die Vrijdag j.l. in hotel ..Scheldezicht" van de heer A.Roest zou worden gehouden onder leiding van de heer H. Colsen uit Sluiskil, kon wegens te geringe belangstelling geen doorgang vinden. „Hout"-visserij. Inplaats van met vis en garnalen kwa men de meeste Breskense vissers Woens dag binnen, afgeladen met hout, voor namelijk baddings en kepers. Deze „hout-buit" schijnt afkomstig te zijn van de Deense vrachtboot „Adler Svanholm," die tijdens het stormweer van vorige week in de Noordzee ten on der ging. Het hout werd opgeslagen in een hout- loods van de firma Schoenmakers aan de haven. Ook uit andere kustplaatsen in West Z.-Vlaanderen ontvingen wij mededeling dat veel hout was aangespoeld. Haringseizoen ingeluid. Dinsdagmorgen zijn de eerste haring vissers de haven binnengelopen en daar mee is het haringseizoen voor Breskens weer begonnen. Het waren de UK 60 en UK 125, de ge broeders Van den Berg uit Urk. De laat ste drie jaar waren het steeds deze ge broeders v. d. Berg die de traditionele haringrace wonnen en daarmee telken male de door het gemeentebestuur be schikbaar gestelde blauwe wimpel ver overden. De beide schepen werden op de kade opgewacht door burgemeester J. A. Eek hout, mijnmeester J. Jacobs en vele an dere belangstellenden. De vangst bestond uit pLm. vijf ton pilchards, die gemijnd werd voor f 33,56 per 100 kg. De kleine hoeveelheid „echte" haring kreeg de burgemeester aange boden. Jammer voor de Gebr. v. d. Berg dat zij door stormweer gedwongen waren te stoppen met vissen, anders hadden zij nog veel meer kunnen vangen. Inmiddels zijn Woensdagmiddag de UK 22, schipper Brandts en de UK 104, schipper L. de Boer, binnengekomen met 27 ton grote volle haring, die de gemid delde prijs van f 0,45'A per kg. opbracht. 12Vi-jarig ambtsjubileum burgemeester J. A. Eekhout. Ter gelegenheid van het 12Vz-jarig ambtsjubileum van de burgemeester dezer gemeente, vond op Donderdag avond 16 October j.l. ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats, waarbij nevens de burgemeester en diens echtgenote vrijwel het gehele gemeente-personeel, de gemeenteraad en de beide oud-wet houders aanwezig waren. De bijeenkomst stond onder leiding van wethouder van der Hooft. Nadat de burgemeester met zijn echtgenote in de met bloemen en vlaggen versierde raadzaal plaats had den genomen, sprak de heer van der Hooft een woord van welkom en felici teerde de burgemeester met diens ju bileum. Spreker haalde in zijn rede aan de vele objecten, die gedurende de ambtsperiode van de burgemeester tot stand zijn gekomen. Zo wees hij o.m. op de uitvoering van het wederopbouwplan. Ook mevr. Eekhout betuigde hij zijn dank voor de steun, welke zij haar echt genoot heeft geboden bij de uitoefening van zijn taak. Hij besloot zijn rede met de jubilaris, namens het gemeente-per soneel, een polshorloge aan te bieden, terwijl mevr. Eekhout bloemen werden aangeboden. Vervolgens nam de heer Th. P. Cam- bier namens de gemeenteraad het woord. Deze memoreerde het feit, dat de bur gemeester in deze gemeente als ambte naar ter secretarie in 1922 was gekomen en in 1937 tot gemeente-secretaris werd benoemd. Ook hij sprak waarderende woorden tot het adres van de burge meester. Hij wees o.m. op de totaal ver woeste gemeente in 1946 en de thans volledige herbouw. Veel werk is in die tijd verricht. Hij dankte de burgemees ter voor de steeds goede samenwerking met de raad en het college van burge meester en wethouders. Nadat een verversing was aangeboden werd het woord gevoerd door de ge meente-secretaris. Ook deze wees op het vele werk, dat onder leiding van de zijn spotlachend gezicht. „Bent u altijd zo leuk?" „Alleen als ik een goeie bui heb. En aangezien ik doorgaans goed gehumeurd ben. valt dit noga] mee". Opnieuw haalde ze haar schouders op en pakte toen een badtas, die ze naast zich had staan. Daaruit diepte ze een pakje sigaretten en nam er een uit, waarna ze hem het geopende pakje voorhield: „roken?" „Graag. Ik heb natuurlijk geen luci fers bij me Zonder antwoord te geven, nam ze een aansteker uit haar tas en reikte die hem over. Hij knipte het ding open en gaf haar eerst vuur, waarna hij zelf de brand in zijn sigaret zoog. „Heerlijk rustig is het hier, niet?" Ze knikte, terwijl ze een grote rook wolk uitblies. „Maar voor u hier kwam, was het rustiger". Hij lachte schaterend. „Dat is een goeie mop en het klopt ook nog". „Bij wie bent u in pension?" „Och, pension is misschien een beetje te wijds. Ik logeer bij bakker Rijneveld in het dorp. De bakker en zijn vrouw zijn oude kennissen van mijn ouders". „U komt zeker uit Holland?" „Utrecht, om precies te zijn. De dom stad. Daar hebben we een cafetaria, als u weet wat dat is". Ze keek hem geringschattend aan. „Denkt u soms, dat we hier achterlijk burgemeester was geschied. Voor de prettige wijze van samenwerking sprak hij, mede namens het secretarie-perso neel, een dankwoord. Eveneens richtte hij woorden van dank tot mevr. Eekhout. Hierna verkreeg het hoofd van de openbare lagere school het woord. Deze wees o.m. op de totstandkoming van de nieuwe school met een goed ingericht gymnastieklokaal. Namens de leerkrach ten der school bedankte spreker de bur gemeester voor de belangstelling, die het onderwijs steeds heeft mogen ondervin den. Daarna voerde de gemeente-opzichter het woord. Spreker kon eveneens wijzen op een goede samenwerking en bracht, mede namens de gemeente-werklieden, hiervoor zijn dank uit. Hij haalde in het kort aan de vele werkzaamheden, welke thans nog op het gebied van openbare werken in het kader van het uitbrei dingsplan verricht moeten worden. Ook de beide oud-wethouders boden hun gelukwensen aan. Beiden wezen op het vele werk, dat in de moeilijke na oorlogse jaren verricht is geworden. Tenslotte sprak de gemeente-ontvan ger, meer in het bijzonder, namens de vereniging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers in West Zeeuws- Vlaanderen, waarbij ook hij de burge meester zijn gelukwensen aanbood. De burgemeester, die als laatste het woord voerde, dankte in de allereerste plaats, mede namens zijn vrouw, alle sprekers. Hoewel hij een koperen ambts jubileum nu niet zo belangrijk vond, kon hij toch wel waardering vinden voor de manier, waarop deze genoeglijke avond was georganiseerd. Ook hij ge tuigde van een goede samenwerking met allen. Hij onderstreepte eveneens de moeilijkheden waarin zijn gemeente was komen te verkeren in verband met de verplaatsing van de veerhaven. Bij zonder prettig vond hij het, dat ook de oud-wethouders op deze bijeenkomst tegenwoordig waren. De avond werd besloten met een heil dronk op de burgemeester en de ge meente Breskens. Viering ambtsjubileum van burgemeester in de bejaarden-sociëteit. In de bejaarden-sociëteit is het 12'A- jarig ambtsjubileum van de Edelachtbare Heer Burgemeester ook niet ongemerkt voorbij gegaan. De zaal was voor deze gelegenheid opgevrolijkt met bloemen, terwijl de be zoekers een extra-tractatie kregen. Jammer genoeg kon de jubilaris zelf niet aanwezig zijn. Door één der Co mité-leden werd de wens uitgesproken dat de burgemeester nog vele jaren de belangen der gemeente mag behartigen. Door de bejaarden werd aan de jubi laris een klein aandenken geschonken, terwijl mevr. Eekhout bloemen van hen ontving. Cadzand Aanbesteding. Het Ingenieursbureau Van Hasselt De Koning heeft in opdracht van het ge meentebestuur de aanleg van een par keerterrein aanbesteed. Inschrijvers wa ren: N.V. „E.L.K." f 41.750,— Fa. J. en K. den Ouden f 37.419,Fa. Gebr. de Bokx f 36.600,Th. P. Cambier f 35.500,J. A. Sponselee f 34.300, Fa. I. J. de Ruijsscher f 32.950,J. V. Freijser f 31.460,J. la Gasse f 31.400,— H. A. den Exter f 28.750,— Fa. wed. P. R. Toussaint zn. f 25.970, P. Mollet f 21.200,De gunning is aan gehouden. De begroting was f 33.515, Hoofdplaat Agenda raadsvergadering. De gemeenteraad is tegen Maandag- 27 October a.s. in openbare vergadering bijeengeroepen ter behandeling van een 22 punten tellende agenda. De beide raadsleden, die tijdens de eerste raads vergadering in de nieuwe zittingsperio de niet aanwezig waren, namelijk de he ren V. de Ruijsscher en Arth. Thomaes, zullen nu beëdigd worden. De leden van de adviescommissie woonruimtewet, wel ke elk jaar opnieuw benoemd dienen te worden, komen ook aan bod. Voots stel len B. en W. voor tot aanstelling over te zijn?" „Ik zal wel oppassen om zoiets te ver onderstellen. Maar ik kan me niet her inneren, dat ik in Wilschoten zoiets gezien heb". „Daar zou ook wel niet veel mee te verdienen zijn". „Ik betwijfel het ook". „U denkt zeker, dat ik mijn hele le ven hier gewoond heb, niet?" „Nou," meesmuilde hij, dat hele leven van u is nog zo lang niet. Laten we zeg gen achttien jaren of zo omtrent. En u bent te intelligent om door te gaan voor iemand, die niets anders van de wereld gezien heeft dan uitsluitend Wilschoten en "tHooge." Ze bloosde lichtelijk en haar blik ver zachtte. „Ik ben op een kostschool ge weest en daarna heb ik een paar jaar in Parijs doorgebracht." „Schildert u soms? Of tekenen?" Hij had zich plotseling half naar haar toe gedraald en keek haar belangstellend aan. „Ik heb het geprobeerd, maar ik breng er niets van terecht. En daarom ben ik weer thuis. Parijs begon me te vervelen." „En ,t Hooge verveelt u niet?" „Och ik heb nu een wagentje, dus als het me hier te stil wordt, ga ik toeren of blijf een paar dagen weg. Des zomers is het hier heerlijk." (Wordt vervolgd). gaan van een gemeentewerkman op arbeidscontract. B. en W. hebben een voordracht opgemaakt welke thans nog geheim is. Na gebleken geschiktheid zal benoeming in vaste dienst van de ar- beidscontractant volgen. Circusvoorstelling. Dinsdag- en Woensdagavond gaf het Tsjechoslowakische circus „Hermana^- Maxon" voorstellingen in onze gemeen te. De tent, die was opgeslagen op het terrein aan het voormalige klooster, was beide keren bijna vol. Er werd dan ook een zeer gevarieerd programma ge boden, o.a. lucht- en grondacrobatiek en pyramidebouw. Ook de clown Bimbo wist het publiek uitstekend te amuseren, evenals de aapjes. Ook de Wild-West cowboy-show was de moeite waard, ter wijl bij het messenwerpen velen de ril lingen over de rug liepen. De kameel en de ponnie, die bij hun rondgang door het dorp reeds veel belangstelling trok ken, vooral van de schooljeugd, droegen ook hun deel bij in deze voorstelling. Brandweer rukte uit. Woensdagmorgen werd Hoofdplaat opgeschrikt door het geloei van de si rene. Er was echter geen brand in eigen gemeente, maar de assistentie van onze brandweer werd ingeroepen voor een brand te Biervliet die zich nogal ernstig liet aanzien. Het geluid van de sirene was nauwelijks verklonken toen de nieu we brandweerauto reeds uitrukte. De brandweer hoefde echter niet meer han delend op te treden, want de brand, die tenslotte nog meeviel, was reeds geblust toen Hoofdplaat arriveerde. Nlenwvliet Gemeente-avond. Maandag j.l. werd er, uitgaande van de Hervormde Gemeente, een Gemeen te-avond gehouden in het kerkgebouw. Deze bijeenkomst was belegd in het ka der van de z.gn. „gezinsweek". Op deze avond werden een tweetal korte hoor spelen ten gehore gebracht, resp. han delend over „Feesten in het gezin" en ,„Het gezin op Zondag". Er werden flit sen gegeven van gesprekken van de jeugd en van ouderen. Na ieder hoorspel werd met grote animo nog wat verder gesproken over de problemen, die waren aangesneden. In de pauze zorgde de her vormde Vrouwengroep voor een kopje thee. Deze avond was goed bezocht en kenmerkte zich door een prettige sfeer. De leiding berustte bij Ds. v. d. Graaff. Oostburg Zr. de Jonge gaat heen. Zuster J. J. de Jonge, wijkverpleegster van „Het Groene Kruis" gaat na een verblijf van ongeveer vijf jaar Oostburg verlaten. Zij is per 1 November a.s. be noemd tot leidster-docente bij het Cen trum Kraamzorg te Axel. De wijkzuster uit Schoondijke zal tijdelijk waarnemen. Hervorming sdienst. In de Herv. Kerk te Oostburg zal op Vrijdagavond om 7 uur een liturgische dienst worden gehouden ter herdenking van de Reformatie. Ds. Hugo van Dalen zal spreken over: „De boodschap van Luther: Fossiel of levend?" Het kerk koor zal zijn medewerking verlenen. Chr. Plattelandsvrouwen bijeen. De afdeling West Z.-Vl. van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsmeisjesbond kwam in hotel „De Eenhoorn" bijeen. Na de opening door de voorzitster, mej. De Nood uit Waterlandkerkje, hield de binnenhuis-arc hi tec te, mej. M. W. J. Hietbrink uit Rotterdam een causerie over woninginrichting. In de pauze kon den de aanwezigen een overzichtelijk opgestelde tentoonstelling over het be handelde bezichtigen en vragen stellen. Tenslotte werden er nog dia's vertoond, waardoor vooral de aan te bevelen kleu rencombinaties en de meest aanbeve lenswaardige inrichtingen van de diverse kamers werden belicht. Nadat de voor zitster mej. Hietbrink dank had gezegd voor de leerzame avond, vergaderden de aanwezigen verder ter afwerking van de huishoudelijke zaken. Retranehement Bibliotheek. De dorpsbibliotheek is weer met de uitreiking van boeken begonnen. De rei zende bibliotheek zorgde weer voor een nieuwe aanvulling. Het ligt in de be doeling binnenkort nog een belangrijk aantal boeken aan te schaffen. Aanbesteding. Voor de aanleg van een straat met riolering werd als volgt ingeschreven; Gebr. den Ouden, Biervliet f 7900, Firma P. Toussaint. Cadzand f 7800, H. A. den Exter, Groede f 7065.Gebr. de Bokx, Temeuzen f 6950.Th. P. Cambier, Breskens f 6950,Firma Freijser, St. Jansteen f 6875: Firma Sponselee, Kloosterzande f 6800,A. Maas, Middelburg f 6449,Firma San- derse. Axel f 6099,P. Mollet, Hoofd plaat f 4150,De raming was f 7287, Sluis Verbetering St. Annaweg. Met de verbetering en verbreding van de St. Annaweg te Sluis is thans een aanvang gemaakt. In verband hiermee zijn halverwege automatische stoptekens geplaatst, omdat passeren onmogelijk is. Waterlandkerkje Vergadering gymnastiekvereniging Het bestuur van de plaatselijke gym- nastiekvereninging voor jongens en meisjes kwam in vergadering bijeen. Daar de tegenwoordige leider van de gymnastieklessen, de heer A. Haartsen, niet voldoende tijd hiervoor meer be schikbaar heeft, werd besloten de heer A. Vermeulen te vragen hem te assis teren. Deze werd hiertoe direct bereid gevonden. Verder werd nog besloten om van de in kas zijnde gelden de benodigde matrialen aan te schaffen. De samen stelling van het bestuur bleef verder on gewijzigd. Ingezonden OPROEP AAN DE BRESKENSE BEVOLKING. Van 24 t.e.m. 26 November a.s. vindt in onze gemeente het bevolkingsonder zoek op longtuberculose weer plaats en wordt ieder in de gelegenheid gesteld een röntgenfoto van zich te laten ma ken. Het bijzondere van deze ziekte is dat men er vele maanden aan kan lij den voordat men zich ziek gaat voelen. Intussen kan men anderen er mee be smet hebben, en wanneer tenslotte ziekteverschijnselen optreden, heeft de ziekte reeds ver doorgewoekerd en wordt herstel veel moeilijker. Ieder kent de trieste gevallen van „explosies", waarbij een schijnbaar gezonde man zijn gezin heeft aangestoken, een leraar een halve klas, een grootmoeder haar kleinkinde ren. Hier helpt maar één middel: gere geld onderzoek van de ganse bevolking! Het komende onderzoek is wel bijzon der belangrijk, omdat de t.b.c. zich in Breskens weer uitbreidt: dit jaar wer den verscheidene gevallen ontdekt. Wie zal zeggen of .zich in ons midden niet een besmet persoon bevindt die zich nog gezond voelt, maar toch, indien hij niet wordt opgespoord, zal doorgaan met on heil zaaien. Dit alles is voor ons reden om u op te roepen, zich zonder uitzondering aan het onderzoek te onderwerpen. Laat niemand straks de huisbezoekster on- verrichterzake wegzenden, om zich later bittere verwijten te moeten maken over onheil dat had kunnen worden voorko- me.n. Wij doen een dringend beroep op uw gevoel van verantwoordelijkheid tegen over uw gezin, uw collega, uw klanten, kortom: uw medemens! Ds. J. H. van Beusekom. Jac. van Haneghem. J. E. van der Maas, arts. Pastoor J. A. A. van Mechelen. A. C. Ossewaarde, arts. Ds. W. F. Praas. P. Zegers. FILMNIEUWS „Casino"-bioscoop te Breskens brengt Zaterdag 25 October a.s. om 8 uur, Fred Macmurray en Dorothy Malone in de sterke Western: „Quantez, de dode stad" Het verhaal van vier wanhopige ban dieten in een verlaten stadje ergens midden in de woestijn En wat hen bond was alleen: blinde haat en een begeerlijke vrouw. Een film met een vol komen aparte sfeer, vol onvergetelijke momenten. In technicolor. Zondag 26 October om 4 en 8 uur en Woensdag 29 October om 8 uur: Romy Schneider en Karl-Heinz Böhm in „Kit ty in de grote wereld". Een vrolijke co- medie, die zich afspeelt aan het prach tige meer van Genève, waar Kitty (Ro my Schneider) als een wervelwind de grootste beroering brengt tussen de stijf deftige heren van een grote wereld conferentie. Een betoverende liefdes romance, op sublieme wijze gespeeld door een modern jong meisje. In prach tige kleuren. Voetbal 4e klasse H Ria W.'s-H. Arendskerke 13; Sluis kilHansw. Boys 44Lewedorpse Boys Oostburg 22; BiervlietClinge 5 4; LuctorBreskens afgelast. De stand is nu: Lewed. Boys 4 3 1 0 7 12— 5 Clinge 5 3 1 1 7 14— 8 Breskens 3 2 1 0 5 10— 2 Biervliet 4 2 1 1 5 11— 8 's-H. Arendskerke 4 2 0 2 4 11—12 Luctor 4 1 1 2 3 7—10 Oostburg 4 0 3 1 3 5— 8 Steen 3 1 0 2 2 5— 8 Ria W. 3 1 0 2 2 2— 4 Hansw. Boys 3 0 1 2 1 7—12 Sluiskil 3 0 1 2 1 7—14 Programma voor Zondag a.s.: Hansw. BoysRia W.; Oostburg Sluiskil; SteenLewed. Boys; Breskens Biervliet; 's-H. ArendskerkeLuctor. Hansw. Boys zal alles in het werk stel len om tegen Ria W. de winst thuis te houden en zodoende haar positie op de ranglijst te verbeteren. Oostburg, dat Zondag de prestatie leverde om tegen Lewed. Boys gelijk te spelen, zal met Sluiskil geen moeite hebben. Steen zal ongetwijfeld eveneens trach ten een winstpuntje in de wacht te slepen tegen Lewed. Boys, doch we ge ven ze maar weinig kans. Breskens zal het opnemen tegen Bier vliet en mogelijk dat het terreinvoordeel Breskens aan de winst helpt. Luctor, dat op bezoek gaat naar 's-H. Arendskerke, geven we weinig kans de winst mee naar huis te nemen. Abe.

De Schakel | 1958 | | pagina 2