in elk geval vóór de winter een andere woning aan te wijzen. Deze zaak is bij B. en W. in behandeling, maar een wo ning kon de voorz. niet toezeggen, om dat er geen enkele geschikte voor dat gezin disponibel is. Wel zou een nood woning toegewezen kunnen worden, maar deze zoekt de weduwe wellicht niet. Feestavond Voetbalvereniging In de nieuw gebouwde en nog niet geheel afgewerkte toneel- en vergader zaal van de heer G. Wijffels, gaf Zater dagavond de voetbalvereniging Schoon- dijke haar jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord heette de voor zitter van de vereniging, de heer Ch. de Rijke, allen hartelijk welkom. Een bij zonder woord van welkom richtte hij tot Burgemeester van Rosevelt, wethouder Toesseint en de afgevaardigden van de aanwezige zusterverenigingen en hun dames. Tot de architect van de zaal, Ir. Bruijnooge, de aannemer en de exploi tant sprak hij een woord van dank voor het vele werk in een korte spanne tij as verzet, met het doel de zaal op tijd be speelbaar te hebben. Na de opening kwam allereerst het „Junioren-koor" voor het voetlicht met een zangnummer, zijnde een bewerking van het bekende „Hup Holland Hup". Het was werkelijk een aardig gezicht de junioren in volledig voetbaltenue op het wel zeer ruime toneel te zien staan. De „vier Cowboys", die meer en meer bekendheid beginnen te genieten, waren ook nu weer van de Drentse prairie over gekomen en vertolkten op hun eigen manier hun zangnummers. Een beetje meer mimiek en gebaren zou dit kwar tet zeker ten goede komen. De hoofdschotel „De kat en de straf schop" door Glenn Melvyn, werd vlot gespeeld. Een woord van lof voor wat betreft hun spel komt zeker toe aan de dames T. van Haneghem en H. Jansen. Op vlotte manier en op natuurlijke wijze vertolkten zij hun rol. De heren A. Kotvis, A. Steurijs en J. Riemens waren goed en gaven door de wijze waarop zij hun rol brachten het stuk die sfeer die het moest' hebben. Aan het spel van deze spelers konden de overigen zich tot een ruim voldoende hoogte optrekken. Wat opviel was de goede rolkennis. De keuze van het stuk was goed. Het was een voetbalstuk, gespeeld door voetballers voor een voetbalvereniging. De inhoud. Och, U had evengoed zelf Bill Brown (A. Steurijs) of Wally Bins (A. Kotvis) kunnen zijn. Twee gewone mannen door dik en dun supporters van hun club. Mannen die spraken over onze tijd en die meenden dat men de clubbelangen niet alleen op het veld of langs de lijn, maar ook in zijn stam café moest verdedigen. Een betere grime had het doen uit komen der diverse typen zeker ten goe de gekomen'. Ook deed zich af en toe het gemis aan een goede regie gevoelen. Het geheel was echter ruim voldoende en aan de opzet met eigen krachten een eigen avond, staande op een behoorlijk peil te verzorgen, is ruim voldaan. In zijn slotwoord dankte voorzitter de Rijke een ieder, die aan het welslagen van deze avond had medegewerkt. Een gezellig bal, verzorgd door de Halffi Band, besloot deze feestavond. Aardenburg Raadsvergadering Maandag j.l. kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. van Dongen. Aan de orde kwam de begroting 1959, zoals deze in ontwerp aan de raad werd aangeboden. Voor de gewone dienst bedragen de in komsten en uitgaven f 829.140,46. De post onvoorzien is f 6.474,26. De kapi- taaldienst geeft een nadelig slot van van f 427.459,89. Tijdens de behandeling der algemene beschouwingen op de be groting gaf de heer E. Lansu als zijn mening te kennen, dat er een commissie als overkoepelend orgaan voor het jeugdwerk dient te komen, terwijl hij een lans brak voor een ruimere subsi diëring van sport- en jeugdorganisaties. Tevens achtte spr. een doelbewuste be scherming van de in de gemeente aan gebrachte aanplantingen door het aan kweken van eerbied voor de natuur bij de jeugdige inwoners van belang. Ook de woningbouw nam de heer Lansu on der de loupe. Hij meende dat men moest trachten te komen tot de bouw van ge schikte bejaardenwoningen, ook vroeg spr. meer aandacht voor de bouw van woningen voor het grote gezin. Boven dien zal gestreefd moeten worden naar goedkoper bouwen, waardoor de huren op een lager bedrag zouden kunnen worden vastgesteld. Spr. meende, dat de gemeentelijke uitgaven wel besnoeid konden worden, waardoor een overschot op de gewone dienst zou kunnen worden gekweekt, welk ovefschot, overgeboekt op de kapitaaldienst, benut zou kunnen worden voor de verbetering van de weg naar St. Kruis. De voorz. antwoordde dat men ook steeds probeert de gemeen telijke uitgaven, voor wat betreft de ge meentehuishouding, zo laag mogelijk te houden, maar dit is vanwege de hoge materiaalkosten moeilijk te bereiken. De voorz. ging uitvoerig in op het be jaardenprobleem. Zoals bekend liggen de plannen voor een aantal bejaarden- woningen bestekklaar, maar doordat voor de uitvoering geen bouwvolume be schikbaar is gekomen, heeft men de plannen moeten laten liggen. Ook als gevolg van het niet beschikbaar zijn van bouwvolume, kan men ook niet denken aan de bouw van woningen voor grote gezinnen. De voorz. waarschuwde ten slotte tegen al te veel aanleunen tegen de gemeente bij de woningbouw, omdat dan het gevaar bestaat, dat men de taak van de woningbouwverenigingen overneemt. Met betrekking tot de me ning van de heer Lansu over het jeugd werk zei wethouder Catsman, dat dit niet te veel door de gemeentelijke over heid geregeld moet worden, maar er naar gestreefd dient te worden, dat het jeugdwerk haar eigen, levensbeschou welijk karakter kan behouden. B. en W. werden gemachtigd die houten noodwo ningen, welke leeg komen te staan, te verkopen. Besloten werd toe te treden tot de Stichting Beschuttende Werk plaats West Z.-Vl. te Oostburg, terwijl bovendien besloten werd met een bedrag van f 25,in het stichtingskapitaal deel te nemen. Als vertegenwoordiger der ge meente in het bestuur werd de burge meester benoemd, terwijl wethouder Catsman als plaatsvervanger werd aan gewezen. De muziekvereniging van Sint Kruis „Elk naar zijn krachten" kreeg een bijdrage voor opheffing van het ont stane tekort. Tot slot werd besloten een bedrag van f 8000,van de Bank voor Ned. Gemeenten als geldlening te aan vaarden. Breskens Bevolkingsonderzoek. Van 24 tot en met 26 November a.s. vindt in deze gemeente weer het be volkingsonderzoek op t.b.c. plaats. Daar het vorige onderzoek reeds in 1954 werd verricht en de t.b.c. zich in Breskcns weer uitbreidt, is het dringend nodig dat niemand wegblijft. De vorige maal waren er nog te velen, die zich zonder reden aan het onderzoek onttrokken. Aanrijding Zondagavond had op de nieuwe auto weg een aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. Beide voertuigen werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in en maakte tegen de bestuurder J. G. uit Koudekerke proces-verbaal op. Biervliet Collecte. De collecte ten bate van de Reclasse ring bracht te Biervliet een bedrag van f 30,85 op. Jubileumschieting. De heer Jac. Wijffels, voorzitter van de handboogmaatschappij „Willem Beu- kelszoon" te Biervliet, was 50 jaar schut ter. In verband hiennee werd een jubi leumschieting op 2 wippen georganiseerd in de café's de Puij en Doeris. Er werd door 76 schutters deelgenomen. De beide hoofdvogels werden gescho ten door de heren A. Janssens en D. Dekker te Biervliet. De heren E. van Hecke te Bouchaute, F. Claeijs te Philippine, A. Provoost te Eiervliet en J. Provoost te Biervliet scho ten de zijvogels. In de laatste ronden werd nog een extra hoogvogel beschikbaar gesteld die dhr. A. Provoost te Biervliet schoot en waarmede hij een kalkoen verdiende. Groede Collecte. Voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront werd een bedrag van f 35,85 gecollecteerd. Nieuwvllet Collecte. In de gemeente Nieuwvliet werd voor de Nationale Reclasseringsdag een be drag van f 17,80 gecollecteerd. Oostburg Toneelavond Z.V.U. Voor een goed bezette zaal van het Le- deltheater gaf de Zeeuwse Volksuniversi teit de eerste toneelavond van het sei zoen voor de West Z.-Vlaamse leden. Het opgevoerde stuk „Spotgeesten" van Noel Coward in een vertaling van Alfr. Kossmann, werd door de leden van het Rotterdams Toneel goed en vlot ge speeld. Aanbesteding. Door architect J. Faas werd in café „de Wilde" te Oostburg openbaar aanbe steed de bouw van een woning met berg plaats aan de Bakkersdam te Water landkerkje voor de heer D. de Bruijne. De inschrijvingen waren als volgt: II. Zwier, Retranchement f 31.881,- V. Verstraeten, Hoofdplaat f 23.750,- J. v. Poucke Zn., IJzendijke f 22.960,- Fa. Bossand Zn., Oostburg f 22.875,- H. H. Verweij, Oostburg f 22.550,- I. J. Vermeulen, Waterl.kerkje f 22.420,- P. F. Barra, Oostburg f 22.209,- A. Daansen, Oostburg f 21.956,- Fa. Hendriks Zn., Aardenb. f 20.890,- Retranchement Nieuwe straat. De nieuwe woningen bij het begin van de Dorpsstraat zijn bijna gereed. Er volgt nu nog de aanleg van een nieuwe straat met riolering. De aanwijs heeft Maandag plaats gehad. Volgende week volgt de aanbesteding. Sluis De bejaardensocièteit is weer open. In het Medisch Centrum zijn de we kelijkse bijeenkomsten voor de bejaar den weer begonnen. Voor de eerste bij eenkomst was reeds goede belangstelling Bevordering. De opperwachtmeester bij de Konin klijke Marechaussee, de heer P. Bosch, is met ingang van 1 November a.s. be vorderd tot adjudant-onderofficier. Waterlandkerkje Collecte. De Zeeuwse collecte heeft f 113,17 op gebracht. De collecte voor het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront bracht f 24,op. Uitreiking verkeersdiploma's en -speldjes. Aan de geslaagden van de 4e en 5e klas van de O.L. School te Waterland kerkje, die dit jaar deelnamen aan het verkeersexamen, werden door de burge- meetser, de heer M. J. Verbrugge, de be haalde verkeersdiploma's en -speldjes uitgereikt. Van de 4e klas behaalden de volgende leerlingen het diploma: Danie Heinsdijk, Mimi Koster, Cobie Schilleman, Theo Goole, Johan Vermeulen, Connie Jan sen. Van de 5e klas kregen de volgende leerlingen het verkeersspeldje: Piet de Nood, Anneke Muller, Jon de Bruijne, Anneke de Paepe, Abraham Lambregts, Johan Hubregtsen, Wouter Dhondt, Ria van de Bossche, Mattie Verherbrugge. IJzendijke Raadsvergadering. De gemeenteraad hechtte zijn goed keuring aan een motie van de gemeente Waterlandkerkje, waarin gewezen wordt op de slechte toestand van de weg Wa terlandkerkje-Oostburg en het ontbre ken van een rijwielpad daarbij. Daar iedere dag talrijke schoolkinderen langs deze weg naar school fietsen, is een rijwielpad wel zeer hard nodig. De heer Comelis maakte een opmerking over de notulen, waarin een raadsbesluit staat hij zich niet. Maar nu wilde hij ook daar eens kij ken. Volgens de kaart moest je hier vlakbij de zee zijn. En al was dan hieï niet het eind van de wereld, hier was toch wel de grens van Nederland en zo ver was hij nog nooit geweest. Weldra had hij de laatste huizen van de Groene Stop achter zich en de weg vernauwde zich nu tot een paardenpad. Ket fietsen ging hier niet zo gemakke lijk meer. Zover zijn oog reikte, zag hij nu niets anders dan weilanden en in de verte de zeedijk. Huizen waren er dus na de Groene Stop niet meer. De weilanden zouden wel het eigendom zijn van de boeren in deze streek. Nou. fietsen werd hier practisch on mogelijk. Het beste was maar om af te stappen en verder te lopen. Je kon mer ken, dat men hier nagenoeg alleen met paard en wagen kwam of met de tractor. Op een der weilanden was een man met een maaimachine aan het werk. Het geratel was duidelijk hoorbaar, naarmate de man dichterbij kwam. Op zijn gemak wandelde Tonnie met de fiets aan de hand verder, tot hij ein delijk voor een hek kwam waar het paardenpad eindigde. Hier hield dus het mensdom op, zou meneer Rijneveld aeggen. Liep j© verder, dan viel je van de wereld af. Nou, dat klopte wel een beetje, want als je over de zeedijk heen ging, viel je natuurlijk in het water. Drommels ja, daar was de zee en zo ver hij zich herinnerde was er wel geen strand, doch een behoorlijk brede strook laag water. Soms wel een kilometer uit de kust. Dat had moeder wel eens ver teld. Hij was warm geworden van het lopen op het ongemakkelijke paadje en een bad zou hem wel lijken. Eens even vragen aan die maaier, als hij weer na derbij kwam. Tonnie zette zijn fiets tegen het hek aan en stak een sigaret op. HeerMjk rus tig was het hier. Alleen het geluid van die machine hoorde je, maar verder ook niets. In de zomer was het hier heerlijk: in de winter zou het wel een verschrikking zijn, dan kon je beter in de stad wonen. De maaier kwam geleidelijk aan dich terbij en toen hij bij het hek gekomen was, merkte de man ook de vreemdeling op. Tonnie stak een hand op en de man beantwoordde de groet. „Is dit uw land?" vroeg Tonnie. De man zette de machine stil en schooi' zijn breedgerande hoed een eindje naar achteren, waarna hij het zweet van zijn voorhoofd wiste met een grote, rode zakdoek. „Dat wil zeggen: de baas pacht het". „O. Ik wilde eigenlijk vragen, of ik over dit weiland mag lopen naar de zee dijk. Ik wilde een poosje zwemmen, ziet u?" „Och, waarom niet? Ben je hier met vacantie?" Tonnie knikte. „Bij bakker Rijneveld in Wilschoten". „Die kennen we wel. Familie?" „Nee, kennissen. Mijn moeder is in Wilschoten geboren". „Zo?" De man werd opeens belangstel lend. „Hoe hete die dan?" „Swierstra. Ik heet Tonnie Koenders". „Dan ken ik je vader ook wel. Jullie wonen in Utrecht, niet?" „Ja". „Jouw moeder en de vrouw van Rijne veld waren vroeger vriendinnen". „Dat klopt". „Je bent al vroeg met vacantie". „Ja, dat kwam zo uit". „Nou, wat mij betreft, kun je hier iedere dag wel komen om te zwemmen. Als je er maar voor zorgt, dat het hek steeds dicht is". „Ik zal er aan denken". „Laat je fiets maar aan de binnen kant van het hek staan. En loop alleen over het gemaaide, hè?" „Komt voor elkaar. En bedankt voor der Rijkspolitie een stoep aanleggen op vermeldt, dat later ook bij de ingekomen stukken als goedgekeurd door G.S. ge plaatst was, dat niet op de desbetref fende agenda voorkwam. De voorz. gaf dit grif toe en noemde het een verzuim van B. en W. om het op de agenda te plaatsen. Het ging hier echter om een aangeboden geldlening, en in het ge meentebelang was het noodzakelijk, dat de gemeente over dit geld kon beschik ken. Verschillende stukken tuin- en bouwgrond werden door de raad als erf pacht uitgegeven, terwijl van een groot aantal percelen de erfpacht herzien en vernieuwd werd. De heer Th. Cruson vond de 24 cent per c.a. voor erfpacht wel wat veel, en vroeg dit tot 12 cent terug te brengen. Hierop werd afwijzend beschikt. De Rijksgebouwen dienst mag, zo besloot de raad, voor haar postbureau gemeentegrond, waarvoor zij een ver goeding van f 14,20 per jaar zal beta len. Aan een der nieuwe straten in het uitbreidingsplan werd de naam Hand boogstraat gegeven. Men maakt van deze nieuwe wijk een schutterswijk, dit omdat de Gaaipersweide hier vlak bij ligt. De heer A. Batselaere werd een stukje grond verkocht achter zijn huis aan de Markt van 9x3 meter, voor de prijs van f 9,per m2. Medewerking werd verleend in de kosten van aan sluiting op het electriciteitsnet van het perceel Zuiddiepepolder F 1 van dhr. Mussche tot een bedrag van f 150,-. De Kath. Culturele Kring kreeg op haar verzoek een bijdrage van f 190,- in het exploitatietekort over 1957-'58. De heer Gemaerd pleitte voor goedkopere voorstellingen, waardoor het mogelijk is dat b.v. verenigingen plaatsbewijzen kunnen kopen voor de uitvoeringen. De heer Gernaerd kreeg de uitnodiging van de heer Comelis om eens met het bestuur der Kunstkring over deze sug gestie te komen praten. Voor het vakonderwijs aan de R.K. meisjes werd een bedrag van f 250,- be schikbaar gesteld. Over het verzoek van de heer F. Lou- wage, om gedurende een 3-tal jaren vrij te worden gesteld van vermakelijkheids belasting in verband met verbouwing en modernisering van zijn bioscoopzaal, ontstond een uitgebreide, soms wat ver warrende discussie. De heer Cornelis was het niet eens met het voorstel van B. en W. om gedurende een 3-tal jaren dhr. Louwage steeds f 1000,- kwijt te schelden van deze vermakelijkheidsbe lasting. Hij vond dit een cadeautje, waar wel iets tegenover mag staan. Hij vroeg B. en W. aan de hand van de exploita tierekening, die jaarlijks overlegt moet worden, om, als de recette erg oploopt, wel belasting te heffen en iets van dit voorschot terug te vorderen. B. en W. betoogden dat het echt wel een gemeen tebelang is als de bioscoopzaal, welke veel bezoekers trekt, ook van buiten, voor IJzendijke behouden blijft. Zij oordeelden, dat later altijd opnieuw be keken kan worden of de belasting wel of niet betaald moet worden. Tenslotte, nadat de ganse raad zich in de discus sie gemengd had, werd het voorstel aan gevuld. Indien zulks nodig blijkt, wordt de heer Louwage driemaal f 1000,- v. vermakelijkheidsbelasting kwijt geschol den. Aan de hand van de ingediende exploitatierekening zal een en ander bekeken worden. Besloten werd toe te treden tot de Stichting beschuttende werkplaats, welke te Oostburg is gevestigd. Een voor stel om vertegenwoordigers van de ge meente in het bestuur te benoemen, werd aangehouden tot er een nieuwe burgemeester zal zijn benoemd. De destructie-verordening werd vast gesteld. Het uitbreidingsplan werd op enkele onderdelen gewijzigd, terwijl een door braak Varkensmarkt-Molenstraat door de raad werd goedgekeurd. De rondvraag bracht aan het licht dat zelfs de raadsleden, de wethouders in cluis, de alarmschei voor de brandweer niet weten te zitten. Hieraan zal op de een of andere wijze bekendheid worden gegeven. Proefbeurs. Door de liefhebbers van de vereniging „De vogelvrienden" is bij wijze van proef een vogelbeurs georganiseerd. Over het resultaat heeft men niet te klagen, daar verscheidende diertjes van eigenaar ver wisselden. de toestemming". „Veel plezier". De man stak zijn hand op, wendde de tractor en begon aan een nieuwe baan. Onderwijl zette Tonnie zijn fiets tegen het hek, dat hij zorgvuldig afsloot, pak te zijn zwembroekje en handdoek van de bagagedrager en liep in een rechte lijn naar de zeedijk. Daar aangekomen, ging hij even zit ten uitblazen en keek naar het water. Ginds zag hij een der waddeneilanden. Dat zou Schiermonnikoog wel zijn. Of Rottum. Maar nee, daarvoor was het te groot. Aardig gezicht in de verte, die vissers schepen. En kijk, aan de horizon zag hij een zwarte streep. Waarschijnlijk een stoomboot. Maar precies kon hij het niet onderscheiden. Daarvoor was de afstand te ver. Kom, hij zou maar eens in het water duiken. Rustig kleedde hij zich uit, na zich er van overtuigd te hebben dat hij onbespied was en na zijn zwembroekje aangetrokken te hebben, liep hij voor zichtig over de gladde stenen naar het water. Voetje voor voetje daalde hij er in af, maar toen hij al enkele meters uit de kant was, liep hij nog tot zijn knieën in het water. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1958 | | pagina 2